Donar in vijfde set langs USS LZ verrast met winst in waterpolo-toernooien Foreholte geklopt na laatste fluitsignaal Verlies voor Gemini Biljart toppers naar Sassenheim PAGINA 12 MAANDAG 15.JANUARI 1979 SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De zaalhandbalsters van Foreholte leden in Borne een onfortuinlijke 10-9 ne derlaag tegen Bornerbroek. Bij de stand 9-9 floot de tijd- waarnemer voor het einde van de wedstrijd, maar het toch al zwak optredende arbi trale duo liet gewoon door spelen met de thuisclub in het bezit van de bal. De Voor- houtse defensie die bij het signaal van de ti-jdwaarnemer uiteraard stoom afblies kon zich niet tijdig herstellen en moest bij de laatste vertwij felde scoringspoging van Bornerbroek aan de noodrem trekken. De toegekende strafworp werd in een treffer omgezet. Ondanks felle pro testen van Voorhoutse zijde kwamen de scheidsrechters, niet op hun beslissing terug. Voor de Voorhoutse treffers zorgden: Nel Geerlings (2x) Elly Hoek (2x), Hannie Bos kamp (2x), Marian Mens, An ke van Nouland en Leny van Beek. In de landelijke tweede klasse heeft het Stompwijkse HVS de koppositie verstevigd Via een ruime 10-16 zege op con current VIDO. OASE heeft alleen in de eerste helft wat moeite gehad met haar tegenstandster, het Rot terdamse Ancora 2. Na de veldwisseling (rust 4-2) draaiden Helma van der Geest c.s. echter op volle toe ren en werden de Rotterdam- sen volkomen overspeeld. Via de tussenstanden 5-3, 9-3 en 11-4 drukten de Alkema- dese dames uiteindelijk door naar een 13-6 overwinning. In het OASE-doel vertolkte Wil van der Geest als vanouds weer een meer dan betrouw bare rol. Helma van der Geest (5x), Corrie Weening (2x), Loes van der Geest (2x), Ma rian van der Geest, Riet van de Poel, Plony Olyerhoek en Lydia van de Poel waren ver antwoordelijk voor de Alke- madese score. De heren van OASE konden in het streekduel tegen Rijnsoe ver niet bolwerken en gingen met 17-26 ten onder. Northa behaalde twee kostbare winstpunten dankzij de 10-8 zege op Vires et Celeritas. Mi riam Spierenburg vertolkte in het Northa-doel een grandio ze rol, zij stopte onder meer drie strafworpen. Voor de treffers zorgden: Nelleke de Jong (4x), Leidy Vink (3x), Marian van de Berg (2x) en Mary Hëydra. De dames van het Hoogmadese MMO kenden weinig problemen met het zwak spelende CWP. De 1-3 rust stand werd door Riekic Brunt c.s. in de tweede rondgang moeiteloos uitgebouwd naar een 2-8 eindstand. Tegen het vierde team van Hel las kwamen de dames van Sa- turnus in de slotfase conditie tekort. De Leidse dames moesten een 4-7 voorsprong uit handen geven en met een 10-7 nederlaag genoegen ne men. De zeven doelpunten werden gescoord door Mo nique Plouvier (4x), Anneke Plouvier (2x) en Gonnie van der Moolen. De Leidse heren deden het een stuk beter. Het Haagse HEC werd door de bij vlagen bril jant spelende Leidse formatie overtuigend aan de kant ge zet, 9-14. Zowel aanvallend als verdedigend was Satur- nus, met Hans Zw afweer in de gelederen, de betere ploeg. De dames van HW'70 waren redelijk opgewassen tegen de reserves van OASE maar moesten de zege toch aan de ploeg uit Alkemade laten- 11-8 De Voorschotense he ren stelden teleur door tegen Egac Ondo niet verder te ko men dan 16-16. Dank zij de schotvaardigheid van Marjo lein Nieuwenhuis en Connie Disseldorp wonnen de cfames van Olvmpia ruim van DIOS 14-8. Ook de Wassenaarse he ren trokken aan het langste eind tegen het tweede team van Westlandia, 21-14. Hadden we de hele wedstrijd maar zo gespeeld" Van der Hooni wint Drechtloop LEIMUIDEN - De AV-HoUand- atleet Martien van der Hoorn uit Langeraar is gisteren winnaar geworden van de "Drechtloop" in Leimuiden. De halve mara thon, met 180 deelnemers uit het gehele land, legde Van der Hoorn af in 1 uur, 12 minuten en 30 se conden. In de slotfase versloeg hij twee me devluchters. Zonneveld uit Noordwijk kwam met een ach terstand van 25 seconden