Vakbonden erg boos over 'eigen' bijdrage Vleeskeurmeesters drei met aetie Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. VBouwfonds Vorig jaar 568.000 arbeidsongeschikten BUITENOM BINNENDOOR EE5Z Eis van 3,5 jaar voor gijzelende Italiaan ZATERDAG 13 JANUARI 1979 AMSTERDAM (GPD) - Het aantal uitkeringstrekkers volgens de beide arbeidsongeschiktheids wetten (WAO en AAW) is in 1978 met 49.000 gestegen en bedraagt nu 568.000. Dat heeft de directeur van de Gemeenschappelijke Me dische Dienst, F. J. Willenis, ge zegd in een nieuwjaarstoespraak. Hoewel het aantal aanvragen met 33 procent steeg, slaagde de GMD erin de duur van de behandeling daarvan te bekorten. De gemid delde tijd is nu van 15 tot tien we ken teruggebracht. De meeste bedrijfsverenigingen, die ook een taak hebben bij de procedure die aan uitkering vooraf gaat, hebben de voorstel len van de GMD om tot verkor ting van de behandeling te ko men, aanvaard. De dienst, die nu elf jaar bestaat, adviseert de be drijfsverenigingen over de graad van arbeidsongeschiktheid van en de te treffen voorzieningen voor verzekerden. In samenwer king met het ministerie van CRM is een proefneming „maatschap pelijk werk"' opgezet om aan de behoeften op dit terrein tegemoet te komen. Nu alom de reorganisatie van de sociale verzekering in discussie is, wilde de GMD-topman na drukkelijk stellen dat de functies van deze dienst alleen in onaf hankelijkheid kunnen worden uitgeoefend. De GMD als advies dienst voor arbeidsongeschikt heidskwesties moet een gelijk waardige partner zijn van de be slissende organen en niet aan die organen ondergeschikt. Dat zou niet in het belang zijn van de ver zekerden. De GMD is bovendien voorstander van regionalisatie, met zoveel mogelijk zelfbe stuur. Willems vestigde er de aandacht op dat vorig jaar voor het eerst ver tegenwoordigers van niet in vak bonden georganiseerde consu menten zeggenschap kregen in de GMD. De gelijke vertegen woordiging van werkgevers en werknemers in het bestuur werd doorbroken doordat de minister van sociale zaken twee be stuursleden benoemde die af komstig waren uit de revalida- tiewereld en de zwakzinnigen zorg. De GMB heeft nu ruim 900 personeelsleden en leverde in 1978 359.000 adviezen. ROTTERDAM - De nieuwjaarsreceptie die het Rotterdamse college van B en W gistermiddag hield in het stadhuis werd zeer druk bezocht. Niet alleen ambtenaren en andere vaste nieuwjaars-klanten maar ook veel "gewone" Rotterdammers maakten van de gelegenheid gebruik om burgemeester André van der Louw de hand te schudden. DEN HAAG (GPD) - De vakbeweging is erg boos over het besluit van de regering om voor ziekenfonds- en AWBZ- verzekerden perl april een eigen bijdrage van vijf gulden i i -■ per verpleegdag in te voeren. „Zeer ongemotiveerd en AlS W 01'KSltllcltl0 1110t V0rD0t0fCl zeer ongerechtvaardigd", aldus de FNV. „Dit is een schandelijke voortzetting van het beleid om groepen te pakken, die kwetsbaar zijn, een zeer onsamenhangend beleid trouwens". De FNV zegt eens te meer blij te zijn dat zij met haar eis van een extra uitkering van f 20 per maand een „soort bodemvoorziening in de markt heeft gelegd". Evenals de FNV zegt het CNV ge waarschuwd te hebben tegen de komst van een regeringsmaatre gel als deze. CNV-vertegenwöor- diger Ad Molendijk zei te vrezen dat het bedrag van vijf gulden „een eigen leven zou gaan lei den". Het gaat om een voorzich tige schatting van de voedings kosten, maar er is niet uitgere kend voor welke uitgaven de ove rige gezinsleden komen te staan. Best mogelijk dat reiskosten, huishoudelijke hulp, verzorging van het gezin meer kosten dan de besparing van vijf gulden. De Vereniging Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) is teleurge steld over de mededeling van de staatssecretarissen. Omdat de heffing beperkt blijft tot bepaal de categorieën verzekerden zet de VNZ grote vraagtekens bij de uitvoerbaarheid van het besluit. De inning van deze f 5 per ver pleegdag zal door de inrichtingen moeten gebeuren. De zieken fondsen beschikken niet over ge