Daklozencentrum in principe rond "Volop stoken tegen kou" PTT snakt naar nieuw hoofdpost kantoor Zelfbouw] acht geheel Plan voor opvang in Mórspoortkazerne üruiiïühitifi ^>loos DINSDAG 9 JANUARI 1979 LEIDEN Bewoners van wisselwoningen klagen: LEIDEN - De totstandko ming van een daklozen- centrum in Leiden is praktisch rond. Wethou der Schoute (welzijn) deelde gisteren mee dat in de voorbereidende "Werkgroep Daklozen- centrum" een principe overeenkomst is bereikt. Het daklozencentrum zou met ingang van 1 april moeten gaan draaien. Volgens de plannen wordt het' daklozencentrum eerst tijdelijk gehuisvest in de Mórspoortka zerne. Het is echter de bedoeling dat het centrum later een eigen onderkomen krijgt. De gemeente heeft een budget van 600.000 gul den beschikbaar, waarmee men een eigen pand voor het centrum wil aankopen. Het daklozencentrum zou moeten gaan draaien met beroepskrach ten van het Leger des Heils. In de werkgroep is deze organisatie aangewezen, vanwege de erva ring die het Leger des Heils el ders in het land met de opvang van daklozen heeft. De vergevorderde overeenstem ming over het centrum werd gis teren overigens bestreden door PvdA-raadslid Koning. Als lid van de voorbereidende werk groep noemde zij het nog zeer on zeker of de opzet om het Leger des Heils met de opvang te belas ten algemeen aanvaard is. Daar naast zou ook bij het Leger des Heils zelf nog aarzeling bestaan tegenover de controle van de ge meente. Wethouder Schoute er kende dat bij het Leger des Heils nog aarzelingen bestaan. In de werkgroep daklozencentrum is overeengekomen dat het beheer gestalte moet krijgen in een zo genaamde artikel 61-commissie (een gemeentelijke commissie met deelname van deskundigen van buitenaf). Het in de werkgroep bereikte ak koord moet bij de gemeente nog goedkeuring krijgen van het col lege van burgemeester en wet houders en uiteindelijk ook CDA TEGEN GELD VOOR STADHUIS LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond 200.000 gulden uitgetrokken om een herindelingsplan voor de ruim ten in het stadhuis te laten ma ken. Deze herindeling is nodig voor een interne reorganisatie na het vertrek van een deel van de ambtenaren naar het Stads- bouwhuis. De beslissing in de gemeenteraad werd genomen met de stemmen van de CDA-fractie tegen. De CDA-raadsleden vonden het be drag voor deze voorbereiding te hoog en waren van mening dat het college over deze zaak te wei nig informatie aan de raad heeft verschaft. Ontspanningsavond De afdeling Leiden van de Dia betes Vereniging Nederland houdt op vrijdag 26 januari een ontspanningsavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Die avond treedt het revuegezelschap Koos van der Velde op. Toe gangskaarten kosten f 10,- per persoon en kunnen tot 19 januari worden besteld via Postbus 217 in Alphen aan den Rijn. De voorstelling be gint om acht uur 's avonds. Vivisectie Op donderdag 11 januari zal in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 een lezing met dia's worden gehouden over vivisectie. De lezing wordt gegeven door Bert van Dijk 'van de "Antivi visectie stichting"De organi satoren hopen dat zowel voor als tegenstanders van de vivi sectie aanwezig zullen zijn, zodat er na afloop een leven dige discussie ontstaat. Aan vang 20 uur en toegang gra tis. Leeuwenhoek In het collegezalencomplex van het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg wordt donderdagavond 11 januari een informatieve bij eenkomst gehouden over de- bouw in de Leeuwenhoek, het gebied dat ligt tussen Wasse naarseweg en Plesmanlaan. Door de gemeente is voor dit beoordeeld worden