Kooranan ruimt op' Op de Mieuwe Rijn 9 Leiden "Oorlogsmisdaden verjaren niet" Ook Italië heeft nu "Bestek '81 Tel nit uw winst. PvdA-kamerlid Stoffelen: Cohn-Bendit in Parijs afgeranseld 995.- 4925.- 9900.- lom niet te laat 6500.- 2395.- 295.- 295.- 195.- Chauffeur voorkomt ramp met schoolbus WOENSDAG 17 JANUARI 1979 PAGINA 11 PARIJS (Reuter) - Daniel Cohn- Bendit, een van de leiders van de studentenopstand in 1968 in Frankrijk, is in de Parijse wijk Montparnasse afgeranseld, ver moedelijk door rechtse extremis ten. Vrienden van de 36-jarige Cohn- Bendit, die dit bekendmaakten, zeiden dat hij licht gewond is. De studentenleider, beter bekend als "Rooie Dany" keerde een maand geleden naar Frankrijk te rug. Cohn-Bendit werd in Frankrijk ge boren als zoon van een in de laat ste wereldoorlog uit Duitsland s gevlucht echtpaar. In 1968, kort na de studentenrellen, werd hij als vreemdeling uit Frankrijk gewezen. Hij vestigde zich in West-Duits- land, waar hij bleef tot hij naar Frankrijk mocht terugkeren. DEN HAAG (GPD)-Alle landen, die aangesloten zijn bij de Raad van Europa, zouden zich op korte termijn moeten aansluiten bij de Europese Conventie tegen de verjaring van oorlogsmisdaden. Om de daders van dergelijke mis drijven tegen de mensheid goed te kunnen vervolgen, moeten de lidstaten daarnaast de onderlinge samenwer king en de uitwisseling van gegevens verbeteren. Tot deze conclusies komt het PvdA-kamerlid Stoffelen in een rap port voor de Assemblée van de Raad van Europa. De Assemblée bespreekt cle aanbe velingen op haar vergadering in Straatsburg op 2 februari. Vol gens Stoffelen zal het rapport worden aanvaard, zonder dat het op hoofdpunten wordt aangetast. Het verkreeg ai de instemming van de Juridische Commissie van de Assemblée. Goedkeuring van het rapport door het vertegen woordigende lichaam van 18 aangesloten Europese landen heeft geen direct effect, maar dwingt de regeringen in de ver schillende landen tot een stand puntbepaling, legde Stoffelen gistermiddag in Den Haag uit. Hij wees erop dat o.a. in Nederland verjaring van deze misdrijven al uitgesloten is. Stoffelen stelt de samenstelling voor van een speciale lijst van ge zochte personen en de aanstel ling van een speciale officier van justitie, belast met de vervolging van oorlogsmisdaden en andere misdrijven tegen de mensheid. Ook wil hij dat het contact tussen de betrokken autoriteiten in de verschillende landen snel en di- 99 (Van correspondent) ROME - Ook Italië heeft nu zijn „Bestek "81": maandagavond be gaf premier Andreotti zich, in een kleine processie met de ministers van de begroting en de schatkist, naar president Pertini en de twee kamervoorzitters om het lang aangekondigde economische driejarenplan aan te bieden. De fractievoorzitters moeten nu be sluiten wanneer het parlementai re debat zal beginnen. Buiten het parlement is het al hoog en breed aan de gang, en van verschillende zijden is al opgemerkt dat het plan veel weg heeft van dat van 1965, dat nooit werd uitgevoerd en daarom bekend staat als het „Boek der dromen". De doeleinden van het bestek zijn duidelijk en niemand kan daar iets op tegen hebben. Het bruto nationaal produkt zal in het eer ste jaar met 4,5 procent en in de twee volgende jaren met 4 pocent worden opgevoerd. De inflatie dient in 1979 tot 12,5 en in de vol gende jaren tot respectievelijk 9 en 7,5 procent te worden terug gedrongen, waarmee de Italiaan se inflatie tot het gemiddelde Eu ropese peil zou zakken. En ten