Opgaande lijn van schaatsers nu nog sterker CEULEMANS DROOGT VULTINK AF Zware valpartijen Van der Duim zegeviert in Inzeil Van Helden wil doorgaan tot de Spelen Uitslagen van Inzeil Storholt domineert Noorse titelstrijd ft r Coupe van Nederlandse kampioen mislukt in finale EK bandstoten MAANDAG 8 JANUARI 1979 SPORT SPORT H SPORT SPORT INZELL (ANP) - Voor zaterdag de sprintwedstrijden om de Drie- banentrofee in Inzeil begonnen, werd een zekere winnaar uitge schakeld. De 20-jarige Sergei) Sjlebnikov uit de Sowjet-Unie kon na zijn indrukwekkende 1000 meter van vrijdag het sprinttoer- nooi haast niet meer verliezen. Hij stond een vol punt voorop zijn landgenoot Koelikov. Bij het inrijden zaterdagmiddag kwam Sjlebnikov zo zwaar ten val. dat hij in de wedstrijd niet meer kon starten. Even later deed zich nog een valpartij voor De Noor Terje Andersen smakte tegen de ijsrand en bleef versuft liggen. Per helicopter werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. De eerste berichten luidden dat hij een ernstige rugblessure had opgelo pen, hetgeen voorde Noorse ploeg aanleiding was de wedstrijden verder voor gezien te houden. Later bleek hij alleen een aantal kneuzingen te hebben opgelopen. Het sprinttoernooi werd nu gewonnen door Koelikov. SPORT SPORT SPORT INZELL (ANP) - In Inzeil, bij de wedstrijden om de Drie- banentrofee, is het niet tot een conflict gekomen tussen de kernploeg en Hans van Hel den. die achter de rug en te gen de zin van het trainersduo Van 't Oever-Kloosterboer een internationaal startbewijs kreeg. Van Helden's presta ties gaven daar ook geen aanleiding toe. Hij moest vijf leden van de kernploeg voor laten gaan. Van Helden wist dat van tevoren. Hij was ech ter wel verheugd over de vooruitgang die hij had ge boekt, vooral op de 5000 me ter. Van vijandschap ten op zichte van de kernploeg of de begeleiders liet hij niets mer- ken. Integendeel. Op de 1500 meter, die hij tegen Vriend reed. hield hij zichtbaar in om zijn opponent voorrang te verlenen bij de kruising. "Ik wilde hier niet ten koste van alles iets presteren. Ik ben aan de opbouw van mijn conditie bezig. Lag ik een paar weken geleden op de vijf kilometer nog 15 seconden achter bij de kernploeg, nu waren het er nog maar vijf. Dit seizoen re ken ik nergens meer op. Ik ga gewoon door, doe aan het Ne derlands kampioenschap mee en dan zie ik wel. Belang rijk is dat ik wedstrijden kan rijden. Ik heb mijn hoop ge vestigd op volgend jaar. mijn laatste seizoen. Mogelijk kan ik mij voor een of twee Olym pische nummers kwalifice ren. De 500 en 5000 meter bij voorkeur. Als er vijf andere Nederlanders sneller zijn dan ik houd* natuurlijk alles op. Maar als het even kan wil ik in Lake Placid m(jn schaatscar- rière afsluiten". GRONINGEN (GPD) - Een week na de explosieve niveau verbetering is Oslo heeft de Nederlandse schaatstop ook in het Beierse Inzeil aangetoond dat bij de komende in ternationale titeltoernooien niet langer genoegen mag worden genomen met een figurantenrol. de toppositie, die in het voordeel van de iets ervarener Fries uit viel. Hij reed eindelijk weer eens een gaaf toernooi, dat wil zeggen, zonder op een van de afstanden onderuit te gaan, ofschoon daar op de 500 m maar weinig aan heeft gescheeld. Door de afwezigheid van Noren en Russen hadden de Nederlanders geen noemenswaardige tegen stand, maar de kleine vierkamp leverde gezien de allesbehalve ideale weers- en ijsomstandighe- den een reeks prestaties op die de sterk gestegen lijn bevestigen Voor bondscoach Egbert van 't Oe ver leverde het aanwijzen van het viertal dat aan de Europese kam pioenschappen mag meedoen geen enkel probleem op. Hilbert van der Duim, die in Inzeil win naar werd, Klaas Vriend. Piet Kleine en de opnieuw verrassend sterk rijdende Wirn Pol komen op 20 en 21 januari in Deventer aan de start. Als training rijdt de complete selec tie vandaag nog wel een 10 km in Inzeil, maar het resultaat daarvan verandert niets meer aan de keu ze van de bondscoach. Van 't Oe ver: "Natuurlijk mis je een goede vergelijking omdat de Noreh en Russen niet in Inzeil waren, maar als je alles overziet is het voor ons toch een erg geslaagd evenement geweest. De opgaande lijn is vermoedelijk nog sterker gewor den, want de eerste dag was het veel te koud om tot'de best mo gelijke prestaties