Rabobank Gereformeerden lid van oecumenische ontwikkelingsbank Fransen onder nieuwe druk De zomerreisprogramma's liggen voor u klaar Hittegolf in Australië i Bokser mag VS niet in Tankauto met gas gekanteld plink makelaars Kom dus nu naar de Rabobank en boek voor het beste eruit is WOENSDAG 10 JANUARI 1979 VARIA PAGINA 11 Wereldraad vraagt om bijdrage economische boycot Zuid-Af rika In een scherpe verklaring over de situatie in Zuid-Afrika, Na mibië en Rhodesië roept het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken de lid-kerken op de strijd voor bevrijding en onafhankelijkheid in dat deel van de wereld krachtig te steu nen. Met name wordt de kerken ge vraagd een bijdrage te leveren aan de economische boycot van Zuid-Afrika, de uitvoering van de plannen van de Verenigde Na ties voor Namibië en een oplos sing voor Rhodesië door onder handelingen tussen alle betrok ken partijen. Ook vraagt de Wereldraad om in ei gen land de economische en mili taire banden met Zuid-Afrika aan de orde te stellen en op te roepen tot terugtrekking van in vesteringen en stopzetting van bankleningen. Deze aanbevelingen werden door het Centraal Comité met de grootst mogelijke meerderheid aangenomen. Alleen bisschop Hübner van de Evangelische Kerk in West-Duitsland stemde tegen. LUNTEREN - De synode van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren de hele zaak over het publieke spreken van de kerk in actuele zaken doorgeschoven naar de volgende synode, die van Delft. Deze zal nog dit jaar met haar werk zaamheden beginnen. Na een debat van een uur werd dit met 43 tegen 23 stemmen besloten. Men vond het, gezien de ingewikkeldheid van het onderwerp, niet verantwoord daar nu een beslissing over te forceren. Het gereformeerde Werelddiako- naat wordt namens de kerken lid van de oecumenische ontwikke lingsbank, een initiatief van de Wereldraad van Kerken. De sy node besloot dat met algemene stemmen. De bank, die een lange rente uitkeert opdat aan ontwik kelingslanden goedkope lenin gen kunnen worden verstrekt, is in ons land gevestigd. Met dit lidmaatschap wil de gerefor meerde synode plaatselijke ker ken en kerkleden stimuleren ook geld in de bank te steken. Ondertekening In een discussie over de bewoor dingen van het "ondertekenings formulier" voor nieuwe ambts dragers diende een vrouwelijk synodelid uit Sittard een voorstel in om de zin dat ambtsdragers moeten helpen weren al wat het belijden van de kerk tegen spreekt te laten vallen. "Met een dergelijke opdracht kun je ou derlingen en anderen niet opza delen", zo meende zij. Haar voor stel werd afgewezen. Toch is de toetreding t ambtsdragers wel wat milder geworden. Er wordt hun nu ge vraagd hun handtekening te zet ten onder de verklaring dat men instemt met en trouw zal blijven aan het belijden van de kerk, "dat de vaderen tot uitdrukking heb ben gebracht in de drie algemene belijdenisgeschriften en in de drie formulieren van enigheid". Synodelid H.J. Algra uit Zwolle behield zijn twijfels. "Als je een kerkeraad in verlegenheid wil brengen, moetje de leden vragen eens op te schrijven wat er in de drie formulieren van enigheid staat Beroepingswerk I Hervormde Kerk: beroepen te Waardenburg en te Driesum (Fr.) kandidaat H. Marchand Dor- kwerd, te Giessendam J. van de Ketterij Zetten, te Enschede K. de Boer Wildervank, te Ederveen G. Abma Poortvliet, te Oudewa ter G. van den End Papendrecht; aangenomen naar Harlingen M. de Heer Okkenbroek; bedankt voor Emmeloord A. van de Beek Vriezen veen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Mijdrecht P. Hoogstrate Edam, te Nieuwer- kerk aan de IJssel J. Jellema de Glind (Utr.); aangenomen naar Amsterdam (voor justitiële in richtingen) kandidaat H. Hum- melen aldaar; bedankt voor Win schoten G. Assies Emmen. Geref. Gemeenten: bedankt voor Krui- ningen J. Karens Opheusden. V c Sr i hittegolf die haar Warmste streek in Nieuw Zuid-Wales was gisteren Balranald in het verre zuidwesten van de staat, waar 45 graden celsius werd ge meten. In Sydney werd het vandaag 38 graden en in zijn voorsteden 43. Op het strand van Sydney werd een aan tal zwemmers door de hitte bevangen. In afwachting van medische behandeling werden ze in ijs gewikkeld. De overheid heeft het gebruik van tuinslangen tussen negen uur 's morgens en zes uur 's middags verboden, maar er