Ook machinisten gaan in staking EG moet strijden tegen werkloosheid Regenten nemen taak Sjah over Frankrijk weigert te praten over kernwapens Toestand Groot-Brittannië kritiek zo Nutsspaarbank! LEIDSE SPAARBANK Y Israël zoekt toenadering tot China Vietnamese bommen op steden Cambodja Spaanse politie mannen stappen op ZATERDAG 13 JANUARI 19/9 LONDEN (REUTER, UPI, GPD/ANP) - De Britse machinisten hebben besloten dat ze volgende week dinsdag en donderdag een staking houden om loonsverhoging af te dwingen. Onderhandeling over het loonconfiict zijn gisteren mislukt. De staking zal de toch al chaotische toestanden in het Britse vervoer nog verergeren. Er zijn al 100.000 vrachtwagenchauffeurs in sta king, waardoor de bevoorrading van fabrieken stagneert en som mige fabrieken de produktie moeten staken, terwijl hier en daar ook al voedseltekorten ont staan. Hoewel de Britse regering nog geen noodtoestand heeft afgekondigd, behalve voor Noord-Ierland, zijn er ruim 300.000 arbeiders werk loos na de eerste stakingsdag van de vrachtwagenchauffeurs. Wanneer de staking de komende week wordt voortgezet, kan het aantal werklozen stijgen tot drie miljoen. Premier James Callaghan heeft blijkbaar besloten alleen in het uiterste geval gebruik te maken van militairen om de staking te breken teneinde een crisissfeer in kabinetskringen te vermijden en om de dialoog met de vakbonden zo lang mogelijk open te houden. In Noord-Ierland zijn wel 300 soldaten ingezet omdat een aan tal ziekenhuizen en scholen zon der brandstof dreigde te raken. De chauffeurs eisen een loonsver hoging van 25 procent. Zij heb ben een aanbod van 15 procent van hun werkgevers afgeslagen. Behalve deze negatieve reactie hebben de vakbonden nog geen tegenvoorstellen gedaan. Hoewel er in het dagelijks leven nog wei nig te merken valt van tekorten, is de verwachting dat de huidige voorraad levensmiddelen in de winkels hooguit voor nog een week voldoende is. In sommige supermarkten is men overgegaan tot een systeem van rantsoene ring, vooral waar het boter, meel en suiker betreft. De Brits Vakbond voor het Weg vervoer (TGWU) zal met de rege ring meewerken aan het trans port van goederen die strikt noodzakelijk zijn, zo deelt het Britse ministerie van verkeer gis teren mee. Er is een lijst opge steld van vijf categorieën van produkten waaraan dringend behoefte is ontstaan als gevolg van de staking die het transport wezen in Groot-Brittannië volle dig heeft lamgelegd. TEHERAN (Reuter, UPI, AFP) Vandaag of morgen zal in Tehe ran een regentschapsraad wor den gevormd, zo is van goedin- gelichte zijde in de Iraanse hoofdstad vernomen. Een derge lijke raad moet volgens de grondwet de taak van het staats hoofd overnemen wanneer deze buitenslands vertoeft. Ook gisteren deden zich in de in het zuiden van Iran gelegen stad Shi- raz weer ongeregeldheden voor. Enkele duizenden mensen koel den hun woede op de verkoolde resten van het hoofdkwartier van de geheime politie, dat donder dag in brand was gestoken. Zij hadden het hierbij speciaal ge munt op de martelkamer en de cellen. De betogers, naar schatting meer dan twaalfduizend, trokken ver volgens door de stad, vernielin gen aanrichtend en branden stichtend. Ondanks een waarschuwing van premier Baktiar, die donderdag zei dat tegen voortdurend geweld scherp zal worden opgetreden, waren gisteren praktisch geen militairen of politieagenten in Shiraz op straat. In diplomatieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid van een greep naar de macht door generaals die de sjah trouw zijn gebleven, ten zij de nieuwe regering erin slaagt de