Groenten- en fruitveiling in Leiden viert gouden jubileum Coöperatieve samenwerking kwam in 1929 tot stand Brand in woonboot: schade 25 mille T ele visiepiraten via mast kabel-tv in de huiskamer DINSDAG 1(5 JANUARI 1979 Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de veiling en het 25-jarig voorzitterschap van de heer Van Vliet wordt er morgen van drie tot vijf uur een receptie gehouden in het park-restau rant van vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn. LEIDEN - De coöperatieve groen ten- en fruitveiling Leiden en om streken bestaat vijftig jaar. Al vanaf 1910 wordt er geveild in Leiden, maar in het begin door twee veilingverenigingen op de Houtmarkt en de Boommarkt. In 1929 stichtten de twee verenigin gen gezamenlijk de veiling op de plaats waar die nu nog is. tussen Lammenschans wegVeilingka de, spoorbaan en Vijf Meilaan. Het werd een coöperatie, wat wil zeggen dat de veiling van alle le den samen is en dat er altijd ope ning van de boeken moet kunnen worden gegeven. In dat beginjaar had de veiling vierhonderd leden. Ze hadden hun tuinderijen allemaal rond Leiden en voerden de groenten Bazaar De dialyse-afdeling van het Academisch Ziekenhuis Lei den organiseert woensdag avond 17 januari een bazaar in de Nieuwe Poli (gebouw 5 aan de Wassenaarseweg) op de zesde etage. Het begint om 19.00 uur en duurt tot 2230 uur. De opbrengst van de ba zaar is bestemd voor de Nier stichting Nederland. De opening van de bazaar zal worden verricht door dr. H. Kalff. Op de bazaar is onder meer een sociale stand van de Nierstichting aanwezig waar alle informatie over het werk van de stichting wordt gege ven. Verder zijn er diverse andere activiteiten waaron der een grote verloting. De toegang is gratis en het AZL beschikt over een grote par keerruimte. Thema-avond De afdeling Leiden van de Par tij van de Arbeid houdt van avond een ledenvergadering waarop de problemen rond de Bondsrepubliek Duitsland aan de orde komen. Marnix Kropmedewerker van v de Wiarda Beekman Stichting, zal in zijn inleiding onder meer aandacht besteden aan de situatie rond de mensen rechten in W-.Duitsland. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieu we Rijn 52 en begint om acht uur 's avonds. Gevonden voorwer pen In de maand december werden bij de Leidse politie de vol gende gevonden voorwerpen aangemeld: diverse porte- monnaies, geldbedrag, schooltas, dames handtas, ketting, dameshor loge, trouwring, herenhorlo- ge, tas met kleding, dames- bril, diverse handschoenen, vulpotlood, shawl, helm, bo ven ornament klok, kruiwa gen, bromfietsplaatje,, sleu tels. Inlichtingen maandag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur b.ij het politiebureau aan de Zonneveldstraat 10, tel. 071-149961, tst. 111. Sterven K& O organiseert op woensdag 24 januari een forumavond onder het motto "Sterven bij het leven". Het is een avond waarop een maatschappelijk werkster, een huisarts, een wijkverpleegkundige, een psychiater en een pastor een drietal inleidingen houden over het sterven Na de pauze is er volop gelegenheid om vragen te stellen. De avond wordt gehouden in het K& O- gebouw aan de Oude Vest 45 (ingang Hazewindsteeg). Daar kan men zich ook opge ven. Kosten f2,75. Vegetarisch koken Vanavond start K O met een cursus vegetarisch koken on der leiding van Leo Palland. De cursus bestaat uit een zestal lessen die worden gege ven van 1930 tot 2130 uur in het gebouw aan het Rapen burg 23. Klaverjassen Morgen wordt de maandelijkse klaverjasbijeenkomst gehou den in het clubhuis "Morsch- wijk" aan de Topaaslaan 