Voorlopige onderzoek Miljoenen extra voor toerisme Vondeling:„Het gaat om enkele excessen Pastoors willen af van celibaat ONVERWACHTE GLADHEID Buitenlanders ontwapenen marechaussees „Zaak Tony I. lijkt op procesgang bij Menten" Voorbeelden van „onjuiste berichtgeving' Het zonnetje in huis... Vijf jaar cel voor moord op meisje WOENSDAG 10 JANUARI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Kamervoor zitter Vondeling heeft gisteren de beloofde voorbeelden gegeven van de door hem geconstateerde onjuistheden in de parlementaire berichtgeving. Hij deed dat tij dens de traditionele nieuwjaars ontmoeting met de parlementai re pers. Eén van de ernstigste be zwaren van Vondeling geldt een bericht in De Volkskrant, dat volgens Vondeling voor één van de kamerleden (Piet Dankert, PvdA) „ernstig grievend" is. De kamervoorzitter heeft naar aan leiding van dit bericht en naar aanleiding van de weigering van De Volkskrant om een rectifica tie te plaatsen een klacht inge diend bij de Raad voor de Jour nalistiek. De voorzitter van de parlementaire pers, de journalist Max de Bok, had Vondeling uitgenodigd „man en paard" te noemen nadat de kamervoorzitter op 21 decem ber van het vorig jaar ter gele genheid van het aanbreken van het kerstreces in een speech in de Tweede Kamer de praktijken van de parlementaire pers ernstig had bekritiseerd, zonder daarbij voorbeelden te geven. Vondeling gaf gisteren toe dat de door hem gevolgde procedure misschien wel wat onzorgvuldig is geweest, vooral omdat de in druk is gewekt dat zijn klacht de gehele parlementaire journalis tiek betrof. De kamervoorzitter heeft dat gisteren recht gezet; het gaat om een aantal excessen. Ook op de uitlating in de Kamer dat er „een voorbeeld moet worden ge steld", kwam Vondeling terug. Hij vond dat van zichzelf achteraf ongelukkig geformuleerd. Bij een aantal incidenten heeft Vondeling voorbeelden gegeven van volgens hem onjuiste be richtgeving. Het gaat onder ande re om de kwestie van de gratis vliegtuigtickets, waarbij volgens Vondeling door De Telegraaf, het VARA-programma Haagse Krin gen en de NOS-rubriek Den Haag Vandaag onjuiste, smadelijke be richtgeving is gepleegd. Verder gaat het om de (niet doorgegane) staking van het restaurantperso- neel in de Tweede Kamer (NRC en diverse avondbladen en NOS- Journaal), het oorlogsverleden van kamerleden (Friesch Dagblad) en over de kwestie van de koopsompolissen (Vrij Ne derland en De Groene Amster dammer). Opmerkelijk was dat Vondeling bij dit laatste onderwerp zei dat het zijns inziens hoog tijd wordt dat de informant van de journalist Harry van Wijnen, die indertijd in Het Parool als eerste de beschul digingen publiceerde, zich be kend maakt en uitleg geeft over Aan de hand van zijn ervaringen heeft Vondeling drie stellingen geschreven. Te vaak worden in het wilde weg beweringen ge daan en wordt niet de moeite ge nomen de betrouwbaarheid te controleren, ook als daartoe gele genheid was. Ten tweede: de le zers, luisteraars en kijkers heb ben er recht op dat hinderlijke onjuistheden worden hersteld. Ten derde: het aantal gevallen van onjuiste, smadelijke bericht geving over publieke personen is veel te groot. Vondeling herinnerde aan de be ginselverklaring over het gedrag van journalisten, zoals die is aan vaard door het wereldcongres van de Internationale Federatie van Journalisten: de journalist zal bereid zijn elke verstrekte in formatie, die schadelijk onnauw keurig blijkt, op royale wijze recht te zetten. Volgens Vonde ling ontbreekt het op de redacties vaak aan die bereidheid. Voorzitter De Bok van de