T afeltennisbond doet stap goede richting Vriesekoop tegen Grieken Zaak Dordrecht- Jan Klijnjan nog aangehouden Competitie voetbal in gevaar "Knoetze verwoestte mijn toekomst; hij schoot mij in het been Via hernieuwde taakverdeling Boucher sprint naar winst DONDERDAG 11 JANUARI 1979 ZEIST - KNVB-competitieleider Jan Huijbregts begint zich lang zamerhand. zorgen te maken over het verloop van de competitie in het betaald voetbal. De conditie van de velden is de laatste dagen aanzienlijk verslechterd door de wisselvallige weersomstandig heden. De afwisseling van vorst en dooi en de gestaag vallende sneeuw hebben de toestand van de velden sterk aangetast. Over het doorgaan van de competitie wedstrijden het komend week einde bestaat dan ook grote onze kerheid. Vrijdag zal Jan Huij bregts daarover een beslissing nemen. zoen kon nauwelijks rekening worden gehouden met eventuele afgelastingen. De competitie be gon dit jaar door het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal in Argentinië enkele weken later dan gewoonlijk het geval is. Om de competitie nog op een re delijk tijdstip te beëindigen moes ten daarom nagenoeg alle week ends benut worden. Voor het in halen van afgelaste wedstrijden is dan ook geen ruimte. Alleen op doordeweekse dagen kunnen in- haalwedstrijden worden vastge steld, als de competitie toch op tijd wil worden beëindigd. Volgens de planning moei de com petitie in de eredivisie in het weekeinde van 12 en 13 mei wor den afgesloten. De eerste divisie beëindigt haar competitiepro gramma op zondag 27 mei. Daarna volgt de nacompetitie, die tot en met 17 juni voortduurt. Voor het resterende deel van de competitie is elk weekeinde benut. Iedere volledige afgelasting bete kent dan ook dat de competitie met een week wordt verlengd. De toestand van de terreinen is op dit moment uiterst slecht. De dooi heeft nog lang niet alle vorst uit de grond gehaald. Alleen een bo venlaag van enkele centimeters is ijsvrij. Door sneeuw, regen en dooi is die bovenlaag echter in een modderpoel veranderd. Alleen een zeer sterke stijging van de temperatuur op korte termijn kan aan deze toestand een einde maken. Volgens het KNMI in De Bilt is daarvan de komende da gen echter geen sprake. PRETORIA - De 17-jarige ne ger Stanley Ndlovu, die twee jaar geleden door Kallie Knoetze - toen nog politiea gent - in het been werd ge schoten, heeft gisteren ver klaard erg blij te zijn dat het zwaargewichtgevecht van zaterdag tussen Knoetze en de Amerikaan Sharkey niet doorgaat. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken trok als gevolg van de protesten van diverse groe peringen het visum van de Zuidafrikaan Knoetze in, waardoor de ex-politieman illegaal buitenlander werd en dus de Verenigde Staten moest verlaten. Ndlovu werd in het been ge schoten tijdens protestbeto gingen van negers in Atte- ridgeville, een stadje even buiten Pretoria. "Kallie mag niet aan de top staan. Hij heeft mijn toekomst ver woest. Ik wilde ook een top- bokser worden", vertelde Ndlovu verslaggevers. Over zijn verblijf in de gevan genis en de behandeling van Knoetze en andere agenten: "Als ik lag te krimpen van de pijn en om water vroeg zei den ze dat ik mijn bloed maar moest drinken". Tijdens de rechtzaak vertelde Knoetze dat er stenen naar hem werden gegooid en dat hij had geschoten uit zelf verdediging. Hij had naar Ndlovu geschreeuwd dat hij zich over moest geven, maar deze trachtte te ontsnappen door over een hek te klim men. Toen schoot Knoetze hem in het been. "Ik kan Kal lie zelf niets meer doen, dus ben ik blij dat dit hem over komen is", aldus