'De Lok' naar nieuw gebouw Onze opruiming duurt welgeteld 3dagen. Pander GS beslissen over sloop Leids pand Magere yoghurt hdeliter tijdelijk Nieuwe woningen in Maredorp in zicht Vragen van PPR over sloop van oude boerderij Collectanten recipieerden 'n BLOEMEN GROET per post WOENSDAG 10 JANUARI 1979 LEIDEN PAGINA 17 PLAN MIRAKELSTEEGGEBIED VER ROND LEIDEN - De plannen voor nieuw bouw in het Mirakelsteeggebied in de Leidse binnenstadswijk Maredorp komen in zicht. De de finitieve schetsontwerpen voor de nieuwe woningen zijn ver rond. De gemeente Leiden wil proberen om nog voor het einde van dit jaar met de bouw van de wonin gen te beginnen. Met de uitvoering van het nieuw- bouwplan komt in Maredorp een stuk daadwerkelijke stadsver nieuwing van de grond. Het plan voor de woningbouw in de omge ving van de Mirakelsteeg is een van de twee nieuwbouwprojecten in dit deel van de binnenstad. Het tweede plan omhelst woning bouw op de plaats van zwembad 'De overdekte'. Aan beide plan nen wordt al lang gewerkt. westen van de Jan Vossensteeg tussen Lange Mare en Oude Vest - omvat twintig a dertig woningen. De gemeente streeft ernaar om de woningen in de woningwetsfeer te bouwen. Men moet hierover nog overeenstemming bereiken met het rijk. Het is de bedoeling dat de huizen bij voorrang bestemd worden voor bewoners van Ma redorp. De nieuwbouw bestaat uit vier ver schillende woningtypes. De mees te nadruk ligt op vierkamerwo ning en. Daarnaast worden er en kele grotere (vijf- en zeskamer woningen) en enkele kleinere (twee- en driekamerwoningen) gebouwd. De gezinswoningen zijn afgestemd op de behoefte in Maredorp. De uitvoering van het volledige plan is op dit moment nog enigs zins afhankelijk van aankopen die de gemeente in het gebied moet doen. Het kost nog moeite om een aantal panden aan de Cla- rasteeg op te kopen. Eventueel wordt het plan in verkleinde vorm uitgevoerd. Het nieuwbouwplan komt in een nu nog sterk verpauperde omgeving. De omgeving van de Mirakelsteeg is een van de delen van Maredorp die het sterkst vervallen is. In het nieuwbouwplan zijn bij de wo ningen de nodige groen- en speel- voorzieningen opgenomen. IN LAGE MORS LEIDEN - De nood was hoog, maar de redding is nu dan ook zeer nabij. Volgende week maandag kunnen de ruim 300 leerlingen van "De Lok" (school voor sociaal-agogi sche beroepen) in Leiden voor het eerst terecht in een splinternieuw gebouw aan de Storm Buysingstraat, in de Lage Mors. Nu wordt er nog met man en macht gewerkt om het nieuwe gebouw voor die datum goed in orde te krijgen. De verhuizing betekent dat "De Lok" drie obscure lokali teiten waarin tot nu toe les werd gegeven definiteif de rug kan toekeren. Vanaf de oprichting van de school (in 1974) waren de ruimte-problemen aan de orde van de dag. Gisteren arriveerde de eerste ver huiswagen met spullen van de school bij het nieuwe gebouw. In de loop van de week zal al het meubilair (afkomstig uit de drie ruimten aan de Hooglandse Kerkgracht, de Middelste Gracht en het Vrouwenkerkhof) worden overgebracht. De oude ruimten waren haast spreekwoordelijk slecht, zo blijkt uit het relaas van directeur J. An- negarn. Een donkere kamer was gevestigd in een urinoir, het spoelen en ontwikkelen van films moest in een wastafel op de gang gebeuren. Op het Vrouwenkerk hof waar in een ruimte gymnas tiek gegeven moest worden, was Voor Waingunga 12.500 gulden LEIDEN - De Waingunga-groep krijgt een bijdrage van het Natio naal Jeugd Fonds (bekend onder de naam Jantje Beton) van 12.500 gulden. De padvindersgroep zal het geld van Jantje Beton ge bruiken voor de aanschaf van in ventaris voor het door brand verwoeste clubhuis. Voor de herbouw van de accom modatie aan de Telderskade zou de gemeente (via het plan bijzon der regionaal welzijnsbeleid, de pot-van-drie-miljoen) de Wain gunga-groep nog eens 25.000 gul den schenken. Het houten club gebouw op de plaats van het in vlammen opgegane oude ge bouw kost in totaal 140.000 gul den. De financiering ervan is ook via CRM tot stand gekomen. Het Nationaal Jeugd Fonds maakte de begroting van de padvinders- groep sluitend. Reden genoeg voor Annegarn om blij te zijn nu met geld van het ministerie van onderwijs voor rond 5 miljoen gulden een 25 lo kalen tellende nieuwbouw kon worden neergezet. Toch vertelt hij, dat het ministerie nog vrij zuinig is geweest toen het voor "De Lok" in de