Nieuwe waarschuwing voetbalbond voor CRM BBBB Ordening rond de Leidato-sportprijs is nu wel nodig V R IJ IIT WON zegt nee tc^cn shirtreclame Piet Kleine snel op 10.000 meter Geen subsidie bij invoering shirtreclame RWD Molenbeek in Feyenoordtoernooi DINSDAG 9 JANUARI 1979 PAGINA 9 Nog nooit is het op de nieuw jaarsreceptie can de ^.use Sportstichting (in het restau rant van zwembad De Zijlzo druk geweest als dit jaar. Wel een bewijs dat deze bijeenkomst lééft in de sportgemeenschap. Vooral die combinatie van re ceptie en bekendmaking van de Leidatoprijs voor de sportman! vrouwlclub van het zojuist beëindigde jaar blijkt steeds meer een gouden greep te zijn. Maar als iets een succes is, moet je er wel voor zorgen dat het dat ook blijft. En wat dat betreft is men naar mijn mening niet op de goede weg. Afgezien van een potje tafeltennis en een kleine pauze werden er van acht tot kwart over tien toespraken en nog eens toespraken gehouden. Dat is veel te lang. Er zijn er maar twee die royaal het woord mogen voeren: de voorzitter van de Sportstichting voor het uitspreken van de sport-troon- rede en de voorzitter van de Leidato-jury voor het voorlezen van het jury-rapport. Sportstichting-aanvoerder Piet Biegstraaten sprak een zoals gewoonlijk met zorg samenge stelde rede uit (al eerder heb ik geschreven dat Piet als de pater familias van de Leidse sport moeilijk te overtreffen is, wat overigens niet betekent dat ik het zakelijk altijd met hem eens ben), maar hij zou het toch wel wat korter kunnen houden. En datzelfde geldt voor het Leida- to-juryrapport en de uitreiking van de geldprijzen die nog nooit zoveel tijd in beslag na men als dit keer. Verder moet iedereen die niet écht wat te zeggen heeft van de microfoon worden weggehouden. Wat de bijeenkomst zolangza- merhand nodig heeft is iemand die de zaken in goede banen leidt. Ik stel voor die functie volgende keer in handen te ge ven van oud-ASC-voorzitter Gerrit Prevo, wanneer hij ten minste plechtig belooft niet zelf zo lang het woord te voeren als- iesoms tegen mij op straat doet. Waarom wil ik nu dat er niet te veel wordt toegesproken? Om dat naar mijn gevoel het groot ste belang van die avond het onderlinge contact is. Op de nieuwjaarsreceptie van de Sportstichting komen mensen elkaar tegen die de rest van het jaar elkaar nauwelijks nog zullen ontmoeten. Het geldt niet voor iedereen, wel voor zeer ve len. Dat is het unieke van die receptie. Welnu, geef daar dan ook de gelegenheid toe. En begin daarmee niet pas om half elf, want dan wil de gemiddelde Nederlander naar huis. Wildgroei Wat mij ook niet zo goed lijktis de wildgroei aan prijzen die de laatste paar jaar rond de hoofdprijs (de Leidse sleutels van de Leidato plus een geldbe drag) is ontstaan. Er zijn nu al drie extra-geldgevers die lekker meedeinen op de golven van de populariteit die de Leidato met zijn initiatief en zijn prijs heeft l-l Door Ruud Paauw opgebouwd. Natuurlijk hebben die particuliere geldgevers het beste voor met de Leidse sport en die, op zijn beurt, zal met dankbaarheid de extra centjes opstrijken. Maar die extra- geldverstrekkers geven ook al lemaal bepaalde bestemmin gen aan hun prijs mee. Als dat nog even aanhoudt dan kunjer er zeker van zijn dat de jury straks in een onwerkbare situa tie belandt. Er zal daarom meer helderheid moeten komen. Mensen die geld wensen te geven voor of bij de Leidato-prijs? Goed, best zelfs, maar dan wel gedurende tenminste vijf jaar om iets van continuïteit te waarborgen. Het is heel verve lend het ene jaar voor iets spe ciaals wat uit te reiken en het andere jaar niet omdat die be wuste geldgever het heeft laten afweten. Het beste zou