rust in het land te herstellen. Stakingen tegen de regering bleven ook gisteren de evacuatie van Iranezen en buitenlanders be moeilijken en ernstige tekorten ADVERTENTIE )a. alle ch ic denken ze er 't zelfde over: een eigen bankrekening voor zoonlief! Daarom ook start de Nulsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank-/spaarrckening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Pick-Fijn-rckcning. Met extra hoge rente. Op alle Nutsspaarbankkantorcn ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK FIJN-REKENING bij de Nutsspaarbank' Gewoon even afhalen op "t dichtstbijzijnde kantoor. Zijn uen uw zoonlief weer Piek-Fijn op de hoogte! (deeluitmakend van de Nutsspaarbank) De produktie, verkoop en distribu tie van voedsel en diervoeder zal niet worden gehinderd door de staking van het wegvervoer, evenals verkeersbewegingen die noodzakelijk zijn in de sectoren farmaceutische en medische produkten, zo deelde het minis terie mee. In de havens staan grote voorraden op transport te wachten. Volgens berichten zou Denemarken al maatregelen hebben getroffen om minder varkens te slachten omdat de export van het Deense spek in het gedrang komt. Niet temin hebben de twee grote transportvakbonden een garan- tie gegeven dat een aantal pro dukten niet door de staking zal worden getroffen. Dit betreft voornamelijk vee, vee voer, medicijnen en de chemi sche stoffen die voor de produk tie nodig zijn, brandstof voor scholen, woningen en ziekenhui zen en zout en zand voor de be strooiing van bevroren wegen. Geen uitzondering is gemaakt voor papier voor de dagbladen veroorzaken aan benzine en huisbrandolie. Uit andere Iraanse steden zijn vreedzame betogingen gemeld. Alleen in Teheran traden militai ren met traangas op tegen groepjes betogers die door het centrum trokken en „dood aan de sjah" riepen. De stakende bankbedienden zou den het werk met ingang van vandaag beperkt hervatten. Zij hebben laten weten dat zij zullen weigeren financiële transacties met Israël en Zuid-Afrika te be handelen. De bankbedienden waren al twee maanden in sta king. Staking als gevolg van een oproep van de Ajatollah Chomei- ny, de voornaamste religieuze te genstander van de sjah, en uit sympathie met de stakende ar beiders in de olieindustrie. Stakende douanebeambten zeiden gisteren dat zij goederen van es sentiële en humanitaire aard zullen doorlaten, maar dat zij geen goederen inklaren die wor den ingevoerd door de diploma tieke vertegenwoordigingen in Iran van de Verenigde Staten, Engeland, Israël of elk ander land dat niet sympathiek staat tegen over de „revolutionaire bewe ging" in Iran. De Verenigde Staten treffen „voor zorgsmaatregelen" in verschei dene streken in Iran om te ver hinderen dat zeer geheim militair materieel in vijandelijke handen valt, zo heeft Brzezinski, presi dent Carters adviseur voor natio nale veiligheid, gisteren gezegd. ÖLYMPIQIE Politieke opschudding om Goofy PARIJS (ANP) - In het Franse parlement is gisteren een lui druchtige politieke storm ont staan over het besluit van het Franse Olympische Comité om voor de komende Spelen in Moskóu. de striphond „Goofy" (van Walt Disney) als symbool te kiezen. Een Kamerlid ka rakteriseerde Goofy als het symbool voor „belachelijk heid,blunders en stommiteit" Minister voor sportzaken Soissondie de hond ook ,,be-' spottelijk" vindt, advisserde het Comité om een meer na tionaal figuur als symbool te kiezen die dan ook in steeds dunnere edities verschijnen. Verder werden gisteren 500 korte- afstandsvluchten vanaf het vliegveld Heathrow afgelast om dat de bemanning van de daar voor