Nieuw bewind Cambodja protesteert tegen VN BEZORGDHEID OM CAMBODJA Olievervoer altijd een riskante zaak m Bloedige onrust eist weer in Iran slachtoffers Wilfried Martens rië's formateur Belgi Egyptisch standpunt verzacht PAGINA 13 PARIJS (Reuter/UPI) - Frank rijk heeft inmiddels de Viet namese inmenging in Cam bodja veroordeeld, maar het kritiseerde tegelijkertijd het optreden van het Pot-bewind in de voormalige Franse k lonie. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Parijs deelde mee dat Frankrijk stappen van de Verenigde Naties om de souvereiniteit van Cambodja te herstellen zal steunen. Tussen Parijs en Phnom Penh bestonden geen diplomatieke betrekkingen sinds de Rhode Khmers in 1975 de Cambodjaanse hoofdstad veroverden. De regeringen in Washington en Londen lieten zich be zorgd, doch niet gelijk over de toestand in Cambodja uit. Terwijl de Verenigde Staten zich voor terugtrekking van de Vietnamese troepen uit spraken, wilde Engeland de Vietnamese invasie niet uit drukkelijk veroordelen. In vele delen van de wereld was het bewind van Pol Pot we gens zijn kennelijke minach ting voor de rechten van de mens al geruime tijd in dis krediet geraakt. De mach thebbers zouden zich aan uit gebreide moordpartijen op de eigen bevolking hebben be zondigd. Den Haag is bezorgd dat de val van Phnom Penh zal leiden tot ernstiger conflicten tussen China en Vietnam. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zei gisteren dat de Neder landse regering "de ontwik kelingen in Cambodja met zorg blijft volgen. Zij vreest met name dat het conflict verder zal escaleren in die zin, dat derde partijen erbij be trokken raken". Thailand Thailand maakt er geen geheim van dat het over de ontwik keling ongerust is. Kranten daar vragen zich af of de Viet namese bataljons nu niet spoedig een of ander front voor de bevrijding van Thai land zullen gaan steunen. De Thailandse regering belegde een spoedbijeenkomst met de leiders van de strijdkrachten om zich te beraden over voor zorgsmaatregelen. Ook in Indonesië, Maleisië, Singapore en de Filippijnen, die samen met Thailand het bondgenootschap van Zuid- oostaziatische landen (Asean) vormen, luidt de alarmklok. Het bondgenootschap heeft vorig jaar getracht een neu trale koers te sturen in het ge schil tussen het Cambodja van Pol Pot en Hanoi. Hoge functionarissen van Asean kwamen gisteren in Jakarta bijeen om een voor stel te overwegen voor een Asean-topconferentie, waar ongetwijfeld de gebeurtenis sen in Cambodja het belang rijkste punt van bespreking zullen zijn. De premier van Thailand, generaal Kriangsak Chamanand, heeft echter ge zegd dat het uitgesloten is dat Asean enige vorm van militai re actie zou ondernemen. Hij Filippijnse functionarissen zei den de gebeurtenissen in Cambodja met grote be zorgdheid te volgen. Eerder verklaarde president Ferdi nand Marcos te vrezen dat het conflict zich zal uitbreiden over de rest van Zuidoost- Azië. Japan Japan heeft te kennen gegeven dat het misschien zijn eco nomisch hulpprogramma voor Vietnam zal herzien in het licht van meldingen dat Phnom Penh met hulp van Vietnamese troepen was in genomen. Eén van de grootste problemen waarvoor de Asean-landen zich geplaatst zien is die van de erkenning. De meeste lan den in dit gebied vrezen Chi na voor het hoofd te stoten, als zij ertoe over zouden gaan het door Vietnam gesteunde, sommigen zeggen in het zadel geholpen, nieuwe bewind van Cambodja te erkennen. Men voelt er niets voor verwikkeld te geraken in de ideologische strijd tussen Peking en Mos kou. Het in Singapore verschijnende blad Straits Times, dat dik wijls de mëning van de rege ring weergeeft, schreef in een hoofdartikel dat de vrienden van Amerika 'een vertrou wenscrisis' doormaken. "Tenzij de Verenigde Staten bereid zijn een^eloofwaardig gebaar te maken tegenover hun bondgenoten, zullen die landen, die thans Amerika als een vriend beschouwen, ge dwongen worden hun poli tiek te herzien en dienover eenkomstig aan te passen", aldus het blad. Over de val van het Cambod jaanse bewind schreef het Franse dagblad Le Monde: "De gebeurtenissen van zon dag hebben het evenwicht in Azië diepgaand veranderd. Met het inzetten van