LEIDSCH DAGBLAD Bisschoppen naar Rome na onderling gesprek Mislukte grap j/]y horen SHicinoek tegen zin Russen in Nederlandse bloemenveilingen: Vorst kost muioenen üj Enkele buien Marechaussees door Israeli's vastgehouden DONDERDAG 11 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35753 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - De AMSTERDAM (ANP) redactie van het weekblad Vrij Nederland heeft zich de ze week niet laten verleiden door een grap die Tweede Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling met het weekblad wilde uithalen. De redactie had direct door dat een ano nieme brief, die dinsdagmor gen was binnengekomen en waarin Vondeling werd be schuldigd van het aannemen van gratis KLM-ticke'ts, door Vondeling zelf was geschre ven. Volgens het weekblad, dat de brief in het jongste nummer heeft afgedrukt, erkende Vondeling onmiddellijk dat hij de briefschrijver was, toen de redactie hem hiernaar vroeg. 'Jullie maken zoveel grappen over mij, dat ik graag iets terug wilde doen', zou Vondeling hebben gezegd. Mislukte scheikunde- proef hoeft niet uit boek (van r verslaggevers) Sneeuwbuien NEW YORK/BANGKOK (Reuter/ GPD) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is vanmid dag in open vergadering bijeen gekomen op verzoek De Russische vertegenwoordiging in de raad was tegen de open bij eenkomst, omdat Sihanoek naar haar mening niet langer namens de Cambodjaanse regering spreekt. De prins is in New York als vertegenwoordiger van de re gering van Pol Pot, die door in vallende Cambodjaanse opstan delingen met steun van Vietna mese militairen uit Cambodja is verdreven. De nieuwe machthebbers in het land maakten vandaag bekend dat hun 'minister van buiten landse zaken', Hun Sen, naar New York op weg is om bij de VN namens zijn regering de plaatsen die zijn ingeruimd voor Cam bodja op te eisen. Thailand De Verenigde Staten zijn bezorgd dat de strijd in Cambodja naar Thailand zal overslaan. De neu traliteit van Thailand dreigt in gevaar te komen als gevolg van de toenemende incidenten aan de grens met Cambodja, waar Viet namese troepen de vluchtende Khmer-eenheden van de omver geworpen regering tot in Thai land proberen te achtervolgen. De Vietnamese troepen krijgen steun van de luchtmacht die op verscheidene punten aan de grens met Thailand bombarde ren dicht in de buurt van Thaise militaire installaties. In Bangkok wordt morgen en za terdag een spoedvergadering ge houden van de ministers van bui tenlandse zaken van de associatie van Zuidoostaziatische staten (ASEAN), die wordt gevormd door Thailand, Singapore, Malei sië, Indonesië en de Fillipijnen om naar verluidt "een krachtig standpunt te formuleren" tegen wat wordt genoemd Vietnamese inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Cambodja. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De mislukte scheikunde-proef in Alphen, die dinsdagmorgen leid de tot spoed-opname van een le rares en een amanuensis in het ziekenhuis na inademing van blauwzuurgas, hoeft niet uit de schoolboeken te worden ge schrapt. De samensteller van het bewuste boek ("Chemie 4-havo", in ge bruik bij leerlingen van 50 havo's in Nederland) heeft vanmorgen wél een brief gestuurd naar alle betrokken scholen, maar daarin wordt alleen geadviseerd om en kele voorzorgsmaatregelen te nemen om herhaling van het Al- phense ongeluk te voorkomen. "Er moet in Alphen iets heel bij zonders zijn misgegaan. Het be treft hier een standaard-schei- kundeproef, die' al tientallen ja ren in gebruik is. Ik heb ook zeer verbaasde reacties ontvangen van andere scheikundeleraren over dit ongeval", aldus vanmor gen drs. W.G. Hondebrink, de samensteller van het boek, SLO (Stichting Leerplan Ontwikke ling) in Enschedé. Het blauwzuur op de Alphense school kwam