Fineer op wanden en plafonds „De Pelikaan als bouwpakket „Karpet" komt weer over de vloer Superwash-wol kan in machine Er is nu ook breiwol van zuiver scheerwol (dat wil zeggen: met het Wolmerk etiket), die machinewasbaar is. Deze wol is herkenbaar aan de naam "Superwash", wat betekent dat de kledingstukken, die uit deze wol vervaardigd zijn, gewassen kunnen worden in vol-automatische, half-auto- matische of met de hand aan gedreven wasmachines, met een maximum temperatuur van 40°C. Het is voldoende om een wol wasmiddel te gebruiken,' en de gebreide kledingstukken kunnen dan vervolgens ook in de machine licht gecentri fugeerd worden. Wel wordt aanbevolen ze plat te drogen. Het Internationaal Wolinstituut legt er de nadruk op dat door, deze nieuwe technische ka rakteristieken van wol, de na tuurlijke eigenschappen van deze vezel absoluut niet aan getast worden. Fineer is nooit een „groot" doe-het-zelfprodukt geworden. Het valt kennelijk onder de categorie „te moeilijke din gen". Dat mag enerzijds merkwaardig lijken, omdat doe-het-zelvers immers allerlei lastige vakgebie den hebben veroverd, anderzijds is het best te begrijpen. Fineer is inderdaad niet zo'n simpel pro- dukt en de verwerkingstechniek stelt hoge eisen aan dg vaardig heid van wie ermee bezig is. Een plafond van fineertegels en stroken. Met schuimrug „Gewoon" fineer is nauwelijks nog te koop. Het snijden en plakken is een verdraaid lastig karwei. Er zijn zelfs bijna geen vakmensen meer die de techniek daarvan volledig beheersen; er is trou wens voor hen ook geen aardig heid meer aan, want het is een te arbeidsintensieve techniek, te duur dus om nog verkocht te worden. Een nog vrij jonge Duitse uitvin ding heeft het fmeerprodukt ech ter opnieuw bereikbaar gemaakt voor de doe-het-zelver die de mo gelijkheden van het materiaal naar eigen idee wil uitbuiten. Het gaat om een speciaal voor de „amateur" ontwikkeld materiaal. Het is fineer met een ruglaagje van polystyreenschuim dat het plakprobleem in één klap oplost. Met de speciale bijgeleverde kit kan het op elke vlakke en schone DINSDAG 9 JANUARI 1979 Wand en plafond van fineerstroken in twee tinten. probeerd aan die bezwaren te gemoet te komen. Er is voorge- lijmd fineer verschenen, voorzien van een lijmlaag die door active ring met warmte (een strijkbout erop zetten) gaat smelten en door afkoeling hecht het fineer op het werkstuk. Maar dat heeft de „consumptie" van fineer niet zo erg sterk bevorderd. Daar komt nog bij dat er allerlei ma terialen te koop zijn die fineer overbodig maken: fabrieksmatig gefineerde spaanderplaat, meu belpanelen, wandplaten enz., in houtstructuren afgewerkte me- lamine-plaatmatèrialen en aller lei andere produkten die van huis uit alles in zich hebben om een wand, een meubel of welk ander werkstuk ook de gewenste op pervlak-afwerking te geven. ondergrond worden gelijmd; ook gewone witte houtlijm is er trou wens voor geschikt. In Nederland wordt dit materiaal onder de naam „Fikszofineer" geleverd. In de vorm van tegels (50 x 50 cm) en stroken (16 cm breed) en verkrijgbaar in diverse houtsoorten. Ook in transparant gelakte uitvoering. Voor de afwerking van meubels is Fikszo-fineer zeker niet bedoeld; dat is trouwens ook geen popu laire toepassingsvorm van fineer. Maar om er wanden en plafonds mee te bekleden is het (we praten nu uit praktische ervaring) ui terst plezierig materiaal. Combinaties Dank zij het ruglaagje van schuim materiaal is het lijmen bijzonder eenvoudig. Zoals ge zegd moet de ondergrond wel aan bepaalde eisen voldoen. Zowel de tegels als de stroken zijn nauwkeurig „kantrecht" en al leen voor de aansluiting langs de kanten van wand of plafond moet het materiaal op maat gesneden worden. Dat gaat echter met een Stanleymes probleemloos. Het materiaal biedt heel wat com binatiemogelijkheden. U kunt tegels van èèn houtsoort verwer ken en ze dan met de houtnerf „om en om" plakken; ook twee soorten tegels dambordsgewijs plakken is mogelijk. Motieven met gebruikmaking van tegels én stroken zijn mogelijk, evenals pa tronen die door middel van stro ken in twee „kleuren" worden