Waarnemer liet hartpatiënt een sigaret roken.. ZATERDAG 13 JANUARI 1979" EXTRA PAGINA 23 JMstf Mfefe ©IP [^©(dlBsslhi® i?®e[hiif§[p)ff®®fe UTRECHT - Steeds meer Nederlanders hebben klachten over de manier waarop ze medisch worden behan deld. Dat resulteert in een grote stij ging van het aantal zaken dat medi sche tuchtcolleges te behandelen krij gen. Over het medisch tuchtrecht schreef verslaggever Ad van Liempt deze artikelen: Een gesprek met een jurist die het tuchtrechtstelsel kri tisch benadert en een geval van ie mand die bij het contact met de tucht rechtspraak een merkwaardige erva ring opdeed. UTRECHT - De medische tuchtrechtspraak staat, zoals dat tegenwoordig heet, in de wind. Het stelsel, waarin medici tegen wie klachten zijn ingebracht vooral door collega's worden berecht, is oorspronkelijk opgezet om de kwali teit van de medische behandeling te handhaven. Ofte wel: dokters die ernstige fouten maakten, konden op deze ma nier tot inkeer worden gebracht. Die functie heeft het tuchtrecht al lang niet meer (alleen). Tegenwoordig wen den zich patiënten tot de tuchtrechter die vinden dat hen onrecht is aangedaan en die genoegdoening wensen. En daarop is het tuchtrecht niet of onvoldoende inge steld. Dat is althans de mening van mr Paul Laurs, een Utrechtse ju rist, die een dissertatie voorbe reidt over klachtenbehande ling in de gezondheidszorg en die daarvoor een studie heeft gemaakt van vele tuchtrech- terlijke uitspraken. Zijn conclusies stemmen niet vro lijk: Laurs vindt dat de klach ten onvoldoende onderzocht worden, dat er bij het behan delen van klachten veel te wei nig openbaarheid wordt be tracht en dat de kwaliteit van deze vorm van leken-recht- spraak te wensen overlaat. Eerst die openbaarheid. De zit tingen van het medisch tucht college zijn vrijwel nooit toe gankelijk. Er is een handjevol uitzonderingen, zoals vorig jaar de zitting waarop de klacht be handeld werd tegen twee rönt genologen, die zich bij het op maken van declaraties ver schreven zouden hebben. De uitspraak wordt toegezonden aan degene die de klacht heeft ingediend, maar er zijn moge lijkheden dat een deel van de uitspraak ook voor hem ge heim blijft. Dat kan bijvoor beeld als de geestesvermogens van de klager in de motivering van de uitspraak betrokken worden. Beslotenheid De beslotenheid van de zitting wordt door de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering van de Genees kunst altijd beschouwd als het belang van de patiënt, „omdat vaak uiterst intieme zaken van de patiënt zelf aan de orde kun nen komen", zoals KNMG-se- cretaris mr. Van der Mijn on langs schreef. Paul Laurs zegt daarop: „Laat dat de patiënt zelf maar uitmaken. Als die op beslotenheid aandringt, kun je daar altijd nog toe-besluiten. Ik vind het onjuist dat de tucht rechters vrijwel zonder uitzon dering bepalen dat gezien „het algemeen belang" de zaak maar beter in het geheim behandeld kan worden" Ook de 'bescherming van de arts kan in dit verband een rol spe len. Paul Laurs wijst erop dat een arts in hoge mate in zijn belang geschaad kan worden door uitgebreide negatieve publiciteit. „Die negatieve publiciteit ontstaat vaak omdat de klagende patiënt, zwaar ge frustreerd door wat hij ervaart als een besloten onderonsje van medische tuchtrechters zelf de publiciteit gaat opzoe ken, om zo gehoor voor zijn klacht te krijgen. Een derde overweging voor be slotenheid is het beroepsge heim van de arts, maar ook daar ziet Laurs niet voldoende grond in: „Als een patiënt er gens over klaagt en een zaak volledig behandeld wil zien, dan is de arts volgens mij van zelfsprekend op datzelfde mo ment ontslagen van zijn be roepsgeheim" Uitzondering Publikatie van de uitspraak (in