VS adviseren vertrek sjah Griekenland praat weer met Turkije VN vragen Nederland troepen voor Libanon NAAST HET NIEUWS Aanslag op radiostation in Rome Sihanoek vraagt bij YN aandacht voor Cambodja Geruchten over staatsgreep nemen toe Taiwan mag van Peking eigen leger behouden WOENSDAG 10 JANUARI 1979 (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Verenigde Naties hebben de Nederlandse regering verzocht troepen ter beschikking te stellen voor de VN-vredes- macht in Libanon. Het zou gaan om ongeveer 600 militairen (een bataljon) ter vervanging van de Franse en Iranese troepen die binnenkort zullen worden terug getrokken. Het kabinet zal vrij- dag over het VN-verzoek over leggen. Nederland is door de volkerenor ganisatie informeel benaderd. Een officieel verzoek is nog niet gedaan. Dat zal vermoedelijk af hangen van de Nederlandse be reidheid om soldaten voor dit doel ter beschikking te stellen. Het valt nog niet te zeggen welke onderdelen voor uitzending in aanmerking komen. Het gaat in elk geval wel om gevechtseenhe-, den. Ook is nog niet duidelijk wanneer de troepen naar Liba non zouden moeten vertrekken en hoe lang ze daar zullen blij ven. De VN-troepenmacht - die nu on geveer 4000 man sterk is - werd in maart 1978 in het zuiden van Li banon gelegerd, nadat Israël als vergeldingsactie voor een Pale stijnse aanslag op eén autobus met Israëlische burgers Libanon was binnengetrokken met 25.000 soldaten om daar de Palestijnse kampen op te ruimen. Bij deze Israëlische acties kwamen onge veer 1000 Libanezen en Palestij- nen om het leven en moesten 200.000 Libanezen en 65.000 Pa- lestijnen naar het noorden vluch ten. Op 19 maart gelastte de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties Israël om zijn troepen uit Li banon terug te trekken en werd besloten tot oprichting van een VN-vredesmacht, die het grensr gebied tussen Israël en Libanon ging bewaken. De Israëlische troepen werden overigens pas in juni geheel uit Libanon terugge trokken. Al enkele maanden ge leden liet de Franse regering we ten graag haar troepen uit het Midden-Oosten te willen terug trekken. De Fransen zijn niet erg gelukkig met de legering van en kele honderden manschappen. Enkele malen zijn Franse VN- soldaten bij acties in Libanon be schoten. Acht Fransen werden daarbij gedood, vijftig raakten gewond. De reden voor de Iranese terug trekking is niet bekend. Of de woelige situatie in Iran zelf daar bij een rol speelt is niet duidelijk. De VN-vredesmacht in Libanon bestaat op het ogenblik uit solda ten uit Frankrijk, Nepal, Iran, Noorwegen, Senegal, Nigeria, Ierland en Ghana. Bevelhebber is een Ghanese generaal. Volgens een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van de fensie past een eventuele uitzen ding in het beleid van de regering dat een vergroting van de VN-ta- ken van de Nederlandse krijgs macht voorstaat. In het afgelopen najaar hield Nederland al 200 man geneëskundige troepen ge reed om te worden uitgezonden naar Namibië (Zuidwest-Afrika) om daar deel uit te maken van de VN-troepenmacht, nadat Nami bië onafhankelijk zou zijn ge worden. De onafhankelijkheid van Namibië werd echter uitge steld en de geneeskundige com pagnie werd weer ontbon den. De VN zullen alleen troepen naar Namibië zenden indien dit land op een door de Verenigde Naties erkende wijze zijn onafhanke lijkheid behaalt en niet via door Zuid-Afrika gecontroleerde ver kiezingen. Nederland blijft kan didaat voor uitzending van de geneeskundige troepen. Organi satorisch zijn alle voorbereidin gen voor zo'n uitzending vol tooid. De defensiewoordvoerder ver klaarde dat de regering vrijdag het nieuwe verzoek van de VN zal bekijken in verband met het ver zoek om troepen voor Namibië. Daarbij speelt een rol of Neder land wel op twee fronten troepen naar vreemde landen moet stu ren, maar ook het verschillende karakter van beide uitzendingen. In