normaal gebruikte toestel len protesteerde tegen de inzet van lange-afstandsvliegtuigen op "hun" routes. Ten slotte zijn een miljoen huizen in het graafschap Lancashire be dreigd door een tekort aan water en vervuiling door een niet offi ciële staking van arbeiders bij de waterleiding en vuilnisophaal diensten. JERUZALEM (GPD) - Israël wil diplomatieke betrekkingen aan knopen met China en legt daartoe binnenkort de eerste recht streekse contacten. Dat heeft de voorzitter van de Knesset (het Is raëlische parlement), Jitzchak Shamir, gezegd in een interview met het dagblad Maariv. Shamir is net terug van een reis door Zuidoost-Azië. Maar hij heeft naar hij zegt geen Chinese func tionarissen ontmoet. Het afgelopen jaar zijn er enige on officiële contacten geweest tus sen Israël en China. Zo heeft naar het schijnt in juli minister van de fensie Weizman in Zürich de Chinese minister van buiten landse zaken gesproken en ook bij de Verenigde Naties lopen Is raëlische diplomaten wel eens Chinezen tegen het lijf. Dat China, tot voor kort ideologisch één van Israëls felste tegenstan ders, betrekkingen met Israël zou willen aanknopen is gebaseerd op het uitgangspunt: de vijanden van mijn vijanden zijn mijn vrienden. Sinds Egypte zich van de Sowjet-Unie heeft afgekeerd, onderhoudt het zeer warme be trekkingen met China. En aange zien Israël eveneens in het anti- Russische kamp zit, ligt het voor de hand dat na het sluiten van een Israëlisch-Egyptisch vredesver drag Chinees-Israëlische be trekkingen mogelijk zijn, temeer omdat Israël pro-Amerikaanse politiek niet langer een obstakel is sinds de betrekkingen tussen de VS en China zijn genormali seerd. China behoorde de afgelopen twin tigjaar ideologisch tot Israëls fel ste tegenstanders, maar heeft zich in feite altijd verre gehouden van het Midden-Oostenconflict. Verder dan lippendienst, vooral aan het Palestijnse volksfront van George Habash, is het nooit gekomen. BANGKOK/PEKING, MOSKOU (Reuter, UPI) - Vietnamese vlieg tuigen hebben gisteren twee be langrijke steden in het westen van Cambodja, Battambang en Siem Reap, gebombardeerd, terwijl het door Vietnamezen geleide offensief op de grond al de grens met Thailand naders, zo is gisteren vernomen uit diplo matieke bron in Bangkok, leng Sary, vice-premier en minister van buitenlandse zaken in de ge vallen regering van Pol Pot. is gisteren via Hongkong in Peking aangekomen. Hij is donderdag door helicopters van de Thai- landse luchtmacht opgepikt uit de Cambodjaanse grensplaats Poipet. Voor zover betekenis van de Cambodjaanse top tot dusver alleen leng Sary het land ont vlucht. Volgens de premier van Thailand, Chamanand, zijn zowel premier Pol Pot als president Samphan nog steeds in Cam bodja. Pol Pot heeft bij het begin van het offensief aangekondigd dat hij een guerrilla tegen de in vasiemacht zou gaan leiden. De Sowjet-Unie houdt intussen vol dat het bewind van Pol Pot niet door Vietnamese troepen, maar door Cambodjaanse rebellen omver is geworpen. De Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Toon, had eerder deze week de Amerikaanse bezorgheid over de inval in Cambodja overgebracht aan het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Toon drong er bij de Russen op aan hun Viet namese bondgenoten te bewegen tot terugtrekking uit Cambodja, zo is uit diplomatieke bron in Moskou vernomen. Russische functionarissen antwoordden daarop dat er geen Vietnamezen waren in Cambodja. MADRID (GPD) - Drie hoge poli tiefunctionarissen hebben giste ren officieel hun ontslag inge diend, omdat zij het niet eens zijn met de manier