Trainen langs de weg, of klaverjassen in kantine Ekkers: Ge weld moet snel aangepakt worden' McEnroe pakt derde zege in Masterstoernooi Leidse voetballers in de winter SPORT LEIDEN - "Dood. dood, dood". Op die lugubere manier ontlaadde een klein contingent Parker supporters in een alsmaar aan zwellend staccato zijn emoties op het moment dat Donar-speler Clinton Johnson zwaar gebles seerd op de vloer lag. Verwensingen, die over het hoofd van de uitgetelde Groningse Amerikaan werden uitgestort en dat basketbalgebeuren (vorige week zaterdag) een macaber de cor gaven. Een staaltje verbale agressie, dat tevoren nauwelijks een zo aan dachttrekkende rol bij het "spel van de lange mannen" had ge speeld en door het P/Leiden-be- stuur nogal bagatelliserend werd afgedaan met de simpele consta tering dat slechts een gering deel van het publiek zich aan die zon de had overgegeven. Voor de aan het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Gezond heidszorg verbonden psycholoog dr. Cees Ekkers vormen de ge beurtenissen rond P/Leiden-Do- nar evenwel de aanleiding om een waarschuwende vinger te heffen. "De ervaring heeft geleerd, dat de stap van verbale agressie naar li chamelijk geweld in feite maar een kleine is", weet Ekkers. "Sport is nu eenmaal een agres sief gebeuren, waarbij één be langrijk mechanisme geldt: "Wordt publiek met gewelddadi ge gebeurtenissen geconfron teerd dan wordt het zelf ook agressief. Onderzoeken in Ame rika hebben dat aangetoond. Mensen kijken naar een bepaalde wedstrijd, voelen zich door hun clubgebondenheid ontzettend bij het gebeuren betrokken. Een en ander ontaardt vaak in een zwart wit denken. De tegenstander wordt niet als een volwaardige partner beschouwd, is slechts een object waarmee dient te wpr- den afgerekend. Vaak is een inci dent er dan aanleiding voor, dat de opeenhoping van emoties in één klap naar buiten treedt" Volgens Ekkers kan dat plotse linge wegvloeien van opgekropte gemoedsbewegingen ontladen in scheldpartijen of erger. Escaleren "In algemene zin kan worden ge steld dat agressieve evenemen ten de neiging hebben te escale ren", zo stelt hij. "Je hebt dat bij het voetbal gezien. Daar werd het geweld sproces in gang gezet met verbale agressie, die onbestraft geuit mocht worden. Een aantal mensen werd, mede omdat de persmedia die mondelinge ge welddadigheid signaleerden, daardoor al afgeschrikt: anderen juist gestimuleerd tot lichamelijk geweld. Dat werd indertijd op te lakse wijze benaderd, vandaar dat de agressie rond het voetbal zo is toegenomen, dat er nu geen weg terug is. Een situatie overi gens, die ik in 1971 al min of meer heb voorspeld". Ekkers kwam tot die voorspelling na een onder zoek, dat hij tezamen met de Rot terdamse criminoloog Hoefna gels heeft verricht. De conclusie van die enquete werd neergelegd in een boekje, dat als titel "Agres sie en straf op het voetbalveld" meekreeg. Ook later heeft Ekkers zijn bij bo vengenoemd instituut opgedane ervaringen ("onderzoek naar agressief gedrag is mijn eigenlij ke werk") aan de sportpraktijken getoetst. In 1976 is onder de tite "Sport en Wetenschap" een bun del van - in het weekblad Inter mediair verschenen - publicaties van de persen gerold, waarin de Leidenaar andermaal de sport vanuit de psychologische invals hoek heeft benaderd. "Bekendheid" "Dit alles heeft mij een zekere be kendheid gegeven", aldus Ek kers, die ertoe heeft geleid dat ik ben gevraagd om zitting te ne men in de vorig jaar op initiatief van de Belgische regering opge richte Europese Commissie. Ik ben binnen dat orgaan onder