Oudste inwoonster Voorschoten bereikt honderd-jarige leeftijd Onderzoek op scheuren in huizen wekt ongerustheid -eidse - agenda Ontwikkelingen rond toekomstig industrieterrein in volle gang Concentratie winkels op plek onde raadhuis Leiderdorp afgeraden DUITSE WIJNEN PROEVEN IN RIO Onbehagen over bibliotheek Oegstgeest WOENSDAG 10 JANUARI 1979 Ondanks vertraging ontsluiting Warmondse Veerpolder WARMOND - Op het toekomstige industrieterrein van Warmond, de Veerpolder, zijn de ontwikke lingen in volle gang. De laatste maanden is er druk onderhan deld en zijn diverse transacties tot stand gekomen. Plannen voor nieuwe bedrijfsgebouwen krij gen een steeds vastere vorm. Maar de ontsluiting van het ge bied, door de aanleg van een nieuwe brug over de Leede, on dervindt vertraging. Enkele maanden geleden heeft de firma Schottel de grond en lood sen, die al tientallen jaren door deze scheepswerf gebruikt wor den, in eigendom gekregen. De vorige eigenaar van het complex, Haarsma Watersport, heeft bo vendien zijn reparatieloods aan Schottel verkocht. Daarmee krijgt Schottel voldoende uitbreidingsmogelijkheden. In het verleden is er diverse malen sprake van geweest dat Schottel Warmond de rug zou toekeren. Voor de werkgelegenheid in Warmond zou dat een fors verlies betekenen. Haarsma Watersport gaat zelf uit breiden langs de Groote Sloot. Haarsma heeft de grond van het vroegere baggerbedrijf Schoon- boom en Van de Gevel aange kocht. Op dit terrein dumpte de gemeente Leiden in de zomer van 1977 illegaal een berg bagger. Maar de nieuwe eigenaar heeft daarvoor een goede oplossing gevonden. Bij onderzoek door een grondlaboratorium is geble ken dat de opgebrachte grond zeer vruchtbaar is. Een deel van de Leidse bagger gebruikt Haarsma voor ophoging van zijn eigen terrein. Met het overige deel wordt een aangrenzend weiland bemest. Haarsma Watersport, dat zich tot nu toe vooral richtte op de ver koop van luxe zeiljachten, heeft grote plannen voor het terrein langs de Groote Sloot. Er komen twee winterbergingsloodsen en een reparatieloods. Bovendien houden de plannen de aanleg van een verhard buitenterrein en 18 insteekhavens voor de te koop aangeboden jachten in. "Het ac cent blijft liggen op de handel," aldus Haarsma. Hij voegt daaraan toe dat het "een hypermoderne zaak" wordt. Maar men probeert wel om er een "leuk geheel" van te maken dat enigszins is aange past aan het landelijk karakter. In het vroege voorjaar hoopt Haarsma te gaan heien zodat de winterberging in het najaar klaar Ontsluiting van de Veerpolder door de aanleg van een brug naast de nieuwe spoorbrug (ten behoeve van de Schiphollijn) zou Haars ma wel gemakkelijk vinden, maar hij "zit er niet op te wach ten". Dat is wel het geval voor Schottel. Momenteel behelpt het bedrijf zich met een pont. Tijdens de afgelopen vorstperiode was het bedrijf daardoor "volledige gïsoleerd". Ook houthandel Van der Willik zit te springen om een brug over de Leede. Het Warmondse bedrijf is onlangs een fusie aangegaan met houthandel Dekker uit Den Haag. De werkgelegenheid bij de Warmondse vestiging wordt niet aangetast. Er bestaat zelfs een kans dat het huidige personeels bestand van 30 man wordt uitge- breid. "In elk geval is het de bedoeling dat we het in de toekomst veel druk ker krijgen," aldus direkteur Heijl. Hij wil daarom zo snel mo gelijk beginnen met de bouw van een bedrijfshal van 10.000 vier kante meter in de Veerpolder. "Op 1 april moeten we daar be ginnen met heien." Het Warmondse gemeentebestuur wil de houthandel graag kwijt uit de bebouwde kom. Na het ver trek van het bedrijf kan dan wor den begonnen met de uitvoering