het blad van de KNMG, Me disch Contact) is tot nu toe meer uitzondering dan regel Laurs. „Het is nu zo dat de tuchtrechters bepalen of de uitspraak gepubliceerd zal worden. Ook daarom is het zo moeiljk een goede indruk te krijgen van de kwaliteit van de tuchtrechtspraak. Je weet het eenvoudig niet, omdat je er geen gegevens over krijgt Toch heb ik reden om aan te nemen dat het niet zo best ge steld is met die kwaliteit. Ik mag natuurlijk niet generalise ren, maar ik heb produkten van tuchtcolleges gezien die ik zeer onzorgvuldig zou willen noe men. Gewoon juridisch haast werk, zou je zeggen" .,Een aanvechtbaar vonnis kan in het nadeel zijn van de patiënt, ook als hij gelijk zou hebben ge kregen. Met een ondeugdelijk vonnis begin je bijvoorbeeld niets bij de verzekeraar van de arts. Stel dat er grove schuld blijkt uit het vonnis en je wilt op grond daarvan schadever goeding eisen, dan kan de ver zekeraar van de arts (elke arts is tegen dergelijke "schade" ver zekerd) die uitspraak wel eens aanvechten. En dan bereik je nog weinig of niets" Dit soort kritiek op de kwaliteit van de medische tuchtrecht spraak valt doorgaans slecht bij de KNMG. Mr. Van der Mijn schreef onlangs, ter verdedi ging van de kwaliteit van de tuchtrechtspraak: „Tot een beoordeling van de deskun digheid en toewijding van een medische beroepsbeoefenaar zijn vooral beroepsgenoten ge roepen; niet omdat zij belang hebbenden zijn, maar omdat zij op deze punten deskundig zijn Tot leden van medische tucht colleges en van de rechtspre kende colleges der KNMG, worden de besten uit de medi sche professie benoemd, in derdaad voor wat de tuchtcol leges betreft op voordracht van de KNMG, omdat die weet wie de besten zijn. Hun taak is zwaar en wordt bescheiden ge honoreerd. Om een goede rechtspraak te waarborgen, is een jurist, en wel een lid van de rechterlijke macht, voorzitter van een medisch tuchtcolle ge" Amateurs Laurs kan het met deze verdedi ging niet eens zijn. Hij noemt drie oorzaken voor de proble men van de tuchtcolleges: het aantal zaken dat ze te behan delen krijgen is snel gestegen door de toegenomen mondig heid van de patiënten; de colle ges werken met te weinig on dersteuning (geen griffie) èn ze bestaan voor vier-vijfde (vier medici tegen èèn jurist) uit „amateurs, die rechtspraak beoefenen" Dat medici door hun deskundig heid geroepen zijn over colle ga s te oordelen, bestrijdt Laurs dan ook: „Is een huisarts de aangewezen deskundige met betrekking tot psychiatrie7 Wat weet een oogarts van anes thesie? En bovendien: in het civielrecht krijgen gewone rechters ook zeer ingewikkelde zaken te beoordelen. Ik heb wel eens een geding over compu ters meegemaakt waar en leek geen letter van begreep. Maar daarvoor horen de rechters dan deskundigen. Dat kan in de tuchtrechtspraak ook wel maar er wordt slechts spora disch gebruik van ge maakt Eigenlijk is het medisch tucht recht bedoeld als aanvulling op het strafrecht. Wie vindt dat een arts een fout jegens hem gemaakt heeft, kan zowel bij de tuchtrechter met zijn klacht te recht als bij de officier van jus titie. Maar toch werkt het zo maar zelden. Paul Laurs „Strafrecht in medische zaken komt niet zoveel voor. Als er een klacht wordt ingediend op medisch gebied, dan zal een of ficier van justitie al gauw tot seponeren overgaan. Dat zit ook in de tuchtrechtspraak zelf: omdat dat tuchtrecht er nu eenmaal is, is er in het straf recht weinig animo om dezelf de zaken ook nog eens te gaan behandelen" Een ander aspect dat het ver trouwen in de medische tucht rechtspraak bij patiënten niet bevordert, is de strafmaat. Er komen nogal wat gevallen voor waarin de arts schuldig wordt bevonden en dan een waar schuwing krijgt, of een