Belasting op onroerend goed eenv oudig er Dooi brengt opluchting meer Rechter wil Westlandse van feiten tuinders politie bij aanhouding nu openbaar Vondeling wil voorzitter van Kamer blijven VAN BRIENENOORDBRUG AFGESLOTEN VNG tegen kabinetsplannen Stichting geen partij in Rijnproces INSTITUUT BEKIJKT UITGAVEN GEZIN Suriname steunen bij opvang Vietnamezen ifii- 7 mm DINSDAG 9 JANUARI 1979 BINNENLAND pagina? DEN HAAG (GPD) - De in vallende dooi en de daar mee gepaard gaande glad heid heeft Nederland gis teren niet voor al te grote problemen geplaatst. Het openbaar stads- en streek vervoer en andere wegge bruikers halen opgelucht adem nu vrijwel overal weer normaal gereden kan worden. Het treinverkeer in het land zou volgens een woordvoerder van de spoorwegen vandaag weer nor maal verlopen. Wel bestaan er vandaag nog beperkingen voor de stoptreinen op de trajecten Utrecht-Hilversum, Rotterdam- Maassluis en Leiden-Den Haag CS. In plaats van vier zijn er dan twee ritten per uur. De Van Brienenoordbrug in Rot terdam en de brug in Spijkenisse waren gisteravond voor verkeer in beide richtingen afgesloten. Blokken ijs, die zich op de over spanningen van de bruggen had den gevormd, zijn in de loop van de dag gaan smelten. Volgens de politie vielen daarbij grote platen ijs van enkele meters dik en een paar meter lang op de rijbaan. Nadat het ijs verwijderd was kon de brug rond drie uur 's ochtends weer worden opengesteld. Het bestuur van de „Friese Elfste den" kwam gisteren nog een keer bijeen in Leeuwarden. Ook het contact met de rayonvertegen woordigers, dat voor een even tuele Elfstedentocht op het pro gramma stond, ging door. „Het is een goede generale repetitie", zei voorzitter drs. J. R. Kuperus. De Elfstedentocht is echter letter lijk en figuurlijk in het water ge vallen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben inmiddels be sloten het vaarverbod in Fries land op te heffen. In verband met de bemaling en afstroming is de toestand van het ijs momenteel levensgevaarlijk. Het ontbreekt de Friezen aan de nodige creativiteit bij vroeger vergeleken, is de mening van de oud-directeur van het KNMI, dr. K. R. Postma. Volgens hem moet men bedenken dat een zo strenge vorstperiode, met ook in Fries land enkele nachten meer dan 15 graden vorst, vrij zelden voor komt. Onder bruggen, zo werd gesteld, was het ijs voldoende dik, maar op enkele delen waar te veel sneeuw lgg niet. Men ontkomt niet aan de indruk dat men vrees heeft om een tocht nog te organiseren. Eén oproep zou, volgens dr. Postma, vol doende zijn geweest om honder den vrijwilligers te krijgen om binnen een dag het traject sneeuwvrij te maken, zodat de tocht zaterdag gehouden had kunnen worden. De strenge vorst en de daarna in vallende dooi heeft bij vele men sen wateroverlast bezorgd door onder andere het springen van waterleidingen. Bij de gezamen lijke Nederlandse schadeverze keraars zijn honderden claims binnengekomen van mensen die te kampen hadden met wate roverlast. Om hoeveel geld het gaat, is nog niet bekend, maar volgens een di recteur van een verzekerings maatschappij zijn er claims bin nengekomen van „vele tiendui zenden guldens". De claims zijn van zowel particulieren als van industrieën en winkelbedrij ven. Voor de brandverzekeraars zijn de afgelopen weken, waarin bij ver schillende branden voor tiental DEN HAAG (GPD) - Dr. Anne Vondeling zal zijn voorzitter schap van de Tweede Kamer tot eind augustus van dit jaar blijven uitoefenen. Dan zal hij zijn ka merlidmaatschap moeten opge ven voor dat van het Europees Parlement. Vondeling werd af gelopen zaterdag door de partij raad van de PvdA gekozen tot lijsttrekker van de socialisten bij de Europese verkiezingen die in juni worden gehouden. De PvdA heeft bepaald dat dit lijst trekkerschap niet verenigbaar is met het lidmaatschap van de Tweede Kamer, waarmee Von deling een streep moet zetten on der een 32-jarige parlementaire carrière in Nederland. Vondeling heeft echter besloten om zijn functie niet eerder ter beschik king te stellen dan na de installa tie van het Europese Parle ment. Inmiddels heeft kamervoorzitter Vondeling maandag kritiek ge kregen van de