LEIDSCH DAGBLAD Kabinet Iran krij gt het vertrouwen van Senaat Drughandel steunde acties ^Êen leng® Gladheid kostte levens vandaag Weer ,baby via buis Therapeut gegijzeld in Groningse kliniek Bisschoppen nog niet uit problemen MAANDAG 15 JANUAR11979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35756 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Niemand kwam automobilist te hulp (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Dat de hulp van me deweggebruikers nogal eens te wensen overlaat heeft een 49-jarige automobilist uit Amsterdam zaterdag onder vonden. Op de Rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag) ter hoogte van Leiden raakte hij door de gladheid met zijn au to in de slip. De wagen kwam op het talud van de weg terecht en sloeg vervolgens over de kop. Zonder enige verwonding slaagde de Amsterdammer erin zijn totaal vernielde au to te verlaten. Hoewel zich op de weg vele andere automobilisten be vonden bleek niemand zich om de gestrande automobi list te bekommeren, noch bleek men de moeite te ne men de politie te bellen. Pas anderhalf uur na het gebeur de passeerde langs de plaats van het ongeval een wagen van de Rijkspolitie die de man hulp verleende DEN HAAG/LEIDEN (ANP)/ GPD) - Sneeuw en gladheid heb ben automobilisten in heel Ne derland zowel gisteren als van morgen in problemen gebracht. Als gevolg hiervan deden zich drie dodelijke ongevallen voor. Verder heeft de politie handenvol werk gehad om assistentie te verlenen bij slippartijen en bot singen. De gladheid heeft gistermiddag het leven gekost aan de elf maanden oude baby van de Hillegomse familie Bevensen. De auto waarin het kind met haar ouders op weg was raakte ter hoogte van de Keukenhof in een slip op een weggedeelte dat bedekt was met een laagje ijs. Daarbij werd de baby door de los geraakte achterruit geslingerd en kwam onder de auto terecht. De beide ouders kwamen er zonder verwondingen vanaf. Verder kwamen gisteren in Renswoude en in Voorst twee bestuurders door slippartijen om het leven. In Leiden moest de politie gisteren niet minder dan 25 maal uitruk ken om assistentie te verlenen aan automobilisten die ten ge volge van de gladheid in de problemen waren gekomen. In de meeste gevallen was de schade aanzienlijk. Bii één aanrijding DE BILT - Voor vannacht wordt lichte tot matige vorst verwacht, maar op de plaatsen waar nog een flink sneeuwdek ligt, kan het zelfs streng gaan vriezen, maar omdat de wind zwak blijft en ook het zonnetje zich zal laten zien, komen de liefhebbers van sneeuw en ijssport volop aan hun trekken. Het rustigè winterweer hebben we te danken aan een gebied met hoge barometerstanden boven Noordoost-Frankrijk. Op de westflank ervan wordt met een zwakke zuidelijke stroming vrij koude lucht aangevoerd, die op haar weg naar ons land vrijwel niet aangewarmd wordt, daar er in Noord-Frankrijk en vooral in oostelijk Belg ië veel sneeuw ligt. raakten twee mensen gewond, een 23-jarige Leidenaareneen 19- jarige inwoonster van Leider dorp. De auto waarin het tweetal zat raak te op de Lammenschansweg in een slip en kwam tot stilstand te gen een lantaarnpaal. Het voer tuig werd totaal vernield. De Leid se politie heeft later op de dag twee Leidenaars aangehou den die bezig waren in de achter gelaten auto in te breken. Veel provinciale wegen werden gis teren door de gladheid vrijwel onberijdbaar, terwijl gladde plekken op de grote wegen au tomobilisten voor verrassingen stelden. In Amsterdam moesten de meeste stadsbussen zaterdagavond hun dienst onderbreken doordat het niet mogelijk was verder te rij den. Het tekort aan strooizout doet zich inmiddels voelen. AKZO, de grootste zoutleverancier van Ne derland, heeft gezegd dat er nog voor elf dagen voorraad is. Po gingen om in het buitenland