beris ping. Men schijnt daar nogal van onder de indruk te zijn. Maar patiënten worden door een dergelijke afloop van hun zaak vaak gefrustereerd, vooral als ze door een misschien lichte fout van de arts met veel ellen de zitten. Bovendien: in het strafrecht betekent een waar schuwing dat iemand er gena dig van afkomt" Grove schuld ,,Ik wil overigens met de meeste nadruk zeggen dat bij het straf recht een arts alleen maar kan worden veroordeeld als grove schuld i£ komen vast te staan. Dat acht ik geheel juist. Een arts moet een fout kunnen ma ken, dat mogen mensen in an dere beroepen ook. Dat crite rium van grove schuld, dat zou moeten blijven bestaan, vind ik" Laurs vervolgt „Er is nog iets dat ik een heel vervelend bijver schijnsel vind. Alle artsen zijn zoals gezegd verzekerd tegen de schade die anderen door hun fouten kunnen oplopen Nu kan het gebeuren dat een arts een bepaalde fout toegeeft, maar dat de verzekeraar zijn cliënt opdracht geeft die fout te ontkennen: dat kan in het be lang van de verzekeraar zijn Voor de arts is dat een heel ver velende situatie en voor de kla ger niet minder natuurlijk Trouwens, als ik arts was, zou ik ook niet graag voor een tuchtcollege willen verschij nen. Je kunt ook als arts ten on rechte komen te hangen, ten gevolge van ondeugdelijk on derzoek. Al gebeurt het omge keerde waarschijnlijk vaker als het onderzoek slecht is, be tekent het meestal dat het be wijs niet is geleverd en dat de patiënt met lege handen staat" Volgens niet lang geleden ge publiceerde cijfers wordt ruim driekwart van de klachten af gewezen. Niemand weet op welke gronden de tuchtrech ters klachten afwezen: daar over wordt niets gepubliceerd Mr. Van der Mijn schreef daar in juni over, dat er zo'n groot verschil bestaat tussen de ma nier waarop een betrokkene, een klager dus, tegen een zaak aankijkt en de manier waarop een tuchtcollege de feiten toetst. „Wie kennis neemt van de uitspraken en niet alleen op de getallen afgaat, kan onmo gelijk tot de conclusie komen dat de artsen in de colleges hun aangeklaagde collegae meer in bescherming nemen dan de pa tiënt", aldus mr Van der Mijn. Amerikaans? - Ziet Laurs misschien meer in het, Amerikaanse systeem, waar patiënten de artsen voor van alles en nog wat voor het gerecht dagen om vaak zeer hoge schadevergoedingen uit het vuur te slepen? Laurs: „Nee, dat zeker niet. Maar er is wel meer over te zeggen: in medische kringen wordt vaak de vrees uitgesproken dat we hier op weg zijn naar toestan den als in Amerika. Dat is ech ter zeker niet zo, volgens mij. Op de eerste plaats wordt het procederen in Amerika erg ge stimuleerd door de bepaling dat een advocaat dar de helft opstrijkt van de uitkering die hij voor zijn cliënt heeft weten binnen te slepen. Hij vecht dus in feite voor zijn brood als hij zijn zaak probeert te winnen. Hij vecht er ook voor een be paalde zaak te krijgen: ook als het een arme cliënt betreft, is daar een hoop geld mee te ver dienen. „Op de tweede plaats kent Ame rika niet zo'n stelsel van sociale zekerheden als wij dat kennen. Als iemand wat overkomt, staat het lang niet vast dat hij een uitkering of vergoeding van ziektekosten krijgt. Hij móet dan vaak wel procederen om in leven te blijven, als hij bijvoor beeld arbeidsongeschikt is ge worden. Die twee redenen be tekenen voor mij dat de vrees voor Amerikaanse toestanden volkomen ongegrond is". - Terug naar Nederland. Wat zou er hier moeten verande- Laurs: „Een van de grote problemen bij het medisch tuchtrecht van vandaag is het leveren van het bewijs. De pa tiënt moet het bewijs leveren dat de arts schuld heeft. Dat valt niet mee. Hij heeft geen N rapporten, hij krijgt ze soms niet eens ter inzage. Die