Amsterdam velt te hard vonnis over Lions... Eens per jaar is heel Den Haag geblesseerd Ria Visser: „Voor wat zie je de wereld'..." Geflatteerde winst koplopers BETAALD VOETBAL IS AFGELAST Knoetze toch in de ring ZATERDAG 13 JANUARI 1979 U hebt het vermoedelijk ook gele zen. het stond op de sportpagi na's: ..Het aantal ongelukken in de sport blijkt bijna twaalf keer hoger te liggen dan tot nu toe werd aangenomen". Niet alleen de linkshalf is dus gewond (zoals we tot voor kort geloofden), maar het hele elftal plus de trainer! Het aantal lichamelijke ongeluk ken. veroorzaakt door sportbeoe fening. bedraagt per jaar onge veer een half miljoen oftewel 500.000: elk jaar raakt de hele be volking van de provincie Gro ningen op het sportveld en in de sporthal gewond, en volgend jaar zal dat de totale bevolking van Den Haag zijn. Niet minder dan 14 procent van alle sportbeoefe naren raakt, eens per jaar, ge- Statistisch gezien moet elke sport beoefenaar dus eens in de zeven jaar gewond raken. Dat is. als ik mij goed herinner, precies de zelfde frequentie als in een reclamespot voor een verzeke ringsbedrijf, wordt genoemd. Eens in de zeven jaar krijgt men een ongeluk of ongelukje, statis tisch gezien. Die verzekerings maatschappij noemt daarbij ech ter niet het sportveld als plaats des onheils, maar hel huis, de woning, en alles wat daarbij hoort neem ik aan: de trap. de tuin, de schuur, de vliering. Eens in de zeven jaar donder je over een los se traproede en breek je je enkel, eens in de zeven jaar struikel je over een uitgestoken hockeys tick en breek je je enkel, en de hockeyer die op drie hoog woont breekt over drie en een halfjaar nkel op het hockey eld c r zijn ch- zit... De grote vraag is dus: blijf ik thuis, of ga ik voetballen? Angstige moeders kijken hun zoon na als hij met zijn voetbalkofferlje ach terop de fiets naar het voetbal veld rijdt, of als hij met een kopje thee de trap op loopt naar zijn jongenskamer. Je kan je lelijk branden aan hete thee. maar dat kan hem in de rust ook overko men. Aha. dat, denkt u, maar daaruit blijkt dat u een leek bent op voetbalgebied. De thee in de rust is lauw. Dat heeft twee rede nen. In de eerste plaats schenkt de kantinebaas de koppen op het blad tijdig vol. zodat de elftallei der het blad meteen mee kan ne men naar de kleedkamer als zijn jongens gaan rusten. En in de tweede plaats is de rust te kort om de spelers de tijd te gunnen net zo lang in hun kopje te blazen tot de thee 'voldoende is afgekoeld om gedronken te kunnen worden. Ze moeten trouwens niet blazen, maar luisteren naar wat de leider zegt. In zeker opzicht is het dus veiliger op het voetbalterrein, dan thuis. Een kwart miljoen sportmensen lijdt jaarlijks een korter of langer arbeidsverzuim. Elk dorp met een voetbalclub kent de hinke- poot, die schilderachtig drie maanden lang met een voet in gips op krukken zijn zoontje naar school brengt. De goalgetler van het derde was iets te gretig toen hij de ziekenhuisbal van de rechtsbuiten nog trachtte te be reiken voordat de keeper van de tegenpartij hem zou weglellen.. Twee maanden later loopt hij al zo zwierig met zijn krukken, dat zijn dorpsgenoten geneigd zijn hem cijfers te geven, net als bij kunstrijden op de schaats. Hij gaat. hoe tijdelijk ook. tot de dorpsfiguren behoren die de aanblik van het dorp opfleuren. Door de week is hij het enige be wijs dat er wel degelijk gesport wordt in het dorp. met enige spijt ziet men dan ook het gips minde ren. maar gelukkig, als hij af zwaait als dorpsgewonde. slaat alweer een ander klaar om zijn rol over te