door de ge meenteraad. Tevens moet het hoofdbestuur van het Leger des Heils nog een definitieve beslis sing nemen. Volgens wethouder Schoute is het voorstel voor een artikel 61-be- stuursvorm gevormd vanuit het idee om als gemeente voldoende waarborgen te hebben dat het centrum goed kan functioneren. Hij bepleitte een snelle afronding van de zaak: "Het is van belang dat de zaak doorgaat. We hebben LEIDEN - Het strenge win terweer van de afgelopen weken heeft opnieuw tot onhoudbare toestanden geleid voor de bewoners van de zogenaamde wis selwoningen. "De isolatie van deze wo ningen schiet in alle op zichten tekort. Zelfs de waterleiding loopt onder de vloer gewoon in de vrije ruimte en kan niet worden afgetapt. De Leidse Wo ning Stichting kent maar één oplossing: alle bin nendeuren open en sto- gebied een programma van eisen opgesteld dat voor een bedrag van 3.50 verkrijg baar is bij het bureau voor lichting in het stadhuis. De in formatieavond begint om acht uur. Amnesty Internatio nal De afdeling Leiden van Amnes ty International organiseert donderdag 11 januari een schrijf avond. Deelnemers kunnen die avond brieven sturen naar autoriteiten om aan te dringen op vrijlating van mensen die vanwege hun godsdienstige of politieke overtuiging gevangen zitten. Belangstellenden zijn vanaf 8 uur donderdagavond welkom op Rapenburg 100. Schaatsen De ijsvereniging "Rijndijk" hield het afgelopen weekeinde schaatswedstrijden op de baan aan de Rijndijk. Er de den veertig jeugdige schaat- sertjes mee. De uitslag was: meisjes t.e.m. 9 jaar: 1Marij ke Westgeest, jongens tot 9 jaar: Eddie Lemstra, meisjes 10-13 jaar: Ellis Westgeest, jongens: 10-13 jaar: Tom Kooyjongens 14-15 jaar: Rob v.d. Berg. Koffieochtend Elke woensdagmorgen organi seert het comité Tuinstad- staalwijk onder het motto "De koffie staat klaar" een ont moeting sochtend voor wijk bewoners. Dat gebeurt tussen 10 uur en half 12 in het nieuwe wijkgebouw, de voormalige Juliana-kleuterschool aan de Herenstraat 64. hier in Leiden echt behoefte daaraan." De wethouder benadrukte dat het daklozencentrum bedoeld is voor tijdelijke opvang - van ten hoog ste twee weken - van mensen die plotseling dakloos geworden zijn. Hij wees erop dat een lange re opvang onmogelijk is omdat men dan in de praktijk snel defi nitief vol zit. "We zijn geen voor lopige opvang voor huisvesting. De chronische dakloze kan hier niet terecht", aldus Schoute. ken. De rekening krijgen we later wel". Aldus de strekking van een brief die een groep bewoners heeft ge stuurd aan het college van bur gemeester en wethouders. Het is de zoveelste brief in de reeks waarin bewoners van de wissel woningen uitdrukking geven aan hun grote ongenoegen over de wantoestanden rond de wissel woningen. De bewonerscommissie heeft de gemeente al eerder beschuldigd van een fraai staaltje onbehoor lijk bestuur. Een aantal wonin gen is in de afgelopen tijd ge sloopt en leeggeroofd. Tientallen woningen zijn nog steeds ge kraakt. Bij flinke regenval veran dert de woonomgeving in één grote modderpoel en het vocht dringt de huizen binnen. Aanvankelijk toonde de gemeente maar weinig bereidheid iets aan de misstanden te doen. De bewo nerscommissie moest herhaalde malen in het geweer komen om verbeteringen te bewerkstelli gen. De houten noodwoningen zijn oor spronkelijk bedoeld voor gezin nen van wie de woningen wordt gerenoveerd. Het is de bedoeling dat de bewoners na een periode van ongeveer drie maanden weer terug gaan naar hun oude, gere noveerde woning. "Voor een der gelijke korte periode zijn de on gemakken van de wisselwoning gemakkelijk