slotte voorziet het plan in de schepping van 600.000 nieuwe arbeidsplaatsen, met name in het zuiden. Om deze doelen te bereiken, dient echter wel een aantal voorwaar den te worden vervuld: de lopen de uitgaven van de overheid moe ten drastisch besnoeid worden en de arbeidskosten mogen niet harder stijgen dan de inflatie, ofte wel er mogen geen reële loons verhogingen komen, maar de koopkracht van de bestaande salarissen wordt uitsluitend ver dedigd door de glijdende loon schaal. Het plan klopt als een bus maar er is wel de algemene instemming voor nodig, zowel van de partijen die tot dusver de regering steu nen, als van de vakbeweging, die bereid moet zijn het een en ander in te leveren. Nu hebben de vak bonden zich al ontevreden ge toond over de investeringsplan nen voor het zuiden (waartegen op 2 februari een algemene 4- uursstaking is uitgeroepen), en in de regeringscoalitie beginnen zich ook al steeds meer scheuren te vertonen. Vooral de communisten hebben de afgelopen dagen een groot scheeps offensief tegen de rege ring-And reotti en de christen democratische partij ingezet. De plotselinge verharding van het communistische standpunt, na maandenlange meegaandheid, heeft de christendemocraten zeer verrast. Wat de gevolgen zullen zijn van de ze nieuwe ontwikkeling, zal mis schien blijken uit het kamerde bat over het driejarenplan. Als de communisten zouden besluiten hun steun aan het kabinet te beëindigen en in de oppositie te rug te keren (waar zij nauwelijks bedekt mee dreigen), dan zou Andreotti dat naar alle waar schijnlijkheid niet kunnen over leven. En omdat er evenmin een andere parlementaire constructie valt te bedenken, zou het land re gelrecht afstevenen op vervroeg de verkiezingen. Zover is het nu nog niet en zal het volgens velen ook niet dadelijk komen, maar Andreotti's beroep op de „brede parlementaire meerderheid, de breedste die wij in dertig jaren hebben gekend", klinkt toch maar al te zeer als een bezwering. rectgelegd moet kunnen worden, terwijl alle beschikbare informa tie over deze misdrijven aan de betrokken lidstaten moet worden meegedeeld. „Na mijn onderzoek ben ik tot de conclusie gekomen dat deze mis daden niet mogen verjaren. Ook is mij gebleken dat het niet gaat om een theoretisch probleem, omdat er nog slechts een handje vol grijsaards uit de oorlog over zou zijn". Stoffelen schat dat er nog tussen de 3000 en 10.000 on bekende zware oorlogsmisdadi gers vrij rond lopen, zonder ooit te zijn vervolgd. Er zijn, volgens hem, „ontelbare" misdadigers uit de Tweede Wereldoorlog niet vervolgd, terwijl van velen de verblijfplaats bekend is. De meesten van hen waren in de oorlog tussen de 20 en 30 jaar, zo dat ze nu tussen de 55 en 65 jaar zijn. Stoffelen ontkende dat zijn rapport een poging is de Bondsrepubliek onder druk te zetten, waar de nog niet vervolgde oorlogsmisdaden op 31 december van dit jaar zul len verjaren. „Het is een oproep aan alle lidstaten, meer dan alleen de Bondsrepubliek", aldus het PvdA-kamerlid. „Het belangrijk ste is dat oorlogsmisdaden niet ongestraft blijven. En deze ge beurden niet alleen in de Tweede Wereldoorlog, maar waarschijn lijk in elke oorlog. Het is niet al leen een historisch probleem. Denk maar aan Cyprus of Viet- Het rapport, waaraan Stoffelen zo'n twee jaar gewerkt heeft, is voort gekomen uit een Franse motie in de Assemblée van juli 1976. Die motie dringt er bij lidstaten op aan alles te doen de oorlogsmis dadiger Klaus Barbie, die onder meer in Nederland