Noodtoestand in Engeland niet te vermij den Machtsvertoon VS rond Perzische Golf NAAST HET NIEUWS Hervatting vredesgesprek Egypte-Israël op tocht Bedreiging bij opening proces Letelier Veerdiensten naar Engeland liggen stil mim.LTwm- W.-Duitsland wordt autoritaire staat DONDERDAG 11 JANUARI 1979 WASHINGTON (Reuter/AFP) - De rechter en de officier van justitie die het proces in verband met de moord op de Chileense oud-minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier dinsdag in Washington hebben geopend, zijn met de dood be dreigd. De politie heeft in de toiletten van de rechtbank een plakplaatje met de naam "Omega-7" gevonden, het symbool van een klandestine terroristische groepering iie zich richt tegen het bewind van Fidel Castro op Cuba. De politie neemt dan ook aan dat extreem rechtse Cubaanse ballin gen verantwoordelijk zijn voor de drei gingen. De veiligheidsmaatregelen, die al ongekend streng waren, zijn nog verder verscherpt. Rechter Parker heeft een voorstel verwor pen om het proces elders voort te zetten. De verdediger van de drie aanwezige Cu baanse verdachten zei dat de dreigingen vijandelijkheden zouden kunnen uitlok ken tegen de Cubanen. Vijf Cubaanse ballingen en drie leden van de voormalige Chileense inlichtingen dienst Dina zijn beschuldigd van de moord op Orlando Letelier en diens me dewerkster Ronnie Moffitt. Op 21 sep tember 1976 werd hun auto in Washington opgeblazen. Letelier werd na de bloedige coup in september 1973 in Chili door de militaire machthebbers in een concentra tiekamp gestopt. Via invloedrijke politici uit het buitenland wist hij echter vrij te komen. Hij moest Chili verlaten en voerde in het buitenland een krachtige campagne tegen de militaire dictatuur in zijn land. Ook in Nederland heeft hij verscheidene malen actie gevoerd tegen generaal Pino chet, de president van dit Zuidameri- kaanse land. Slechts drie van de acht verdachten zijn tij dens het proces in Washington aanwezig, de Cubaanse ballingen Guillermo Novo, Alvin Ross en Ignacio Novo. De eerste twee worden beschuldigd van moord, de laatste van medeplichtigheid. Een sleutel rol is weggelegd voor de Amerikaan Mi chael Townley, een voormalig agent van de Dina. Hij heeft al eerder toegegeven de bom onder de auto van Letelier te hebben geplaatst. In ruil voor zijn getuigenverkla ring kan hij rekenen op een verzachting van zijn straf. Wel heeft hij tal van mensen moeten noemen die iets te maken hebben gehad met de moord op Letelier. - Een belangrijk figuur daarbij is het vroegere hoofd van de Dina, generaal Manuel Con- treras wel in bewaring gehouden. Het proces in Washington kan belangrijke consequenties hebben voor de verhou dingen tussen Washington en Santiago. President Carter heeft de ogen wat meer gericht op de mensenrechten dan zijn voorgangers Ford en Nixon. Het Witte Huis ziet graag dat de zaak volledig uit de doeken wordt gedaan en hierbij zou wei eens een kwalijke rol van de Dina boven water kunnen komen. De Chileense mili taire junta heeft altijd de talloze beschul digingen van de hand gewezen dat het bewind via de Dina op grote schaal poli tieke tegenstanders uit de weg ruimde. Mocht bewezen worden dat de Dina de hand heeft gehad in de moord op Letelier, dan komt die bewering van de junta op losse schroeven te staan. De Chileense re gering heeft tot nu toe echter volgehou den niets met de aanslag uitstaande te hebben. Van onze correspondent) LONDEN - De Britse regering kan in de komende dagen gedwongen worden een nationale noodtoestand af te kondigen, wanneer de vrachtwagenchauffeurs besluiten volledig in staking te gaan. Nu al hebben hun acties grote tekorten veroorzaakt in winkels en fabrieken waardoor tienduizenden werknemers op wachtgeld zijn gezet. Eén van Engelands grootste indus trieën, ICI, die