te dragen", aldus de heer Holswilder, namens de be woners van de wisselwoningen, in de brief aan B en W. Momenteel worden de wisselwo ningen echter ook gebruikt door mensen van wie de woningen zijn gesloopt en die moeten wachten op vervangende nieuwbouw op de plaats waar hun oude wonin gen hebben gestaan. Het trage verloop van de sloop en de nieuwbouw was ook al meer dan eens aanleiding tot felle kritiek op het gemeentelijk beleid. Sommige gezinnen wonen al twee jaar of langer in een wissel woning. Voor hen is de lol er ze ker na deze strenge vorstperiode wel af. "De twee gaskachels branden de hele dag voluit", zegt mevrouw De wisselwoningen aan de Bo- nairestraat: "Met zo'n kou is het niet warm te stoken" Holswilder. En dan kunnen we nog maar één kamertje warm krijgen. Ik schrik nu al van de re kening die we straks krijgen. Die is natuurlijk niet te betalen. Mijn ouders zijn allebei 70 jaar. Die zit ten met juni al twee jaar in zo'n houten hok met één gevelkachel. Het is dat ik hier zit, anders had mijn moeder het nooit uitgehou den", aldus mevrouw Holswil der. De bewoners van de wisselwonin gen dringen bij het college van burgemeester en wethouders aan op compensatiemaatregelen voor de verhoogde stookkosten. Het is duidelijk dat de wisselwoningen niet zijn berekend op het huidige strenge winterweer. "Ook met compensatiemaatrege len wordt het winterleven in een wisselwoning er niet vrolijker op, maar een extra compensatie lijkt wel redelijk gezien alle ongemak en extra kosten", aldus de bewo- Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft onlangs de tweede ka mer een overzicht verstrekt van de beveiliging van de Ne derlandse postinrichtingen met pantserglas. Van de twaalf districtspostkantoren schijnt er slechts één te zijn beveiligd. Van de 246 hoofdpostkantoren beschikken er 46 over pant serglas. Totaal zijn 626 van de 2584 PTT-vestigingen, dat is ongeveer 24%, beveiligd. De staatssecretaris sprak even wel de verwachting uit dat eind 1979 alle PTT-vestigin gen die zich daartoe lenen be veiligd zullen zijn. Het hoofdpostkantoor in Lei den, aan de Gerestraat (in de Haver en Gortbuurt) zal hoogstwaarschijnlijk één van de kantoren zijn die zich daar toe niet lenen. Het gebouw is namelijk niets meer dan een kolossaal houten noodge bouw. De huidige beveiliging laat dan ook zeer te wensen over. "Wanneer je met een beetje stevige vrachtwagen tegen dit gebouw oprijdt dan ligt het hele zaakje gelijk te gen de vlakte", zegt directeur AH. Vos. Er heerst bij de PTT in Leiden dan ook al jaren grote onte vredenheid over de huisves ting aan de Gerestraat. Twaalf jaar geleden nam de PTT er zijn intrek en er werd toen nadrukkelijk bij gezegd dat het om een tijdelijk on derkomen ging. Het ging er ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. JuweSier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie- Binnenbad niet geopend LEIDEN - Het binnenbad van zwembad "De Zijl" in Leiden zal ook de komende zomer bij slech te weersomstandigheden niet benut worden. Volgens burge meester en wethouders is dit zo wel door gebrek aan geld als aan personeel onmogelijk. Het college antwoordt dit op schrif telijke vragen van D'66-raadslid Hoekema. Deze had gepleit om het binnenbad van "De Zijl" bij slecht weer in de zomer open te stellen. Volgens Hoekema is hier tijdens de slechte zomers van de afgelopen twee jaar duidelijk be hoefte aan gebleken. LEIDEN - Een ruim twaalf meter lange stalen motorjacht, afge meerd in de Rijn nabij de spoor- burg "De Vink" is gistermiddag een prooi van de vlammen ge worden. De eigenaar, de 42-jarige