Buitenlanders injecteren Engelse voetbal Half miljoen gewonden per jaar in sport Wangedrag Finse ijshockeyers Ploeggenoten op de vuist Sprinters schieten tekort „Ze kosten een schijntje Vriesekoop weer bij „top-twaalf" r WOENSDAG 10 JANUARI 1979 ^SPORT PAGINA 13 MADONNA Dl CAMPIGLIO (ANP) - De Nederlandse heren- sprintploeg die deelneemt aan de driebanentoernee (Inzeil, Inns bruck en Madonna) heeft giste ren in het Italiaanse Madonna di Campiglio kennis gemaakt met de kracht van de Russische he- rensprintploeg. Alleen in de Ca nadees Boucher hadden de Rus sen een tegenstander van for maat. Boucher werd derde op de 500 meter en won de 1000 meter. Voor de Nederlandse ploeg waren geen topplaatsen weggelegd. Sies Hilkema was op de 5Ö0 meter de beste Nederlander. Hij werd vijfde in 39.04. Miel Govaert die op de 500 meter werd gediskwali ficeerd liet op de 1000 meter zien dat dit seizoen nog voor hem verloren is. Hoewel hij slechts zesde werd in 1.18.75 liet hij de rest van zijn 'collega's' achter zich. Andre Kraayeveld en Sies Uilkema haalden de finish niet. Beiden kwamen ten val. "De tijden zijn erg beïnvloed door de slechte weersomstandighe den", vertelde trainer Henk Gemser. "Het sneeuwt hier voortdurend. Overigens is die winnende tijd van Koelikov op de 500 meter, 37.92, erg vertekend. Volgens mij was hij veel te vroeg weg. Maar ja wat doe je eraan". Vanavond zal Gemser het viertal bekend maken dat zal deelnemen aan de landenwedstrijd Neder land-Zweden die het komende weekeinde in Assen wordt ge houden. De Canadese Sylvia Burka won bij de dames beide afstanden. De 500 meter legde zij afin 43.29 en op de 1500 meter kwam zij uit op 2.13.05. Haitske Valentijn-Pijl- man was de beste Nederlandse Op de 500 meter werd zij derde in 43.43 en op de 1500 meter tweede in 2.14.77. De uitslagen bij de heren zijn: 500 meter: 1. Koelikov (Sov) 37.92, 2. Medennikov (Sov) 38.36, 3. Boucher (Can) 38.42.4. Moeratov (Sov) 38.98. 5. Uilkema 39.004. 6. De Boer 39.09.10. Valentijn 39.42. 12. Kraayeveld 39.50,13. De Jong 39.61. 1000 meter: 1. Boucher 1.17.04, 2. Khlebnikov 1.17.14, 3. Medennikov 1.17.94, 4. Moeratov 1.18.48, 6. Govaerl 1.18.75, 7. Valentijn 1.19.34. 8. De Jong 1.19.86, 9. De Boer 1.19.93. HEERENVEEN - De Finse am bassadeur in ons land heeft zondagmorgen vroeg vanuit Den Haag de Finse ijshoc- keyclub lives Tampere telefo nisch tot de orde moeten roe pen na misdragingen van het team tijdens het o.m. in Hee renveen gespeelde interna tionale ijshockey toernooi. De plaatselijke club Heerenveen vroeg zaterdagavond om de interventie van de ambassa deur, nadat de spelers als beesten te keer waren gegaan in het Postiljon-motel waar ze logeerden De door o whisky-gebruik stomdronken Finnen bleken in de loop van de nacht voor niemand meer aanspreekbaar, ook niet voor de eigen teamleider en arts. Toen zelfs het bemiddelend optreden van vier politie agenten de rusi niet kon her stellen. werd de ambassadeur te hulp geroepen. Deze slaag de er na een telefoongesprek van bijna een uur in de zich misdragende ijshockeyers tot rede te brengen. Door het optreden van de 26 Finnen, die zich direct al na aankomst donderdagavond op Schiphol schofterig ge- zijn de overige 40 het motel nauwe- :an slaap toegeko- ■teu'r Bert Oosting gasten daarover moeten' aanbie den Het bestuur van de Heerenveen- se ijshockeyclub betreurt het optreden van zijn gasten in hoge mate en heeft gisteren een boze telex naar de Finse ijshockeybond gestuurd, waarin het zich ernstig be klaagt over de misdragingen van de