nemen: een volleyballer dit keer. die meende met een snoekduik in de richting van de voorste bank nog een halve mis ser van een ploeggenoot te kun nen corrigeren... De meeste ongelukken komen voort uit de voetbalsport (54,9 procent), daarna komt volleybal (7,3 procent). Wat was ik toch een „dare-devil" in mijn tijd, want voetbal en volleybal waren mijn lievelingssporten. Ik heb dertig jaar lang in clubverband sport beoefend, statistisch gezien zou ik dus minstens viermaal een sportblessure moeten hebben opgelopen. Ik kan meer maar een herinneren. In Belgrado speelde ik met het faculteitselftal tegen het elftal van een andere faculteit. Voetbal dus. Ik was toen 25. Ik had al dertien jaar schadevrij ge voetbald. Het was mijn eerste wedstrijd op vreemde bodem. Binnen vijf minuten had een van die Joegoslaven me een rotschop verkocht, waardoor ik moest uit vallen en genoodzaakt was drie maanden hinkend door Belgrado te lopen. Toen ik een halfjaar la ter in Nederland weer probeerde te voetballen, bleek mijn enkel daar niet tegen bestand. Ik ben toen een paar jaar gaan scheids rechteren. want lopen ging wel, en ik hoefde de spelers niet te trappen. Twee of drie jaar later ben ik weer gaan voetballen. De sportgeneeskunde heb ik bij dat alles nooit geraadpleegd, ik ac cepteerde de blessure zoals je een hagelbui accepteert. Als ik de zelfde behandeling had genoten als Johan Neeskens altijd krijgt, had ik vermoedelijk in de tweede helft weer kunnen meespelen, daar in Belgrado. Ik vrees dat een groot deel van het arbeidsver zuim door sportblessures even zeer aan de blessures ligt als aan het gebrek aan goede sportart sen. Als ik directeur was van een zaak als Philips of Wastora, zou ik eerder naar een sportarts zoeken dan naar een bedrijfsarts. Wat me hogelijk verbaast, is dat volleybal 7.3 procent van de sportongevallen voor zijn reke ning neemt, en daarmee op de tweede plaats staat, vóór tennis (6,1 procent) en zwemmen (2,4 procent). Dat is natuurlijk een kwestie van aantallen beoefe naars: er zijn veel meer voetbal lers, dus nemen die een groter percentage van de ongevallen voor hun rekening. Ik heb me la ten vertellen dat de vollevbal- bond 105.000 leden telt. en ik schat dat dit een zevende is van het aantal actieve voetballers. Dat wil zeggen dat er van elke duizend voetballers ongeveer even veel geblesseerd worden als van elke duizend volleyballers (en trouwens ook van elke elf voetballers even veel als van elke elf volleyballers). Volleybal stijgt daarmee in mijn achting. £en sport waarin het enige lichamelijke contact erin bestaat dat twee spelers van het zelfde team bij het duiken naar een bal met de koppen tegen el kaar botsen, en die dan toch nog evenveel blessures oplevert als een sport waarin ongeoefende of half geoefende, vaak stramme en onhandige rabauwen met een rood waas van speeldrift en com petitiezin voor ogen van twee kanten tegelijk met dodelijke snelheid op dezelfde, grillig stui terende bal afstormen, zo'n sport (volleybal dus) bewijst daarmee voor eens en altijd een echte sport te zijn, en geen spelletje. Want sport, tja, dat is nu eenmaal een bestaansvorm die meer risico's inhoudt voor directe blessures dan bijvoorbeeld lezen of mu- seumbezoek of televisiekijken, die echter op de lange duur weer verwoestend op de constitutie kunnen inwerken. LEIDEN - Het door de ijshockeyers van De Bisschop/Am sterdam gevelde vonnis viel hun collega's van Menken/ Leiden Lions in dubbel opzicht rauw op de maag. Want behalve dat de 5-8 nederlaag gezien het totale spelbeeld duidelijk te hoog voor de