gevens over het bijvoorbeeld al dan niet ontvangen van kinder bijslag door patiënten - een van de voorwaarden - zodat ook con trole vrijwel onmogelijk is. Erger vindt de VNZ dat door dit regeringsbesluit een discrimina tie ontstaat tussen particulier verzekerden en ziekenfondsle den. Immers ziekenfondsverze kerden, die voor rekening van de AWBZ in een verpleeginrichting worden verpleegd, moeten deze bijdrage betalen, terwijl particu lier verzekerden, die ook ten laste van dezelfde AWBZ worden ver pleegd, niets extra's behoeven bij te dragen. De VNZ betreurt verder dat in het besluit van de regering geen hardheidsclausule is opgeno men. Een ziekenfondsverzekerde in bijv. een psychiatrisch zieken huis moet nu bij een opname van èèn jaar zelf in totaal 1825 gulden op tafel leggen. Volgens de schat ting van het ministerie zal de jaarlijkse „bruto-opbrengst" on geveer 115 miljoen gulden bedra gen. DEN HAAG (GPD) - De 600 keur meesters uit de (export)slachter- ijen hebben er na acht jaar klagen over hun onhoudbare werksitua tie meer dan genoeg van. Als de overheid nu niet snel verbetering in uitzicht stelt zullen zij binnen kort tot actie overgaan. Zij zullen dan maatregelen op het gebied van „stiptheid" en dergelijke nemen. Daardoor kan de vlees- produktie van bepaalde bedrij ven aanzienlijk teruglopen. Dit werd gisteren gesteld de CNV-bonden ^RKA NCBO, die samenwerken in Algemeen Chr. Federatie Overheidspersoneel (CFO), steun verlenen aan de Bond Keurmeesters van Vee en Vlees. Deze bond, een zuiver vaktechni sche organisatie, waarvan de meeste leden bij bonden van overheidspersoneel zijn aange- sloten, wacht nu op een rapport dat wellicht een oplossing in zicht stelt. Gezien het feit dat dit rapport al jarenlang is toegezegd, heerst er niet bepaald optimisme over de inhoud. Voornaamste grief van de keur meesters is dat het tempo van de slachtingen (aan de lopende band) in veel bedrijven „moor dend" is. Tot een maximum van 300 varkens per uur, dus vijf per minuut, wordt dit opgevoerd in het belang van ZUTPHEN (GPD) - „Ik wilde niemand gijzelen of kwaad doen. Ik wilde alleen maar met een auto naar Arnhem worden gebracht en me voor de politie verbergen", aldus gisteren voor de Zutphense rechtbank de 24- jarige Italiaan Salvatore C. Be gin november was hij met vier landgenoten vanuit Sicilië naar Nederland gegaan om werk te zoeken. Het liep uit op een ge wapende overval op 8 novem ber op een postkantoor in Eer beek en tijdens de daarop vol gende vlucht gijzelde Salvatore bijna zes uur lang het gezin Van der Hoeven. Officier van justitie mr. Cremers eiste gisteren tegen Salvatore C. een gevangenisstraf van drie en een halfjaar. De vier andere Italianen, die uitsluitend bij de overval waren betrokken, hoorden celstraffen van twee en een half jaar tegen zich ei- Mr. Cremers omschreef de over val op het PTT-kantoor als vol gens het boekje. Alleen de uit werking van het plan verliep minder, vermoedelijk omdat angst de vijf Italianen ging par ten spelen. Salvatore C. beken de grif zijn aandeel in de over- val. Francesco M. (27) had voor het gebouw in een gestolen Fiat staan wachten en de anderen gingen gemaskerd en gewa pend met twee revolvers en twee pistolen het pand binnen. Toen de beheerder niet snel genoeg de kluis opende, gaf Salvatore hem een klap in de nek. „Ik wilde hem échter geen pijn doen. Hij moest alleen wat opschieten". Personeel en bezoekers werden inmiddels bijeen gedreven. De drie schakelaars voor het stil alarm bleven buiten bereik van het personeel, maar voorbij gangers waarschuwden de po litie. Binnen enkele minuten - Salvatore zei zelfs dat de over val binnen een minuut had plaatsgevonden - was de chau f- feur van de gereedstaande vluchtauto gepakt en brak in het gebouw een lichte paniek uit. De overvallers gingen er in alle haast vandoor, maar kon den snel worden ingerekend. Alleen Salvatore wist zich schuil te houden. In een schuurtje achter een wo ning aan de Boerhavelaan vond hij een fiets, waarmee hij het hazepad wilde kiezen. Het 12- jarig