Finnen. Ook de Ne derlandse IJshockey bond is over de gang van zaken in Hcerenveen ingelicht. Naar alle waarschijnlijkheid is het de laatste keer dat Finse ijs- hockeyploegen naar Heeren veen zullen worden uitgeno digd. Ook de moteldirectie overweegt stappen tegen de Finse ijshockeybond te on dernemen. Het optreden van de Finnen ging alle perken te buiten. Ze bedreigden de directeur, mo lesteerden een vrouio en heb ben gistermorgen na hun ver trek in de vleugel waar ze lo geerden een ongekende chaos achtergelaten (Van onze sportredactie) LONDEN (GPD) - De verrassende opmars van West Bromwich Albion naar de top van de Engelse eerste divi sie, een eerste plaats die momenteel met FC Liverpool en FC Everton wordt gedeeld, heeft in Engeland de laatste weken de voetbalprogressieven weer danig in de kaart gespeeld. Het merendeel van de Engelse voetbalinsiders vindt immers nog altijd dat er in Groot-Brittannië niet alleen het attractiefste, maar ook het beste voetbal ter wereld wordt gespeeld. Dit ondanks het feit dat bijvoor beeld het Engelse team zich na de wereldtitel in 1966 (wat automatische plaatsing voor de WK 1970 inhield) niet meer heeft kunnen plaatsen voor de WK-evenementen van 1974 en '78. Dat merendeel wil het Britse voet bal Brits houden, wat zoveel wil zeggen dat men geen buitenlan ders op de Engelse voetbalvelden wil zien ronddraven. Nu evenwel het Londense Tottenham Hot spur met zijn Argentijnse WK- voetballers Ardilles en Villa en West Bromwich Albion met zijn drie uit het Caribische gebied af komstige gekleurde voetballers zoveel succes oogsten in de En gelse league, zijn nu ook de ma nagers van andere verenigingen naarstig op zoek gegaan naar bui tenlands talent. bovendien beduidend minder handgeld dan de Engelse top- spelers, die zich hoe langer hoe meer uit de markt beginnen te prijzen". Keith Burkinshaw heeft met het aantrekken van de twee Argen tijnse wereldkampioenen aan vankelijk veel sceptische com mentaren moeten incasseren, maar na enkele maanden kan hij toch tevreden constateren: „Bij Tottenham is het momenteel zo dat de investering die we begin dit seizoen hebben gedaan in Ar dilles en Villa zich op dit moment al bijna heeft terugbetaald". Meer toeschouwers Om de transfer van de twee Argen tijnen te kunnen financieren moest Burkinshaw drie spelers van de hand doen: McNab, Dun can en Moore. Dit drietal bracht in totaal 1,8 miljoen gulden op. „Bovendien trekken we nu bij de thuiswedstrijden van de Spurs 40 procent meer toeschouwers dan vorig jaar en als de lijn zich voort zet hebben we nog voor het eind van dit seizoen de drie miljoen die we voor Ardilles en Villa heb ben neergeteld terugver diend". HILVERSUM - Het aantal ongelukken in de sport blijkt bijna twaalf keer hoger te liggen dan tot nu toe werd aangenomen. Tot op heden werd aangenomen dat 1,5 procent van alle sportbeoefenaars jaarlijks geblesseerd raakt. Dat zijn 50.000 mensen. Uit een nieuw onderzoek van vier artsen ten behoeve van het instituut voor sociale geneeskunde in Nijmegen blijkt dat het werkelijke aantal gewonden in de sport jaarlijks op minstens een half miljoen ligt. Dat is 14 procent van alle sportbeoefenaren. De resultaten van het nieuwe onder zoek, dat in Arnhem werd gehouden, zijn gisteravond bekendgemaakt in het actualiteitenprogramma VARA-Visie. Het onderzoek werd verricht door de vier artsen: dr. P. Minderaa, dr. H. Lagro, dr. A. Broeman en dr. W. Boersma-Slutter. Zij registreerden in de week van 21 tot 28 april van het vorig jaar in de stad Arnhem alle ongevallen