"Uitwisseling mensen en machines steun voor kleine bollentelers Samen verder naar één model BLOEMENKWEKERS NIET "OP ROZEN" PLAN VAN ZILKSE BOLLENTELERS 'Scholieremverk in bollenstreek is beter te organiseren' Moderne INoordwiiksc hij ook zijn eerste expositie kunst in oude kapel s5^"2SSi£;£i3 in Stormbal treedt op Popzanger Nachtelijke exp los ie in Noordwijks schuurtje WÈÊMËËBÊm DONDERDAG 11 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 BOLLENSTREEK - Het wordt binnenkort mis schien mogelijk dat bollenbedrijven machines en arbeidskracht aan elkaar gaan uitlenen. Vooral voor kleine bedrijven is dat aantrekke lijk, omdat het kopen van machines vaak fi nancieel niet haalbaar is. Met name bedrijven met minder dan 2 hectare teeltgrond zitten met dit probleem. Voor het uitlenen van machines en mensen wil de KVOB-LTB (Ka tholieke Vereniging Van Onder- het Bloembollenbe- BOLLENSTREEK - De proble men rond de sociale voorzie ningen van scholieren die tij delijk bij een bollenbedrijf gaan werken, kunnen bin nenkort tot het verleden beho ren. Via de "Arbeidsring" die een commissie van de KVOB- LTB afdeling De Zilk-Voge- lenzang heeft voorgesteld zou ook arbeidsbemiddeling kun nen worden verleend voor scholieren. Het afdragen van sociale lasteti en andere pre- mieszouviade "Arbeidsring" kunnen gebeuren. Volgens de heer Warmerdam kati op die manier aan alle onduidelijkheid rond de posi tie van de scholieren een einde gemaakt worden. De vakbon den hebben in het verleden wel eens felle kritiek geuit op het achterhouden van premies door bollentelers, waarbij de scholieren de achtergehouden premie ook niet in hun bruto-, loon terugvonden. Warmer dam: "Die kritiek was wel eens onjuist, omdat de vak bonden de hele bollenstreek over de hekel haalden". drijf en de Rooms-Katholieke Land- en Tuinbouwbond) afde ling De Zilk-Vogelenzang een coöperatie oprichten. Die coöpe ratie zal een bemiddelaar aan stellen, die als tussenpersoon tussen "vraag" en "aanbod" van machines en arbeid zal fungeren. Al op 30 januari aanstaande kan het zover komen dat de nieuwe coö peratie kan worden opgericht. Dan is er een oprichtingsverga dering in de Lunazaal van Tres long in Hillegom. De vergadering begint 's avonds om 8 uur. Om de coöperatie, die "Machinering en Arbeidsring Bloembollenstreek" zal heten van de grond te krijgen zullen minstens 100 bollentelers belangstelling moeten tonen. Veel machines Vogens de heer J.P.M. Warmer dam, voorzitter van KVOB-LTB- afdeling, zijn er heel wat bollen bedrijven waar landbouwmachi nes in de schuur staan die slechts voor korte tijd worden gebruikt. Die conclusie heeft men binnen de eigen afdeling kunnen trek ken. "Als een ondernemer een machine niet nodig heeft kan hij hem ook verhuren. Want de pe rioden van grote drukte liggen bij de bollenbedrijven nogal ver uit elkaar. Ons voorstel voor een 'Machinering' is eigenlijk niets anders dan een soort georgani seerde burenhulp", aldus War merdam. In dë praktijk komt het (vooral tus sen naburige bollenbedrijven) al wel voor dat machines worden uitgeleend. Op grotere schaal kan het vooral voor kleine bedrijven een grote besparing betekenen. Een machine die inplaats van op één, via de 'Machinering' op twee bedrijven gebruikt wordt, levert een hoger rendement. Zelfs de hogere slijtage door het intensie ver gebruik wordt ruimschoots goedgemaakt. Via een reken voorbeeld toont de KVOB-LTB- afdeling aan dat een dekmachine van 10.000 gulden bijvoorbeeld bijna 100 gulden per hectare voordeliger kan worden ge bruikt. Van het huurbedrag zal maximaal zes procent bestemd zijn voor de kosten van de Machinering. Daarvan moeten de bemiddelaar en de bereaukosten betaald wor den. Het gaat voorlopig nog om een part-time bemiddelaar. De coöperatie zal zelf geen machines aanschaffen, maar enkel en al leen bemiddelen tussen vraag en aanbod. Toekomst Hoeveel toekomst deze vorm van bemiddeling heeft, hangt hele