dochtertje van de familie Van der Hoeven ontdekte de Italiaan, die daarop in paniek raakte en het huis van de fami lie binnenvluchtte. Met zijn pi stool zwaaiend, had hij het echtpaar en een dochtertje te verstaan gegeven in de kamer te blijven. Maar, zoals recht bankpresident mr. Reindersma het stelde: „Door het kalme op treden van de heer Van der Hoeven ontspande de situatie zich snel en gebeurde er geen ergere dingen". Salvatore en de familie Van der Hoeven begonnen een gesprek. Al spoedig had de Italiaan zijn pistool weggelegd. In een later stadium had hij het wapen zelfs ontladen en in een kastje opge borgen. Toen in het NOS-jour- naal beelden van de gijzeling werden uitgezonden, begreep Salvatore er helemaal niets meer van. Hij rende de straat op en zag toen voor het eerst de politiemacht. In de woning heeft hij - zo bleek tijdens de zitting - enkele minuten nage dacht, is toen met de politie gaan bellen en heeft zich snel overgegeven. „Ik wilde die mensen echt geen kwaad doen. Ik wilde me alleen in dat huis verbergen en ik heb de man gevraagd of hij me met zijn auto naar Arnhem wilde brengen. Ik was niets kwaads van plan, en daarom heb ik ze telkens geprobeerd gerust te stellen". Eerder had verdachte echter verklaard dat juist de kalmte van de heer Van der Hoeven hem tot rust had ge bracht, waardoor ernstiger verwikkelingen waren voor komen. Tegen Francesco M. (27), Sebas- tiano B. (27Alfio C. (20) en Na tale V. (30) eiste de officier van justitie twee en een half jaar hechtenis. De rechtbank zal vrijdag 26 januari uitspraak doen. ADVERTENTIE Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. Zo ziet u maar weer; we zeg gen niet voor mets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum, Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 134343. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar. voer, die ons land heeft, met na me naar West-Duitsland. Frank rijk en Italië. „De vleeskeuring wordt ondergeschikt gemaakt aan de produktie, die de directies van de slachterijen bepalen" De opvoering van de produktie le vert voor de keurmeesters de noodzaak op het tempo bij te houden. Zij voelen zich ondereen grote geestelijke druk staan en wijzen er op dat vooral de oude ren het tempo niet meer kunnen volgen. Bovendien bestaat het grote risico, zo zeggen de keur meesters, dat ten gevolge van die druk het vlees onvoldoende ge keurd en dus eventueel met ge breken de produktie in gaat, met alle gevolgen voor de volksge zondheid daarvan. De keurmeesters en met hen de bonden waarbij zij in meerder heid zijn aangesloten, zijn het wachten op maatregelen moe. In 1972 zijn zij metterdaad begon nen hun nood te klagen bij de of ficiële instanties. De moeilijk heid is dat er bij deze zaak zeer vele instanties zijn betrokken, mede vanwege het feit dat de meeste keurmeesters in dienst van gemeenten zijn. Daaraan komen te pas de ministeries van binnenlandse zaken, landbouw, sociale zaken en volksgezond heid. In 1975 zijn afspraken gemaakt met de groep volksgezondheid van de Kon. Ned. Mij, voor Diergenees kunde over een onderzoek naar de werksituatie. Dit onderzoek zou moeten leiden tot een rapport „Bandslachtingen", waarom het nu gaat, dit was in maart 1976 in eerste aanleg gereed. Het bleek echter eenzijdig en te beperkt van opzet en moest worden herschre ven. Dat werk was in maart 1977 gereed, maar de nadere uitwer king laat nog steeds op zich wachten. De keurmeesters hebben langza merhand weinig vertrouwen meer in komende maatregelen. Zij wachten het rapport af en zullen het van de inhoud laten af hangen welke maatregelen even tueel in bedrijven worden geno men. Volkomen stipt werken of de band laten stoppen zijn enkele mogelijkheden. Maar de keur meesters zeggen zelf dat zij een hoge taakopvatting hebben en dat de gevolgen van het stoppen van een bedrijf niet bepaald ge ring zijn. DEN HAAG (ANP) - In Zuid-Hol land is de totale stijging van werkloosheid onder mannen en vrouwen in de maand december met 1,1 procent toegenomen. De stijging kwam geheel voor reke