voorzitter. We hebben inmiddels al bereikt, dat op ministersverga deringen in Londen en Madrid werd besloten, dat fondsen be schikbaar zullen worden gesteld om het geweld via maatregelen vanuit de sportbonden, overheid en persmedia te bestrijden. Voornaamste punt evenwel blijft het wetenschappelijk onderzoek werkten. Gevolg, de rellen kre gen een nóg grimmiger karakter, waaruit weer voortvloeide dat die agressie nóg meer publiciteit opleverde. Eigenwaarde De geweldsgroepen werden juist daardoor in hun gevoel voor ei genwaarde, gesterkt". Dat gege ven op de basketbalsituatie pro jecterend doet Ekkers de ver zuchting slaken dat "als de bas- ketbalbond wil voorkomen dat de sporthallen tot verzamelplaat sen van lieden met fietskettingen uitgroeien er nu maatregelen moeten worden genomen". Ek kers redeneert hierbij vanuit het gegeven "dat de voetbalbond in dertijd bij het nemen van af doende maatregelen te laks is geweest" Nu wordt bij het voetbal het voor al gezocht in de zogenaamde kor- te-termijn maatregelen", stelt Ekkers. "Er wordt niet geantici peerd, men constateert slechts het probleem en neemt vervol gens beslissingen op korte ter mijn. Er wordt dan vaak gedacht "de lange lat is wel voldoende" en graaft niet dieper in de problema tiek. Jongelui, die niet per se cri minelen behoeven te zijn. wor den na hun daden opgesloten, waardoor ze zich juist tot crimi nelen kunnen ontwikkelen. Bij de KNVB heeft men eenvoudig over het hoofd gezien dat de pro fessionalisering van het voetbal de spelverruwing in de hand heeft gewerkt. Spelverruwing, waardoor de geweldsgroepen worden aangetrokken. Willen ze bij de KNVB ooit uit de impasse komen dan zal er naar moeten worden gestreefd dat het publiek een minder agressief produkt krijgt aangeboden. Dat produkt dient gezond te worden gemaakt door een effectief gedifferen tieerd sanctiesysteem. Desnoods moet de KNVB die eis van ho gerhand, van CRM, worden op gelegd. Het dreigement "de sub sidies worden ingetrokken als jullie die maatregelen niet ne men" kunnen daarbij heilzaam werken. Ik ben mij ervan bewust, dat de door mij aangedragen op lossing een utopische klank heeft, maar het lijkt me wel de enige manier om het geweld te bestrijden. Er moet veel nauw keuriger worden omschreven wat welen niet mag. Op wat voor een straf een bepaalde overtreding komt te staan. Bo vendien zullen de groepen, hoe moeilijk dat ook is. uit de anoni miteit moeten worden gelicht. Laat de clubs contactavonden met die jongeren organiseren, waarbij de spelers aanwezig zijn. Geef ze een gevoel van belang rijkheid. Bij dat arbeidsintensieve werk. dat met vele teleurstellingen gepaard kan gaan, zullen welzijnswer kers, gemeente- en clubbestuur ders nauw moeten samenwer ken.. Geweldssymptomen Ekkers maakt er geen geheim van dat hij op baskctbalgcbied aller minst als een deskundige mag worden bestempeld. Deson danks meent hij dat, nu de eerste sporen bij het basketbal zijn waargenomen, de NBB de prilste geweldssymptomen al in de kiem kan smoren, als juist zijn voor stellen door dij bond gevolgd worden. 