VOLWASSENEN WILLEN GRAAG VERDER LEREN Lissenaren zingen met en voorde Chilenen WEINIG ANIMO VOOR 'ANDERE' OPPASCENTRALE Proeven met een „open school DINSDAG 9 JANUARI 1979 Samen met twee Chilenen wer ken momenteel drie jonge Lissenaren hard aan het in studeren van een repertoire van Chileense liturgische en volksliederen waarmee ze eind van deze maand hun "debuut" willen maken. De vijf maken onderdeel uit van de Chili-groep bollenstreek. Die groep kwam bijna driejaar geleden tot stand, onder meer met als doel de helpende hand te bieden aan Chileense gezinnen waaraan de vader ontbreekt De bollenstreek- groep heeft zich inmiddels over vijf van dergelijke ge zinnen ontfermd. Van vier daarvan is de vader na de staatsgreep in '73 gefusil leerd, van de vijfde is de vader als vermist opgegeven. Briefcontact Elk gezin krijgt per maand 200 gulden overgemaakt. Er is een intensief briefcontact tussen de Chileense gezinnen en de werkgroep, die overi gens nog meer pijlen op de boog heeft genomen. Zo wordt er ook geld ingezameld om daarmee gaarkeukens te bekostigen. In die keukens kunnen dagelijks gemiddeld zo'n 75 kinderen eten komen halen. Steun Het dekenaat bollenstreek heeft de regionale werkgroep steun toegezegd en dat houdt onder meer in dat er in de di verse parochies thema-vie ringen mogen plaats vinden en dat de daaraan gekoppelde collectes ten bate van Chili komen. Om die thema-vierin gen Chileens te tinten is aan vankelijk geprobeerd een uit dat land afkomstige en nu door Nederland reizende zanggroep ook naar de bol uit jouw stilte groeien bloemen openen zich wegen en worden kinderen geboren D Het vignet van de Chili-groep bollenstreek. lenstreek te halen. Maar de gages lagen te hoog. Men vond het daarom verstandi ger dan zelf maar een "Chi leense" groep te formeren. De vijf muzikanten, die voor het eerst te horen zullen zijn in de Agatha-kerk in Lisse (27 en 28 januari a.s.), maken voorna melijk gebruik van Chileense muziekinstrumenten zoals de Overleg De werkgroep, die de adoptiea dressen kiest in overleg met een bisschop in het noorden van Chili en een daar wer kende pastor, ziet mogelijk heden om in de nabije toe komst meer gezinnen in nood (gemiddeld vier kinderen) de helpende hand te bieden. Ineke Smakman, voorzitster van de werkgroep en tevens een van de vijf muzikanten: "We krijgen steeds meer ge hoor, daardoor komt er ook meer geld binnen. We zijn met drie gezinnen begonnen, we hebben er momenteel vijf en daar komen er waarschijnlijk nog wel wat bij. Overigens ligt het accent niet op het over sturen van geld maar op het contact met de mensen daar". Een erg aarzelend begin. Dat kan gezegd worden van de eerste stappen op weg van de oppascentrale voor lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten, zoals die ruim een halfjaar geleden in de bollenstreek (in combinatie met Leiden) tot stand is gekomen. Slechts twintig ouders hebben zich tot nu toe op de oppaslijst laten zetten. In de praktijk maken ze gemiddeld een keer in de drie weken gebruik van de diensten van de bij de oppascentrale aangesloten vrijwilligers. "Er bestaat inderdaad meer drempelvrees dan wc hadden ge dacht", zegt Ursula Dierks van het Sociaal Pedagogisch Centrum in Leiden, van waaruit het idee vrijwilligers in te zetten om ou ders van gehandicapten ter zijde te staan, voor Leiden en de bollenstreek verder werd uitgewerkt. "Onze indruk is dat juist ouders die het het hardst nodig hebben, er geen gebruik van. maken. Toch zijn we niet al te pessimistisch over het geringe aantal aanmeldingen. Naarmate de oppascentrale langer func tioneert, zo verwachten we, zullen meer ouders de stap wagen". Overigens, de oppascentrale zit nog te springen om vrijwilligers. Hun taak? Zij passen op als de ouders er een paar uurtjes uit willen, maar tot het vrijwilligerswerk kan ook behoren zo nu en dan met ouders van gehandicapten een praatje komen maken of bijvoorbeeld de gehandicapte (in bijna alle leeftijden) eens een paar uur mee uit te nemen. "Men heeft nog teveel het idee dat een oppascentrale alleen in de avonduren functioneert", zegt Ursula Dierks, "maar het kan net zo goed overdag". Vrijwilligers dienen tenminste 17jaaroud te zijn en wordendoor de centrale getoetst op geschiktheid. De beloning was aanvankelijk nihil. Maar de nu bij de centrale aangesloten ouders van gehandi capten staan er op dat ze de vrijwilligers geld geven voor het oppassen. Want, is het