Mensen meer betrekken bij waterschapszaak .Bloembollencultuur' in Hillegom eeuw oud Provincie steunt bollenonderzoek Katwijkse politie gaat drogsvoorlichting geven -BEE220SE1- JTAUJNA 19 Afscheid van polderbesturen ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik heb geen of nauwelijks bezwaar tegen verdere demo cratisering. Maar dan moeten de mensen wel betrokken zijn bij de waterschapszaak. Als ik bij de verkiezingen voor het Hoogheemraadschap Rijnland een opkomstpercentage van 4, 5 of 6 procent zie, dan zeg ik het functioneert niet, het leeft niet bij de mensen. Men kan dan als vrij kleine groep met snode plannen een overval plegen en het heft in handen nemen. We moeten het echter zover zien te krijgen, dat de mensen betrokken raken bij de waterschappen." Deze woorden, uitgesproken door A. Oudijk, dijkgraaf (bestuurs voorzitter) van het nieuwe water schap de Gouwelanden, kregen gisteren tijdens het afscheid van het provinciebestuur van 160 polderbesturen in Avifauna in Alphen aan den Rijn, ondersteu ning van J. Noordam. Laatstge noemde, voorzitter van de ver trouwenscommissie van de pol derbesturen noemde het geven van voorlichting een van de be langrijkste taken voor de vijf wa terschappen en de twee geest grond-polderafdelingen van Rijnland, die zijn gekomen in de plaats van de 160 polders in het Zuidhollandse gebied van het Hoogheemraadschap Rijnland. "U zult duidelijkheid aan uw in gelanden moeten verschaffen over uw taak en het belang ervan voor de mensen", aldus Noord- De provincie, die volgens de grondwet ondermeer water schappen kan opheffen of op richten, nam gisteren afscheid van alle polderbesturen. Mr. M Vrolijk, commissaris van de ko ningin, begon zijn afscheidsrede niet, nadat hij ex-gedeputeerde G. van de Zande, deze week dins dag overleden, had herdacht. Van de Zande legde de basis van de polderconcentratie, zoals die op 1 januari officieel van kracht werd 'In hem heeft het provinciaal be stuur een toegewijde werker en een grote kracht verloren", aldus mr. Vrolijk in z'n kort herden kingswoord. Afscheid In zijn afscheidsrede ging mr. Vro lijk verder voornamelijk in op de noodzaak om de vele kleine en kleinere polders samen te voegen tot een vijftal waterschappen. "De poldertaak heeft in vergelij king met vroeger duidelijk meer facetten gekregen. Om alle aspec ten van deze taak naar de eisen van deze tijd te kunnen beharti gen, is het noodzakelijk, de uitoe fening van die taken op de dragen aan lichamen, die daarvoor zijn berekend en met het nodige ge zag kunnen optreden. Deze li chamen moeten daartoe kunnen beschikken over een krachtig be stuur, een behoorlijk financieel draagvlak alsmede deskundig personeel, dat doorlopend ter be schikking van het bestuur staat' aldus mr. Vrolijk. J. Noordam, de gedeputeerde be last met waterschapszaken, zei, dat de polderconcentratie niet zou zijn bereikt, als er niet zo'n grote mate van bereidheid was geweest om over alle moeilijkhe den te spreken. Noorland ging verder vooral in op het vraagstuk van de democratisering. Thans is het alleen aan eigenaren, erfpach ters en anders zakelijk gerechtig den van gebouwde of onge bouwde eigendommen om een polderbestuur te kiezen. "Maar", zo hield Noordam zijn gehoor voor, "omdat de taken van een waterschap de belangen van ie dereen in zijn gebied treffen en ze van algemene betekenis zijn voor het wonen en werken in dit land ook los van het bezit van grond en opstal, behoeft het ernstige overweging te onderzoeken in hoeverre en op welke wijze in het waterschapswezen uitbreiding aan de medezeggenschap kan worden gegeven" r. baron van Knobelsdorff, dijk graaf van het Hoogheemraad schap Rijnland tenslotte stond stil bij de lange traditie van de polders. "Ik ben me bewust, dat we afscheid nemen van een lange keten polderbestuurders, men sen die land hebben veroverd op en verdedigd tegen het water. En als we nu afscheid nemen van de polders, dan weten we dat ze een ding achterlaten, het polderland schap", aldus Van