als tweede binnen en Den Elzen uit Hillegom werd derde in 1.13.55. Bij de veteranen won K. Meeu wenoord uit Noordwijkerhout. De zege bij de dames ging naar M. Hoek uit Groot Schermer. J. de Graaf toonde zich de sterkste plaatselijke loper. Succes was er ook voor Tina Bunsma uit War mond, die bij de acht kilometer voor dames de eerste plaats voor zich opeiste. SPORT SPORT ••V-;iiü.A-tl V; UTRECHT - Het berouw kwam, als zo vaak, na de zonde. „Hadden we de hele wedstrijd maar zo ge speeld als in de derde pe riode", klonk het zater dagavond na afloop van het ijshockeyduel SIJC- Menken/Leiden Lions in koor uit de monden van de 'blauwwitte' ijshockeyers. Een kreet vol zelfverwijt, die de Leidenaars terecht mochten sla ken, nu die spelers in de laatste periode eindelijk de hautaine, wanprestatieve houding hadden afgelegd, die ze tevoren op zo hardnekkige wijze hadden aan genomen en daardoor de smade lijke 5-1 achterstand alsnog kon den wegpoetsen: 5-5. Een nog net op tijd ingezette eind sprint, die in de slotfase nog bijna op een faliekante mislukking was uitgelopen op het moment dat Dave Mathewson de doorgebro ken Dennis Fenske op niet an ders dan onreglementaire wijze van de allesbéslissende 6-5 had kunnen afhouden. Leiden-goalie Ed Nienhuis hij was na de eerste periode de onze kere Rob de Jong komen vervan gen - kreeg daardoor, nu arbiter Van Berkel Fenske terecht een penalty shot toekende, de moei lijke taak opgelegd om het moei zaam bijeengeschraapte winst punt te redden. De jeugdige Nederlands/Canadees kweet zich met opvallende ze kerheid van zijn taak, stopte de inzet van Fenske en mocht zich vervolgens door zijn teammaten laten bejubelen. Jubel, die overigens spoedig plaatsmaakte voor gepaste schaamte toen ook de Leidse ijs hockeyers beseften dat ze zich zelf, met hun ontstellend gebrek aan motivatie, van een wed- strijdpunt hadden beroofd. Al in de eerste periode hadden de Ton Menkenhal-bewoners zich van dat bonuspunt kunnen én moeten verzekeren. Echter, op de beslissende momenten misten de volgelingen van Paul Domm, die zelf in de openingsfase SIJC- doelman René Jansen al twee maal op zijn weg had gevonden, de zo noodzakelijke gedreven heid om de zich veelvuldig aan dienende scoringsmogelijkhe- den naar juiste waarde te schat ten. Met name Wielheesen, Dobbelaar en Meyer verkwanselden in dat stadium van de confrontatie de meest simpele kansen. De thuisclub putte daar zichtbaar moed uit. Onder de impulsen van Dennis Fenske, John Willemse en speler/trainer Eric Brubacher zochten de ranglijstsluiters, de avond tevoren nog door HYS met 15-4 afgemaakt, brutaalweg de aanval. Ontmoetten op hun weg naar de vijandelijke vesting op vallend weinig hindernissen, omdat de Leidse aanvalslijnen hun back- en forecheckingstaak schromelijk verwaarloosden. Nu er van oppositie nauwelijks sprake was, kon SIJC, tot hoor baar enthousiasme van de voort durend oubollige frasen ophoes tende speaker, in alle rust de ba sis leggen voor een vooraf niet voor mogelijk gehouden 2-0 voorsprong (doelpunten Leo Collard en Rotman). Rob de Jong, die bij die treffers niet vrij uit was gegaan, manifesteerde zich in steeds sterker mate als een weinig puck-vast doelman, ter wijl de rest van het Leidse team al evenzeer naar een ongekende diepte wegzakte. Weliswaar wist Kocanda in de zestiende minuut voorbereidend werk van Dan Cuomo tot 2-1 om te buigen, maar nadat Wolters (8.40 minuut van de tweede periode) de 3-1 had binnengetikt, leek Leiden Lions naar een blamerende ne derlaag weg te glibberen. Dit te meer omdat Hermsen en ander maal Leo Collard even later de score simpelweg naar 5-1 moch ten opvoeren. Eerst na die goal begon binnen de Leidse gelederen het besef te le ven dat SIJC alleen dan aan het wankelen kon worden gebracht als dat team met volledige inzet bestreden zou worden. Het tempo werd in het laatste part opgeschroefd, waardoor de Utrechtse ijshockeyers onder pressie