LW S neemt leef sfeer Meren wijk onder de loupe Stadhuisbrand wordt herdacht met expositie In Leiden nieuw onderzoek baar moederhalskanker Actief in vrije tijd Drie uitzonderlijke occasions, voor snelle beslissers! Nu extra voordelig FORD RIJNLAND WOENSDAG 10 JANUARI 1979 LEIDEN - Op uitnodiging van de bewonerscommis sie Arends- en Condor horst (Merenwijk) zullen leden van het bestuur van de Leidse Woningstich ting, leden van de advies raad van deze stichting (een groep bestaande uit de wethouder van Volks huisvesting, een aantal huisvestingsambtenaren en een aantal gemeente raadsleden met als taak toezicht houden op het beleid van de LWS) en be langstellende raadsleden op zeer korte termijn een rondgang maken door de Merenwijk om zich op de hoogte te stellen van wat de bewonerscommissie noemt "de achteruithol lende leefsfeer in het hoogbouwgedeelte van deze wijk". Een en ander is het gevolg van een onlangs verschenen rapport van de bewonerscommissie vol kri tiek op het beleid van de LWS (ei genaar van onder meer de 256 woningen in de Arends en Con dorhorst) en de gemeente Leiden ten aanzien van het hoogbouw gedeelte van de Merenwijk, ook wel Slaaghwijk genoemd. Uit dit rapport, genaamd "Eén jaar be wonerscommissie Arends- en Condorhorst, een kritische te rugblik", spreekt onder andere ergernis over het feit dat een groot aantal flats fungeren als een soort wisselwoningen in verband LEIDEN - In de komende weken zullen de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1926, 1929, 1932, 1935, 1938, 1941 en 1944 een op roepkaart ontvangen voor deel neming aan het bevolkingson derzoek naar baarmoederhals kanker. Het ministerie van Volksgezondheid heeft besloten ook dit tweede onderzoek te sub sidiëren. Het betekent dat voor de gemeente de eigen bijdrage van 10 gulden niet behoeft te worden verhoogd. Het onderzoek zal - evenals vorig jaar - per wijk worden uitge voerd. Op 15 januari wordt be gonnen met de wijk rondom de Roodenburgerstraat. Het eerste onderzoek dat vorig jaar werd af gesloten is volgens de onderzoe kers bijzonder nuttig geweest. In totaal werden er 8828 uitstrijkjes gemaakt. Dat is 55 procent van het totaal aantal opgeroepenen. Ongeveer 4000 vrouwen (25%) ga ven te kennen niet aan het onder zoek deel te nemen. Twintig pro cent reageerde niet op het ver zoek om de kaart te retourneren. Bij het afgesloten onderzoek werden 220 afwijkingen gevon den, die varieerden van een lichte ontsteking tot ernstiger afwij kingen. Deelnemers aan het nieuwe onder zoek kunnen voor meer inlich tingen 's ochtends bellen met mevrouw De Graaff van het Leids Cytologisch Laboratorium aan de Groenesteeg 63 (tel. 142530). Opgeroepenen die niet aan het onderzoek willen deel nemen worden verzocht de kaart terug te sturen zodat geen tweede oproepkaart gezonden behoeft te worden. Na het onderzoek ont vangt de huisarts de uitslag van het onderzoek met eventuele in structies. Diefstal geld en jassen LEIDEN - Uit de kleedkamer van het gymnastieklokaal van de Stadhouderslaanschool zijn maandagavond drie damespor temonnees gestolen. De porte monnees bevatten respectieve lijk f70,-, f105,- en f65,-. Van een kapstok op de zesde ver dieping van de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade werden in de nacht van maandag op dins dag vier jassen gestolen. Twee loden jassen, met een waarde van 200 en 180 gulden, en twee da meswinterjassen met een waarde van 600 gulden. Bovendien werd uit de zak van een andere jas een portemonnee met een inhoud van 95 gulden ontvreemd. met de diverse renovatieprojec ten elders in de stad. "Het komen en gaan van (tijdelijke) bewoners zorgt er voor dat er nimmer spra ke kan zijn van een homogene populatie maar veroorzaakt wel een