ning van de volwassenen. Dit zei W. K. C. van Loon, lid van de ar beidsvoorziening in Zuid-Hol land, gisteren op de maandelijkse persconferentie over de arbeids situatie in deze provincie. Grap (1) Iedereen heeft recht op zijn ei gen gevoel voor humor. Hij moet er alleen anderen niet mee lastig vallen. Zo heb ik bijvoorbeeld nog nooit om één mop van Max Tailleur kunnen lachen. En onderwij zers die boekjes uitgeven met grappige opmerkingen van kinderen uit de klas, zouden onmiddellijk hun hoofdacte dienen in te leveren. Een heel aparte grappenmaker is Anne Vondeling. Je ziet het niet zo aan hem af in die grote stoel in de Tweede Kamer. Je denkt dat-ie ijverig naar de debatten luistert. Vergeet dat maar. Dan broeit hij op iets. Zo stuurde hij Vrij Nederland hij, Vondeling, beschuldigd werd van het aannemen van gratis KLM-tickets. Een tic ket op naam van Vondeling Amsterdam-Athene werd ook nog bijgesloten. Volgens het weekblad dat de brief in het laatste nummer heeft af gedrukt, was Vondeling er als de kippen bij, te erkennen dat hij de briefschrijver was. Hij zou toen hebben gezegd: "jullie maken zoveel grappen over mij, dat ik graag iets te rug wilde doen". Het zou natuurlijk ook kunnen zijn, dat Vondeling de bedoe ling had om volgende week feestelijk naar buiten te tre den, als Vrij Nederland er was ingetuind. Dan had hij kun nen zeggen: zie eens, hoe de Nederlandse journalistiek de bronnen pleegt te controle ren. Er komt iets anoniems, maar nogal authentieks bin nen en hup, zomaar de krant Er is iets te zeggen voor de stel ling: „ik wil wel belazerd worden, maar dan op niveau" In zo'n geval word je tenmin ste serieus genomen. Kenne lijk had Vondeling Vrij Ne derland op dat stuk niet zo hoog zitten, want zijn grap was van een stuitende door zichtigheid. Grap (2) mens. Herken zoiets nou maar dan komen er in de toe komst misschien wat minder brokken. Met de zinloosheid van oorlog kun je niet vroeg genoeg beginnen. Dus stop de agressie die toch ergens heen moet, in een tankje. En leer al vroeg dat raketje A raketje B onvermijdelijk op zijn tocht zal ontmoeten. En de zekerheid dat het eerste het beste knaapje straks van z'n lego een tankje bouwt, is daar in Zweden al aan ge dacht En weet u dat m'n dochtertje een leuk spel heeft bedacht, waarbij ze haar speelgoed-konijn door haar speelgoed-leeuw laat opvre ten? Zogenaamd hoor! Bier Vondeling maakt zich zorgen over de manier waarop politi ci menigmaal door de Neder landse media worden behan deld. Deze week noemde hij wat voorbeelden: in het wilde weg gedane beweringen, hin derlijke onjuistheden en soms smakelijke berichtge ving over publieke personen. Hij heeft niet altijd ongelijk, al moet ik zeggen dat er na zijn olifantengetrompetter voor de Kerst bij de nieuw jaarsborrel voor de parlemen taire pers toch maar een schichtig, bleek muisje uit kwam. Trouwens, kamerle den zijn publieke personen, hun doen en laten ligt gauwer in de sfeer van het algemeen belang, de pers heeft als plicht om permanent op de loer te liggen. Wie het publie ke ambt zoekt, of hij nou ka merlid of burgemeester wordt, doet dat geheel vrij willig. Natuurlijk heeft zo'n man als ieder ander het recht om naar de magistraat te lo pen. als hij meent in eer en goede naam te zijn aangetast. Maar om het nou voor te stel len, of kamerleden zich niet verdedigen kunnen, zou een grap op zich zijn. Veel ruis op de zender is van lobby-ende kamerleden zelf afkomstig; dus zou Vondeling in die hoek misschien ook enige missie-arbeid kunnen ver richten. Anonieme brieven zijn meestal weerzinwekkende schriftu ren. Men beweert wat, men lastert soms, maar men durft er niet voor uit te komen. Bij de meeste redacties verdwij nen ze met een sierlijke zwaai meteen in de prullebak. Bij Vrij Nederland heeft Vonde ling dus eigenlijk nog geluk gehad. Speelgoed In Zweden mag weldra geen oorlogsspeelgoed meer wor den verkocht. Dat is een ak koord tussen de speelgoed handelaren en de consumen- tenraad. Wat een vreemde af spraak! Bij veel dat verboden wordt, behoren de haren