in de sport waarbij medische hulp werd ingeroepen. Huis artsen, poliklinieken, EHBO-posten en ziekenhuizen werden bij het onderzoek ingeschakeld. Bewust werd gekozen voor een week waarin de competities nog gaande waren, maar waarin geen buitengewone sportactiviteiten zouden plaatsvinden. Verontrustend Dr. Minderaa noemde de uitkomst rustend. „De resultaten laten eer heid zien dan we tot nu toe aannamen. Wanneer bovendien uit onderzoek blijkt dat de helft van al deze ongelukken (250.000) leidt tot kort of langdurig arbeidsverzuim, dan kun je dus zeggen dat het gaat om een probleem van grote maatschappelijke importantie", aldus dr. Min deraa. De vier artsen vragen zich na hun onderzoek af of het niet tijd wordt voor de gezondheidszorg om zich te beraden over de vraag of deze wel vol doende is toegerust om de stroom van sportletsel op goede wijze op te vangen. Maar ook vragen zij zich af of de georganiseerde sportwereld en de overheid wel voldoende geïnteresseerd zijn het probleem van de sportongevallen Uit het onderzoek blijkt dat de meeste ongelukken voortkomen uit de voetbalsport (54,9 procent). Daarna komt volleybal (7,3 procent). Tennis en zwemmen hebben een relatief laag ongevalspercentage (respectieve lijk 6,1 en 2.4 procent). Bijna een derde van alle letsels bestaat uit ver zwikkingen, verstuikingen of andere spierblessures. De helft van alle verwondingen komt voor aan het been (met name knie en enkel). Ook al de helft van alle sportletsels levert arbeidsverzuim op. Bij ongeveer 20 procent zelfs een verzuim van meer dan twee weken. Zestig procent van de ongelukken wordt veroorzaakt door contact met een mede- of tegen speler. Trainer Ron Atkinson, die pas een jaar de dienst uitmaakt bij West Bromwich Albion, heeft in feite, samen met het management van de Spurs, er voor gezorgd dat er de afgelopen maanden een voor de Engelse begrippen grote jacht „Onze thuiswedstrijden trekken ontketend op buitenlandse voetballers, die het Engelse club voetbal iets meer allure moeten geven. Nadenken Tottenham Hotspur-manager Keith Burkinshaw: „Nadat wij Ardilles en Villa hadden gehaald is er plotseling in Engeland een geweldige interesse ontstaan voor buitenlandse voetballers. Kennelijk heeft onze handelwijze andere clubs aan het nadenken gezet, hoewel men er aanvanke lijk bijzonder veel kritiek op had. Toen Tottenham nog in de twee de divisie speelde, had ik even wel al voor mezelf geconstateerd dat men in de top van het Engelse voetbal op een totaal verkeerde golflengte zat". „Topclubs namen spelers van el kaar over tegen dermate extreme transfersommen dat die nauwe lijks nog waren op te brengen. Bovendien ging elke transfersom gepaard met een bedrag aan handgeldv waar je helemaal stil van werd. Met het aantrekken van buitenlandse spelers heb je daar allemaal niets mee te maken. De buitenlanders zijn niet alleen een stuk goedkoper, maar vragen gemiddeld 40.000 toeschouwers en dat is de laatste tien jaar niet meer voorgekomen. Bovendien is Tottenham ook beter gaan voetballen. Dat bewijst onze po sitie op de ranglijst van de eerste divisie, die we mogelijk met het materiaal van vorig seizoen niet hadden kunnen bereiken". De aanvankelijk geuite kritiek luidde dat de buitenlandse spe lers zich niet aan het Engelse voetbal zouden kunnen aanpas sen en dat hét aantrekken van dergelijke spelers bij voorbaat een tot mislukken gedoemd avontuur zou worden. Ron At kinson van West Bromwich Al bion haalt er de schouders over op: „Batson, Cunninghan en Re- gis, onze drie gekleurde