„Na I frika" wegen leiden naar I ZATERDAG 13 JANUARI 1979 EXTRA PAGINA 19 Dr. Motlana 'De blanken kunnen gewoon hun werk blijven doenmaar ik zit straks in Kaapstad als JOHANNESBURG-LUSAKA - „Zuid-Afrika is de hardste noot die de zwarte bevrijdingsbe weging zal moeten kraken. Maar laat men zich geen illusies maken: ook daar zullen wij overwinnen". Josiah China- mano, de vice-president van de ZAPU (Nkomo's bevrijdings beweging voor Zimbabwe), die deze dreigende woorden uitte tijdens een gesprek in het ZA- PU-hoofdkwartier in Lusaka, liet er geen twijfel over bestaan dat het toekomstige Zimbab we, als het Patriottisch Front aan de macht komt, basis zal zijn voor een zwarte guerrilla tegen het bewind in Preto- Elke discussie over zuidelijk Afrika belandt tenslotte in Zuid-Afrika zelf. Het blanke bastion, van de Kaap tot de Limpopo-rivier, machtigste land van heel Afrika, politiek verguisd door de hele wereld, tegelijk het land dat onmisbare hulp geeft aan die staten die, politiek, het bewind in Pretoria elke dag vervloeken. Zuid-Afrika bood hulp bij de be strijding van de brand in het oliedepot in Salisbury, Rhode- siè. Zuidafrikanen hielpen ook bij het herstellen van de voor Zambia vitale veerverbinding over de Zambesi, bij Kazun- gula. Over Zuid-Afrika zijn boeken, bibliotheken vol geschreven Het is hier niet de plaats om na te gaan waar precies de cul tuurhistorische achtergronden liggen van het probleem Zuid- Afrika, waar de godvruchtige Boeren, voorbeeldige moedige burgers, onderling solidair tot het uiterste, moreel uit de rails liepen in hun houding tegen over de zwarte Afrikaan. We kunnen wel vaststellen dat Zuid-Afrika's economische en militaire macht overal in Afrika bezuiden de evenaar - en ook wel ten noorden ervan - voel baar is Zwaartepunt De Amerikaanse president Jim my Carter scheen, in 1976 en 1977, in het voetspoor van zijn vertrouweling, VN-ambassa- deur Andrew Young, te menen dat het zwaartepunt van Afrika bezig is zich te verplaatsen van Zuid-Afrika naar het olierijke Nigeria. Het laatste jaar lijkt de „realistische" lijn in Washing ton weer de overhand te ne men. Op lange termijn is de po sitie van de vier miljoen blan ken in Zuid-Afrika waar schijnlijk even onhoudbaar als die van de 200.000 blanken in Rhodesië. Maar voorlopig heb ben de nazaten van Paul Kru- ger de zaken nog stevig onder controle. „Als er ergens drie zwarte Zuid afrikanen bij elkaar zitten, dan is één van de drie een verklik ker van de geheime politie", zei dr. Nthato Motlana mij. „Dat is tenminste wat ze beweren, en ik denk dat ze er niet ver naast zijn" Dr. Motlana is voorzitter van het ..Comité van Tien", de politieke leiders van Soweto, de roerige zwarte voorstad van Johan nesburg. Zoals bekend mogen er in de miljoenenstad Johan nesburg zelf geen zwarte Zuid afrikanen wonen. Motlana is een van de binnenlandse na tionalistische leiders, mensen die altijd leven op de grens van conflicten met de overheid, de tentie, „banning". Zijn echtge note is onlangs, na een arrest van twee jaar, vrijgelaten. Ons gesprek vond plaats in mijn hotelkamef, in het centrum van Johannesburg - de grote inter nationale hotels zijn „neutraal gebied", waar blank zowel als zwart mogen komen. Aanvan kelijk zou ik dr. Motlana op zoeken in zijn huis in Soweto (afkorting voor South Western Township), maar na zonson dergang worden blanken niet meer toegelaten in het zwarte woongebied. Voor hun eigen veiligheid, wordt er bij gezegd, en daar zal best iets in zit ten. Slechter „Toen ik lid werd van het African National Congress (de nu ver boden zwarte nationalistische beweging van Albert Luthuli en Nelson Mandela), ik was toen een jaar of 17, toen praat ten wij dag en nacht over de vrijheid. We dachten toen dat het vijfjaar, tien jaar zou duren, niet langer. We zijn nu meer dan dertig jaar verder, maar de positie van de zwarte man in Zuid-Afrika is alleen maar slechter geworden. En de blan ke Zuidafrikanen zijn vastbe slotener dan ooit hun bevoor rechte positie in het land te be houden. Ik zou nu niet meer durven voorspellen hoe lang het nog duurt voordat wij vrij zullen zijn". Motlana praat geagiteerd, fel. Een kleine man, huisarts in Soweto, tot