Ndlovu. Niettemin worden er momen teel in Zuid-Afrika toch nog pogingen in het werk gesteld om het gevecht tussen Knoetze en Sharkey alsnog doorgang te laten vinden. Volgens bokspromotor Mau rice Toweel is er zelfs al een plaats (Johannesburg) en da tum (3 februari) van het ge vecht bekend. Gisteren was echter nog niet bekend of de Zuidafrikaanse autoriteiten toestemming voor de partij zullen geven. NUENEN - Binnen de NTTB klinkt boven het geruzie uit De NTTB is momenteel in onder- - handeling met een oud-topspor- nu eindelijk een stem die het topsportwezen nieuw leven in wil blazen. Wat vaag weliswaar, maar een eerste reor- ganisatorische zet toont aan dat de ogen van de bondsbe- stuurderen niet langer voor de realiteit zijn gesloten. Via een hernieuwde taakverdeling binnen de sport.commissie en een beleidsplan waarin voor het eerst een doordachte visie op tafel wordt gelegd doet de tafeltennisbond een bescheiden stap in de goede richting. bondscoach bij de dames, boekte met zijn pupillen rigoureuze ter reinwinst met behulp van trai ningsmethodes die een sterk oos terse inslag meekregen. Sinds de wereldkampioenschap pen van 1977 in Birmingham, waar Bettine Vriesekoop voor het eerst op internationaal niveau opzien baarde, is de onderlinge verdeeldheid in de NTTB een hopeloos struikelblok. Gerard Bakker, clubtrainer en bescher mengel van Vriesekoop en DORDRECHT - De talrijke be langstellenden, die gistermor gen om 10 uur naar het Dordtse gerechtsgebouw waren geko men, stonden binnen een kwar tier weer buiten. Het kort ge ding, dat de eerste divisieclub aanspande tegen speler-werk nemer Jan Klijnjan werd op ver zoek van de club tot nader order aangehouden. Mr. W. Domme- ring namens de eisende partij: „Gisteravond laat en vannacht hebben we alsnog een opening gevonden om buiten de rechter om tot een vergelijk te komen". Aanleiding tot de gerechtelijke stappen van FC Dordrecht vormde het feit dat Wim Verzijl als zakelijk adviseur van Klijn jan beslag had laten leggen op de totto- en lotto-uitkering van FC Dordrecht bij de KNVB. Toen Klijnjan drie jaar geleden terugkeerde uit Frankrijk, waar hij voor Sochaux speelde, gaf hij de voorkeur aan de eerste divi sieclub FC Dordrecht, de club waar hij begon, mede omdat hem gedurende twee jaren een aantrekkelijk handgeld van f75.000 per jaar in het vooruit zicht werd gesteld. Zes sponsors stelden zich garant voor elk f 25.000, maar de animo om Klijnjan te betalen, daalde beneden het nulpunt toen bleek dat met diens toenemende cor pulentie zijn prestaties afna men. Alleen voorzitter Dick Passchier kwam zijn belofte na, hetgeen voor Klijnjan verstrek kende gevolgen had, aangezien hij in afwachting van zijn f 150.000 op hypothcekbasis een pand kocht in Dordrecht, waar hij een zaak in sportartikelen is begonnen. Ten einde raad wendde Klijnjan zich tot zijn zaakwaarnemer Verzijl, die niet schroomde be slag te laten leggen op het Dordtse deel in de toto- en lotto- pot. Maar ook dat bleef niet zon der consequenties, want FC Dordrecht bleek in niet onaan zienlijke mate de begroting te hebben afgestemd op de KNVB- gelden, waardoor de spelers weer niet konden worden be taald en ex-penningmeester be taald voetbal, Ton Zwikstra, al een keer te hulp moest worden geroepen om via het zogenaam de „noodfonds" van de KNVB de financiële middelen te verschaf fen waarmee FC Dordrecht zijn werknemers kon betalen. Vrijwel gelijktijdig viel het be sluit om een kort geding aan te spannen tegen Klijnjan, tenein de het geld, waarop deze beslag had laten leggen, weer vrij te krijgen. Voorzitter Dick Pas schier: „Klijnjan dient de vijf sponsors aansprakelijk te stel len, die hun beloftes niet na kwamen". Klijnjan zelf: „Ik heb niets met sponsors te maken. Die afspraak heb ik met FC Dor drecht gemaakt". Het interes sante antwoord, wie de ex-in ternational moet betalen, gistermorgen door de Dordtse rechter worden gegeven. Maar te elfder ure nam FC Dordrecht het initiatief om de zaak alsnog in de minne te schikken. Klijnjan: „Wie me betaalt interes seert me niet, als ik het maar krijg. Zonder dat geld kan ik het faillissement van mijn zaak aanvragen". Daarmee werden bestaande ideeën over de verwezenlijking van top sport zonder pardon aan de kant geschoven, tot grote ergernis van het Amsterdamse Tempo Team, dat als voormalig hofleverancier van Oranje in ijltempo voorbij werd gestreefd. De hoofdstede lijke vereniging reageerde door onrust te stoken via deels juiste aantijgingen aan het adres van Bakker en door het topsportbe- leid van de NTTB tot op de bo dem te kraken. Bondsvoorzitter Ad Poulissen wil de slechts ten dele op de grieven inhaken en wees bijvoorbeeld de kritiek op het selectiebeleid van de sportcommissie van de hand. Nu, nog geen jaar later, liggen de plannen om juist die commissie te herstructureren, op tafel. Pou lissen moet toegeven dat de op positie van TT in zekere zin de aanzet is geweest voor die veran dering. „Ik spreek niet tegen dat de sportcommissie in het verle den op sommige punten heeft ge faald. Bakker heeft ten opzichte van TT tactisch verkeerd gehan deld en dat was voorkomen wan neer hij vanuit de sportcommis sie een betere begeleiding had gehad. Het is bekend dat Bakker in interviews vrijwel nooit even wichtig naar buiten treedt. Een handicap misschien, maar hij heeft zijn excuses aangeboden en die zaak is uitgepraat". Te licht Vooral het functioneren van voor zitter Piet Romgens heeft bij TT wantrouwen in de hand gewerkt. Hem werd verweten dat hij zijn zaak te licht opvatte en vrijwel nooit een gewillig oor had voor de problemen om hem heen. Poulis sen kan begrip opbrengen voor die kritiek. „Toen ik die sport commissie leidde was ik daar da gelijks de nodige uren mee zoet. Ik wil daarmee mezelf niet op de borst slaan, alleen maar aantonen dat er in die functie heel wat tijd gaat zitten. Die commissie is later qua mankracht uitgebreid, maar voor een man als Romgens, die een drukke baan heeft, is dat werk kennelijk toch niet te doen". ter, die binnen de sportcommis sie voor de technische leiding moet zorgdragen. Dat houdt au tomatisch in dat de bevoegdhe den van Romgens een eind wor den teruggedraaid. Poulissen: „De commissie wordt uitge splitst in een sectie geselecteerde jeugdtafeltennis en een sectie toptafeltennis. Binnen de com missie moet het mogelijk zijn'een goede coördinatie tussen die twee takken op te bouwen. Als leider van de jeugdafdeling wordt Rob Latten uit Limburg de verantwoordelijke man en wie we voor de senioren op het oog hebben laat ik nog even geheim. Romgens blijft in elk geval de sportcommissie vertegenwoor digen in het hoofdbestuur". In de clinch „Wij menen via deze nieuwe opzet het jeugd- en seniorenbeleid be ter op elkaar te kunnen afstem men. In het verleden waren de uitgangspunten verschillend en lagen de bondscoaches dikwijls met elkaar in de clinch. Daar moet nu een einde aan komen, we zijn aan een fase toe waarin we een beleid op langere termijn willen duidelijk maken en de aanpak niet ieder moment meer kan veranderen". „Er is een periode geweest waarin we een full-time bondstrainer in dienst hadden, terwijl slechts een paar clubs daarvan konden profi teren. De NTTB heeft