zijn alles in één pot te stoppen, waaruit de jury naar eigen goeddunken kan putten. Maar als er toch behoef te mocht bestaan aan meer "ca tegorieën" dan dienen daar vaste kaderlijnen voor te ko men waarbinnen de jury kan opereren. Het wordt nu heus tijd zoiets als een reglement te gaan maken. Het Leidato-bestuur, de Sport stichting resp. de vader en de moeder van de prijs) en bijv. een afvaardiging van de Leidse sportwereld zouden zich daar over eens moeten buigen. En kele jaren terug heeft de toen malige jury al iets proberen te regelen in verband met de indi viduele en ploegprijs en vooral over de vraag "wie en wat is een Leidenaar want daar be stonden ook vele opvattingen over. Maar dat was gemanoeu vreer in de ad hoe sfeer. De tijd is nu gekomen om het officieier aan te pakken. De Leidato-prijs is aardig en belangrijk genoeg om hem van een hecht funda ment te voorzien. Dik Snik Zelfben ik van die nieuwjaarsre ceptie weggegaan, kort nadat ik in gesprek was gekomen met Dik Snik (de vader, de moeder en ook het kind van het Leidse bokswezen). Hij hield mij voor dat Muhammed Ali tijdens een bokspartij eigenlijk heel veel theorie-fouten maakte. Toen hij mijn ongelovig hoofd zag, zei hijde vuisten ballend: "Laat ik eens een voorbeeld geven: jij bent Muhammed Ali en ik ben Dik Snik..." Ik dacht toen: het is mooi dat ik Ali ben, maar ik moet hier weg, en gauw ook, want anders begint het nieuwe jaar vast niet goed.... Egbert van 't Oever Van der Wiel De sportmanIwrouwlclub in Lei den over 1978 was net benoemd, of die van 1979 diende zich aan: de Leidse schaker John van der Wiel, die in Groningen het Eu ropese jeugdkampioenschap veroverde. Welk een grote waarde de Wereldschaakbond aan het winnen van dat kam pioenschap hecht, kan men af meten aan de titel die de win naar mag voeren: internatio naal meester. Er zal heel wat moeten gebeuren wil een Leidse sportman, -vrouw, of -club de prestatie van Van der Wiel in de komende maanden nog over treffen. Trainers Enige tijd terug had het er nog wel veel van weg dat Nederland er dit seizoen in de schaatsen- rijdenj opnieuw weinig fan zou bakken De interland tegen de Noren gmg zwaar verloren. Maar sinds kort is er ineens weer aan sluiting met de Europese top. Een wonderlijke zaak. Wakker hoef je daar overigens niet van te liggen, want de sport zit nu eenmaal vol van dit soort onge rijmdheden. Dat is voor mij juist het aardige. Hopelijk wacht ons nu ook een boeiend Europees kampioenschap. Som mige mensen zijn echter niet te vreden met dat irrationeledat moeilijk verklaarbare in de (top)sport. Die zien de weg om hoog als een zorgvuldige uitge dokterde lijn, een soort reken kundig werkstuk waaraan de knapste koppen te pas moeten komen. Tot de mensen die van deze ge- dachtengang overtuigd lijken, behoren de trainers. Niet alleen bij het schaatsen hoor, in vrij wel elke tak van sport. Stel je voor dat ze voor de microfoon van Studio Sport iets mummel den in de trant van; "Ach me neer, ik knutsel ook maar een beetje. Het zit nu lekker in me kaar, maar u moet met vreemd opkijken als het volgend jaar weer knudde is". Met dit citaat overdrijf ik na tuurlijk zwaar, maar ik houd staande dat er een kern van waarheid in zit: er is in de top sport nog zeer veel ongewis en onbegrijpelijk; we weten meer niet dan wel. Ik moest aan dit alles denken toen zondagavond in Studio Sport de Nederlandse schaatstrai- ners Egbert van 't Oever, onze man in Sassenheimen Tjaard KUxtsterboer door Fred Racke werden geintervtetvd. Het tweetal (een moderne teerste van de strip Bulletje en Bones- taakstond er glunderend bij. Ik gun het ze ook van harte dat het nu een beetje leuk gaat. want