half elf 's avonds gewerkt en vervolgens naar de stad geko men, om de bezoeker uit Ne derland te vertellen hoe hij de toekomst ziet. Zuid-Afrika gebruikt nu Nami bië en Zimbabwe als slagvel den in de strijd tegen de bevrij dingsbeweging", zegt Motlana „Ze weten heel goed dat als die landen echt onafhankelijk zijn dus zonder marionettenbe wind, de oorlog zal worden ge voerd aan de Oranjerivier (grens van Zujd-Afrika met Namibië) en de Limpopo (grens van Zuid-Afrika met Rhodesië). Als de strijd in die twee landen eenmaal voorbij is dan slaat hier in Zuid-Afrika de vlam in de pan Oplossing „Er zijn drie factoren die stuwen in de richting van een vreed zame oplossing: druk vanuit de westerse wereld, druk van bin nenuit, van de zwarte bevol king, en druk van buiten, van over de grenzen, uit zwart Afri ka. Maar het Westen, de vrien den van Zuid-Afrika, hebben nooit anders gedaan dan het bestaan van Zuid-Afrika mo gelijk te maken. Ik heb onlangs nog tegen (de Amerikaanse se nator) Percy gezegd: Waarom steunen jullie toch altijd de verkeerden. Of het nu Diem is of Long Nol, of Jonas Savimbi, jullie gokken altijd op de ver liezers" Tegen de Vijf (de vertegen woordigers van de vijf weste lijke Veiligheidsraadleden, die in oktober in Zuid-Afrika wa ren om te praten over een voor de VN aanvaardbare onafhan kelijkheid van Namibië) heb ik gezegd: Houdt toch op over VN-sancties tegen Zuid-Afrika vanwege de kwestie-Namibië Jullie zijn bang dat Zuid-Afrika jullie zou boycotten" Ook de druk van binnenuit is volgens de analyse van dr Motlana, nog niet sterk genoeg „Maar je weet nooit wat er ge beurt. Ik tenminste niet. Een collega van mij in het Comité van Tien had de opstand in So weto (in juli 1976) voorspeld, ik was stomverbaasd. Trouwens, de omstandigheden die leidden tot die opstand, de woede over het Bantu-onderwijs, bestaan nog steeds. Het is alleen maar erger geworden. Weet u dat u 500 rand boete krijgt (plm f 1250) als u een zwarte man hier iets leert9 Dat is hier een misdaad! Je kunt zelfs in de ge vangenis komen! Maar het is moeilijk te voorspellen wat er zal gebeuren, en wanneer Broederbond .In elk geval is de druk van bin nenuit nog niet sterk genoeg De blanken hebben nog geen zin ook maar enige concessie te doen. Ik heb laatst een hele ochtend, van acht uur tot drie uur s middags, gepraat met Gerrit Viljoen, de voorzitter van de Broederbond (het „ge heime" genootschap van de politieke elite van Zuid-Afri ka). Maar aan het eind van het gesprek bleek dat hij helemaal niets wilde toegeven. Hij had alleen een gesprek gewild om ons ervan te overtuigen dat wi." de strijd moesten opge- „Denk niet dat de nieuwe rege ring hier veel verschil in zal brengen. Ministers zijn in dit land alleen maar uitvoerders De beslissingen worden geno men door de Broederbond doorgegeven aan de kerngroep van de Nationale Partij, en uit gevoerd door de regering Zodat, in de visie van dr. Motlana de pressie op Zuid-Afrika aller eerst zal worden vergroot door het „vallen" van Zimbabwe en Namibië „Zuid-Afrika pro beert de ontwikkeling in die landen wel te vertragen, maar tegenhouden is onmogelijk Over een paar jaar, als Robert Mugabe premier is van Zim babwe, of president, dan zal de logistieke situatie voor Zuid- Afrika drastisch verande- „Mugabe? Ja, natuurlijk Mugabe en niet Nkomo. Joshua is een dwaas, die heeft niets te bete kenen. Hij is gevaarlijk, omdat hij bezig is zich voor te berei den op een burgeroorlog, voor na de onafhankelijkheid. Maar goed, de onafhankelijkheid van Zimbabwe en Namibië zal de mogelijkheden voor een echte bevrijdingsoorlog in dit land, waar nu nog vrijwel geen spra ke van is, drastisch verbeteren Let wel, ik zeg niet dat ik daar op hoop. Ik hoop nog steeds op een versterking van de krach ten die streven naar een vreed zame ommekeer" ..