'De basketbalbond heeft het voor deel dat de agressie nog in het verbale stadium verkeert. Alleen daarom al moet die bond niet de fout maken die de KNVB inder tijd wel heeft gemaakt. De voet balbond heeft de escalatie van het geweld ontkend en betaalt daar nu het gelag voor. Nóg kan voor de KNVB de situatie zich in gunstige zin ontwikkelen als het voetbal "clean" wordt gemaakt. Maar wordt dat nagelaten dan voorzie ik op den duur Zuidame- rikaanse toestanden. Het wapen bezit neemt toe en op wapenbezit volgt wapengebruik. Ik sluit niet uit dat ook bij sportevenementen in de toekomst naar het vuurwa pen zal worden gegrepen. Uit eindelijk hield vijftien jaar gele den ook niemand het voor moge lijk dat we eens voetbalwedstrij den van achter hekken zouden bekijken"... GERARD VAN PUTTEN Daar ligt nog een enorm terrein braak". Niettemin blijkt Cees Ekkers in grote lijnen in staat de karakter structuur van de "geweldsgroe pen" te schetsen. "Het gaat vaak om personen tussen de 13 en 23 jaar. die nooit de gelegenheid hebben aangegrepen om zich in iets te onderscheiden. Ze zijn veelal geen lid van een vereni ging, hebben nooit een muziek instrument bespeeld, hebben nimmer hun toevlucht in studie gezocht. In zijn algemeenheid mag worden gesteld dat die per sonen niet per definitie uit de on derlaag van de maatschappij be hoeven voort te komen. Wel gaat het vaak om individuen, die, nu ze zich op ander gebied nooit hebben onderscheiden, hun ge voel voor eigenwaarde vooral trachten te bevredigen via ver haal of fysiek geweld. Dit soort, vaak structuurloze, zon der leiders optredende groepen wordt vaak, aangelokt als ze dik wijls zijn door de publiciteit, naar die punten getrokken waar ge weld verwacht kan worden. Ook in het dagelijks leven tref je die situatie aan. Professor Buikhui zen heeft daar in een proefschrift aandacht aan besteed. Hij noem de die verplaatsingen naar de geweldscentra "nozemtraditie" Gaf daarbij als voorbeelden de oudjaarsvieringen in Den Haag, waar vooral de Hoefkade en Gouverneurlaan de tonelen van de rellen waren. In de kranten werd indertijd veel aandacht aan dat oudejaarsgeweld besteed, zo als ook de opstootjes aan de voor avond van de IT-races breed uit gemeten in de dagbladen aan het lezerspubliek werden gepresen teerd. Het gevolg was dat op het laatst meer rellenschoppers dan ware motorliefhebbers in de rich ting van Assen trokken. De café houders sloten vervolgens hun zaken, terwijl winkeliers ertoe over gingen hun vitrines te blin deren. Provocerende maatrege len, die als een rode lap op de stier Cees Ekkers: "De stap van verbale aggressie naar lichamelijk geweld is een kleine" LEIDEN -Ze hebben hun sportcomplexen de afgelopen weken zo vaak van de buitenkant gezien, dat ze er volgens eigen zeggen zo langzamerhand een "complex" van hebben gekregen. Bijna onafgebroken kunnen ze in deze koude, natte dagen worden "bezich tigd de voetballers die langs de openbare wegen van Leiden hun trainingsrondjes draaien. Verbannen van de terreinen waarop ze gewoonlijk plegen te oefenen, moeten ze hun toevlucht elders zoeken. Opnieuw Het verhaal "trainen langs de openbare weg, of klaverjas sen in de kantine" is gisteren verminkt in de krant geko men. Vandaar dat we dit ar tikel vandaag opnieuw plaatsen. Bij uitzondering in een zaal, anders op het strand of in het bosmaar heel vaak ook moeten ze zich mengen tussen het verkeer van alledag. Een vooral voor aspiranten en junioren gevaarlijke situatie die zich elk jaar opnieuw voordoet. In de winterperiode kunnen de Leidse veldsporters en dan met name de grote groep voetballers vrijw.el nergens anders terecht. Telkens wanneer het weer zodanig verslechterd dat er gevaar bestaat voor beschadiging van de gemeentelijke velden, gaat van de Leidse sportstichting het bevel uit dat die (trainings)terreinen niet meer mogen worden bespeeld. De op zichzelf logische en begrij pelijke opdracht, brengt de voet balclubs jaarlijks in een moeilijke situatie, die zich vooral voor kan doen in de periode van november tot maart. Daarin kan het letter lijk vriezen