argument, we zouden ook voor een "nor male" oppas moeten betalen. „Het volledig dagonderwijs aan het begin van het leven - hoe breed en hoe lang ook - kan niet toereikend zijn voor het hele leven daarna. Ieder een zal zijn leven lang moe ten kunnen blijven Ieren en zich door training, studie, discussie en bezinning moe ten kunnen heroriënteren. Hiervoor zijn voorzieningen nodig". Woorden van oud-minister van onderwijs Van Kemenade, neergelegd in zijn nota „Con touren van een toekomstig onderwijsbestel" uit 1975. Veel eerder had het begrip van de langdurig of perma nent onderwijs z'n intrede gedaan. In 1969 hield CRM- minister Klompè zich al be zig met „een leerperiode die over het hele leven verspreid Nu, tien jaar later, is sprake van een gigantische ontwik keling rond de educatie van volwassenen. De kreten van weleer zijn geen loze ge weest. De behoefte aan leren na afloop van de schoolse pe riode is groot gebleken. In de jaren zestig en zeventig is een net van voorzieningen tot stand gekomen waarbin nen volwassenen in principe aan hun trekken kunnen komen. We kennen het dag en avondonderwijs voor volwassenen, het schrifte lijk onderwijs, de instruc tieve omroep, de 'volksuni versiteiten, het vormings werk en de activiteiten van club- en buurthuizen. Soms ligt het accent op het onder wijs, dan weer meer op de vorming. Binnen de proef projecten Open School is ge zocht naar een combinatie van beide elementen. De open school zou antwoord kunnen geven op veel vragen waarop volwassenen in het dagelijks leven stoten HILVERSUM -iBegin 1977 ging op veertien plaatsen in Nederland een proefproject van de Open School van start. Het is een hoofdstuk op zich. Niet opgezet als een apart instituut, maar bedoeld om te kunnen ervaren hoe een op de deelnemers gerichte aanpak van onderwijs en vorming na afloop van de proefprojecten voortgezet kan worden binnen die genoemde bestaande voorzieningen. De proef zou twee jaar duren, tot medio volgend jaar, maar daar is inmiddels een jaar bijgeplakt. Niet in de laatste plaats om heel wat commissies en werkgroepen de gelegenheid te geven de voortzetting van de volwasseneneducatie in goede banen te leiden. Met hulp van Lies Vellekoop (32)en Cees Storm (35) is het wat mak kelijker lijn te brengen in de wir war van gebeurtenissen. Lies Vellekoop is voorlichtster van de Commissie Open School, Cees Storm vervult dezelfde functie bij de Stichting Proefprojecten Open School. We moeten terug naar de jaren van minister Klompé voor de eerste samenhangende schreden op weg naar de volwasseneneduca tie. Op initiatief van het ministe rie van CRM wordt in 1969 een ronde-tafelconferentie belegd over het begrip van de permanen te educatie. Met haar toenmalige collega Veringa, minister van on derwijs en wetenschappen, pro duceert minister Klompé een no ta over de instructieve omroep. Voorzichtig wordt de koppeling omroep en open school gelegd. Plannen zijn er; de uitwerking moet nog gestalte krijgen. In 1972 worden de koppen weer bijeen gestoken en wordt alge meen aanvaard, dat permanente educatie voor volwassenen zich niet mag en moet beperken tot een radio- of televisieschool. Er mag niet te hoog worden gegre pen, juist degenen die vroeger een tekort aan onderwijs en vor ming hebben genoten, moeten hun tweede kans kunnen grij pen. De Commissie Open School wordt in het leven geroepen en zij komt begin 1975 met een eerste advies voor de ministers van onderwijs, Wetenschappen en CRM. In dat eerste advies valt het woord proefproject Open School. Bin nen die proefprojecten moeten „kansarme" groepen in eerste in stantie aan bod komen. De com missie wijst op drie deelgroepen: de werkende volwassenen, de werkende jong-volwassenen en tenslotte de (gehuwde) vrouwen. Maar, zo zegt de commissie, an dere groepen behoeven door deze keuze niet achterop te raken. Miljoenen Begin 1977 draaien alle veertien proefprojecten in Nederland. Het maximum aantal deelnemers is op 1550 gesteld. De rijksoverheid trekt gelden uit, de uitgaven lo pen in de miljoenen. De veertien plaatsen zijn te vinden in Mid den-Zeeland, Noordwest-Lim burg en Zuid-Friesland (gericht op de doelgroep werkende vol wassenen); in Emmen, Tilburg en Leiden is het proefproject van de Open School gericht op werken de jong-volwassenen, terwijl Groningen, Twente-Oost-Gel- derland, Amsterdam-Noord, Utrecht-Houten, Noord-Noord- Holland, de Zuidhollandse eilan den, West-Brabant