Pais zoekt nieuwe wegen in onderwijs Utrechtse politie wil pers bij acties Verdachte van ontvoering schuift schuld af Vervolging van politiemannen geweigerd Nederland bespreekt stopzetting hulp aan Vietnam Driejaar geëist tegen leden van wijdvertakte bende "Actie tab aksf abrikant is schandalige zaak' VRIJDAG 12 JANUARI 1979 UTRECHT (GPD) - De Utrechtse hoofdofficier van justitie mr. G. H. C. van Dijken vindt het niet nodig twee wachtmeesters van de rijkspolitie uit Abcoude te vervolgen. Ze zouden vorig jaar november de 50-jarige L. Verweij uit Abcoude hebben mishandeld. Verweij raakte tijdens een wor steling met de politiemannen ernstig aan zijn arm gewond toen zij een volgens de Visserijwet verboden kruisnet in beslag wil den nemen. De hoofdofficier schrijft in een brief aan de raadsman van Ver weij, mr. J. F. van Vlijmen uit Utrecht, dat hem niet is gebleken dat de twee wachtmeesters tij dens hun „krachtdadig optre den" de bedoeling hebben gehad de Abcoudenaar „opzettelijk pijn of letsel toe te brengen" De Utrechtse advocaat neemt ech ter geen genoegen met hèt ant woord van de hoofdofficier en heeft een klacht over dit geweld dadig politieoptreden bij het Ge rechtshof in Amsterdam inge diend. Mr. Van Vlijmen meent dat er wel degelijk sprake is van „opzettelijke" mishandeling. In de klacht aan het hof stelt hij dat de betrokken wachtmeesters „bekend waren met de identiteit van de verdachte" en dat alleen al om die reden „nooit een dergelijk optreden had mogen plaatsvin den". Bovendien vermeldt de advocaat in de klacht twee getuigen die be reid zijn onder ede een recon structie van het politieoptreden te geven. Pas nu hebben deze ge tuigen zich aangemeld - zij wer den in het onderzoek dat een offi cier van de staf van het district Utrecht van de rijkspolitie in de ze zaak op last van de hoofdoffi cier instelde niet gehoord - om dat zij volgens mr. Van Vlijmen „moeilijkheden met de politie vreesden" De Utrechtse advocaat vraagt zich overigens af waarom de hoofdof ficier besloot het onderzoek te la ten verrichten door een politieof ficier uit het district waaronder de beide aangeklaagde wacht meesters ressorteren en niet door de rijksrecherche. „Het is toch niet mis wat er met mijn cliënt is gebeurd", zegt mr. Van Vlijmen. Verweijs ellebooggewricht is volgens de artsen van het VU- ziekenhuis in Amsterdam dus danig beschadigd dat hij er zijn hele leven last van zal blijven houden. De hoofdofficier zegt het voorval „voor meneer Verweij zeer te be treuren". Ook hij had het alle maal graag anders gezien. „Ik heb de betrokken politiemannen in een persoonlijk onderhoud ern stig onder ogen gebracht welke bezwaren ik heb tegen hun op treden", aldus mr. Van Dijken in de brief aan Verweij's advocaat. Maar hij blijft op het standpunt staan dat de inbeslagneming van het net door de politie „rechtma tig" was en het verzet daartegen door Verweij „onrechtma tig" Wél vindt de hoofdofficier dat de politie in de gegeven omstandig heden met andere middelen dan met het thans toegepaste geweld een eind aan dit verzet had die nen te maken. Onderwijsveld verbaasd UTRECHT (GPD) - Er komen experimenten met „elemen tair onderwijs" voor kinderen van 4 tot ongeveer 14 jaar In het ministerie wordt momenteel driftig gedacht en worden voorbereidingen getroffen voor de opzet van die experimenten. Hierin zullen kinderen een ononderbro ken ontwikkelingsgang kunnen maken van het basison derwijs naar het voortgezet onderwijs Minister Pais (onderwijs)zei dit gis teren in Utrecht tijdens een bij eenkomst van mensen die be- DEN HAAG (ANP) - Een beslissing over het al dan niet voortzetten van de ontwikkelingssamenwer king met Vietnam zal niet voor het einde van deze maand wor den genomen, aldus heeft een woordvoerder van de dienst ont wikkelingssamenwerking mee gedeeld. Er wordt nog overleg gepleegd met landen die nauwe contacten met Vietnam onder houden, zoals Frankrijk, Zweden en Japan. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde enkele dagen gele den, nog voor de val van Pnom Penh, mee dat in het licht van de ontwikkelingen in Cambodja de ontwikkelingssamenwerking met Vietnam zou worden her overwogen. Sindsdien zijn steeds meer berichten binnengekomen over dé verovering door Vietna mese troepen van Cambodja. Eveneens van invloed op een be sluit over het stopzetten van de ontwikkelingshulp aan Vietnam is het overleg in het kader van de EPS, de politieke samenwerking van de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap. Indien de Nederlandse regering zou besluiten de voor ontwikke lingshulp toegezegde bedragen niet beschikbaar te stellen, zou Vietnam ongeveer 75 miljoen gulden derven. Als reactie op een verzoek van de hoge commissaris voor de vluch telingen te Genève heeft de Ne derlandse regering besloten 300 plaatsen beschikbaar te stellen voor vluchtelingen uit Vietnam Dit heeft het ministerie van justi tie gisteren meegedeeld. Bij be paling van dit aantal is onder meer rekening gehouden met de mogelijkheid dat ook andere vluchtelingen zullen moeten worden opgenomen krachtens internationale verplichtingen. De regering blijft de ontwikkelin gen nauwlettend volgen, tenein de in de loop van het jaar te kun nen beslissen of het aantal aan geboden plaatsen kan worden verhoogd. trokken zijn bij de onderwijsver nieuwing. De bijeenkomst vond plaats omdat vijf jaar geleden de toenmalige minister Van Keme- nade de commissies installeerde die belast zijn met de ontwikke ling van de basisschool en de middenschool Minister Pais benadrukte dat in he basisonderwijs voor selectie geen plaats mag zijn. „Maar we moeten oppassen dat de selectiedrempel niet versterkt terugkeert op 4- of 12-jarige leeftijd" Hij noemde daarom een goede aansluiting van peuter- en basisonderwijs van belang, terwijl er ook meer samenhang moet komen tussen basis- en voortgezet onderwijs Met het oog daarop kondigde Pais zijn experimenten met ele mentair onderwijs aan De mededeling van de minister leidde tot verbazing bij dr. J. H Meesters, directeur voortgezet onderwijs van het Christelijk Pe dagogisch Studiecentrum (CPS) Tot nu toe is het onderwijsveld nog in het geheel niet ingelicht over deze activiteiten van het mi nisterie, zo liet hij weten, n het regeerakkoord van CDA en VVD is echter wel sprake van an dere experimenten voor onder andere 11-14-jarigen naast de ex perimenten-middenschool. Dr. Meesters hield in zijn inleiding een vurig pleidooi voor de mid denschool. Hij signaleerde dat in een groot aantal Europese landen deze geïntegreerde onderwijs vorm al is ingevoerd. Meesters vermeldde meerdere onderzoe ken, waaruit ondermeer blijkt dat in landen met een middenschool meer leerlingen uit alle sociale groeperingen, ook die uit de zo genaamd lagere milieus, langer aan het onderwijs deelnemen en dat hun prestaties verbeteren. De CPS-directeur pleitte voor een actievere ondersteuning van de leerkrachten die aan vernieu wingen in het voortgezet onder wijs werken. Zo achtte hij het no dig dat er plaatselijk, regionaal en landelijk mogelijkheden worden geschapen opdat leerkrachten ervaringen kunnen uitwisse len. Op het beleid ten aanzien van on derwijsvernieuwing werd stevige kritiek geuit door de plaatsver vangend directeur-generaal voor het basisonderwijs op het minis terie, drs. S. van Evndhoven. Volgens hem ontbreekt het aan planmatigheid in de onderwijs vernieuwing. Pronk hoogleraar DEN HAAG (ANP) - Drs. J. Pronk, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en oud minister voor ont wikkelingssamenwerking, is be noemd tot buitengewoon hoogle raar in de theorie en praktijk van het internationale ontwikke lingsbeleid aan het institute of social studies in Den Haag. Het is de bedoeling dat Pronk één dag per week werkzaam zal zijn voor het ISS. TILBURG - Twee uur was de Tilburgse brandweer gisteren bezig om twee koeien die door het ijs van een meer waren ge zakt, te bevrijden De twee koeien waren aan de haal ge gaan toen zij uit een veewa gen werden gelost Daarbij waren zij in het meer terecht gekomen Vrolijker dierennieuws v)erd gisteren gemeld uit Brakel in de Bommelerwaard waar een ooievaar is neergestreken Leden van de natuurwacht in de Bommelerwaard vermoe den dat het om dezelfde ooie vaar gaat als vorig jaar Waar het dier vandaan komt is niet bekend. De vogel is niet geringd en kan dus niet af komstig zijn uit het ooie vaarsdorp "De Liesveld" in de Alblasserwaard. Bewoners van Brakel kunnen de ooie vaar tot op zon twintig meter naderen AMSTERDAM (ANP) - "De wijze waarop de politie deze wijdver takte bende heeft opgerold is illustratief voor hoe het moet. De operatie is een modelvoorbeeld van succesvolle landelijke sa menwerking". Aldus zwaaide de officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam. mr. L. de Beaufort, de politie gisteren lof toe over de wijze waarop zij een bende, die in de