of dooien voor de voetballers, die in beide gevallen vaak voor langere perioden hun eigen trainingsaccommodatie niet kunnen betreden. Wanneer die regel van kracht is geworden, zijn er maar weinig andere moge lijkheden om de oefeningen ge richt te continueren. Het voor de hand liggende alterna tief is uiteraard het uitwijken naar de zaal en dat willen de clubs ook graag, maar juist daarbij doen de problemen zich voor. De Vijf Meihal, de sporthal Broek plein en de Groenoordhal zijn volgeboekt, als de meest geschik te zalen. Andere gymnastiekza len zijn ook in gebruik of staan gewoon leeg op het tijdstip van de voetbaltrainingen, maar het blijkt lang niet altijd mogelijk die te huren op de momenten dat het echt nodig is. Enerzijds omdat sommige directeuren (en/of be sturen) van niet gemeentelijke scholen hun toestemming niet willen geven: anderzijds omdat er andere problemen meespelen bij de verhuring van de 33 gym zalen waar de gemeente dan wel wat over te vertellen heeft. Een voornaam bezwaar is dat er niet in gevoetbald mag worden, maar daarop is de kritiek van de clubs niet alleen gericht. Belang rijker is voor hen dat de sport stichting, die over de verhuur gaat. niet in staat blijkt de clubs die daar 's middags om vragen 's avonds aan een zaal te helpen. Wél kan er incidenteel worden ge huurd als er van te voren is be sproken. maar dat is voor de clubs volstrekt onmogelijk ge zien de wisselvalligheid van het weer, waardoor pas op het laatste moment de uitwijk-noodzaak zich voordoet. Op die korte ter mijn kan er vaak niets meer gere geld worden. Het wordt bestre den door Caron, de functionaris Blokkade De problemen dienen zich dus dui- delijk aan. Maltie Kantebeen, oud-UVSer en leraar lichamelij ke opvoeding heeft voor UVS ge probeerd een legale oplossing te vinden. Dat is niet gelukt. van de sportstichting die met die zaak is belast. Volgens hem zijn er wel degelijk mogelijkheden "als de nood echt aan de man is", maar de clubs zijn wat dat betreft door de ervaring wijs geworden. Dat wordt wel bewezen door de wijze waarop zij nu hun oefenin gen afdraaien en zelf plannen maken. Een paar voorbeelden. UVS denkt er al over in vredesnaam maar een eigen sporthal neer te zetten, een plan waarvoor de technische staf van de amateurhoofdklasser een hoge prioriteit heeft ge vraagd aan het bestuur. "Want dat lopen op de openbare weg is levensgevaarlijk." Roodenburg heeft de speelweide in Leiden Noord als uitwijkmoge lijkheid en kan af en toe overeen zaaltje voor de pupillen beschik ken. Lugdunum heeft het geluk dat via trainer Ruud de Groot Ge- raar lichamelijke opvoeding) tweemaal per week een zaal "ge regeld" kan worden; LDWS heeft een contract voor een zaal op de dinsdag, maakt donderdags een "rondje Vliet" en speelt zaterdags een partijtje op het veld, met als alternatief "klaverjassen in de kantine". De rest van de clubs kampt met dezelfde moeilijkhe- Hij zegt: "Als je als club een zaal wilt afhuren als incidenteel huurder, loop je tegen een ge meentelijke blokkade op Het kan gewoon niet op de momen ten dat het echt nodig is. En dat terwijl er. overdreven gesteld, le gio zalen leeg staan wanneer tien tallen voetballers niets kunnen doen omdat hun buitenaccom modatie ongeschikt is voor trai ning. Ja. we kunnen zalen huren, maar alleen voor een langere pe riode, of als wc het voorafhebben aangekondigd. Voor de clubs is dat volstrekt onmogelijk. Vooral financieel, omdat je nooit precies weet wanneer je zo'n zaal nodig hebt. Als je een zaal voor langere termijn zou huren, zou je ook geld moe ten betalen voor