19. Er wordt om negen uur 's ochtends begonnen en voor ie dere deelnemer is er een prijs je. aan met bootjes van anderhalve ton inhoud, de zogenaamde warmoesiersbootjes. Rond de veiling, die op vier hectare grond (toen nog) buiten de stad was ge legen, waren dan ook vier kana len en vier havens gegraven. Al les werd toen nog voor het bin nenland geveild, in 1930 voor een bedrag van 900.000 gulden. Het was meteen al een slecht jaar, want bij de stichting was men uitgegaan van een omzet van een miljoen gulden. Maar ondanks die tegenvaller in het begin, is het de veiling bijzonder goed gegaan. Dat blijkt niet al leen uit de omzet die met minder leden vele malen groter is gewor den, maar ook bijvoorbeeld uit het feit dat deze veiling de enige is in Nederland met een pen sioenfonds voor haar leden. Er is in die vijftig jaar ontzettend veel veranderd. De enkele houten keetjes van het begin zijn ver vangen door 20.000 vierkante me ter bebouwing. Drie van de vier kanalen en havens zijn weer ge dempt. want nagenoeg alle groenten en fruit wordt nu per as aangevoerd. De tuinders zijn immers vrijwel rond Leiden ver dwenen, de spruiten komen nu van teelland bij Nieuwveen, Zoe- termeer, enz. De sla, komkom mers, tomaten en andijvie wor den het hele jaar door in stroom- kassen uit de grond getrokken. Zo werden er een maand terug nog snijbonen aangevoerd, en deze maand komen de nieuwe alweer. De hoeveelheden staan ook in geen enkele verhouding tot die van vroeger. Toen verbouwden tuin ders van alles wat, nu richten ze zich op één of twee artikelen en voeren daar tonnen per dag van aan. Zo komen er gemiddeld ne gentig tot honderd ton spruiten per dag binnen, in de periode van eind juli tot begin april. - -v, Voorzitter Van Vliet i Vorig jaar werd er door de 310 leden en de 30 a 40 nietleden die van de veiling gebruik maken voor 26,25 miljoen gulden aangevoerd. Daar waren 8,5 miljoen kilo spruiten bij, 12,5 miljoen komkommers, 5,5 miljoen kroppen sla, 5 miljoen kilo tomaten, 400.000 kilo witlof en 150.000 kilo snijbonen. Veranderd Ook wat de afzet betreft is er veel veranderd. Werd vroeger alles voor het binnenland geveild, nu is dat nog maar 35 procent. De rest gaat via de commissionairs naar het buitenland. De groente- handel in Leiden zelf is gehal veerd. De spruit werd bijvoor- loodsen bij 'zijn handel' beeld een exportprodukt doordat men hem is gaan sorteren. Vorig jaar zijn er voor het eerst collec tief spruiten gesorteerd, daarvoor deed iedere tuinder dat zelf. Er zijn A-, B- en C-spruiten. De A's zijn de kleinsten, die zijn be stemd voor het binnenland en Engeland o.m. De B-spruiten gaan vooral naar Duitsland, en de C-spruiten die groter zijn dan een ping-pongballetje gaan naar Frankrijk. Daar maakt men er puree van, spruiten-a-la-crême. Dat de spruiten niet gesorteerd zouden worden is nu ondenk baar, evenals het ondenkbaar is dat er geen controlediensten zouden zijn, of dat alles nog met de hand geladen en gelost zoü De afnemers op de tribune voor de veilingklokBij de telefoons zitten de commissionairs, die voortdurend in contact staan met alle andere veilingen in het land, waar op precies hetzelfde moment dezelfde groente geveild wordt. Zo kunnen ze in de gaten houden waar de prijzen het gunstigst liggen. Vroeger werden de partijtjes groen ten met het bootje dat er nog voor de show ligt. voorgevaren. Nu wordt er tussen de verschillende groentesoor ten even gepauzeerd om de afnemers de gelegenheid te geven in de loodsen een blik op de groenten te slaan. worden in plaats van met hef trucks en