"Bloemenhandel net barometer" DIERENBESCHERMING IS WEER ZOEKENDE... Uitspraak kon einde PVS hebben betekend99 -<zz B en W van Katwijk: Geen snbsidie voor anti-abortns-comité Nieuwe" monumenten in Lisse VRIJDAG 5 JANUARI 1979 LEIDEN/REGIO .PAGINA 15 Veel Rijnsburgse exportwagens teruggestuurd aan Duitse grens gemeente per jaar niet meer dan tien- tot twintigduizend gulden mag kosten." Haanstra meent namelijk, dat de kosten van be heer en exploitatie van een asiel moeten staan in verhouding tot het totaal aantal dieren, dat wordt aangeboden. En dat aantal is niet van dien aard, dat de inrichting van een asiel in volledig eigen beheer gerechtvaardigd is. De gemeente heeft wettelijk de plicht om zorg te dragen voor de opvang van zwerfdieren. Aan die plicht voldoet de gemeente, zij het dat de dieren worden onder gebracht in asiels buiten de eigen gemeentegrenzen. Onderschre ven wordt, dat Alphen zelf over een zekere opvang moet be schikken. Omdat dat gezien de kosten geen volledig op zichzelf staand asiel kan zijn is gezocht naar een combinatie als op de Schilkhoeve: een agrariër die ruimte en tijd heeft om voor aan geboden zwerfdieren te zorgen. Twee van dit soort mogelijkhe den zijn aangeboden. "Maar in haar eigen verantwoordelijkheid handelend meende de dierenbe scherming, dat die onvoldoende waren". Het initiatief is dus aan de dieren bescherming, waarbij deze orga nisatie nu in elk geval enig zicht heeft op de gemeentelijke bijdra ge in de jaarlijkse kosten, al zal de hoogte van een dergelijk bedrag nog moeten worden vastgesteld door de gemeenteraad, als de die renbescherming met een ge schikt plan komt. Hoever is de dierenbescherming met eventuele plannen en wat denkt de organisatie over die mogelijke gemeentelijke bij drage? Voorzitter P. van Beers toont zich in eerste instantie wat verwonderd over de formulering van Haanstra, dat de dierenbe scherming de mogelijkheden heeft gewogen en te licht bevon den. 'Wij hebben twee adressen van de gemeente gekregen en we zijn met die mensen, allebei boeren, gaan praten. De eerste had er in eerste instantie wel oren naar, maar na vele gesprekken tussen hem en ons en tussen kennissen, zijn bank en anderen zag hij er toch vanaf. Hij was bang, dat hij zich toch teveel op de hals zou halen. De tweede voelde er per soonlijk wel iets voor, maar zijn gezin zag het niet zitten. Het is dus niet zozeer een kwestie van dat wij hebben gewogen, de be trokkenen wilden uiteindelijk niet", aldus Van Beers. Hij beaamt, dat de gemeente de bal nu weer naar de dierenbescher ming heeft gespeeld en vertelt dat ook weer allerlei pogingen worden Ondernomen ook buiten de gemeente Alphen. "Al blijven we het een moeilijke zaak vinden, dat juist zo'n expansieve ge meente als Alphen na twee mo gelijkheden zegt we hebben niet Het door Haanstra genoemde be drag kende Van Beers nog niet, maar het wordt door hem een re delijke basis genoemd om iets op poten te zetten. Daarbij denkt de dierenbescherming niet aan een asiel, maar aan een opvangcen trum. "Dat is kleiner van om vang, wel volgens de eisen en normen ingericht en wèl met een goede medische verzorging ach ter de hand, maar niet met alle mogelijkheden zoals bijvoor beeld het Goudse asiel die biedt." Zo'n opvangcentrum moet in de gedachten van Van Beers bij een boerderij komen, zodat een wa kend oor en oog 's nachts verze kerd zijn in geval van nood. Voor de verzorging van de dieren overdag, die hooguit één of twee weken in het opvangcentrum zouden moeten blijven, komen in de opzet van Van Beers leden van de dierenbescherming of een part-time dierverzorger in aanmerking. Wat dat allemaal moet kosten staat hem niet zo in alle details voor ogen. "Dat is van zoveel nu nog ongewisse factoren afhankelijk, dat het nauwelijks mogelijk is, dat precies op een rijtje te zetten. Als we eerst maar eens een plaats hebben, dat is voorlopig het be langrijkste". RIJNSBURG - De Rijnsburgse bloemenexporteurs, vooral zij die op Duitsland rijden, zitten tot hun nek in de problemen. De hevige sneeuwval bij onze Oosterburen heeft de wegen daar praktisch onbegaanbaar gemaakt. Bovendien speelt de ijzel in eigen land de exporteurs nu ook danig parten. Diverse wagens, volgeladen met verse bloemen, hebben de afge lopen dagen aan de Duitse grens te horen gekregen dat ze weer naar huis konden gaan. De chauf feurs kregen géén toestemming Duitsland binnen te rijden. De schade die de exporteurs hier door hebben opgelopen loopt al in de tienduizenden