Leidenaar uitviel, impliceerde dat verlies voor de Lions tevens onvermijdelijke terug tocht van de tweede ranglij stpositie naar de grauwe mid- denmootmassa. Het enige dat het team van Paup Dom restte, was de waar dering van het duizendkoppige publiek voor de onge breidelde strijdlust, waarmee de "blauwwitten" de pro- fessionale hoofdstedelingen tegemoet waren getreden Terecht waardering, nu Leiden Lions tot driemaal toe de mentale veerkracht had weten op te bren gen een schier hopeloze negatie ve marge (0-2; 1-3 en 2-5) tot de proportie van één treffer te redu ceren. De ijshockevtopper werd juist daardoor vrijwel permanent door een krachtig spanningsveld omgeven, vertroebelde derhalve nooit tot een eenzijdige aahgele- genheid. De Hans Westberg-formatie mocht dan meer technisch vernuft in de strijd werpen en zich ook wat ge- polijster over het ijs. voortbewe gen. het nam allemaal niet weg dat de Leidse inzet er in voldoen de mate borg voor stond dat de verhoudingen binnen de boar ding niet al te scheef kwamen te liggen. Opererend vanuit een be houdend uitgangspunt slaagden de Ton Menkenhal-bewoners er geregeld in om via breaks tot diep in de Amsterdamse stellingen te penetreren. Paul Domm bijvoor beeld bewees al na drie minuten de juistheid van de door hem ge dicteerde tactiek op het moment dat hij zich op fraaie wijze door de hoofdstedelijke defensie slinger de. International-doelman John de Bruyn moester, fraai reddend, aan te pas komen om dé Cana dees in zijn scoringsdriften te be teugelen. Leiden Lions had op dat ogenblik één man minder op het ijs, waardoor Amsterdam het spel naar het andere gedeelte van dc witte piste kon verleggen. Het surplus aan mankracht werd door center Keith Linning fraai uitgebuit toen hij na 4148 minuut eerst John van Sloun simpel misleidde en vervolgens Leiden- goalie Ed Nienhuis met een doel treffende inzet voor een voldon gen feit (0-1) plaatste De thuisclub herstelde zich opval lend snel van die tegenslag legde een enorme wilskracht aan de dag en wist geregeld goede sco- rmgsmogelijkheden te creëren Met name Theo Dietz kreeg na een gladde één-twee combinatie tussen Sarabèr en Domm een voortreffelijke kans zijn ploeg langszij te brengen. Vlak voor De Bruyn mistte de Leidse winger evenwel de juiste voortzetting Wat dat betreft hadden de Am sterdammers aanzienlijk minder moeite om het volle rendement uit het vaak fraaie gecompeneer- de aanvalswerk te halen. Ron Bertcling demonstreerde dat na elf minuten toen hij met een "screened shot" succes had: 0-2 Merkwaardig genoeg stimuleerde juist die treffer de volgelingen var\ Paul Domm tot een nog gro- ZEIST - De KNVB heeft besloten alle wedstrijden van dit weekeinde in het betaalde voetbal in verband met de slechte gesteldheid van de vel den af te gelasten. Donderdag werden alle amateurwedstrijden al afge last. Het reeds vaststaande programma voor 20 en 21 januari blijft maal gehandhaafd. Het gemeentebestuur van Groningen heeft het licht op groen gezet voor de subsidieverlening aan de betaalde voetbalstichting FC Groningen. De club krijgt deze week een brief waarin op korte termijn een bedrag van 175.000 wordt toegezegd. Daniel Pasarella, de aanvoerder van het Argentijnse elftal dat in eigen land de wereldtitel veroverde, heeft zijn club River Plate verruild voor de Washington Diplomats. Met de transfer van de 25-jarige verdediger was de som van bijna 3 miljoen gulden gemoeid. Pasarella is de vijfde speler van het WK elftal, die Argentinië verlaat voor het 'grote' geld. Nadat Mario Kempes zijn toevlucht in Spanje had gezocht