vrij, toen schei - kundelerares Gerdien Brinkman en amanuensis Willy Wijnands bezig waren met de bepaling van de hoeveelheid ijzer in het water. Daarvoor moet aan het water be halve een thiocynaat-verbinding ook enig zoutzuur (als "buffer- stof') worden toegevoegd. Bij die reactie ontstonden blauwzuur- dampen, die -al snel dodelijk kunnen werken. De docente was al bewusteloos en de amanuensis werd onpasselijk, toen een andere scheikundele raar het gebeuren tijdig bemerk te. Dankzij snel ingrijpen, o.m. in het Alphense ziekenhuis waar spoedig een tegengif aanwezig was, kon volgens schoolhoofd drs. Wim Chamuleau erger wor den voorkomen. Het tweetal mocht gisteren weer naar huis. De arbeidsinspectie in Den Haag heeft gisteren met voorrang de bewuste ijzerbepalingsproef uit gevoerd. Zij is tot de conclusie gekomen dat zowel een goede als foute reactie kan optreden. Dat staat niet in het boek vermeld. De gemiddelde scheikundeleraar kan een dergelijke reactie niet voorzien, aldus de arbeidsinspec tie. 'Deze bevinding was vanmorgen nog niet bekend bij drs. Honde brink van de SLO. Er was volgens hem ook geen reden om in de brief naar de scholen te stellen dat de proef uit het schoolboek moet worden verwijderd. "Het enige wat wij kunnen bedenken is dat er bij de proef misschien wat teveel zoutzuur wordt toege voegd (waardoor blauwzuurgas kan ontstaan, red.) We adviseren daarom in onze brief om voortaan wat minder zoutzuur te gebrui ken." LONDEN - De Britse actrice Su san Hampshire (midden) neemt met een aantal jonge collega's deel aan een zogenaamde 'jog- ging-party' rond, het Londense Hyde Park. Deze vorm van trim men is in Groot-Brittannië op het ogenblik bijzonder populair. Vrachtwagen chauffeur rijdt door na aanrijding (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - De 19-ja- rige A. Stokman uit de Haarlem mermeer is gistermiddag overle den na te zijn aangereden door een vrachtwagen. De bestuurder van de wagen, die was doorgere den na het ongeval is inmiddels door de politie achterhaald. DE BILT KNMI) - Ook morgen zullen er in ons land enkele s buien vallen. Deze buien ontstaan boven de Noordzee en worden met een noordwestelijke wind ons land binnengevoerd. Boven de Noordzee bevindt ziekeen depressie die langzaam opvult en naar Noord-Duitsland trekt. Even ten westen van Ierland bevond zich vanmorgen een opbouwende rug van hogeluchtdruk die morgen boven de Britse eilanden zal liggen. Door deze ontwikke lingen blijven we in een noordwestelijke aanvoer. Onder invloed van de naderende rug van hogeluchtdruk zijn en kele opklari ngen te verwachten. In het temperatuursverloop komt nog weinig ver andering. De veiling in het Westland kreeg de grootste klap te verwerken: zes miljoen gulden minder omgezet, Aalsmeer viereneenhalf miljoen en Flora Rijnsburg anderhalf miljoen. Het ziet er naar uit dat deze bedra gen de komende dagen nog ver der zullen oplopen. Door sneeuwval en bevriezing zijn de wegen zeer slecht of helemaal niet begaanbaar. De export, en daar moeten de veilingen het van hebben, ligt praktisch volledig lam. De exporteurs die toch op weg gaan, naar Duitsland bij voorbeeld, onze grootste afnemer van bloemen, stranden onderweg of mogen de grens niet over. Niek Hemmes van veiling Flora: "We zijn sterk afhankelijk van goede wegen en de lust van de klant om naar buiten te gaan. Beide hebben de laatste dagen ontbroken. Het weer lokte be paald niet om even naar buiten te lopen en ergens een bloemetje te gaan kopen." De kwekers krijgen het in deze win terse dagen vooral voor hun kie zen. Een bosje tulpen, bijvoor beeld, dat normaal gesproken drie gulden oplevert, brengt nu nauwelijks de helft op. Handel is er praktisch gesproken niet, om dat bloemenventers en markt kooplieden met dit weer niet de straat