voorzitter van de WD-.Eerste-Kamerfractie, Hay a van Someren-Downer. Zij vindt het onjuist dat Vondeling alleen kandidaat wilde staan voor het lijsttrekkerschap van de PvdA bij de Europese verkiezingen en bij niet-verkiezing geen zetel in het Europees Parlement zou hebben willen bezetten. Mevr. Van So meren sprak op een WD-bijeen- komst in 's-Gravenzande. „Hij gaat nu naar Straatsburg en kan daar aan iedereen vertellen hoe het moet, zo^ls hij dat in Neder land ook gewend is", zo zei Oud-premier Joop den Uyl maakt een goede kans gekozen te wor den tot voorzitter van de Unie van Europese Socialistische Partijen. Dit zegt de Vlaamse socialist Willy Calewaert, lid van het Eu ropees Parlement, in het Vlaamse progressieve dagblad „De Mor gen". Den Uyls kandidatuur zal worden gesteund door de Vlaam se en Franstalige Belgische so cialisten. De Duitse SPD en sommige Franse socialisten zou den ook positief staan tegenover een Europees voorzitterschap van Den Uyl. De leider van de PvdA is overigens niet de enige kandidaat voor deze functie. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft voorgesteld om de onroerend goed-belasting in alle gemeenten op dezelfde manier te laten berekenen. Er zijn nu twee methoden. De ene gaat uit van de waarde van het bezit, de andere van de oppervlakte van de grond. Het kabinet wil deze laatste methode overal toepassen met kleine correcties voor de aard, ligging, kwaliteit en soort gebruik van het bezit. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten. VNG, heeft direct nadat gisteren de regeringsplan nen bekend waren geworden ge zegd niets hiervoor te voelen. Gisteren dienden de staatssecre tarissen Koning (binnenlandse zaken) en Nooteboom (financiën) een nota in waarin het voorstel werd gedaan. Provincie Op een persconferentie legden de twee bewindslieden de nadruk op de doorzichtigheid van het nieuwe systeem. De wijzigingen zouden moeten worden inge voerd gelijktijdig met de reorga nisatie van het binnenlands be stuur. Koning en Nooteboom zyn er voorstander van dat de heffing in de toekomst zal worden uitge voerd door de provincie en niet langer door de gemeenten. Om dat de gemeente er niet op ach teruit mag gaan en omdat de pro vincie er ook iets aan over zal moeten houden betekent dit een verhoging van de belasting op onroerend goed. De beide staats secretarissen vinden dat deze belasting voorlopig niet meer mag stijgen dan 3,5 procent per jaar. Een overgroot deel van de gemeen ten kiest voor de waardemaatstaf, per 31 december 1977 waren dat 679 van de 722 heffende gemeen ten. De wettelijke keuzemoge lijkheid dateert van 1970 en kwam tot stand na een langduri ge discussie in en buiten het par lement. De VNG meent dat een verandering van het systeem inefficiënt is. "Voor de gemeen ten zijn er geen argumenten om op een nieuwe grondslag over te stappen", aldus de VNG in een eerste reactie. De vereniging vindt het bovendien niet aan de tijd om nu al over ingrijpende wijzigingen te praten als nog zo weinig ervaring is opgedaan met belasting. zijn onder meer dat het basisge geven (de gemeten oppervlakte) eenvoudig is vast te stellen en dat het voor de belastingplichtigen eenvoudig controleerbaar is. Verder zijn er minder regelmatig terugkerende werkzaamheden dan bij de waardegrondslag, om dat de waarde ten minste een maal per vijfjaar geheel opnieuw moest worden vastgesteld. "Deze periodieke herwaardering van het onroerend goed veroor zaakt namelijk voor de gemeen ten vele extra werkzaamheden en hoge kosten. Bovendien passen de gemeenten verschillende waarderingstechnieken toe, wat landelijk bezien leidt tot ver schillen in belastingdruk", aldus de staatssecretarissen. Maup Caransa (links) AMSTERDAM - De Amsterdamse zakem keek wat triest naar een van zijn bezittingen aan het Rembrandt pleit hoofdstaddie gisteravond uitbrandde. In het pand, waarin twee restaurants zijn gevestigd, brak vroeg in de avond een uitslaande brand uit, die door de brandweer met elf stralen moest worden bestreden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DEN HAAG (GPD) - „Indien u al leen bent met een aangehoudene en hij is nog niet geboeid, laat hem dan voor u uit lopen, met de handen omhoog". Deze tip staat in de Staatscourant van gisteren en is afkomstig uit de Handlei ding Benaderingstechniek ge vaarlijke personen". Van deze handleiding geeft de Staatscourant een uittreksel. Daarmee is uitvoering gegeven aan de wens van de Tweede Ka mer om de regels rond de aan houding van gevaarlijke perso nen openbaar te maken. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) Had er tot voor kort de voorkeur aan gegeven de regels, die eind 1976 zijn ontworpen, geheim te hou den. Dat verloor zijn zin toen ze door een weekblad werden ge publiceerd. Uit kringen van de politie was toch al niet zoveel bezwaar tegen be kendmaking van regels en toen leden van de Tweede Kamer, on der wie PvdA'er Stoffelen, er bij Wiegel op aandrongen ze te publiceren, deed deze de toezeg ging dat dit, gedeeltelijk of ge heel, zou gebeuren. De procedures zijn bedoeld als richtlijn en ruggesteun voor de individuele politieambtenaar bij zijn optreden in de praktijk. Ze zijn ontworpen omdat de politie steeds meer met geweld wordt geconfronteerd. Bij deze confrontatie is het volgen van vaste regels noodzakelijk geworden, zo constateert de handleiding. Maar deze regels geven in geen enkel opzicht „de politieambtenaar een vrijbrief om aan de bestaande wettelijke voorschriften voorbij te gaan". De algemene aanwijzingen zijn on- Eenvoudig De motieven van het kabinet om toch een wijziging voor te Stellen ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een tussen vonnis gewezen inzake het proces dat de stichting Reinwater en drie West landse tuinders hadden aangespannen tegen Franse kalimijnen. De president van de recht bank vindt de zaak zo in gewikkeld dat hij eerst nadere gegevens wil van de eisende partij. De rechtbank vindt de stichting echter niet ontvankelijk om als partij in het proeces op te treden. De tuinders zijn wel voldoende partij volgens de rechter. De stichting overweegt eventueel in hoger beroep te gaan tegen, deze uitspraak. De president, mr. L. Erades. zei in zijn vonnis geen internationaal verdrag te hebben gevonden dat op het onderhavige geval van toepassing is. De stichting Rein water en de Westlandse tuinders beschuldigen de kalimijnen in de Elzas ervan dat zij door zoutlo- DEN HaAG (GPD) - Uiterlijk per 1 januari 1980 zal het Nationaal In stituut Budgetvoorlichting star ten. Dit jaar zullen de drie instel lingen die nu op dit terrein wer ken, hun activiteiten bundelen, onder toezicht van de Nederland miljoen beschikbaar voor de ja ren 1979 en 1980. Naast de overheid zullen ook verte genwoordigers van het bedrijfs leven en maatschappelijke orga nisaties in het nieuwe voorlich tingsinstituut deelnemen. e Gezinsraad. Op verzoek van de Doordat enerzijds het voeren van NGR is het kabinet met deze plannen akkoord gegaan. De i gering stelt een subsidie van éi huishouding steeds inge wikkelder wordt en anderszins vaak te gemakkelijk krediet wordt opgenomen, verkeren steeds meer gezinnen in finan ciële problemen. Het aantal ge vallen van zogenaamde overkre- ditering neemt toe. Het nieuwe instituut zal budgetvoorlichting geven, waarmee wordt getracht de besteding en het beheer van gelden door huishoudens te ver beteren. Verder zal het instituut budgetge gevens kunnen verstrekken aan de overheid, bijvoorbeeld voor de vaststelling van de hoogte van het minimumloon, bijstandsuit keringen, studiebeurzen en der gelijke. Gezien de groeiende om vang van de budgetproblemen worden coördinatie en bundeling van de werkzaamheden der drie betrokken instellingen van groot belang geacht. zing op de Rijn schade toebren gen aan de gewassen. Zij eisen van de Franse industrie schade vergoeding. De rechters hadden in de volken- rechterlijke jurisprudentie wel een vergelijkbaar geval gevon den. Het Canadese bedrijf Trail Smelter had voor vervuiling van de lucht schade toegebracht aan gewassen over de grens in de Verenigde Staten. De onderne ming was destijds door de rechter hiervoor aansprakelijk gesteld. De president van de Rotterdamse rechtbank acht dit geval maatge vend, maar hij wil eerst wat meer gegevens van de eisende partij. Mr. D. M. J. Lasonder van de stich ting