„Niet de vrouw maar het zwarte poedeltje is ernstig ziek..." I BODEGRAVEN - Eén keer slechts was er een vleugjè hoop op enige zekerheid Parognosten hadden een auto op de bodem van de Oude Rijn in Bodegraven ontdekt. Twee familieleden, duikers van beroep, do ken op die zelfde koude september-avond nog in het kille water. Na even zoeken stuitten zij inderdaad op een wagen Omdat het inmiddels donker was geworden gaven zij hun pogingen om de auto boven water te krijgen die avond op. De dag erna daalden de twee duikers op nieuw af naar de bodem van de rivier in de hoop klaarheid te kunnen brengen in de zaak van hun ver dwenen familielid. Maar dat ene vleugje hoop ging spoedig m rook op. Niet de gezochte auto, maar een gedumpt wrak brachten zij boven de waterspiegel Nu, bijna vijf maanden later, zit de rijkspolitie in het kaasdorp nog altijd met de levensgrote vraag: "Waar is mevrouw Boe- schoten gebleven?".De vrouw verliet, overspannen, haar huis in de nacht van 1 op 2 septem ber. In een donkergroene Ford Taunus L, kenteken 90-36 RR. De enige bijzonderheid aan de wagen: de strook tussen de bumper en de kofferdeksel was zwart geverfd. De benzinetank was voor de helft gevuld. Er zat niet meer dan vijfentwintig li ter brandstof in. Eén tip De politie liet een foto versprei den. Zij leverde zegge en schrijve één tip op. Uit de buurgemeente Alphen aan den Rijn kwam een telefoontjé dat K men een vrouw in de nacht had vv zien rondscharrelen tussen 'Ni bosjes. De tip was echter zo on- n duidelijk dat de politie er niets mee aankon. Niet veel later kwam er uit Delft bericht dat een vrouw onder een trein te recht was gekomen en veron- willen i gelukt. Maar zij werd kort daarop geïdentificeerd. Uren zijn agenten van het Bode graafse korps met de zaak in de weer geweest. De waterrijke omgeving werd uitgekamd en zelfs in de Nieuwkoopse Plas sen en in de Ziende hebben zij gedregd. De Put van Broekho ven, zomers een geliefd plekje van recreanten, werd volledig afgestroopt. Gedregd is daar niet, omdat het praktisch on mogelijk is om daar meteen au to in te rijden. Het eerste ge: deelte van de "Put" is ondiep, pas vele meters uit de kant wordt het water dieper. Ook in de Oude Rijn tussen Nieuwer- Bu brug en Zwammerdam zijn de politiemensen aan het zoeken geweest. En er is gedoken langs de provinciale loswal aan het Buitenkerk, tegenover de Meije. n het korps werden ingezet. Zelfs de politie te water en ambtenaren van provinciale waterstaat hebben een handje geholpen bij het zoeken." De familie zelf nam het initatief om paragnosten bij het zoeken te schakelen. In eerste instantie benaderde men Gerard Croiset Hij hield de boot af met de me dedeling dat hij "niet zo vee meer deed'. Croiset verwees de familie naar de ziener Limbeek in Apeldoorn. Toen hij zich ging verdiepen in de zaak kwam er een spontaan tele foontje van paragnost Van der Ploeg uil Heerlen die aanbood mee le willen zoeken De Lim burgse, ziener had beelden ge kregen toen Limbeek aan het a-ken niet met parag nosten." vertelt Van Buren "Als de mensen dit willen moeten ze zelf contact zoeken Die boodschap geven we hi.n ook als ze para-psychologen chakel Niets uitgekomen Ondanks hun medewerking zijn er tot op heden geen resultaten geboekt. Zeker, zij zagen het wrak op de bodem van de Oude Rijn en gaven ook enkele ande re plekken aan waar iets zou liggen. Steeds kwamen zij ech ter terug naar één plaats: de Zuidzijde in Bodegraven, plaatselijk bekend als "de schans". De politie heeft in dat watertje twee keer gedregd. Resultaat bleef uit. Dagen "Dagen zijn we ermee bezig ge weest," zegt agent Van Buren, die met het onderzoek is belast. "De ene keer met twee man en het gebeurde ook wel dat er Romeijn, die gere geld contact met mevrouw Boeschoten en haar man had, vertelt: "Ik weet dat ze wel eens tegen haar man heeft gezegd dat als ze zich zou verdrinken, ze dit bij "de schans" zou doen. De paragnosten zijn daar gelijk heen gereden. Er zou in die be wuste nacht een schip langs de wal hebben gelegen. Daarom was het niet mogelijk om met een auto in het water te rijden. Later heeft men dit nagetrok ken en het klopte ook, er had van de paragnost ze it een boot aan Romeijn: "Ik w an dat mevrou angst had vooi ïen kon ze niet. met haar man tijd Goed contact Tussen de familie Boeschoten wa: contact. Buurt klusjes op te knappen i jaar geleden, to Ms er werd gepraat kwam het ge sprek praktisch altijd