Swapo: geen 'wilde Genoeg ruimte in Namibië voor ieder pi /-s z -Aa.r= j Uyïföülitftt G- Afrika van koloni/t tot ga/t- arbeider EISEVIERS DONDERDAG 11 JANUARI 1979 WINDHOEK - In de jaren 1975-76 was Gunther Ka- schik burgemeester van Windhoek, hoofdstad van Namibië, de voormalige Duitse en huidige Zuidafri kaanse kolonie Zuidwest-Afrika. Kaschik, makelaar in onroerend goed, was populair in Windhoek, vooral bij de Duitse bevolking, ook wel bij een deel van de zwarten (die overigens politiek geen enkele rol speelden), wat minder bij de Zuidafrikanen. Tijdens een bezoek van buiten- landse journalisten aan Wind hoek, in 1976, georganiseerd door dezelfde Pik Botha die te genwoordig minister van bui tenlandse zaken is van Zuid- Afrika, zei Kaschik in het open baar. „Het zou mij bepaald niet verbazen als mijn opvolger als burgemeester van Windhoek een zwarte zou zijn". Sindsdien heeft Kaschik geen le ven meer. We praten met hem aan een tafeltje in hotel Kalaha ri Sands in Windhoek. Een ner veuze man, opgejaagd. „Ik heb destijds vrijwel onmiddellijk moeten aftreden als burge meester. Ik werd slachtoffer van terreur. Van wie? Dat weet je natuurlijk nooit zeker. Maar ik denk aan dezelfde lieden die nu op straat blanken aftuigen die met een zwart meisje op stap zijn". Kaschik doelt op incidenten met brood- en anderszins dronken jonge Zuidafrikanen, soldaten en burgerlijke ambtenaren, in Namibië neergezet door de machthebbers in Pretoria. „De problemen hier, de rassen discriminatie, worden niet ver oorzaakt door de echte „Sud- wester", dat doen die „gastar beiders" (bedoeld worden de Zuidafrikanen, die sinds de Eerste Wereldoorlog het land besturen-F.S.). Die maken hier de narigheid en als het mis loopt dan gaan ze gauw terug naar Zuid-Afrika". Vergiftigd De nacht na zijn omstreden op merking werd de hond van Gunther Kaschik vergiftigd. Zijn kinderen moesten van school worden genomen, elke nacht werd zijn huis bekogeld met stenen. Hij is nog steeds raadslid, pro beert een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van zijn land naar een open, niet-raciale maatschappij. Zo heeft hij ini tiatieven genomen om een eind te maken aan de wetgeving die maakt dat weliswaar een hu welijk tussen blank en zwart is toegestaan, maar dat in de praktijk het samenleven van deze gemengd gehuwden niet mogelijk is. Immers: het huis staat ofwel in een blank gebied, ofwel in een zwart gebied. Een blanke mag niet in een zwart gebied wonen, en - vooral - een zwarte Namibiër mag niet in een blank gebied wonen. Voorlopig, vindt Kaschik, is het vechten tegen de bier kaai. De „verkiezingen in Namibië, zorgvuldig georkestreerd door het Zuidafrikaanse bewind hebben het land verder ge stuurd in de richting van een Zuidafrikaanse „oplos sing". Apartheid Dat wil zeggen: een gescheiden ontwikkeling, erkenning van de culturele verscheidenheid van de bevolkingsgroepen", kortom: apartheid. In Namibië is de ontwikkeling van de zwar te bevolking schrikbarend ach tergebleven. Het is een land dat tot voor enkele jaren louter en alleen werd beschouwd als een wingewest, waar vrijelijk de diamanten en het uranium uit de grond konden worden ge haald ten behoeve van het grootste Zuidafrikaanse be drijf, de Anglo-American Cor poration. De gescheiden ontwikkeling heeft tijdens de verkiezingen van begin december een schijnbare goedkeuring gekre gen van de bevolking van Na mibië. Blank en zwart