Hartebrugkerk in de steigers PvdA te mager Financiële daklozen voor actie begint zondag met heilige mis Opzet centrum Actief in vrije tijd kwijt: minder kansen voor kind in crèche? Moeder wil baan niet In november van het vorige jaar gaf Monumentenzorg toestemming voor die restauratie, niet na tal rijke gesprekken met het kerkbe stuur, de Stichtingen "Hartebrug moet blijven" en "Orgelfonds Hartebrugkerk", het bisdom en de gemeente Leiden. Het eerste verzoek om subsidie voor restauratie werd in 1971 ge daan nadat er in 1970 sanerings plannen voor de binnenstadspa rochies Lodewijk en Hartebrug bekend waren gemaakt. De Stichting "Hartebrug moet blij ven" werd opgericht. Die stich ting begon een grote financiële actie, die het mogelijk maakte het ernstig lekkende dak van de kerk te repareren (in 1973) en na vijf jaar een batig saldo opleverde van 181.000 gulden. Intussen was in '74 van Monumentenzorg een afwijzend antwoord gekomen op het subsidieverzoek. In datzelfde jaar werd ook het orgel van de Hartebrugkerk op de mo numentenlijst geplaatst en Mo numentenzorg verlangde dat de restauratie daarvan parallel zou lopen met de kerkrestauratie. Architect Jan Walraad uit Brielle maakte een begroting van ruim 1,7 miljoen gulden (in '76), en weer werd er een subsidiever zoek ingediend. Ook dat werd in eerste instantie afgewezen, maar druk van alle kanten uitgeoefend resulteerde uiteindelijk in een goedkeuring door Monumenten zorg. De restauratie moet in maart be ginnen. Het bestek is nog niet helemaal klaar, daarvoor moet de toren eerst van dichtbij bekeken worden. Vandaar dat de steigers nu al door het bedrijf SSH uit Helmond worden neergezet. De inschrijving van aannemers voor de restauratie zelf is nog niet ge- Creatieve cursussen (1) KI K-K O-Leidse Volksuniver siteit gaat binnenkort met een aantal nieuwe creatieve cur sussen beginnenDe cursussen zijn: yoga (maandag, woens dag en donderdagavond) aanvang: 15,17 en 18 januari, spinnen/weven (dinsdagoch tend) aanvang 16 jan., dan- sexpressie (vrijdagavond) aanvang: 31 jan., donkere kamer-technieken (donder dagavond) aanvang: 15 jan., timmeren /houtbewerking (donderdagavond), aan vang: 18 jan. vliegertechnie ken (donderdagavond)aan vang 18 jan. en filmen voor gevorderden (dotiderdag- avond), aanvang 18 jan. Creatieve cursussen (2) Verder sieraden maken (maan dagavond), aanvang 15 jan., lithografie (dinsdagavond), aanvang 30 jan., edelstenen slijpen (dinsdagmiddag en woensdagavond) aanvang 16 en 17 jan., boekbinden maandagavond aanvang 15 jan., droogbloemenschik- ken (vrijdagavond 19 jan.), vegetarisch koken (dinsdag avond) aanvang 16 jan., ko ken voor kamerbewoners (woensdagavond)aanvang 7 feb. Voor nadere inlichtingen over de cursussen K O-bu reau, Oude Vest 45 of tel. 141141. Mirakelsoos In de Mirakelsoos van 't Bree- huys, Breestraat 19, treedt morgenavond de formatie "Trio Elastiek" op. Ze spelen ritmische folkmuziek en be spelen onder meer orgel, bas, slide harmonica en kazoo.Het optreden begint om half tien 's avonds en de entreeprijs be draagt f 2J50. Klaverjassen Voor bewoners van Maredorp en Noordvest is er morgen een gezellige avond in hel Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Er kan geklaverjast en gesjoeld worden en er zijn mooie prijzen te winnen. Te vens zal die avond de gitarist Paul Deneer optreden. Aan vang van de avond 20.15 uur. NBOS-bijeenkomst De afdeling Leiden van de Ne derlandse Bond van Oud strijders houdt morgen de nieuwjaarsreceptie in het Prot. Militair Tehuis aan de Tulpstraat 15a in Katwijk aan de Rijn. Aan de receptie gaat een