parle mentaire persclub zei als reactie op de woorden van Vondeling blij te zijn met de ruiterlijke er kenning van de kamervoorzitter dat het niet gaat om een algemene lijn, maar om incidenten. Hij ver klaarde overigens weinig onder de indruk te zijn van de voor beelden die Vondeling heeft ge geven. Pastoor Miedema (rechts) en de heer Vroomans, voorzitter van het parochiebestuur. ROERMOND-SCHAESBERG (GPD) - De vorige en huidige pastoor van de streekparo- chie 't Eikske in Schaesberg zijn door de bisschop van Roermond in de ban gedaan. Ed Miedema en Cor van der Spek zijn automatisch geëx communiceerd, de eerste we gens het aangaan, vorige week dinsdag, van een (bur gerlijk) huwelijk, de tweede zolang hij zijn, wat bisschop Gijsen noemt "onwettig pas toraat in Schaesberg" voort zet. Van der Spek is tevens van zijn priesterlijke functie wegens het "ergernisgevend samenwonen met haar, met wie hij wil trouwen". Pastoor Van der Spek zegt "de brief gewoon naast zich neer te leggen; dat is de enige nuch tere reactie". Hij moet de pastorie nu echter binnen veertien dagen verla ten, aldus heeft het bisdom de pastoor via een advocatenbu reau laten weten. Het bestuur van de Streekparo- chie t Eikske was al voorbe reid op de excommunicatie (uitsluiting van het ontvan gen van de sacramenten) door het ultimatum dat mgr. Gij sen op 20 december aan Cor van der Spek stelde. In een commentaar "ter be moediging en rechtvaardi ging" heeft het bestuur van de Streekparochie aan Van der Spek geschreven: "Tegen het kerkrechtelijk en wetgeleerd geweld, dat mgr. dr. J. Gijsen in deze dagen rond Kerstmis 1978 tegen ons in stelling brengt, hebben wij geen en kel juridisch verweer. Wij zijn ervan overtuigd, dat alle ge nummerde paragrafen en la- tijnse formuleringen in de brief van mgr. Gijsen cijfer voor cijfer en letter voor letter overeenstemmen met de meest originele uitgave van de Codex Iuris Canonici, tot en met de laatste titel en iota". "Hier staan wij dan en verkla ren onomwonden: Wij heb ben geen Codex Iuris Cano nici om ons op te beroepen noch enig ander recht-van-de- sterkste om ons gelijk te be wijzen en wat-dan-ook af te dwingen. Hier staan wij: als David tegenover Goliath en zien zelfs af van slinger en steen". "In de loop van de tien jaren Streekparochie is tot eigen verwondering de woede en de bitterheid om het onrecht, dat ons destijds werd aangedaan op grond van diezelfde Codex Iuris Canonici, weggeëbd en vervaagd en gaandeweg ge worden tot iets geheel anders: intens verdriet om wat na 20 eeuwen christendom van mens tot mens mogelijk blijft: botte afwijzing van de au thenticiteit van wat in andere zou kunnen leven i christelijke en evangelische bewogenheid, gebrek moed om dwars door de woestijn van twijfels en onze kerheden wegen te zoeken naar het beloofde land, ang stig en ongelovig ontkennen van de geest, die waait waar heen hij wil". De Streekparochie haalt prof. E. Schillebeeckx aan, die op 9 december vorig jaar in 7 verwijk stelde dat de verhou ding gezagsonderdaan in Nieuwe Testament niet be staat. Wat uit de basis voort komt, wordt gezien als een gave van God. En verder een christelijke gemeente heeft recht op een ambtsdrager. Dit recht gaat uit boven de offi ciële kerkelijke regelingen zoals het celibaat, de uitslui ting van vrouwen, een wij ding enz. Aan de brief van 20 december aan Cor van der Spek is, evenals jaren geleden in het geval van Ed Miedema, een briefwisseling vooraf gegaan. Daaruit blijkt onder meer dat Van der Spek ontheffing had gevraagd van de verplichtin gen, verbonden aan het pries terschap en de religieuze ge loften. Dit is hem geweigerd. Het bisdom heeft laten weten dat de bisschop blijft bidden voor de "bekering" van Mie dema en Van der Spek. Met onze zonnehemels en -banken gegarandeerd* )XX bruin in 10 dagen. /j en 365 dagen per jaar een bruin leventje leiden Hoge Rijndijk 25. 