het geval-Namibië gaat het om kiezers te beschermen en de rust in de eerste tijd van de onafhan kelijkheid te garanderen. In het Libanese geval betreft het het voorkomen van militaire acties en het eventueel stoppen daar- (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON-PARIJS - De Verenigde Sta ten hebben sjah Mohammed Reza Pahlevi van Iran laten weten dat het in het belang is van de rust en vrede in Iran als hij het land tijdelijk verlaat. Politieke bronnen in de Ameri kaanse hoofdstad hebben dit gis teren verklaard. De VS zouden de sjah hebben geadviseerd te ver trekken omdat de instelling van een burgerregering onder pre mier Sjapoer Baktiar de span ningen in Iran nauwelijks heeft verminderd. Ook premier Baktiar heeft gisteren nog eens herhaald dat de sjah het land binnen enkele dagen zal verlaten. Op het vliegveld van Teheran staat al enkele dagen een vliegtuig startklaar en ook andere tekenen wijzen er op dat het ver trek van de vorst binnenkort te verwachten is. Met het al dan niet tijdelijk afreizen van de sjah zou het lot van de regering-Baktiar staan of vallen, want de geruch ten over een ophanden zijnde (Van onze correspondent) ROME - Radioluisteraars in Rome waren gisteren plotseling getui gen van een terroristische aan slag. Midden in een uitzending van radio „Citta Futura" (Stad van de Toekomst), hoorden zij één van de omroepsters gillen: „Help, help, niet schieten" en da delijk daarop een zware ontplof fing. Daarna werd het stil en de luisteraars begonnen op te bellen naar politie en brandweer. Toen die ten tonele verschenen, vonden ?ij vijf omroepsters van het vrouwenprogramma „Radio Donna" gewond op straat en de radiostudio verwoest door brandbommen. Een uur later werd de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist door een fascistische terreurorganisatie, die een Romeins dagblad liet we ten: „Wij zijn fascisten. Eer aan onze dode kameraden". Het was de jongste episode in een golf van terreurdaden, die deze week Rome teisterde, een jaar nadat twee jonge fascisten door een links commando werden doogeschoten. Een fascistische organisatie die zich „Gewapende Revolutionaire Afdelingen" noemt, had vorige week beloofd dat januari in Rome „een maand van bloed" zou worden. In het af gelopen weekeinde staken zij zes bioscopen in brand, en verwoest ten zij een linkse boekhandel in het centrum van de stad. Zij eis ten dat alle bioscopen zondag ge sloten zouden blijven, ten teken van rouw voor de vermoorde ka meraden. Toen dat niet gebeurde, zwoeren zij wraak en hun eerste actie richtte zich tegen „Radio Citta Futura". Deze particuliere zender, van ui terst linkse signatuur, wordt in Rome druk beluisterd. Het dage lijks programma bestaat uit popmuziek, afgewisseld met po litieke discussie en nieuwspro gramma's. Tijdens een discussie over de problemen van Italiaanse huisvrouwen vielen vier gemas kerde mannen met getrokken pi stolen en mitrailleurs de studio binnen. Zij overgoten de zendap paraten met benzine en staken ze daarna in brand. Vervolgens be schoten zij de deelnemende vrouwen en vluchtten in een ge stolen auto, die later door de poli tie werd teruggevonden. De vijf vrouwen werden overgebracht naar het Romeinse universiteits ziekenhuis. Dokters verklaarden, dat twee van hen zwaar gewond waren, en dat voor hun leven werd gevreesd. De politie maakt zich grote zor gen over dit fascistische offen sief, na een jaar, waarin het terro risme van links tientallen slacht offers heeft geëist. Zij vreest met name ook voor een escalatie van links geweld in antwoord op rechts geweld. militaire staatsgreep Teheran hand over hand toe. Vooral de Iraanse leger-top verzet zich nog altijd heftig tegen het af reizen van de sjah. Generaal Gos- rowdad, de commandant van de Iraanse parachutisten en een van de meest invloedrijke militaire adviseurs van de Iraanse mo narch, heeft gisteren in