chemische pro- dukten maakt van kunststoffen tot verf, zegt al 200 miljoen gul den verloren te hebben door het uitvallen van de leverantie van grondstoffen. Tienduizend van zijn 90.000 werknemers zijn op non-actief gesteld, de bevoorra ding van Britse afnemers is tot de helft teruggelopen en de export (onder normale omstandigheden vier miljard gulden per jaar) is met 55 procent verminderd. Geschat wordt, dat wanneer de vrachtwagenchauffeurs het werk inderdaad neerleggen een mil joen arbeiders zonder werk kun nen komen. In het noordwesten van Engeland zijn vooral de tex tielfabrieken getroffen door de acties, maar ook zijn er al tekor ten aan metaal voor het maken van conservenblikjes en aan be vroren levensmiddelen. Premier James Gallaghan, die gis teren terugkeerde van het inter nationale topoverleg op het Cari bische eiland Guadeloupe, zei op een persconferentie dat de rege ring in de afgelopen paar weken al enkele keren op het punt had gestaan om een noodtoestand af te kondigen, maar dat de natio nale situatie zich iedere keer weer had hersteld. Hij hoopte dat dat nu ook het geval zou zijn. Hij was verder van mening dat het van eeri „benepen gezichtspunt" getuigde om te zeggen dat Enge land zich op de rand van de chaos bevond. Niettemin kon ook hij de herinnering van de Britten niet wegnemen aan de barre winter van 1973, toen de mijnwerkers staakten en er een driedaagse werkweek werd ingevoerd. Die staking bracht de toenmalige Conservatieve premier Edward Heath ten val en Labour aan de macht. Het is duidelijk dat de Conservatie ven nu op het omgekeerde ho pen. Hun leidster, mevrouw Mar- gareth Thatcher, heeft Callaghan al een brief gestuurd waarin om een debat in het Lagerhuis wordt gevraagd, vermoedelijk maan dag. Wanneer de afkondiging van een noodtoestand plaatsvindt, zal de labourregering zich moeten opmaken voor een debat in het parlement waarbij de Conserva tieven weer alles op alles zullen zetten om Labour ten val te bren gen. GEEN OORLOGSSPEELGOED oorlogsspeelgoed in Zweden akkoord tussen de raad voor liging van speelgoedhande- Met ingang van december as. verboden.Dit ishet resultaat consumentenbelangen en di laars. Volgens de overeenkomst mogen schaalmodellen van militaire voer tuigen en schepen nog worden verhandeld .Het oorlogsspeelgoed maakt ongeveer een procent uit van de totale spcelguedomzet van 700 miljoen kronen (ongeveer f 325 min) per jaar. BEHA'S VOOR CHINA China heeft aan Japan gevraagd te helpen bij de bouw van fabriek voor beha's om te kunnen voldoen aan de toekom. ndergoed uil het Westen in de Volksrepubliek il' in Kyoto deelde gisteren mee dat deCh tiet te verre toekomst beha 'ii de potentiële vraag daai de firma terrein, gebouw voor het verschaffen vcCn ige nder onder- i groot zal zijn. en arbeidsters terialen en uil- goed zullen drage De Chinezen hebbe aangeboden, in r\ rusting. De fabriek zou aanvankelijk moeten werken voor de export naar Japan,maar later de Chinese markt mogen bedienenwanneer de tijd komt dat Chinese vrouwen westers ondergoed gaan dragen'. De hoofddirecteur van Wacoal. Koitsji Tsoekamolo, brengt binnen kort een zakenbezoek aan Peking. SNEEUWRUIMERS ALS TAXI Het blad Moskowskaja Prawda' heeft er gisteren schande van ge sproken dat voertuigen voor het sneeuwruimen 's nachts veelvul dig worden gebruikt voor personenvervoer. Bij een onderzoek bleek dat het merendeel van de passagiers bestond uit taxichauf feurs die na afloop van hun werk naar huis terugkeerden. SNELLER PER DUIF Een ziekenhuis in het Britse Plymouth gebruikt 25 duiven om bloed en urinemonsters die snel moeten worden geanalyseerd naar een laboratorium te brengen dat aan de andere kant van de stad staat. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat de vogels de afstand in vijf minuten overbruggenterwijl een taxi er minstens 20 minu ten over doet. De monsters zitten in kleine flesjes die aan de poten van de duiven worden gebonden. (Van onze correspondent) BONN - De Bondsrepubliek Duitsland vertoont steeds meer de trekken van een autoritaire staat. Dit is de voorlopige conclu sie van de internationale jury van het derde Russelll-tribunaal. Protest tegen fascisme ROME (UFI) - "Neen tegen het fascisme" staat te lezen op span doeken die demonstranten gisteren in Rome met zich meevoerden. De demonstratie werd gehouden uit protest tegen een aanslag die dins dag door een rechtse terreurorgani satie werd gepleegd op een radio station. Ook gisteren 1 ver den weer aansla gen gepleegd op krantengebouwen en partijkantoren in Rome. Volgens de politie werden minstens negen bom- en brahdbomaanslagen ge pleegd, onder andere op het kantoor van het blac 11 Messagero, een bu reau van de communistische partij, een vakbond s kantoor en twee kan toren van de regerende christen- democratiscae partij. Bij de achtervolging van de daders schoot de politie een jongeman in het hoofd die met een pistool dreig de. De jongen is later aan zijn ver wondingen overleden. Een onbekende vrouw heeft de pers gebeld en gezegd dat de aanslagen het werk zijn van neo-fascisten uit wraak voor het doodschieten van twee rechtse jongeren een jaar gele den. DEN HAAG (ANP) - De veer diensten vanuit Nederland naar Engeland liggen stil of draaien op halve kracht. Dit is het gevolg van de chauffeurs staking in Engeland die vanaf vandaag officieel wordt, zo heeft een woordvoerder van NOB wegtransport gisteren meegedeeld. De Torline en Transport Ferry Service (beide Rotterdam) hebben de diensten op En geland gestaakt. Ook de bo ten van de Zeebrugge-Hull- dienst en Europoort-Ips- wich-dienst van de Noordzee veerdiensten liggen stil. De Norfolk Line heeft vandaag nog één vaart vanuit Scheve- ningen naar Engeland ge maakt. De veerdiensten Europoort- Huil en de schepen van de maatschappij Zeeland varen nog. De Olau-Lijn vanuit Vlissingen vaart op halve kracht. De chauffeurstaking in Enge land wordt vanaf vandaag ge steund door de vakbonden. Er staken nu ongeveer 55.000 chauffeurs (op een totaal van 180.000). De Britse wegtrans portorganisatie verwacht dat meer chauffeurs zich bij de staking zullen aansluiten. Er is sprake van posten en werkwilligen worden onder druk gezet. De situatie biedt voorlopig geen uitzicht, aldus een woordvoerder van NOB- wegtransport. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Volgens rege ringskringen in Jeruzalem is een snelle hervatting van de vredes onderhandelingen met Egypte niet te verwachten. De reden is, dat volgens Israël geen verande ring te bespeuren is in het Egyp tische standpunt, ondanks de Egyptische verklaringen van de afgelopen dagen, die over een verspoepeling spreken. Op de essentiële punten, een streefdatum van Palestijnse au tonomie en het recht van Egypte andere Arabische landen in geval van oorlog bij te staan, heeft Egypte zijn standpunt niet ver anderd. Eerder deze week sprak premier Menachem Begin de verwach ting uit dat de onderhandelingen volgende week hervat zouden worden. Nu wordt over „enkele weken" gesproken. Een en ander is het resultaat van een brief die de Egyptische premier Chalil aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance heeft gestuurd en waarin het Egypti sche standpunt wordt toege licht. De Amerikaanse ambassadeur in Israël, Samuel Lewis, heeft de inhoud van die brief dinsdag en woensdag met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Dajan en premier Begin bespro ken. De Israëli's waren duidelijk teleurgesteld over hetgeen Lewis te vertellen had, te meer omdat Egyptische zegslieden en de Egyptische pers nieuwe soepel heid hadden aangekondigd. Van Amerikaanse kant is er een