kwamen te staan. Toen ook kwam de zwakte van het SIJC-team aan het licht. Nadat Robin Sarabèr de paal had getrof fen, brachten Mathewson, Ha gendoorn (voordien het toon beeld van passiviteit), Anton en Wielheesen hun ploeg langszij. Met een eenvoud, die later de Leiden Lions-spelers de verzuch ting deed slaken "Hadden we de hele wedstrijd maar zo gespeeld als in de derde periode". Het was het berouw, die op de zonde volgde. GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - In de volleybalcompetitie kon Gemini (h) zijn aanhang in de eerste divisie wel vergastten op leuk spel, maar een overwinning zat er niet in. Daarvoor was Valbovol aanvallend te sterk. Bij Gemini aanvaller Nico Klein weer van de partij, maar dat was toch niet voldoen de. Na 11-15, 15-8 en 9-15 zakte Gemini in de vierde set helemaal weg (5-15) en kon Valbovol de volle winst pakken (1-3). Gemini 2 deed het een stuk beter door thuis Valbovol 3 geregeld weg te spelen. Op alle onderdelen was het duidelijk sterker dan zijn tegenstan der, behoudens een korte inzinking in de tweede set. Met 15-6,15-13 en 15—11 was de winst een feit. Donar was er na het bekerdebacle tegen Zovoc extra op gebrand iets goeds te doen. Slachtoffer was het op de vierde plaats staande USS. Donar bouwde via 15-9 en 15-12 een 2-0 voorsprong op, maar zag USS naast zich komen (5-12, 12-15). In de vijfde set werd het arme USS finaal overdonderd door een op volle toeren draaiend Donar, dat met de ex cellerende Wouter van 't Veer en Frans de Rijk de tegenstanders met 15-2 wegmepte. De 3-2 was zonder meer verdiend. Bij de dames was de derby Leython-Gemini 2 de interessantste wedstrijd in de divisie. Leython beschikte voor het eerst sinds 2 maanden weer over de herstelde spel verdeelster Joke v. Klaveren en bracht direct meer lijn in de ploeg. Leython was in de eerste set degene met de meeste serve-fouten (twaalf) met het gevolg, dat Gemini makkelijk naar 7-15 kon doorstoten. Door dat Leython daarna simpel doch safe ging serveren kon het heel gere geld de volgende sets binnenhalen (15-7, 15-5), vooral door de schitte rende smashes van Ariane Renaud, rechtstreeks op de grond. In de vierde set kwam Leython met 6-7 achter, kwam terug tot 11-11 maar nu bleek de verdediging van Gemini te sterk (11-15 evenals in de vijfde en beslissende set (11-15 Novo startte erg goed tegen het VoorburgseTonegido en wist via 15-12 en 15-13 een 2-0 voorsprong op te bouwen, maar daarna ging het helemaal mis. Niets lukte meer en met 0-15 kwam het keerpunt, want daarna werd het 13-15 en 12-15 voor Tonegido, dat steeds in de eindfase iets gelukki ger was. Derhalve 2-3 voor de Voorburgse dames, Gemini 1 maakte een vergeefse reis naar Tilburg, want tegenstander Sarto trok de volle winst naar zich toe. Op zich speelde Gemini best redelijk maar de Sarto-aanval was gewoon te sterk voor de deze middag falende veel te trage verdedi ging van Gemini. Met 15-11, 15-8, 16-18 en 15-4 trok Sarto aan het langste eind. In de promotieklasse heren verstevigde Novo 2 zijn koppositie door e gedegen 0-3 zege op het zeker niet zwakke Zevenklappers. Leython had de pech dat spelverdeler Henk v. Klaveren uitgeschakeld was door een knieblessure. Wat dit betekende bewees de uitslag: 2-3 tegen VW. Leython verloor na een sterke start toch de eerste set (11-15 maar kon door goed aanvalsspel van Frits Jans en Jan Dingemanse met 15-6 en 17-14 op 2-1 komen. Daarna viel de ploeg sterk terug en kon WV met 12-15 en 4-15 toch nog op 2-3 komen. LUSV speelde een abominabel slechte wedstrijd tegen GVC, maar daar de 's Gravenzandse ploeg zelf ook niets voorstelde konden de studenten toch een zege boeken. Met 16-14, 15-8 en 15-6 bleef de zege in Leiden. Bij de dames miste LUSV tegen VOY twee basisspeelsters. Mede hierdoor en gebrek aan kwaliteit kon VOY tegen het futloze LUSV de volle winst pakken (14-16, 5-15 en 15-17 Bij Leython 2 ontbrak hoofdaanvalster Annet de Zwart. Met 