LEIDSCH DAGBLAD SJAH VERLAAT IRAN Minder koud Groningen "steelt" strooizont Heerenveen Israëlische troepen blazen gebouw in Z.-Libanon op Sneenwhl- effect anaaag Gemeente moet lege panden registreren 'Vakantie'na langdurige onlusten Twee bommeldingen bij studiecentrum M IÊ2II DINSDAG 16 JANUAR11979 OPGERICHT 1 MAART I860 35757 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een gebied met veel bewolking,dat nu nog boven het noordelijk deel van de Britse eilandeji ligt, komt in de loop van morgen boven ons land terecht. Mogelijk zal dit tot sneeuw en ijzel aanleiding geven. Door het draaien van de wind naar west tot noord stroomt minder koude lucht vanaf de Noordzee over ons land. Het blijft de komen de nacht licht tot matig vriezen maar op de dag komen de tempe raturen rond het vriespunt te liggen. In de Ardennen en de Voge zen heeft het in de afgelopen nacht streng gevroren met tempera turen van ongeveer 15 graden onder nul. In de Balkanlanden is de laatste 24 uur op veel plaatsen een dik pak sneeuw gevallen. GRONINGEN (GPD) - De stad Groningen heeft weer zout. Dat zal het district Heerenvecn van Rijkswaterstaat overigens niet zo leuk vinden, want sinds maandagmorgen ligt er een paar ton zout op de zoutopslagplaats van de Groninger gemcentereini- ging dat bestemd was voor Rijkswaterstaat in Heerenveen. Een vrachtauto met aanhanger was met een flinke lading AKZO- zout vanuit Delfzijl op weg naar Heerenveen. Toen de vracht auto binnen de Groninger gemeentegrenzen reed vermoedde surveillerende politie dat er wel eens veel te veel zout op die vrachtcombinatie kon liggen. En inderdaad: bij weging bleek de auto 60 procent teveel aan zoutlading bij zich te hebben en de hele lading zout werd prompt in beslag genomen. De lading werd gelost op de Gro ninger zoutopslagplaats waar de bodem al een tijdje zichtbaar TEHERAN (Reuter/AFP/ANP) - Sjah Moham med Rezah Pahlevi heeft vanmorgen, na een regering van 38 jaar, zijn land verlaten. Officieel gaat de sjah tijdelijk naar het buitenland vooreen vakantie na de langdurige onlusten in zijn land, maar diplomaten in de Iraanse hoofdstad en anderen hebben al voorspeld dat hij niet meer zal terugkeren. Ook acht men de kansen voor zijn oudste zoon om hem op te volgen gering, zodat de mogelijkheid groot is dat na 2500 jaar een einde komt aan de dynastie van de pauwetroon. Verwarring De sjah op weg naar het vliegtuig dat hem uit Iran zal brengen. Naast hem zijn vrouw F ar ah en achter hem de Lange tijd heerste verwarring of de sjah nu wel of niet vertrokken was. Hij had voor de ochtend een persconferentie' aangekondigd maar deze werd later zonder op gave van reden afgelast. Men ver onderstelt dat dit deel uitmaakt van de uitgebreide veiligheids maatregelen die voor het vertrek waren getroffen. Zo was de luchthaven hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Ooggetuigen zagen hoe om kwart voor tien in de ochtend (onze tijd) de keizerlijke Boeing zich van de startbaan verhief en kort daarop werd het vertrek van de sjah offi cieel bevestigd. De sjah gaat eerst naar Egypte waar hij in Assoean wordt ontvangen door president Sadat om vandaar door te vliegen naar de Verenigde Staten waar zijn familieleden zich al bevinden. TEL AVIV (DPA/Reuter) - Israëli sche commandotroepen hebben vannacht een gebouw in de Zuidlibanese stad Ras el - Ein die twintig kilometer van de Israëli sche grens ligt, opgeblazen. Het gebouw diende als basis voor de Palestijnen vanwaar zij acties te gen Israël ondernamen.' Israëlische militaire bronnen heb ben de Israëlische actie beves tigd. De Israëliërs werden per boot naar de plaats van de actie gebracht. Van Israëlische militai re zijde is verklaard dat de Israë liërs geen verliezen leden. De aanslag zou aan drie r leven hebben gekost. De Israëlische actie volgt op een aanval van de Palestijnen op een vakantieverblijf bij het Israëli sche Maaloth, drie dagen gele den. Van Israëlische kant wordt echter benadrukt dat het opbla zen van het gebouw in Ras el -Ein geen vergeldingsmaatregel is. Kistje grond (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Een kind, onschul dig sneeuwballen gooiend, was gistermiddag aanlei ding voor een knokpartij waarbij vijf volwassen ke rels betrokken raakten. Het begon met een opmerking die een 27-jarige man maak te tegen het kind. Drie man nen die op het ijs op de Oude Rijn bij een wak zaten te vis sen hoorden d at en waren het er niet mee eens. Ze trokken de man die de opmerking maakte op het ijs en ver kochten hem een aantal rake klappen. De man moest zich daarna aan diverse hoofd wonden en inwendig letsel in het Academisch Zieken huis laten behandelen. Ook een voorbijganger, die het slachtoffer te hulp wilde schieten liep klappen en schoppen van de drie vissers op. De drie gingen er daarna in een auto vandoor. Minder koud Meer bewolking met morgen overdag vooral in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland sneeuw of ijzel. Vannacht ook nog mistgebieden. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen van min 1 graad aan de kust tot min 10 gra den in Limburg. Maximumtemperatu ren van ongeveer min 2 graden in Lim burg tot plus 3 graden aan zee. 17 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder; 17.00 uur Maan op: 21.37 uur; onder: 10.19 uur Hoogwater te Katwijk om 5.40 en 17.50 uur, laagwater te 1.39 en 13.51 uur. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Enkele honderden men sen hebben vanmorgen het juri dische studiecentrum van de Rijksuniversiteit, aan de Hugo de Grootstraat in Leiden, overhaast verlaten nadat daar twee maal een telefoontje met een bommel ding was binnengekomen. Vol gens deze melding, die afkomstig zou zijn van het Leids studenten- verzet, zou om tien uur in één van de gebouwen een bom ontplof fen. De Leidse politie heeft daar op direct de twee gebouwen van de faculteit ontruimd en de Hugo de Grootstraat voor alle verkeer gesloten. Voor de studenten en medewerkers van de juridische faculteit bete kende die maatregel een vrije dag. Er gebeurde op het bewuste tijdstip niets, maar de Leidse po litie houdt uit voorzorg de ge bouwen en de straat tot vanavond twaalf uur afgesloten. Volgens een woordvoerder van de politie kunnen bij het instellen van het tijdmechanisme van de bom fou ten zijn gemaakt waardoor de bom op een later tijdstip zou ont ploffen. Direct na de telefonische melding' zijn de gebouwen van het studie centrum doorzocht. De meeste medewerkers doorzochten eerst zelf hun kamers zodat om tien uur nog lang niet iedereen uit het gebouw was. De bommelding werd door politie en medewer kers van de faculteit opgevat als een misplaatste grap. Een post bode mocht daarom rond het kri tieke tijdstip nog even snel brie ven in de Hugo de Grootstraat bezorgen. Een enkele heer was zelfs bereid zich omstreeks tien uur opnieuw in het gebouw te wagen om een in de haast achter gelaten tas van een aardige dame op te halen. De zoekactie van de Leidse politie heeft vanmorgen niets opgele verd. Als er verder niets gebeurd kunnen de medewerkers van het juridisch studiecentrum genochtend weer aan hun werk. Paleisfunctionarissen huilden bij het vertrek van de sjah, Naar verluidt, zou de sjah een kistje met Iraanse grond mee in het vliegtuig hebben genomen. De toeneming van het geweld van het afgelopen jaar door de slechte levensomstandigheden van grote delen van het volk en de onvrede van de religieuze leiders onder leiding van de in Frankrijk in ballingschap wonende Ayatollah Khomeiny, dwongen de sjah uit eindelijk tot vertrek. Dat vertrek vond plaats vlak nadat het huis van Afgevaardigden vandaag haar goedkeuring had verleend aan de regering van de nieuwe premier Baktiar en haar programma. De Senaat was al eerder akkoord gegaan. Inmiddels is uit Frankrijk verno men dat Khomeini, die zich ook tegen Baktiar heeft uitgesproken en die zelf al een groep leiders in Iran heeft aangewezen, voorne mens is na 15 jaar ballingschap in het komende weekeinde naar Iran terug te keren. Welkom De Egyptische regering heeft, in een gebaar van dankbaarheid en sympathie, de sjah in Assoean welkom bereid. Dui zenden Egyptenaren, met preSi- 22 PAGINA'S Leiderdorper Aart de Goede is afgelopen zaterdag door zijn partij, D'66, gekozen tot kandidaat voor het Europees Parlement dat in juni aan staande voor de eerste maal rechtstreeks wordt verkozen door de inwoners van de ne gen landen die samen de Eu ropese Gemeenschap vor- De Goede is van mening dat zijn partij zich niet moet aansluiten bij de bestaande grote stromingen in het EP. D'66 moet volgens hem een horzelfunctie verrichten in het EP en de bestaande par tijvorming doorbreken. PAGINA 14 dent Sadat aan het hoofd, ston den hem op te wachten. Overal langs de route van het vliegveld naar de stad hangen spandoeken met vriendelijke leuzen. Egypte is de sjah dankbaar voor diens steun aan de Midden-Oosten- politiek van Cairo. In het gezelschap