afgelopen twee jaar ongeveer drie miljoen gulden heeft buitgemaakt met inbraken en gewapende overvallen, onschadelijk heeft gemaakt. Drie leden. Theo K. (32), Chnstiaan D. (30) en Gerrit van D. (29), moesten zich gisteren voor de Amsterdamse rechtbank voor hun aandeel verantwoorden. De eerste twee hoorden drie jaar tegen zich eisen, terwijl Gerrit van D. er genadiger van afkwam met een eis van acht maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar. Met het oplossen van deze zaak is een 33 man sterk rechercheteam drie maanden bezig geweest. Dat onderzoek heeft inmiddels 38 verdachten opgeleverd, die in totaal 91 misdrijven waaronder 16 gewapende overvallen op hun naam hebben staan. De daders zijn hoofdzakelijk Amsterdammers, maar hun operatieterrein be streek heel Nederland met incidentele uitstapjes naar België en Zweden. Mogelijk zijn er nog meer vertakkingen. Nog steeds worden in de zaak nieuwe arrestaties verricht. De algemeen als "roverhoofdman" aangemerkte Stanley H. is on langs door de rechtbank in Haarlem tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. Een tweede "kopstuk" van de bende kreeg vier jaar opgelegd door de Haagse rechtbank. Hoewel slechts een fractie van wat Theo, Gerrit en Christiaan op hun kerfstok hebben ten laste was gelegd, nam de behandeling van de feiten ruim een halve dag in beslag. Volgens de officier heeft vooral Theo bij talloze acties een rol gespeeld, hoewel hij nooit daadwerkelijk aan de gewapende overvallen heeft deelge- "Zonderhem waren veel van de delicten misschien niet gepleegd", aldus mr. De Beaufort. "Hij leverde als regel de wapens en trad als heler van de buit op. Ik beschouw hem als een belangrijke figuur op de achtergrond." Hij tilde er vooral zwaar aan. dat Theo twee stenguns zou hebben geleverd voor een overval die op 23 juni werd gepleegd op twee geldlopers van een mijn in het Belgi sche Charleroi, waarbij 2,5 miljoen Belgische franks werden buitgemaakt. Chris D. nam onder andere deel aan een overval op de Amrobank in Amstelveen op 4 mei (buit 4 ton). Gerrit van D. die als enige op vrije voeten liep, heeft meegedaan aan 9 inbraken en een diefstal. Mr. De Beaufort merkte hem aan als een meeloper en liet het wat hem betreft bij een straf gelijk aan het voorarrest. Vele verdachten hebben inmiddels te kennen gegeven dat zij na het uitzitten van hun straf de hoofdstad willen verlaten om zich aan hun criminele milieu te ontworstelen. Rechtbankpresident Slag ter merkte in dit verband droogjes op dat in dat geval een straf- spreidingsbeleid vereist zal zijn om te voorkomen dat - talloze - bendeleden elkaar elders in Nederland weer tegen het lijf zullen lopen. Uitspraak 25 januari. ■'-M UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie wil dat de pers voortaan aanwezig is bij bepaalde acties van die politie om een aan zienlijk grotere sociale controle op het politie werk mogelijk te maken. "De politie begint te be grijpen dat de pers een wakend oog heeft op wat de politie doet. De kritiek die daaruit kan voortko men moeten we niet schuwen omdat de politie daar niet buiten kan". Dit zei de Utrechtse hoofd commissaris C.S. van Doesburg gisteren tijdens een nieuwjaarsbijeen komst met de pers in Utrecht. Volgens Van Doesburg moeten klachten over het politiewerk niet als modeverschijnsel wor den gezien, maar als zaken die een - vaak opbouwende - functie hebben De Utrechtse hoofd commissaris zei overigens dat een meerderheid van de burge meesters van steden met meer dan honderdduizend inwoners zich onlangs uitgesproken heeft tegen klachtenbureaus. „Zolang die bureaus op de hoogte zijn van het politiewerk heb ik daar echter geen enkel bezwaar tegen", aldus Van Doesburg. „Het moet duide lijk worden dat de politie fouten kan maken en dat die fouten dan dienen te worden hersteld" Volgens de Utrechtse hoofdcom missaris is er bij de politie geen sprake van het afwimpelen van klachten of het in de doofpot stoppen daarvan. De rijksrecher che is volgens hem objectief ge noeg om die klachten te onder zoeken. In Utrecht wordt dit jaar een en quête gehouden, waardoor de politie meer inzicht moet krijgen over de manier waarop de burge rij over misdaad denkt en over de maatregelen die de politie daar tegen neemt. Uit een intern on derzoek blijkt volgens Van Doesburg bovendien al dat de Utrechtse politie uit een ander vaatje moet gaan tappen waar het gaat om contacten met de burge rij. „We