op gaan. Weinig te verdienen dus voor de bloemenkwekers. Hun kosten rennen echter wel razendsnel vooruit. Met name het energie verbruik is schrikbarend hoog. De meeste kwekers hebben over de afgelopen dagen eens zoveel aardgas of stookolie verbruikt als bij normaal weer. Concreet cij- fermateriaal is er nog niet. Het energiebedrijf "Rijnland" in Lei- Wilde achtervolging Hillegommer rijdt in op politieauto (Van t r verslaggevers) noordwestelijke wind. Minimumtem- 'Peraturen ongeveer min één graad. Maximumtemperaturen enkele graden boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.53 uur, maan op: 16.38 uur; onder 7.38 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.48 en 14.59 uur, laagwater om 11.00 en 23.15 uur. De 19-jarige inwoner van de Haar lemmermeer werd gisterochtend al fietsende op de Cruquiuswak onder Vijfhuizen geschept door een hem achteropkomende vrachtwagen. De fietser werd door de vrachtwagen acht meter weggeworpen op het ijs van de Ringdijk. Met zeer ernstige verwondingen werd het slachtoffer overgebracht naar het Elisabeth Gasthuis in Haar lem. In verband met zijn verwon dingen werd hij later vervoerd naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam, waar hij rond half een aan zijn verwondingen over leed. De bestuurder van de vrachtwagen, een 26-jarige inwoner van de Haarlemmermeer, werd door de politie achterhaald aan de hand van gevonden delen van de rich tingaanwijzer van de vrachtwa gen op de plaats van het ongeval en een uitgebreid buurtonder zoek. In een van de straten in de omgeving vond de politie de vrachtwagen terug. De bestuurder van de vrachtauto verklaarde tegenover de politie wel gestopt te zijn na het ongeval, maar uit schrik te zijn doorgere den. De politie heeft de bestuur der van de auto overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Hoofddorp. UTRECHT (ANP/GPD) - De me ningsverschillen tussen de Ne derlandse bisschoppen zijn zo hoog opgelopen dat zaterdag de bisschoppen bij elkaar komen voor een gesprek. Kardinaal Willebrands en bisschop Simonis gaan volgende week naar Rome. Beiden zullen zeer waarschijnlijk een gesprek hebben met de paus. 'kwam'terecht Het beleid van blsschoP G"ssen Kwam lerecnt w ,4 ic van Roermond is een kwesties die besproken zullen worden. De bisschop heeft een afwijkende mening van zijn col lega's ten aanzien van de rol van leken en vrouwen in de kerk. Ook draagt hij financieel niet langer bij aan een aantal instanties, zoals de Raad van Kerken, die door zijn collega's wel worden gesteund. Zo heeft hij ook de samenwer king opgezegd met de Bisschop pelijke Vastenaktie en de Pause lijke Missiewerken. De zaak rond de twee uit hun ambt gezette priesters is daar deze week nog bij gekomen. Kardinaal Willebrands heeft gezegd geen reactie te willen geven op deze hoogst ongebruikelijke maatre gel. Het is al in geen jaren voor gekomen dat een Nederlandse priester in de ban werd gedaan. De beide priesters hielden zich niet aan het celibaat, dat hun ver biedt omgang te hebben met WASSENAAR - Na een wilde ach tervolging door de politie in de bollenstreek, waarbij zelfs enkele waarschuwingsschoten werden gelost, is de 19-jarige G.P.J. uit Hillegom uiteindelijk in de ge meente Wassenaar aangehouden. De Hillegommer had zich onttrok ken aan een nachtelijke ver keerscontrole, nadat hij met zijn auto een geparkeerde auto had geraakt. Ondanks de achtervol ging door diverse politieauto's wist de bestuurder steeds aan aanhouding te ontkomen. In de gemeente Lisse reed de automo bilist in op een politiewagen, eenmaal op rijksweg richting Wassenaar ramde hij nog eens driemaal de vangrail. In Wasse naar kon de automobilist worden aangehouden. De bestuurder bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Het onderzoek wordt