Ik wi weer 1. kii sne] idei i tin _'eii nis BAD Telefoonketen Leiden krijgt centraal punt Mevr. Van Leeuwen laakt LJVS- optreden v.d. Water ZATERDAG 13 JANUARI 1979 LEIDEN - De Leidse mevrouw Van Leeuwen, moeder van vijf kinderen, voelt zich behoorlijk in de kou gezet door de merkwaar dige handelwijze van de Leidse Woning Stichting. Vorige week kwam een vertegenwoordiger van de LWS haar in revalidatie centrum Zuydtwijck feliciteren met de nieuwe woning die haar was toegewezen in de Meren wijk. "Veel geluk", zei hij nog. De sleutel had mevrouw Van Leeuwen al eerder ontvangen. Begin deze week, toen zij hoopte na een pe riode van twee maanden einde lijk met haar gezin herenigd te worden, belde dezelfde mede werker van de LWS op met de mededeling dat de zaak niet door ging. In de nacht van woensdag op don derdag heeft de Leidse kraak- bond ten einde raad een andere flatwoning in de Merenwijk voor mevrouw Van Leeuwen ge kraakt. Daar wacht zij nu af wat er verder gaat gebeuren. In de flat is geen water, geen gas of licht. Dat valt niet mee, want mevrouw Van Leeuwen is nog niet geheel her steld van de operatie die zij kort geleden heeft ondergaan. Toch wil zij alles doen om weer met haar kinderen, die gedurende de tijd dat hun moeder in het zie kenhuis lag in een pleeggezin wa ren onderbracht, samen te zijn. In de nog lege, t-roosteloze flat ver telt ze haar verhaal. Ze maakt een gespannen indruk. Ik heb al vanaf mijn achttiende jaar problemen met mijn knie. In no vember ben ik voor de vierde maal geopereerd. Daarna was het onmogelijk om nog langer op de bovenwoning in de Willem de Zwijgerlaan te wonen. Ik kan bij na geen trappen lopen en heb al vanaf begin 1977 eem medische indicatie van de GG en GD voor een gelijkvloerse woning. Pas toen ik voor revalidatie in ver pleeghuis Zuydtwijck lag kreeg ik na een aantal gespannen we ken de sleutel voor een flat (met lift) van de Leidse Woning Stich ting in de Merenwijk" "Vorige week vrijdag kwam de heer Dame van de LWS in Zuydtwijck langs om te vragen of ik daar blij mee was. Wel gefelici teerd zei hij en veel geluk in uw nieuwe woning. Maandag daarop belde de heer Dame op dat het huis niet doorging. Er was ijlings een nieuw slot in de deur gezet en onmiddelijk kreeg een ander ge zin de woning toegewezen. De reden was dat ik een huurschuld had, in mijn vorige woning ver klaart mevrouw Van Leeuwen. "Het is algemeen bekend dat het bedroevend slecht is gesteld met het onderhoud van de woningen van "Ons Belang" langs de Wil lem de Zwijgerlaan. Het hout werk is verrot, ramen en deuren sluiten niet, er zitten scheuren in de muren en trapleuningen zitten los. Ik heb niet anders dan ellen de gehad. Toen ik in een woning van "Ons Belang" in de Anna Paulownastraat woonde heeft de kamer vier maal blank gestaan. De woningbouwvereniging deed er niets aan. Toen heb ik op een gegeven moment geweigerd om nog langer de huur te betalen als De woningbouwvereniging heeft vervolgens een kort geding aan gespannen en dat gewonnen. Mevrouw Van Leeuwen werd bovendien veroordeeld de pro ceskosten te betalen. "Ik heb na tuurlijk iedere maand de huur opzij gelegd", zegt mevrouw Van Leeuwen. "Maar toen in septem ber mijn vijf zoons naar school gingen kwam ik voor erge hoge kosten te staan voor boeken en zo. Ik heb een bijstandsuitkering en dat valt nu eenmaal niet mee met vijf jongens in de leefttijd van acht tot zestien jaar" Toch is inmiddels een regeling ge troffen waarmee de woning bouwvereniging akkoord is ge gaan. De helft van het verschul digde bedrag is vorige maand be taald "Deze maand wordt de an dere helft betaald van de kinder bijslag", zegt mevrouw Van Leeuwen. "Anders gaat het