maal af van het enthousiasme dat er in de bollenstreek voor bestaat. "Voorwaarde voor het slagen van ons plan is dat er zoveel mogelijk bollentelers aan deelnemen. Bo vendien moet er een grote sprei ding zyn over de bollenstreek. Alleen dan zijn er ook gespreide arbeidspieken, dat wil zeggen dat de drukste perioden voor ver schillende bedrijven nogal uit el kaar liggen. Dat heeft als voor deel, dat er vlot machines en mensen beschikbaar kunnen komen", aldus Warmerdam. Het grote probleem is voor kleinere bollenbedrijven dat zij moeilijk aan goede grond kunnen komen. De omvang van het bedrijf ligt voor veel telers eigenlijk al vast. Daarom is het erg moeilijk om het bedrijf rendabel te houden, bin nen een maatschappij die sterk is gericht op economische groei. Toch nemen die kosten nog steeds toe. "Dit plan is daarom een goed antwoord op die nog steeds toenemende kosten". Volgens Warmerdam is de bollen streek eigenlijk al enorm over- gemachiniseerd. "Er zijn de laat ste jaren enorm veel machines gekocht, omdat er in de bollen teelt weer aardig verdiend werd. Het kopen van veel en grote ma chines is volgens mij wel eens vergelijkbaar met het kopen van auto's: het is een soort ziekte ge worden". Het initiatief van de Zilkse bollen telers is bedoeld voor de hele bollenstreek. Hoewel het toeval lig de katholieke organisaties zijn die in dit geval het heft in handen hebben genomen, willen de ini tiatiefnemers elke verwarring op dit punt voorkomen. De "Machi ne- en Arbeidsring" zal werk zaam zijn voor de hele bollen streek, ongeacht de "kleur" en "afkomst" van de telers. Warmerdam denkt dat de kassen- telers in Rijnsburg bijvoorbeeld goed gebruik van de aangeboden De voorzitter van de KVOB-LTB afdeling De Zilk-Vogelenzang ,JP.M. Warmerdam rechts) en secretaris JM. Heemskerk (links) geven uitleg over de plannen om een "Machine- en Arbeidsring" in de bollenstreek te beginnen. Han Werz kreeg zijn opleiding aan /T "0 1\T 1 1 de academie voor "Schone Kun- kreeg. Han is onder meer één van de oprichters van het Leidsch 1 9 11 1 Kunstcentrum. Hij kreeg enkele JL gemeentehuis van Differdangen (Luxemburg), een wandschilde ring voor de gemeente Diest (België) en een schilderij voor de toneelspeelster Magda Janssens. De enige niet-Noordwijkse kun stenaar op deze expositie is de Warmondse poppenmaakster Bep Eggen-Koks. Oorspronke lijk vervaardigde zij poppen uit grootmoeders tijd. Maar al snel maakte zij allerlei typen waarvan op deze expositie het resultaat te zien is. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van twee tot vijf uur en van zeven tot negen uur. Zaterdag en zondag twee tot vijf uur. NOORDWTJK - Drie Noordwijkse en één kunstenaar uit Warmond exposeren van a.s. zaterdag (13 januari) tot en met zondag 28 ja nuari in de zeventiende eeuwse Kapel aan de Hoofdstraat in de badplaats. In die (ruim) twee we ken zal er een aparte verzameling van beeldende kunst te bewon deren zijn. De 81-jarige Katharina Beekman- Lewandowski werd in 1898 in het Duitse Danzig geboren. Zij kwam in 1922 naar Nederland. In de Ma ria ter Zee kerk staan van haar beelden die de Heilige Maria, An- tonius en Theresia van Lisieux voorstellen. Bekend van haar zijn aquarellen die zij maakte op haar reizen naar Frankrijk en Noord- Afrika. Jan-Martin Dekker had veel func ties als illustrator en ontwerper. Hij werkt thans als wetenschap pelijk medewerker bij de Leidse Onderwijsinstellingen voor te kenen, fotografie, reclame en etaleren. Zeer apart zijn z'n ma- gisch-realistische aquarellen en olieverfschilderijen. arbeid kunnen maken. Machines zullen in Rijnsburg wellicht min der nodig zijn. Loonbedrijven Een probleem kan ontstaan als via de Arbeidsring problemen op gelost worden die kleine telers nu nog via loonbedrijven oplossen. Wanneer er eens te weinig ar beidskracht beschikbaar is, wordt meestal het loonbedrijf in geschakeld. Er zijn ongeveer 25 loonbedrijven in de