gerealiseerd. Kortóm, materiaal dat alle ruimte laat om de eigen fantasie tot zijn recht te laten ko men. Leuke effecten ontstaan ook door een wand plus het pla fond van een vertrek met dit ma teriaal te bewerken, zoals uit één van de foto's blijkt. In de veranderingen die zich in de ons omringende wereld voltrekken, valt de laatste tientallen jaren een sterke versnelling te constateren. „Die heeft weer eens mooi een open deur ingetrapt" zult u denken. Akkoord, maar het valt dan ook wel heel erg duidelijk op als je bijvoorbeeld eens in de (korte) geschiedenis van de luchtvaart duikt. Nou zijn vliegtuigen tegenwoordig natuurlijk niks bijzonders meer, inte gendeel, je zult maar toevallig in bijvoorbeeld Zwanenburg wonen- Maar hoe kort geleden is het eigenlijk nog maar dat men een Jumbojet met een startgewicht van zo'n 360 ton voor volslagen onmogelijk hield? Om maar eens een bekend voorbeeld bij de kop te nemen: 45 jaar gele den, in december 1933, kwamen er nog drommen mensen uit het hele, land naar Schiphol als daar wat bijzonders te doen was. In de nacht van de 17e op de 18e was dat inderdaad het geval; men wilde proberen nog vóór het nieuwe jaar heen en terug naar „ons Indiê" te vliegen met post. Postvluchten werden al wat langer gemaakt, maar men had voor de 15.000 km van een enkele reis normaal tien dagen nodig, en daarmee was de KLM dan ook nog een van de snelste, zodat zij zo'n 60 procent van het wereldluchtpostverkeer voor haar rekening nam... Maar nu had men een nieuwe Fokkerkist in gebruik genomen, de F-XX, en die zou het sneller moeten kunnen. Zou moeten, want toen alles en iedereen goed en wel aan boord was en de motoren warm draaiden, viel er plotseling een motor uit en het mankement viel niet op stel en sprong te verhelpen. ÏMaar de roemruchte Plesman liet zich niet voor één gat vangen, zijnt reclamestunt moest en zou doorgaan. En dus werd de eigenlijk veel tragere F-XVIII „Pelikaan", die als enige startklaar stond, genomen in plaats van de „Zilvermeeuw". Als de bliksem de naam in het logboek gewijzigd, de hele zaak overgeladen en om 04.00 uur vertrekt bekende bemanning: boordmecano Grosveld, radiotelegrafist Beukering en tweede-piloot Soer, onder leiding van gezagvoerder Smirnoff. Bedenk wel: met een vliegtuigje met een spanwijdte van amper 24 meter, ge bouwd van stalen buizen met linnen erover gesparinen, met een houten bodem en een geheel houten vleugel, de in die tijd beroemde Fokker- vleugel, maar zonder radar, zonder de huidige weerberichtgeving en zonder, vult u maar in... Nu zult u inmiddels gedacht hebben „wat heeft dit nostalgische geleuter met modelbouw te maken", maar dat zal u meevallen. De Nederlandse Vereniging van Modelbouwers is namelijk bezig de aandacht op de Nederlandse luchtvaarthistorie te richten, en het eerste bedrijf vormt een map tekeningen, foto's en andere gegevens van de „Pelikaan". Die tekeningen staan op schaal 1:72 in de Modelbouwer, maar wie groter en met meer details wil bouwen, kan ze ook op 1:32 bestellen. Wie meer wil weten: „de Modelbouwer" kopen of schrijven aan N VM, postbus 113, Leidschendam. En wie echt nog nooit gehoord heeft hoe het met die „Pelikaan" afliep, kan gerust zijn: die kwam op 30 december 's avonds laat in dichte mist boven Schiphol aan, landde na de nodige moeite pp „vaderlandschen bodem" en had het dus inderdaad geklaard in de helft van de normale tijd. Onnodig te zeggen dat Schiphol toen helemaal zwart van de mensen zag. Maar voor het verhaal van de echte Pelikaan kunt u veel beter bijvoorbeeld „Vlucht K.L.50" van Leonard de Vries lezen. Het karpet (het "losse vloerkleed") is aan een duidelijke come-back bezig. Toen het kamerbrede ta pijt de Nederlandse woning stormenderhand veroverd leek te hebben, dreigde het karpet voor goed in de ww te raken. Maar de vaste vloerbedekking heeft ter rein moeten afstaan aan parket, plavuizen en andere vormen van "harde" vloerafwerking. Daar wil menigeen nu toch wel weer een los kleed op hebben. Kies zo'n belangrijk stukje inte rieur met zorg. Wanneer u in de winkel zo maar een leuk dessin in een aantrekkelijke