heleboel overlast", zo wordt er gezegd. Ook levert de bewonerscommissie in haar rapport felle kritiek op de woningmaatschappelijke bege leiding van de LWS. Gewezen wordt op het feit dat er voor heel Slaaghwijk slechts twee maat schappelijke werkers beschik baar zijn, waarvan er dan ook nog steeds één voortdurend bezet is met het begeleiden van nieuwe bewoners voor het project He rengracht/Zijlsingel. Verder wordt er gewezen op het zeer slecht functioneren van het wijkagenten-politieapparaat in de Merenwijk. Tijdens een gisteravond gehouden openbare vergadering van de bewonerscommissie, waar een delegatie van het LWS-bestuur aanwezig was evenals enkele le den van de adviescommissie, een aantal gemeenteraadsleden en zegge en schrijve één belang stellende bewoner werd duide lijk dat door het kritische rapport de banden tussen bewoners commissie en LWS geenszins voorgoed gebroken zullen zijn. LWS-voorzitter mevrouw Noordman verklaarde het overig tussen beide instanties levendig te willen houden en pleitte voor het creëren van een hechte rela tie. Vandaar dat zij evenals de leden van de adviescommissie gretig inging op de uitnodiging van de LAK-cursussen (1) In de laatste week van januari begint het LAK aan het Le vendaal 150 met een reeks nieuwe cursussen op het ge bied van tekenenschilderen, keramiek, textiele werkvor men, muziek, dans en toneel. Belangstellenden kunnen maandag 15 en dinsdag 16 januari tussen 18 en 21 uur inschrijven voor de cursussen De gemiddelde kosten bedragen zo'n f2.50 per les. Afhankelijk van het aantal lessen (meestal 10) wordt het cursusgeld be paald. Voor materiaal wordt soms een extra bijdrage ge vraagd. Daarnaast is het LAK-lidmaatschap vereist (f 12,50). Die geeft tevens re ductie op verschillende voor stellingen en films in het LAK. LAK-cursussen (2) De nieuwe cursussen zijn: teke nen voor beginners (do. 20-22 uur) 10 lessen, tekenen voor gevorderden (wo 20-22 uur) 10 lessenolieverfschilderen (di. 20.30-2230 uur), grafische technieken (in samenw. met KIK), (di. 15.00-17.00 uur) 12 lessen, keramiek (wo. 20.00-2230 uur), raamweven voor beginners (ma 20.00-2130 uur) 10 lessen, quilting (maken van lappen deken of kussen van katoen) ma 20.00-22.00 uur), poppen maken (di. 14.00-16.00 uur) 5 lessen, basistechnieken toneel ma 20.00-22.00 uur) 10 lessen. LAK-cursussen (3) En verder: dansexpressie (ma 20.00-22.00 uur) 10 lessen, dansexpressie gevorderden ma 17.00-19.00 uur) 10 lessen, "fooi", zelfexpressie (vr. 19.30-2130 uur), poppenspel wo. 20.00-22.00 uur) 15 lessen yoga voor beginners (di 830-930,di. 16.00-17.00, wo. 16.45-17.45) yoga gevorder den (wo 18.00-19.00 uur) 15 lessen, jazzballet voor begin ners (do 16.00-18.00 uur) jazz ballet voor gevorderden (do. 18.00-20.00 uur), LAK-tekst- produktie (zaterdagochtend), madrigaal (wo 19.00 uur) 10 lessen, filmcursus voor begin ners (wo 20.00-22.00 uur) 14 lessen LAK-cursussen (4) Ten slotte is er bij de LAK-foto- sectie plaats voor ongeveer dertig man die gebruik kun nen maken van een ruime studio, een doka, vier vergro- ters en een flitsapparaat. Daarnaast bestaat de moge lijkheid cursussen te volgen over een bepaald onderwerp uit de fotografie. Bovendien worden er workshops georga niseerd. bewonerscommisie om zelf eens te komen kijken naar "de sociale verkrotting en dcvervuiling van de aanvankelijk zo fraaie Meren wijk". Het rapport "Eén jaar bewoners commissie Arends- en Condor horst, een kritische terugblik" zal overigens nog deze maand wor den besproken in een vergade ring van de adviesraad LWS (waarvoor ook de bewoners commissie is uitgenodigd) en zaJ vervolgens aan de orde komen in de commissie Volkshuisvesting. Dat bleef er over nadat het stadhuis in 1929 een prooi LEIDEN - Dat is 'm dan, rechts op de foto, de oudste inwoner van Leiden. De heer A. (Albert) Geer- lings, die gisteren temidden van een schare kinderen, klein- en achterkleinkinderen z'n 101-ste verjaardag vierde. Geflankeerd door zijn twee zoons (toch ook alweer 70 en 72 jaar oud) was de oudste Leidenaar gisteren in zijn kamer aan de Lo- rentzhof het middelpunt van het feest. Behalve de 23 klein- en achterklein kinderen en de vijf kinderen zelf kwam de burgemeester hem de hand schudden. Ook zijn vaste si- garenlever ancier liet niet verstek gaan. De oudste Leidenaar is wel getogen, doch niet geboren in de Sleutel stad. Hij werd in 1878 (achttie nachtenzeventig) geboren in het Groningse plaatsje Oldehove. Toen hij twee jaar jong was kwam hij naar Leiden om nooit meer uit de stad te verdwijnen. Vanaf z'n veertiende was hij tuin man, een beroep dat hij tot z'n tachtigste uitoefende (zijn doch ter: "lk moest hem toen nog van een hoge ladder afhalen. Hij wil de nog even de klimop snoeien o.m. bij de rijksgebouwendienst. Tot voor enkele jaren terug woonde hij nog zelfstandig in een huisje aan de Langegracht. Praten met een 101-jarige betekent een brokje geschiedenis tot leven te laten komen. Want de oudste Leidenaar weet uit zijn eigen in prima staat verkerende geheugen te vertellen over de revolutie in VOETBAL - Anderlecht heeft gis teravond in een vriendschappe lijke wedstrijd het nationale elftal van Tunesië met 2-1 verslagen. Geels scoorde beide goals. TENNIS - Betty Stove heett zien gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het tennistoernooi van Oakland. Zij versloeg de Ameri kaanse Michelle Tyler in vijf sets. De als tweede geplaatste Chris Evert was na lange afwezigheid weer terug op de baan. Zij had geen moeite met haar landgenote Barbara Jordan, die met 6-3, 6-2 werd uitgeschakeld. Björn Borg werd in New York door de bond van beroepstennisspe lers uitgeroepen tot speler van het jaar 1978. Rusland en de dood van prins Willem 3 ("Mens, dat was toen zo'n strenge winter"). Over zijn respectabele leeftijd zegt de heer Geerlings dat hij toen hij maar steeds ouder werd wat ver baasd begon te worden dat de kaars nog maar niet. opraakte. "Want ik had altijd gezegd: ik ga als een kaars uit. Nu zeggen ze telkens tegen me: die kaars is ook verrekte lang". En wat filosoferend'De mens is een natuurprodukt.Hij komt en gaat. De ene wat vroeger, de ander la ter". Wat de oudste Leidenaar betreft wordt de kaars voorlopig nog niet gedoofd. "Ik ben nooit ziek, heb nooit pijn. Als ik in m'n stoel zit met een sigaartje erbij voel ik me 25, wilt u me geloven. Alleen als ik opsta, dan weet ik het Matigheid is volgens een zoon de re den voor de straffe leeftijd van de heer Geerlings. "Zo af en toe een borreltje, en dan eigen groente verbouwen wat pa altijd deed,en de sigaar. En natuurlijk een leven lang hard werken om ons naar school te laten gaan." ADVERTENTIE FORD GRANADA 2000, 4 DEURS 1976 Kilometerstand 46.000 - Kleur: blauw Deze auto mag weg voor slechts f. 10.500,-- 1E AANBETALING f. 2.625,- CHRYSLER 1308 GT, 1976 Kilometerstand 32.000 Kleur: parel grijs Deze zeer complete sportieve auto kost nu f. 9250 - IE AANBETALING f. 2.312,- FIAT 131 MIRAFIORI 1300, 1977 Slechts 30.000 km - Kleur: donker rood Deze "nieuwe" auto kost nu f'. 