pellets, of dat er geen koelbatterijen zouden zijn, of dat er in het kantoor niet met compu ters gewerkt zou worden (dat ge beurt al twaalf jaar). "Wij zijn alles normaal gaan vin den", zegt de heer Van Vliet, voorzitter van de coöperatie. Te gelijk met het vijftigjarig bestaan van de veiling wordt zijn 25-jarig voorzitterschap gevierd. Hij zag tijdens die 25 jaar de omzet van de veiling ruim verdubbelen en hij zag hoe de veiling veel van haar leden verloor omdat ze overgin gen op bloemen. Ook het tuinbouwcentrum in Wou- brugge, dat door de veiling is ge sticht en later is overgedragen aan de tien tuinders die er werk ten, is voor tachtig procent over gegaan op bloemen. Van Vliet was zelf tuinder, zijn be drijf in Voorschoten is nu in han den van zijn zoons. Maar in de be ginjaren van zijn voorzitterschap had hij eigenlijk twee volledige banen en heeft hij wel eens een dubbele dagtaak moeten maken, al had hij dan een bedrijfsleider. Nu heeft hij zijn mannetjes die het werk doen, zowel op het be drijf als op de veiling. Hij zegt: "Ik loop wel eens door de kassen 's ochtends, maar je moet niet verwachten dat ik zelf op mijn knieën ga. Ik hoef alleen maar te vragen hoe het gaat, en ze kunnen het me precies vertellen. De ken nis is aanwezig. En zo is het hier op de veiling ook, in de regel gaat alles goed. Alleen als het slecht gaat hoor ik het". Het gaat niet slecht, al zijn er altijd zorgen in het tuindersbedrijf. Van Vliet; "Vorig jaar waren de kosten ook weer hoger dan'de opbrengsten, en dan heb ik het over de bedrijven zelf. Vooral de stookkosten zijn hoog, en dat komt niet tot uitdrukking in de prijzen van de groente. Het is een vrij produkt, je kunt niet zeggen; ik heb zoveel kosten, zoveel ma nuren, dus zoveel moet ik voor mijn spruiten hebben. Je krijgt het gemiddelde van de prijzen waarvoor die spruiten hier weg gaan, en daar moet je het mee doen. Zo krijg je de ene week 50 cent en de volgende week 1.50. Dat lijkt dan heel wat, maar ver geet niet dat je voor 50 cent geen spruit kunt telen". LEIDEN - In de woonboot "Vites se" in de Slaaghsloot (Merenwijk) is gistermiddag rond half twee brand uitgebroken. De vermoe delijke oorzaak van de brand is overbelasting van electrische lei dingen. De brandweer kon het vuur zeer snel met twee stralen middeldruk bedwingen, en spreekt over een "kleine brand". Doordat de houten stuurhut en het achteronder brandden leek de brand meer dan hij was, aldus de brandweer. Er kwamen na melijk acht meldingen van om wonenden, vooral vanuit de flat aan de Merendonk van waaruit men de boot ziet liggen. De scha de aan schip en inboedel be draagt naar schatting 25.000 gul den. De eigenaar was voor 18.000 gulden verzekerd. Het wereldje van de etherpira ten lijkt er sinds kort een nieuw fenomeen bijgekregen te hebben, de "televisie-pi raat". Enkele weken terug zijn Am sterdamse piraten er name lijk in geslaagd om te storen op de kabeltelevisieont vangst, een landelijke pri meur. Algelopen vrijdag nacht wisten enkele Leidse etherpiraten dezelfde stunt uit te halen. Evenals hun Am sterdamse collega's slaagden zij erin om haarscherp, en in kleur, een "indringende" pornofilm op het scherm te la ten verschijnen. Behalve dit portie erotiek bood het pro gramma van de Televisie Pi raten Leiden enkele teken films en een optreden van de op dit moment populaire pop formatie Meatloaf. Hoe gaat dat nu eigenlijk in z'n werk, dat illegaal via de ka beltelevisie in de huiskamers doordringen? De heer Asch- man, lid van de beheerscom missie Stadskabei Leiden en beroepshalve