kleur kiest, kan het bitter tegenvallen als het u wordt bezorgd: de kleurcombi natie is misschien niet zo ge slaagd als u had gedacht. Laat daarom liever enkele karpet ten op zicht komen. Dan kunt u rustig vergelijken, en de "rol" van het karpet in het totaal van het interieur op zijn waarde schatten. De leverancier kan u dan ook een zinnig advies geven. In de kwaliteit is veel verschil. Wol is erg fraai en sterk, maar vergeet niet dat het een hele tijd pluist. Sisal, jute, cocos, enz. zijn prak tisch, vrij goedkoop, maar ze ver kleuren dikwijls en vlekken krijgt u er moeilijk uit. Voor klei ne (kruipende) kinderen niet zo geschikt. Van synthetische ve zels wordt gezegd dat ze een "schok" geven; in de praktijk valt dat meestal mee. Kies geen karpet met een "druk" patroon als uw kamer toch al vol kleuren zit. Hou het dan liever rustig. Denk bij uw keuze ook aan de mogelijkheden om van "ka merbreed" een karpet te snijden. Wanneer die "vaste vloerbedek king" snijvast is, kan dat best. Huisvrouwen die graag de mat tenklopper hanteren moeten die lust toch maar bedwingen waar het een karpet betreft. Dat is op den duur funest voqr zelfs het: beste karpet. Stofzuigen is ge noeg. Een goede beurt kan uitge- - voerd worden met water waaraari" wat synthetisch wasmiddel is: toegevoegd. Maar maak het niet te nat. De Girodienst oefent totaal geen controle uit op de automatische afschrijvingen, waarmee tegen woordig steeds meer instanties en bedrijven geld van de girore keningen van hun particuliere klanten afhalen. De giro doet niets tegen fouten, vergissingen of onwil bij deze afschrijvin gen. Er wordt zelfs helemifcl niet gecon troleerd of de afschrijver werke lijk wel een machtiging van de rekeninghouder heeft gekregen om aan diens girotegoed te zitten. De officiële machtigingskaarten, waarop de afschrijvers eerst de handtekening van de rekening houder moeten hebben, voordat ze iets zouden mogen doen, zijn er alleen maar voor de schijn. Die kaarten worden niet door de Gi rodienst bekeken. Afgedraaid Alles wat de afschrijver hoeft te doen, is op een technische bruik bare computerband zetten van wie hij geld wil hebben en hoe veel. Die band wordt zonder meer door de Girodienst in haar com puters afgedraaid. De rekening houder die het er niet mee eens is, heeft dan nog 14 dagen de tijd om zijn geld weer terug te laten boe ken. Maar de Girodienst zet in geval van fouten of onrechtmatigheden dan nog geen punt achter de af schrijvingen. De afschrijver hoeft zijn computerband van de Giro dienst dan niet te veranderen. Hij kan er - bijvoorbeeld bij termijn betalingen - de volgende keren wéér geoon geld mee bij de re keninghouder weghalen. En die kan op die manier blijven protes teren totdat hij een ons weegt. Zó werkt het. Niet nagekomen Bij de Girodienst verklaart men te genover klagende particulieren zonder blikken of blozen dat dit de „normale" praktijk is. Die praktijk is dan wel in flagrante tegenspraak met beloften voor bescherming van particuliere re keninghouders, die directeur Groen van de Postcheque- en Gi rodienst jaren geleden persoon lijk aan deze consumentenru briek heeft gedaan. In die tijd was er een huizenbureau (Kok Beheer) dat zijn huurders zoveel mogelijk wilde overhalen tot automatische girering van de maandhuren. Het huizenbureau ging echter een stapje te ver met zijn actie daarvoor. Het stuurde de huurders een brief waarin stond dat de huren voortaan au tomatisch van hun rekening zou den worden afgeschreven, tenzij men bericht stuurde dat men daar bezwaar tegen had. Zoiets mag natuurlijk niet. Toe stemming ergens voor moet echt worden gegeven. Je kunt niet de zaak omdraaien met een redene ring van „wie niet protesteert, die vindt het wel goed". Er zijn maar zat mensen die niet zo makkelijk tot schrijven komen, of die hun post kwijtraken, of die op vakan tie zijn of in een ziekenhuis lig gen, of die gewoon vergeetachtig zijn. Dat wil nog niet zeggen datje zomaar eventjes aan hun geld mag zitten. Geschrokken De Girodienst had deze methode al bijna geslikt, maar toen er in het openbaar herrie van kwam, toonde zij zich