van de sjah reizen mee zijn echtgenote keizerin Fa- rah en- enkele hoge paleisfunc tionarissen. De sjah werd uitgeleide gedaan door premier Baktiar, de minister voor het hof en de voorzitters van Senaat en Huis van Afgevaardig den. Tot de twee enige Iraanse journalis ten die aanwezig mochten zijn, zei hij niet te weten wanneer hij naar zijn land zou terugkeren en dat dat van zijn gezondheid zou afhangen. Keizerin Farah zei met tranen in haar ogen er zeker van te zijn dat de onafhankelijkheid en eenheid van Iran behouden kunnen blij ven. „Ik geloof in de toekomst van ons land dankzij zijn cultuur en nationalisme. Moge AU ah mijn land beschermen". De Iraanse geestelijke leider Kho meini heeft vanmorgen in een reactie op het vertrek van de sjah gezegd dat het een "religieuze en nationale plicht" was dat alle burgers van zijn land moesten deelnemen, op 19 januari, aan een grote kerkelijke demonstratie. DEN HAAG (GPD) - De regering wil dat gemeenten van 25.000 of meer inwoners de leegstand van woonruimte gaan registreren. Eigenaren van woningen worden verplicht leeggekomen panden binnen twee maanden te melden. De gemeenten moeten die mel dingen verwerken in een register, dat voor iedereen ter inzage ligt. Panden mogen maximaal zes maanden leeg staan. De gemeen ten moeten dan wel in het leeg- standsregister vermelden of ze wel of niet tot vordering van die woonruimten overgaan. Deze bepalingen zijn opgenomen in het ontwerp-Leegstandwet, dat vandaag door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en minister De Ruiter van justitie bij de Tweede Kamer is inge diend. Leegstand uit winstbejag (specula tie) kan via de nieuwe wetgeving worden tegengegaan. De rege ring wil de Leegstand wet tegelijk in laten gaan met de zgn. Anti- kraakwet. Met de Anti-kraakwet, die al geruime tijd bij de Eerste Kamer ligt, wordt beoogd het wederrechtelijk gebruik van een woning strafbaar te steUen. Met name de PvdA is altijd tegen de Anti-kraakwet geweest. De so cialisten vinden dat de Leeg- standwet de Anti-kraakwet kan vervangen. Via de Leegstandwet is het mogelijk dat de eigenaar van een woning z'n huis door de politie kan laten ontruimen. Het voorstel dat de regering van daag heeft ingediend, houdt in dat de eigenaar van een woning binnen twee maanden na het leegkomen dit bij de gemeente moet melden. Wanneer dit niet gebeurt, zal de gemeente de eige naar aanschrijven. De eigenaar krijgt dan nog drie weken de tijd om ervoor te zorgen dat het pand alsnog bewoond gaat worden, dan wel het gemeentebestuur te berichten waarom het niet zal ge beuren. Wordt de woning niet in gebruik genomen, dan moeten B en W gemotiveerd beslissen of ze al dan niet gaan vorderen. AUeen als daarvoor een gewichtige re den bestaat, kan van vordering worden afgezien. Dit kan bij voorbeeld het geval zijn bij boe delscheiding of faillissement, als de eigenaar verhuisd is en zijn vo rige woning wil verkopen ter fi nanciering van z'n nieuwe wo ning of als het om een zeer incou rant pand gaat, waar ook de ge meente geen bestemming voor heeft. Eis havens: 35-urige werkweek DEN HAAG (GPD) - Ook de ver- voersbonden FNV eisen voor het personeel werkzaam in de havens een 35-urige werkweek. De bon den willen daarbij niet uitspre ken, dat dit doel al in 1979 moet worden bereikt. De vervoers- bonden FNV zijn naast de indus triebonden FNV de tweede, die in hun bedrijfstak een arbeidstijd verkorting van 5 uur per week vragen. Bezien zal worden of deze arbeidstijdverkorting ook in an dere takken van het vervoerswe zen zal worden gevraagd. Wij hebben erg veel vraag naar Opel Ka- dett's van de bouwja ren '72, '73, '74 en '75. Bent u in het bezit van zo'n Opel Kadett en heeft u inruilplannen? Kom dan naar Het Mo torhuis Leiden en in formeer vrijblijvend naar de inruilwaarde die Het Motorhuis u tij delijk aanbiedt. (•Het Motorhuis Meisje van drie jaar verdronken DEN HELDER (ANP) - Gister middag omstreeks half drie is in Den Helder het driejarige meisje Angelique van der Jagt verdron ken. De politie vermoedt dat het meisje tijdens het spelen aan de waterkant nabij de woning in het water is gevallen en verdronken. Engeland op weg naar com plete chaos PAGINA 9 Teveel parasieten in de wie lersport PAGINA 11 Meer werk bij Fokker PAGINA 19 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Studenten en medewerkers i t juridisch studiece en buiten of er iets gebeuren gaat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1