HETE HANGIJZERS VOOR WERELDRAAD Vul eens twee kolommen meer m op uw Lotto-formulier. Gereformeerden over het spreken van de kerk Zaalvoetbalteam Oegtstgeest naar knap gelijkspel (5-5) ITALIAANS PUBLIEK IS TUIG..." Strijd in Zuidelijk Afrika en ontslag van stafleden Dat betekent twee extra kansen op f500.000,-. DINSDAG 9 JANUARI 1979 LeymjiHüiinjü KINGSTON (JAMAICA) - Het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken is in de Jamaicaanse hoofstad Kingston zijn tweede vergaderweek ingegaan. Zaterdag veroorloofde het uit meer dan 500 mensen bestaande in ternationale gezelschap van comitéleden, adviseurs, stafleden, speciale gasten en persvertegenwoordigers - zich in een temperatuur van meer dan dertig graden bo ven nul een uitstapje naar een rust- en lustoord aan de noordkust van het Caribische eiland. En zondag ver spreidden de deelnemers zich over heel Jamaica om in plaatselijke gemeenschappen een kerkdienst bij te wo nen. De resterende vier dagen moet het Centraal Comité spijkers met koppen slaan. De besluitvorming is al voorbereid in de werkgroe pen binnen de drie eenheden van de Wereldraad die worden aan geduid met de woorden: geloof en getuigenis, gerechtigheid en dienst en vorming en vernieu wing. Er kunnen beslissingen worden verwacht over het pro gramma ter bestrijding van het militarisme, de algemene be trokkenheid van de Wereldraad bij de vrijheidsstrijd in Zuidelijk Afrika, de relatie met de grote confessionele wereldfamilies (zoals anglikanen, lutheranen en gereformeerden), het gesprek met mensen van andere gods diensten en een aantal actuele politieke onderwerpen. Tegenstelling Toch liggen de zaken die in het tro-, pische Kingston onder de We reldraad-mensen het meest over de tong gaan op een ander vlak. Daar is eerst het, naar het schijnt onuitroeibare, hete hangijzer van de gift aan het Patriottisch Front van Rhodesië. Hoewel de over grote meerderheid van het Cen traal Comité deze gift en de koers van het anti-racismeprogramma steunt, blijven er, met name uit Duitsland, Zwitserland en Ier land, stemmen opgaan om de po litieke betrokkenheid van de We reldraad met de concrete strijd in Zuidelijk Afrika ongedaan te maken. Ook een uitspraak als van de Keniase afgevaardigde dr. Henry Okullu dat kritiek op het fonds al racistisch is - omdat het niet durven kiezen in de Rhode- sische situatie hetzelfde is als steun aan de bestaande toestand van blank racistisch gewéld - heeft daar geen verandering in gebracht. Secretaris-generaal dr. Potter ver moedt dat de kerken die zo zitten te hakken op de schenking aan het Rhodesische Front de ont wikkeling die de Wereldraad heeft doorgemaakt niet hebben kunnen bijhouden. "Ze blijven steken op een niveau waar ker ken zich alleen maar bezighouden met morele zaken en bang zijn hun handen te branden aan nete lige kwesties". De algemene verwachting bin nen het Centraal Comité is dat op Jamaica geen beslissing over de toekomst van het anti-racisme- fonds zal worden genomen. Een beslissing over het beleid inzake humanitaire steunverlening aan bevrijdingsbewegingen wordt pas mogelijk geacht als het "pro ces van overleg" met de lid-ker ken, zoals secretaris-generaal dr. Potter heeft voorgesteld, is afge sloten. Vertrek uit staf Een ander zwaar probleem voor het Centraal Comité is nog het mo gelijke vertrek van twee vooraan staande stafleden. In beide ge vallen besloot het Uitvoerend Comité - dat tussen de vergade ringen van het Centraal Comité de lopende zaken waarneemt - het driejarige arbeidscontract met deze twee niet nog eens te verlengen. Dat mag dan overeen komen met de bepaling om staf leden niet langer dan negen jaar op hun post te laten, maar deze regel was nooit eerder toegepast. Bovendien genieten de twee ver- trekkenden in brede Wereld raadkringen