een inter view met het Franse dagblad Le Figaro gezegd dat de sjah, of er nu een oplossing voor de politieke problemen wordt bereikt of niet, voorlopig niet weg zal gaan, "zelfs niet met vakantie. Als hij heengaat", aldus de generaal, "dan zullen de communisten het land overnemen en dat zal het le ger nooit nemen". Volgens de generaal is het leger ook tegen' de regering van Baktiar of een andere representant van libe raal-progressieve stromingen. "Als Baktiar niet verhoedt dat de sjah weggaat, dan graaft hij daarmee zijn eigen graf', zei hij. Ajatollah Khoemeini, de meest in vloedrijke geestelijke leider van Iran, sluit een militaire staats greep evenmin uit. Khoemeini, die in Frankrijk in ballingschap leeft, verklaarde gisteren tegen over het Franse dagblad Le Mon de dat hij een militaire macht sovername beschouwt als "de laatste steen, die door het regime van de sjah naar het volk wordt geworpen". Ondertussen kampt Baktiar nog steeds met moeilijkheden rond de samenstelling van zijn kabi net, waardoor hij moest besluiten zijn ministers en zijn regerings programma pas morgen aan het parlement te presenteren en niet gisteren, zoals' oorspronkelijk in de bedoeling lag. Bezittingen De sjah heeft dinsdag per decreet beslist dat alle persoonlijke bezit tingen van de keizerlijke familie worden overgedragen aan een stichting "ten bate van godsdien stige, onderwijskundige, sociale en welzijnsorganisaties, die door het volk zijn opgericht en ook door het volk worden bestuurd". De waarde van het keizerlijk ver mogen wordt geschat op honder den miljoenen dollars. Het gaat om de Pahlevi-stichting, die 18 jaar geleden werd opgericht ten bate van charitatieve instellin gen. Deze nieuwe stap van de sjah wordt gezien als een poging de keizerlijke familie te zuiveren van de verdenking van corruptie. Vorige week zou de sjah overi gens een aanzienlijk vermogen via Zwitserse bankiers hebben overgeheveld naar twee grote banken in de Verenigde Staten. Hoewel het gisteren in de hoofd stad Teheran betrekkelijk rustig bleef, vonden in verschillende andere steden opnieuw botsin gen plaats tussen demonstranten en regeringstroepen. Daarbij werden 35 mensen gedood. De Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek. ontvangt bij aankomst in New York bloemen van de Chinese delegatie bij de Verenigde Naties. NEW YORK (Reuter/UPI) - De Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek is gisteren in New York aangekomen om te proberen de aandacht van de Verenigde Na ties te vragen voor de gebeurte nissen in Cambodja. Betwijfeld wordt echter of de prins succes zal hebben, want de nieuwe machthebbers in Phnom Penh hebben van de VN-veiligheids- raad geëist Sihanoek niet te ho ren en zij worden daarin naar verwachting gesteund door di verse leden van de raad, waaron der de Sowjet-Unie. Op een persconferentie bij zijn aankomst zei Sihanoek dat 'Cam bodja het slachtoffer is van "pure agressie en een wrede' invasie door Vietnam". Hij waarschuwde dat de verdreven regering van premier Pol Pot nog niet is ver slagen en doorgaat met het be strijden van de invallers. "Dit is een gevaarlijke situatie. De mo gelijkheid bestaat dat deze strijd zich verbreidt". Sihanoek zei naar New York te zijn gekomen "om de (Veiligheids) raad ertoe te brengen de Vietna- mezen te veroordelen". De voor zitter van de raad, Donald Mills, zei gisteren dat de leden zo spoe dig mogelijk bijeen zullen ko men. Hij had gisteravond een ge sprek met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, over de situatie in Cambodja. {Diverse landen hebben gisteren de nieuwe machthebbers in Cam bodja als zodanig erkend. Behal ve Vietnam zijn dit Hongarije, Afghanistan en Laos. De Sowjet- Unie heeft het nieuwe bewind onofficieel erkend door Phnom Penh de "hartelijke groeten van het Russische volk" over te bren gen. President Brezjnjev van de Sowjet- Unie heeft gisteren