tanks te gen Phnom Penh heeft Hanoi het masker laten vallen. Dit gebeurde echter op een ogenblik dat het diplomatie ke klimaat voor China gun stig is. Enige dagen voor de reis van Deng Xiaoping naar Washington kan Peking op steun van Amerika en de on der invloed van Washington staande landen rekenen". BANGKOK, THAILAND (AP/Reuter) - De pro-Vietname se voorlopige Cambodjaanse regering heeft gisteren ver klaard dat het voormalige regime van Phnom Penh heeft "opgehouden te bestaan" en de ontmoeting van de Vei ligheidsraad over het Cambodjaanse vraagstuk ,,een schandelijke interventie" in de binnenlandse aangele genheden van Cambodja genoemd. De Veiligheidsraad zal vermoedelijk donderdag bijeenkomen. De revolutionaire raad in Phnom Penh onder voorzitterschap van Heng Samrin zond de voorzitter van de Veiligheidsraad een tele gram, terwijl het voormalige Cambodjaanse staatshoofd Si hanouk van Peking naar New York onderweg is om de zaak van de gevallen regering voor de Ver enigde Naties te bepleiten. Sihanouk werd vier dagen geleden door het regime van premier Pol Pot in vrijheid gesteld nadat hij drie jaar onder huisarrest had ge staan. Het door Heng Samrin onderte kende telegram zei dat, met de inname van Phnom Penh afgelo pen zondag de regering van pre mier Pol Pot aan haar einde was gekomen. "De revolutionaire raad van het volk heeft het grondgebied van Cambodja to taal in handen," aldus de bood schap. Ondanks de bewering van Heng Samrin dat de overwinning van de pro-Vietnamese revolu tionaire raad compleet is, zijn militaire deskundigen in Bang kok er zeker van dat de gevechten in enkele gebieden nog voortdu- Front Thaise en Westerse deskundigen meldden gisteren Cambodjaanse troepen-bewegingen in het noordwesten en aangenomen wordt dat premier Pol Pot en de topfunctionarissen uit zijn regi me pogingen in het werk stellen om nabij Siem Reap, ongeveer 200 kilometer ten noordwesten van Phnom Penh, een front tegen de troepen van de revolutionaire raad te Thailand heeft bekend gemaakt dat het zijn grenzen sluit voor alle Cambodjanen die politiek asiel in het land zoeken. Het Thaise mi nisterie van binnenlandse zaken meldde dat een Chinese Boeing 707 bezig is ruim 600 Chinese ad viseurs van een voormalige Ame rikaanse luchtmachtbasis in Thailand naar China te vervoe ren. Tevens wordt een groep van ongeveer 50 Noordkoreanen geë vacueerd. Chinezen en andere functionaris sen verbonden aan diplomatieke missies in Phnom Penh konden ongehinderd, onder begeleiding van Cambodjaanse regerings troepen, door het noordwesten van Cambodja trekken. Dit laat duidelijk zien dat de "complete overwinning" van de revolutio naire raad niet volledig is. (Door c correspondent) BRUSSEL - Wilfried Martens, voorzitter van de Vlaamse chris ten-democratische CVP, is door koning Boudewijn gevraagd een nieuwe regering te vormen. Drie weken na de algemene verkie zingen, die slechts geringe ver schuivingen tot gevolg hadden, is de Belgische politieke crisis hiermee in een beslissend sta dium gekomen. Martens vroeg gisteren overigens een etmaal bedenktijd voor het aannemen van de formatieopdracht. Na ruim twee weken van eindeloze gesprekken met alle Belgische politieke leiders maakte Willy Claes, Vlaams socialist en minis ter van economische zaken in de huidige en de vorige regering, gisteren een einde aan zijn carriè re als informateur. In het ko ninklijk paleis in Laken bracht hij het Belgische staatshoofd on getwijfeld een tamelijk somber verslag uit over de politieke si tuatie in het land. Als leider van de grootste politieke formatie in België is Martens ver volgens door de koning verzocht verantwoordelijkheid te nemen als formateur, zoals men dit in België pleegt te zeggen. Het wek te geen verwondering dat de CVP-leider aarzelde: een uur voordat minister Claes naar La ken ging, bepleitte de Waalse so cialistische leider André Cools voortzetting van de huidige „overgangsregering", die geleid wordt door minister-president Paul Vanden Boeynants, een Brusselse christen-demo craat. De suggestie van Cools is een klap in het gezicht van de Vlaamse christen-democraten. De CVP wil graag alleen met de socialis ten uit Vlaanderen, alsmede