nu zyn handen teruggetrokken en ge zegd dat de verenigingen zelf zo'n dure trainer moesten aantrekken. Dat is gebeurd, maar helaas zijn de contacten verslechterd, waar door het een aantal keren mis- „We zijn bereid op dat punt de hand in eigen boezem te steken en te erkennen dat wij ons streven on voldoende duidelijk hebben ge maakt. En een bond die de com municatiemiddelen niet benut is nu eenmaal kwetsbaar. Een eer ste vereiste is dat de contacten tussen de bond en de clubs wor den uitgebreid. We hebben in dat opzicht ons lesje geleerd". Gerard Bakker: onevenwichtig in interview Vrijbrief De bondscoaches Schoofs hebben ieder afzonder lijk hun visie op het topsportge- beuren naar voren geschoven cn getracht de manier aan te geven waarop het internationale aan zien het snelst weer kan worden opgepoetst, „Beide heren hebben van ons de vrijbrief meegekregen om in die geest te handelen. We beschouwen deze periode als een overgangsperiode op weg naar verjonging". „Bij de dames staat aansluiting bij de Europese top voorop. Con creet gezegd betekent dat, dat een tweede of zelfs derde speel ster van het niveau Vriesekoop gewenst is. Dat is niet iets waar je jaren op kunt wachten, dat moet snel gebeuren. Gezien het aan bod van talent hoeven we geluk kig niet te wanhopen. Er zijn ge noeg speelsters die Vriesekoop uit haar isolement kunnen ver lossen". Bij de heren daarentegen staat een sombere toekomst voor de deur. Nico van Slobbe en Bert van der Helm staan gereed om af te zwaaien, maar het aantal opvol gers wordt per maand geringer. Renè Hijne, ooit betiteld als het meest begaafde talent, levert eeuwig strijd tegen blessures en studieperikelen, Hans Lingen mist de ambitie om internatio naal van zich te doen spreken, Ronald Rijsdorp is herstellende van een diepe mentale inzinking en Trevor Taylor kan geen finan ciële voordelen ontdekken in een eventuele naturalisatie. Kortom, het potentieel raakt uitgeput, juist nu de nood aan de man komt en de bond van plan is meei uit te trekken voor bezoek a; ternationale evenementen. Gestagneerd DEN HAAG - Bondscoach Bert Schoofs heeft vier heren en een dame uitgenodigd voor de tafeltennisinterland tegen Grieken land op 17 januari in Oud Beyerland. Het zijn Bettine Vriesekoop, Bert van der Helm, Nico van Slobbe, Han Gootzen en Anne Vlieg. De wedstrijd tegen de Grieken wordt gespeeld in het kader van de eerste divisie voorde Euro pa Cup. „De doorstroming is op dit moment gestagneerd", stelt Poulissen, „er is zo weinig keus dat we Van der Helm en Van Slobbe in feite niet kunnen missen. Als je de presta ties van de jeugd in internatio naal verband in ogenschouw neemt begrijp je niet hoe dat probleem kan onstaan. Jeugd spelers uit andere landen, die een paar jaar geleden hetzelfde ni veau hadden als onze junioren steken met kop en schouders overal boven uit. Bij ons kan men de offers die worden gevraagd kennelijk onvoldoende combine ren met een maatschappelijke opleiding. De keus valt djin op het voltooien van de studie en dat is een logische en verstandige zaak, hoe vervelend dat voor ons ook mag zijn. Ik denk dat we daarmee moeten leren le- Internationaal gezien zou het daar om wel eens een broodmager sei zoen kunnen worden, al zal de bond tegen de verwachting in toch een dames- en een here nafvaardiging naar het verre Noordkoreaansc Pyong Yang sturen, waar eind april de we reldkampioenschappen worden gehouden. Voor Vriesekoop be tekent dat een minder gewenste onderbreking van de studie, die zij dit jaar voorrang verleent. Het valt daarom te betwijfelen of zij in dat toernooi haar topvorm kan