Dragen van contactlenzen vergt uitgebreid oefenen [PUBLIEK Hillegomse slagerij nn galerie Motorfouten oorzaak van ongelukken met de F-15 Veel zin en onzin rond lens VOOR- EN NADELEN J>AGINA 4 VARIA DONDERDAG 11 JANUARI 1979 De afgelopen tijd konden de wieltjes 'van de slede worden gehaald. Komend weekeinde worden in Winterberg, een plaats in het Duitse Sauerland, snel heidswedstrijden gehouden met sledehon den. Inzet is het kampioenschap van Ne derland. Ook uit de Leidse regio gaan er deelnemers naar toe. Onder andere uit Bo degraven Nel Schouten en uit Katwijk An ton Schild. Deze laatste is in het bezit van vier zogenaamde Husky-honden. De wedstrijden zijn georganiseerd door Mus- hing Holland, die dat vorig jaar voor het eerst deed. Naast Huskies doen er ook an dere typen poolhonden mee zoals de Groenlander, de Malamute en de Samojet. Het organisatiecomité heeft doelbewust dit keer weinig ruchtbaarheid gegeven aan het komende kampioenschap. Voorzitter Hek kers: "Door het Nederlandse publiek wordt nog steeds een beetje scheef aangekeken tegen mensen in ons land die deze honden houden om er sport mee te bedrijven. Met name uit de kringen van de dierenbe scherming zijn de reacties nogal fel. En als we nu volop de publiciteit zoeken maken we het o.i. alleen nog maar erger. Daar wil overigens niet mee gezegd zijn dat we ons het ongenoegen van anderen kunnen voor stellen. Men maakt zich volkomen onte recht kwaad. Men zou eens de moeite moe ten nemen het een en ander over deze sport aan de weet te komen. Gegarandeerd dat men anders gaat piepen". Omdat in Nederland nog steeds de Trekhon- denwet van kracht is, is het officieel niet toegestaan honden, wat voor soort dan ook, voor een kar of slee te zetten. Tot voor een paar jaar terug werden Husky-houders die zich niet aan deze wet hielden nog wel op de vingers getikt maar de laatste jaren wordt het trainen met de dieren oogluikend toe gestaan. "En terecht", meent Hekkers. "Die dieren zijn er nu eenmaal op gebouwd om lasten te trekken en dat bovendien in een stevig tempo te doen. Lichamelijk onder vinden ze er geen enkel nadeel van. Nee, als we het over dierenmishandeling praten dan moet men eerder de bestraffende vinger richten op al die hondenbezitters die hun huisdier net zoveel snoepgoed voeren tot dat deze daar een leverkwaal aan over hou den en dood gaan". Katwijker Anton Schild, hij heeft in het ver leden ook heel wat negatieve reacties moe ten slikken als hij met zijn honden aan het trainen was, heeft zich terdege op het kam pioenschap voorbereid. Hij traint met zijn honden in de duinen. Laat ze daar een lichte slede op wieltje trekken. Als er sneeuw ligt, zoals vorige week, gaan de wielen er af. Om zo min mogelijk met publiek geconfronteerd te worden traint hij er 's morgens vroeg of in de namiddag. Na een paar maanden "droog" trainen in Ne derland volgen dan, meestal aan het begin van het jaar, uitstapjes naar sneeuwrijke gebieden in Zwitserland, meestal Duits land. Vanwege klimatologische omstan digheden zit het er niet in dat ooit in Ne derland de nationale kampioenschappen kunnen worden gehouden. Opvallend is het wel dat Nederland, hoewel geen sneeuw- land, in verhouding met landen als Oosten rijk en Zwitserland juist erg veel beoefe naars van deze typische sneeuwsport kent. „En onze houden doen echt niet onder voor die in het buitenland", zegt|Hekkers. De hier getrainde sledehonden passen zich zonder moeite in de sneeuw aan". In Winterberg komen honderd hondenstellen aan de start. Lopen ze in klasse A (5 tot 8 honden) dan moeten ze een heuvelachtig terrein met een lengte van 14 km afleggen. In klasse B (3 tot 5 honden) 10 km en in klasse C (3 of 4 honden) 6 km. Er moet een 12 tot 14 kilo zware slee worden voortgetrok ken met daarop de menner. Aan dit open kampioenschap doen ook honden mee uit Duitsland, Zwitserland, Finland, Noorwe gen en Denemarken mee. Katwijker Anton Schild is een van de kans hebbers in de B-klasse. Halverwege fe bruari is hij ook met zijn honden van de partij in Tanheim (Tirol) in Oostenrijk waar dan de Europese kampioenschappen wor den gehouden. door Herman van Amsterdam De winkel waarin hij nog niet zo lang geleden zijn klanten de kar bonades en doorregen speklap pen in handen speelde, heeft de Hillegomse oud-slager Piet Al leman omgetoverd tot een gale rie, waarin louter zijn eigen wer ken en die van zijn kinderen te zien zijn. De kleine schilderijen liggen in de smalle etalage uitge stald en op de in tact gebleven toonbank, op de winkelvloer en rondom de in de achtermuur aangebrachte vriesruimten hangt en staat het grotere werk. De winkelruimte, aan het begin van de Molenstraat, trekt veel be kijks. En Alleman laat dikwijls belangstellenden binnen om met hen van gedachten te wisselen over wat hij maakte. De slager, hy zat vijftig jaar in het vak, hanteert al heel wat jaartjes de penselen. Een kwart eeuw om precies te zijn. Aanvankelijk één avond in de week, maar nu hij met pen sioen is gooit hij er dagelijks twee uur tegenaan, 's Morgens vroeg en later op de avond. "Tussen door hou ik de tijd vrij voor mijn acht kinderen", zegt de slager Er is veel vraag naar zijn schilderij en. "Als ik nu zou aankondigen dat ik ze allemaal van de hand wil doen (hij heeft er een dikke zes tig) dan zou ik ze binnen een paar weken kwijt zijn. Maat wat heb ik aan geld? Ik moet er niet aan denken dat mijn bankrekening hoog is maar mijn winkel leeg. Ik kan er erg moeilijk afstand van doen". Een opleiding heeft de Hillegom- mer nooit gevolgd. Wat hij er van weet heeft hij uit studieboeken. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Tegenwoordig schildert Alleman twee uur per dag Het liefst schildert hij meester stukken na. Rembrandt en Jan Steen zijn favorieten. Maakt zijn keus uit fotoboeken of komt in een museum op een idee. "Als ik ergens een mooi schilderij zie", zegt hij, "wil ik het ook hebben. Kopen kan niet dus probeer ik ze maar zelf te maken". Voor het naschilderen van de Nachtwacht trok hij anderhalf jaar uit. Op ware grootte repro duceerde hij ook een schilderij van een Engelse meester. Die kwam zo goed uit de verf dat des kundigen van het rijksmuseum een kijkje zijn komen nemen. Zijn werken hangen in de slagerij en overal elders in de woning. De huiskamer gebruikt hij als ate lier. De slager is destijds voorzitter ge weest van een clubje Hillegomse huisschilders. Eén keer per week gingen die gezamenlijk aan de slag in een zaaltje aan de Hille- gommerdijk. De eerste jaren kwamen er steeds zo'n twintig opdraven. Dat, werden er steeds minder en inmiddels is de club niet meer. Er zijn meer amateur-schilders in het gezin Alleman. Van de acht kinderen pakken drie regelmatig de penselen. Met name de doch ter Lia, een 28-jarige verpleeg ster, schildert zeer verdienstelijk. "Ze is enorm goed in het priegel- werk", zegt vader Piet", als je ziet wat ze heeft gemaakt zou je zwe ren dat het een of ander meester werk is". Lia Alleman, goed in het priegelwerk. DEN HAAG (GPD) - Een slager die bezig was met uitbenen kreeg een splin ter in zijn oog. Gelukkig drog hij contactlenzen, zodat er niets beschadigd werd. Een vrouw in Zaan dijk droeg contactlenzen dag en nacht. Zij liep een infectie op en werd blind. Pas na een transplantatie van het hoornvlies kon zij weer zien. Met dergelijke voorbeelden kun je bewijzen hoe veilig en hoe onvei lig contactlenzen zijn, vooral als je een van de gebeurtenissen ver zwijgt. Positieve verhalen berei ken minder gauw de pers dan de negatieve. Vandaar dat alleen het ongeluk van de vrouw nog steeds de ronde doet. Vergeten wordt dan ook nog dat verkeerde voor lichting de oorzaak was van alle ellende. De vereniging van con tactspecialisten (ANVC) voert al enige tijd een actie om de kopers dergelijke ervaringen te bespa ren en uiteraard ook om de eigen naam te beschermen. De naam van contactlensspecialist is niet wettelijk, ofschoon de nieuwe opticienswet al ruim zes jaar in voorbereiding is. Iedereen mag zich nog specialist noemen. Volgens Th. M. Merkx, secretaris van de vereniging, is dat de reden