stemden in groten getale voor de DTA van Dirk Mudge. Het "parle ment" van Namibië heeft intus sen laten weten voorstander te zijn van "echte" verkiezingen, mits .Juist ja, en daar gaat het natuurlijk om. In Loesaka sprak ik met Peter Katjavivi, woordvoerder van de SWAPO. Deze bevrijdings beweging voor Namibië is door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid erkend als legitiem vertegenwoordiger van het volk van Namibië, welke er kenning door de Verenigde Na ties is overgenomen. Zuidafri kanen laten niet na er op te wij zen dat de OAE-erkenning van de SWAPO plaats vond tijdens het voorzitterschap van Idi Amin, maar de juridische posi tie van de SWAPO is er niet minder sterk om. Volgens Katjavivi zullen de VN- verkiezingen er nooit komen. „Ik zie dat niet gebeuren. De Zuidafrikanen hebben deze ei gen verkiezingen gehouden om een parlement te kunnen vesti gen in Namibië dat zij met mili taire middelen aan de macht willen houden. Ze zullen heus wel blijven doen alsof ze se rieus met de VN onderhande len. Maar ze zullen zich scharen achter de eisen van de zoge naamde gekozen leiders van Namibië - en die zullen voor de VN en voor de SWAPO onaan vaardbaar zijn". Een van die eisen is intussen be kendgemaakt het „parlement" in Windhoek wenst dat de VN eerst hun erkenning van de SWAPO als enig vertegen woordiger van het volk van Namibië intrekken. Overdreven Nu lijkt het inderdaad wat over dreven de SWAPO, een be trekkelijk kleine groep activis ten die zijn aanhang voorna melijk heeft onder de stedelijke zwarte bevolking bij Windhoek en in Ovamboland, het noorde lijke grensgebied tussen Na mibië en Angola, te zien als enige vertegenwoordiger van de Namibiërs. Tijdens de ver kiezingen bleek dat de invloed die de "SWAPO uitoefent op de bevolking voorlopig nog niet erg groot is. Anderzijds kan die invloed ook niet erg be trouwbaar worden gemeten in een land waar de militaire en politionele aanwezigheid van Zuid-Afrika zo overduidelijk en onontkoombaar is. Katjavivi, vroeger in Londen SWAPÓ-vertegenwoordiger voor Europa, nu naar het hoofdkwartier in Loesaka ge haald, geeft een tamelijk gema tigde toon aan. Niet de bloed dorstige taal die vanuit het An golese Loeanda regelmatig over Namibië wordt uitgestort. „Tja, zegt Katjavivi", ik geef hier de communiqué's uit, maar ik kan niet altijd controle ren wat ze er dan mee doen, bij radio Loeanda. Er zijn wel eens misverstanden". SUUM CUIQUE (Ieder het zijne), profetische zinspreuk van Namibië's hoofdstad Windhoek. ten). Hij en zijn medestanders scheidden zich af van de „ech te" SWAPO na een conflict over de tactiek. Net zoals in de kwestie-Rhodesië speelt ook in het conflict in de SWAPO de Zambiaanse president Kaoen- da een belangrijke rol. Hij was het die in het conflict binnen SWAPO de kant koos van Sam Nujoma, ook nu nog de waarnemend president van SWAPO. Vreemd genoeg was het conflict ontstaan doordat Nujoma - op advies van Ka- oenda - wilde samenwerken met de Angolese bevrijdings beweging Unita, van dr. Jonas Savimbi, terwijl Shipanga en de zijnen vonden dat de SWA PO niet kon samenwerken met een organisatie die werd ge steund door Zuid-Afrika. Kaoenda liet Shipanga en een aantal van zijn medewerkers arresteren. Korte tijd later, be gin 1976, liep Nujoma alsnog over van de Unita naar de MPLA van Agostinho Neto, toen bleek dat die beweging, met steun van Russen en Cu banen, de strijd om de heer