op het zelfde neer de ziekte waaraan mevrouw Boeschoten zou lij den. "Er was al eens een ernsti ge operatie bij haar uitgevoerd, zegt mevrouw Romeijn. Elke keer als je met haar praatte zei ze dat ze meer had dan de art sen dachten. Haar huisarts deed er alles aan om dit uit haar hoofd te praten. Ze wilde daar gewoon niet in geloven. De chi rurg, die haar opereerde, gaf uiteindelijk na sterk aandrin gen. toe dat ze "iets" had maar dat het in een pril stadium was Over een jaar of vijftien zou ze daar pas wat van gaan mer ken," Een dag voor mevrouw Boescho ten haar woning verliet was ze op de bovenverdieping volop aan het werk. Toen ze een stof doek buiten het raam uitsloeg zwaaide ze nog naar buur vrouw Romeijn. "Ik heb. na tuurlijk, teruggezwaaid en dacht gelijk het lijkt wel of ze is opgeknapt. Die laatste dagen was ze toch al opgewekter dan voorheen. Haar man vertelde dat ook een paar dagen later." Boodschappen Boeschoten en zijn vrouw heb ben op de dag dat zij wegging nog wat boodschappen gedaan Mevrouw Romeijn weet zich dat goed te herinneren. Zij was aan het ramen zemen. Beiden moesten nogal even wachten, omdat een andere automobilist op hun parkeerplaatsje was gaan Staan. "Ze maakten geen aanstalten óm hun auto ergens anders neer te zetten. Nee. ze bleven geduldig zitten wach ten. En dat was eigenlijk hele maal niets voor mevrouw Boe schoten." De politie gelooft niet dat zij de grens over is gegaan. De vrouw heeft' zich alleen maar aange kleed en heeft verder geen kle ren of geld meegenomen Agent Van Buren gelooft óók liet dat zij bij familieleden in huis is getrokken. Man en kin deren hebben zelf het familie onderzoek gedaan. Daar is liets uit gekomen. •zfowel de vrouw als de auto moet op een plaats zijn waai' ze on vindbaar", zijn, meent de poli tie. Van Buren: "Ik geloof niet dat de wagen zo maar bij ie- /mand voor de deur staat. Als diet plek i ekopc taat c Ro de Merellaan ronen, heeft mevrouw i het hele huis van bo- r beneden "gesopt". dan gaan de mensen klagen." Geen zoeken De Bodegraafse polit lijk rek?nd, kan altijd nog een af stand van tweehonderd kilo meter worden overbrugd. "En daar is natuurlijk geen zoe ken aan", reageert Van Buren. "Plaatselijk kun je een heleboel .doen. Daar ken je de situatie. Hoe verder je van huis gaat, hoe meer mogelijkheden er komen. Dan kom je zoveel plaatsen te gen waar je met een auto van de weg kunt rijden. Zelf ben ik er bang voor dat deze zaak bij toe val zal moeten worden opge lost. Hier in Bodegraven zijn we in elk geval uitgeput. We kunnen geen kant meer heen. Elke bruikbare tip zullen we vanzelfsprekend natrekken. Maar daarbij houdt het voor ons toch wel op." Voor de politie is het één van de vele zaken. Maar het houdt haar toch wel bezig. Ook zij wil graag klaarheid in deze zaak brengen. Aan een misdrijf denkt zij vooralsnog niet. Daarvoor is geen enkele aan- Wandelen Weken is oud-onderwijzer Boe schoten (84) niet buiten ge weest. Hij verbleef in die moei lijke eerste dagen bij één van zijn kinderen buiten Bodegra ven. Maar nu komen buren hem geregeld tegen en wandelt hij weer met zijn hondje, een zwart poedeitje, net als vroeger. Toen één van de paragnosten op een dag de woning aan de Merellaan binnenstapte en het dier hem begroette, riep hij uit: "Niet de vrouw is ernstig ziek, maar wel de hond. De kinderen hebben hun vader helemaal afzijdig gehouden van de zaak. Zij hebben alles geregeld. De jongste zoon, die nog thuis woont, onderhoudt alle contactén met de buiten wereld en overlegt met de poli tie als dat nodig is. Boeschoten zelf maakt wel eens een praatje met zijn buren als hij die op straat tegenkomt. Vooral te- hij erg openhartig en schroomt hij niet om over het verdwijnen van zijn vrouw te pralen Bij neergelegd Agent Van Buren weet het haast wel zeker dat de naaste fami lieleden nauwelijks enige hoop Bo cho- rbc laak. Met vijfentwintig li nzine, zo hebben zij uitge ten nog levend terug te zien. Hij zegt: "Ik geloof dat ze zich daar inmiddels wel bij hebben neer gelegd. Op dit moment is er geen enkele aanwijzing die de familie van gedachten zou kunnen doen veranderen. Zelfs het kleinste sprankje hoop dat ze nog leefde is nu wel vervlo gen. Ach. als je misschien diep in hun hart kijkt, is er nog wat hoop. Daar zijn het mensen voor. Zolang zij niet terecht is, is er geen zekerhejd." ZATERDAG 13 JANUARI 1979

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27