zeer geschrokken. Zoiets mocht niet voorkomen, zei directeur Groen ons. De reke ninghouders konden ervan ver zekerd zijn, dat er voortaan alleen maar geld zou worden afgeschre ven als er door de afschrijver eerst ondertekende machtigin gen bij de Girodienst op tafel werden gelegd. Nou, daar is niets van terechtge komen. De Girodienst laat de rekeningen van haar klanten totaal onbe schermd tegen onrechtmatige af schrijvingen. Ze houdt helemaal geen administratie van machti gingen bij. Als er iets fout gaat in die mooie computerbanden, dan is de last helemaal en alleen voor de arme rekeninghouder. Praktijk Iemand heeft een vakantiehuisje in Gelderland. Het ligt afgelegen, en er logeren wel eens mensen die een dokter nodig kunnen heb ben, daarom moet er telefoon zijn. Dat zijn kosten waar je als regel met vakantiehuisjes niet op rekent, dus heeft de man-met-het-huisje zich wel voorgenomen goed op de telefoonrekeningen te letten, teneinde die niet uit de hand te laten lopen. Maar hij krijgt geen rekening, in geen maanden. Dat komt, blijkt later, doordat men de gele ac ceptgirokaart niet naar zijn huis adres heeft gestuurd (van waaruit hij de telefoon had aangevraagd), maar naar dat huisje waar het toestel staat. En aangezien je daar 's winters niet veel komt, blijft de kaart er onbetaald liggen. Dus vraagt onze man aan de tele foondienst om de kaarten voor taan naar zijn huisadres in Den Haag te sturen. Hij krijgt geen antwoord (Dat is overigens een steeds meer toenemend gebruik bij allerlei instanties, tegenwoor dig. Wat je ook schrijft, je krijgt geen antwoord). Een mededeling Wel komt er op een dag een enve loppe van de telefoondienst op zijn huisadres. Maar daar zit een rekeningformulier in. En op dat formulier staat de mededeling dat het bedrag van de rekening automatisch zal worden afge schreven van zijn giro. Nu, dat wil hij beslist niet. Als je veel van zulke automatisch beta lingen hebt, vindt hij, dan weetje op den duur niet meer waar je geld blijft. Natuurlijk, met van die gele overschrijvingskaarten moet het geld óók van je giro af, maar dan realiseer je je toch meer wat je zit te betalen. Bovendien kun je dan zelf bepaalde betalin gen nog eens even opschuiven, als je saldo op de giro te klein wordt. Twee brieven Hij schrijft daarom meteen twee brieven. Eén naar de telefoon dienst, waarin hij de rekening te rugstuurt en zegt dat hij geen au tomatische afschrijving wenst, doch een gewone gele kaart. De andere brief adresseert hij aan het girokantoor Arnhem, en hij verzoekt de automatische af schrijving tegen te houden als die toch nog komt. „Ik heb aan de telefoondienst geen maohtiging gegeven", schrijft hij, „en ik ben ook niet van plan dat te doen". Dat kost hem anderhalf uur brieven schrijven, plus twee enveloppen en twee postzegels van 55 cent. Door L. Bakker Van de telefoondienst krijgt hij geen antwoord. Gedrukte kaart Van het Girokantoor wel. Hij ont vangt een gedrukte kaart, waarop met een viltstift een en ander is weggeschrapt, kennelijk omdat dit niet op zijn geval van toepas sing is. Wat er is blijven staan, slaat echter óók niet op hem. Er staat: „Geachte rekeninghou der, Voor het intrekken van een incasso-machtiging verzoek ik u zich in voorkomende gevallen te wenden tot de begunstigde. Krijgt u op grond van deze incas so-machtiging toch een afschrij ving van uw rekening, dan kunt u ons opdracht geven die afschrij ving ongedaan te maken. Stuurt u ons daarvoor een verzoekje binnen 14 dagen na de datum van dagafrekening. Wilt u hierbij te vens de datum van afschrijving vermelden? U bespaart hiermee veel tijd". Toch niet zo gek? Dus stuurt hij maar weer gauw een brief aan het girokantoor. Hij be gint nu wel wat uit zijn humeur te raken en schrijft onder meen „Ik heb u in mijn brief toch uitge legd dat er helemaal geen sprake is van een incasso-machtiging, en dus ook niet van een begunstig de? Er is ook nooit een machti ging geweest. Er is gewoon een derde partij, die wederrechtelijk wil proberen toegang te krijgen tot mijn girotegoed. Dit tegoed laat ik in goed vertrouwen bij uw girokantoor berusten. Omdat