en de regio Venlo zich hebben opengesteld De proefprojecten zitten vol. Het aanbod van deelnemers is twee keer zo groot geweest. De mees ten zijn dan ook bij gebrek aan plaatsingsmogelijkheden afge wezen, anderen omdat het oplei dingsniveau toch te hoog was, omdat de wens tot deelneming te eenzijdig gericht was of omdat de gestelde leeftijdsgrenzen over schreden werden. In alle projecten functioneren teams van begeleiders, die uiterst zorgvuldig samengesteld zijn. Juist omdat de combinatie van onderwijs en scholing in net proefproject aanwezig moet zijn. In het aantrekken van begelei ders is veel tijd gaan zitten, zoals ook het opzetten van instructieve radio- en televisieprogramma's ten behoeve van de Open- Schoolprojecten niet eenvoudig is geweest. „Ervaring met inlei dende en begeleidende pro gramma's was er nauwelijks", weet Lies Vellekoop. „De af stemming op het materiaal in de Open School verliep niet steeds parallel. Bovendien strookten de verwachtingen van de deelne mers in het begin vaak niet met de hoge idealen van de begelei ders. Het is voorgekomen dat deelneemsters het proefproject betraden en vroegen om een dic tee om er later achter te komen. dat algemene vorming van even groot belang is". Terwijl tot medio 1980 de proef projecten doordraaien, wordt koortsachtig gewerkt aan nieuwe vormen voor de volwassenene ducatie. Immers, de proefprojec ten houden in 1980 op te bestaan in de huidige vorm. Dat weten begeleiders en deelnemers. De Commissie Open School moet niet alléén inhoud geven aan de toekomstige volwasseneneduca tie. De in 1975 ingestelde Com missie Bevordering Plaatselijke Educatieve Netwerken pluist sindsdien uit wat nu precies moet worden verstaan onder een edu catief netwerk en op welke wijze tot een plaatselijke vertaling ge komen kan worden van de ver worvenheden uit de periode van de proefprojecten Open School. Het denkwerk van beide com missies loopt parallel aan andere ontwikkelingen die door het mi nisterie van CRM in gang zijn ge zet en tenslotte in het begin van de jaren tachtig moeten uitmon den in een kaderwet specifiek welzijn. Decentraliseren is het trefwoord. Verantwoordelijkhe den worden verlegd van hogere regionen en naar plaatselijke overheden. De commissie-PEN volgt deze ontwikkelingen op de Toch, zo blijkt uit het gesprek met Lies Vellekoop en Cees Storm, zal het niet eenvoudig zijn de ideeën en ervaringen, opgedaan binnen de Open-Schoolprojec ten, te verweven met plaatselijke educatieve programma's en plannen, die weer vereist zijn binnen de nieuwe rijksbijdrage regeling voor het sociaal-cultu reel werk (één van de regelingen in het kader van de wet specifiek welzijn). Witte plekken Uitgangspunt voor CRM is een be tere en rechtvaardiger verdeling van de subsidiegelden. Gemeen ten hebben opdracht gekregen een educatief programma en plan te maken, waarbij de inspraak een groot goed is. Zo moet bekeken worden, welke voorzieningen op het gebied van het sociaal, cultureel en vor mingswerk voorhanden zijn, moet bekend worden in hoeverre activiteiten elkaar overlappen, maar moet vooral duidelijk wor den aan welke voorzieningen het nog ontbreekt. „Witte plekken" in het land worden opgespoord, opdat daar gelden terechtkomen voor de opzet van tot dusverre ontbrekende voorzieningen. Dat kan betekenen dat de ene organi satie iets van het eigen pakket van activiteiten zal moeten inle veren ten gunste van nieuwe ini tiatieven elders. De commissie-PEN heeft moeten inspelen op deze gang van zaken. Het zicht ging een beetje verlo ren, omdat het vormingswerk in het geheel van het sociaal-cultu reel werk werd opgenomen en de verhouding tot educatie in de vorm van onderwijs en scholing niet duidelijk werd gemaakt. Het blijft een open vraag of, zoals de commissie-PEN voor ogen heeft, inderdaad educatieve netwerken ontstaan, die samenhang bren gen in het educatieve aanbod en de organisatie van de volwasse neneducatie ter plaatse duidelij ker maken. Teneinde de resultaten van de proefprojecten Open School niet te laten verzanden in het grote geheel, is gepleit voor een spe ciale rijkssubsidie voor stimule ringsprojecten, zoals de Open School. Zeker is dat de begeleiders van proefprojecten straks meer ruim te krijgen om hun neus ook bui ten de eigen lokatie te steken en hulp kunnen bieden bij de opzet van educatieve netwerken in an dere plaatsen. Bovendien krijgt het hoofdkantoor van de Stichting Proefprojecten