zoveel vreugde hebben ze niet gekend sinds ze het roer van Ff rummer overnamen. Van 't Oever en Kloosterboer riepen verrukt uit dat ze naar deze toestand hadden toege werkt Ja. dat haalt je de koe koek. Wat nou het grote verschil was met vorig jaar, toen vrij wel alles in scherven ging, dat kwam er echter niet uit. En daar ging het nou juist om. Kijk, ik vind dat trainers veel van hun vak moeten iveten,gro te lijnen moeten kunnen uit stippelen, mensenkennis moe ten hebben. Meer kan nauwe lijks van hen warden verwacht. Als daar nm mm mm |0tfld uit gegaan, zouden trainers wat relativerender kunnen spreken over datgene waarmee ze bezig zijn. Dan zouden ze het oprecht kunnen hebben over al die din gen die ze totaal niet inde hand hebben,over toevalligheden die zowel slecht als heel goed kun nen uitpakken. En bovenal over het feit dat ze o, zo afhankelijk zijn van het talent dat door de hemel in hun handen wordt ge drukt <Wim Pol. Kia Visser). Dan behoeven ze ook wat min der kronkelig op te treden als de uitslagen met zo zijn als tras gehoopt. DEN HAAG (ANP) - De vereni ging van oefenmeesters in Nederland (WON) wijst de invoering van shirtreclame in het betaalde voetbal af. De WON zal dan ook op de al gemene vergadering Betaald Voetbal op 20 januari in Zeist "het bestuur Betaald Voetbal adviseren af te zien van shirtreclame", zoals het in een gisteren uitgegeven communiqué staat. Drie motieven voor het "nee" geeft de vereniging van de trainers aan. In de eerste plaats vindt men dat het voorstel, dat het sectiebe- stuur op 20 januari zal doen, niet strookt met de mening van staatssecretaris Wallis de Vries.. Deze heeft zijn be denkingen tegen de shir treclame, zeker op het mo- ment dat de overheid het noodlijdende betaalde voet bal financieel moet bijstaan. De WON is verder boos over het feit, dat er geen overleg is geweest voor het nemen van de beslissing. Tenslotte laat de trainersorganisatie de keuze tussen enerzijds de subsidie van de overheid en de waarschijnlijk daarmee verband houdende lotto- en totogelden en anderzijds de shirtreclame in het voordeel van eerstgenoemde uitval len. De andere belangenvereni ging, de WCS, kent nog geen definitief standpunt. Het be stuur van de spelersvakbond vergaderde zaterdag daar over, maar kwam er nog niet helemaal uit. Volgende week maandag hoopt men tijdens een vergadering in Den Haag wel tot een beslissing te ko men. Ook hier worstelt men met de keuze wat het belang rijkst is: subsidie van de overheid of shirtreclame. Een bijkomend probleem is de verdeling van de inkom sten uit shirtreclame, wat gaat er naar de spelers? ROTTERDAM (GPD) - Nico Jansen en Jan Boskamp zullen voor het begin van de volgende voetbalcompetitie terugkeren in de Rotterdamse Ki.'p Zij speler ir.e: hur ib RWD Moienbeek van 10 tot 12 augustus mee in het Feyenoordtoernooi. In het afgelopen weekeinde kwam de Feyenoorddirectie tot overeenstemming met de Belgische vereniging, waarin verder ook nog de Nederlanders Jan Ruiter en Karei Bonsink spelen. Behalve Feyenoord en Molenbeek zullen nog twee clubs aan het toernooi deelnemen. Een daarvan zal een Engelse topper zijn, welke is nog niet bekend, zoals ook nog niets over de vierde deelnemer vaststaat Het Feyenoordtoernooi wordt overigens een week later gespeeld dan vorig jaar, "in verband met de regio-vakanties, die op 4 en 5 augustus eindi gen", aldus directeur Peter Stephan. INZELL (ANP) - De Nederlandse schaatskernploeg heeft de trai- ningsweek in het Zuidduitse In zeil gisteren besloten met een onderlinge wedstrijd op de 10.000 meter. Piet Kleine liet met 15.14.23 de snelste tijd afdruk ken. Hilbert van der Duim, in het weekeinde winnaar