korte jaarvegade- ring vooraf, die om acht uur begint. De avond wordt ver der met schiet-, kaart- en bil jartwedstrijden voortgezet. Het interieur van de Hartebrugkerk LEIDEN - De PvdA-fractie in de Leidse gemeente raad vindt de bestuurlijke regeling voor het daklo- zencentrum te mager. De fractie is van oordeel dat het Leger des Heils bij de voorgestelde opzet teveel bevoegdheden krijgt en de controle van de gemeente op de gang van zaken te beperkt is. Tot dit oordeel kwam de PvdA- fractie gisteren in een besloten bespreking over het daklozen- centrum. De fractie zal nu in eer ste instantie via zijn wethouders in het college van b en w probe ren de opzet aan te passen. An ders zal de fractie in de raad met de nodige wijzigingen komen", kondigde fractievoorzitter Peter De opstelling van de PvdA-fractie kan de realisering van het daklo- zencentrum bemoeilijken. Het is bekend dat het Leger des Heils een te grote controle van de ge meente afwijst. Zoals eergisteren gemeld heeft een voorbereidende werkgoep onder leiding van WD-wethouder Schoute (welzijn) deze week een principeakkoord bereikt over de opzet van een daklozencentrum. De leiding van dit centrum zal in handen zijn bij beroepskrachten van het Leger des Heils, terwijl de gemeente via een zogenaamde ar tikel 61-commissie (raadsleden plus deskundigen) het bestuur vormt. De PvdA-fractie vindt echter dat in deze regeling de bemoeienis van de gemeente teveel beperkt is tot het beheer. De fractie stelt zich op het standpunt dat de gemeente ook invloed moet hebben op de opvang zelf. Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Bromfietser tegen auto LEIDEN - Een 19-jarige inwoon ster van Oegstgeest is gisteren ten gevolge van een aanrijding met onbekend letsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Zij reed met haar bromfiets over de Sumatrastraat in Leiden en werd bij het passeren van een gepar keerd staande auto aangereden door een in tegenovergestelde richting rijdende personenauto. betrapt LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een drietal Leidenaars op heterdaad betrapt bij een po ging tot inbraak in een benzine station aan de Willem de Zwij gerlaan. Het drietal verschool zich vergeefs onder een dekzijl waaronder bouwmaterialen waren opgesla gen in verband met een verbou wing aan het station. Bij nader onderzoek bleek dat de drie Lei denaars, twee l&-jarigen en één 16-jarige, in dezelfde nacht elders in Leiden twee personenauto's hadden gestolen. In de magazijnruimte van Vroom en Dreesmann is gisteren in de namiddag door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in een aantal containers waarin papier en verfmateriaal lag opgeslagen. Door de brand werd het automa tische sprenklersysteem inge schakeld waardoor de brand vrij snel werd geblust. De Leidse Brandweer verrichtte vervolgens nog enige nabluswerkzaamhe- den. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. LEIDEN - Waarschijnlijk nog deze week komt de Harte brugkerk (hoek Mare/Haarlemmerstraat) in de steigers te staan. Dan komt de restauratie van de kerk in zicht, waar voor acht jaar geleden al een verzoek naar Monumenten zorg ging. Ook in Nederland is het jaar van het kind nodig. Dat vindt de nationale commissie voor het internationaal jaar voor het kind tenminste. De voorzitter van die commissie, oud-minister mr. Th. H. Bot, noemde in zijn inleiding op een studiebijeenkomst over "baby- zorg en ontwikkeling van het gedrag", in Amsterdam,een aantal aspecten waarom volgens hem ook in Nederland een jaar van het kind nodig is. Zo wees hij er bijvoorbeeld