de dagen datje er niet in gaat. Dat kunnen we niet verkopen aan de leden. Wat krijg je dus? Inderdaad, dat er ge rommeld en gesjoemeld wordt; dat de clubs clandestien zalen gaan gebruiken. Hier en daar zijn daarvoor wat mogelijkheden, maar die zijn er natuurlijk niet voor alle clubs. Die zitten ermee. Wat wij nu willen is dit: op het moment dat een complex is afge keurd. willen we de mogelijkheid hebben een lege zaal in te gaan, waarbij we dan achteraf de nota ontvangen." Van As van de gemeentelijke on- derwijs-inspectie, voelt zich wel aangesproken door dat principe "maar de controle daarop wordt vrijwel ondoenlijk. Toch zou het moeten kunnen, wat Kantebeen voorstelt". Caron van de Sport stichting meldt duidelijk dat het kan. "Als de clubs maar bijtijds (voor half zes) bellen, zijn er best mogelijkheden voor incidentele gevallen." Proef Een antwoord dat door UVS-trai- ner Gérard Desar als "louter theoretisch" wordt afgedaan. "Ik heb de proef op de som genomen en gebeld op een dag dat het sneeuwde. Om half één. Het was onmogelijk om voor dezelfde avond nog een zaal te krijgen. Ja. als ik een paar dagen eerder had gebeld, dan had het gekund, maar hoe kan ik nou beoordelen of ik een paar dagen later een zaal nodig heb? En zoals het nu ging met dat tele foontje, zo gaat het al jaren. Al die tijd al zijn we bezig om tot zo'n Training langs de openbare weg .De selectiegroep v de zoveelste keer rónd het eigen complex. afspraak te komen, waarbij we op de dag kunnen bellen als we 's avonds een zaal nodig hebben. Dat is nog nooit gelukt. Ik daag meneer Caron dan ook uit om zijn woorden in een gesprek voor alle voetbalclubs hard te maken en om dan direct duidelijk te maken, waarom dat nooit eerder is ge lukt. Ja, één keer misschien. Voorde rest geldt dat je voor een lange perio de moet huren en incidenteel al leen via "ritselwerk" een zaal in kunt. Verder niet."- Na al het voorafgaande zou het erop kunnen lijken dat alleen de Sportstichting de zwarte piet in handen heeft. Zo is het niet hele maal. Er zijn verzachtende om standigheden. Het zalentekort bijvoorbeeld. Wel is per 1 januari de militaire sporthal (waar wél in gevoetbald mag worden) geheel bij de verhuur betrokken, maar er is nog altijd niet voldoende ruim te wóarover kan worden be schikt. Die is er elders wel, maar daarover heeft de gemeente geen zeggenschap. In de scholen in Cronesteijn (bij de Lammenschans) staan gymzalen "ter grootte van sporthallen" leeg. die niet gebruikt mogen worden omdat de schoolbesturen daarvoor geen toestemming ge ven. En aangezien dat geen ge meentelijke scholen zijn. kan die toestemming ook niet worden af gedwongen. Pikant detail is dat die scholen voor hun gymnas tieklessen "buiten", wel de vel den van de voetbalclubs kunnen huren in de zomer, ook al staan ze hun zalen in de winter niet af. Het draagt er toe bij dat het bui- SOFIA - Het Nederlands heren handbalteam heeft op de tweede dag van het internationale hand- baltoernooi in Sofia gelijkge speeld met 20-20 tegen Strinta uit Roemenië. Bert Bouwer werd met vijf doelpunten topscorer. Gaby Rietbroek (4), Piet Kivit (3), Bob Sondaar (3), Peter Verjans, tenlopen voor de voetballer een Tantalus-kwelling wordt. Désar: "Want je laat mensen die daarin graag sport zouden bedrijven door de ramen een lege zaal in kijken en je verbiedt ze binnen te komen. Inplaats daarvan mag je je in levensgevaarlijke situaties gaan begeven. Op straat, tussen het verkeer- op het strand tussen het aangespoelde hout en andere voorwerpen. We moeten toch wel? De training moet hoe dan ook door