6 speelsters wist de ploeg tegen Gemini 3 een punt te veroveren (2-3 Jammer dat de sfeer nu niet bepaald optimaal was, waaraan vooral beide coaches debet Leython 3 startte tegen Thor erg aanvallend en liep uit naar een 0-9 voor sprong. Toch was dit nog te weinig want eenmaal op volle toeren bleek Thor voor de Leython verdediging een te groot obstakel (15-11 In de tweede set liep Leython uit naar 0-8. Nu was de voorsprong voldoen de (7-15 Met de sterkste opstelling wist Thor daarna de juiste strijdwij ze te vinden (15-4 en 15-9 om de 3-1 zege veilig te stellen. GER RENES Nico Klein passeert het Valbovol-blok. SASSENHEIM - De Neder landse biljarttop komt begin februari naar de sporthal Wasbeek in Sassenheim om daar om het nationale kam pioenschap driebanden te twisten. Naast de toppers Christ van der Smissen, Rini van Bracht en kampioen Herman Popeyus doen aan het toer nooi, dat van een tot en met vier februari wordt gehou den, de volgende spelers mee: J. de Wilde, E. van der Looy, P. de Jong, H. de Ruy- ter en M. Brosens. De nieuwe kampioen gaat in maart deelnemen aan de Eu ropese kampioenschappen in het Westduitse Düren. Be hoort hij daar tot de eerste drie, dan vertrekt hij in mei naar Lima (Peru) voor de we reldkampioenschappen. De organisatie in Sassenheim is in handen van het district Bollenstreek, dat dit jaar het gouden jubileum viert. LEIDEN - Het negentiende Zilveren Sleutel-toernooi is voor de organiserende waterpolo-vereniging LZ '86 zaterdag een groot suc ces geworden. De Leidse eersteklasser won het eigen toernooi ondanks de aanwezigheid van een aantal sterke hoofdklassers. Weliswaar was de winnaar van 1978, De Zijl/LGB, daar niet bij (verplichtingen in Duits land maar LZ moest toch aantreden tegen een aantal gerenommeerde ploegen. Het deelnemersveld bestond bui ten LZ 86 geheel uit hoofdklas sers: Neptunes Arnhem 't Y de Rijn en de Meeuwen. LZ'86 als lijstaanvoerder van de eerste klasse duidelijk kandidaat voor die hoofdklasse trok zich van het niveauverschil echter weinig aan. Direct in de eerste wedstrijd tegen het Y liet LZ 86 al duidelijk mer ken dat men geen enkele vrees voor deze tegenstanders koester de. Door veel beweeglijker polo- spel van Leidse kant werd de hoofdstedelijke formatie met een alleszeggende 6-1 nederlaag ge confronteerd. De 5-4 overwinning die LZ op de volgende tegenstander Neptunes Arnhem een gedeelde vierde plaats in de hoofdklasse behaal de mag men als de grootste ver rassing van het toernooi be schouwen. De Arnhemmers wa ren duidelijk verrast door het zo- ne-svsteem van LZ 86. Neptunes maakte wel het openingsdoel punt Gcrrit Jansen maar moest toen het initiatief aan de Leide naars laten wat resulteerde in een Wmm WwwmtfM.WMSmmm. HH I Beeld uit de wedstrijd tussen De Meeuwen en De Rijn tijdens he Zilveren Sleutel-toer i-3. 5-2 voorsprong voor LZ 86. De Arnhemse formatie kwam nog wel tot 54 terug maar het ont brak de ploeg aan tijd om de ge lijkmaker te scoren. Tegen het fysiek sterke Meeuwen kon de Leidse ploeg daarna nog wel het hoge tempo van de vorige wedstrijden continueren eind stand 6-2 voor LZ 86 maar te gen de Rijn uit Wageningen was het vuur nagenoeg gedoofd. Zeer d er een 44 gelijk spel afgedwongen wat echter wei voldoende was om de Zilve ren Sleutel trofee na vijfjaar weer eens in eigen huis te houden. Einstand: 1. LZ 86 7 punten 2. Nep tunes Arnhem 6 pnt 3. t Y 3 pnt 4. Meeuwen 3 pnt. 5. de Rijn 1 pnt. Een dag later in een toernooi van HZ PC uit Den Haag bewees LZ 86 dat het behalen van de Zil veren Sleutel geen toevalstreffer Ruime overwinningen op hoofd klasser HZPC 7-3 en eerste klasser Nereus 5-2 toonden aan dat de Leidse formatie op dit moment in goede vorm verkeerd. Mede door de schotkracht van Rudy Muusse 11 doelpunten in dit toernooi en de aalvlugge be wegingen van Jan de Graaf werd ook dit toernooi door de Léide- gev WIM SIERA

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12