ROYAAL VERLIES SWIFT Opknapbeurt huizen in Maredorp niet zeker SPORTAGENDA Van Diermen weg bij Lions 35 jaar water en wind EBBC Scorebord verrast LEIDEN - De renovatie van 101 woningen in de Grevenstraat, Druckerstraat en Maredorpse- dwarsstraat staat voorlopig nog op losse schroeven. Nadat in het Haagwegkwartier een anti-renovatiecommissie de kop op heeft gestoken is er nu ook twijfel gerezen of een meerder heid van de bewoners van het complex van Werkmanswonin gen in Maredorp wel voorstander is van een grondige opknapbeurt van hun woningen. Woning bouwvereniging Werkmanswo ningen streeft er naar dat er gere noveerd wordt, maar niet tegen de wil van een meerderheid van de bewoners in. Volgens de planning van de ge meente moet de opknapbeurt in de loop van 1980 haar beslag krij gen. Het is echter de vraag of een nieuwe inspraakronde en de goedkeuring van de renovatie plannen door het ministerie voor die tijd rond is. Zoals bekend heeft de minister van volkshuis vesting twee weken geleden goedkeuring verleend aan het verbeteringsplan voor Maredorp. De renovatieplannen voor de woningen in genoemde straten staan echter los van dit verbete ringsplan. Het is vooralsnog onduidelijk of de meerderheid van de bewoners wel wil opknappen. Van de aan wezige op de laatste bewoners- vergadering waren er 39 vóór re novatie, maar 44 bewoners waren niet aanwezig. 18 aanwezigen verklaarden zich tegen renovatie. De huizen in de Grevenstraat, Druckerstraat en de Maredorp- sedwarsstraat voldoen weliswaar niet meer aan de voorschriften (de WC moet uit de keuken, er moet een nieuwe riolering en een nieuwe electrische bedrading komen), maar de huizen zijn ei genlijk nog te goed voor een grondige opknapbeurt, aldus een deel van de bewoners. Geen klachten Er zijn vrijwel geen klachten over vocht óf over gaten en scheuren in de muren. Veel bewoners wil len daarom liever een groot on derhoudsplan. Dat is echter niet mogelijk omdat het rijk daarvoor geen subsidie verleend. Werk manswoningen heeft er zelf geen geld voor en blijft dus de voor keur geven aan renovatie omdat dat wel door het rijk wordt be taald. "Veel mensen hebben zelf al een douche gemaakt en andere din gen aan hun huis vertimmerd", zegt Kees van Laren die voor de welzijnsraad de renovatieplan nen begeleidt. "Over de WC in de keuken klagen de meeste men sen niet. Wanneer ze om de WC uit de keuken te krijgen 60 gul den per maand meer moeten gaan betalen dan vinden de meeste het wel goed zo. Boven dien verliezen de mensen nog een kamertje, dus vragen ze zich af: wat schieten we er nou eigenlijk mee op? In Den Haag vindt men dat de re novatie sober moet blijyen", al dus Kees van Laren. "Een nieuwe uitbouw achter de huizen, is niet meer mogelijk, maar dat is nou net één van de dingen die het een beetje leuk maakt voor de men sen. Alles wat leuk is wordt al di rect door de provinciale directie geschrapt. De flinke huurverho ging is daarom voor velen een probleem. Zeker voor degenen die zelf al aan de gang zijn ge weest om de woning te verbete ren. Daar komt nog bij dat twee keer verhuizen ook niet zo leuk is. Vooral de ouderen hebben daar niet zo'n trek in". Nieuw onderzoek Voordat de plannen verder ont Linksen rechts op de foto de eengezinswoningen in de MaredorpsedwarsstraatDe bewoners van deze wonin gen zien renovatie niet zo zitten. Op de achtergrond de beneden- en bovenwoningen van de Druckerstraat. De bewoners daarvan willen in meerderheid wel renoveren. wikkeld worden zal eerst een nieuw onderzoek worden gedaan naar de wensen van de bewoners. Vast moet komen te staan dat een meerderheid wil renoveren. Dan pas zullen er tekeningen op tafel komen die aangeven hoe de hui zen precies