zout te kopen zijn nog niet geslaagd. TEHERAN (Reuter) - De Senaat in Iran heeft vandaag het vertrouwen gegeven aan de nieuwe burgerregering van premier Baktiar. Met slechts iets meer dan de helft van de 60 leden aanwezig stemden 38 voor en twee tegen. Een lid onthield zich van stemming. De Senaat zou aanvankelijk pas woensdag bijeenkomen, maar de vergadering werd vervroegd, kennelijk om de weg te banen voor een zo spoedig mogelijk ver trek van de sjah naar het buiten land. De M^jlis (Tweede Kamer) die gis teren bijeenkwam, zal het debat over het liberaliseringspro gramma van Baktiar morgen af sluiten. LONDEN (AFP) - In een zieken huis in Glasgow heeft mevrouw Grace Montgomery vannacht het leven geschonken aan een zoon van ruim tweeëneenhalve kilo. De vrucht is totstandgekomen via een reageerbuis, dus buiten het lichaam van de moeder. Het is de tweede "reageerbuisbaby" ter wereld. Vorig jaar schonk de En gelse mevrouw Brown het leven aan de eerste reageerbuisbaby. Het is eigenlijk de derde reageer buisbaby in de wereld en de tweede in Groot-Brittannië. Eind vorig jaar maakten namelijk art sen in Calcutta (India) bekend dat zij via deze weg ook een vrucht totstand hadden gebracht en dat dat leidd^ tot een normale beval ling van een gezonde baby. Het dagblad "Daily Mail", dat alle rechten voor publiciteit heeft op gekocht zodat een officiële ver klaring van het ziekenhuis pas la ter volgt, schrijft dat de baby een maand te vroeg is geboren. Het jongetje weegt 2,620 kilo. Zijn moeder is 32 jaar en kooklerares. Mogelijk strenge vorst Droog weer met opklaringen, ook mist» banken. Weinig wind. Minimumtem peraturen van circa min 3 graden aan de kust tot omstreeks min 10 graden in het binnenland. Maximumtemperatu ren van om het vriespunt aan de kust tot ongeveer min 4 graden elders. (opgemaakt om 11.15 uur) 16 januari Zon op: 8.41 uur, onder: 16.59 uur, maan op: 20.34 uur, onder: 9.54. Hoogwater te Katwijk om 5.08 en 17.16 uur, Iaagwater te Katwijk om 1.07 en 13.22 uur. Sjah weg Na de stemming in de Senaat zei premier Baktiar dat de sjah in elk geval vrijdag het land zal hebben verlaten. Verder deelde hij mee dat hij geen Iraanse ambassa deurs naar Israël en Zuid-Afrika zou zenden zonder goedkeuring van het parlement. Iran heeft di plomatieke betrekkingen met beide landen. Uit de verklaring van de premier is niet duidelijk hoe die betrekkingen precies zullen worden. Vandaag verzamelden zich weer duizenden anti-sjahbetogers in de grote Bazaar, het winkel- en groothandelscentrum in de hoofdstad. De demonstranten poogden weer - zoals zij deden sedert de herope ning van de universiteit op zater dag - de militairen bij hun mani festaties te betrekken. De verkeersaders in Teheran raak ten totaal verstopt door het steeds toenemende aantal auto's dat weer op straat verschijnt nu er langzamerhand weer benzine te krijgen is. Intussen hebben de beambten van de telecommunicatiedienst in Iran bekendgemaakt dat zij in staking zijn gegaan uit solidari teit met de betogers tegen de sjah. Alle binnenlandse en buiten landse telexverbindingen zijn daardoor verbroken. Voor miljoenen schade bij brand in Delft DELFT (ANP) - Een hal van het Waterloopkundig laborato rium in Delft is gisteravond door brand verwoest. In de hal bevond zich onder meer het getijmodel Rijnmond, een visitekaartje zowel van de stichting Waterloopkundig laboratorium als van de stad. Delft. De schade wordt voor lopig geraamd op 8' miljoen gulden maar volgens de poli tie en de stichting is dat een lage schatting. De houten dakconstructie van de hal, gevestigd aan de Rot terdamse weg, even ten zui den van Delft, vatte rond ne gen uur gisteravond om tot op heden onbekende reden vlam en was binnen een kwartier uitgebrand. Het geheel stortte vervolgens op het