van het bestemmingsplan Ter Werf De Schottel aan de overzijde van de Leede Leede: een sanerings- en nieuw- bouwprojekt. Het struikelblok voor al deze plannen vormt de brug over de Leede. Het Rijk zal voor de aanleg daarvan een forse bijdrage moeten leve ren. Warmond probeert onder andere subsidie te krijgen van het ministerie van volksgezondheid. De brug maakt immers het ver wijderen van bedrijven uit de be bouwde kom mogelijk. Bedrij ven die geluidshinder en overlast voor omwonenden met zich meebrengen. Binnenkort krijgt de gemeenteraad een voorstel om geld beschikbaar te stellen voor het maken van een ontwerp voor de brug. Intussen is het gemeentebestuur onderhan delingen begonnen met het be drijfsleven dat ook een steentje aan de bouw van de brug moet bijdragen. LEIDERDORP - Ton van Heesch, Rob Prins en Aad Wesseling hebben als leden van de PvdA- afdeling Leiderdorp een rapport opgesteld waarin een eventuele winkelcentrale op de plek v$n het oude raadhuis sterk wordt afge raden. Dit rapport zal in de PvdA vergadering van vanavond ver der met de leden worden bespro ken. Deze drie man tellende commissie is in haar rapport tot de conclusie gekomen dat een winkelcentraie in het oude gedeelte van Leider dorp alleen mogelijk is wanneer het oude raadhuis ingrijpend wordt verbouwd of wordt afge broken. De kosten die hieraan verbonden zijn zullen volgens het rapport samen met de verkoop opbrengst van het raadhuis rond de twee miljoen liggen. Een be drag dat volgens het rapport te hoog is voor de winkeliers die toch al te maken krijgen met in vesteringskosten en uitgaven voor een nieuwe inrichting, ver huizing en aanloopverliezen. In de tweede plaats ziet de PvdA de commissie geen heil in de verbe terde concurrentiepositie van de Oude-dorp-winkeliers .als de winkelcentrale er eenmaal is. De commissie haalt daarvoor een onderdeel aan van het onlangs gehouden CIMK-onderzoek over het winkelbestand. Daarin staat dat Leiderdorp te veel winkels krijgt van de dagelijkse goede rensector, zodra het nieuwe win kelcentrum in de wijk Winkelhof is gebouwd. Ook een eventuele vestiging van een supermarkt om meer publiek naar het oude raadhuis te trek ken, vinden de rl rigJVdA-leden zeer ongewenst, m^kls nadeel de parkeer en vervoersproblemen die zo'n winkelvestiging met zich meebrengen. Geen winkels in het oude raadhuis, wel op de Hoogmadese weg, al dus het rapport. Andere alterna tieven voor het oude raadhuis worden wel gegeven. De meeste daarvan zijn echter niet nieuw omdat ze gebasseerd zijn op hun financiële haalbaarheid. Deze haalbaarheid is in verschillende gemeentelijke commissie's al ruim aan het orde geweest De enige twee nieuwe mogelijkhe den voor het oude raadhuis die het rapport van de PvdA com missie geeft, is een eventuele studentenhuisvesting en een winkelvestiging die het aanbod van dagelijkse goederen binnen Leiderdorp niet vergroot. Ge- dacht wordt onder andere aan een an tie-centrum. Bouw in Voordorp kan beginnen Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - De Raad van State heeft de bezwaren die zes tien inwoners van Leiderdorp te gen de plannen van bouw op het Voordorpterrein hadden inge bracht, afgewezen. Er is overi gens al midden vorig jaar met de bouw van dit terrein begonnen. Het gaat hierbij om de bouw van 18 eengezinswoningen en 90 flat woningen, die hoofdzakelijk voor alleenstaanden en kleine huis houdens bestemd zijn. Woningen waaraan in Leiderdorp en in de Leidse agglomeratie grote be hoefte bestaat, zo hadden het provinciaal bestuur en het ge meentebestuur bij de Raad van State aangevoerd. Mevrouw Nieuwveen-Buyl, die gisteren 100 jaar