van vrijheidslievende burgers steil en argwanend omhoog te gaan. Als het in Zweden ge beurt - dat eén fatsoenlijk land is en in internationaal gedrag bijna altijd aan de goede kant staat - is dubbele aandacht geboden. Tankjes, geweertjes, soldaatjes, kanonnetjes, het zijn allemaal bewijsjes op schaal dat het ene mensje het andere mensje een wolf is. Dat weghouden van de kinderen, is om een paar redenen uit den boze: het kind wordt niet serieus ge nomen, de tanden worden uit de barre werkelijkheid ge trokken, de mogelijkheid om iets met de aanwezige agres sie te doen, wordt het kind onthouden. Agressie is er nou eenmaal in ieder kind en ieder Bier kan dus eigenlijk ook niet meer. Het schijnt achteraf dan wel mee te vallen met die kankerverwekkende stoffen, maar de aardigheid is er toch goed van af. Het was ook zo ongeveer het laatste dat men onbevangen naar de mond kon brengen. Sigaretten had ik al zeer geruime tijd verre van mij geworpen. Geen zoetjes meer in de koffie, maar gewoon rietsuiker uit Cuba: ontloop de kanker en werk tegelijkertijd mee aan een nieuwe economische we reldorde. Vlees en worst d ie er te rood uit zien gaan gelijk vuilnis vul- nisbak in. Melk en roomboter mogen niet vanwege het hart en de vaten, maar die plantaardige halvarine's zou den dan weer welgevallig te genover kwaadaardige nieuwvormingen staan. En het woordje "te" is nooit goed; ook niet "teveel", teveel Linolzuur voor mijnipart. Dat vettige spul dat ze in brood stoppen om het langer vers te houden, is ook al niet vrien delijk voor de tikker. Dus piano aan met de boterham- En nou dus dat bier. Die meneer Vriesendorp van het Centrale Brouwerijkantoor heeft ge makkelijk praten. Het kan niet zo'n vaart lopen, heeftie gezegd, het gaat om "mirïi- mini-hoeveelheden. En grap pig - Vondeling maakt school! - voegde hij eraan toe: "dronkenschap lijkt me ge vaarlijker". Mooi is dat. Je neemt gedachteloos één of twee pilzen, realiseert je aan wat voor risico'^ je jQ hebt blootgesteld. De schrik in eens. Een stuk in je kraag zui pen. dat is vervolgens het eni ge. Heb je eindelijk je zin, Vriesendorp. Zout Dan raakten we ook nog door het wegenzout heen. Trou wens ook niet zo goed voor uw lak, hart en schoenzolen. Van overal vandaan proberen ze het aan te slepen bij Akzo. de bodum komt in zicht. Nog één koudevolf met sneeuw en ijs en u kunt beter gelijk de imperiaal onder de Opel bin den. Al die mensen die keuHg hun stoepje voor de deur hebben schoongestrooid, zo dat de honden op hun ronde gemakkelijker de boel onder konden kakken en de baas niet onderuitging, verdienen uiteraard de medaille van de vereniging ter bevordering van publiek poepgedrag. Maar intussen zit ik noodge dwongen mijn ei zonder zout te nuttigen. En terwijl de straat ontdooide, kwam die hondedrol van juist voor de ijstijd van deze winter weer tevoorschijn. In al zijn glorie, alsof de thermometer niet heel even op min twintig gra den had gestaan De tijd stond even stil. Zouteloos. Chemie Wat mij nou mateloos interres- seert is, of Gerdien Brinkman en Willy wijnands uit Alphen nou achteraf nog hebben geïnformeerd naar de hoe veelheid ijzer in dat water. Tenslotte hebben ze me vrouw Lincol destijds ook gevraagd: "even afgezien van alles, hoe vond u het stuk?". Die scheikundeleraar van mij was altijd minder nieuwsgie rig. Als hij al eens een strookje lakmoes in de één of anderen oplossing liet hangen en het blauw veranderde in rood, dan waren wij voldoende er van doordrongen dat het le ven wonderlijk was. En daar voor doe je toch immers proeven? Dat de proeven die in het boek beschreven ston den, echt konden dat namen we voetstoots aan de jeugd was nog gezeggflijk in die da gen. Persoonlijk was ik ei genlijk meer geinterreseerd in een verbinding met Agnes dan in een thiocynaat-ver- binding. Nimmer kwamen blauwzuur-dampen vrij. En Agnes is waarschijnlijk al lang getrouwd. Dus daarvoor hoef ik "Chemie 4-HAVO" ook al niet te kopen. Het was bij mij in de stad trouwens uitverkocht. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7