Knobelsdorff, die verder enkele momenten uit de geschiedenis ophaalde om iets te tekenen van de strijd van de tegen het water. „Hier zeker geen probleem" Historisch initiatief: fonds voor beloning van politiemannen na aanhouding van bollendieven i HILLEGOM - De Hille- gomse afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur viert op 2 februari haar 100-jarige bestaan. Op die dag zullen de bewo ners van Hillegomse bejaardenhuizen een pot bloeiende hyacin-' ten krijgen. De Hille gomse afdeling is de grootste en oudste af deling van de Konink lijke Vereniging. De (toen nog niet Koninklijke) Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werd in 1860 opgericht, met als voor lopig doel het organiseren van tentoonstellingen Het leden tal bleef gering, tot men in 1878 besloot tot het stichten van plaatselijke afdelingen De eerste afdeling die zich meldde was Hillegom Archief De geschiedenis van deze afde ling zou het uitgeven van een bescheiden gedenkboek rechtvaardigenvooral om dat wijlen de heer J. Bijl van Duivenbode, die van 1924 tot 1970 als secretaris optrad, een model-archief heeft achter gelaten, waaruit het wel en wee der afdeling kleurig naar voren komt Kleurig inderdaad waren de diverse figuren, die in de ge schiedenis van de Hillegomse afdeling een belangrijke rol gespeeld hebben. De heer Bijl van Duivenbode maakte zul ke geestige jaarverslagen dat men daarvoor alléén al naar de jaarvergadering toog Wijlen Kees van Til leidde als voorzitter de vergaderingen letterlijk "op geheel eigen wij ze", kreeg altijd de lachers op zijn hand en deed de zaken wel eens met de F ranse slag af Toen in het heetst van de "sa ner ingsstr ij d" de vergade ring vóór een voorstel stemde, vond hij dat men op de vol gende vergadering "voor de verandering" maar eens te gen moest stemmen. en zo gebeurde het man van Het Beursplan, wie geen moeite te veel was om het ideaal van de Hillegomse af deling ("Beurs en zetel van Bloembollencultuurnaar Hillegomte verwerkelijken Maar net toen de buit binnen scheen, maakte zijn overlij den een einde aan de droom Poststempel Tal van initiatieven ontsproten aan de Hillegomse afdeling t Eén der merkwaardigste was wel de stichting van een fonds om politiemannen te belonen die bollendieven in de kraag wisten te grijpen. Een stuk plaatselijk chauvi nisme openbaarde zich toen de Lissenaren, niet minder chauvinistisch, de euvele moed hadden het poststempel van dit bollendorp te sieren, met het opschrift "Centre of the Bulbdistrictwat geogra fisch trouwens klopte. Binnen de Hillegomse afdeling werd hierover de staf gebroken en het plan rees om het Hillegom se poststempel te voorzien van het randschrift "Centre of the Bulbtrade"maar het gezond verstand c De oude droom om van Hille gom het centrum van het georganiseerde bollenvak te maken, leed verschillende ke ren schipbreuk. Hillegom had destijds een maandagse beurs in het Krelagehuis in Haar lem. Op donderdag was er bo vendien een beurs in hotel Flora, waar men zo'n beetje op eikaars lip zat. Na de oor log lag het Krelagehuis half in puin, en na veel perikelen kon toen in Hillegom het Bloem bollencentrum verrijzen. Ook de organisaties verlegden hun zetel naar Hillegom Koetillers De afdeling Hillegom, als ge zegd niet alleen de oudste maar ook de grootste, telde op haar hoogtepunt in 1955 niet minder dan 550 leden. Thans zijn het er nog altijd 320. Een erecomité zorgt nu voor een feestelijke viering. Niet alleen de bloeiende hyacinten voor de bejaarden, maar ook bak ken met bloeiende hyacinten zullen er zijn om de bejaar dentehuizen en de gemeente huizen van Hillegom en Noordwijkerhout te sieren Want de Zilkers zijn allemaal lid van de Hillegomse afde ling en De Zilk ressorteert on der de gemeente, waar naar de legende wil, de boer eerst de koe over het hek tilt om daar na zelf dóór dat hek te gaan... vandaar de naam koetillers die samen met de Hillegomse hangkouseneendrachtig opereren in de jubilerende af deling. Het erecomité bestaat