deskundig op het gebied van kabeltelevisie: "In het geval van afgelopen vrijdag is eerst rustig ge wacht tot het programma op Nederland 2 was afgelopen. Toen Lopik was gestopt met het geven van signalen zijn die knapen met hun appara tuur op precies dezelfde fre quentie als Nederland 2 gaan zitten en zijn hun beelden gaan inseinen op de ont- vangstmast in Oegstgeest die de boel automatisch versterkt. De benodigde sterkte van je zendapparatuur is natuur lijk afhankelijk van de af stand tot de mast. Maar wan neer je dicht bij de mast zit is er maar erg weinig voor no dig om te kunnen storen. Je kunt dan volstaan met een zendertje dat een beetje han dige doe het zeiver voor een paar tientjes in elkaar zet. Verder moet je een antenne hebben en een modulator om de beelden in signalen om te kunnen zetten. Voor die beel den kun je volstaan met een eenvoudige camera of video apparatuur" Aan deze manier van illegaal televisiemaken schijnt even wel vrij eenvoudig een einde gemaakt te kunnen worden. "Wanneer je alle apparatuur van de mast na het beëi ndigen van de programma's uitscha- keld kan er niet meer gestoord worden. Wanneer deze prak tijken niet van incidentele aard blijken te zijn maar in de toekomst vaker zullen voorkomen zou je er zelfs toe over kunnen gaan om dit au tomatisch te regelenaldus de heer Aschman. Heel anders wordt het wanneer, net zoals dat in Amsterdam gebeurde, met een zeer sterke zender buitenlandse zenders worden weggedrukt. Daar is maar één ding tegen te doen, namelijk de etherpiraten op sporen op het moment dat zij zich met hun illegale praktij ken bezighouden. Er komt echter wel het nodige voor kijken voor het zover is. Eerst moet de opsporings dienst van de PTT worden gewaarschuwd. Opsporingsambtenaren moeten er vervolgens met een toeval lig voor hande zijnde peilwa- gen (deze voertuigen worden namelijk overal in het land ingezet) op uit trekken om de daders nauwkeurig te gaan uitpeilen. "De moeilijkheid voor ons is", aldus PTT-voorlichter Voogd. "Dat we nog niet exact weten hoe men nou te werk gaat. We zijn er dan ook nog steeds niet achter hoe het er in Amster dam aan toe is gegaan. Maar we zullen de zaak zeer goed in de gaten houden, zowel in Amsterdam als in Leiden". k De TV-mast in Oegsigeest ADVERTENTIE $én van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Reconstructie van deel Oude Singel LEIDEN - In de loop van dit voor jaar zullen reconstructiewerk zaamheden worden uitgevoerd op het gedeelte van de Oude Sin gel tussen de Marktsteeg en de Oostdwarsgracht. De werkzaam- Raadslid D'66 vraagt naar tekort zout LEIDEN - Het D'66-raadslid Glau- bitz wil weten hoeveel strooizout er nog in Leiden voorhanden is om de gladheid op de wegen in de gemeente te bestrijden. Hij wil ook weten of burgemeester en wethouders maatregelen hebben genomen om een dreigend tekort aan strooizout te voorkomen. In schriftelijke vragen aan het col lege informeert Glaubitz of in Leiden wel voldoende opslag ruimte voorhanden is om extra zout op te slaan. Ook informeert het D'66-raadslid hoe groot de voorraad zout was die door de gemeente is ingeslagen en hoe veel zout tot nu toe in Leiden is gebruikt. heden zullen bestaan uit het ver nieuwen van de walmuur, het aanleggen van een riool en de herbestrating van de Oude Sin gel. Voor het gedeelte van de Oude Sin gel is een nieuw bestratingsplan ontworpen. Vlak voor een begin gemaakt wordt met de uitvoering van het werk zal de gemeente voor de omwonenden een voor lichtingsbijeenkomst beleggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3