voortgezet. RIJNSBURG - De drie grootste bloemenveilingen in Ne derland, Aalsmeer, Westland en Flora Rijnsburg, hebben in de eerste dagen van het nieuwe jaar, vergeleken met dezelfde periode in 1978, twaalf miljoen gulden minder omgezet. den kan hierover pas in april be schikken als de computer ze le vert. Bovendien moet het niet worden uitgesloten dat diverse kwekers straks in de financiële problemen komen. De bloembollen, die zij bijvoorbeeld op 1 december heb ben gekocht, zullen zij vóór 15 ja nuari moeten betalen. Later is niet mogelijk, omdat het zoge naamde handelsreglement de kwekers aan deze voorwaarde houdt. Daarnaast doemen er ook nog an dere moeilijkheden op. Als de koude lang aanhoudt, bestaat de kans dat de "winterbloemen" de "zomerbloemen" overlappen. Voor de kwekers zou dit een ex tra strop betekenen, omdat dan de prijs aan de lage kant blijft. Premier James Callaghan (foto) ziet het allemaal nog niet zo somber in met de sta kingen in Groot-Brittannië. "Het getuigt van een bene pen geest om over een drei gende chaos te spreken", zei hij monter toen hij terug kwam van de top in Guade loupe. Maar toch lijkt het af kondigen van de noodtoe stand bijna onvermijdelijk PAGINA 9 Jos Brink als cabaretier stervensbegeleider PAGINA 5 In Nederland wordt veel te veel op de wegen gestrooid PAGINA 7 Tafeltennisbond wil top sportwezen nieuw leven blazen PAGINA 13 BOLLENTELERS ZOUDEN ELKAAR IN DRUKKE TIJD MOETEN HELPEN (Van één onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK - Veel machi nes van bollentelers staan een groot deel van het jaar onge bruikt in de stal. Daarom zouden die machines via een coöperatie uitgeleend moeten worden aan telers die er op dat moment wél behoefte aan hebben. Ook zou den bollentelers moeten bij springen bij collega's die een drukke tijd doormaken, wanneer er in hun eigen bedrijf weinig te doen is. Dat is het voorstel van de Katholie ke Landbouw- en Tuindersbond en de Katholieke Vereniging voor Ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf afdeling De Zilk- Vogelenzang. Zij willen een soort coöperatie oprichten die bemid delt tussen de vraag naar land bouwmachines en het aanbod. Vooral voor kleine telers die moeilijk zelf machines kunnen aanschaffen kan dit een uitkomst zijn. Er worden nu minstens 100 telers gezocht (liever nog méér) die dit plan van de Zilkse telers ook zien zitten. Op 30 januari is er in Tres long in Hillegom een oprich tingsvergadering van het r samenwerkingsverband PROFIELBALKEN weer een ouderwets plafond makkelijk zelf aan te brengen tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. De vergadering van komende za terdag zal strikt besloten zijn. In kerkelijke kringen doet het ge rucht de ronde dat kardinaal Willebrands een jaar zou willen uittrekken om de situatie op te lossen. Wij hebben erg veel vraag naar Opel Ka- dett's van de bouwja ren '72, '73, '74 en '75. Bent u in het bezit van zo'n Opel Kadett en heeft u inruilplannen? Kom dan naar Het Mo torhuis Leiden en in formeer vrijblijvend naar de inruilwaarde die Het Motorhuis u tij delijk aanbiedt. [Millet Motorhuls AMSTERDAM (ANP) - De twee buitenlanders die dinsdagavond twee marechaussees een uur lang hebben vastgehouden in een wo ning aan de Van Beuningenstraat blijken Israeli's te zijn die op 28 december zijn ontsnapt uit de jeugdgevangenis in Zutphen. De auto waarmee zij dinsdagavond de vlucht namen is vanmorgen teruggevonden in Amsterdam- Noord. De beide mannen, 20 en 21 jaar oud, zaten in Zutphen vast wegens het plegen van verscheidene roof overvallen. De wagen, die eigen- uoiu is van een Israeli die in de Van Beuningenstraat woont, is overgebracht naar het hoofdbu reau van politie in de hoofdstad voor nader onderzoek. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1