problemen kun je op twee ma nieren oplossen: of je laat de bewijslast bij de patiënt maar je geeft hem de beschikking over een adequaat onderzoeksappa raat. Of je legt de bewijslast bij de aangeklaagde. Dat is in ons stelsel misschien wel onge bruikelijk, maar het is wel rechtvaardiger. De medicus is veel beter in staat zijn onschuld te bewijzen dan dat de patiënt in staat is de schuld van de me dicus aan te tonen" Tijdverlies Er is overigens een staatscom missie aan het werk geweest om wijzigingen in het stelsel van de tuchtrechtspraak voor te bereiden. De twee belang rijkste aanbevelingen van die commissie zijn: uitbreiding van de onderzoekscapaciteit èn een voorselectie door de in spectie van de volksgezond heid. De uitbreiding van de on- derzoekcapaciteit is volgens Paul Laurs hard nodig: „De tuchtcolleges hebben die capa citeit niet of nauwelijks. Er wordt maar matig onderzocht en bovendien gaat het allemaal heel traag. Er is geen openbare aanklager die een zaak aan pakt, er is geen getraind opspo ringsapparaat dat klachten diepgaand onderzoekt" Maar het instellen van een voor selectie door de inspecteur voor de volksgezondheid acht Laurs geen goed idee. „Dan moeten de mensen met hun klacht weer naar een dokter om hun verhaal te vertellen en dat maakt het voor hen zo moeilijk. Het grote probleem daarbij is tevens dat er veel tijd verloren gaat door weer een extra fase in de procedure. Tijdverlies bete kent bijna altijd dat er bewijzen verdwijnen. Nu al is een nadeel van de tuchtrechtspraak dat het allemaal zo langzaam gaat'. Laurs ziet niet zoveel in het op lappen van het tuchtrechtsys teem door allerlei-wijzigingen. Hij vindt dat het uitgangspunt zou moeten zijn: het publiek moet vertrouwen hebben in de rechtspraak. „Ik geloof dat het vertrouwen het grootst is als de gewone rechter zich met medi sche zaken zou bezighouden. Eventueel een speciale medi sche kamer van de recht bank". UTRECHT - Op zondagmorgen 9 januari van vorig jaar krijgt de heer A. stekende pijn in de borst en hevige pijn in de keel. Zijn vrouw belt de huisarts maar die heeft geen dienstVia de doklerscentrale belt ze een vervanger, die direct komt en de heer A. onderzoekt A. zegt zelf dat hij denkt een harlaan- val te hebben gehad, de arts denkt van met. maar weet het niet zeker. ..Rijd morgen naar het ziekenhuis en laat daar een cardiogram maken" zegt hij. Aen de arts roken samen nog een sigaret, waarna de arts ver trekt: als de pijn bleef, moest A nog maar even bellen. A. was opgelucht: als het ernstig was geweest, zou hij wel meteen op genomen zijn geweest en zou hij niet een dag hebben hoeven wachten om zelf naar hel .zie kenhuis te rijden. Maar de pijn blijft. Een paar uur later belt A.'s vrouw toch de dokter maar weer. Die laat A zelf de keuze. A. zegt: laat me maar opnemen. Dat gebeurt, er komt een ziekenauto. Onder weg toont de bemanning daar van zich zeer bezorgd. .Ze stop ten wel drie. vier keer om me te onderzoeken. Ik werd in het zie kenhuis apart gelegd.omdat ze dachten dat ik het niet zou ha len. De volgende dag ging het iets beter en werd ik op de in tensive care gelegdIk mocht me niet bewegen, elke beweging kon gevaarlijk zijnaldus de heer A Later, als hel levensgevaar gewe ken is, mag A. weer lezen: hij begint met boeken over hart ziekten.Zijn conclusie isalsnel: ..Wat had ik vooreen dokter ge had die mij had laten lopen en een sigaret had laten roken en die vond dat ik de volgende dag maar naar het ziekenhuis moest rijden?". Als A. na een paar weken thuis komt belt hij zijn eigen huis arts en vraagt naar de naam van diens vervanger. Hij weet het niet. A. belt dan de dokters- centrale. maar daar willen ze het niet zeggen. Maanden blijJ't A. zitten