bollenstreek. De inschakeling van de Arbeids ring kan een aanslag op de werk gelegenheid in deze sector ver oorzaken. Hetzelfde probleem kan eventueel ontstaan bij de zogenaamde be- drijfsverzorgingsdienst, die in het geweer komt wanneer op een bollenbedrijf ziekte is of door een andere oorzaak (bijvoorbeeld vakantie)te weinig arbeidskracht beschikbaar is. Warmerdam is van plan om contacten te leggen met deze dienst om eventueel samen te gaan werken. "Machineringen" en "Arbeidsrin- gen" zijn trouwens niet nieuw in Nederland. Er bestaan al 8, na melijk in Noord-Nederland, de Noordoostpolder en de Haar lemmermeer. Met de beide laat ste coöperaties is contact ge weest. In de Haarlemmermeer staan buiten het aardappelsei zoen ook vele trekkers en andere transportmiddelen ongebruikt, die kunnen bij samenwerking met de nieuwe coöperatie in de bollenstreek eventueel ook uit gewisseld worden. De Zilkse ini tiatiefnemers hebben de "mo dellen" van deze samenwer kingsvormen ook gebruikt voor de opzet van hun ideeën. Wanneer een bollenteler straks zijn machines uitleent of zelf op het bedrijf van een ander gaat wer ken, kan hij er op rekenen goed verzekerd te zijn. Voor de machi nes zal een extra verzekering worden afgesloten, hoewel er ook van uit gegaan wordt dat de teler zijn apparatuur zelf verzekerd heeft. Bij schadegevallen zal de coöperatie als bemiddelaar op treden. "Op die manier willen we de schroom die er bij veel telers natuurlijk bestaat om hun spul len uit te lenen overwinnen" al dus Warmerdam. Het onderzoek naar de mogelijk heden van een arbeidsring werd door een commissie van de KVOB-LTB-afdeling uitge voerd. Zij kreeg daarbij de hulp van de landbouwvoorlichtings- dienst in Lisse. Initiatiefneemster Els stimulerende werking uit". Nieuw initiatief in Nieuwkoops Reghtliuys LANGERAAR/NIEUWKOOP - "Er gaat beslist een stimulerende functie uit van het samen bezig zijn, het zien van eikaars werk. Je komt in contact met gelijkgezin den". De Langeraarse potten bakster en beeldhouwster Els van Foeken is ervan overtuigd dat het werken in teamverband, zonder dat de deelnemers weer echt les krijgen - velen hebben die periode al achter de rug - voor veel kunstenaars die "in hun up pie" werken, een goede wijze van werken is. Els van Foeken is dan ook al weer enige tijd doende om ruimte te vinden vooreen zogeheten "open atelier". Die wijze van werken opent de mogelijkheid om met een heel groepje mensen geza- melijk te tekenen, schilderen of boetseren naar model. Els van Foeken is er nu in geslaagd in het Nieuwkoopse Regthuys ruimte te vinden voor haar idee van een "open atelier". Het Nieuwkoopse kunstgenootschap opent vanaf zaterdag 13 januari wekelijks op zaterdag haar deuren voor leden en niet-leden die belangstelling hebben voor tekenen, schilderen of boetseren naar portret of mo del. Iedere vier weken zal voor een ander model worden ge zorgd. Het is beslist niet de bedoeling dat er in 't Reghthuys les wordt gege ven, stelt Els van Foeken na drukkelijk, de onkosten zijn voor de deelnemers dan ook zeer be perkt 2,50 per morgen. Uiter aard moeten de deelnemers zelf voor hun materiaal zorgen. De zaterdag leek initiatiefneemster Els van Foeken een geschikte dag voor een "open atelier". Omdat juist deze dag volgens haar van die "dooie punten" heeft. Op zo'n morgen eerst nog even goed wer ken is dan een beste opkikker Het "open atelier" draait voorlopig op proef. Wanneer er voldoende belangstelling is zal overwogen worden om de open-atelieroch tenden definitief in het pro gramma op te nemen. Gegadigden kunnen aanstaande zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur 's morgens terecht in 't Regh thuys. In verband met de rust die bij deze zittingen noodzakelijk is wordt verzocht op tyd te zijn. Wie er eerst mee weten kan bellen naar Foeken (01722-2938). Artlf» Nnnrfl 1t>rlrt n rl Dunne maakte jarenlang deel S±L.llV liuuru'iermnu uit van de groep 'The