ook gezegd dat het nieuwe regime in Cam bodja de volledige steun heeft van de Sowjet-Unie. Hij noemde het verdreven bewind van Pol Pot 'weerzinwekkend'. De Russische president beschul digde de Chinezen ervan dat zij proberen te verdraaien wat in Cambodja is gebeurd. Een niet-geidentificeerd vliegtuig dat van de kant vari Cambodja kwam, heeft gisteren een Thai- landse militaire post gebombar deerd. Er vielen geen slachtof fers. Enige lichte bommen vielen op 500 meter van de post, die op onge veer 50 km ten noorden van het grensdistrict Aranyaprathet ligt. De door Vietnam gesteunde invasie in Cambodja heeft de Ameri- kaans-Vietnamese contacten over het aangaan van diploma tieke betrekkingen tussen deze twee landen voorlopig beëindigd. In Amerikaanse regeringskrin gen werd gisteren gezegd dat van een erkenning van Hanoi geen sprake kan zijn zolang Vietname se troepen zich in Cambodja be vinden. Volgens deze kringen hebben de Verenigde Staten de andere partij hiervan inmiddels op de hoogte gesteld. De contac ten tussen Washington en Hanoi waren in 1977 in Parijs begonnen en daarbij zouden goede vorde ringen zijn gemaakt. Niet de ETA, maar Grapo schoot rechter dood MADRID - Niet de ETA, maar de extreem-linkse stadsguerriila- groep Grapo heeft verklaard ver antwoordelijk te zijn voor de moord op de rechter Miguel Cru- ze Cuenca, die gisteren in Madrid werd gepleegd. Collega's van het slachtoffer von den het onbegrijpelijk dat Miguel Cruz Cuenca zich zonder politie bescherming bewoog, aangezien de politie enkele maanden gele den leden van de terreurbewe ging Grapo heeft gearresteerd, die op papier alle routes van de vermoorde rechter hadden geno teerd. Alle politieke partijen, vakbonden en andere organisaties hebben deze aanslag fel veroordeeld en omschreven als een poging om de onafhankelijke rechterlijke macht in een democratisch Spanje omver te werpen. De ver slagenheid op het ministerie van justitie is algemeen. Uit protest tegen deze moord legden de rech ters gisteren het werk in Madrid en in enkele andere provincies neer. Het Madrileense college van advo caten heeft de politie verzocht om vandaag ter voorkoming dat ex treem-rechtse partijen politieke munt uit de aanslag kunnen slaan, de algemene begraafplaats af te zetten. Tijdens de rouw dienst zullen vandaag alleen le den van de rechterlijke macht of familie van de overledene aanwe zig mogen zijn. Prinses Caroli haar echtgenoot Philippe Junot. JAAR VAN HET KIND Prinses Caroline van Monaco en haar echtgenoot Philippe Junot woonden in de Londense Regine's club een gala bij ten bate van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Dit jaar is uitgeroepen tot jaar van het kind en de gala's en feesten barsten dan ook los. Zo werd gisteravond in de zaal waar gewoonlijk de algemene ver gadering van de Verenigde Naties bijeenkomt, een concert gege ven door internationale popsterren ten bate Unicef. Onder de popsterren die hun medewerking verleenden waren Donna Summer, Rod Stewart, de Bee Gees, ABBA en Olivia Newton- John. De veiligheidsmaatregelen in het gebouw waren nog strenger dan normaal, niet omdat terroristische aanslagen werden verwacht maar meer om al te opdringerige fans te kunnen opvangen. Toe gangskaarten werden buiten het gebouw voor soms wel enkele honderden dollars per stuk verkocht. Het concert was georganiseerd door televisiepresentator David Frost en Robert Stigwood, die onder meer de film "Saturday Night Fever" produceerde. INBRAAK DOOR „BILD" De hoofdredactie van het Westduitse boulevardblad "Bild" heeft nu officieel toegegeven dat een verslaggever uit Frankfurt ille gaal de woning van een 22-jarige Duitser is binnengedrongen, die wordt verdacht van "vampierpraktijken". Uit de woning zijn foto's gestolen, die door "Bild" zijn gepubli ceerd. Hij zou bloed van jonge meisjes hebben afgetapt en dit hebben opgedronken. Een buurman van