duidelijke aarzeling om de on derhandelingen te hervatten zonder dat van tevoren de kans van slagen vast staat. Een tweede mislukking willen de Verenigde Staten niet riskeren. In feite is er voor zover bekend - nog niets concreets vastgesteld: niet wan neer, waar en op welk niveau de onderhandelingen hervat zullen worden. Het enige wat voor het moment overblijft, is de princi piële bereidheid van Egypte en Israël om verder te onderhande len. tV PARIJS-De inmiddels hertrouwde weduwe van Lee Harvey Oswald.de moordenaar van president Kennedyneemt deel aan een debat in een Frans televisieprogramma Gesproken werd over de vraag of Oswald nu werkelijk de moord op Ken nedy heeft gepleegd of dat andere mensen bij de aanslag waren betrokken Een onderzoekscommissie in Amerika heeft onlangs ontdekt dat de moor den op Kennedy en King niet het werk van twee moordenaars is geweest, maar dat er sprake moet zijn van een komplot. Vijf dagen lang heeft het tribunaal in de Stadthalle van Keulen- Mühlheim onderzocht hoe het is gesteld met de censuur, de rech ten van verdedigers in strafpro cessen en het optreden van de binnenlandse veiligheidsdienst in West-Duitsland. Op basis van rapporten van des kundigen en uitlatingen van ge tuigen is de jury tot de conclusie gekomen dat er op al deze gebie den sprake is van specifieke aan tasting van de onvervreemdbare mensenrechten, zoals die in de Duitse grondwet zijn vastgelegd. Met name het feit dat de binnen landse veiligheidsdienst zich volgens de jury steeds meer ont wikkelt tot een soort schaduwre- gering, wordt zeer gevaarlijk ge vonden. De jury is overigens van mening dat ook in andere westerse democra tieën de grondrechten niet altijd zijn gewaarborgd. Daarom is een internationale vergelijking nood zakelijk. Tribunaal-voorzitter prof. Wladimir Dedijer, een Joe goslavische historicus, kondigde aan dat er een speciale interna tionale commissie wordt ge vormd, die zich met de ontwik kelingen in de Bondsrepubliek zal bezighouden. Het is de be doeling dat deze commissie elk jaar rapport uitbrengt. Volgens Dedijer is dit van groot belang omdat de Bondsrepubliek een leidende positie in de Westelijke wereld inneemt en daarom in vloed kan uitoefenen op de poli tiek van regeringen in andere Westeuropese landen. De Westduitse regering heeft tot dusver nog geen enkel commen taar gegeven op het oordeel van het tribunaal. ONTSLAG - De Sowjetrussische pers heeft gisteren gemeld dat het hoofd van de KGB (geheime dienst) van Turkmenia, Yakov Kiselev, uit zijn functie is onthe ven. Hij heeft een andere, niet nader genoemde functie gekre gen, zo schreef een dagblad in Turkmenia op vijf januari. De nieuwe KGB-chef in deze pro vincie is Alexei Boiko, aldus de krant. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De VS hebben twaalf F-15 gevechtsvliegtuigen en ruim driehonderd man lucht- machtperspneel naar Saoedi- Arabië gestuurd. Deze manoeu vre wordt uitgelegd als Ameri kaans militair machtsvertoon dat niet alleen ten doel heeft de Sa- oedi's te sterken tegen een moge lijk overspatten van het politieke tumult in Iran, maar ook de Rus sen duidelijk moet maken dat het de VS ernst is bij de bescherming van zijn belangen in het Midden- Oosten. Het zenden van de vliegtuigen gaat gepaard met een versterking van de vlooteenheid, die de VS ge reed houden om zo nodig naar het gebied van de Perzische Golf op te stomen. Zij moet de Ameri kaanse geallieerden in het gebied - behalve Saoedi-Arabië zijn dat ook Israël en Egypte - overtuigen van de Amerikaanse bereidheid om zijn verplichtingen ten aan zien van de veiligheid in het Mid den-Oosten na te komen. Terzelfder tijd heeft het ministerie van buitenlandse zaken onder minister Warren Christopher af gevaardigd naar Turkije, een NAVO-bondgenoot terzijde van Iran. In