Dubliners' die onlangs een tournee door ons land maakte. Voor deze groep schreef hij onder meer het popu laire liedje 'seven drunken nights'. De Ierse zanger bege leidt zichzelf tijdens het zingen op een mandoline, e aanvang van deze zeer "Ierse" avond is om acht uur. Omdat Pecker Dunne geheel belange loos in De Stormbal optreedt, komt het entreegeld van twee gulden vijftig geheel ten goede aan de actie voor Noord-Ierse kinderen die momenteel in Sas- senheim gaande is. Een reden temeer derhalve om zaterdag avond om acht uur naar De Stormbal te komen. SASSENHEIM - Aanstaande za terdag zal in jeugdsociëteit De Stormbal aan de Vaartkade in Sassenheim de bekende Ierse liedjeszanger en vioolspeler Pecker Dunne optreden. Pecker NOQRDWIJK - Omwonenden van de Noordwijkse Van Struyckstraat zijn gister avond omstreeks half elf op geschrikt door een enorme knal, veroorzaakt door een ontploffing in een stenen schuurtje. Twee tegen elkaar gebouwde schuurtjes wer den in één klap verwoest. Van de woningen in de direc te omgeving sprongen de ruiten. Na de explosie brak er brand uit waardoor ook de inven taris van de schuur in vlam men opging. De brandweer reageerde alert op de diverse telefoontjes en rukte zelfs met groot materieel uit. De spuitgasten slaagden er in het vuur snel te doven. Het enige dat "overeind" bleef in het geweld van ontplof fing en vuur was een diep- vrieskast. Zelfs de inhoud ervan was niet door de vlammen aangetast. Over de oorzaak van de ont ploffing is nog niets bekend. De brandweer en de recher che hebben hun onderzoek hiernaar nog niet afgesloten. voor de kwekers wat beter uit ging zien. Maar er viel opnieuw 1 's nachts ging het weer RIJNSBURG - De bloemenkwekers zitten in deze tijd niet op rozen. Een bos tulpen, waarvoor normaal drie gulden wordt gevangen, brengt nu niet meer dan de helft van dit bedrag op. Bovendien is er weinig afzet, zowel in het binnen- als buitenland. De bloemenventers en de markt kooplieden gaan met dit weer de straat niet op. zucht de Rijnsburger. "Het is te hopen dat het weer gauw om slaat, want dan stijgen de bloe- menprijzen ook. 't Is duidelijk, er De kwekers hebben de eerste da- va^ voor ons °P dit moment erg gen van het nieuwe jaar tweemaal zoveel energie gebruikt als nor maal. "We isoleren de zaak wel", zegt Van der Gugten. "Natuur lijk, het helpt wel iets, maar toch ook weer niet zoveel. Kijk, als je vantevoren weet hoelang zo'n vorstperiode aanhoudt kun je maatregelen treffen. Maar ja, dat kan niemand voorspellen." In bloei Bij Van der Gugten staat op dit moment een kas tulpen volop in bloei. Hij moet blijven produce ren. De bloemen moeten binnen kort naar de veiling omdat de bollen van de koude grond staan te "dringen" om binnen gepoot te worden. "Voor sommige tulpen soorten ontvang je op de veiling nog minder dan watje hebt moe ten betalen voor de bollen. Je hebt wat risico's, die moet je kunnen opvangen. De kosten gaan door, terwijl je inkomsten steeds verder teruglopen", aldus Van der Gugten. Dezelfde klachten zijn op op te te kenen uit de mond van kweker Niek van Delft. Vorige week joeg hij er voor tweeduizend gulden aan stookolie door. Bij "gewoon" weer komt hij met de helft toe, "En dat met zo'n slechte afzet". Alles tegelijk Wanneer dit weerbeeld lang aan houdt is het niet uitgesloten dat winter- en zomerbloemen elkaar zullen overlappen. En dat kan dan weer betekenen dat de prij zen worden gedrukt door een te grote aanvoer. Hoewel er "praatjes" de ronde doen dat er volop bloemen bij de vei ling worden doorgedraaid, wordt dit dooreen Flora-woordvoerder met kracht tegengesproken. "Enige doordraai heb je natuur lijk altijd wel", stelt hij, "maar dat mag beslist geen naam hebben. Ik denk dat er gisteren vijfen twintig bossen zijn doorgedraaid en wat hyacinthen. Dat waren uitsluitend afgekeurde bloe- Bigeu op de veiling og minder op dan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19