verbeterd zullen worden. Momenteel wordt vooral verschillend gedacht door de bewoners van de eengezinswo ningen en de bewoners van be neden- en bovenwoningen. Vooral de bewoners van de rui mere eengezinswoningen zien renovatie niet zo zitten. De heer Schutte, architect van Werk manswoningen, laat desgevraagd weten dat het mogelijk is om een deelplan te maken waarin de eengezinswoningen niet bij de renovatieplannen worden be trokken. Maar het woord is nu eerst aan de bewoners. Symposium over vrouw en werk derde wereld LEIDEN - "Vrouwen en werk in de derde wereld". Zo heet het sym posium dat op woensdag 17 en donderdag 18 januari wordt ge houden en wordt georganiseerd door de commissie buitenland van de Rijksuniversiteit Leiden. Het symposium zal zich bezinnen op het werk dat vrouwen in de derde wereld verrichten en dat zich voornamelijk afspeelt in de onzichtbare sector in en rondom huis en gezin. Ook de relatie tus sen het werk van vrouwen en het ontwikkelingsbeleid in de derde wereld zal worden bekeken. Het symposium wordt gehouden in zaal 1 van de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg. Rector magnificus prof. D.J. Kuenen van de Rijksuniversiteit zal het symposium woensdagochtend om tien uur officieel openen. Deelnemer aan het symposium is o.a. de Deense deskundige me vrouw E. Boserup, die baanbre kend werk heeft verricht met het publiceren van een economische studie over de positie van vrou- LEIDEN-Mevrouw Th. A.A. van Miltenburg-Kraakman zal tot 1 maart als waarnemend directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst fungeren. Momenteel is zij hoofd van de maatschappelijke sector van de GSD. Zij neemt de open plaats in die door het over lijden van de heer Boot, enkele weken geleden, ontstond. Het eerste kamp van de Paulus-groep in '45, tussen de tanks en bommenwerpers bij Breda. Paulus-verkennersgroep viert jubileum LEIDEN - In het padvinderswe reldje neemt de Paulus-verken nersgroep sinds de oprichting, nu 35 jaar geleden, een heel aparte plaats in. De Paulus-groep is geen algemene scoutinggroep, maar is nauw verbonden aan de katho lieke Bonaventura-scholenge- meenschap aan de Marienpoel- straat. De leden van de Paulus zijn dan ook leerlingen van deze middelbare school. Dat is niet altijd zo geweest. In slechte tijden liet de Paulus- groep ook leden toe die niets met de school te maken hadden. De laatste jaren echter is de animo vanuit de Bonaventura-scholen- gemeenschap groot genoeg om de 'bakken' van de verkenners- groep mee te vullen. Werden zij tot voor acht japr terug gevuld met leden van het mannelijk ge slacht, sinds de beginjaren zeven tig hebben ook meisjes (in de leeftijd van 12 tot 17 jaar) de gele deren van de Paulus-groep ver sterkt. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de zeeverkenners- groep is de geschiedenis van de Paulus nauwgezet opgetekend door het huidige staflid Bernard van Kesteren. Hij ploos het ar chief (foto's, oude bladen en ver slagen na en zette het wel en wee van 35 jaar Paulus-groep uiteen in een indrukwekkend jubi leumboek, '35 jaar water en wind' geheten, dat volgende maand verschijnt. Het begin Paulus begon als land verkenners- groep in het oorlogsjaar 1943, een tijd dat elke vorm van padvinde rij verboden was door de Duit sers. Godsdienstleraar Thomaas- se van de Bonaventura wilde de leerlingen wat vermaak bieden met aktiviteiten als spel en to neel. Die aktiviteiten groeiden uit tot een verkennersgroep, welis waar illegaal onder de naam "Heemvaart". Centraal stond de vriendschap. Van discipline, or de en regelmaat moest en moet de Paulus-groep niets hebben. Het uniform bestond uit een riem van een ruwe textielsoort met als on derscheiding één