uit de he ren Harry Hylkema (oud voorzitter van het PVS en voorzitter van de Floriade 1982),jhr.mr.dr.OJrA.H. van Nispen tot Pannerden (oud voorzitter van de KAVB, oud burgemeester van Hillegom en Harry A.G. de la Mar (oud secretaris-penningmeester van de Koninklijke) Feest De feestviering wordt ingezet met een ontvangst in het Hil legomse raadhuis op vrijdag 2 februari om 11 uur 's mor gens. Er zijn verder twee feestelijke bijeenkomsten gepland, 's middags om half drie en 's avonds om zeven uur, in hotel Flora in Hillegom. TOM LODEWIJK (Tom Lodewijk is publicist en specia list in sierteeltzaken) KATWIJK - Injecties puit, het witte vervaar lijke poedertje dat he roïne heet en nog wat toebereidselen die no dig zijn om dit verdo vend middel via een liefst zo bol mogelijke ader zijn verslavende werk te laten doen. Verder andere ingrij pende middelen als speed en lsd. En tot slot de wat onschuldiger drugs hasjies en ma rihuana Het is allemaal te vinden in één van de twee koffertjes die hoofdagent H. Demoed van de afdeling verdovende mid delen bij de gemeentepolitie in Katwijk sinds kort tot zijn beschikking heeft. De tweede valies bevat allerlei testmate riaal waarmee kan worden onderzocht of het opspo ringsapparaat van de politie inderdaad met een middel als heroïne heeft te doen, of dat men slechts nepspul, zoals waspoeder, bedoeld om de zakken van meedogenloze handelaars nog meer te spek ken, heeft opgespoord. De heer Demoed gaat binnen kort op stap in Katwijk om voorlichting over verdovende middelen te geven. Het twee tal koffers is één van de zaken die hij daarbij gebruikt. De hoofdagent heeft zich tevens de nodige kennis verschaft door het volgen van enkele cursussen op dit gebied en door het volgen van een stage bij de Haagse politie. Die kennis heeft hij' inmiddels doorgegeven aan zijn Kat wijkse collega s van de straatdienst. Binnenkort komen voor dat stuk voorlichting de Katwijk- se scholen voor voortgezet onderwijs, de jeugd- en jon- gerensocièteiten en de wijk- verenigingen aan de beurt Als zij dat wensen tenminste Er gaat spoedig een schrijven naar hen uit van de politie waarin die aanbiedt de voor lichting te komen geven. Zij behoeven maar een seintje te geven, of Demoed komt zijn onlangs vergaarde kennis overbrengen Demoed vertelt dat er niet een speciale aanleiding is om juist nu in Katwijk met deze drugsvoorlichting te begin nen. Hij antwoordt dat op on ze vraag of de politie met' dit plan is gekomen omdat het drugsgebruik onder Katwijk- se jongeren schrikbarend zou zijn opgelopen Zelden De hoofdagent. "Nee, dat is niet zo. We komen hier slechts heel zelden met verslaafden aan hard drugs als heroïne in aanraking. Wel treffen we hier wel eens gebruikers van de niet-verslavende middelen hasjies en marihuana aan Maar dat aantal neemt eerder af dan toe en het vormt ook zeker geen probleem in Kat wijk. Ondanks dat is het no dig de jeugd al in een vroeg stadium te wijzen op de scha delijke gevolgen die kunnen ontstaan als zij overgaat op het gebruik van hard drugs, van de zware middelen dus" Aanrijdingen BOLLENSTREEK - Als gevolg van de gladheid hebben in de bollenstreek diverse aanrijdin gen plaatsgevonden. Alleen al bij Noordwijkerhout waren elf mel dingen van aanrijdingen bij de politie. Er vielen geen gewonden In Hoofddorp vonden vanmorgen zeven aanrijdingen plaats. Hier bij viel één gewonde. n de proeftuin in Rijnsburg is al een onderzoek gaande naar de mogelijkheid om te besparen op energiekosten bij het in bloei trekken van bolgewassen. De teelt van bolbloemen is in verge lijking met de teelt van andere bloemen aantrekkelijk. Doordat de stijging van de energiekosten sneller gaat dan de stijging van de prijzen van bloemen, kan de kweek van bloemgewassen on der glas in gevaar komen. Bolbloemen hebben daarbij het voordeel dat ze in vergelijking met andere bloemen veel korter in de kassen blijven en de op brengst per oppervlakte-eenheid hoger is. In het onderzoek in de proeftuin wordt nagegaan of door middel van een verdere verbete ring van de bolbehandelings- en trek methoden en het gebruik van grond verwarming in plaats van kaslucht nog meer op de energie kosten bespaard kan worden. In de afgelopen twee jaar is al gebleken (met name bij irissen) dat bij het vervroegd in bloei trekken van bolgewassen kas lucht grotendeels kan worden vervangen door grondverwar- ming. Voor tulpen is dat moeilij ker vast te stellen; daarom is ver der onderzoek noodzakelijk. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland stellen aan Provinciale Staten voor om hiervoor in 1979 6500 gulden, in 1980 7000 en in 1981 7500 gulden ter beschikking te stellen. Bijgoed Jn de proeftuin van Rijnsburg zijn de afgelopen twee seizoenen voorts proeven gedaan met bij- goedgewassen. Deze gewassen kunnen vooral van belang zijn voor de Rijnsburgse tuinders die de teelt van buitenbloemen met het telen van bloemen onder glas combineren. In de vaak intensief gebruikte kassen moet een goede vruchtopvolging worden geko zen. Gedeputeerde Staten zien het gebruik van bijgoedgewassen als een mogelijkheid voor met name de kleinere bedrijven in Rijnsburg en het zuidelijk deel van de bollenstreek om hun posi tie te versterken. Zij stellen Pro vinciale Staten voor om de ko mende drie jaar steeds 6000 gul den voor het onderzoek beschik baar te stellen. ..rn het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek in Lisse is al enige jaren een onderzoek gaan de naar het gebruik van gewas beschermingsmiddelen in de bloembollenteelt. Dit project zal zeker nog tot 1982 worden voort gezet. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat dit onderzoek van groot belang is. omdat een deel van het bloembollengebied tevens als waterwingebied ge bruikt wordt; aan de bescher mingsmiddelen moeten dus hoge eisen worden gesteld. Kwik Eén van de resultaten die het on derzoek in Lisse tot nu toe heeft opgeleverd is de vervanging van organische kwikmiddelen. In het laboratorium wordt nu nagegaan of er nog meer milieu-vriendelij ke middelen in te voeren zijn. en of het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen niet ver minderd kan worden. De provin cie zal in dit onderzoek, als Pro vinciale Staten met het voorstel van GS akkoord gaan. de ko mende drie jaar telkens 10.000 gulden steken Gidsencursus voor scholieren KATWIJK - tV WV in Katwijk gaat weer scholieren opleiden om komende zomer buitenlandse busgroepen op dagtochten te be geleiden. De gidsencursus begint op 27 ja nuari en is vervolgens op de vol gende zaterdagen: 10 en 24 fe bruari. 10 en 24 maart en 7 april. Er zal worden onderwezen in toe ristische gegevens over Neder land en de cursisten kunnen kennis maken met de VVV en haar werkzaamheden. Deze op leiding is gratis. Aan het eind wordt bepaald wie gids kan wor den. Prestatieloop door Keukenhof NOORDWIJKERIjOUT - De "Ijs- club Noordwijkerhout" en de at letiekvereniging "De Spartaan' organiseren a.s. zondag een pres tatieloop. De start is om 12.00 uur op het gemeentelijke sportpark aan de Speklaan in Lisse. Van af 11.00 uur kan men voor de loop inschrijven. De afstanden waarover gelopen kan worden zijn 4.8 en ^kilome ter (voor het Keukenhofbos). Alle deelnemers ontvangen een me daille. Voor inschrijving is mo gelijk bij sporthuis Van Gerven- De Jong. Kanaalstraat 16 in Lisse en ijzerhandel Looijestijn, Dorpsstraat 50 in Noordwijker hout RIJNSBURG/LISSE - De provincie Zuid-Holland zal de komende jaren geld steken in drie onderzoeken voor de bollenteelt die door de Vereniging Proeftuin Rijnsburg en Omstreken en door het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse worden uitgevoerd. AMSTERDAM - De Utrechtse kok Theo Scholten is winnaar geworden van de negentiende Zilveren Koksmuts"hem uitgereikt op de laatste dag van de Horecava.Hij was de beste van 150 deelnemers. Op de foto: de winnaar achter enkele van zijn winnende gerechten Zalmforel Moscovite" en Parelhoender Theodorus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19