is sprake van een voorzorgsmaatregel. Gebrek aan leidingwater is er nog niet. Voor Rijnakkoord DEN HAAG (ANP) - Minis ter Van der Klaauw zal morgen, wanneer hij in Den Haag zijn Franse col lega Francois Poncet ont vangt, ongetwijfeld op nieuw aandringen op be krachtiging, door het Franse parlement, van het akkoord dat verontreini ging van de Rijn moet te gengaan. Minister Francois Poncet brengt een eendaags werkbezoek aan Nederland. De Franse minister JOHANNESBURG (ANP) - Het ministerie van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten heeft het visum van de Zuidafri- kaanse bokser Kallie Knoetze in getrokken. Het gevecht in het zwaargewicht tussen Knoetze en de Amerikaan Bill Sharkey kan daardoor niet doorgaan. De maatregel van het ministerie is een succes voor de groeperingen in de VS, die de afgelopen weken geprotesteerd hebben tegen de komst van de bokser. Knoetze was vroeger politieman en heeft een jonge neger in de benen ge schoten bij ongeregeldheden in Soweto. De Zuidafrikaanse minister Roelof Botha van buitenlandse zaken verklaarde dat het visum aan vankelijk bij vergissing is ver strekt. Botha vertelde teleurge steld te zijn dat de VS het evene ment onmogelijk heeft gemaakt. Knoetze is tweede op de lijst van uitdagers van Mohammed Ali, die in het bezit is van de titel in het zwaargewicht (versie WBA). van buitenlandse zaken is sinds 1 januari (tot 1 juli) voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap. Behalve Europe se kwesties als het Europees Mo netair Stelsel en de zogenaamde monetaire compenserende be dragen (heffingen en restituties bij in- en uitvoer van landbouw producten naar andere EG-lan- den, teneinde re- en devaluaties te compenseren), zullen ook Frans-Nederlandse kwesties ter sprake komen. Het ligt voor de hand, dat minister Van der Klaauw opnieuw zijn te leurstelling zal laten blijken over het feit dat de Franse regering al thans tijdelijk het voorstel aan de Nationale Vergadering om het Rijn-akkoord goed te keuren, heeft ingetrokken. Op 19 februari wordt in Luxem burg een conferentie van Rijnoe- verstaten gehouden. Op 7 en 8 fe bruari vindt in Düsseldorf een door Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en Düsseldorf georgani seerd symposium over de Rijn vervuiling plaats. STEENWIJK - Tussen Wil- helminaoord en Noordwolde op de grens van Friesland en Drente is gistermorgen een tankauto met LPG-gas door de gladheid van de weg ge raakt en in een sloot terecht gekomen. Wegens ontplof fingsgevaar werd de weg ogenblikkelijk door de poli tie van Wcststellingwerf af gesloten. De inmiddels gewaarschuwde dienst voor gevaarlijke stof fen in Joure constateerde echter geen gevaar voor ont snappend gas waarna twee kraanwagens het gevaarte weer op de weg takelden. Het verkeer werd van half acht tot half drie omgeleid. Brederode/ Leiderdorp In werkelijk perfecte staat, centraal t o. van de grote steden, doch vlakbij de Kagerplassen zeer rustig gelegen, weinig onderhoud be hoevend. in 1968 ge bouwd tussenhuis met open haard, c.v.-gas, open keuken, 6 kamers, complete badkamer met douche, wastafel en 2e toilet, achtertuin van 6x12 meter met stenen schuur. 225.000.- s laan van meerdervoort 170/ 2517 bh eten haag, telex 34427 070-630972* ^/jaardtnra geldleningen VLOT EN DISKREET VOOR ELK DOEL Rijnsburgerweg 135 - Lelden Telefoon 156844 (071) Nu 'n bontmantel kopen!! Kom kijk en vergelijk! Enorme sorte ring BONTMANTELS en bonthoeden vergelijkbaar 20% a 30°o goedkoper Het bespaart U veel geld Volle garantie Credietservice mo gelijk Het Bontpaleis. Hoog straat 153. Rotterdam-C tel 010-143337. Binnen geh. Ned reisgeld v 2 pers. terug. Koopavond tot 21 uur ge opend. AUTO FIETS BANKSTEL TAFEL TELEVISIE KWIJT? Een sleutelt)* helpt. Over de afgelopen nederlandse zomer zijn we snel uitgepraat: dat was geen beste! Daarom verwachten we dit keer een extra grote toeloop van reislustigen. Wacht daarom niet met boeken, vooral niet als u op het hoogseizoen bent aangewezen. Nü kunt u nog echt kiezen uit de zomerreisprogramma's van: Arke Reizen, Ebatours, Van Fraassen, Franse Toeristen Service, GTW-Reizen, Holland International, Hotelplan, j Ketel, NS-vakantiereizen, Rentahome, Sunway, Snel Reizen, Big Ben Tours, Tor Line, Vernu, Vrij Uit Autovakantiereizen. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11