ui teraard de Waalse cfr'ster de mocraten, gaan regeren. Maar Cools houdt vast aan zijn voor de verkiezingen plechtig gesmeed verbond met het Brusselde FDF, de grootste partij in het hoofd stedelijk gewest. De FDF moet in de regering blijven, zegt Cools. Als het FDF blijft, dan zal ook de Vlaamse Volksunie - de laatste partner in de coalitie van premier Leo Tindemans, die in oktober ten val kwam - weer mee moeten doen. Maar de Volksunie, de gro te verliezer van de verkiezingen van half december, voelt meer voor een verfrissende oppositie- kuur. Ook is de CVP de Volksu nie en vooral het FDF liever kwijt als er een nieuwe regering moet worden gevormd. CVP-voorzit- Voorzitter Radio-Hanoi meldde gisteren dat opstandelingenleider Heng Sam rin, een 44-jarige vroegere officier van de Rode Khmer, een dagor der had uitgevaardigd waarin hij zichzelf benoemde tot voorzitter van het revolutionaire volksco mité. Hij benoemde verder een uit zeven leden bestaand kabinet, dat onder zijn leiding staat. Tot vice-voorzitter is benoemd Hem Sovana. Hij beheert de post ter Martens mag de politieke De knoop nu gaan ontwarren. Chea Sim, vice-voorzitter van het verenigd front, is belast met bin nenlandse en Mun Sen met bui tenlandse zaken. overige leden van de raad zijn ij het buitenland niet bekend. CAIRO (Reuter) - Egypte heeft zijn standpunt inzake de belangrijk ste geschilpunten met Israël be treffende een vredesverdrag ver zacht, maar het houdt nog vast aan een tijdschema voor Pale stijns zelfbestuur. De Egyptische opvattingen over een hervatting van de vastgelo pen vredesbesprekingen zijn vervat in een brief die premier Moestafa Chalil dit weekeinde aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, zond. "Egypte, dat in het verleden soe pelheid betoonde, heeft nieuwe flexibele denkbeelden voor een hervatting van de onderhande lingen aangeboden". Het is be reid het overleg op elk gewenst tijdstip en op elke gewenste plaats te hervatten. Maar Egypte had niet zijn standpunt gewijzigd inzake de noodzaak tot het bin den van een verdrag aan een tijd schema voor verkiezingen op de westelijke Jordaan-oever en in de Strook van Gaza. De afwezigheid van zo'n tijdsche ma zou het vredesverdrag maken tot een afzonderlijk akkoord en dat was als zodanig voor Egypte onaanvaardbaar. Genoemde kring zei voorts dat premier Chalil in zijn brief aan minister Vance duidelijk maakte dat Egypte de Amerikaanse in terpretatie zou aanvaarden van artikel 6 van het ontwerp-ver- drag. Die interpretatie bevestigt Egypte's recht om te voldoen aan zijn verplichtingen volgens het collectieve Arabische defensie verdrag van 1951 ingeval van agressie tegen een Arabische staat. Het huidige ontwerp stelt het bilaterale pact tussen Egypte en Israël boven een ander ver drag dat Egypte eventueel gete kend heeft. an Phnom Penh verwelkomen de door Vietnam gesteunde Cambodjaanse rebellendie z i Cambodja i Tijdens nationale rouwdag TEHERAN (DPA/AFP) - De bloedige onrust in Iran duur de ook gisteren voort. Ondanks de installatie van de nieuwe regeringsleider Baktiar eisten gevechten tussen de sjah vijandig gezinde demonstranten en militairen gis teren in Teheran opnieuw minstens zes mensenlevens. Volgens ooggetuigen schoot op de ze tweede achtereenvolgende na tionale rouwdag een legerofficier een ongeveer tienjarige jongen dood. Radio-Teheran meldde onlusten in Tabris, waar scholen en biblio theken in brand gestoken zouden zijn. Over slachtoffers zei de radio niets. Terwijl een datum voor het vertrek van de sjah naar het buitenland ook gisteren nog in de lucht hing, stelde de Kamer van Afgevaar digden van het Iraanse parlement een vergadering van vandaag uit tot donderdag. De radio meldde voorts dat het hogerhuis zaterdag bijeen zal komen. Premier Bak tiar zal voor beide Kamers een re geringsverklaring afleggen en zijn regering voorstellen. Baktiar hief gisteren na vier maan den de staat van beleg op voor de stad Schiras. De staat van beleg werd destijds voor twaalf steden ingesteld, waaronder Teheran. In Qarchak, ten zuiden van Tehe ran, hingen demonstranten giste ren twee Afghanen op die be schuldigd werden van diefstal. Volgens latere meldingen staan in Tabris