werd, met de zeven achterkleinkinderen. Mevrouw Nieuwveen-Buyl in „Ade geest" VOORSCHOTEN - Mevrouw JS. Nieuwveen-Buijl vierde gisteren haar 100ste verjaar dag in het bejaardencentrum "Adegeest"Namens de Voor- schotense burgerij kwamen burgemeester J. van der Haar en zijn echtgenote de oudste bewoner van Voorschoten fe liciteren. Het bleek een dubbel feest omdat ook de burgemees ter een dergelijke hoge ouder dom nooit tijdens zijn ambts periode heeft mogen meema ken. Temidden van alle bewoners van het bejaardentehuis ge noot de honderdjarige van het feest. Een hoogtepunt bete kende voor haar de muziek, bloemen en het glaasje advo caat met slagroom. Mevrouw Nieuwveen-Buyl huwde op 39-jarige leeftijd met de Stompwijkse tuinder Nieuwveen, een weduwnaar met drie kinderen. Zïj kregen samen nog twee kinderen in hun korte huwelijksgenot. Na drie jaar werd de tuinder Nieuwveen ernstig ziek en na een vier jaar durend ziekbed werd mevrouw Nieuwveen weduwe. Tijdens de oorlog werd haar zoon gefusilleerd door de Duitsers in 1944. In 1946 ging zij van Stompwijk naar Voorschoten en kwam bij haar dochter, mevrouw Van der Meer inwonen. In 1970 kwam de honderdjarige in het bejaardencentrum "Adegeest" omdat inmiddels ook de echtgenoot van haar enige dochter overleed. Het levensverhaal van de hon derdjarige kan in het kort samengevat worden als „een strijd om het bestaan" gedu rende bijna drie kwart eeuw. Zij heeft steeds naast haar huishoudelijk werk in eigen huis, enige "werkhuizen" ge had om aan het noodzakelijke geld te komen. Toch zegt de honderdjarige een best leven gehad te hebben. Zij leest nog de krant zonder bril en is nog steeds "gek" op goede muziek en bloemen. Voor de gemeente Voorschoten is een honderdjarige burger een hoge uitzondering. De laatste honderd jarige was "opoe Meijer" van de Rijndijk, maar dat is bijna 40 jaar ge leden. Voor de statistiek is belangrijk: mevrouw Nieuwveen-Buijl heeft nog 4 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen, die al len op het feest aanwezig wa- Gemeente Oegstgeest geeft uitleg OEGSTGEEST - Bewoners van zo'n 30 woningen in de wijk Grunerielaan/Willibrordlaan in Oegstgeest zullen van de gemeente binnenkort een uitleg krijgen over het onderzoek dat in hun huizen is gedaan. Bij de bewoners van de huizen die grenzen aan de Voscuyl waar drie nieu we sportvelden zullen worden aangelegd is grote onge rustheid en ook onduidelijkheid ontstaan toen zij een brief kregen van het Rotterdamse Expertiseburo Leng- keek BV. In deze brief werden de op attent gemaakt dat binnenkort hun huizen op bestaande gebre ken onderzocht zouden worden (noteren van bestaande scheuren en beschadigingen) in verband met de voorgenomen aanleg van drie voetbalvelden. Dit onder zoek zou van 1 januari tot 15 ja nuari gehouden worden en waar "dat nodig geoordeeld wordt zullen de waargenomen gebre ken door ons gefotografeerd worden" zo werd in de brief ge steld. Door het onderzoek kan ook vermeden worden dat men sen achteraf de verzekering aan sprakelijk stellen voor al be staande scheuren of beschadi gingen. Mevrouw Van Vloten (VVD raads lid) vroeg zich gisteravond in de Oegstgeester commissievergade ring voor openbare werken af of een begeleidend briefje van de gemeente de onrust bij de bewo ners niet had kunnen vermijden. Wethouder Thorn noemde het onderzoek van het expertisebu reau een normale gang van zaken, -met name omdat er grondwater aan de bodem onttrokken gaat worden in verband met de aanleg van de sportvelden. Directeur gemeentewerken Van Gorkum stipte daarbij nog aan dat er een verzekeringsmaat schappij is ingeschakeld die ui teraard advies