moeten meer de straat op. meer de auto uit", aldus de hoofdcommissaris. GRONINGEN <ANP> - De stich ting Konsumenten Kontakt heeft een fel protest laten horen aan het adres van de shag- en sigaretten- fabrikant Niemeyer. Niemeyer gaat een actie voeren waardoor sportverenigingen in Nederland geld kunnen verdienen. Daartoe moeten de verenigingen lege pakjes shag of sigaretten van Niemeyer produkten opsturen naar het bedrijf. Deze betaalt dan vijf cent per leeg pakje uit. Bo vendien krijgt de vereniging die gemiddeld per clublid de meeste lege pakjes inlevert, een bonus van 10.000 gulden. Naar Leid,so sportschool houder ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. L Janssen, heeft gisteren 2,5 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige Schiedammer Percy S Deze was in september vorig jaar betrokken bij de ontvoering van het 9-jarige Schiedamse meisje Angelique P Het meisje werd vier dagen vastge houden in een sportschool in Leiden. Mr. Janssen zei er van overtuigd te zijn, dat Percy bij de ontvoering de leiding had. Percy probeerde gisteren alle schuld op de eigenaar van de sportschool, Leo van L.. te schuiven. Leo werd enkele weken geleden veroor deeld tot een half jaar gevange nisstraf. Met de ontvoering had Percy, zo bleek tijdens de zitting, achter de verblijfplaats van Angelique's stiefzusje Henneke willen ko men. Henneke werkte voor Percy als prostituee in een Haags bor deel en was er begin september met een aan heroïne verslaafde Hindoestaan vandoor gegaan. Henneke's zusje Gerda, die giste ren verklaarde ook een verhou ding met Percy te hebben gehad, werd gedwongen Angelique in Schiedam van school te halen. Terwijl de meisjes in Leiden werden vastgehouden had Percy de moeder van Angelique her haalde malen telefonisch be dreigd. Als Angelique's moeder niet zou zeggen waar Henneke was zou er bloed vloeien. De ge sprekken werden op de band op genomen en leverden volgens de officier een sluitend bewijs. Mr. Janssen noemde Percy een „nergens voor terug deinzende souteneur". De enige verzach tenden omstandigheden, die hij bij zijn eis een rol liet spelen, wa ren het feit, dat het kind geen ge weld was aangedaan en dat de moeder iets minder ongerust kon zijn, omdat zij wist dat Gerda bij haar dochtertje was. Percy verklaarde tijdens de zitting, dat hij door Leo gedwongen was het spel mee te spelen. „Leo was in de meisjes geïnteresseerd Hij wilde ze in zijn macht krijgen" Volgens de verdachte had hij uit liefde en bezorgdheid voor Hen neke achter haar adres willen komen. „Ik was bang dat zij ook aan heroïne verslaafd zou raken. Ik was het met die ontvoering niet eens, maar ik verkeerde in een soort stress-situatie", aldus de verdachte. De raadsman van Percy was van mening, dat zijn cliënt slechts een passieve rol had gespeeld. Hij pleitte voor een straf van enkele maanden. Uitspraak 25 januari. Het bedrijf zegt tot de actie beslo ten te hebben omdat sportver enigingen het bedrijf de afgelo pen tijd regelmatig hebben be naderd met verzoeken om finan ciële steun. In een persbericht wordt gezegd dat de actie op geen enkele ma nier bedoeld is om mensen aan te sporen met roken te stoppen. Wij willen alleen dat de bestaande rokers onder het sportpubliek op onze merken overstappen" .aldus het bericht. Toch noemt de Stich ting Konsumenten Kontakt deze actie een „schandalige zaak". De stichting stelt dat het verband leggen tussen sport en roken „uit den boze" is. Volgens haar pro beert het bedrijf al enige tijd op de toer van de sport te gaan. Eind vorig jaar heeft de stichting een klacht ingediend tegen het be drijf bij de reclame-code com- fnissie. Dit omdat er in de kranten een advertentie verschenen is waarin Johan Cruijff in verband wordt gebracht met een sigaret tenmerk van het concern. De stichting stelt verder dat vooral jongeren voor dit soort acties zeer gevoelig zijn. „En juist jongeren staan voor de beslissing al of niet met roken te beginnen of daar mee door te gaan", aldus de stich ting Konsumenten Kontakt. In een eerste reactie zegt de Ne derlandse Sportfederatie niet door het bedrijf te zijn benaderd over de actie. In de NSF zijn alle sportverenigingen in Nederland verzameld. „Als het zou gaan om lege melkflessen zou ik enthou siast zijn, maar nu het om tabaks producten gaat vind ik het niet zo fijntjes", aldus de algemeen se cretaris Van Zijll van dc NSF

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7