zes van de acht biosco pen in brand, evenals tientallen huizen, bankgebouwen en fa brieken. In Sari, aan de Kaspische Zee, zou den gisteren twee mensen zijn gedood en tien gewond. In Rey, ten zuiden van Teheran, zijn drie mensen gedood en acht gewond en in Mobarakeh viel een dode en liepen zes mensen verwondingen op. In Yazd, in het zuiden, sloegen mili tairen een aanval van betogers af op het hoofdkwartier van de ge heime politie, de Savak. Wapengebrek terroristen? ROME (UPI) - De terroristen in Italië hebben mogelijk ge brek aan wapens. Dit is een veronderstelling die is geop perd nadat gisteren een drie tal van hen een overval deed op het infanterie-museum in Rome en wapens opeiste van een soldaat en dienstdoend personeel. Zij kregen echter te horen dat alle wapens, zoals oude donderbussen, voorla ders en andere oude vuurwa pens onbruikbaar waren ge maakt. Na zelf de zaak te hebben ge controleerd, vertrokken de overvallers met de porte feuilles van de soldaat en een personeelslid. LONDEN (Reuter) - Het vervoer van olie over de we reldzeeën is altijd een riskante aangelegenheid ge weest en met het nieuwe jaar nog nauwelijks een week oud zijn er al drie aanzienlijke ongelukken ge beurd. Geheimzinnige explosies die enorme branden veroor zaakten leidden tot het verlies van meer dan 100 mensenlevens. Negenenveertig bemanningsleden en havenarbeiders vonden gisteren de dood nadat de 62.776 ton meten de Franse tanker Betelgeuse in een zee van vuur explodeerde tijdens het lossen van 120.000 ton olie in de opslagplaats in de baai van Bantry in Zuidwest- Ierland. Een woordvoerder van Gulf Oil, de eigenaar van de opslagplaats, zei dat er nog geen aanwijzing was voor de oorzaak van de explosie die het schip in tweeën brak en wrakstukken en olie over een groot gebied verspreidde. Lloyds Shipping zei dat er per jaar ca. 1,7 miljard ton olie over de wereld vervoerd worden in ca. 3.500 diepzeetankers van meer dan 10.000 ton. In de periode van oktober 1977 tot oktober 1978 deden zich 18 ernstige ongelukken voor waarbij 14 tank schepen totaal verloren gingen. Zes dagen geleden vloog een Amerikaanse tanker na een explosie in de Caribische Zee in brand. Het schip zonk. Ruim 30 mensen verloren het leven. Overle venden zeiden dat veel bemanningsleden in zee sprongen nadat op onverklaarbare wijze brand was uitgebroken bij de achtersteven van de 3.339 ton me tende Master Michael die dieselolie van Venezuela naar Haïti vervoerde. Op oudejaarsavond brak voor de kust van Noordwest- De regering in Dublin had gewaarschuwd dat i vervoerde. Zevenentwintig bemanningsleden, plus de kapitein, zijn vrouw en kind, lieten het leven. Het ernstigste ongeluk in zijn soort van 1978 gebeurde volgens Lloyds Shipping in oktober toen 43 mensen omkwamen en zeker 70 gewonden vielen nadat een ontploffing de machinekamer van een in Liberia ge registreerde tanker in de haven van Singapore uit eenreet. Een woordvoerder van Lloyds zei dat het zeer moeilijk was de oorzaken van een explosie te achterhalen, vooral wanneer een schip volkomen in tweeën brak. Het gevaarlijkste was het lossen of het schoonmaken van de tanks. Als een tankschip volgeladen is, zijn de omstandighe den het veiligst omdat het gas bovenaan te rijk is om te exploderen. Maar bij het leegpompen van de tanks zou er lucht kunnen binnenstromen waardoor er een potentieel gevaarlijk mengsel van zuurstof en olie- gassen kan ontstaan. Hij zei dat veel oliemaatschappijen nu een edelgassys teem gebruiken om gasdampen uit de tanks te ver drijven en zolang dit systeem werkt is er weinig ge vaar voor explosie. Maar veel explosies hadden zich voorgedaan nadat het systeem kapot was gegaan hetgeen niemand van de bemanning zich gerealiseerd had, aldus de woord voerder. Het ongeluk met de "Betelgeuse" heeft geleid tot een sluiting van de oliehaven waar zich al 24 incidenten voordeden waarbij de omgeving door olie werd be vuild. De baai is een van de mooiste in Zuid-Ierland met een plantengroei die aan de Rivièra doet denken. In de Ierse haven Bantry explodeerde gisteren de tanker BetelgeuseNegenenveertig mensen vonden de dood. definitieve

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13