niet" Toen mevrouw Van Leeuwen be gin deze maand de huur van de woning aan de Willem de Zwij gerlaan opzegde werd de LWS door een bestuurslid van "Ons Belang" op de hoogte gesteld van één en ander. "Daarop kwam de Leidse Woning Stichting terug op haar besluit de woning in de Merenwijk toe te wijzen. Want Mevrouw Van Leeuwen,nog tot 5 februari in het gips. Daarna moet zij opnieuw leren lopen. wie huurschuld heeft is a-sociaal, zo redeneert men blijkbaar bij de LWS", aldus mevrouw Van Leeuwen. "De heer Dame liet telefonisch we ten dat ik maar moest wachten tot dat er een woning vrij kwam in de Arendshorst en Condorhorst. Daar zou ik beter passen. In de Zijldonk zou ik me toch niet pret tig voelen, zei hij. Dat is te netjes voor mij", aldus een geëmotio neerde mevrouw Van Leeuwen. "Ik wil weer snel mijn kinderen thuis hebben", gaat zij verder. Die hadden er al op gerekend toen ik uit het Academisch Zie kenhuis kwam. Maar toen moest ik weer drie weken naar Zuydt wijck." De huur van de nieuwe flat is voor mevrouw Van Leeuwen geen probleem. De gegarandeerd dienst heeft gerandeerd dat de huur op de bijstandsuikenng wordt ingehouden en recht streeks wordt overgemaakt naar de LWS. De Leidse Woning Stichting liet desgevraagd weten geen commentaar te willen ge- JANRIJSDAM Door sneeuwbal-effect LEIDEN - Nog altijd worden al leenstaande ouderen opgeschrikt door berichten dat er weer een bejaarde een maand dood in zijn huis lag voordat hij .werd gevon den. Afdoende maatregelen om zo'n pijnlijke situatie te voorko men lijken er (nog) niet te zijn. De veel geroemde burenhulpTs lang niet zo vanzelfsprekend meer als die jaren geleden placht te zijn. In sommige landen probeert men het probleem waar vele alleen staande ouderen mee worstelen aan te vatten door het produceren van bordjes waarop een kreet als "hulp alstublieft" staat gedrukt Alleenstaanden-in-nood zouden zo'n bordje voor hun raam moe ten zetten in de hoop dat een voorbijganger het opmerkt. Het systeem is natuurlijk lang niet PROMOTIES personen. Afgelopen woensdag promoveerde de Lei denaar R.R.P. de Vries (32) tot doctor in de geneeskunde Dezelfde promotie viel die dag de heer J.O. op den Orth (48) uit Haarlem ten deel. Tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen promoveren volgende week K.M. Diederix (28) uit Leiden en Ch. Schoneveld (31) uit Leiden. Later op die dag promoveert de heer S. Meijers (50) uit Leiden tot doctor in de godgeleerdheid. De reeks promoties van deze maand wordt 31 januari afgeslo ten met de promotie van E.A. Val en tij n (26) uit Leiden tot doc tor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS sluitend: komt een bejaarde of invalide in nood dan is hij vaak niet meer in staat het bordje nog voor het raam te plaatsen. Een ander systeem, dat inmiddels al wel heeft bewezen in een lacu ne te voorzien, is dat van de Tele foonketens. Het Rode Kruis heeft in ons land al zo'n zestig ketens opgezet en elke dag komen er meer bij. In Leiden is het systeem het eerste ingevoerd in eén van de Leidse wijken waar burenhulp toch nog hoog in het vaandel staat: de Kooi. Het idee achter de Telefoonketen is simpel, maar doeltreffend. Het dienstencentrum in de wijk ver zamelt de namen van zo'n tien bejaarde of invalide alleenstaan den, zoekt een vrijwilliger die 's morgens het eerste telefoontje van die dag pleegt met deelnemer eén. Deze belt deelnemer-twee enzovoort. Hoort de vrijwilliger (hij heeft kaarten in huis waarop gegevens als de huisarts, hel sleu teladres en de leeftijd van de deelnemers staan vermeld) die dag niets dan is alles in orde Krijgt hij een telefoontje dat één van de deelnemers aan de. keten niet opneemt dan treft