van de wed strijd om de driebanentrofee, was slechts één seconde langzamer. De tijd van Kleine was op één na de snelste van het seizoen. Afgelo pen zondag was alleen Oxholm met 15.12,47 sneller op de Noorse kampioenschappen. Gisteren in Inzeil eindigde Vriend op de der de plaats in 15.18,23. Vriend trad na Kleine-Van der Duim aan tegen Wim Pol. De op zienbarend presterende banket bakker uit Twello klaagde voor de wedstrijd, waarin iedereen de opdracht kreeg zich niet te force ren, over "zware benen". Pol mocht stoppen als hij pijn zou krijgen, wat.na 3000 meter ge beurde. De uitslag: 1. Piet Kleine 15.14,23,2. Hilbert van der Duim 15.15,30. 3. Klaas Vriend 15.18,07, 4. Iep Kramer 15.39,27, 5. Frits Schalij 15.53,69, 6. Teun Busser 16.08,86. Aan de strijd om de Europese schaatstitel voor heren, die op 20 en 21 januari in Deventer wordt gehouden, zullen rijders uit zes tien landen meedoen. In totaal worden 33 deelnemers verwacht. De landen, die zich hebben aange meld, zijn: Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland. Engeland, Fin land, Frankrijk. Italië. Neder land, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenie, Spanje, Sow- jet-Unie, West-Duitsland, Zwe den en Zwitserland. Vijf landen mogen het maximale aantal van vier rijders op het ijs brengen: Oost-Duitsland, Ne derland, Noorwegen, Sowjet- Unie, en Zweden. Voor West- Duitsland mogen drie schaatsers starten, de overige landen moe ten het met één rijder doen. De Noorse schaatsbond heeft de eerste vier rijders uit het Noorse schaatskampioenschap van het afgelopen weekeinde in Hamar aangewezen voor de strijd om de Europese titel. In Deventer zul len starten: Jan Egil Storholt, K^j Stenshjemmet. Amund Sjöbrend en Oyvind Tveter. Als reserve is de nummer vijf van Hamar, Tom Erik Oxholm, aan de ploeg toe- gevoegd. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft de KNVB een brief gezonden, waarin hij de voetbalbond waarschuwt geen subsidie voor het ge- zondmakingsproces van het betaald voetbal te verlenen als op 20 januari opnieuw wordt besloten shirtreclame in te voeren. Op die datum komt de algemene vergadering betaald voetbal bijeen om zich te beraden over de vernie tiging van het besluit tot invoering van shirtreclame door de bondsvergadering van de KNVB. Twee weken voor Kerstmis vernie tigde de bondsvergadering van de KNVB het besluit van het be taald voetbal om shirtreclame in te voeren, omdat dat besluit de belangen van de voetbalbond had geschaad. De bondsvergade ring was van mening dat het be taald voetbal geen principe-be sluit, maar een definitief besluit had genomen. Daarom werd het betaald voetbal in overweging gegeven zich opnieuw over de shirtreclame te beraden en hoog uit een principe-beslissing te Volgende week Volgende week zaterdag gaan de afgevaardigden van het betaald voetbal zich over de shirtreclame buigen. De staatssecretaris vreest nu dat evenals op 18 november van het vorig jaar, opnieuw tot invoering van shirtreclame wordt besloten. Wallis de Vries wil - en dat heeft hjj ook al in een gesprek met vertegenwoordigers van het betaald voetbal meegedeeld - dat eerst overleg plaatsvindt met het Budget Bewakings Instituut (BBI) en de NOS. Het BBI is het instituut dat de subsidiegelden voor het betaald voetbal gaat be heren. Het overleg met de BBI en de NOS heeft nog niet plaatsgevonden. In zijn brief verwijst de staatssecre taris naar het rapport „Gezonder Betaald VoetbaJ", dat door de KNVB is aanvaard en waarin staat vermeld dat bij invoering van shirtreclame eerst advies aan het BBI moet worden gevraagd Als het betaald voetbal op 20 ja nuari tot invoering van shir treclame besluit, houdt de