Glasfabricage in Tiel: 300 ton per dag jf\ Nieuwe vlakglasfabriek in Tiel Maken van dubbele ramen nog handwerk DE KAEPPEMHXtf HVC: Hazen Voetbal Club nmfrnrrkotBc I ZATERDAG 13 JANUARI 1979 TIEL - Als stroop aan een lepel, zo trekt een witgloeiende dik-vloeibare glasmassa omhoog. Vijftien meter hoger is de glasstroop gestold en snijdt een machine stukken ven sterglas van het eindeloze lint, dat dag en nacht gemaakt wordt. Al jaren borrelt onder in de glasfabriek het vloei bare glas en al even véél jaren wordt het bovenaan in stuk ken gesneden om tot ruiten verwerkt te worden Onder in de fabriek vormt de glas massa een witgloeiende, koken de hel in een vele tienduizenden liters bevattende bak. Op acht plaatsen tegelijk wordt die massa omhoog getrokken en tot ruiten verwerkt. Elke dag komen er via die acht „machines" 300 ton glas uit de oven. Glas, dat bestemd is voor de bouw, tuinbouwbedrij ven en - hoe langer hoe meer - voor de veredelingsbedrijven, als fabrieken voor dubbele begla zing. Het overgrote deel van het glas blijft in Nederland. De vensterglasproduktie begon in Nederland eigenlijk pas goed, toen vlak na de Eerste Wereld oorlog in Maassluis de glac*a- briek De Maas werd opgericht. Het was een Belgisch bedrijf, dat hiermee de activiteiten in Ne derland begon. Langzamerhand werden de in Nederland be staande vlakglasfabriekjes door Belgen overgenomen. Zo tegen de Tweede Wereldoorlog was de hele Nederlandse vlakglasindus- trie in èèn, Belgische, hand. Na de Tweede Wereldoorlog - de wederopbouw van Nederland moest met kracht ter hand geno men worden - had de Nederland se regering alle belang bij een „eigen" Nederlandse glasindus trie Met de Belgen werd een overeenkomst gemaakt dat er gedurende tien jaar in Nederland glas geproduceerd zou worden Met (financiële) steun van de Ne derlandse overheid werd de oude maatschappij De Maas nieuw le ven ingeblazen en werd in Tiel een fabriek onder die naam ge bouwd In 1963 werd de Tielse fabriek he lemaal vernieuwd. Er kwam een - nu nog in gebruik zijnde - nieuwe oven. op dat moment de modern ste in Europa. Geschikt voor het maken van venster- en spie gelglas. Thans is deze oven ei genlijk verouderd. Niet omdat hij niet goed of niet economisch zou werken, maar omdat er een ande re vervaardigingswijze opgang gemaakt heeft Een aantal jaren geleden kwam in Engeland de produktie van „float"-glas op Dit glas heeft twee voordelen: het is optisch net zo zuiver als spiegelglas en kan veel gemakkelijker in grote hoe veelheden geproduceerd wor den Met acht glasmachines pro duceert men m Tiel momenteel 300 ton glas per dag. Eèn float- glasmachine produceert per dag 600 tot 700 ton. Binnen het Europese concern waartoe De Maas behoort, zijn momenteel zeven float-glasfa- brieken in bedrijf. Het staat vast. dat de achtste in Nederland komt. Hoewel nog niet te bezien is op welke termijn - berichten als zou dat op zeer korte termijn gebeuren, zijn niet juist- staat het voor directeur Bergstein van De Maas vast dat de glasfabricage in Nederland nog heel wat jaren doorgaat. Voorlopig nog op de oude beproefde wijze, later vol gens het lieuwere float-sys- teem i isolerende beglazing komt nog heel wat handwerk l ur karweitjedat me de nodige zorgvuldigheid Industrieel zal het wel een nood zaak zijn dat er op een andere manier van glasfabricage wordt overgeschakeld. Maar ook met deze vernieuwing zal een brokje romantiek verdwijnen. In de huidige oven is het proces rede lijk te volgen. Bij de nieuwe ma chine zal dat niet het geval zijn Zand en soda De enige Nederlandse vlakglasfabriek. De Maas in Tiel. was enige tijd geleden in het nieuws, toen de vakbonden aankondigden dat er een nieuwe glasfabriek gebouwd zou worden. De werkgelegenheid in die nieuwe fabriek zou. volgens dezelfde bron. 800 man bedragen Het bericht was niet geheel juist Mderdaad wordt binnen enkele jaren de huidige vlakglasfabriek vervangen door een glasfabriek die volgens een ander procédé werkt het zgn float-glassysteem Momenteel werken in het Tielse bedrijf ongeveer 700 mensen De kans dat dat aantal na de bouw van de nieuwe fabriek wordt uitgebreid, is inderdaad aanwezig, maar dat hangt voor een belangrijk deel van de Europese markt af Glasfabriek De Maas is een volledige dochter van de Franse multinational BSN Gervais Danone Dat i heef t vier polen glasfabricage dranken verse produkten(Danonemelkprodukten) en conser- smolten zilverzand en soda en nog een paar andere stoffen die aan èèn zijde in poedervorm, op een bed van glasscherven, de oven worden ingevoerd. Elke