hij on middellijk maatregelen. De deel nemers bellen elkaar vroeg in de morgen, omstreeks half negen, zodat een arts eventueel nog tij dens het spreekuur gewaar schuwd kan worden. De ge sprekken moeten kort duren omdat nog anderen op een tele foontje wachten, maar niets staat de deelnemers in de weg later op de dag contact met elkaar te zoe ken. Zo worden twee vliegen in een klap gevangen: de alleen staanden zijn van snelle hulp ver zekerd en houden aan de Tele foonkéten vaak nieuwe contac- Nadat in maart vorig jaar de eerste keten in de Kooi van start ging volgde later in het jaar een twee de keten. Andere Leidse wijken bleven niet achter. In Zuid-West bestaan inmiddels twee van der gelijke ketens terwijl in Tuin- stadwijk, wijkorganisaties de binnenstad en in Morswijk. De oprichting van de keten in de Kooi had een duidelijk sneeuw baleffect: vanuit het hele land kwamen er telefoontjes naar het dienstencentrum om inlichtin gen over de opzet ervan. Vandaar dat de stichting diensten- de heer De Bruin, de dan Leiden nu heeft besloten de boel te gaan coördineren. Het stede lijk bureau van het dienstencen trum aan de Hooglandsekerk- gracht zal voortaan als centraal punt gaan functioneren. De or ganisatie van de diverse ketens is en blijft echter in handen van de wijkorganisatie. "De keten is een duidelijk wijkgebeuren. en dat moet het blijven." zegt project leider Thorn a van het diensten centrum in de Kooi. In die wijken waar geen dienstencentra zijn zou men zich dan tot het stedelijk bureau kunnen wenden." ["horna is van mening dat de ketens, mits goed opgezet, goed kunnen functioneren. "Natuurlijk heb ben we hier in de Kooi met veel kinderziektes te maken gehad. deelnemer, en natuurlijk moeten ze goed begrijpen dat ze niet van de juiste bei volgorde moeten af wijken. Een deelneemster aan de keten, mevrouw de Bruin, over het sys teem: "Je voelt je veiliger, wantje weet dat als er iets gebeurd er zo iemand voor de deur staat. Bo vendien heb je nu iemand die goeiemorgen tegen je zegt. je voelt je minder alleen, en kunt zelf ook een steun zijn voqr ie mand anders." Nieuwe kennis sen heeft ze niet aan de keten overgehouden: "Nee, de meesten kende ik a. he. ze wonen hier al lemaal in de buurt." Een leider van de keten in de Kooi. mijnheer Bro Drs. J. Josten voorzitter van stichting NOZ LEIDEN - Drs J.G.J.E. Josten, voorzitter van de Sociaal Peda gogische Dienst in Leiden, is ting Nationaal Orgaan Zwakzin nigenzorg (NOZ). Hij volgt dr. ïr. F Prakkeop t-d ire 'in ge "Var De t het nhield pn en als het puntje bij het paaltje kwam liever van deelname af omdat de voorbereiding hen te lang duur de. Maar zoiets moet je nu een maal grondig voorbereiden. De strueerd worden. Ze moeten bij voorbeeld weten dat ze de leider op de hoogte moeten stellen als ze een of meer dagen weggaan of als ze geen gehoor krijgen bij een ADVERTENTIE gaf iemand geen gehoor. Ik gelijk naar het sleuteladres toe om de sleutel op te halen. Toen kwam ik die mevrouw op de hoek van de straat tegen. Haar telefoon bleek defect te zijn Ze was helemaal verbaasd. Goh, zei ze. bent u er al zo snel? De mensen zijn dan zo dankbaar." Ook voor bejaarden met zoge naamde "telefoonagnst", angst om zelf op te bellen, kan het sys- teem "telefoonangst" zijn. In Zuid-West bijvoorbeeld bestaat al een keten waar de leidster zelf alle deelnemers belt. De Tele foonketen kan ook in bejaar denoorden functioneren, want in happelijke Medische Dienst in Amsterdam, was al lid van hel dagelijks bestuur van het NOZ en maakt deel uit van diver se landelijke organisaties op het Deze functies zal hij, nu hij tot voorzitter van de NOZ is be noemd, moeten neerleggen. ADVERTENTIE