KNVB zich niet aan de afspraken Dat is ruwweg de mening van de staats secretaris. Hg zal in dat geval geen subsidie aan de KNVB ver lenen. Geen commentaar Eric Vile, de nieuwe voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal. had de brief van de staatsse cretaris maandag nog niet gele zen en wilde daarom geen com mentaargeven. „Het lijkt me niet juist nu te reageren op uitlatingen van de staatssecretaris. We zullen de brief «ba de bewindsman voorleggen aan de algemene ver gadering op 20 januari. Die moet zich er dan maar over uitspre ken", aldus Vilé. Ondertussen werkt het sectiebe stuur hard aan het voorstel tot in voering van shirtreclame, dat volgende week aan de vergade ring zal worden voorgelegd. Bij de totstandkoming van dat voor stel zal ovengens rekening wor den gehouden met de jongste brief van de staatssecretaris Van Zandvliet Leo van Zandvliet van Feyenoord wordt de nieuwe voorzitter van de FBO, de belangenorganisatie van de clubs in het betaald voet bal. Hij volgt mr Eric Vile op. die onlangs tot voorzitter van het sec- t u bestuur betaald voetbal van de KNVB is gekozen. Voorts treedt de heer Glaudemans. bestuurslid van Heracles, toe tot het bestuur van de FBO in bel bestuur van de fBt1 i onlangs drie vacatures ontstaan Voorzitter Eric Vilé moest het FBO-bestuur verlaten om Jac ques Hogewoning in het sectie* bcstuur betaald voetbal op te volgen. Gilles Kruysveldt van Sportclub Amersfoort verliet eveneens het FBO-bestuur om zitting te nemen in het sectiebe stuur betaald voetbal. Voorts stapte Dick Passchier. voorzitter van FC Dordrecht, uit het FBO- bestuur omdat hg zich niet kon verenigen met het besluit tot in voering van shirtreclame Het nieuwe FBO-bestuur telt vgf leden, twee minder dan het vori ge bestuur. In de vacature-Pas- schier is namelijk nog niet voor zien en Leo van Zandvliet, die nu voorzitter wordt, was al lid van het FBO-bestuur Naast Van Zandvliet en Glaudemans be staat het bestuur verder uit de he ren Lemmens, Groeneveld en Ngland. Later Over een eventuele bestuursuit- breiding zal de FBO zich later be raden De led én van de FBO zul len zich daarover uitspreken in een vergadering, die plaaatsvindt nadat een collectieve arbeids overeenkomst tussen werkge vers (clubs) en werknemers (spelers) is afgesloten Die cao, die volgens een door de Tweede Kamer aanvaarde motie al op 1 januari in werking had moeten treden, zal naar de mening van de FBO op korte termijn worden ge realiseerd De onderhandelingen met de belangenorganisatie van de spelers, de WCS. zullen op 17 januari worden voortgezet. Hot enige struikelpunt in het over leg is de toepassing van de Wet op het minimumloon. Volgens Ge rard Slager, directeur van de FBO. is een oplossing in zicht We zullen nu een voorstel op ta fel leggen, waarmee de spelers zich vermoedelijk wel kunnen verenigen". Zodra de onderhan delingen met de spelers zgn afge sloten. treedt de FBO in overleg met de WON, de belangenorga nisatie van de oefenmeesters. om tot een cao voor trainers te ko- VOETBAL Bristol Rovers uit de tweede divisie heeft zich gister avond als derde club geplaatst voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbal- beker Bn tol R(ivers w on met 1-0 van SwaiIMM Town dolMM) doelpunt an White VOETBAL - Jcan-Marie PfafT, de doelman van Bevercn en het Bel gische elftal, heeft de 'gouden schoen 1978' in Belgie tor-gekend gekregen Dit is het resultaat van een door het blad 'Het Laatste Nieuws' uitgeschreven verkie zing van de beste voetballer in Belgie in het afgelopen jaar. Leo van Zandvliet (links) volgt Eric Vilé (rechts) op als voorzitter van de FBO

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9