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7-9 uur en zaterdags 9 30 of 's avonds na afspraak DEN HAAG (ANP) - Van elkë dui zend vrouwen die sinds oktober 1977 in de gemeenten Leid- schendam, Zoetermeer, Noot dorp, Rijswijk, Voorburg en Den Haag deelnemen aan het bevol kingsonderzoek naar baarmoe derhalskanker, waren er zes tot tien, bij wie een ernstige afwij king werd geconstateerd. Dat blijkt uit gegevens van het ge west 's-Gravenhage, die gister middag bekend werden gemaakt. In totaal komen in het gewest 75.000 vrouwen tussen 35 en 55 jaar voor het onderzoek in aan merking, van wie er inmiddels 25.000 zijn opgeroepen. Bijna 70 procent van de opgeroepen vrouwen nam óf deel aan het on derzoek (47 pet.) óf liet weten el ders te zijn onderzocht (bijna 23 pet.) Drie procent wilde om per soonlijke of principiële redenen niet aan het onderzoek deelne men en ongeveer 27 pet. reageer de niet. Van de 13.391 onderzochte uit- strijkjes (van twee gemeenten zijn de uitslagen nog niet bekend) waren er 310 aanleiding de desbe treffende vrouw te verwijzen naar de huisarts. In 116 gevallen bleek er sprake te zijn van een ernstige afwijking, in 194 geval len was verdere controle nodig. Het percentage afwijkingen in het gewest 's-Gravenhage komt overeen met dat van andere ste delijke gebieden, maar is hoger dan het landelijke gemiddelde. De opkomst in Den Haag was in vergelijking met de andere ge meenten uit het gewest nogal laag. Het aantal vrouwen dat niet reageerde was in Den Haag ho ger. Dat komt overeen met de re gio's Rotterdam, Utrecht en Nij megen, waar eveneens de op komst op het platteland aanmer kelijk hoger was dan in de grote steden. Voor de komende onderzoekspe riode is een aantal maatregelen genomen om de opkomst te be vorderen. De coördinator van het onderzoek, patholoog-anatoom dr. A. P. R. Blok volgt het verloop van een eventuele behandeling van alle vrouwen die naar de huisarts verwezen zijn. Nederland gaat reclame maken in het buitenland DEN HAAG (ANP) - De overheid wil dat in het buitenland meer bekendheid wordt gegeven aan Nederland als een aantrekkelijk vakantieland. Daarom heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme drie miljoen gulden extra gekregen om over de grenzen reclame voor ons land te maken. Toch erkent NBT dat het "ondoen lijk" is om de Nederlanders warm te maken voor een vakantie in het eigen land. Men hoopt echter op de zogenaamde "tweede vakan tie", die wél binnen de grenzen doorgebracht zou kunnen wor den. Deze vakantie wordt door steeds meer Nederlanders ge vierd. Om de mogelijkheden bekend te maken gaat de NBT "regio-cam pagnes" ontwikkelen. Hierbij krijgt steeds een ander deel van Nederland de bijzondere aan dacht. Men zal vooral de nadruk leggen op de mogelijkheden om in zo'n regio een weekeinde of een paar dagen door te brengen. ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft gisteren de 34-jari- ge barportier F.S. uit Enschedeé veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek wegens po ging tot moord, doodslag en ver boden vuurwapenbezit. Vorige week had de officier van justitie ook vijf jaar cel met aftrek geëist. In de nacht van 30 september op 1 oktober heeft S. in een café in En schedé de 22 jarige Thea Land- kroon doodgeschoten. De kogel was echter bedoeld voor haar vriend, een 28-jarige koopman. Deze kwam er nog goed van af: de kogel doorboorde zijn linker hand. In het café was S. slaags geraakt met de koopman. Hij verliet het café, haalde een wapen op en ging weer terug. Daar schoot hij op de koopman, die met zijn hand een afwerend gebaar maakte. S. wordt een beperkte toereke ningsvatbaarheid toegeschreven. Hij is al enige malen veroordeeld voor agressieve daden. Oud-gedeputeerde overleden NIEUW-BEIJERLAND (ANP)- In zijn woning in Nieuw-Beijerland is gistermorgen op 49-jange leef tijd oud-gedeputeerde van Zuid- Holland G. van de Zande overle den. Hij was tussen 1970 en 1976 lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland voor de WD. Hij vervulde verder bestuursfuncties bij verschillende landbouwinsti- tuten. AMSTERDAM (GPD) - „De ver volging tegen Tony I. wegens het verbergen van een weggelopen minderjarige is destijds on rechtmatig ingesteld. Het ging alleen om legitimatie van een handelwijze van de toenmalige Haarlemse kinderrechter De Groot. Er is in flagrante strijd ge handeld met hetgeen beoogd is bij de instelling van het instituut kinderrechter". Dit zei mr. C. J. de Bilt-Rezelman gisteren in het pleidooi dat ze voor de Hoge Raad hield tijdens de behandeling van haar cassa tieberoep tegen het vonnis dat het Amsterdamse Hof vorig jaar juli uitgesproken had. Daarbij werd de Haarlemse Release-me dewerkster Tony I. veroordeeld tot vijftig gulden boete of één dag hechtenis, omdat ze van 15 au gustus tot 27 oktober 1976 de toen 15-jarige Juliette van den H. had verborgen voor de politie. Dat gebeurde nadat het meisje was weggelopen uit een kinderte huis. Het Hof heeft volgens mevrouw De Bilt ten onrechte geen aandacht besteed aan de vraag of de officier van justitie haar cliënte wel had mogen vervolgen. Daarom vroeg ze de Hoge Raad het vonnis te vernietigen. De raadsvrouwe zocht voor haar stelling steun bij de uitspraak die de Hoge Raad vorig jaar mei heeft gedaan in de zaak-Menten. „Daarin gaat het om de vraag of er wel rekening is gehouden met de eisen van een goede procesorde. Wanneer de zaak-Menten met die van mijn cliënte vergeleken wordt, ligt er een aantal duidelijke parallellen. Zo is er duidelijk sprake van wil lekeur. Tony is wél vervolgd, maar andere hulpverleners niet". De zaak-I. is één van de vele geval len waarin alternatieve hulpver leners in botsing komen met offi ciële hulpverlenende instanties en met justitie. Bij de nu aan de Hoge Raad voorgelegde recht zaak speelde in eerste aanleg ook de positie mee van de omstreden Haarlemse kinderrechter mr. De Groot. Deze nam volgens de raadsvrouwe tegenstrijdige be slissingen en besloot zelfs het meisje in een inrichting te plaat sen zonder dat hij haar gezien of gesproken had. Zowel de Haarlemse rechtbank als het Amsterdamse gerechtshof hebben in hun uitspraken begrip getoond voor de houding van de Release-medewerkster. Het Hof stelde het alleszins begrij pelijk te vinden dat de verdachte zich als Release-medewerkster moreel verantwoordelijk heeft gevoeld voor Juliette toen deze zich tot haar om hulp wendde. Belangrijker was nog dat het Hof constateerde dat de verdachte geprobeerd heeft de nodige con tacten tot stand te brengen tussen alle bij de problemen betrokken personen en instanties. Ondanks alle begrip kwam echter ook het Hof tot een veroordeling, al werd er wel bij gezegd dat de Release-medewerkster slechts „in geringe mate strafwaardig" was. Tegen dit vonnis is nu cassa tie aangetekend. Over twee we ken wordt de behandeling voor de Hoge Raad voortgezet met de conclusie van