buiten landers, hebben daar totaal geen problemen mee gehad. Vroeger werd inderdaad altijd gezegd dat voetballers van elders, en zeker die uit het Caribisch gebied, geen moed hadden. Wel, het tegendeel is zo langzamerhand bij West Bromwich en ook bij andere clubs wel bewezen. Onze drie buitenlanders hebben zich in no time aangepast aan het harde spel hier in Engeland en moeten te genwoordig zelfs vermanend worden toegesproken omdat ze in hun enthousiasme soms wel eens iets te ver gaan". ..Viv Anderson van Nottingham LONDEN - De Engelse profvoet ballers blijven uniek. Voor hun ijver worden ze vaak door de supporters beloond, hun inzet is bewonderenswaardig en de aanvalsdrift van de Engelse prof wordt vaak geroemd. Toch hebben twee spelers van tweede divisieclub Charlton Al tetic voor een nieuw en tot op heden nog nimmer vertoond "hoogtepunt" gezorgd. Tijdens de bekerwedstrijd tegen Maid stone (1-1) werden Flanagan en Hales vijf minuten voor het ein de van dit duel van het veld ge stuurd. Niet omdat zij een tegen stander hadden verwond, ook niet omdat het duo de scheids rechter had beledigd. Nee, beide heren werden naar de kleedka mer gestuurd omdat ze met el- pÉllt kaar op de vuist gingen. Toen Flanagan voor de zoveelste keer zijn clubgenoot enige be schuldigingen naar het hoofd slingerde omdat Derek Hales keer op keer een aanval ver stoorde omdat hij buitenspel liep, haalde de woedende Hales uit. De bokspartij deed het publiek goed, maar voor de scheidsrechter restte slechts één beslissing: eruit. In de spelre gels staat zeer duidelijk "me ningsverschillen met clubgeno ten mag je niet met de vuist be slechten". In de derde ronde van de Engelse Cupstrijd werd de eerste divisie club Queens Park Rangers uit geschakeld. Stadgenoot Ful- ham, dat in de tweede divisie speelt, versloeg Queens Park met 2-0. Arsenal en Sheffield Wednesday die elkaar zaterdag ook al ont moetten speelden opnieuw te gen elkaar gelijk. Na verlenging Arnold Mühren: de enige Nederlandse prof in Engeland bleef het 1-1. Forest, een voetballer van Jamai- caanse afkomst, heeft zich in middels al in het nationale elftal gespeeld. En dat zegt, dacht ik, toch wel voldoende over hun kwaliteiten. Het fabeltje dat En gels voetbal alleen maar dooi- Britten kan worden gespeeld is voor mij al lang geleden totaal ontzenuwd. Ook in het buiten land lopen tientallen'spelers rond die zich moeiteloos aan het En gelse voetbal kunnen aanpassen. En bovendien kosten ze in verge lijking met Engelse toppers een schijntje". bal terecht nog als het beste ter wereld gold, was een opkomst van 40 miljoen toeschouwers per doodnormale zaak. Na het echec tegen de Hongaren (Wembley - 1953) liep dat aantal echter schrikbarend terug. Na 1966, het jaar waarin Engeland in eigen land wereldkampioen werd, viel er nog een korte ople ving te noteren, maar enkele ja ren geleden konden er per sei zoen nog maar 25 miljoen toe schouwers worden begroet. Voorbeeld Het voorbeeld van West Bromwich Albion en Tottenham Hotspur is inmiddels in Engeland al door verscheidene andere clubs ge volgd. Birmingham City contrac teerde de WK-Argentijn Taranti- ni; Sheffield United kreeg ver sterking van Sabella. eveneens een Argentijn: Ipswich Town nam Arnold Muhren van FC Twente over; Southampton con tracteerde de Joegoslaaf Galac en Manchester City kwam onlangs rond met de Poolse international Deyna. Bovendien zijn nog een aantal clubs besprekingen begonnen met buitenlandse voetballers. Fullham is geïnteresseerd in de Braziliaan Paulo Cesar; Bolton