Open School in Zeist meer arm slag na beëindiging van de pro jecten. De correspondenten van de commissie-PEN houden de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten en er is overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dc educatieve plan nen, waarvoorde PEN pleit, moe ten straks in het reine worden ge bracht met de gemeentelijke plannen en de voortzetting van de Open School. Deelnemers zijn er genoeg, maar meer nog wanneer inhoud gege ven kan worden aan de eerste ad viezen van de derde commissie in dit geheel, de Commissie Betaald Educatief Verlof, die in septem ber 1977 door de Sociaal Econo mische Raad (SER) is ingesteld op verzoek van de regering. De eerste notities van deze commis sie spreken van betaald educatief verlof voor iedereen. Gelet op de kosten is echter gepleit voor in voering in fasen. Ondervonden is, dat waar in Nederland betaald educatief verlof reeds ingang heeft gevonden, meer mannen aan proefprojecten van de Open School meedoen. Belangrijk De huidige minister van onderwijs, Pais, heeft laten weten dat de educatie van volwassenen èèn van belangrijkste punten is. Veel meer heeft de minister nog niet gezegd. Medio 1980 wordt „zijn" nota over de volwasseneneduca tie verwacht, hoewel vanuit de Tweede Kamer al stemmen zijn opgegaan dat tijdstip te vervroe gen. Gerekend naar de verklaringen van Pais wordt 1980 een belangrijk jaar. De proefprojecten Open School lopen ten einde, plaatse lijk gezien moeten de plannen vorm hebben gekregen en zal het begrip van de „educatieve wer ker" (wiens pakket van kennis onderwijs en vorming bevat) uit gewerkt zijn. Dat allemaal ten behoeve van men sen die vroeger in hun feitelijke schooljaren te weinig hebben kunnen meepikken, in werk en gezin dat gemis zijn gaan voelen en de draad weer willen oppak ken. Niet vanuit de schoolbanken van vroeger, maar als volwasse nen met een stuk levenservaring. Dat „eigene" van de mens is uit gangspunt bij het leren in de Open-Schoolsituatie. Overigens hebben de uitspraken van minister Pais juist deze week een behoorlijke knauw gekregen. Bij de behandeling van de on derwijsbegroting is de Tweede Kamer akkoord gegaan met een voorstel van CDA en WD om èèn miljoen extra te bestemmen voor het avondonderwijs. Dat bedrag wordt afgehaald van de post die op de begroting is gere serveerd voor de experimenten Open School. De ingang van het oefenschietterrein in de Katwijkse zuidduinen. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Staatsbosbeheer is van plan komend voorjaar korte met ten te gaan maken met wat nog aan gebouwen resteert op het oefenschietterrein in de Katwijkse zuidduinen. Met name militairen van de Leid- se kokschool hebben daar tot voor een paar jaar onderricht in het schieten gehad. Vorig jaar heeft defensie het voor malige schietterrein, dat on derdeel uitmaakt van een der tig hectare groot natuurge bied, overgedragen aan staatsbosbeheer. Daarna is begonnen met de ontmante ling van het er.fcnr0mplex. Amsterdamse studenten zijn ingeschakeld om de kilome terslange, in de grond veran kerde prikkeldraadversper ring uit de weg te ruimen en nu is het de beurt aan de ge bouwen die er nog staan. Het gaat onder meer om wat bun kers waarin munitie werd op geslagen, een slaap- en een eetzaaltje. Vlakbij deze, rond een plein gegroepeerde bouwsels, stond enige tijd Vlak bij ook nog een zoge naamde gaskamer, waarin met gasmaskers gewapende recruten hun "gasdoop" on dergingen. Dat gebouw ligt inmiddels plat. Staatsbosbeheer wil de dertig hectaren gaan omheinen en zodoende ontoegankelijk maken voor het wandelende publiek. Opzichter Arno Bosch: "In het gebied komt vrij zeldzame begroeiing voor. Aan ons nu de taak om te voorkomen dat die verlo ren gaat. Dus is de enige op lossing het publiek weren. Trouwens, ook vroeger mocht er eigenlijk niemand het gebied betreden maar in de praktijk pakte dat anders uit. Nu hopen we wel met af doende maatregelen te kun nen komen." Helemaal ontoegankelijk wordt het natuurgebied niet. Er be vindt zich een vrij hoge heu vel in, van waaraf men een panoramisch zicht heeft op de wijde omgeving. Het is de be doeling dat er naar die heuvel een smal pad wordt aange legd en dat de top van de heu vel te bereiken is door het be klimmen van een 65 treden tellende trap. Maar dat is dan ook de enige concessie die het wandelende publiek zal wor den gedaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4