waarop Rodolfo Martin Villa, de minister van bin nenlandse zaken, het terrorisme bestrijdt en de openbare orde handhaaft. De drie politie-officie- ren eisten eerder deze week het ontslag van de bewindsman we gens zijn felle kritiek op de hou ding van sommige politieagenten en militairen tijdens de begrafe nisvan generaal Constantin Ortin Gil, die op 3 januari door een commando van de ETA in Ma drid werd vermoord. De begrafe nis van de hoge militair liep uit op een extreem-rechtse demonstra tie. Men verwacht dat in de komende dagen tien tot vijftien hoge poli- tie-officieren om dezelfde reden hun ontslag zullen indienen. Waarnemers zien hierin geen re den tot verontrusting, want het zijn allen politiefunctionarissen op gevorderde leeftijd, die over enkele maanden met pensioen gaan of op de lijst staan om met vervroegd pensioen gestuurd te worden. Welingelichte bronnet] van het mi nisterie van binnenlandse zaken menen dat de ontslagindiening van deze politie-officieren een poging is om op een demonstra- tiefheldhaftige manier afscheid te nemen, waarbij zij er de aan dacht op willen vestigen niets voor het democratische systeem te voelen. „De politie-officieren, die vervroegd ontslag nemen, behouden hun pensioenrechten. In wezen beseffen zij dat zij de verantwoordelijkheden van de democratie niet aankunnen", al dus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken. EURO-SOCIALISTEN: (Van onze correpondent) BRUSSEL (GPD) - De eerste taak van de Europese Gemeenschap is de bestrijding van de werkloos heid en het waarborgen van vol ledige werkgelegenheid. Dit zeg gen de twaalf socialistische par tijen uit de negen landen van de Europese Gemeenschap in hun „oproep aan de Europese kie zers". die gisteren aan het slot van hun driedaags congres unaniem werd aangenomen. De oproep is een gemeenschappelijk pro gramma van de socialisten bij de verkiezingen voor het Europese Parlement in juni van dit jaar. De'oproep bestaat uit een verkla ring van 35 punten, die een nogal vlak karakter heeft. Dat kon moeilijk anders: het gaat om een compromis tussen de vaak sterk uiteenlopende opvattingen en standpunten van partijen, die zelf erg nationaal van karakter zijn. Over de oproep is zeer lang ge praat tussen de vertegenwoordi gers van de deelnemende partij en. Het ontwerp dat dinsdag nacht was opgesteld, werd on danks drie dagen debatteren niet meer gewijzigd. Oud-premier Den Uyl, die een ster ke PvdA-delegatie leidde, ver klaarde zich desgevraagd tevre den over de oproep. Het congres bleef een vrijblijvende zaak om dat, zo zei Den Uyl, nu eenmaal was gekozen om de oproep van tevoren „plat te walsen". In de verklaring wijzen de partijen er trouwens ook op dat ze „onder ling verschillende ervaringen hebben opgedaan". Ook wordt vastgesteld dat „heftigheid van sociale strijd, culturele tradities, besef van sociale problemen en de wisselwerking van interne politieke allianties zeer verschil lend zijn". De oproep bevat nauwelijks nieu we elementen vergeleken met de „politieke verklaring" die de so cialistische partijleiders uit de Europese Negen in juni vorig jaar opstelden. Het voornemen de op roep wat puntiger en aanspreke- lijker te formuleren, bleef gro tendeels steken in de compro missen, die moesten worden af gesloten. Dat leidde tot formule ringen als: „Wij streven naar een behoorlijke en democratische structuur van het economisch bestel", waarvoor maar weinig kiezers warm zullen lopen. De oproep bevat echter ook duide lijk uitspraken. De Duitse Be- rufsverbote - het uitsluiten van mensen uit overheidsfuncties op grond van hun politieke