wil hebben van een deskundig bureau op welke laagte de grondwaterstand ge bracht kan worden. Daarnaast wil de verzekeringsmaatschappij de gegevens van het expertisebu reau hebben, alvorens men een verzekering wil afsluiten. "We zullen dan het rapport moeten afwachten wat de verzekerings maatschappij gaat doen. Zijn ze niet bereid de zaak te verzekeren dan worden de sportvelden niet aangelegd, want het risico voor de gemeente is dan te groot", al dus Van Gorkum. Een van de bewoners van de wijk, de heer Baak, noemde echter de voorlichting van de gemeente wat het onderzoek in de huizen betreft nihil. "Wij hebben alleen een brief gekregen waarin ge schreven stond dat de sportvel den werden aangelegd. Als er dan plotseling blijkt dat de huizen op scheuren gecontroleerd worden, dan verwacht je toch dat die er ook komen gaan". Dat de hele zaak erg onduidelijk was' gaf Baak aan door te zeggen dat "ve len in de wyk dachten dat de con trole op scheuren verband hield met zware heiwerkzaamheden voor de Florabedrijven in Rijns burg". Wethouder Thorn die van zijn kant niet een dergelijke onduidelijk heid verwacht had, begreep nu dat die er wel degelijk was en hij zei toe dat de mensen alsnog in gelicht zullen worden. LEIDERDORP - De leerlingen van het Rijlands Instituut voor On dernemersonderwijs die wijn- en drankenkennis als specialisatie vak hebben gekozen, konden gis teren uitgebreid kennis maken met de Duitse wijnen. Het insti tuut hield gisteren een zoge naamde "Duitse dag" waar de handelsbetrekking tussen Ne derland en Duitsland centraal stond. Omdat de wijn-en drankenkennis op het Rijnlands Instituut wordt onderwezen, werd Helmut Jung uit Duitsland uitgenodigd om meer te vertellen over de Duitse wijnen. "Deze produkten vormen tenslotte ook een onderdeel van onze han delsbetrekkingen "meent direc teur J.C. van Britsum die de Duitse dag zeer nuttig vond. "We zijn de eerste school in Nederland die iemand uit Duitsland heeft gehaald om wat meer te vertellen over de elf verschillende Duitse wijngebieden en de wijnen die daar vandaan komen. De heer Jung heeft voordat zijn ei genlijke wijnles begon, aan alle leerlingen van de school uitvoe rig de ontstaansgeschiedenis van de wijn verteld. Ondanks de Duitse taal kon iedereen het toch goed volgen. "We hebben de spe cialisatie in wijn- en dranken kennis hier twee jaar geleden in gevoerd. Aan de ene kant is het natuurlijk minder droge stof dan de andere specialisatievakken zoals het verzekeringswezen of marketing. Aan de andere kant is de wijn- en drankenspecialisatie veel zwaarder en duurt drie jaar. Alleen de heel goede leerlingen komen hiervoor in aanmerking, aldus van Britsum die meent dat de strenge selectie goede eindre sultaten oplevert". Voor de kandidaten die op univer sitair niveau willen doorstuderen is er alleen in het buitenland een mogelijkheid. Dat kan op slechts drie plaatsen; In Frankrijk aan het instituut d'Oenologie van de Université Bordeaux en aan de Fachschule Weinbau und Ge- tranketeehnologie te Geisenheim aan de Rheingau in West Duits land. Voorts is er een mogelijk heid door te studeren aan de Uni versiteit van Davis in Californië in hun Viticulture and Enology specialisatieprogramma. De leerlingen van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs tijdens het wijnproeven gistermiddag. Helmut Jung (links) gaf uitleg. Experiment met schoolconcerten KATWIJK - Volksuniversiteit K&O in Katwijk organiseert a.s. vrijdag twee schoolcon certen. Deze worden gegeven door het duo Robbert en Anja van Lint. Dit echtpaar maakt Oudnederlandse muziek op instrumenten uit vroeger tijd, zoals de rommelpot, de