getijmodel dat onherstelbaar is vernield. GRONINGEN (ANP) - Drie pleegden in de dr. S. van Mes dagkliniek te Groningen hebben op de hoogte van hun eisen, waarop de politie werd gewaar schuwd. gisteren een sociotherapeut enige Hoofdcommissaris K. Heijink Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. gijzeling gehouden. De drie jonge mannen wilden met de gijzeling bereiken dat zij vrijheid gesteld zouden worden. Het drietal vroeg aan de therapeut of hij met hen een spelletje wilde doen in het recreatiezaaltje van een van de kleinere van een van de kleinere wooneenheden op het klinieksterrein. In de zaal aan gekomen barricadeerden zij de deur en hielden de therapeut in bedwang. Een van de drie belde vervolgens naar de chef de clini- que, dr. H. Niessen, en stelde hem Zendpiraten aangehouden DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft gisteravond drie mannen aangehouden, die aan het zenden waren naar het pira- tenzendschiD Del Mare. Onder de aangehoudenen bevindt zich de 31-jarige Gerard van Dam, de gro te man achter het piratenzend- schip. Het trio werd aangehou den toen het radiocontact had met de piraat, de SCH 53 „Hele na", die sinds vorige maand voor de Scheveningse kust ligt. kwam met zes man politie i kliniek maar heeft niet hoeven in te grijpen. Nadat de chef langdu rig met de jongens had onder handeld, gaf het trio de gijzeling op. De sociotherapeut kon daar op de ruimte ongedeerd verlaten. Beloning tip over miljonair ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam heeft op de Bahama-eilanden een belo ning van vijfduizend dollar uit geloofd voor inlichtingen over de vorig jaar spoorloos verdwenen Wassenaarse miljonair Jan van de Marei. De Rotterdamse recherche heeft in haar onderzoek alleen houvast aan de verklaringen van een huisvriend van de miljonair, die nog vastgehouden wordt op ver denking van verduistering. maak zelf uw MEUBEL of een KASTENWAND van GRENEN JALOUZIEDEUREN (kwastvrij hout) breedte van 30 tot 60 cm hoogte van 62 tot 244 cm tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelf bouwcentrum zijldijk °2 - leiderdorp tel 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 l „Dieper inzicht" UTRECHT (ANP) - De rooms-ka- tholieke bisschoppen van Neder land hebben een veel dieper in zicht gekregen in de motieven van waaruit zij hun beleid be palen. Dat verklaarde kardinaal Wille- brands zaterdag na een gesprek van zeven uren waarin de bis schoppen elkaar hun verschil lende meningen over belangrijke beleidszaken voorlegden. Con crete zaken, zoals het opschorten door het bisdom Roermond van subsidies aan enkele instellingen en aan de Raad van Kerken in Nederland, zijn, volgens kardi naal Willebrands, niet aan de orde geweest. De kardinaal, die voorzitter is van de bisschoppenconferentie, zei dat de praktische uitwerking van het langdurige gesprek vooral zichtbaar zal worden op psycho logisch terrein en in een groter begrip voor de verschillende standpunten. Uiteindelijk zal dit kunnen leiden tot meer samen werking en meer overeenstem ming in de formulering van het beleid. 20 PAGINA'S De man die hier zo uitgela ten de armen heft, is de Ame rikaan John McEnroe, 19 jaar oud. Hij heeft alle reden blij te zijn, want hij won gis teravond in New York voor 17.000 toeschouwers het Masterstoernooi, na de kam pioenschappen van Wimble don en de V.S. het belang rijkste tennisevenement ter wereld. McEnroe versloeg in de eindstrijd de 35-jarige Ar thur Ashe met 6-7, 6-3, 7-5 (na 1-4) en verdiende daar-- mee 100.000 dollar (ongeveer 200.000 gulden). Bovendien kreeg hij nog 116.000 dollar aan bonusgeld voor zijn prestaties in het grand-prix- circuit 4n 1978. Voorts won hij het dubbelspel van het Masterstoernooi (de finale in feite van alle grand-prix- toernooien van het