guldens. Niek Hemmes van veiling Flora zegt dat het goed merkbaar is dat de handel in Duitsland lijdt door de slechte weersomstandighe den. "De prijzen", zegt hij, "zijn net een barometer. Als het weer slecht is gaan de prijzen omlaag, stijgt de temperatuur dan gaan de bloemenprijzen mee omhoog". Verschrikkelijk Exporteur Hans van der Kwaak, die van alle Rijnsburgse expor teurs het meest intensief op Duitsland rijdt, stelt: "Het is ge woon verschrikkelijk op de we gen. Ik heb hele avonden zitten bellen hoe de situatie was. Want als het te gek is hoef je je i niet eens op pad te sturen. In het noorden hebben we wel bijzon der veel last gehad. Ja, mijn chauffeurs zijn tot nog toe goed weg gekomen, maar anderen is het slechter vergaan. De dieselo lie in hun tank bevroor, waardoor ze ook de bloemen niet op tempe ratuur konden houden. Met ge volg dat ze bevroren. Nou, dan heb je een "aardige" portie scha de. En wat denk je van de mensen die worden terug gestuurd aan de grens? De bloemen moeten op nieuw worden geveild. Ze bren gen dan misschien de helft op van watje ervoor hebt betaald". Maar niet alleen met dit probleem hebben de exporteurs te kampen. Als een chauffeur naar Nürnberg rijdt heeft hij twee dagen nodig om heen en terug te komen. Dooi de slechte weersgesteldheid kunnen ze nu niet opschieten en hebben ze een dag meer nodig dan bij een normale situatie. Hoewel de winkeliers de belang rijkste klanten van de exporteurs zijn, zijn er, voor wat hun afzet betreft, toch ook moeilijkheden. Met name de marktkooplieden, die met dit weer de straat niet op gaan, nemen geen enkele bloem af. "Zolang deze handel niet op gang komt scheelt je dat zeker een kwart in je verkoop", meent Van der Kwaak. "Daar moet je ook rekening mee houden. Neem je teveel bloemen mee, dan kun je het restant weer terug naar Rijnsburg brengen". "Gelukkig kunnen we wel een stootje hebben",merkt Van der Kwaak op. "Voor mij is het be langrijkste dat m'n mensen weer heelhuids terugkomen. Tot nu is dat aardig gelukt. Het heeft wel de nodige vertraging gehad, maar zonder pech. En zo'n vertraging van een dag kan een extra rit naar Duitsland met zich meebren gen". Over het waarom van zo'n extra rit zegt Hans van der Kwaak: "De exporteurs zijn erg op de klok in gesteld. De klanten rekenen erop dat je op tijd voor de deur staat. Je kunt met dit weer op je vingers narekenen dat je uitgedokterde schema volledig in het water valt. Tot nog toe hebben de klanten daarvoor begrip getoond". t de kantine van "Foreholte". Onder het toeziend oog van leden van de rijkspolitie leggen leden i Katwijks plan voor tijdelijke velden voor Rijnsoever KATWIJK - De gemeente Katwijk wil de nog jonge sportclub Rijnsoever tijdelijk uit de brand helpen, in afwachting van een definitief sportterrein. De ver eniging krijgt in de toekomst haar velden tussen Katwijk en Noordwijk. In afwachting daar van willen burgemeester en wethouders de voorlopige ruim te in het gebied de Krom van Rijnsoever uitbreiden. B en W willen de sportclub een terrein in de open lucht geven voor het beoefenen van atletiek, korfbal en hockey. Momenteel ontbreekt het de vereniging aan voldoende ruimte voor deze sporten. De uitbreiding komt nabij het handbalveld, dat de club daar al heeft, ten noorden dus van het veld waar zomers het bedrijfsvoetbal in Katwijk wordt gehouden. De aanleg van de nieuwe velden gaat 15.000 gulden kosten. De raadscommissie voor vrije tijdsbesteding, praat tijdens haar vergadering van vandaag over het beschikbaar stellen van dat geld. Kopperkoning Voorhout HUBERTUS SCHOOT OP HOUTEN VOGELS VOORHOUT-De schietvereniging "Hubertus" uit Voorhout heeft gisteren zijn jaarlijkse "Kopper maandag" gehouden. De hele dag hadden de leden van de vereni ging er voor uitgetrokken om uit te maken wie zich binnen de ver eniging de beste mag noemen. Het schieten op houten vogels vond plaats onder het toeziend oog van leden van de rijkspolitie. Bij het schieten kwam secretaris A. van der Plas van "Hubertus" als schutter-koning uit de bus. Hij haalde 55 punten. Zijn mede-le den J. Zwetsloot en E. Knoppert eindigden met 54 en 53 punten op de respectievelijk tweede en der de plaats. KATWIJK - Burgemeester en wet houders van Katwijk vinden niet dat de gemeente subsidie moet geven aan een nieuwe instelling voor hulp aan ongewenst zwan gere vrouwen. Deze stellen B en W naar aanleiding van een brief van het Nederlands comité "Redt DEN HAAG - De meest re cente uitspraak van het College