Éi" Josiah Chinamano. "Zimbab we straks basis voor zwarte guer ■illa tegen bewind in Pretoria P VV'. Botha. Zuidafrika's pre mier 'Uitvoerder van de beslui- en van de Broederbond" Frontlijn Zambia levert een voorbeeld op van wat die „frontlijnfunctie kan betekenen voor een pas onafhankelijk geworden land Waarbij dan nog moet worden aangetekend dat, wanneer het werkelijk tot een „bevrijdings oorlog" in Zuid-Afrika komt, die oorlog in verbetenheid, massaliteit, bloedigheid, waar schijnlijk alles zal overtreffen wat zuidelijk Afrika tot nu toe heeft meegemaakt. Zambia is ook een voorbeeld dat blanke Zuidafrikanen gaarne aanhalen om aan te tonen hoe een land in de versukkeling kan raken wanneer de teugels in handen worden gegeven van de zwarte meerderheid van de bevolking. Van een land dat voedsel kon exporteren en ook verder een flinke landbouwex- port had (tabak en suiker bij voorbeeld) is Zambia sinds 1964, de onafhankelijkheid geworden tot een netto-impor teur van voedsel, een land waar grote groepen van de bevolking constant dicht bij de honger dood leven. Oorzaken (mij verteld door een VN-deskundige die overigens zeer sympathiek staat tegen over het Zambia van president Kaunda): vertrek van blanke boeren, alsmede een nationali satie van het distributieappa raat, zonder dat goed opgeleide mensen voorhanden waren om zonder corruptie deze taak, de distributie van voedsel, ter hand te nemen. Het is één ding om de gehate tussenhandel te willen uitschakelen, maar het is een ander ding om zonder die commercie er toch voor te zor gen dat de spullen de consu ment bereiken. De eerste jaren na de onafhanke lijkheid was Zambia een rijk land, vooral dankzij de uitvoer van koper. Het gebied dat grenst aan de Zaïrese koper provincie Sjaba is rijk aan ko pererts, overigens zonder de bijkomende aantrekkelijkheid van cobalt, dat de Zairese ko permijnen zo winstgevena maakt. Maar ook aan het koper zijn miljarden verdiend. Die zijn echter, volgens de eerder aangehaalde VN-deskundige, ofwel gebruikt voor de aan schaf van consumptiegoede ren, ofwel verdwenen in de zakken van blanke en zwarte profiteurs, ofwel gestoken in gigantische projecten, die bij nader inzien toch minder pro fijtelijk blijken te zijn dan werd verwacht. Staalfabriek Een schrijnend voorbeeld. In Solwezi (niet te verwarren met Kolwezi in Sjaba, waar vorig jaar de opstand plaatsvond) is een staalfabriek in aanbouw Gepland door het Joegoslavi sche ingenieursbureau Ener- goproject, geschatte bouwkos ten destijds (in 1974): 80 mil joen US dollar. Geschatte bouwkosten nu: 300 miljoen US dollar. Tot zover niets bij zonders. De problemen worden echter duidelijk, als men weet dat er in Solwezi wel ijzererts in de grond zit, maar niets waar mee men de hoogovens zal kunnen stoken. De Joegoslaven kozen daarom als brandstof voor de hoogo vens nafta, half geraffineerde aardolie. Men ziet de ramp zich aftekenen: de prijs van nafta is net zo hard omhooggegaan, de laatste vijf jaar, als die van aardolie. Bovendien ligt er weliswaar een spoorweg van Dar-es-Salaam naar ae Zam- biaanse kopergordel, de roem ruchte door de Chinezen aan gelegde Tazara, maar die lijn loopt niet door tot Solwezi Wegtransport dus, met tankau to's die men niet heeft over een weg die nog niet bestaat. Tweede ramp: de staalfabriek zal een capaciteit hebben van 200.000 ton per jaar. Niet ver schrikkelijk veel, maar wel viermaal zoveel als Zambia zelf voorlopig nodig zal hebben, terwijl de buurlanden waar schijnlijk weinig interesse zul len hebben in het peperdure Zambiaanse staal. Nadat en kele maanden geleden de sym pathieke dr. Kaunda over de kwestie-Solwezi zijn nood had geklaagd bij de bezoekende Helmut Schmidt, zijn nu West- duitse deskundigen aan het kijken wat er nog te redden valt van het project 80 procent ^Tachtig procent van onze problemen komt van buitenaf Twintig procent slechts is onze eigen schuld", zei Kaunda on langs. Ondanks bovenge noemde voorbeelden is de VN- man het eigenlijk wel met die analyse eens. De daling van de wereldmarktprijs voor koper is misschien niet veroorzaakt door geheimzinnige machina ties van imperialisten, zoals men in Lusaka wel wil bewe ren, maar in elk geval is die economische ramp voor Zam bia wel degelijk van buitenaf gekomen. Het allerergst echter is natuurlijk de oorlog in Rhodesië. Alle „lijnen" in Zambia lopen naar het Zuiden. Tot 1963 werd het land vanuit Salisbury be stuurd, de economie van Noord-Rhodesië was in feite ondergeschikt aan die van het Zuiden. Door de oorlog en de VN-sancties zijn de grenzen vrijwel gesloten, de