7.200 - 1E AANBETALING f. 1.800- Door de grote vraag hebben wij teveel occasion Daar willen wij vanaf. Dat betekent honderden guldens voordeel. Volgende maand is het vijftig jaar geleden dat het Leidse stadhuis door brand volledig verwoest werd. Om precies te zijn op 12 februari 1929 werd het fraaie gebouw in een snerpende koude een prooi van de vlammen. Het vroor zo hard dat het bouwwerk in korte tijd in een ijspaleis ver anderde en brandweerlieden met hete soep en koffie op de been gehouden moesten wor den. Ter gelegenheid van het "gou den jubileum" van de Leidse stadhuisbrand wordt er vol gende maand in het museum De Lakenhal een tentoonstel ling gehouden over de ge schiedenis van het Leidse stadhuis. Voor de organisatie wordt samengewerkt met de Gemeentelijke Archiefdienst. De expositie wordt op 9 fe bruari door burgemeester Vis geopend. Daarna kan het publiek er tot 25 maart te recht. "Der stede huys", zoals het stad huis in vroeger dagen werd genoemd, bestond in de Mid deleeuwen slechts uit een zeer bescheiden gebouw, dat in de loop der jaren steeds werd uitgebreid. Na het ontzet van Leiden in 1574 bood het eco nomisch herstel de gelegen heid om het stadhuis een meer representatief karakter te ge- Tussen 1595 en 1597 werd er een nieuw monumentale gevel geplaatst, ontworpen door Lieven de Key en uitgevoerd - met een grote persoonlijke in breng - van Luder van Ben- theim. De laatste nieuwbouw van enige betekenis kwam tot stand in 1604. Wel hadden er nadien nog steeds interne verbouwingen en wijzigingen aan het interieur en exterieur plaats. Zo kregen vooral in de 17de eeuw kunstenaars be langrijke opdrachten voor schilderijen, kussens, meube len en zilverwerk. Alles wat zich aan kunstschat ten' en archiefstukken in het stadhuis bevond ging op die 12de februari 1929 in nauwe lijks drieëneenhalf uur tijd verloren. De brand had tot ge volg dat veel over de historie van Leiden verloren ging. Ook vandaag de dag betekent de brand nog een handicap bij uitvoeringen van bepaal de plannen in de binnenstad. Omdat men niet precies weet waar bijvoorbeeld oude riole ringen liggen. Na de brand ontstond in Leiden een discussie of er een geheel nieuw stadhuis gebouwd zou moeten of dat men de gevel aan de B reestraat zou kunnen restaureren om er vervolgens een nieuw gebouw aan vast te plakken". Aan de bekende ar chitect Du dok werd tenslotte opdracht gegeven een plan te maken voor nieuwbouw met behoud van de historische ge vel. Op zijn plan kwam zoveel kritiek dat er vijf nieuwe ar chitecten werden gevraagd ontwerpen te maken. De beste plannen bleken die van Kropholler en Blaauw te zijn en uiteindelijk kreeg de laat ste de definitieve opdracht. De bouw van het huidige stad huis begon in 1935 en koti eind 1940 door het college van bur gemeesters en wethouders in gebruik genomen worden. Op ae tentoonstelling over het Leidse stadhuis, die als motto "Bouw-verbouw-brand-her- bouw" kreeg zullen vele teke ningen en foto's van stad huisplannen te zien zijn. Ver der zal een deel van het stads- zilver worden geëxposeerd. Een aparte afdeling van de tentoonstelling is geheel ge wijd aan de brand. Daar ko men vele foto's te hangen als mede het blusmateriaal dat in die dagen werd gebruikt. Het blusmateriaal is gedeeltelijk afkomstig van de Leidse brandweer en voor een ander deel van het Nationaal Brandweermuseum uit Hel- levoetsluis. Tijdens de ope ningsuren zal op gezette tij den ook een film over de Leid se stadhuisbrand worden ge draaid. Er bestaat één 15 mi nuten durend filmpje waar van nieuwe kopieën worden gemaakt. Tijdens de tentoonstelling zul len de bezoekers ook een spe ciale penning kunnen kopen. Het is de heruitgifte van de in 1929 vervaardigde Leidse brandpenning. De penning, die nu door Koninklijke Be geer in Voorschoten wordt vervaardigd, werd destijds uitgereikt aan de helpers bij het bluswerk. Op de voorzijde staat de hoofdingang van de stadhuis met als omschrift Bewaert, Heer, Holland en salicht Leiden. Op de afsnede het jaartal 1598. De penning heeft een doorsnede van 41 mm en wordt zowel in brons als in verzilverd brons gesla gen. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3