op dat de emancipatie van de vrouw op zichzelf goed is, maar dat de consequenties ook onze aandacht moeten hebben. ZoJn consequentie is voor een werkende moeder ondermeer dat ze haar kind(eren) ergens moet onderbrengen, een crèche. Bot zei daarover: "De ontwikkelingskansen voor een crèche-kind lijken vooralsnog lager te liggen dan die van een kind, dat in een gezin wordt opgevoed." Hij leidde dat af uit publicaties van deskundigen. Ook op de studiebijeenkomst zelf betoogden diverse professoren dat een kind behoefte heeft aan vaste zorg. en gaven voorbeelden van crèche-kinderen die emotioneel en intellectueel in hun ontwikke ling zouden achterblijven. "De moeilijkheid is datje nooit naar één bepaald kind kunt kijken thuis en op de crèche. Voor hetzelfde geld zou ik kunnen verzinnen dat een crèche-kind juist meer kansen heeft, omdat de moeder het als ze 's ochtends werkt, 's middags juist meer aandacht geeft en het meer stimuleert." Aldus mevrouw Okker. Ze is de moeder van Bapke, die toen ze zes weken oud was naar de crèche werd gebracht en daar tot ze naar de kleuterschool ging bleef, vijf halve dagen in de week. Het tweede dochtertje, Rikje, is nu op de crèche, ze is anderhalfjaar. Mevrouw Okker zelf is penningmeester van de Stichting kindercrè che "Het KoJiijn Het Konijn (aan het Levendaal) is één van de twee crèches in Leiden waar kinderen vanaf zes weken terecht kunnen. Verder is mevrouw Okker voor halve dagen wetenschap pelijk medewerker aan de Leidse universiteit. Ze vertelt: "Ik wou proberen om half te blijven werken toen de kinderen kwamen. Alshet kon: alshet niet zou gaan.dan niet. Als het niet goed gegaan was op de crèche hadden we meteen een andere oplossing gezochten ik denk dat heel veel ouders er zo over denken." "Maar de crèche heeft ook een aantal positieve kanten, zoals het contact dat ze van jongs af aan hebben met andere kinderen. Ook als ze nog niet met elkaar spelen hebben ze plezier van andere kinderen om zich heen. Bovendien hebben ze een grote hoeveelheid ruimte om te spelen: het lijkt een beetje meer op het grote gezin van vroegeren ik stop toch omdat ik 's ochtends afleiding in mijn werk heb 's middags extra veel tijd en energie in mijn kinderen." In Het Konijn verblijven over de hele week genomen 54 kinderen. Sommigen zijn er elke daganderen een paar dagen per week. De oudsten van 21/tot vier jaar zitten 's ochtends apart en doen dingen die bij hun leeftijd horen: plakken, prikken, enz. De kleintjes slapen vooral nog veel, er is een aparte kamer waar ieder kind zoveel mogelijk zijn eigen bedje heeft. Als ze niet slapen, zitten ze in de box of in het kinderzitje, of eten. Het eten voor de baby's wordt door de moeders meegegeven, de anderen krijgen boterhammen van de crèche. Die zitten bij de prijs in, net als luiers. De crèche krijgt subsidie van het rijk voor de salarissen van de vier leidsters. De ouders moeten zelf bijdragen voor de huisvesting, het speelgoed, luiers, eten, enz. Volgens de rijksbijdrageregeling die vorig jaar van kracht is geworden betalen ouders van wie het gezinsinkomen 2300 gulden netto per maand is zes gulden dertig per halve dag. Wie minder verdient, betaalt ook minder. Voor het tweede kind zijn de kosten voor iedereen gelijk, dertig cent per halve dag. Aan de financiële kant hoeft het dus niet te liggen dat ouders uit lagere milieus hun kind niet naar de crèche brengen. Toch is het zo, de ouders van crèche-kinderen werken veelal bij de universi teit of het ziekenhuis, of zijn student. Na een jarenlange studie vinden ze het zonde om hun baan vanwe ge een kind