waarom zoveel mensen zijn te leurgesteld. Veel lenzen van en kele honderden guldens liggen nu waarschijnlijk voorgoed op geborgen in een la omdat de klant verkeerd is voorgelicht, de voor bereidingen onvoldoende waren, of de lenzen niet goed aange- Want contactlenzen aanschaffen vergt meer dan het betalen van een fors bedrag. Niet alle mensen kunnen ze verdragen. Je moet Voor- en nadelen van contactlenzen volgens de vereniging van specialisten. Voor: Anti-brillendragers kunnen hun cosmetische of ijdelheidsoverwegingen laten varen. Men houdt zijn eigen ge zicht (niet altijd even voordelig). Contactlenzen beslaan niet. Bij regen belemmeren druppels het gezicht niet. Zij geven door gaans een betere gezichlsscherpte. Men heeft een onbelemmerd gezichtsveld. Bij sommige beroepen, sport, spel en hobby's zijn ze gemakkelijker. Zij breken niet bij vallen of stoten (al moet men er niet op gaan staan). Wie de lenzen volgens de voorschriften draagt en onderhoudt is zich er vrijwel nooit van bewust een hulpmiddel te dragen (geen druk op neus en oren). Tegen: Een gevallen contactlens is moeilijk, zo niet onmogelijk terug te vinden. Een stofje of haartje dat tussen oog en lens raakt irriteert of doet pijn. De lens moet soms uit het oog worden gehaald en schoongemaakt, ook op ongelegen ogenblikken (bij voorbeeld in de auto). Een harde contactlens kan verschuiven of uit het oog springen. Zij vragen een nauwgezet hygiënisch on derhoud. Bij felle zon kan een lens lichtgevoeligheid veroorza ken. Te lang dragen veroorzaakt meestal brandende en soms pijnlijke ogen. Bij veranderde lichamelijke omstandigheden zo als ziekte, gebruik van medicijnen of (te veel) alcohol, zwanger schap en menstruatie kan de lens het oog irriteren. Bij het auto rijden 's avonds kan men last hebben van reflectie door tegenlig gers. In een erg warme, rokerige atmosfeer kunnen er moeilijk heden optreden. ermee leren omgaan en eraan gewend raken (waarschijnlijk met meer moeite dan bij een kunstgebit). Alleen een vakman met een goede opleiding kan de klant op de juis te manier helpen, aldus Merkx. Zijn vereniging eist van de onge veer 250 leden een opleiding van minstens acht jaar. Zij moeten de klanten objectief voorlichten en zowel op voor- als nadelen wij zen. Om de leden voor de klanten onmiddellijk herkenbaar te ma ken dragen zij een identiteits kaart. De kopers van contactlenzen krij gen een SOS-penning, zodat hulpverleners in geval van on gelukken kunnen zien dat het slachtoffer contactlenzen draagt. Een bewusteloze beweegt zijn oogleden niet. Daardoor wordt het oog door de lens afgesloten van zuurstof. Duurt dit te lang, dan kan dat schadelijk zijn. Specialisten die niet zijn aangeslo ten bij de vereniging, een klein percentage overigens, hoeven na tuurlijk niet slechter te zijn dan hun georganiseerde collega's. Een niet georganiseerde kan met een diploma even goed bewijzen dat zijn opleiding voldoet aan de eisen van de vereniging. Maar bij klachten sta je als klant alleen te genover de specialist, die niet kan worden berispt of op andere wij ze aangepakt door een vereni ging. Bovendien zorgt de vereni ging voor nascholingscursussen voor de leden. Over de risico's van contactlenzen wordt baarlijke nonsens verteld, zegt Merkx. De lenzen zijn vol komen ongevaarlijk mits ze op de juiste manier worden gebruikt. Zelf kreeg hij een vrouw in de zaak die een klap op haar oog had gehad. De lens had geen enkele schade aangericht aan het oog. Miljoenen mensen, van wie vele honderdduizenden in ons land, dragen volgens de vereniging contactlenzen. De cijfers leidt men af van de verkopen. In Europa zijn na 20-25 jaar elf ge vallen bekend waar echt iets is misgegaan, waaronder die ene vrouw in Zaandijk. Acht gevallen deden zich merkwaardigerwijze voor in Zwitserland. Er zijn wel mensen die nooit kunnen wen nen aan contactlenzen, zelfs met de hulp van de specialist. Het succes is voor een belangrijk deel afhankelijk van de wil om door te zetten, vooral in de beginperiode. Daarom is het belangrijk om eerst bij