Eindelijk krijgt u een stem in de toekomst van Europa. Kom op voorEurTJpa. Donderdag 7 juni1979: Europese verkiezingen» Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni. /\J In juni worden er voor het eerst Europese verkiezingen gehouden. Voor het eerst gaan we rechtstreeks onze vertegenwoordigers kiezen in het Europees Parlement Dat gebeurt rond 7 juni in alle negen landen van de Europese Gemeenschap: West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en Ierland. Daarin wonen bij elkaar 260 miljoen mensen. Méér dan in Ame rika. Méér dan in de Sowjet-Unie. Wij Nederlanders gaan 7 juni naar de stembus om op te komen voor Europa. Om 25 Nederlanders te kiezen in dat nieuwe Europees Parlement. Waarom eigenlijk? Waarvoor is die Europese samenwerking? Wat doet het Europees Parlement? Hoe het begon. Eenheid in Europa betekent vrede in Europa. Kort na de oorlog werden Duitsland en Frankrijk tot samenwerking gebracht op het gebied van de kolen- en staal industrie: basis van de wapen- produktie. Zo kwam er in '52 de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Daarin zaten ook Nederland, Italië, België en Luxemburg. Al gauw bleek dat het ook op andere gebieden nuttig was te gaan samenwerken. De banden werden nauwer aangehaald en er ontstonden in '57 nog twee van zulke „gemeenschap pen": één voor de samenwerking op economisch gebied (EEG) en één voor het vreedzaam gebruik van kernenergie (Euratom). Meer welvaart Sinds de start is de welvaart sterk gestegen. De zes landen zagen bijvoorbeeld tussen '62 en '72 hun onder linge handel groeien met 300% en hun exportcijfers met 170%. In '73 kwamen Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken erbij. Nu zijn negen landen lid van de Europese Gemeen schap. De sterkste handelseenheid ter wereld. Europa telt. 'n Paar resultaten. Sinds het wegvallen van de „tol muren" hebt u meer keuze in de winkels en betaalt u soms minder, zoals voor wijn en kaas uit Frankrijk en voor Italiaanse schoenen. Er kan meer en goedkoper worden geproduceerd. U bent beter beschermd tegen gegaan naar het Noorden des Lands en Zuid-Limburg. De EG geeft bijna 60 landen in de Derde Wereld belangrijke financiële hulp. Daarvoor is 10 miljard gulden beschikbaar voor 5 jaar. Samen proberen we de landbouw gezond te houden en de boeren een redelijk inkomen te garanderen. slechte produkten en handelspraktijken, schadelijke verpakkingen en bijvoorbeeld kleurstoffen die de gezondheid in gevaar brengen. Werknemers in de aangesloten landen kunnen wonen en werken waar ze willen. De gelijke beloning voor man en vrouw is wettelijk geregeld. Er is een „miljardenpot" voor de bestrijding van problemen in bepaalde gebieden. Hieruit zijn in ons land bedragen Samen de problemen te liif. We hebben nog lang niet alles geregeld. En de enorme vraagstukken waar we nu mee kampen kan geen land nog in z'n eentje aan. Verslechterde economie. Inflatie. Werkloosheid. Energie. Milieu. Allemaal zaken waaraan alleen in internationaal verband écht iets gedaan kan worden. In een samenwerkend Europa. Waarbij nog meer landen zich zullen aansluiten. Wie nemen de beslissingen? De Europese Gemeenschap heeft een aantal taken van de nationale regerin gen overgenomen. De dagelijkse leiding van de Gemeenschap ligt in handen van de Europese Commissie. Deze Commissie bestaat uit 13 mensen die plannen en besluiten voorbereiden. De uiteindelijke beslissingen worden genomen door de Raad van Ministers: 9 ministers van de negen lidstaten. Welke dat zijn is steeds afhankelijk van de zaak die aan de orde is. Zij vergaderen regelmatig in Brussel of in Luxemburg om over de voorstellen te beslissen. Wie kijkt hen op de vingers? Het Europees Parlement. De 198 leden van nu advise ren en controleren wel, maar ze hebben niet de macht en invloed van bijvoorbeeld onze Tweede Kamer. Ze zijn dan ook niet direct door de kiezers gekozen, maar be noemd door de parlementen van de aangesloten landen. Dat wordt nu anders. We gaan een nieuw Europees Parlement kiezen van 410 mensen. Een beter parlement. Een echte volksvertegenwoordiging, waar de Raad van Ministers wel naar zal moeten luisteren. Stemmen, dus. Uw stem heeft alles te maken met een betere controle op wat er in Brussel allemaal wordt besloten. Uw stem heeft ook te maken met de politieke koers die Europa gaat varen. Op weg naar een echt Verenigd Europa. Een grote en sterke democratische samenleving. Op 7 juni gaat u naar de stembus. Dan kiest u zélf een van de 25 Nederlanders in dat nieuwe Europese Parlement. U krijgt een stem in de toekomst van Europa. Dus in uw eigen toekomst. Publikatic van het Nationaal Comité Rechtstreekse Verkiezingen Europees Parlement, Alexandcrstraat 2,2514 JL 's-Gravenhage. Tel. 070 - 63 59 52.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 8