op te geven. Overigens is de wachtlijst bij Het Konijn in de tien jaar van zijn bestaan steeds langer geworden. Op dit moment staan er 75 mensen op BRILJANTEN Bij inbraak opend. Architect Walraad heeft wel zelf al vier aannemers voor gedragen (Bik en Breedeveld uit Leiden, Langeveld uit Leiden, Huurman uit Delft en Wouden berg uit Ameide), maar Monu mentenzorg heeft daarin het laat ste woord. De verwachting is dat de totale restauratie ruim tien maanden in beslag gaat nemen. De kosten zijn inmiddels geraamd op twee miljoen gulden. Het rijk geeft daarvan vijftig procent sub sidie, de provincie tien procent en de gemeente dertig procent. Maar dat geld komt pas in 1982, het kerkbestuur moet zelf voor de voorfinanciering zorgen. De ge meente Leiden heeft die voorfi nanciering echter met een ruim gebaar voor haar rekening geno men, tegen een billijke rente. Die rente wordt betaald door-het bis dom, en moet in twintig jaar wor den terugbetaald. Wat de kerk dus zelf nog bij elkaar moet zien te krijgen is tien procent van de begrootte twee miljoen plus de rente van de voorfinanciering. Alles bij elkaar moet er binnen drie jaar toch 360.000 gulden op tafel komen. De Stichting "Hartebrug blijft" (het vroegere "Hartebrug moet blij ven" en het orgelfonds zullen daartoe aanstaande zondag een actie beginnen. Die begint met een plechtige Echaristieviering (om half elf) met medewerking van het gemengd koor "St. Cae- cilia", en organist Jan Schmitz. Daarna zullen veertig mensen in de week van vijftien tot twintig ja nuari alle parochianen bezoeken met inschrijfkaarten voor het res tauratiefonds. Maar men ver wacht ook van niet-parochianen, net als dat bij de vorige actie voor restauratie van het dak het geval was, ruime bijdragen (het giro nummer is 558718). Verder hoopt organist Jan Schmitz in maart een tweede langspeel plaat te maken, waarop hij met twee koren ondermeer de Missa Festiva van Gretchaninoff ten gehore zal brengen. Volgens Schmitz wordt het Maar- schalkerweerdorgel dat in 1877 gebouwd is na de restauratie het meest romantische orgel van Leiden. Er zullen nu een aantal registers bij worden gemaakt die er bij een restauratie in 1945 zijn uitgehaald, zodat het weer in zijn oorspronkelijke staat wordt her steld. Schmitz wil na de restaura tie ook het orgelfonds omdopen in een "Stichting Leiden orgel- stad" en samen met organisten van andere bekende orgels in Leiden een concertagenda opzet ten. De Hartebrugkerk zelf is in 1894 gebouwd. Het is een zogenaamde Waterstaatskerk, want gebouwd in een periode dat de kerken on der het ministerie van waterstaat vielen. Overigens heet de kerk of ficieel "Onze lieve vrouw on bevlekt ontvangen". De naam Hartebrugkerk dankt de kerk aan de Hartebrug die eertijds over de Mare lag. Die brug dankt zijn naam weer aan een bierbrouwerij 't Harte", die vroeger op de plaats stond waar nu de kerk staat. Om die grond in handen te krijgen heeft men trouwens nog listig te werk moeten gaan. Want toen de brouwerij verdween kwam de grond in handen van 'antipaap- sen', die het nooit zouden hebben verkocht als ze wisten dat er een katholieke kerk op zou komen te staan. Daarom heeft men tot bij de notaris, toen de overdracht van de grond een feit was, doen voorkomen alsof er weer een brouwerij zou komen. Waarschijnlijk nog deze week zal de Hartebrugkerk in de steigers gaan. Een middag in crèche Het Konijn. Kinderen van zes we ken tot vier jaar zitten met de vier leidsters om tafel. Dat wil zeggen, de allerkleinsten sla pen (in een aparte kamer).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3