de gearresteerde had de politie gealarmeerd. Hij had twee mannen voor de woning van de jongen aangetroffen. Op zijn vraag wat zij in het huis wilden, hadden de mannen geant woord: "Dat kunt u morgen in de krant lezen". Daarna zijn de redactielokalen van Bild in Frankfort vier uur lang doorzocht. Naar verluidt is een fotokopie van een bericht over de inbraak gevonden. Deze kopie lag in een prullenbak. Overigens heeft de Bild-Zeitung een klacht ingediend bij de politie en het openbaar ministerie, omdat "het doorzoeken van de gebouwen van Bild niet in verhouding staat tot de gepleegde inbraak". Over Egeïsche Zee (Door c correspondent) WENEN - Griekenland en Turkije zijn gisteren in Wenen bespre kingen begonnen om na vele mislukte pogingen opnieuw te proberen een vreedzame oplos sing te vinden voor het slepende conflict over de grenzen van het continentale plat onder de Egeï sche Zee. De kansen dat de deskundigen van de Griekse en Turkse delegaties, die elkaar al vijf jaar regelmatig ontmoeten, het hernieuwde overleg tot een goed einde bren gen, zijn volgens ingewijden vrij groot. Griekenland heeft de kwestie in 1973 voorgelegd aan het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag, dat in december vorig jaar ver klaarde niet bevoegd te zijn een uitspraak te doen en^de strijden- Weer trein ongeluk Turkije ANKARA (DPA) - Dertig reizigers zijn om het leven gekomen bij een ernstig treinongeluk dat gis terochtend plaatshad in de om geving van de Turkse hoofdstad Ankara. Naar de radio berichtte zijn er meer dan honderd gewon den. Een exprestrein reed in op een ander treinstel dat wegens panne stilstond. Nog pas vyf dagen geleden hadden bij een treinbotsing eveneens in de buurt van Ankara vijftien mensen het leven verloren. de partijen terugverwees naar de onderhandelingstafel. De Grieken staan op het standpunt dat elk afzonderlijk eiland in de Egeïsche Zee zijn eigen territo riale wateren heeft, wat betekent dat Griekenland met meer dan 3000 eilandjes recht zou hebben op het grootste deel van de zee. De Turken huldigen de gedachte dat de wateren rond de Griekse eilandjes, die vlak onder de Turk se kust liggen, Turks gebied zijn. De kwestie zou minder problema tisch zijn geweest als niet een aantal jaren terug door geologen was vastgesteld dat zich onder de Egeïsche Zee gas- en oliereserves bevinden, waardoor zich de vraag voordeed wie van beide landen het recht had deze op te sporen en te exploiteren. In de zomer van 1976 leidde dat bij na tot een oorlog tussen beiden landen toen de Turken openlijk met het seismografische schip PEKING (UPI/AFP) - Taiwan mag na een hereniging met China volledig autonoom blijven, met behoud van zijn eigen leger en zijn economisch stelsel van vrij ondernemerschap. Dit heeft de Chinese vice-premier Deng Xia oping gisteren gezegd tot een delegatie van vier leden van de Amerikaanse Senaat onder lei ding van Sam Nunn. De 74-jarige Chinese leider zei dat de hereniging op vreedzame wij ze zal geschieden, tenzij Taiwan het denkbeeld volstrekt afwijst. Hij merkte voorts op dat China de afgezette Cambodjaanse com munistische leider Pol Pot zal steunen in een guerrilla tegen de door Moskou gesteunde Vietna- mezen die zich in het weekeinde meester hebben gemaakt van de hoofdstad Phnom Penh. China dacht, naar zijn zeggen, niet dat de Sowjet-grondstrijdkrachten sterk genoeg zijn om een beslis sende inval in China te doen, aangezien hun voornaamste kracht geconcentreerd was op Europa en het Midden-Oosten. Volgens de Amerikaanse senatoren ziet China graag dat de Ameri kaanse marine in het westelijke deel van de Stille Oceaan wordt uitgebreid en dat de Japanse strijdkrachten worden versterkt. Deng verklaarde voorts dat Pe king voorstander is van samen werking op militair gebied met de 'associatie van landen in zuid- oost:Azië' (Asean).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9