zichzelf te rade te gaan of men wel voldoende gemotiveerd is, zegt de vereniging. De gewenningsperiode doorzetten (bij harde lenzen langer dan bij zachte) vraagt enig doorzettings vermogen. Geleidelijk aan gaat men de lenzen langer achtereen dragen, totdat de ogen er hele maal aan zijn gewend en men de lenzen de hele dag van 's och tends vroeg tot 's avonds laat zonder problemen kan inhouden. In de nacht moeten ze in elk geval eruit. Mensen die lijden aan chronische droogte van de ogen, chronisch ontstoken oogleden, of aan oog ziekten, wordt contactlenzen af geraden. Ook wanneer men nu en dan een bril nodig heeft kan men beter geen contactlenzen aan schaffen. De vereniging heeft speciale voorlichtingsboekjes la ten drukken voor de koper, een voor zogenaamde harde lenzen (die kleiner zijn en daarom wel eens worden verloren) en zach te. De boekjes schrikken sommigen af omdat er eem uitvoerige ge bruiksaanwijzing in staat die op mij overkomt als een beschrij ving van een dagelijks terugke rende doktersbehandeling. Aan de andere kant bewijzen de boekjes de nauwgezetheid waarmee de vereniging de kopers wil informeren. „Voor de kl&nten een boekje krij gen hebben we eerst al uitgebreid met hen goefend", aldus Merkx. „Zo'n boekje is alleen een geheu gensteuntje en niemand schrikt er dan nog van!". t de F-15 Eagle. Door stagnatie in de brandstoftoevoer zijn tot dusver al negen Eagles DEN HAAG - Stagnaties in de brandstoftoevoer in de motoren van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig F- 15 (Eagle) hebben tot dusver het verongelukken van negen van deze toestellen tot gevolg gehad. Vijf on gelukken vonden plaats in West-Duitsland, alle in de afgelopen acht maanden. De Amerikaanse lucht macht heeft 28 Eaglés gestationeerd op Soesterberg. De motor, Pratt Whitney F-l 00, is dezelfde als in de door Nederland bestelde F-l 6. De constructiefout zit in de startmotor van de naver- brander. Gebleken is dat wanneer het vliegtuig van gewone stuwkracht over gaat op volle stuwkracht - om dit te bereiken wordt de naverbrander in werking gesteld - de brandstoftoevoer kan stagneren. Daar door vielen in enkele gevallen beide motoren uit. De ongelukken, vier van de negen gebeurden in de Ver enigde Staten, kwamen zowel by het opstijgen als in de lucht voor, en hebben in West-Duitsland tot dus ver het leven van een vlieger gekost. De vliegtuigen werden grotendeels of geheel vernield. De Amerikaanse luchtmacht heeft nu besloten dat in elk geval op oefenvluchten de naverbranders tot na der order niet mogen worden gebruikt. Inmiddels wordt gewerkt aan een wijziging van de motoren (twee per F-15, een per F-16), maar het probleem is dat het stagneren van de brandstoftoevoer verschil lende oorzaken blijkt te hebben. Daarmee rijst de vraag of de aangebrachte veranderingen afdoende zijn om de kans op deze ongelukken uit te slui ten. De beperking voor het gebruik van de extra lawaai makende naverbrander geldt ook voor de vliegtui gen die op Soesterberg (Camp New Amsterdam) zijn gestationeerd, ofschoon in de motoren van deze F-15 Eagles de beoogde wijzigingen al zijn aangebracht. Dezelfde verandering is ingebouwd in de motoren die voor de F-16 worden geleverd. Op de Amerikaanse basis Ramstein in West-Duitsland zijn 75 Eagles gestationeerd. Het zijn de modernste zware gevechtsvliegtuigen uit het Amerikaanse wa penarsenaal en vele zijn nagenoeg constant in de lucht. Enige tijd geleden werd een record gevestigd, toen de 75 vliegtuigen in een tijdsbestek van bijna 23 uur 322 starts maakten. Een woordvoerder van de basis Ramstein heeft er in tussen op gewezen dat het aantal ongelukken per vlieguur voor de F-15 tot dusver zeer laag is in verge lijking met vroegere gevechtsvliegtuigen. In de'eer- ste 100.000 vlieguren die de Eagles hebben gemaakt, zijn er gemiddeld 6,6 verloren gegaan. Voor de F-4 Phantom, evenals de Eagle een produkt van McDonnell-Douglas, was dit cijfer 24,8 en voor de Lockheed F-l04 Starfighter was het 46,0.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4