beurs tastte. "We mochten een zogenaamd ver plaatsbaar gebouw neerzetten, grotendeels uit hout opgetrok ken, maar wel met een betonnen fundering. In de praktijk bete kent dat natuurlijk dat we hier definitief zijn neergestreken, want die betonnen heipalen trek je natuurlijk niet zomaar de grond uit. Een ander punt: toen we met <?en bouwschets op de proppen kwamen bepaalde het ministerie dat het gebouw een stukje kleiner moest worden". Toch betekent de nieuwbouw dat belangrijke lesruimten als de au diovisuele ruimten en de mu- zieklokalen er nu volwaardig uit zien. Bovendien is er een grote ontmoetingsruimte die toegang geeft tot de centraal gelegen tuin. Een grote gymnastiekzaal (een hartewens van directeur Anne garn) completeert het geheel. De school is op dit moment al in staat om ruim 400 leerlingen te herbergen. Die capaciteit is nu nog niet nodig, maar volgend jaar zeker. Dan worden de twee stu dierichtingen op "De Lok" (in richtingswerk en cultureel werk) uitgebreid met sociale dienst verlening en arbeidsmarktpoli tiek/personeelsbeleid. De leerlingen van "De Lok" komen bijna allemaal van buiten Leiden. Voor Middelbaar sociaal-peda gogisch onderwijs zoals dat op "De Lok" wordt gegeven kun je namelijk maar op twee andere plaatsen in Nederland terecht, Berg en Dal en Zwolle. De ka- mernood onder Lok-studenten is dan ook hoog. Over een aantal ja ren zal er waarschijnlijk een sa mensmeltingsexperiment plaatsvinden tussen het onder wijs zoals dat op "De Lok" wordt gegeven en het Middelbare Huis houd- en Nijverheidsonderwijs. De verhuiswageyi arriveert bij het LEIDEN/DEN HAAG - Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zullen de komende weken beslis sen of het pand Witte Singel 10 gesloopt mag worden of niet. Het pand, dat eigendom is van het Leidsch Dagblad, maakt deel uit van een rijtje woningen. Het grenst aan het terrein waar de universiteit binnenkort met de nieuwbouw zal beginnen. In september vorig jaar besloot het Leids college dat het pand wel aan de woonbestemming ont trokken zou mogen worden, maar dat met slopen gewacht moest worden tot ook de aan grenzende panden ontruimd zijn. Mr. E.G. Sprey, advocaat van het L.D., zei tijdens de gisteren ge houden hoorzitting in het Pro vinciehuis, dat B en W in strijd met de woningwet hebben ge handeld. Het college zou bij de beslissing bouwkundige over wegingen hebben gehanteerd in plaats van woongelegenheids- normen zoals de wet voorschrijft. Verder deelde mr. Sprey mee dat sloop nu al onvermijdelijk is. "Uitvoering van de bouwplannen voor de universiteit zal de bouw kundige toestand van het pand zo verslechteren dat het pand ge vaar oplevert voor de omgeving", aldus de advocaat. In een toelichting op het besluit van de gemeente zegt het Leidse col lege dat aan de sloop van he pand Witte Singel 10 voorwaarden zijn verbonden omdat na sloop be woning van het aangrenzende pand niet meer goed mogelijk zou zijn. Men verwijst daarvoor naar de sloop van Witte Singel 11 die tot gevolg had dat de kwaliteit van Witte Singel 10 sterk achter uit ging. Inmiddels heeft de Rijksuniversi teit eind december 1978 een brief gestuurd aan B en W waarin een vijftal maatregelen wordt aange kondigd om er voor de zorgen dat het pand Witte Singel 10 zo wei nig mogelijk schade ondervindt van de bouwwerkzaamheden. Wel voegt men daar aan toe dat de kwaliteit van het pand slecht is zodat ondanks de maatregelen schade voorkomen kan worden. Namens het wijkcomité Vreewijk bepleitte de heer L. Beijen de in standhouding van de woningen Witte Singel 6 tot en met 10. Het wijkcomité vindt dat er geen di recte noodzaak is om de huizen te slopen, zeker gezien de grote wo ning- en kamernood in de ge meente Leiden. ADVERTENTIE LEIDEN - Wie gistermiddag de re ceptie bezocht van het 125 jaar oude college van hervormde dia- koniecollectanten - in het Hoog landse Huis - mocht zijn handte kening zetten met. witte inkt uit een pen met ganzeveer in een zwart receptieboek. Vrijwel alle kerkelijke colleges lieten zich daar vertegenwoordigen en ook het gemeentebestuur was er. Bloemen, wijn en een bijbel be hoorden tot de geschenken. ADVERTENTIE Donderdag 18, vrijdag 19, zaterdag 20 januari vanaf 's morgens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22. Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Groningen Leiden - Enschede LEIDEN - Het PPR-raads- lid Beijen heeft vragen ge steld aan het college van Burgemeester en Wet houders over de plannen van de gemeente om de oude boerderij aan de Broekweg, in de Meren- wijk, te slopen. Zoals bekend wordt deze boerderij nog steeds bewoond door de vo rige eigenaar, boer Vulpen, die door de gemeente is gesommeerd de boerderij te verlaten. De 65-ja- rige boer is echter zo verknocht aan zijn boerderij dat hij er graag met zijn vrouw wil blijven wo nen. De gemeente denkt daar an ders over en wil boer Vulpen met een uitspraak van de Haagse rechtbank dwingen de boerderij te ontruimen. Het PPR-raadslid vraagt B en W onder meer of er van gemeentezijde ooit is over wogen boer Vulpen te vragen als beheerder van de kinderboerde rij op te treden, en zo niet wat daar tegen (geweest) zou zijn. Aanvankelijk had de gemeente plannen om de boerderij te res taureren. In 1976 heeft de ge meenteraad 250.000 gulden op ta fel gelegd voor deze opknap beurt. De gemeente zou na res tauratie een medewerker van de plantsoenendienst in de boerde rij willen laten wonen. Tijdens het kort geding voor de Haagse rechtbank bleek de raadsman van de gemeente echter te be schikken over een rapport van de directeur gemeentewerken uit begin 1978, waarin gezegd wordt dat de boerderij inmiddels te slecht is om te herstellen. Vol gens de raadsman stelt de direc teur van gemeentewerken voor de boerderij te slopen en de kos ten (ongeveer 40.000 gulden) ten laste te brengen van de eerder genoemde 250.000 gulden. Beijen vraagt B en W, indien het juist is dat de directeur gemeen tewerken voorgesteld heeft de boerderij te slopen, hoe het te verklaren is dat in 1976 de boer derij nog voor 250.000 gulden hersteld zou kunnen worden en in 1978 sloop de enige oplossing is. "Is de toestand in die twee jaar zo sterk achteruit gegaan, en was daar niets tegen te doen geweest, of is de situatie in 1976 verkeerd beoordeeld", aldus Beijen. Het PPR-raadslid wil verder weten of B en W de gemeenteraad ooit hebben meegedeeld dat er in middels plannen zijn om de boerderij te slopen en zo nee, waarom dat niet is gebeurd. Beij en noemt het bestuurlijk onjuist als de boerderij gesloopt zou worden zolang het raadsbesluit van 1976 niet is ingetrokken. Verder meent hij dat het een ver schrijving zou zijn als de kosten van het slopen ten laste van de genoemde 250.000 gebracht wor den. Tenslotte vraagt Beijen of er plannen zijn om, wanneer de sloop van de boerderij onvermy- delijk is, een ander onderkomen voor de plantsoenendienst annex schoolbiologisch centrum in de Meren wijk te bouwen. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produktcn. „Geen bezwaar tegen goedkoper treinkaartje" (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/den HAAG - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) tilt niet zwaar aan het feit dat kaartjes van de Nederlandse Spoorwegen in automaten gere geld goedkoper zijn dan aan het loket. Een situatie die zich van tijd tot tijd onder meer voordoet op het Centraal Station van Lei den. De oorzaak daarvan is dat het na een prijsverhoging onge veer vier maanden duurt voordat de automaten zijn omge bouwd. Uit antwoorden op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Jansen (PRPR) blijkt dat de mi nister de voordelen van de auto maten - die op 27 stations in het land staan - zwaarder vindt we gen dan de nadelen. Wel bestu deert de NS de mogelijkheden om de periode van technische aanpassing van de automaten te bekorten. Ook wordt uit de ant woorden van Tuijnman duide lijk, dat wanneer de mechanische automaten worden omgebouwd in elektronische, er geen proble men meer zullen zijn. De minister wil de kaartjesautoma ten niet buiten werking stellen. Hij vreest dat er anders aan de loketten van de stations lange rij en zullen ontstaan, terwijl uit breiding van de loketdiensten in de spitsuren op de grote stations, volgens hem, niet mogelijk is. ADVERTENTIE Fleurop Interflora lost dat mooi voor u op Stuur de begunstigde in Nederland een Fleurop-Bloemencheque. En stuur naar t buitenland. waar dan ook, een internationale Flora Cheque. Kiest men blij zijn eigen bloemen u èn zij gelukkig? Fleurop interflora overbrugt alle afstanden tussen mensen, steden en landen. Fleurop interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135. 2514 AM Den Haag.1

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17