demonstreren Zonder Vriesekoop zou het Ne derlandse toptafeltennis niet meer zijn dan een afspiegeling van de heersende armoede. De interlandwedstrijden in de eerste divisie hebben aangetoond dat de terugweg nog niet in zicht is. Het verlies tegen Luxemburg, een zwarte bladzijde in de tafelten- nishistorie heeft een schokeffect teweeggebracht Hoe groot de ga ten zijn die gedicht moeten wor den zal pas blijken tijdens de we reldkampioenschappen. MADONNA Dl CAMPIGLIO (ANP) - Henk Gemser heeft na de tweedaagse wedstrijd van de drie-banentoernee die in het Ita liaanse Madonna di Campiglio werd gehouden zijn vier sprinters aangewezen die zullen deelne men aan de interland tegen Zwe den het komende weekeinde in Assen. Dat zijn: Nederlands kampioen Miel Govaert, Bert de Jong, Lieuwe de Boer en Jos Va- lentijn. "Ik heb er niet al te lang over hoe ven dubben", zei Gemser. 'Ron Ket en André Kraayeveld zijn momenteel uit vorm en Sies Uil- kema rijdt op het ogenblik geen wedstrijd uit. Gisteren viel hij en vandaag reed hij twee keer zijn schaatsen stuk. Op de 1000 meter moest hij op mijn schaatsen rij den. Het ligt aan zijn start. Zijn techniek is duidelijk niet goed. Inderdaad een probleem voor de nabije toekomst. Sies zal op korte termijn anders moeten gaan star ten. zo niet dan kan hij de grote toernooien wel vergeten." De verrassende winnaar van de laatste wedstrijd van de drieba- nentoernee werd de Canadees Boucher. Dankzij zijn prestaties op de eerste dag en twee tweede plaatsen op de laatste 500 en 1000 meter werd hij onbereikbaar voor de dominerende Russen. De sprintelite van de Russen zag zich op de tweede dag beroofd van de wereldrecordhouder op de 500 meter Koelikov. Hij was dinsdag duidelijk te vroeg weg en kwam met die 'pikstart' onder de 38 se conden. Maar gisteren werd hij na drie valse starts gediskwalifi ceerd. Uitslagen 500 meter 1. Khlebnikov (Sov) 38.50, 2. Boucher (Can) 38 87. 3 Lieuwe de Boer 39 08.4. Kornilov (Sov) 39.10. 5. Medennikov (Sov) 39 12. 7. Moeratov (Sov; en Jos Valentyn 39.90, 1000 meter 1. Khlebnikov 1.17.13, 2. Boucher 1.17. en Medennikov 1.17.17, 4. Kornilov 1 17.99, 5. Govaert 1.18 07, 6. de Jong 1.18.16,7 Moeratov 1.18 71, 8. De Boer 1.18.79,9. Valentijn 1.19.44 Eindklassement: 1. Boucher 154.395, 2 Khlebnikov 154.925, 3. Medennikov 155.035, 4. Kornilov 156.705, 5. Moera tov 157 475, 6. De Boer 157.530. 7 De Jong 158.690, 8. Valentyn 158.710, De Canadese Petra Burka werd de verwachte winnares bij de da mes. Hoewel zij op de tweede dag, waarop slechts één afstand werd verreden in 1.26.25 tweede werd op de 1000 meter achter de Oostduitse Albrecht (1.26.15) was deze niet meer in staat om haar van de eerste plaats te verdrin gen Haitske Valentijn-Pijlman (zesde op de 1000 meter in 1.27.59, hand haafde zich in de top van het eindklassement. Met haar derde plaats was de echtgenote van sprinter Jos Valentijn de beste Nederlandse. VOETBAL - In de eerste wedstrijd van de derde ronde van de Spaanse voetbalbeker heeft de koploper in de competitie, Real Madrid, 1-1 gespeeld tegen stad genoot Atletico. VOETBAL - Go Ahead Eagles heeft de thuiswedstrijden tegen Ajax en Vitesse die op zaterdag avond vastgesteld waren, ver schoven naar de zondagmiddag. CRICKET - Op de vierde dag van de vierde testwedstrijd tussen de cricketteams van Australië en Engeland in Sydney bereikten de Engelsen in de tweede innings een score van 304 runs voor zes wickets. KUNSTRIJDEN - De Rus Kon- stantin Kokora is gisteren in Moskou kampioen kunstrijden van de Sowjet-Unie geworden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13