en Frankrijk gewerkt heeft, aan de Franse jus titie uit te leveren. Barbie is ge signaleerd in Bolivia. Ook wordt in de motie aangedrongen op het snel van kracht worden van de Conventie. Tot nu toe heeft alleen Frankrijk deze ondertekend, terwijl Nederland heeft laten we ten hier ook toe over te zullen gaan. VOETBAL - Sparta heeft Danny Blind, de talentvolle aanvallende middenvelder van RCS (Sou burg) voor twee jaar gecontrac teerd. Blind (17) speelde al voor diverse amateurselecties. a» LET OP Engels fauteuil (licht beschadigd) Van 2100:- voor Eiken bankstel met leder 1-2-3-zits. (kleur afwijking) Van 22607^ voor 1-2-3-zits kombinatie met pouffe en bij behorende plan tenbak. Bekleed met 4 mm. dik leder. Van 1&32Ü7- voor 3-zits 1-zits oorfauteuil. Geheel bekleed met antiek leder. Van 04007"- voor Massief eiken 3-deurs 3-laden kast met gesmeed beslag. Van08T5r- voor en diverse andere koopjes!!! Komt U vrijblijvend even kijken. st Broodkast met 4 deuren laden. CQC Van,2150-.- voor 10C70.* Massief eiken salontafels Per stuk voor maar Rundlederen zitzakken Van 0607^ voor Eetkamer stoelen (licht beschadigd) "IOC Per stuk nü Massief eiken mimi set 3-delig. Van 28 Qr^'nü Massief eiken dekenkist met klep aan de voorkant. RQR Nu voor slechts 0v?0.' voOPa/ idetAat 9 De nog rokende bus die gisteren geheel uitbrandde ter hoogte van Warnsveld in Gelderland DOETINCHEM - Doortastend op treden van GSM-buschauffeur J. B. E. Eikens uit Arnhem heeft gisteren mogelijk een drama voorkomen. De 66-jarige bu schauffeur, in dienst van het reisbureau van de Gelderse Streekvervoermaatschappij te Doetinchem, was dinsdagmor gen met ongéveer dertig school kinderen op weg toen hij merkte dat zijn bus in brand stond. Door rustig en kordaat te reageren zag de chauffeur kans alle kinderen tijdig uit de rokende bus te krij gen. De bus brandde daarna ge heel uit. Eikens was gistermorgen om streeks negen uur met de leerlin gen van een huishoudschool uit Ulft onderweg naar Zutphen. Daar zou een bezoek worden ge bracht aan de GAMOG (Gas maatschappij Oostelijk-Gelder- land). „Ter hoogte van de nieuwe IJsselburg in Warnsveld merkte ik tot mijn grote schrik dat de bus in brand stond. Een doordrin gende brandlucht drong plotse ling de bus in en ik hoorde ook het knetteren van vlammen", vertelt de chauffeur, op verhaal komend in zijn Arnhemse wo ning. Eikens bedacht zich geen moment, zette de rokende en brandende bus aan de kant van de weg en loodste alle schoolkin deren binnen de kortste tijd naar buiten, tot op een veilige afstand van de bus in verband met moge lijk explosiegevaar. Nadat chauffeur Eikens een passe rende automobilist had verzocht de brandweer te alarmeren, trachtte hij met een brandblusser die voor in de bus bevestigd was de vlammen te doven; een poging die overigens niets meer uithaal de. „Al dat plastic brandt zo snel dat er eigenlijk geen houden meer aan was", verklaart Eikens, die al zo'n beetje zijn hele leven touringcarchauffeur is. De scholieren werden later met een andere GSM-bus naar school te ruggebracht. Hoogst aktuele mode in leer suèdeenbont met verrassende kortingen... in de opruiming van Lambert De Jong Bijvoorbeeld 'n lammy-coat voor u meneer met 30% korting. Dat mag toch wel verrassend genoemd worden. Maar ook voor u mevrouw, is er een rijke keus aan modellen met kortingen, die variëren van 10 tot soms wel 60% in de opruiming bij Lambert de Jong ADVERTENTIE bjj MATcW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11