vertrokken Villa, Ardiles en Tarantini naar diverse Engelse clubs. José Dirceu, de kleine Braziliaanse middenvelder leeft in onmin met zijn club America uit Mexico. De voetballer, die na het WK toernooi naar Mexico vertrok voor het bedrag van 350.000 dollar, kampt met aanpas singsmoeilijkheden. Dirceü is door'zijn trainer Raul Cardenas wegens vormgebrek al vijf weken niet in de basisopstelling gekozen. Zowel de club als de Braziliaan zijn niet bereid om een oplossing voor het probleem te zoeken. tere dadendrang. Een nog fana tieker verzet. dat na 14.45 minuut zijn logische bekroning vond in de 1-2 van Rudv Bakker, die voorbereidend werk van Robin Sarabr en Theo Dietz beheerst af rondde Na die goal dienden zich nog meer moeilijkheden aan. die echter door Rob Hagendoorn en Ivan Kocanda niet op de juiste waarde werden geschat Zodoende werd Amsterdam in de gelegenheid gesteld de zo plotse ling aangemeten schuchterheid af te leggen. Met één man meer (Dietz zat op de strafbank) kon William Klooster in de achtste minuut de 1-3 vinden, een doel punt overigens die andermaal geen demoraliserende werking op de Leidse ploeg had. Jiri An ton onderstreepte dat toen hij nog geen minuut later na een schitterende solo de 2-3 binnen tikte. Amsterdam wankelde in die fase. zag opgelucht hoe dat Bakker de paal trof Zoals zo vaak viel het verwacht doelpunt ook nu aan de andere kant. op het moment dat Ejav Queen Nienhuis meteen slapshot verraste. Een mentale tik die het karakter van een dreun kreeg, toen Jos Bles2-5 scoorde. Leiden leek wel geveld, maar krabbelde na treffers van Dobbelaar en Ko canda wederom overeind. Leiden Lions mocht echter maar even de gevechtshouding aannemen, nu Queen, Klooster en Berleling nog een imponerende nastoot in petto had gëhouden. Een hard aanko mende genadeklap die door Rob Hagendoorn, hij scoorde 5-8, nauwelijke kon worden verzacht GERARD VAN PUTTEN 'v "v- r- ■-. V'.:;Ar. r Beeld uit de ijshockey topper Leiden Lions-Amsterdam. Dave Mathewson rechtskomt te laat om te scoren INZELL (ANP) - Ingeval Nederland binnen afzienbare tijd een opvolgster voor Atje Keulen-Deelstra krijgt, kan het haast niemand anders zijn dan Ria Visser, 17 jaar. Een brok Hollandse gezondheid, zoals de Amerikaan in de reisfolders de bloemenmeisjes ziet. Eén meter 65 hoog, helderblauwe ogen. blond haar, blozende wangen en iets te dikke benen. Dat laatste is een gevolg van hardrijden op de schaats. "Als je dat intensief doet," zegt ze zelf, "word je er niet mooier op." Lotto en Toto DEN HAAG - Dc eerste lotto van 1979 heeft twee winnaars van de eerste prijs opgeleverd, die per persoon bruto ruim drie ton ont vangen. De eerste voetbaltoto van het nieuwe jaar kende geen winnaars van de eerste prijs. De gegevens zijn: LOTTO 1: Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto 329 785.30 Tweede priis: 5 winnaars, elk bruto 30.827.20 Derde prijs: 209 winnaars, elk bruto 1 106,20 Vierde prijs: 9.125 winnaars, elk 33,70 Vijfde prijs: 9.291 winnaars, elk 33.10 Jackpot: hoewel lotto 1 twee win naars voor de eerste prijs ople verde is er voor lotto 2 toch een jackpot beschikbaar. Deze jack pot. groot 124.939,42, is afkom stig van lotto 52. TOTO 1 Eerste prijs: geen winnaars, van het bedrag gaat l/3e deel naar de jackpot van toto 2 van zondag 14 januari, het overige deel komt in gelijke parten bij de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 1 winnaar, bruto 57.888.10 Derde prijs: 25 winnaars, elk bruto 2.919,50 Jackpot: voor toto 2 is een jackpot beschikbaar, groot 42.228.83. deze jackpot is samengesteld uit de jackpot van toto 52 (J 22.093.84) en van toto 1 20.134.99).