of meer knopen op de mouw. Verkennen deed de groep in en om de polders van Oud-Ade. Na op die manier een tijdlang een officieus bestaan geleid te hebben ontstond de naam voor de groep, "Paulus", naar de apostel die vanwege zijn geloofsovertuiging altijd was vervolgd. Na de bevrijding scharrelden de le den van Paulus vooroorlogse kle ren op die er een beetje verken- nersachtig uitzagen. Het uniform van de groep werd een bonte mengeling van grote hoeden, korte broeken, blouses en als herkenningsteken een grijze das met rood blokje. Al snel, in de zomer van '45, volgde het eerste echte, kamp tussen de tanks en bommenwerpers bij Breda. Uit wisselingskampen met Frankrijk volgde. Centraal daarbij stond het eten-op-de-bon en de difterie die er uitbrak. De belangstelling voor de padvinderij was na de oorlog enorm groot, zodat de lei ding van de groep besloot er een zeeverkennersafdeling aan toe te voegen. Toen al kenmerkte zich de "eigengereidheid" van de Paulusgroep. waarover in het boek herhaalde malen wordt ge sproken: In plaats van samen werking tussen land- en zeever kenners ontstond er een hevige concurrentiestrijd tussen beide groepen. Na een jaar stierf de land-afdeling een zachte dood: de staf had duidelijk voor de 'zee' gekozen. Een jaar na de oorlog kreeg de Paulus de beschikking over een eigen drumband. Ook die band ontstond doordat de leden van de groep dachten het zelf beter te kunnen dan een andere drum band. "Wat ze aan techniek tekort kwam maakte het lawaai voor honderd procent goed" zo schrijft Bernard van Kesteren in het jubileumboek over de band. Toen het eenmaal zover was dat techniek gezelligheid had voor bijgestreefd kwam er een snel einde aan het bestaan van de band. In 1974 werd zij opgeheven. Schippers, zij leiden de zeeverken- nersgroep, kwamen en gingen. Onder hen waren veel bekende Leidenaren. zoals bijvoorbeeld het huidige CDA-raadslid Van Zijp en mede-oprichter Perquin. De op- en neergang van de Paulus- groep hing bijna altijd samen met degenen die' zich voor het werk inzetten. De snelle wisseling van de leiding in de beginjaren zestig vond mede zijn oorzaak in de ge- zagsverschuivingen die toen aan de orde kwamen. "Langzaam ontaardde de groep in een ruige en vrijgevochten bende", aldus het jubileumboek. De Paulus- groep restte veertien leden. Op gekrikt door nieuwe enthousias te leiding groeide zij weer aan tot zes bakken met in totaal 36 leden. Huisvesting Wat de huisvesting van de groep betreft kon de Paulus-groep al tijd een beroep doen op de Bona- ventura-scholengemeenschap. Na de oorlog stond haar een voormalige gaarkeuken bij de school ter beschikking. In de ja ren vijftig kregen de verkenners een onderkomen op de zolder ("De menie trok op maandag wel eens lange oranje sporen langs de muren van de klaslokalen") en la ter verhuisden zij naar de kelder onder het gebouw van de scho lengemeenschap. Eén van de grootste mijpalen in de geschiedenis was voorts de komst van leden van het vrouwe lijk geslacht naar de Paulus- groep. Al snej bewezen zij zich uitstekend te bunnen handhaven in het wereldje van kampen, tochten, vaar- en onderhouds- weekeinden, de jaarlijks terugke rende sinterklaasactie waarbij de leden zo'n honderd gezinnen een bezoek brengen als sint en piet. Het boek "35 jaar wind en water" verschijnt volgende maand. Be langstellenden kunnen zich mel den bij Bernard van Kesteren, Terwceweg 29, Oegstgeest, tele foon 152835. Het boek kost zes gulden. LEIDEN - Door een ruime 2-7 overwinning op Swift is het zaal voetbalteam van Sjardin nog vas ter aan de kop van de ranglijst gekomen. De Leidse formatie heeft nu een voorsprong van twee punten op naaste belager Glas bergen. Het Katwijkse Van