glassoort is vloeibaar te ma ken en opnieuw te gebruiken. Alleen is dat niet zonder meer het geval in een vensterglasfabriek: „Wij moeten de samenstelling jan het glas volkomen in de hand kunnen houden. Daarom gebrui ken we uitsluitend onze eigen scherven. Als de kwaliteit er niet zo op aan zou komen, dan zouden ook wij rustig oude flessen kun- •ien omsmelten", zo vertelt direc teur Bergstein. Overigens is er latuurlijk aan scherven geen gebrek. Als het oude spreekwoord dat scherven geluk brengen waar is. dan be hoort de glasindustrie tot de ge lukkigste industrieën op aarde. Er sneuvelen in Tiel jaarlijks vele vierkante kilometers ruit. De grondstof komt in een enorme bak, waarin het met een laaiend vuur uit een aantal vlampijpen «•rhit wordt tot het er kolkend kokend bij ligt. Die vlampijpen komen nu eens van rechts, dan weer van links de oven in. Een handig systeem. Hierdoor kan men namelijk warmte „herge bruiken" De warmte wordt afge voerd door een filter van bak steen. onder de grote schoor steen. Na twintig minuten zijn die stenen vrijwel net zo heet als het vloeibare glas in de oven. Op dat moment wordt van vlampijpen gewisseld. Tegen de tijd dat het filter aan de andere kant ..op temperatuur" is, is het eerste weer afgekoeld en kan de lucht- warmte-uitwisseling aan de an dere kant weer beginnen. Via duikers staat de mengbak, waarin de grondstoffen tot vloei baar glas gemaakt worden, in verbinding met een andere bak, waaruit de glasplaten omhoogge trokken worden. Langs een pun tig muurtje worden twee glasba- nen omhooggetrokken, die tegen elkaar aan tot èèn normale „ruit" worden. Hoe sneller men de baan omhoogtrekt, hoe dunner de glasplaat wordt Afzet Een groot deel van het glas wordt direct naar de afnemers getrans porteerd. Hardmaas, een in 1975 gestichte dochter van De Maas, neemt ook een deel af. Hier gaat het glas in enorme ovens en wordt door ver hitting omgezet in hardglas. Voor een belangrijk deel wordt dit glas gebruikt in de (Duitse) auto-in dustrie. Het is het glas, dat bij breuk in talloze kleine, niet scherpe, stukjes uiteenvalt. An dere steeds meer in zwang ko mende toepassingen van hardglas zijn deuren en ramen zonder kozijnen. Een derde deel gaat naar de in 1977 gestichte fabriek voor isolerende Er is in ons land een groot aan tal merken isolerende begla zing op de markt. Een be langrijk deel daarvan wordt in eigen land vervaardigd, een ander deel geimpor- teerd. De kwaliteit van die beglazing kan sterk uiteen lopen. Vooral de goedkopere, uit Duitsland ingevoerde, ramen kunnen van twijfel achtige kwaliteit zijn. Het maken van „dubbele" ra men is nog voornamelijk handwerk, dat met grote zorgvuldigheid moet gebeu ren. Belangrijk bij het ver vaardigen van de dubbele ruit is het volstoppen van de sponning met het vochtont- trekkende silicagel, een sili cium verbinding. Hoewel het nauwelijks te zien is of een isolerende beglazing het in de praktijk goed zal doen, is het toch vrij een voudig vast te stellen of men met een goed merk van doen heeft. Fabrikanten van dergelijke beglazing kunnen namelijk een „Komo-keur" (afgegeven door de stichting voor on derzoek, beoordeling en keu ring van materialen en con structies KOMO) aanvragen. Dit keurmerk garandeert een goede kwaliteit. Van Komo-keur voorziene dub bele beglazing wordt tien jaar gegarandeerd. Degenen die aan het isoleren van hun woning denken, kunnen daarvoor subsidie van de overheid krijgen. Sinds kort is het om voor die subsidie in aanmerking te kunnen komen, verplicht om daarbij isolerende begla zing, voorzien van het Komo- merk, te gebruiken. beglazing. Dat is een markt in opkomst. „In het buitenland - Duitsland bijvoorbeeld - is men al veel verder op de weg naar iso latie. In Nederland zijn we eigen lijk nog maar aan het begin. Er zal de komende jaren een steeds gro tere vraag zijn naar goede dub bele beglazing", meent de heer Bergstein. Hij rekent er bovendien op. dat als Nederland helemaal van dubbel glas is voorzien, er dan een ont wikkeling op gang komt die nu al in Scandinavië begonnen is: de weg naar vierdubbele begla zing. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 |aar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden Giacomo Landino (10 jaar) Magdalena Moonsstraat 38a, Leiden Anita van Eijgen (9 jaar) Lusthoflaan 42, Leiden Mirjam van Zoest (7 jaar) Saffierstraat 235, Alphen aan den Rijn Anja Tuijnder (8 jaar) Titus Brandsmalaan 38, Leiden _uoh <r V/^ r VL/f' L' Menno Borst (7 jaar» Kastanjestraat 25, Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29