afgelo pen seizoen). Samen met Pe ter Fleming versloeg hij Ok- ker-Fibak (6-4, 6-2, 6-4), wat nog het "zakcentje" van 40.000 gulden opleverde. In één weekeinde werd de 19- jarige Amerikaan dus zo'n 470.000 gulden rijker. De Nederlandse schaats ploeg heeft ook tegen Zwe den de opgaande lijn doorge trokken. Kees Verkerk, de coach van de Zweden, kon het na de Zware nederlaag van zijn formatie in Assen constateren: "Nederland is duidelijk op de goede weg". Dat gold dan niet alleen voor de allrounders, maar ook - en vooral - voor sprinter Miel Govaert, die zich met groot vertoon van macht manifes teerde. Ook Wim Pol deed van zich spreken. Met vier afstandsoverwinningen bij de junioren verzamelde hij een puntentotaal dat hem bij de senioren een tweede plaats achter Hilbert van der Duim zou hebben gebracht. Hans van Helden werd B- kampioen. De schaatser die uitgeteld leek, toonde zich in het afgelopen weekeinde tij dens de B-strijd toch weer van aparte klasse. De basketballers van P/Lei den toonden in het afgelopen weekeinde aan hoe groot het verschil is tussen de top van de nationale eredivisie en de rest. Bij het als vijfde ge klasseerde werd met ruim verschil gewonnen: 101-70. Verschil was er ook bij het na tionaal kampioenschap veldrijden. Stamsnijder pakte ditmaal de cross-titel, omdat zijn concurrent Snoeijink vlak voor de finish een buiteling maakte. Pro fessional Kees v. d. Wereld eindigde als derde. PAGINA'S 9-14 i Aart de Goede "Europees" lijsttrekker voor D'66 PAGINA 5 Deze week beslissend voor Iran PAGINA 7 I "Verhoging ongewenst" posttarieven PAGINA 15 TAMAELA-GROEP IN OPSPRAAK GRONINGEN (GPD) - De militante Molukse beweging onder leiding van wijlen generaal Tamaela zou voor een deel worden gefinan cierd uit de opbrengsten van heroïnesmok kel. Volgens politiewoordvoerders in Gro ningen is dit gebleken nadat de politie van Thailand op het vliegveld van Bangkok twee Zuidmolukse heroinesmokkelaars uit ons land arresteerde. Het zijn de 39-jarige F. V. S. uit Marum, kapitein van een Tamaela-com- mando-eenheid, en de 29-jarige C. K. uit Weert. Het tweetal had 8,5 kilo heroïne met een waar de van ruim 4 miljoen gulden in plastic zak ken in koffers verstopt. Tijdens een routine controle op het vliegveld van Bangkok liepen beide Zuidmolukkers op 30 december tegen de lamp. Het tweetal heeft bekend. S. ver klaarde dat hij een gedeelte van de opbrengst van de heroïne in een Tamaela-fonds zou storten. Vrijdag pas is de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag op de hoogte gesteld van de arrestatie van beide man- Tijdens een huiszoeking in de woning van S. in Marum heeft de politie in een koffer 30.000 gulden gevonden. Bij K. in Weert vond de politie niets. Volgens de politie besloot met name S. in Thailand heroïne .te kopen om het in Nederland te verhandelen, omdat hu in financiële nood verkeerde. Het is de politie niet bekend of S. al eerder in Thailand heroi ne kocht. Het is nog onduidelijk wie het ko pen van de heroïne gefinancierd heeft. Volgens burgemeester K. Weide van Marum zouden volgens de politie met de verkoop van heroïne binnen de Tamaela-beweging het kopen van wapens in het tijdelijk verblijf van wijlen generaal Tamaela in het Afrikaan se staatje Benin en groepsreizen van Tamae- la-aanhangers van Nederland naar Benin worden gefinancierd. De politie wil hier niet op ingaan, maar zegt er erg vreemd tegenaan te kijken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is het niet bekend wat er met de twee verdachten gaat gebeuren. Vorig jaar heeft Thailand de straffen tegen heroine smokkelaars verzwaard. 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruisen en bon Ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de kram komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1