ik van de plannen van die derde par tij (de telefoondienst) heb ver nomen, verzoek ik u mijn reke ning te beschermen tegen aan slagen van die kant. Dat is toch niet zo'n gek verzoek? Ik wil nu toch nog wel graag van u horen of u mijn tegoed ja of nee wilt be schermen, en welke garanties er überhaupt zijn, dat mijn geld vei lig op de giro staat". Aldus zijn brief, die hem deze keer alles bij elkaar vijf kwartier werk, een enveloppe en een postzegel van 55 cent kost. Een paar dagen later valt er een gi ro-enveloppe in zijn brievenbus. De automatische afschrijving van het rekeningbedrag van de telefoon. Het kwaad is ge schied. Wat bedoelt u? Weer enkele dagen later wordt hij opgebeld door het girokantoor Arnhem. Wat hij nu precies be doelt met zijn brief. Hij zou toch wel een machtiging hebben ge geven voor die afschrijving? Nee, zegt onze man. Maar misschien, zegt het girokan toor, heeft hij die machtiging wel gegeven meteen bij de aanvraag van de telefoon. Dat hij het verge ten is, nu. Nee, zegt onze man, want ik heb eerst ook gewone gele kaarten gehad, alleen in de verkeerde brievenbus, ziet u. Juist, zegt het girokantoor. Dan kunt u ons nu schriftelijk verzoe ken het afgeschreven bedrag weer terug te boeken op uw reke ning. Stuurt u ons dan wel ook even het dagafschrift. Waarom niet tegenhouden? Maar, zegt onze man. Daar bereik ik niet veel mee. Het enige wat er dan nu weer kan gebeuren, is dat de rekeningadministratie bij de telefoondienst op hol slaat, dat ik daar als wanbetaler te boek kom te staan, en dat ze mijn telefoon gaan afsnijden. Wat ik wil, dat is dat u automatische afschrijvin gen meteen tegenhoudt als blijkt dat ze niet door een machtiging zijn gedekt. Ik weet niet veel van computers, maar daar zult u uw machines toch ook wel op kun nen programmeren? Gewoon, dat legale afschrijvingen door gaan, en de andere eruit val len? Blokkeren, maar Nee, zegt het girokantoor enigszins verbaasd. Dat kan echt niet me neer, Wij krijgen die machti gingskaarten hier niet eens te zien. Die blijven bij degene die afschrijft. Wij kunnen in het ui terste geval maar één ding voor u doen. Dat is: uw hele rekening blokkeren. Dan wordt alles eerst gecontroleerd voordat er nog iets mee gebeurt. Dat neemt veel tijd. Dus dan moet u er wel rekening mee hou den dat al uw andere inkomsten en betalingen ook sterk worden vertraagd. Het enige praktische wat u kunt doen, is toch bij de afschrijver de zaak proberen recht te trekken. Het is een aardige man, op het giro- i kantoor. Hij -zit zelf toch in Arn- j hem en de telefoondienst ook, en i bovendien heeft hij bij het op- zoeken van het telefoonnummer misschien wel gezien dat de kla- ger in de publiciteit werkt... Dus. geeft hij het gevalletje persoon lijk door aan de telefoon dienst. Dat wil zeggen, nadat de klager toch nog een fotokopie (kosten f0,25 op een postkantoor; een half uur lopen heen en terug) heeft moeten opsturen, met een kort briefje om te verzoeken tot terugboeking (20 minuten mee bezig, plus enveloppe, plus posL zegel 55 cent). De enveloppen plus postzegels had hij zich in deze historie voor een deel kunnen besparen. Je mag er namelijk ook een giro-enveloppe voor nemen en daar op krabbelen Cj dat het voor een andere afdeling I is bestemd. Maar er zijn nog altijd 5 mensen die een echte brief prefe reren. Het rammelt in de computers j In elk geval bewijst dit praktijk-1 voorbeeld hoe het rammelt in de computers van de giro, als het gaat om automatische afschrij- vingen. De Girodienst blijft zijn; logische verplichtingen die hij* tegenover zijn rekeninghouders* heeft, wegwuiven. Toch zal dat moeten veranderen. Het is de rekeninghouder, aan wiens opdrachten de Girodienst zich heeft te houden en verder -* nergens aan. Ook alle intrekking gen en veranderingen in incasso machtigingen dienen door de Gi rodienst op instructie van de re keninghouder in dt computer administratie te a o. len opge nomen. Dit soort dingen maar vrijelijk inx handen te laten van anderen - de. afschrijvers - is een ontoelaat-, baar systeem.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16