der Plas kreeg een onverwachte 5-1 nederlaag te verwerken van Landwer. Swift - Sjardin 2-7 (0-4) Swift is niet meer die formatie, die tegen koplopers verrassend uit kan halen. Sjardin had gisteravond in de Groenoordhal geen kind aan Swift en de ploeg kon vooral in de tweede helft enige technische staaltjes vertonen. Dat de score niet tot de dubbele cijfers werd opgevoerd was hoofdzakelijk te wijten aan gemakzucht. Glasbergen - Oegstgeest 5-5; Cleijn Duin- Van Gerven 3-5; Gody la-EKL 4-2; Swift-Sjardin 2-7; Landwer-Van der Plas 5-1; 11 9 Pas na een kwartier viel het eerste doelpunt (Bles Zuma). In dezelf de minuut zorgde John Ver schoor na goed doorzetten voor 0-2. Toen Zuma met een schitte rend doelpunt voor een 0-3 stand had gezorgd was Swift een gesla gen ploeg. De formatie probeerde weliswaar nog van alles, maar stuitte op doelman Wim Visser. De sluitpost van de koploper stak in uitmuntende vorm en had aan de beide tegentreffers geen schuld. Op slag van het wissel signaal schoof Gé Dubbeldeman nog 0-4 achter Van Duivenbode. Halverwege de tweede rondgang kwam Swift via een bekeken doelpunt van Jan van der Reyden (Gubler was de aangever) op 1-4. Cock Slingerland antwoordde meteen keiharde voltreffer direct (1-5). Uit de veelheid van kansen wisten daarna alleen Verschoor en Van der Weyden te scoren. Piet Gubler mocht vlak voor het eindsignaal van de goed leidende scheidsrechter Van Zoest nog 2-7 aantekenen. Landwer-Van der Plas 5-1 (1-0) De Katwijkse equipe is duidelijk van slag af. Het lager geklasseerde Landwer speelde een klasse be ter waardoor de Sassenheimers tenslotte tot een verdiende zege kwamen. Sjardin 11 9 0 2 18 51-22 Glasbergen 11 7 2 2 16 50-35 Godyla 11 7 1 3 15 38-24 Van der Plas 10 6 0 4 12 31-34 Landwer 10 5 0 5 10 33-34 Swift 11 5 0 6 10 40-37 Oegstgeest 11 3 2 6 8 37-43 vScerven ll 2 2 l auï Jan Boekel zorgde voor de enige cleynDuin 10 2 0 8 4 26-41 4? thuisploeg in de eerste helft. Na de doelwisseling kwam het Sassenheimse team .<v«y, y,i, tr.i Pas ëoed op dreef. Hennie Zoet, rij |IYifiT|T£IM^V Ruud van der Voort, Jan Boekel LSf .Wa'i 1W KUB en wederom Van der Voort scho ten Landwer naar 5-0. Johan van Piet Haasnoot (G.d.B.)24 Duin tekende vlak voor tijd voor Frans Sjardijn (EKL) 16 het enige Katwijkse doelpunt. Gé Perfors (Oegstgeest) 15 Hennie Zoet (Landwer)14 ROB ONDERWATER DEN BOSCH (ANP)-EBBC uit Den Bosch heeft gisteravond verrassend de eerste wed strijd in de kwartfinaleron de van de strijd om de Euro pese basketbalbeker voor cupwinnaars gewonnen. EBBC won in Den Bosch van het Italiaanse Gabetti Cantu met 95-90. Bij de rust hadden de Bosschenaren al een voorsprong van elf punten (49-38). Akerboom was met 25 punten topscorer. Andere uitslagen van de kwartfinales om de Europa cup basketbal: Villeurbanne (Fr.)-Wroc law (Pol.) 102-84. De Madrileense basketbal- ploeg Real Madrid heeft zijn eerste wedstrijd in de finale- poule om het Europees kam pioenschap verloren. Bosna Serajevo versloeg Real na verlenging met 114-109. Ver dere uitslagen: Radnicki Bel- grado-X Wenen 88-83, Olym- piakos (Gr.)-Tel Aviv 78-76. De internationale basketbal federatie heeft het deelne mersveld rond voor het acht ste toernooi om het wereld kampioenschap dames voor 29 april tot 13 mei in Zuid-Ko- De ploegen zijn: VS, Japan, Semegal, Canada, Mexico, Brazilié, Maleisië, Frankrijk, Australië, Zuid-Korea en de invitees Italië, Nederland en Bolivia. LEIDEN - De Nederlands/Canade se winger Erwin van Diermen zal niet langer voor Leiden Lions uitkomen. Met onmiddellijke in gang zal hij worden getransfe reerd naar IJC Rotterdam, dat momenteel aan de leiding gaat van de tweede divisie. Van Diermen zal worden vergezeld door Ed