van Beroep in S'erteeltzaken 'alt in "'er- gelijking met vorige uit spraken uit de toon. Een negatieve uitspraak zou waarschijnlijk het einde hebben betekend van het Produktschap voor Sier gewassen. Dat zal ver moedelijk een rol hebben gespeeld. Dat is het commentaar van advo caat mr. J. van der Plas op de meest recente uitspraak van het College van Beroep. Het College verklaarde dat de nieuwe heffin gen van het schap (dus van na 1 juli 1977) wel rechtsgrond heb ben. Eerdere uitspraken van het college (over heffingen van vóór 1 juli 1977) vielen in het nadeel van het schap uit en zorgden voor tumult in de bloembollenwereld. Volgens mr. Van der Plas is er nu geen mogelijkheid meer tot ho ger beroep. Voor bloembollenfa brikant Bakker is de zaak hier mee dus afgerond. Bakker's ar gumenten waren echter zodanig dat het College hem wel de pro ceskosten heeft bespaard. Ook de andere procedure's die waren aangespannen tegen de nieuwe heffing zullen nu worden inge trokken. i? J- Serneente Lisse wil opnieuw een aantal panden geplaatst zien op de monumentenlijst. Het betreft de boerderij op perceel Heerenweg 443, de boerderij Middelburg, het washuis en het Zwitserse speelhuis op de Groenvoorts twee hekpijlers bij de ingang van de Keukenhof, de boerderij van Langeveld en 't Lammetje Tot drie februari bestaat de mogelijkheid het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te adviseren in het wel of niet plaatsen op de lijst. Plaatsing op de lijst houdt in dat niets meer aan het pand mag worden veranderd, waardoor het ontsierd of in gevaar gebracht zou worden. Het initiatief tot het plaatsen van deze panden op de monumentenlijst is afkomstig van de Rijksdienst voor monumentenzorg. het ongeboren kind", waarvan de Katwijker H.C. Noordhuis voor zitter is. In zijn brief vraagt het comité onder meer om een bijdrage van de ge meente. B en W willen daarop echter niet ingaan, omdat er vol gens hen voldoende instellingen in Katwijk zijn die hulp kunnen bieden aan ongewenst zwangere vrouwen en die subsidie van de overheid krijgen. In dat verband noemen B en W: de interkerkelij ke stichting voor maatschappe lijke dienstverlening "De Duin streek", de gemeentelijke sociale dienst, de FIOM en de Cortonas- tichting beide in Leiden. De in stellingen werken prima, zo me nen B en W. Uitspraak "Redt het ongeboren kind" vroeg tevens aan de gemeenteraad van Katwijk én aan de individuele raadsleden om zich uit de spre ken tegen de eind deze maand in de Tweede Kamer te behandelen nieuwe abortuswet. "Die biedt minder bescherming aan het on geboren kind dan de huidige", zo luidt de klacht van het actiecomi té. B en W schrijven in een reactie daarop, dat het ieder raadslid vrij staat positief op dat verzoek te reageren. De gemeenteraad als geheel echter, zo stellen B en W, is niet het aangewezen platform om over een dergelijk onderwerp te discussiëren. De raad 'maakt geen wetten en zo'n gesprek zou daar om wel erg vrijblijvend worden. Voorstel Enige tijd terug stond de brief van het comité op de lijst van. inge komen stukken van een raads vergadering. B en W stelden voor de brief voor kennisgeving aan te nemen, maar een meerderheid uit de raad wilde dat B en W iets met de brief zouden gaan doen. Zij zullen daarom de raad eind deze maand voorstellen geen geld aan het comité te geven en geen uitspraak over een nieuwe abortuswet te doen. De raadscommissie voor sociale zaken, personeelszaken en on derwijs van Katwijk zal aan B en W een advies geven over het al dan niet gewijzigd doen van dat voorstel. De commissie vergadert daar morgen over. Die bijeen komst is om 19.30 uur in het ge meentehuis. Wethouder Haanstra .twee mogelijkheden voor asiel aangeboden ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het initiatief is nu weer aan de die renbescherming. Als gemeente hebben we de dierenbescher ming twee mogelijkheden voor een asiel aangeboden. Die moge lijkheden zijn door de dierenbe scherming gewogen en te licht bevonden". Dit zegt wethouder J.W. Haanstra over de besprekingen zoals die in het recente verleden zijn gevoerd met de dierenbescherming over de mogelijkheden tot vestiging van een asiel in Alphen aan den Rijn. In die besprekingen is de dierenbe scherming volgens de wethouder ervan doordrongen geraakt, dat de gemeente geen kapitalen kan steken in een asiel. "Persoonlijk, maar dan ook zuiver persoonlijk", aldus Haanstra na drukkelijk, "denk ik, dat het de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15