Wanderers wil de Pool Tadeusz Nowak; Bristol City heeft be langstelling voor de Finse inter- natioal Jantunen en Norwich Ci ty hoopt de Zuidslaven Jongovic, een aanvaller, en Raikovic, een verdediger, binnenkort onder contract te hebben. Het aantrekken van buitenlandse spelers, hoewel het nog maar om een handjevol spelers gaat, heeft bovendien een gunstige uitwer king gehad 'op de toeschouwers aantallen in Engeland In 1948-1949. toen het Engelse voet- Dieptepunt Afgaande op de cijfers van de laat ste maanden is dat echter een voorlopig dieptepunt geweest. Door het Engelse voetbal met wat buitenlandse spelers te injecte ren, zal hoogstwaarschijnlijk eind dit seizoen de 30 miljoen weer gehaald kunnen worden. En dat is dan inderdaad opmerke lijk, omdat het Engelse voetbal in feite internationaal nog altijd niet zijn toonaangevende plaats heeft kunnen heroveren. Niet alleen het aantrekken van bui tenlanders, maar ook de maatre gelen die de laatste maanden door regering en clubbesturen werden getroffen om het geweld van de rowdy's, de vandalistische supporters, in te tomen, heeft het stadionbezoek in Engeland doen toenemen. Onder impulsen van Europa-Cupkampioen FC Liver pool werd bovendien het defen sieve spelconcept meer en meer teruggedrongen, terwijl daar naast de meeste clubbestuurders het bieden van comfort aan de toeschouwers op de tribunes als hoogste prioriteit zien. Allemaal zaken die de belangstelling voor het Engelse voetbal dit seizoen beduidend heeft doen toene- DEN HAAG (ANP) - Bettine Vrie sekoop (foto) is door de Europese tafeltennisunie (ETTU) weer uit genodigd deel te nemen aan het toernooi van de Europese elite, de zogenaamde top-twaalf, die van 16 tot en met 18 februari in het Zweedse Kristianstad wordt gehouden. De Nederlandse kampioene, die vorig jaar in Praag debuteerde met een fraaie tweede plaats, is voor deze strijd als twaalfde en laatste geplaatst, een logisch ge volg van het feit dat zij dit seizoen alle internationale kampioen schappen overslaat in verband met schoolverpliehtingen. De plaatsing bij de dames is: 1. Judith Magos (Hon), 2. Ann Christin Hellman (Zwe). 3. Jill Hammersley (Gbr). 4. Ilona Uhli- kova (Tsj), 5. Gabriella Szabo (Hon), 6. Zsuzsa Olah (Hon), 7. Maria Alexandru (Roe), 8. Valen tina Popova (Sov), 9. edmilla Bakskoetova (Sov), 10. Erzebeth Palatinus (Joe), 11. Branka Sil- hanova (Tsj), 12. Bettine Vriese koop (Ned). Bij de heren is de Hongaar Gabor Gergely als eerste geplaatst. Spelverruwing Eén van de belangrijkste oorzaken voor het hoge aantal sportletsels is de spelverruwing. Men kan zich afvragen of het niet serieus tijd wordt om de spelregels van bijvoorbeeld de voetbalsport aan te passen. Daarnaast moet serieus bekeken worden of iets in de preventieve sfeer kan worden, gedaan, door knieën en enkels extra te beschermen, zoals dat in het profvoetbal al vaak gebeurt", aldus dr. Minderaa. Dr. F. Wafelbakker, geneeskundig inspecteur van het ministerie van volksgezondheid, noemt het cijfer van een half miljoen hoog. Hij dringt aan op een naderonderzoek. „Ik vind dat het onderdeel sportgenees kunde moet worden opgenomen in de opleiding van huisartsen. Verder zouden de sport-medische adviescentra, waarvan er op dit moment in Nederland een eental draaien op particuliere basis, moeten worden on dergebracht in de openbare gezondheidszorg, zoals de GGD en de schoolgezondheidszorg. Daar moet de overheid, ons ministerie, geld voor beschikbaar stellen", aldus dr. Wafelbakker.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13