schappij in het door de Portu gezen verlaten Angola ging Eén van die misverstanden was volgens Katjavivi het „dreige ment" van de SWAPO dat men alle journalisten die de verkie zingen in Namibië bijwoonden, op een „dodenlijst" zou zetten. Ik kan persoonlijk getuigen dat dat best meeviel. „Ook al door die misverstanden zijn wij een voortdurend doelwit van de Zuidafrikaanse propaganda, die probeert onze image te fal sificeren", meent Katjavi- „Wij zijn helemaal niet die ene radicale partij die er op uit is exclusief de macht te grijpen. Wij streven naar de totale be vrijding van het land. Na die bevrijding zal het volk de macht hebben, en kunnen be palen hoe de toekomst van het land zal zijn". Door Fred Sanders Oorlog In de huidige situatie voert de SWAPO oorlog met het Zuid afrikaanse bewind in Namibië. Gek genoeg bestaat de SWAPO ook binnen Namibië nog steeds, als een knarsetandend door de Zuidafrikanen toege stane, maar voortdurend dwarsgezeten partij. De leiders zijn pas weer vrijgelaten, nadat ze één dag voor de verkiezingen waren gearresteerd. De oorlog, voornamelijk gevoerd in Ovamboland en de Caprin- strook, is voorlopig nog Wein- schalig, een guerrilla, maar vereist toch een massale inzet van het Zuidafrikaanse leger. Bijna elke Zuidafrikaanse fa milie heeft wel een „boy on the border", een jongen die aan de grens van blank Zuidelijk Afri ka, in Namibië of ook wel Rhodesië) vecht tegen „de ter roristen". De SWAPO-mensen spreken te gen, dat een VN-oplossing van het probleem altijd automa tisch een SWAPO-oplossing zal zijn. Zuidafrikanen hadden mij gezegd dat „hun" verkiezingen in Namibië misschien bein- vloed waren door het feit dat zij, als Zuidafrikanen, de macht in handen hebben, maar dat de VN-ver kiezingen ongetwijfeld bij de bevolking van Namibië zouden worden opgevat als „SWAPO-verkiezingen". „Dat is toch onzin", meent Katjavivi. „Hoe kunnen wij nu een orga nisatie van 150 landen onze wil opleggen". De vrees van Zuid-Afrika geldt in de eerste plaats een Namibië, grenzend aan Zuid-Afrika, dat gerekend kan worden tot de radicale Afrikaanse landen. Wanneer de SWAPO in Nami bië aan de macht komt is zo een ontwikkeling, een stap dichter naar de insluiting van het „aparte" Zuid-Afrika door ver bitterde radicale zwarte regi mes, bepaald niet uitgeslo- Nationaliseren Voor de Namibiërs zelf, met na me voor de blanken onder hen, is de grote vraag wat voor een binnenlands beleid een onaf hankelijke regering van Nami bië zal gaan voeren. Daarbij wordt de keuze meestal vrij simpel voorgesteld: nationali seren of niet nationaliseren, ook wel: chaos of geen cha- Katjavivi zegt daarover „Wij zijn bij sommige industrieën voor nationalisatie, en wel op een ordelijke manier. Het volk zal daarover op een democratische wijze beslissen. Het wordt heus niet zo dat de SWAPO binnen marcheert en direct alles maar nationaliseert. Wij vinden dat bepaalde industrieën het beste kunnen worden beheerd door het volk, door de staat. Maar is dat nu zo gek? Dat bestaat toch in veel landen, in Europa, in Afrika, in Amerika?". „Wij gaan heus niet stelen, we zijn geen wildemannen! Maar ons land, Namibië, is in econo misch opzicht altijd vogelvrij geweest. De kolonisten hebben altijd maar-kunnen doen wat zij wilden, met ons land. Daar zijn nu natuurlijk wel wat correc ties nodig". Conflict Dat verhangen van de bordjes kostte overigens volgens de SWAPO-D vele honderden