recente noodgedwongen heropening van de spoorverbinding over de Victoria-watervallen, hoe vernederend ook voor Zambia, heeft daar weinig aan veran derd. Wat er in Zambia bestaat aan georganiseerd, goed lopend economisch verkeer is in vele gevallen in handen van blan ken. Dat geldt voor de koper mijnen en ook voor de enkele tientallen grote landbouwbe drijven die nog bestaan. Ook dat feit. de afhankelijkheid die men nog steeds kent. van een groep goed verdienende, in het geval van de koperdeskundi gen meestal tijdelijk uitgezon den arbeidskrachten, is in hoge mate frustrerend. De „expa triates", zoals deze luxe gastar beiders worden genoemd, vormen dan ook een gehate groep in Zambia, die veel kwaads in de schoenen wordt geschoven. De noodzaak, die men ook in Zambia heeft moeten erken nen, van het inschakelen van blanke arbeidskrachten voor de hoger gekwalificeerde func ties, wordt uiteraard ook aan gevoerd, door blanken in Zuid- Afrika en Rhodesië, als argu ment tegen de totale over dracht van de macht aan de (zwarte) meerderheid van de bevolking. „Als ik hier twee dagen weg ben is de zaak inge stort", zei Nic, de Nederlandse eigenaar van een chique res taurant in het Rhodesische Bulaway, „Maison Nic" Middeleeuwen We hoeven het hier niet te hebben over de oorzaken van de ach terstand in ontwikkeling. De blanken dragen zeker schuld - door welbewust de zwarte be volking bepaalde vormen van ontwikkeling te onthouden - maar er zijn in de achterstand van de zwarte bevolking van zuidelijk Afrika ook elementen waar niemand iets aan kan doen. ,Wat wil je", zei dr. Motlana, .jul lie hebben 2000 jaar voor sprong". Inderdaad zou men de vraag kunnen stellen of de zelf standige landen van het nieuwe zuidelijk Afrika de kans moe ten krijgen, zoals Europa die kreeg na de Romeinse tijd, om via een soort Middeleeuwen „opnieuw te beginnen" een ei gen weg te zoeken naar de ont wikkeling, met gebruikmaking vin zelf geselecteerde elemen ten uit de westerse cultuur. D e totale verwerping van datge ne wat de blanke kolonisten in Afrika hebben opgebouwd, aan cultuur en infrastructuur, tref je overigens bij de Afrikaanse nationalisten maar weinig aan. George Kahari, de Nkomo-man in Salisbury, kwam er dicht bij toen hij zei: „Wij zullen die wel vaart, die symbolen van onze onderdrukking, verwoesten. Wij willen geen gijzelaars zijn in eigen land" In het algemeen streven de gema tigde nationalisten ernaar de welvaart, die de blanken on danks alles toch mede tot stand hebben gebracht en in stand houden, te behouden. Dr. Motlana: „Zuid-Afrika heeft vier miljoen blanken. Die zul len heus niet allemaal vertrek ken, wanneer de macht wordt overgedragen aan de meerder heid van de bevolking. Ik zie het zo: als wij morgen een zwar te regering hebben, dan zal die het beleid bepalen. Maar de blanke die de mijn leidt voor de Anglo-American, die kan rustig zijn baan houden. (Lachend) Ik zit in Kaapstad, als de big boss, en zij doen gewoon hun werk!". Bediendes Motlana, die blijkens dergelijke uitspraken wel degelijk moet worden gerekend tot de „gema tigde" nationalisten, ondanks alle aandacht die de Zuidafri- kaanse veiligheidspolitie voor hem heeft, gelooft dat bij een vreedzame machtsoverdracht de meerderheid van de blanken op zijn post zal blijven, zich zal aanpassen. „Alleen de racisten, de mensen die alleen in dit land zijn omdat je goedkoop zwarte bediendes kunt huren, die zul len vertrekken" Het is in Zuid-Afrika algemeen bekend dat veel Zuidafrikanen die tijdens de onrust die het land teisterde na het bloedbad in Sharpeville (1960) het land verlieten, onder meer naar Au stralië, later toch weer terug kwamen, omdat ze niet konden -ennen aan een land zonder huispersoneel. Motlana: „Zuid-Afrika is groot genoeg voor ons allemaal. Er zal natuurlijk een herverdeling moeten komen, van bezit en inkomen. Maar ze (de blanken) hoeven heus niet alles kwijt te raken. Er is genoeg voor alle Zuidafrikanen, blank en zwart. Het is nog steeds niet uitgeslo ten dat de ommekeer in dit land op vreedzame wijze tot stand zal komen. Ik zeg niet dat ik dat verwacht. Maar ik hoop het wel, en ik bid ervoor.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19