heer Ou- werkerk uit Leiden had de boot de afgelopen drie jaar in zijn vrije tijd gebouwd. Een paar weken geleden legde hij de laat ste hand aan het jacht, dat nog niet tegen brand was verzekerd. De brand moet ontstaan zijn in het stuurhuis van de boot, maar de oorzaak is nog onbekend. Om wonenden zagen op een gegeven ogenblik dat metershoge vlam men uit de boot oplaaiden. De Leidse brandweer kon het jacht moeilijk bereiken omdat het nogal achteraf lag. Terwijl men het vuur met een lage druk-straal bestreed ontplofte een van de butagasflessen, die aan boord waren. Een andere fles was al eerder geëxplodeerd. Bij de blussing maakten de brandweerlieden gebruik van persluchtmaskers. Volgens de eigenaar was in de boot een bedrag van ongeveer 50.000 gulden aan materiaal verwerkt. De heer A.H. Vos, eind vorig jaar als opvolger van de heer Mourik in dienst getreden als directeur van het hoofdpost kantoor in Leiden, poserend voor het PTT-bolwerk aan de Gerestraat, een tijdelijk on derkomen waarin de PTT nu al twaalf jaar is gehuisvest. echter hoe langer hoe meer op lijken dat dat tijdelijke wel eens permanent zou kunnen worden. Maar nu een gemeen telijk bestemmingsplan wo ningen heeft gepland op de plaats waar nu nog het hou ten hoofdpostkantoor staat ziet het er toch naar uit dat de PTT eindelijk naar een waardiger onderkomen mag uitzien. De PTT zou dit nieu we onderkomen graag gerea liseerd zien aan het Schut tersveld. Al geruime tijd wordt er driftig onderhandeld met de gemeen te Leiden en de Nederlandse Spoorwegen. Het stuk grond dat de PTT op het oog heeft is eigendom van de NS maar de prijs die men er voor vraagt is voor de PTT vooralsnog te hoog. De heer Vos: "Als het om een incidenteel geval zou gaan dan zouden we mis schien al akkoord zijn ge gaan, want het Schuttersveld is voor ons natuurlijk wel een ideale plaats. De PTT is alleen bang dat wanneer ze nu ak koord gaat voortaan altijd zulke extreem hoge bedragen moet gaan neerleggen als er een stuk grond van de NS wordt gekocht. Er is dus een soort principezaak van ge maakt". Volgens de heer Vos is het ook een beetje aan staatssecreta ris Smit-Kroes te wijten dat de PTT en de NS elkaar in de ze kwestie nog altijd niet heb ben kunnen vinden. "De staatssecretaris zou zich eens wat meer moeten bekomme ren om belangrijke zaken als de huisvesting van de PTT en zich eens wat minderen met allerlei kleinere zaakjes moe ten bezighouden. Zij zou best als hoogste baas van zowel de PTT als de NS, eens wat meer druk mogen uitoe fenen op de spoorwegen". Mochten PTT en NS het toch op korte termijn met elkaar eens worden dan zal het volgens de heer Vos nog zeker een jaar of vijf duren voordat het nieuwe postkantoor er daadwerkelijk is. De heer Vos: "Wanneer het zover is zullen we eindelijk alles onder één dak hebben. Op dit moment zit het bestel- kantoor nog altijd aan de Middelstegracht en daar kampen we met een schrikba rend ruimtegebrek. Dat komt omdat ook Leiderdorp onder dat bestelkantoor valt. Ge lukkig krijgt Leiderdorp over twee jaar een nieuw postkan toor in de Winkelhof en gaat dan helemaal op zichzelf draaien. Aan de Middelste gracht krijgen we dan een beetje meer adem maar dat zal helaas van zeer korte duur zijn. Zoals het er nu uitziet zullen er in Leiden binnen vijf jaar meer bestelpunten bij komen dat het aantal dat Lei derdorp zal wegnemen. Dat betekent dat we tegen die tijd toch echt wel in een ruim, nieuw hoofdkantoor moeten zitten". ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmer straat 42 leiden holland tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3