kunnen gaan. Om de al gemene conditie op peil te hou den en om al die knapen "waar" voor hun contributie te bieden. Trouwens, er wordt van alle kanten geroepen datje moet trimmen en moet sporten, maar als je dat wilt kan het niet geregeld worden. En daar staan we dan. met alleen bij UVS al met 20 trainingsgroepen en een veertigtal trainingsuren. We kunnen niks doen aan gerich te training. De ene zaal mogen we niet in: de andere kunnen we niet huren op de momenten dat het echt nodig is. Ik maak niemand een verwijt, maar ik sta wel verbijsterd als ik zie dat er zoveel accommodatie leeg staat. waarvoor nooit een rege- Jing is getroffen. Ze laten je ge woon barsten uit onbegrip, onwil en formalisme. Iedereen kent de problemen, niemand kan of wil ze alleen oplossen. Men wacht op een centrale beslissing. Voordat die er is, kunnen we nog beter een eigen hal bouwen." En dat kan ook nog lang gaan dure'n nu de gevraagde financiële medewer king deze week van gemeente wege is geweigerd. PAUL DE TOMBE NEW YORK - John Mcenroe be haalde gisteravond zijn derde overwinning in het Masterstoer nooi. De 19-jarige Amerikaan, de grote favoriet voor de eerste prijs van 100.000 dollar, versloeg zijn landgenoot Solomon in twee sets: 6—3, 6—2. Mcenroe is kanshebber voor de titel geworden omdat naaste concur rent Jimmy Connors in de partij tegen Mcenroe door een voetba- lessure moest uitvallen. Connors hield het voor gezien nadat zijn tegenstander reeds een 3-0 voor sprong had. Volgens de arts Norman Rudy zal Connors door de blessure zeker twee weken niet kunnen tennissen. De Mexi caan Raul Ramirez won met 3-6, 6-3 en 6-4 van de Italiaan Bara- zutti. Chris Evert en Dianne Fromholtz komen tegenover elkaar te staan in de halve eindstrijd van het tennistoernooi van Oakland. De als tweede geplaatste Evert eli mineerde in de kwartfinales haar landgenote Marita Redondo met 7-5 en 6-3. Dianna Fromholtz Koningsbeker Frankrijk heeft in het toernooi om de koningsbeker met 3-0 van Oostenrijk gewonnen. Moretton versloeg Reininger met 6-1, 7-6, Noah versloeg De Kary met 7-5, 6-4. In het dubbelspel bleef de Franse formatie eveneens onge schonden met 7-5. 7-6. In Monaco ging Monaco roemloos ten onder tegen de Sowjet-Unie (0-3). Börfiga verloor in twee sets van Bonssof: 2-6, 1-6, Balleret werd in drie sets verslagen door Metre veil i: 6-4. 1-6, 4-6 en het Sowjetduo Mctrevelli-Borissof had in het dubbelspel weinig moeite met Balleret/Py 6-2, 6-0. Groot-Brittannie is verzekerd van de winst op West-Duitsland na het winnen van de twee enkel spelen. In Crawley versloeg Ro bert Drysdale met 6-3, 4-6. en 7-6 Gehring en bleef Mark Cox met 3-6,7-5 en 6-3 Uli Pinner de baas. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Toch nog onverwacht ging van ons heen mijn lieve man. onze lieve vader en opa IR. JOHANNES BERNARDUS ROOS Officier in de orde van Oranje Nassau Drager van de Medal in commemoration of Harvey W Wiley (AOAC) Óud-directeur. van het Rijkszuivelstation te Leiden in de leeftijd van 65 jaar Leiden: F A J ROOS-WESTERHOF Vierpolders: J P ROOS J S E. ROOS-DE WALLE DUCO Leiden: H M ROOS H C VAN DER BERG Voorburg: F A ROOS CH MOUTON Leiden, 12 januari 1979 De Mey van Streefkerkstraat 39 De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwijgerlaan 179, Leiden Bezoek aldaar dinsdagavond van 19.00-19 45 uur Thuis liever geen bezoek Geen toespraken De crematie is bepaald op woensdag 17 januari a s om 15 30 uur in het crematorium Ockenburgh Ocken- burghstraat 21, Den Haag-Loosduinen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11