SWAPO-mensen, die waren gestationeerd in kampen van de Unita, het leven. Want Sa vimbi had weinig consideratie met deze strijders, die van de ene dag op de andere door hun leider, Nujoma, waren gemaakt tot bondgenoten van zijn doodsvijand Neto. Op het ogenblik lijkt het erop dat Savimbi langzaamaan de strijd definitief aan het verliezen is. De MPLA-troepen zijn door gedrongen tot in het grensge bied tussen Angola en Nami bië. Het feit dat dat gebied werd beheerst door de Unita was aanvankelijk de overweging voor Nujoma om met Savimbi een akkoord te sluiten. In Windhoek gonst het van de ge ruchten over SWAPO-aanhan- gers die door de Angolezen zouden zijn vermoord, omdat zij niet voldoende aanhankelijk zouden zijn aan Nujoma. Andreas Shipanga en zijn SWA- PO-D vormen duidelijk een belangrijke bron voor deze be richten. Zeker is in elk geval dat Shipanga, die dit voorjaar na een gevangenschap van en kelejaren in Zambia en Tanza nia in vrijheid werd gesteld en nu weer woont in Windhoek, aan het gebeurde een hevige afkeer heeft overgehouden van Nujoma met wie hij destijds samen de SWAPO opricht te. Fictie „De erkenning van de huidige SWAPO als vertegenwoordiger van Namibië, door de Verenig de Naties, is niet meer dan een fictie", aldus Shipanga. „Die verklaring is ooit uitgegeven door de Algemene Vergadering van de VN, maar iedereen weet dat de AV niet telt. Het gaat in New York om de Veiligheids raad. En die heeft zich nooit uitgesproken". Shipanga en de zijnen zijn door de ontwikkelingen van de laat ste jaren terechtgekomen in de hoek van de „gematigden". Toen, aan de vooravond van de verkiezingen van begin de cember, de binnenlandse top van de SWAPO werd gearres teerd, bleven Shipanga en de mensen van SWAPO-D buiten schot. Maar Shipanga heeft ook welbe wust de gematigde weg geko zen. Zo sloot hij een bondge nootschap met het Namibisch Nationaal Front, een partij waarin liberale blanken sa menwerken met de gematigde bevrijdingsbeweging SWANU. „Het is een heel moeilijke posi tie, die wij innemen", geeft Shipanga toe. „Hoe kun je de vrede preken, in een situatie die fundamenteel zo geweld dadig is als wat er hier in Nami bië gebeurt. Wij verkeren in een precaire positie". Die positie van Shipanga c.s. is ook precair, doordat zij zich in de ogen van radicaal zwart- Afrika steeds meer afgeven met het gehate Zuidafrikaanse be wind. „Wij zijn naar Pretoria gegaan, en we hebben gepraat met P. W. Botha, de premier. We hebben hem precies verteld wat wij vonden, dat we niet aan zijn verkiezingen wilden deel nemen, dat we verkiezingen wensten onder VN-toe- zicht". „Toen zei Botha: ook Zuid-Afrika geeft de voorkeur aan een op lossing die internationaal wordt aanvaard. Wij hebben ook gevraagd: wat gebeurt er als die Grondwetgevende Ver gadering die begin december werd gekozen, inderdaad voor de dag komt met een grond wet? Daarop zei Botha: als er iets dreigt te gebeuren dat te gen de belangen van zuidelijk Afrika is, dan zal rechter Steyn (vertegenwoordiger van het Zuidafrikaanse gezag in Nami bië) ingrijpen". Verbittering Ondanks de verheviging van de guerrilla, met alle verbittering en ellende van dien, verwacht Shipanga toch dat er voor Na mibië een vreedzame oplossing mogelijk zal zijn. Ook nu de MPLA steeds grotere stukken van het grensgebied tussen Angola en Namibië beheerst, zodat de SWAPO kan beschik ken over goede uitvalsbases, wat zeker zal leiden tot