de procureur-ge neraal. Vermoedelijk vijf weken daarna zal de Hoge Raad uit spraak doen in deze zaak. Toen het gezelschap eenmaal bin nen was, trok een van de twee nu voortvluchtige buitenlanders plotseling een revolver. Hij dwong zowel de beide mare chaussees als twee Israëli's, waarvan er één met de beide bui tenlanders was meegekomen, op de grond te gaan liggen. Dit duurde een uur. In die tijd pakte het tweetal in alle rust hun kof fers, waarna ze met de bagage en de twee pistolen vertrokken. De politie tast nog in het duister over de achtergronden van het gebeuren. AMSTERDAM (GPD) - Twee nog niet geïdentificeerde buitenlan ders hebben gisteravond in een huis aan de Amsterdamse Van Beuningenstraat twee mare chaussees bedreigd en vervol gens hun pistolen afgenomen. De buitenlanders lieten de politie mensen en twee Israëli's die ook in het pand waren, geboeid ach ter. De marechaussees wisten zich snel te bevrijden en sloegen alarm. De Amsterdamse politie zette daarop een achtervolging in, maar raakte in Amsterdam- Noord het spoor bijster van de groene Peugeot waarin de bui tenlanders gevlucht waren. De marechaussees belandden in het huis aan de Van Beuningen straat nadat zij de inzittenden van een auto, die hen bij het Leidse- plein had gesneden, bij het uit stappen om papieren hadden ge vraagd. Volgens de politiemen sen, werkzaam bij de Vreemde lingendienst, klopte er niet veel van de documenten. De beide buitenlanders zeiden daarop in hun huis de goede papieren te zullen tonen. Release-medewerkster in beroep Aan dit bedrag is wel de verplich ting verbonden dat het NBT nog eens één miljoen gulden extra binnen moet zien te krijgen via deelneming in het toeristisch be drijfsleven en in de WV's in het land. Ook dit miljoen moet voor reclame worden besteed, zodat Nederland voor in totaal vier miljoen gulden extra uittrekt voor dit doel. Drie miljoen gulden hiervan zullen voor directe reclame worden ge bruikt. Een miljoen gulden wordt meer indirect aangewend. Van dit geld moet worden onderzocht waar mensen te vinden zijn die Nederland als vakantieland zou den kunnen kiezen, welke naam Nederland in het buitenland heeft en verbeteringen van de service in ons land. Met name in de Verenigde Staten, in West-Duitsland en in ons eigen land wordt flink reclame ge maakt. Maar ook in België, Frankrijk en Engeland worden meer activiteiten ondernomen. De uitbreiding van de promotie binnen Nederland is nodig omdat de afgelopen jaren steeds meer Nederlanders hun vakantie in het buitenland doorbrengen. Samen met het kleine aantal buitenlan ders dat nog naar Nederland wil komen is dit de oorzaak van de teruglopende toeristische be langstelling voor ons land. BUURMALSEN/DEN HAAG (ANP) - Vrij onverwacht is het gisteravond op vele plaatsen in het land weer glad geworden. Dat had onder meer tot gevolg dat in Buurmalsen een vrachtwagen slipte en van de weg raakte. Met een daverende klap kwam het gevaarte terecht in een huiska mer. Niemand van de bewoners raakte gewond. De politie op de Nederlandse we gen had het gisteravond bijzon der druk, want overal in het land deden zich kleine botsingen voor. Op het verkeersplein bij Deil werden hierbij twee mensen ge wond. Er ligt in de Waddenzee nog zoveel ijs dat de veerdiensten van en naar Terschelling en Vlieland naar Harlingen beperkt zullen blijven tot één dienst. Vandaag vertrokken de boten om negen uur 's morgens van de ei landen en keerden ze om half drie weer terug. De rederij kon niet zeggen of de be perkte dienst nog langer zou du-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7