de onna Ro nburch draait een dergelijke ten met succes. MI EP DE GRAAFF ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN l'w vakadres De betere kwaliteiten n de voordeligste prijzen v. d. Water Gladheid, Deze week heb ik eigenlijk een beetje zitten wachten op een krachtige protestbrief van de ENWB. U weet wel de enige echte enz. bond. die zich bij el ke gelegenheid die zich voor doet. inzet voor de fietsende bevolking. Want voor zo'n brandbrief was toch alle aanleiding. De fietser werd weer eens flink gediscrimi neerd ten opzichte van de au tomobilist. En wel door de kwistige strooi ers van het wegenzout. Want waar werd in de eerste plaa ts het van gladheid verlossende pekelzand gestrooid? Dat was op de autowegen. Op de fiets paden aan weerskanten, ik noem maar even de Chur- chill-laan en de Haagweg als voorbeeld, konden de wielrij ders nog dagenlang onderuit glibberen, terwijl de auto's zich al niet meer hoefden te bekommeren om de ter plaatse geldende snelheidslimiet. Een simpele natuurwet zegt dat je nu eenmaal op twee smalle Vredesteintjes sneller op je gat ligt dat op vier brede ra- diaalbanden met voldoende profiel. Het bewijs werd de afgelopen dagen op overtui gende wijze geleverd. Stalen rossen met berijders gingen omver als kegels in een bow ling. Sommige fietsers lieten zich niet met een kluitje de ijs vloer op sturen en eisten vrij moedig een deel van het ijzel- wrije asfalt op. Daarmee nieuwe risico's nemend. Na tuurlijk.ik heb het gelezen: het wegenzout begint schaars te worden. Maar een ietsje meer aandacht voor de berijders van tweewielers had best ge kund. Energieverspilling (1) Tot een van de paradepaardjes van de gemeentelijke energie besparingscommissie is het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht uitverkoren. Dat is de plaats waar aangetoond zal worden dat we best wat zuiniger met energie kunnen zijn. Per slot van rekening adverteert het ministerie van Economische Zaken niet voor niets met zo'n globe vol kaars vet. Maar wat gebeurt? Bij de gemeente belandt een brief van L. van Paddenburgh uit de Lokhorststraat in Leiden waarin uzordt opgemerkt dat uitgerekend in dat stads bouwhuis een dergel ijke vorm van energieverspilling aan de gang is. Geconstateerd wordt dat de radiatoren van de cen trale verwarming voor een deel vlak voor de tot de vloer lopende ramen zijn geplaatst. "In de meest eenvoudige boek jes over energiebesparing wordt dit een klassiek voor beeld van verspilling ge- noen^d", aldus de briefschrij ver die opmerkt dat met schot ten het euvel voor een groot deel te verhelpen is. De ener giecommissie - geconfron teerd met de brief - erkent dat beter had gemoeten. Toen de commissie met haar werk be gon was de bouw echter zo ver gevorderd dal er mets meer aan te doen was. Men bezint zich nu op aanpassingsmaat regelen. In elk geval is erin het gebouw wel dubbele begla zing aanwezigDat is tenmin ste iets. Badhuis (1) Het duurt niet zo gek lang meer voordat in Leiden het bad- huisloze tijdperk aanbreekt Zoals u gisteren in deze krant kon lezen was het bijna op 1 februari al zover geweest, maar de gemeente heeft beslo ten om het laatste badhuis aan de Lindestraat voorlopig toch maar tot 1 april open te houden. De historie van de Leidse bad huizen is een kleurige en inte ressant genoeg om aan de vergetelheid te worden ont rukt. Het begon allemaal in 1895 toen aan de Bloemmarkt inmiddels omgedoopt tot Boommarkt. het Volksbad huis werd geopend. De kosten terbad of een stortbad be droeg in die dagen vijf cent. Aanvankelijk was er geen aparte mannen- en vrouwen afdeling, maar dat duurde maar kort. Al na een jaar werden de sexen nadrukke lijk gescheiden en k-reeg