overtui ging - wordt veroordeeld en af gewezen. Ook moet een einde komen, aldus de oproep, aan dis criminatie, vooral van vrouwen. Elke vorm van discriminatie te gen buitenlanders wordt even zeer afgewezen. De socialisten noemen zich „warme voorstan ders" van de toetreding van Griekenland, Portugal en Spanje tot de EG. Onzekerheid rond Engeland (Van c correspondent) PARIJS - Frankrijk wil niet praten over beperking van het gebruik van kernwapens. Dit heeft presi dent Giscard d'Estaing in de mi nisterraad gezegd. Geruchten over de Franse bereid heid tot gesprek over afremming van dc kernbewapeningswed loop hadden de kop opgestoken nadat gedeelten bekend waren geworden uit de gesprekken bij de top in Guadeloupe. Aan deze conferentie deden, behal ve de Franse president, zijn En gelse, Westduitse en Amerikaan se collega's mee. Als een succesje voor de Amerikaanse president Carter was beschouwd, dat de drie Europese regeringsleiders hun steun hadden gegeven aan SALT-2. Het SALT-verdrag houdt afspra ken in tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie met be trekking lot hun nucleaire bewa pening. In dc tekst van het ver drag is de bereidheid van de twee landen opgenomen in een vol gende onderhandelingsronde, SALT-3, ook de Britse en Franse nucleaire afschrikkingsmacht onder loep te nemen. Algemeen werd uit de positieve houding van Giscard en de Britse premier Callaghan over SALT-2 afgeleid, dat zij wel voor een SALT-3 te vinden zouden zijn, waar het Frankrijk betreft, is deze zienswijze onjuist. Zowel in de communistische als gaullistische kranten in Frank rijk verschenen commentaren waarin de vrees werd verwoord dat bij een SALT-3 het Franse- nucleaire wapenarsenaal ter sprake zou worden gebracht. De gaullistisch Lettre de la Nation zei het bijvoorbeeld zo: „Guade loupe houdt in dat dc Franse stra tegische strijdmacht en zijn tak- tische strijdmacht betrokken zullen raken in het wereldwijde tussen Sowjets en Amerikanen" Giscard vond deze commentaren belangrijk genoeg om in de mi nisterraad uit de doeken te doen hoe voor hem de zaken er voor staan. Hij liet welen dat Frankrijk hoopt op een spoedige afsluiting van het SALT-2-akkoord. Verder stelde hij dat Frankrijk niet wil deelnemen aan onderhande lingen over de grijze zone - het gebied langs de grenzen tussen Oost- en West-Europa waar de nucleaire raketten van middel grote draagwijdte staan opge steld. Dat wil Frankrijk niet om dat het de onafhankelijke positie van zijn afschrikkingswapen wil bewaren. Met de Franse besluiten is de hou ding van Engeland in deze inte ressant geworden, maar Londen heeft officieel nog geen enkel commentaar op de Franse beslis sing gegeven. SALT-3 zouden uiteindelijk Sow- jet-Amerikaanse onderhande lingen naar analogie van het eer ste en nog in de maak zijnde tweede akkoord ter beperking van de strategische bewaping tussen de VS en Moskou moeten worden, waarin de Sowjet-Unie ook „rekening" gehouden wil zien worden met de Franse en de- Britse kernmachten. Naar echter in doorgaans goed in gelichte kringen in Londen werd vernomen, zou Engeland wel aan President Giscard d'Estaing: geen Salt-3 zulke eventuele onderhandelin gen willen deelnemen op voor waarde, dat de Sowjet-Unie daar tegenover aanmerkelijke ver minderingen aanbrengt in dc- che en kcr lapei nid- De „Financial Times" schreef don derdag overigens, dat Engeland zich ernstig met dit vraagstuk zal moeten gaan bezighouden, te meer daar het besluit over de „verouderde" raketten van het type Polaris binnen 13 maanden zal moeten worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13