Bruinsma, die al eerder de wacht bij de Leidse ijshoc- keyclub werd aangezegd. genavond (aanvang 20.30 uur) de competitiedraad weer opnemen tegen Amsterdam, dat met tien punten uit zes wedstrijden aan kop gaat van de tweede divisie. Bij de Leidenaars zal Dan Cuomo ontbreken, nu de ijshockeybond hem na de opgelopen Matchpe nalty in de vriendschappelijke wedstryd tegen HYS voorlopig heeft geschorst. Een combinatie van Canadese Belgen en Nederlanders, die in de Nederlandse competitie spelen Wedstrijdprogramma d.d. 13-14 januari Samos-Fides Pacta; DEVD-De Danaï den; De Algemene-Achilles 14-1 om 14.30 uur in de 5 Mei-hal; Crescendo- Quick 14-1 om 15.40 uur in de 5 Mei-hal; Zuiderkwartier-Het Zuiden 14-1 om 13.20 uur in de 5 Mei-hal; NIO-Ons Ei land 13/1; Kinderdijk-Fluks 13/1; Phoe- nix-Fiks 13/1. Divisies: Zaterdag 13 januari 1979, Da mes: 19.00 uur Sarto-Gem/K, om 16 45 uur NOVO-Tonegido SC. om 15.15 uur Leython-Gem/K 2. Heren: om 15.30 t Gem/K-Vierhout/V, K 2-Vierhout/V 3, USS 2. Promotieklasse: Dames: 8-l-'79 om 19.30 uur Velo-DAC, ll-l-'79 om 20 30 uur Tornado 1-Zevenklappers, 12-l-'79 om 19.30 uur LUSV-VOY, 13-1-79 om 14 15 uur DOS-Tornado 2. om 13.30 uur Thor-Levthon 3. om 14.20 uur Gem/K 3-Leython 2. Heren: 12-pl-'79 om 19.30 uur LUSV-GVC. 13-1-79 om 17.15 uur Leython-WV. om 14.00 uur Radius 2- Zovoc, om 19 00 uur Zevenklappers 2- Eerste klasse: Dames: 8-1-79 om 18 45 uur VCO 1-LUSV 2, 12-1-79 om 20 45 uur Orion 1-NOVÖ 3. om 19.30 uur DAC 2-S70 1. 13-1-79 om 16.45 uur NOVO 2- Leython 5. om 15.15 uur Gem/K 4-RW l.om 16.15uurLeython4-VCL 1 Heren: 11-1-79 om 20.15 uur Blok'77 1-Levthon 2, 12-1-79 om 21 45 uur Orion 2-RVV 1, om 19.00 uur SKC 1-WW 1, 13-1-79 om 15.15 uur Gem/K 4-Orion 1om 16.30 uur Gem/K 3-DAC 1, om 16.15 uur WVC 1- Ridderv. 1. Tennisvedetten in opstand NEW YORK - Enige wereldver maarde tennissers verkeren op voet van oorlog met de organisa toren van het Grand Prix-circuit. Terwijl in New York het Master- toernooi (het slot van de serie GP- toernooien van 1978) van start is gegaan, hebben McEnroe, Con nors, Borg, Vilas en Panatta laten weten het niet eens te zijn met de nieuwe reglementen. trad gisteravond in het Belgische Heist op den Berg aan tegen het Russische ijshockeyteam. De Russen wonnen dit duel met ruime cijfers: 19-1. Periodestan den: 5-0, 4-0, 10-1. Het enige doelpunt voor de Neder lands/Belgische combinatie werd in de tiende minuut van de derde periode gemaakt door de Belgische Canadees Gary Vanse- venant. HANDBAL - Oost-Duitsland, de Sowjet-Unie en West-Duitsland zijn nog ongeslagen in het zaal- handbaltoernooi om de Oostzee- trofee, dat in verschillende ste den in Denemarken wordt ge houden. Jimmy Connors Ongenoegen bestaat vooral over de nieuwe regel die wil dat de spe lers een contract tekenen, waar mee zij zich verplichten mee te doen aan zes tevoren gekozen toernooien. Tekent een speler niet dan loopt hij kans van alle 93 toernooien te worden uitgeslo ten. Dat nemen de genoemde tennissers niet, (Connors: "Ik teken niet") maar of het tot een actie zal ko men is nog niet bekend. In het Mastertoernooi won Dibbs gisteren van Barrazutti (6-4, 6-4) en versloeg Gottfried eenvoudig Ramirez (Mex): 6-4, 6-1. Denen leiden HAARLEM - In de Duinwjjck'nal in Haarlem is gisteren de ontmoe ting in de halve finales om de Thomasbeker tussen Nederland en Denemarken begonnen. Na de eerste dag leidden de gasten met 4-0. De uitslagen zijn: Rob Ridder - Flemming Delfs 15-11, 12-15, 5-15, Guus van der Vlugt - Svend Pri 9-15, 13-15, Rob Ridder/Piet Ridder - Delfs/ Steen Skovgaard 10-15,8-15, Van der Vlugt/Herman Leidelmeyer- Morten Frost/Steen Fladberg 7-15, 9-15.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15