de badmeester opdracht onder geen beding twee of meer per sonen in één badruimte toe te laten. Het meest populaire badhuis in de Leidse geschiedenis is on getwijfeld die aan de Van der Werfstraat geweest. In 1922 door de toenmalige burge meester De Gijselaur ("Er is werd geopend. Vooral m de tejar •ede i reldoorlog toen het bezit een douche of bad in de eigen was. maakte' de badinrich ting gouden tijden door. Per jaar zo u honderduizend be zoekers. Een belangrijk aandeel van de klandizie vormden de scholie ren die eens per week onder leiding van de "meester" met de handdoek onder de arm en het kammetje in dc plus-four opmarcheerden naar het badhuis "achter de Haar lemmerstraat". Om op die manier de ivekelijkse was beurt in de teil voor de kachel te ontlopen. Hoe druk liet vooral tegen net weekeinde ivas bewijst de gevleugelde term uit die da gen. "ik ga alvast maar even een nummertje halen in het badhuis." Badhuis (2) Maar de tijden veranderen. Met de bouw van douches in nieuwe woningen en de acti viteiten van inventieve lieden die klerenkasten ombouwden tot een eigen badgelegenheid begon de klantenkring van het badhuis te slinken. En dat terwijl Leiden zo rond 1965 drie badhuizen telde. Ter ver- vanging van dc gemeentelijke in de Van der Werfstraat was er een nieuwe verrezen in de Lindestraat en de woning bouwvereniging "De Een dracht" exploiteerde het bad huis in de Medusastraat. In 1969 sloot het badhuis aan de Van der Werfstraat zijn poor ten. Daar konden de droog- kappen, die voor de dames waren aangeschaft, niets meer aan veranderen. De cijfers van de stort- en kuip baden in het statistisch boekje van Leiden spreken de laatste jaren duidelijke taal. In 1973 waren het er nog bijna 47.000, in 1974 was dat aantal gezakt tot onder de 40.000. In 1976 werd de 30.000 al niet meer gehaald en vorig jaar bleef de totaaltelling steken bij 25.959. igemeentelükej IlNPICHTING pê tarieven DINSDAG WOENSDAG lk DONDERDAG STORTBAD 25 KUIPBAD 60 STEMPELKAARTEN 10 STQPT8ADEN 2,- 5 KUIPBADEN 2. VPUDAG ZATERDAG ST0PT8AD 30 KUIPBAD 75 GEEN STEMPELKAARTEN Het badhuis in de Lindestraat sluit 1977 nog af met 16387 baden. In dc eerste negen maanden van het afgelopen jaar kwamen niet meer dan 7000 Leidenaars een verfris send stort- of kuipbad nemen. Badhuismeester Vroegrijk. die er de laatste jaren de scepter zwaaide, zei liet vorig jaar al krant: '"t Is een verloren zaak". De paar maanden res pijt voor het laatste Leidse badhuis zijn niet meer dan hel rekken van het leven van een ten dode opgeschreven pa tient. Dc zieke die het leven laat ten behoeve van die bad kamer bij u thuis. Met de'zee groene tegeltjes en de bijpas sende handdoekenrekjes. Nooit meer het risico lopen dat je stukje zeep bij je badende buurman belandt. D'66-er Jan Hoekema is een raadslid dat ive zeerbeslist in de gaten moeten houden. Die man heeft een scherpe geest en dat is in de Leidse gemeente raad niet iedereen gegeven. U weinig van hem gehoord, maar onlangs deed hij op zienbarend van zich spreken. Het ging over het zwembad "De Zijl", waarvan Hoekema inndt dal het binnenbad bij slecht weer ook 's zomers open n ds i Tol an de hand. maar let u op hoe die Democraat van '66 dat inpakt: "Deelt het college" - zo vraagt hij indringend - "mijn me ning dat de zomers van 1977 en 1978 wat het weer betreft te wensen hebben overgelaten'.'" Kijk daar word ik nou stil van. Die man zet het college toch mooi even voor het blok. Die kunnen geen kant meer uit en moesten deze week ruiterlijk erkennen dat het allemaal met best was met het weer in 1977 en 1978. U ziet het. die Hoekema moeten we in de ga ten houden. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3