Turkije is het de laatste tijd ook politiek onrustig ge weest, maar formeel gaat Christopher uitsluitend spreken over zaken als Cyprus en de Turks-Amerikaanse veiligheids belangen en is zijn bezoek niet rechtstreeks het gevolg van de ontwikkelingen in Iran. Het is niettemin zeker dat Iran ter sprake zal worden gebracht, aan de vooravond van nieuwe onder handelingen tussen Turken en Amerikanen over een defensie- verdrag. De verhoudingen tussen Turkije en de VS zijn aanzienlijk verbeterd sinds Carter het wa penembargo tegen dat land heeft opgeheven en diverse Ameri kaanse bases, die voornamelijk een onderkomen vormden voor apparatuur om oog te houden op de Sowjet-Unie, werden hero pend. De wijziging in het Amerikaanse beleid ten aanzien van de sjah, die nu van het Witte Huis mag ver trekken en zelfs zou moeten af reizen om de regering-Baktiar een schijn van kans te geven, is voor de beleidsbepalers in Was hington een bittere pil. De VS proberen te voorkomen dat in Iran hetzij een rechtse militaire machtsgreep zal plaatsvinden, hetzij een anti-westelijk islami tisch bewind gestalte zal krijgen. En verklaringen van het Penta gon dal de verplaatsing van de gevechtsvliegtuigen naar Saocdi- Arabië bedoeld is om de toestel len te demonstreren aan de Saoc- di's die ze willen kopen, zijn nauwelijks geloofwaardig. De vliegtuigen zijn niet bewapend, maar zowel de raketten als de munitie voor de boordkanonnen kunnen volgens zegslieden „snel worden betrokken". Het Amerikaanse beleid ten aan zien van Iran zal zeker opnieuw twijfels oproepen aan Carters be kwaamheden op het terrein van de buitenlandse politiek. De steun aan de sjah bleef zo lang gehandhaafd omdat Carter voor al luisterde naar de influisterin gen van Brzezinski, de voorzitter van de nationale veiligheidsraad en weinig aandacht schonk aan andere schattingen van onder meer het ministerie van buiten landse zaken. De steun aan de sjah heeft geleid tot de instelling van een kortstondi ge militaire regering en dat was op zichzelf al een soort gesanc tioneerde militaire machtsgreep. Baktiar maakt volgens Ameri kaanse schattingen weinig kans en de voorspellingen omtrent wat er daarna gaat gebeuren lopen uiteen, maar in alle gevallen is een langer verblijf van de sjah in zijn vaderland een factor die slechts tot blijvende onrust kan leiden. In Washington wordt het gevaar van een burgeroorlog tus sen de militairen en Chomeim's orthodoxe islamieten zeer reëel geacht. Voorlopig lijken de VS zich min of meer neer te leggen bij de ont wikkelingen in Iran, gegeven de onmogelijkheid van een recht streeks Amerikaans ingrijpen - alle aanwijsbare belangen ten spijt - zo lang de Russen zich niet rechtstreeks in de kwestie men gen Het falen van de Amerikaan se inlichtingendienst ton aanzien van de positie van de sjah en de Iraanse situatie in het algemeen, zal Carter veel politiek kapitaal gaan kosten, dat hij met de hard nekkigheid van een schooljon gen in de afgelopen jaren, muntje voor muntje had opgespaard. Joe die inlichtingendienst kon fa len is niet geheel duidelijk. Ken nelijk hebben de Amerikanen zich verlaten op gegevens van de Savak, de geheime politie van de sjah, die zeer actief was onder Iraanse studenten ih de VS, een activiteit die oogluikend werd toegelaten. Maar alleen al de kei harde demonstraties van Iraanse studenten bij het laatste bezoek van de sjah aan Washington en demonstraties onder meer bij het gebouwencomplex van de CIA in McLean. Virginia, op korte af stand van het centrum van Was hington. hadden moeten leiden tot de conclusie dat onder een Iraanse bevolkingsgroep die in eerste aanleg door de zogenaam de „vernieuwingen" van de sjah aan lotsverbetering moest toe komen, grote weerzin tegen de monarch bestond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9