- ADVERTENTIE poster. Ria Visser, die als 9-jarige al op No ren stond, rijdt hard, heel hard zelfs. Vooral op de langere af standen (1500 en 3000 meter) schaatste zij in het nog prille sei zoen de sterren van de hemel. Haar 4.40.91 van vorige week in Inzeil was bijna vijf seconden onder het op de wonderbaan van Alma Ata gevestigde junioren wereldrecord. De 4.46.56 van de Russische Natalia Petroesjeva blijft overigens nog in de boeken staan, omdat in Inzeil de kwartet start gehanteerd werd en het een seniorenwedstrijd betrof, waar door een officieel record onmo gelijk werd. Talent Ria Visser behoorde vorig 5 nog tot de C-jeugd. Haar presta ties vielen toen al op, maar het uitzonderlijke talent dreigde te verstikken in de reglementen van Nederlands meest chaotische sportbond. Pas na veel moeite mocht ze buiten mededinging meedoen aan de jeugdkampioen schappen, waarin zij zich moei teloos plaatste voor de wereld kampioenschappen in Montreal. Gezien de ontspannenheid waar mee ze 'de zwaarste trainingen verhapstukt en het gemak waar- SCHAATSEN - De Marathonwed strijd, die zondag (18.00 uur) zou worden gehouden op de baan van de A.IJ.C. is wegens het kwak- kelweer verplaatst naar de Jaap Edenbaan. VOETBAL - Ajax' voorstopper Pim van Dord zal dit seizoen vrijwel zeker niet meer meespe len. Hij is vrijdag geopereerd aan zijn achillespees. SCHAKEN - De echtgenote van Viktor Kortsjnoi heeft vrijdag geweigerd enig commentaar te geven op het besluit haar echtge noot het staatsburgerschap van de Sowjet Unie te ontnemen. Ria Visser mee ze op de langste afstanden een hoog tempo blijft rijden kan Ria Visser in de schaatssport ver komen. Het eerste doel is de ju- niorenwereldtitel in Grenoble "Beth Heiden rijdt, denkt ik, har der dan ik." Ria Visser zal zich via een plaats bij de eerste vier op de Nederlandse titelstrijd waar schijnlijk ook plaatsen voor het senioren wereldkampioenschap in Den Haag. Ook daar kan ze een eind komen. Met betere 500 en 1000 meter wordt ze de komende jaren kandidate voor wereldti tels. Bondstrainer Ab Krook werkt er deze winter in de kernploeg aan, Ria Visser en haar trainingspart- ner Rien de Roon doen de rest "Rien moet me blijven steunen. In de kernploeg heeft Krook nog meer meisjes, maar in Oud- Beyerland staat Rien altijd voor me klaar. Hij begrijpt alles, want hij staat zelf met twee benen in de sport. We trainen lekker hard en zolang het ontspannen blijft gaan, vind ik het niet erg dat mijn figuur daar een beetje onder lijdt. Als schaatsenrijdster kun je de wereld zien in ruil voor een beetje pijn." dia. tilm. folder. lay-out, grafiek. leKemng. advertentie. verpakk.n« illustratie, housestylincr Ideeön nodig. Ireclame die prikt' g kortm.nn kogerdfee' 210 02522 12092 ORLANDO (ANP) - I)e bokser Kallie Knoetze zal vanavond in .Miami toch in de ring ver schijnen voor zijn gevecht tegen Bill Sharkey. Aanvan kelijk werd na aankomst van de Zuidafrikaan in de VS het visum ingetrokken. Knoetze stapte daarop naar de rech ter voor een wettelijke uit spraak in deze zaak. Han gende deze zaak vaardigde de districtsrechter Roettger gisteren het rechterlijke be vel uit dat herroeping van de afgifte van het visum aan Koetze blokkeert. Het minis terie van buitenlandse zaken legt zich echter niet bij deze beslissing neer en belooft maatregelen. Overleden De Deense amateur Jacob Se- jersen is gisteren in een zie kenhuis te Odense overle den. Volgens artsen is een bokspartij, de bokser klaag-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9