met de vraag wie hem toch heeft bezocht en. naar zijn mening. ..onverantwoord heeft behandeld" Gezochte man Op 6 september wordt A.'s vrouw wakker met ernstige pijn in de borst en uitstralende pijn in cle arm. Het is weer zondag, weer heeft de huisarts geen dienst A krijgt een nummer van een arts die dienst heeft Als hij beltzegt deze: ..Mijn dienst was gister avond al afgelopen, ik kom niet" A.: Maar de centrale gaf me uw nummer"! Arts: ..Dat klopt niet. maar heeft uw vrouw medicijnen in huis?".A. .Ja.Biscopanmaar dat is voor haar maag"Arts: ..Geef haar maar twee tabletten" A: ..Maar volgens mij is het een hartaanval"Arts: „Dal zal wel niet". De arts vraagt clan opeens hoe het met A. zelf gaat: hij is destijds bij hem geweest toen A. zelf pijn in de borst had. ..Hé. maar dan bent u de man die ik al enige tijd zoek om een klacht legen in te dienen" zegt A. ver baasd. Met de vrouw van A. blijkt alles mee te vallen: het was geen hartaanval. Maar A. besluit toch tegen de arts een klacht in verantwoordelijk gedrag toen A. zelf een hartaanval had en weigering te komen voor de De klacht komt terecht bij de in terne tuchtrechtspraak van de Koninklijke Nederlansche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde, en wordt behandeld door de Districts- raad. Die houdt een zitting. A. een Amerikaanse hoogleraar die gebrekkig Nederlands spreekt, vraagt of hij zijn ver weer in het Engels mag voeren Dat mag. Een paar weken na de behande ling krijgt A. de uitspraak thuis: op alle punten kiest de Distrietsraad voor het verweer van de arts.opeen punt na.Het feil dat de arts weigerde te ko men toen A. belde ten behoeve van zijn vrouw, wordt als een ernstige fout gezien. Daarvoor krijgt de arts een waarschu wing. .4. wil het daarbij laten ..Ik wilde hem een lesje leren en ik vond dat dat met die waar schuwing afdoende was ge beurd'. In beroep Toch is de zaak niet afgehandeld want de arts gaat in beroep. A. krijgt daar bericht van, wordt een beetje boosen zet zich achter de schrijftafel. In dertien dicht- betypte vellen geeft hij zijn le zing van de zaak. in het Engels Kort daarna krijgt hij een brief van de Raad van Beroep met' het verzoek op eigen kosten voor een vertaling van de stukken te voerd ..in de taal van het land" A. schrijft temg dat zijn zaak door cle Distrietsraad ook in het Engels is behandeld .zonder dat daar iemand bezwaar tegen heeft geuit Brief terug cle Raad van Beroep moet vast houden aan behandeling in het Nederlands. Komt er geen ver taalde versie van A.'s brief, dan kan zijn verweer niet in de be roepszaak worden betrok ken 4. schrijft een boze brief terug met allerlei voorbeelden, waarin getuigen of verdachten hun ei gen taal mochten gebruiken tijdens in Nederland gevoerde processen. De brieven worden nu langer en bozer: de Raad van Beroep houdt vol dat er al leen in het Nederlands geproce deerd kan worden en A. verwijt de Raad van Beroep geen eer lijk proces te willen roeren Binnenkort WOfdt ic iaat; be handeld. A. zal er niet zijn hij zit in het buitenland Anders was hij óók n iet opgekomen..Ik beschouw dit soort rechtspraak als feodaal. Ik vind Nederland een geweldig land in verhou ding met Amerika, waar ik 20 jaar gewoond heb. Maar dit is me verschrikkelijk tegengeval len". U'aaru«i luj er zu il puil! wan ge- maakt heeft? „Ik ben van natu re een vechter, in dit soort din gen ben ik nog net een klein jon getje. Ik kan dit soort onrecht niet verdragen", slwt n iet slecht voor zijn hart om zich er zo druk over te maken? .Nee. integendeel. ALs ik zo n zaak over m'n kant zou laten gaan. zou ik juist een tweede hartaanval krijgenIk moet me er wel druk over maken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23