verhe viging van de strijd, gelooft Shipanga nog in een vreedza me regeling. „Dit land is enorm groot, ruim. Dat werkt ontspannend. Er is ruimte genoeg voor iedereen, natuurlijke hulpbronnen ge noeg. Ook de mensen zijn best geschikt. Je hebt hier twee soorten blanken: Zuidafrika nen, die hier tijdelijk zijn neer gestreken omdat ze een goede baan konden krijgen (die heb ben trouwens wel mogen mee stemmen in de recente verkie zingen) en de echte Zuidwes ters, meestal van Duitse af komst". „Die Duitsers, dat zijn mensen met wie ik het politiek bepaald niet altijd eens ben. Vaak zijn ze politiek rechts. Maar racisten zijn het meestal niet. Het zijn mensen die iets voelen voor het land, en die het vaak jammer vinden dat door het Zuidafri kaanse bewind de tegenstellin gen zo op de spits worden ge dreven. Zij zijn bereid de over gang mee te maken van „Sud- West" naar Namibië". „Volgens mij zal er in de toe komst zeker een rol zijn weg gelegd voor de blanken in Na mibië. Het gaat erom dat we het land opbouwen, dat we de ach terstand, opgelopen door 60 jaar Zuidafrikaans bewind in lopen. Daarvoor hebben we de blanken nodig, ik hoop dat ze zullen blijven, mits ze tenmin ste bereid zijn naast de zwarte mensen te staan, in plaats van er boven. Ze moeten volledig meedraaien, als Namibiërs". „Laten we gespaard blijven voor toestanden zoals in Kenia of Zambia, waar duizenden du re tijdelijke blanke werkkrach ten moeten worden aangetrok ken, om de economie draaien de te houden". De opinie-weekbladen hebben ditmaal niet zó verschrikkelijk veel schokkends te melden. Dat enigszins opgeblazen oliebollen- gevoel van de eerste weken in een nieuwjaar duurt in deze categorie media kennelijk wat langer. Dus wel veel sjah en Iran. maar ner gens tut-tut-tut nou-nou. Voorts veel interviews in het tijdloze. Andy Warhol (in de Tijd) zij geloofd en geprezen, maar over een half jaar zou het ook goed zijn geweest. Het meeste plezier beleefde ik deze week aan de Haagse Post en dat was niet voor het eerst. Zelfs in- deze stille tijd (wat is de winterse evenknie van een komkommer?) smakelijke en verrassende kost. Ischa Meijer's Weekboek over Jaap Fischer, de Leidse bard met broekomslagen en gaatjesschoe nen uit de jaren zestig. Toch nog goed terechtgekomen, als leraar op een middelbare technische school en zeer geleerd in de niet- Westerse sociologie en economie. Hij zegt "als je één god hebt, neem je natuurlijk gelijk aan dat dat ook de beste is. Dat kan niet anders. Dus het monotheïsme bergt in zich een kern van onver draagzaamheid. En dat zit ook in die christelijke cultuur van ons. Die Grieken hadden dat veel be ter bekenen". Jaan heet tegen woordig Joop en éépeetjes ma ken ze niet meer in zijn genre. Dat wordt élpee werk. Jaap, we wor den oud. Wiecher Hulst start een veelbelo vende serie over Indonesië. Ook Ed van Westerloo, chef van het NOS-journaal, komt terdege aan het woord. Over een lang onder werp in zijn programma, meer dan vijf minuten: "dat vindt ie dereen dan zó lang behandeld, zo tot op het bot uitgemolken. Maar vijf minuten, dat is ongeveer zes honderd woorden, dat is een klein stukkie in de krant, dat is niks". mene vragen voor. De belang rijkste: "vindt u dat sommige meisjes aamleiding geven tot het plegenvan seksuele/ misdrij ven?" Hierop reageerden 40 pro cent van de ondervraagden met 'ja' en 48 procent met 'soms'. Pas op oom agent, of ik haal m'n grote zus