veel vertrouwen. Begrijpelijk dat er over hun ontslag nogal wat negatieve vermoedens zijn uitgesproken. Het stilzwij gen in Genève zelf voedde dat nog. Zo werd verondersteld dat er in de top van de Wereldraad een fikse ruzie gaande is. Maar die gedachte moet zijn ontspro ten aan het brein van tegenstan ders van de Wereldraad. Uit ge sprekken met stafleden blijkt in elk geval niet dat er in Geneefse kringen meer persoonlijke problemen zijn dan in welke an dere organisatie. Anderen vermoedden dat dr. Pot ter en de voor ontslag voorgedra gen dr. Lukas Vischer niet op één lijn zitten. Vischer zou meer de kerkelijke eenheid als doel na streven en Potter zou een groeiende eenheid vooral als een middel zien om de kerken meer te betrekken bij de strijd voor een menswaardiger wereld. Potter nu zou met zijn visie de overhand willen krijgen binnen de Wereld raad. Geheel onjuist is deze twee-lijnen- theorie niet, maar er is geen reden om aan te nemen dat ze tegen strijdig aan elkaar zijn. Ze vullen elkaar eerder aan. Bovendien heeft Vischer de programma's van de Wereldraad altijd onder steund en staat Potter evenzeer bekend om zijn grote bijdrage aan de eenheid tussen de kerken. I Raadsel. "Bisschop Gijsen geeft hierbij uiting aan zijn grote ver ontwaardiging over uw beleid ten aanzien van het gezin Sie gers". Onhandig Nog een andere theorie is dat Vi scher een vooraanstaand westers theoloog is en Potter zonder eni ge twijfel "man van de Derde We reld" en dat deze tegenstelling met de controverse over het anti- racismebeleid zou zijn ver scherpt. Ook daar zit wel wat in, maar niet voldoende om het ont- Dr. Albert van den Heuvel ."zakelijke beslissing" in ontslagkwestie slag te verklaren. Zowel van Vi scher als van Potter kan gezegd worden dat zij meer gehecht zijn aan de Wereldraad dan aan hun "achterland". Blijft vooralsnog over dat het Uit voerend Comité, mede op aan drang van de Orthodoxen, einde lijk ernst wil maken met de ne gen-jaar-regel. In dat geval is de zaak gewoon onverstandig ge speeld. De aanbeveling tot ont slag werd opgesteld, nadat Vi- scher's afdeling - "geloof en ker korde" - al om zijn aanblijven had gevraagd. Bovendien lekte een en ander uit, hoewel het om ver trouwelijke zaken gaat. Potter en de twee mogelijk-ver- trekkenden zwijgen nog in alle talen. Deze dagen zullen duide lijkheid moeten brengen. Over de ontslagkwestie zou het Centraal Comité vandaag in besloten ver gadering praten. Dr. Albert van den Heuvel, secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, een van de twee comitéleden uit ons land, heeft aangedrongen op een zake lijke beoordeling en beslissing, geheel los van de personen. Dat telegram kreeg de directeur van de gemeentebedrijven in Weert, ir. P. Rincken, die de be wuste woning had laten afsluiten van gas en elektriciteit (wegens wanbetaling) waardoor het gezin dagenlang in de kou had gezeten. De vraag is echter wie het telegram in werkelijkheid heeft verzonden, want bij navraag in Roermond bleek dat mgr. Gijsen van niets wist. De gemeente, die inmiddels een betalingsregeling met het ge zin trof en de woning weer liet aansluiten, probeert daar nu achter te komen. Jubileum. Op zaterdag 20 januari herdenkt de Unie School en Evangelie in ons land haar hon derdjarig bestaan met een bij eenkomst in de Domkerk te Utrecht, die om half 11 begint, en een middagprogramma in het Congrescentrum van de Jaar beurs om 2 uur. 