draai lier en de doedelzak. De con certen zijn bedoeld voor leer lingen van de vijfde en zesde klassen van lagere scholen. Ze zijn om 13.30 en om 14.30 uur in Tripodia. K&O ver keert met het geven van schoolconcerten in een expe rimenteel stadium. Als dit aanslaat, zal de volksuniversi teit er een vast jaarlijks num mer van maken. OEGSTGEEST - Onbehagen boosheid bepaalden de sfeer toen gisteravond in de Oegstgeester commissie voor financiën en cul turele zaken de begroting van de openbare bibliotheek van de ge meente werd behandeld. De ge meente is namelijk gevraagd meer huur te gaan betalen aan het Rijnlands Lyceum voor het naast deze school gelegen gebouw waarin de bibliotheek gehuisvest is. Door het betalen van meer huur komt er financiële ruimte om een nieuw personeelslid aan te stellen. "De gemeente betaalt in feite de bibliotheek. Wij betalen de volle rente, de aflossing, het onder houd en de verwarming van het gebouw," aldus wethouder Van Belle. Het bibliotheekbestuur stelt zelf bij de begroting dat de bibliotheek een tweedelige func tie heeft: openbaar uitleeninsti tuut en schoolbibliotheek. "Als het Rijnlands Lyceum er zo dui delijk gebruik van maakt dan moeten ze ook de helft van die dubbele functie betalen. De ee- Woensdag Museum v. Volkenkunde, avond ovei transcendente meditatie, 20 uur. Scheppingskerk, Leiderdorp, lezing over diamant en bewerking daarvan, 20 Gemeentehuis Oegstgeest cie. onder- k wijs en maatschappelijke aangelegen- heden, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. financiën en economische aangelegenheden, 20 Gemeentecentrum, Lijtweg 7, Oegst geest, lezing over energie, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. wel zijn, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. A Troef, Noordeinde 2a, "Meidengroep", I 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 19.30 uur; etsen; jazzballet; te kenen en schilderen; gitaar; pottenbak ken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholierencafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, J 18-19.30 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; fotografie; saxofoon; Go club, 20 Leidse Schouwburg, Noordercompag nie met "Helden" van Bernhard Shaw, 20.15 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat, lezing over vivisectie, 20 uur. Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Stadhuis, cie. onderwijs, 20 uur. Gorlaeuslaboratorium, informatieavond over De Leeuwenhoek, 20 uur. NPB-gebouw, Lange Kerkdam, Wasse naar, gespreksgroep 40+-\ Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 5 tot 12 jan., waargenomen door Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-255482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 (ten zuiden van de Rijn); tel. 134604 (ten noorden van de Rijn). Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordt waargenomen door F. Muurling, Plant soen 23, Leiden, tel. 071-125057. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur. do, 18.30-20.00 uur. Dienstencentrum meente betaalt 150.000 gulden aan boeken en het Rijnlands maar 15.000". De gemeente heeft het biblio theekbestuur nu gevraagd initia tieven te nemen om gedrieën (gemeente, bibliotheek en Rijn lands Lyceum) in overleg te tre den. Wethouder Van Belle zal nu bin nenkort een gesprek over de kwestie hebben inet de Rijksin spectie voor het bibliotheekwe- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 074-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in> gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Bas van Kleef, Opaal straat 48, tel. 071-760058. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2