Reinwater is het niet eens met de uitspraak van de recht bank dat de stichting onvoldoen de partij is. Het proces tegen de kalimijnen duurt nu al ruim vier jaar. Aan vankelijk had de rechtbank in Rotterdam zich onbevoegd ver klaard in deze zaak uitspraak te doen. De stichting Reinwater ging toen in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag, dat de derverdeeld in die bij achtervol ging, bij aanhouding en bij fouil lering. Bij achterv olging wordt bijvoorbeeld als richtlijn gege ven: „Blijf kalm. Pas uw ver keersgedrag zoveel mogelijk aan aan het overige verkeer. Neem geen onaanvaardbare risico's. Gebruik, tenzij in uiterste nood zaak, geen optische en geluids signalen, omdat zij een „opzwee- peffect" veroorzaken. En onder „bij aanhouding: „Tref bij de aanhouding van een gevaarlijk persoon de nodige voorzorgs maatregelen. Houdt het vuurwa pen in de hand en sommeer Handen omhoog". DEN HAAG (ANP) - De CDA- Tweede-Kamerleden Gualtherie van Weezei en Aarts hebben mi nister De Koning van ontwikke lingssamenwerking gevraagd ex tra geld ter beschikking te stellen aan Suriname als dat land Viet namese vluchtelingen opneemt. De twee kamerleden hebben daarover gisteren schriftelijke vragen gesteld. Het geld is bedoeld om de over tocht naar Suriname en de eerste opvang te bekostigen. Het Suri naamse parlement - zowel oppo sitie als regeringspartijen - heeft onlangs een motie aangenomen, die stelt dat opnemen van een aantal gevluchte Vietnamese ge zinnen een daad van menselijk heid is, die bovendien een gun stige invloed zal hebben op de economische ontwikkeling van Suriname. Het extra geld zou los moeten staan van het ontwikkelingsakkoord Nederland-Suriname. Suriname zou het rechtstreeks of via het hoge VN-commissariaat voor vluchtelingen moeten krijgen, aldus de vragenstellers. zaak verwees naar het Europese Hof in Luxemburg. Het Europese gefrechtscollege achtte zowel de rechter in het land van de misdrijf als de rechter in het land waar schade wordt geleden, bevoegd zich over de zaak uit te spreken. Het hof in Den Haag sloot zich bij deze uitspraak aan en verwees de zaak terug naar de rechtbank in Rotterdam. Het zal nu nog enige tijd duren alvorens de rechtbank tot een definitieve uitspraak komt. De heer Lasonder vindt het treurig dat de Franse kalimijnen gedu rende het langslepende proces ongestoord doorgaan met het lo zen van afvalzouten. Sinds de dagvaarding ruim vier jaar gele den hebben zij zo'n dertig miljard kilo zout in de Rijn gestort. Dit is volgens de stichting voldoende om te voorzien in de zoutbehoefte van de gehele Nederlandse be volking gedurende vijf eeuwen. De drie kwekerijen, G. J. Bier bv uit Nieuwerkerk aan de IJssel, Jac. Valstar bv uit Naaldwijk en de firma Gebr. Strik bv in Waterin gen, die door de president ont vankelijk zijn verklaard, zetten het proces in ieder geval voort. Geen postzegel met .Anne Frank DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is niet bereid om te bevorderen dat de PlT dit jaar een spe ciale postzegel uitgeeft ter nagedachtenis aan Anne Frank, die dit jaar 50 jaar ge leden geboren werd. Wel komt de uitgifte van zo'n ze gel volgend jaar aan de orde wanneer herdacht wordt dat Nederland 35 jaar geleden werd bevrijd. Dat antwoordt de voor de PIT verantwoordelijke bewinds vrouw op vragen van de Tweede-Kamerleden Voogd en Hartmeijer (PvdA), De Beer (WD) en Van Zeil (CDA). Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft voorgesteld om ter ge legenheid van die herdenking van 35 jaar bevrijding een se rie speciale postzegels uit te geven. Ook een zegel over Anne Frank behoort dan tot de mogelijkheden. Smit- Kroes vindt het onjuist om twee jaar achtereen een der gelijke zegel uit te geven. -V ijpsp*" De politie heeft gisteravond de Rott/rdamse Van Brienenoordbrug afgesloten toen grote br< overspanning omlaag vielen. len miljoenen guldens schade is aangericht, een zwarte bladzijde. Hoewel er nog geen precies over zicht bestaat van het aantal bran den, is het volgens een woord voerder uit de verzekeringswe reld duidelijk dat het aantal s merkelijk hoger ligt dan r maal.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7