's Morgens zal prof. dr. H. Berkhof (Oegstgeest) een toespraak houden. In de middagbijeenkomst zal de auteur dr. C. Rijnsdorp het gedenkboek "In het honderdste jaar" aanbie den. Dan wordt in een musical achtig programma ook de voor lopige opbrengst van de jubi leum-Uniecollecte voor het christelijk onderwijs in het bui tenland bekendgemaakt. Promotie. Ds. S. Meijers, her vormd predikant te Leiden, hoopt op woensdag 17 januari aan de Leidse universiteit te promoveren tot doctor in de god geleerdheid. Zijn promotoren zijn prof. dr. H. Berkhof en prof. dr. J. Veenhof. Het boek van ds. Meijers handelt over bepaalde De synode van de Gerefor meerde Kerken probeert deze week - vandaag en morgen in Lunteren - een antwoord te vinden op de vraag of zij publieke uitspraken kan doen zonder dat daartoe, zo als gebruikelijk, een voorstel derzoek op tafel ligt. Gebleken is namelijk dat de kerken zich niet langer bezig houden met - wat men zou kunnen noemen - "geloofs vragen", maar voortdurend ook worden geconfronteerd met maatschappelijke en po litieke onderwerpen. Zoals het samenwonen van onge- huwden, de kernenergie, het oorlogsvraagstuk, de apart heid in Zuid-Afrika, het be leid ten opzichte van buiten landers, de houding tegen over homofielen. En dit zijn nog lang niet alle onderwer pen waarmee synodeleden te maken krijgen en waarover uitspraken van de kerk wor den verwacht. Kortom: de vraag is hoe je in een tijd die vaak snelle reac ties vraagt op brandende kwesties, dat officiële spre ken van de kerk organiseert. Lijvig rapport Een commissie uit de synode ("deputaten" genoemd) heeft daarover een lijvig rapport gemaakt, waarin zij tot enkele concrete voorstellen komt. Het spreken van de kerk in officiële zin wordt voorbe houden aan de algemene sy node. Is dat niet mogelijk, dan is het bestuur van de synode daarmee belast. Voor uit spraken van de Raad van Kerken in Nederland - waar van ook de Gereformeerde Kerken deel uitmaken - is in stemming van de synode of het synodebestuur nodig. Over de taken van die synodale commissies (deputaatschap- pen) die onder meer zijn be last met toerusting en active ring van de plaatselijke ker ken (gemeenten) ten aanzien van kerk en samenleving wordt gezegd, dat deze wel vrij kunnen publiceren maar dat overleg met het synode- bestuur nodig is als het con troversiële zaken betreft. Het rapport staat positief te genover de plannen voor de oprichting van een interker kelijk studiecentrum voor kerk en samenleving. Wel heeft de commissie bezwaar tegen deelneming aan een "multidisciplinair" centrum - waarbij verscheidene takken van wetenschap betrokken zijn - zoals de Raad van Ker ken dat voorstaat. Te ingewikkeld Het probleem voor de synode is dat haar commissie die der gelijke rapporten moet be studeren en voorstellen moet doen meent dat het onder werp te ingewikkeld is om nu al met zulke voorstellen te komen. Zij wil de hele zaak doorschuiven naar de vol gende synode. Het huidige synodebestuur zit daar wel mee, want morgen komen zaken als "oecumene binnenland" en "kernener gie" aan de orde, en het is de vraag hoe men daarmee aan moet als het rapport over het spreken van de kerk over concrete onderwerpen nu niet wordt behandeld. elementen in de theologie van de gereformeerde theoloog Herman Bavinck en in de door hem beïn vloede concepties. Hervormde Kerk: aangenomen naar Raamsdonk A. van de BeeK te Vriezenveen, naar Alphen aan den Rijn-Oudshoorn-Ridderveld (gereformeerde bondsgroepe- ring) J. Ouwendijk Besoyen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Kollumerzwaag en te Twijzel R. Toorman Nieuw-Weerdinge; aangenomen naar Urk C. Bijman Arnemuiden; bedankt voor Nije- veen H. Koetsveld Den Helder. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt aangenomen naar Grijps- kerk-Niezijl (Gr.) kandidaat J.G. van der Hoeven Groningen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Gorinchem J.W. Ver- wey Hendrik Ido Ambacht, voor Rilland-Bath D. Rietdijk Vlaar- dingen, voor Nieuwerkerk (Zeel.) J. Koster Barneveld, voor En schede A. Hoogerland Krabben- dijke. Blijvende band Huwelijk. De Westduitse rooms- katholieke bisschop Tenhum- berg van Munster wijt het vrije samenwonen van jonge mensen aan angst voor een definitieve binding. Hij constateert in een verklaring over de betekenis van het kerkelijke huwelijk een aan zienlijke teruggang van deze vorm van huwelijkssluiting. Van elke honderd Westduitse rooms-katholieken trouwt veer tig procent niet meer voor de kerk. En van de zestig procent die dat wel doet moet, aldus de bis schop, in alle oprechtheid wor den gezegd dat een aanzienlijk deel zich daartoe door de familie laat overhalen. De oorzaak daar van is dat veel jongeren, naar de bisschop verondersteld, geen persoonlijke binding met de kerk meer hebben. Het geloof is voor hen geen werkelijkheid. Wat het huwelijk betreft wordt een vaste verbintenis afgewezen op grond van een "vals vrijheidsbe grip dat elke duurzame verbin ding afwijst en daarmee ook de zin van het huwelijk ontkent". "Het gaat", aldus bisschop Ten- humberg, "om een in wezen mensvijandige ideologie. Men gelooft bijzonder progressief en vrijheidsgezind te zijn, maar in werkelijkheid is men niet in staat bindingen aan te gaan of is men ongeschikt voor het huwelijk". De bisschop noemt het "een te ken van menselijke vrijheid" als men een blijvende band durft aan te gaan. M ga BH ADVERTENTIE g Twee kolommen extra kosten maarf 1,50 meer. Voor vier kolommen betaalt u dus f 3,- plus f 0,25 administratiekosten. Als dat geen gokje waard is. LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Oegstgeest kwam gis teravond tot een goede prestatie door Glasbergen een 5-5 gelijkspel af te dwingen. Van Gerven won tamelijk ver rassend van Cleijn Duin (3-5). De Lissese ploeg heeft door dit resultaat de onderste plaats van de ranglijst verlaten. Godyla versloeg EKL in een vervelend duel: 4-2. Glasbergen-Oegstgeest 5-5 (2-2) - Al in de eerste minuut schoot Cor Vreugdenhil de Rijnsburgse formatie naar een 1-0 voor sprong. Het liet zich aanzien dat de thuisploeg de voorsprong zou vergroten maar Arie Koppenhol zorgde met een droog tikje voor de gelijkmaker. Nadien manifes teerde Oegstgeest zich als de be tere ploeg. De combinaties waren wat beter verzorgd bij de bezoe kers, maar de kansen werden niet benut. Glasbergen daarentegen scoorde via Piet Haasnoot wel. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. De harde schuiver van Gé Perfors betekende 2-2. Oegstgeest begon hoopvol in de tv eede helft De eerste aanval had meteen een goa* van Arie Koppenhol tot gevolg. Oegstgeest kreeg toen voldoende mogelijkheden om de opponent op grotere achterstand te zetten, maar zag door domme pech (Ron van der Kolk passeerde zijn eigen doelman) Glasbergen weer langszij komen. Oegstgeest de marreerde via Perfors wederom. Wil Groenendijk hield de span ning in de strijd (4-4). Het op redelijk peil staande duel kreeg een bijzonder spannende slotfase. Peter Wieman leek Oegstgeest met een ziedend har de treffer naar de overwinning te schieten. Glasbergen had echter nog een sterke troef achter de hand: Piet "de flap" Haasnoot, de onbedreigde topscorer (na gis teravond 24 treffers) van deze zaalvoetbalcompetitie. De Rijns burger verzilverde voorberei dend werk van Anne Ouwersloot en bezorgde zijn ploeg het (wat fortuinlijke) punt. Cleijn Duin-Van Gerven 3-5 (2-0) - Een degradatieduel, dat'een zeer verrassende ontknoping kreeg. De thuisclub leek na een 2-0 voorsprong op rozen te zitten. Een opmerkelijke terugval na de hervatting was er de oorzaak van dat Van Gerven met de belang rijke winst ging strijken. Arnold Boers (penalty) en Adrie Piet Haasnoot, topscorer van het zaalvoetbalteam van Glasbergen gisteravond met twee doelpunten weer waardevol voor zijn formatie Koelewijn zorgden voor de doel punten voor de Katwijkse forma tie in de eerste helft. Pal, na de hervatting halveerde Frank van der Sanden