erbij!. hervormd nederland Een interessant stuk rond de zeven tigste verjaardag van de West- duitse theoloog Helmut Gollwit- zer, hoogleraar in Berlijn, le venslang op zoek naar een on vermijdelijke ontmoeting van christendom en marxisme: "alles is genade: je moet nu het evange lie altijd zo radicaal mogelijk ver staan en daar ook voor uitko men." Over marxisme: "het heeft mij geholpen, niet als intellectu eel werktuig, maar emotioneel: het opende mij de ogen ervoor, dat mijn klasse haar bestaan handhaaft ten koste van anderen, en dat het evangelie zich daarte gen, dus ook tegen mij keert". Een indrukwekkende man. NCRV's lakonieke Catherine Keyl in haar rubriek over de ijze- renheinige opening van het Jaar van het Kind met een paar echte kinderen als décor en ook nog prinses Beatrix. Eén van de klei nen trekt de stoute schoenen aan, een handtekening. Prinses Glimlach boog zich voor over. "Nee, jongens", zei ze "dat kan echt niet. Ik zet mijn handteke ning alleen onder hele belangrij ke stukken". Zo leren die kinderen nooit schoonschrijven! Behalve het al genoemde interview met Andy Warhol, waar de tape recorder van de vragensteller misschien iets te veel toeren maakte, is er niet veel bijzonders te melden. De redacteur in kwes tie is zeker naar de wintersport, want over binnenlandse politiek ontbreekt in deze aflevering van De Tijd elk spoor. Jeanne Doo rnen gaat in op een scriptie van een student aan de Nederlandse Politie Academie, gewijd aan de Zedenpolitie. De auteur, Evert Ter Mors, verricht al zestien jaar recherchewerk, is dus niet onbe kend met de materie. Ria Doo rnen staat sympathiek tegenover Ter Mors 'doelstelling', de ver trouwens band tussen politie en publiek positief te willen beïn vloeden. Ze heeft haar twijfels of Ter Mors geslaagd is. Opzienba rend en verbijsterend: Ter Mors legde rechercheurs enkele alge Met de steeds maar langer worden de stukken gedraagt Vrij Neder land zich als of de 35-urige werkweek al een feit is. Maar die moeten we nog bevechten, kame raden! Vermakelijk heet te zijn een anonieme brief van dr. Anne Vondeling met ingesloten vlieg ticket Amsterdam-Griekenland vice versa, waarin hij doet voor komen dat hij gratis met de KLM reisde. Humor zullen we maar denken. De minister van land bouw en blended whisky Van der Stee is het middelpunt van een zeer lange reportage van Rudie van Meurs over de onwelrieken de jumping-industrie. Dat heeft met paarden, oppepmiddelen, status en slecht gezelschap te maken. Er vallen enige balken van de hindernis. De kleurenbijlage is grotendeels aan Egypte gewijd, ("het maag denvlies bepaalt het lot van de Arabische vrouw"). In het jeugd gedeelte van de bijlage een voor treffelijk mini-interview met twee gehandicapte kinderen van een mytylschool. Daarvoor lever ik weer met graagte de nodige re feraten van getitelde heren of dames over dat onderwerp in. Veel Iran, gesloten oliekranen, energie-onheil. We hebben het allemaal reeds vele malen gele zen in deze weken, maar nu horen we het ook nog eens van de heren Simon Henderson en David Ull- man, geen Nederlandse namen en ze staan evenmin bij de lijst van medewerkers van Elsevier. Ook is er weer zo'n stuk over ufo's, die vliegende objecten van heel ver voor de stille uren. Die professor doctorandus Henri van Praag heeft er ook weer mee te maken. Ik heb u dus van tevoren gewaarschuwd. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17