via een strafschop de achterstand en in de 8ste minuut schoot Hennie van Eeu wijk de bezoekers op 2-2. Cleijn Duin had nadien het beste van het spel maar de doelpunten werden door de Lissese bezoe kers gemaakt. Jack van Ruiten, Hennie van Eeu- wijk en wederom Jack van Rui ten (strafschop) vergrootten de marge tot 2-5. Adrie Koelewijn bepaalde de eindstand op 3-5. Godyla-EKL 4-2 (3-1) - Beide ploegen konden in deze wed strijd weinig van elkaar velen. Derhalve werden er nogal wat spelers naar de strafbank verwe zen. De thuisclub toonde zich de minst slechte ploeg en beëindig de de wedstrijd ook winnend. Gijs Collé schoot EKL in de eerste minuut op voorsprong. Johan El- fering (2x) en Gerard van Beek stelden echter orde op zaken. In de tweede helft vergrootte Theo Godyla de voorsprong tot 4-1 waarna Ronald van der Pot voor de 4-2 slotstand tekende. ROB ONDERWATER MOSKOU (ANP) - De Sowjet- Unie heeft gisteren het in ternationale Olympisch Comité (IOC) gerustgesteld, door de berichten van de af gelopen week te ontzenuwen in het partijblad 'Prawda'. Daarin schreef Ignati Nowi- kov, de voorzitter van het organisatiecomité van de Spelen van 1980, dat de rege ring van de Sowjet-Unie het IOC garandeert dat de regels van de overkoepelende Olympische Bond strikt aangehouden zullen worden. Daarmee herhaalde Nowikov de belofte van de Sowjet- Sowjet Unie stelt IOC gerust Unie die bij de kandidaat stelling van Moskou tijdens de algemene vergadering van het IOC in Wenen in 1974 werd gedaan. Het artikel van Nowikov, die tevens plaatsvervangend minister-president is, is be langrijk omdat het 'de uit spraken van Sergej Pawlov, minister van sport, tegen spreekt. Pawlov verklaarde vorige week dat sportlieden uit West-Berlijn een speciale behandeling zouden krijgen, hetgeen niet in overeen stemming is met de regle menten van het IOC. Willy Daume, de voorzitter van het Westduitse Olym pisch Comité die reeds het woord 'boycot' heeft laten vallen, was niet verrast door het artikel. "De uitspraak van de plaatsvervangende minister-president is zoals ik verwacht had. Ik aan vaard het als een rechtzet ting". ROME (ANP) - Het conservatieve deel van de Italiaanse voetbalwe reld schuimbekt op het ogenblik van verontwaardiging. Totaal onverwacht gaven drie voetbal lers uit de hoogste divisie de ge vestigde orde de volle laag met ideologische stellingen uit de linkse hoek. Het drietal stelde ver schillende aspecten van de voet balsport aan de kaak in een lang interview in het communistische dagblad "Lotto Continua"het geen zoveel betekent als "eeuwige strijd". Gebruikmakend van de politieke taal van extreem links vielen Maurizio Montesi van Avellino, Michele Nappi en Luciano Zec- chini, beiden van Perugia, club bestuurders, journalisten en voetbalsupporters aan en verge leken de problemen van de spelers met die van de zwarte vrijheids strijders in Afrika. De 22-jarige Maurizio Montesi, een middenvelderstond centraal in het artikel. Hij zou tegen de schrijvers gezegd hebben dat de doorsnee Italiaanse supporter "tuig" is. Het "tuig" zwoer on middellijk wraak. Montesi,wiens uitlatingen door zijn club niet op prijs werden gesteld, kreeg een voorlopige schorsing en dook schielijk onder bij familie in Ro me. Voor hij vertrok ontkende hij de supporters te hebben uitge scholden. "Ik heb alleen maar ge zegd dat supporters slachtoffers van het systeem zijn. Ze komen kijken en schreeuwen zichzelf schor voor mensen met wie zij niets gemeen hebben". Montesi's clubbestuur raakte nau welijks onder de indruk van deze uitleg. De voetballer werd voorlo pig geschorst, terwijl het bestuur van de Italiaanse voetbalbond om andere maatregelen werd ge vraagd. Een geldboete of een schorsing, mogelijk beide.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11