te komen en za terdag hadden we nogal last van de sneeuw terwijl de baan door het grote aantal deelnemers snel verslechterde. De tijden waren echter dermate goed dat ik bij zonder tevreden ben". In de voorhoede van de Oranje-se lectie leverden Hilbert van der Duim en de 20-jarige nieuweling Wim Pol een onderlinge strijd om Pol r afstanden schreef DEN HAAG (ANP) - Wim Pol. die tijdens de schaatswed strijden in Inzeil verraste, start het komende weekein de in Assen niet in de Neder landse A-ploeg tijdens de schaatsinterland tegen Zweden. Pol is opgenomen in de jeugdploeg. De volgende rijders komen zaterdag en zondag in de A-ploeg aan de start: Hilbert van der Duim, Piet Kleine, Klaas Vriend en Iep Kramer. Van der Duim op zijn naam, al leen op de 3000 m moest hij de ontketende Pol voor laten gaan De imponerende debutant, die met zijn 4.08.51 slechts anderhal ve seconde van het wereldrecord verwijderd bleef en bijna de ze ven jaar oude nationale toptijd van Ard Schenk (4.08.3) aantast te, zorgde op die afstand voor de beste prestatie van het hele toer- Weliswaar leverde de 5000 m hem wederom een persoonlijk record op. tegen Van der Duim bleek Pol toen evenwel niet opgewassen Pol: "In het begin kon ik goed bijblijven, maar toen Hilbert echt aanviel moest ik hem laten gaan Maar zo zwaar til ik daar niet aan, het is veel belangrijker dat ik straks in Deventer aan de Euro pese kampioenschappen mag meedoen. Na de Nieuwjaars wed strijd en in Oslo was ik daar ei genlijk al wel zeker van" Voor Hilbert van der Duim was het spijtig dat het weer niet mee werkte aan een 1500 m tijd onder de twee minuten. "Dat zou zeker zijn gelukt, als het ook maar een beetje had meegezeten", aldus de Friese onderwijzer, die op een honderdste seconde van zijn per soonlijke toptijd bleef steken "Er zaten veel scheuren is het ijs en er werd haast niet gedweild waardoor de bochten op den duur erg slecht waren. Ook moet je oppassen om niet tegen de sneeuwrand te komen Die was keihard bevroren" Regelmatig als steeds in dit voor hem zeer bevredigende seizoen nestelde Klaas Vriend zich op de derde plaats. Alleen op de 1500 m heeft de Noordhollander nog niet voldoende terreinwinst kunnen boeken, maar sinds lange tijd heeft hij zich ontpopt als een vas te keus voor de nationale ploeg. Echte uitschieters had Piet Kleine deze keer niet in petto, of het zou al de 500 m moeten zijn die voor hem in minder verlies resulteer de dan anders. Van *t Oever over zijn pupil: "Hij presteert altijd meer op een groot toernooi dan tijdens die tussen-doortjes. Ver- Van der Duii geet niet dat Kleine getergd is omdat hij na zijn successen van 1976 is teruggevallen in een nie mandsland. Hij weet dat er maar één plaats is om weer terug te komen dat is de EK of later de WK. Daar concentreert hij zich volledig op" Na een dag door koorts te zijn uit geschakeld was Yep Kramer te gen de verwachting toch van de partij en hoewel zijn prestaties niet tegenvielen vormde hij geen bedreiging voor de beste vier Ne derlandse schaatsers van dit moment. Frits Schalij miste nog duidelijker de boot. Op de 1500 m behoort hij tot de specialisten, maar de langere trajecten staan voor hem tot nu toe aansluiting tot de top in de weg. Als enige van de kernploeg moest Schalij voorrang verlenen aan Hans van Helden, die tegen de zin van Van 't Oever toch mocht star ten maar bij voorbaat was uitge sloten voor een plaats in de EK- ploeg. Duidelijk werd in elk geval dat de veelbesproken schaatser ten opzichte van de selectie nau welijks terreinwinst heeft ge boekt. Alleen de 5 km leverde hem een plaatsje op tussen de rij ders van Van 't Oever. Angst De bondscoach: "Anest hoefden INZELL - De uitslagen van de tweede dag van de internationale schaatswed strijden in Inzeil ziin: DAMES, 1000 meter: 1 Brenda Webster (Can) 1 min 28,11 sec, 2. Sytje van der Lende (Ned) 1.28,37, 3. Joke van Rijssel (Ned) 1.29,32. 4 Sophie Westenbroek (Ned) 1.29,57.5. Ria Visser (Ned) 1.29,84, 6. Ina Steenbruggen (Ned) 1.30,71. 7. Liz Appleby (Can) 1.31,80, 17. Annie Bor- kinck (Ned) 2.29,32 (gevallen). 3000 meter: 1 van der Lende 4.40.91, 2. Visser 4.41,98 (nieuw Nederlands junio renrecord). 3. Borkinck 4.51.10. 4 Van Rijssel 4.51,71, 5. Steenbruggen 4.55.26, 6. Webster 4.56.34. 7. Westenbroek 5.00,10, 8. Appleby 5.09,70. Nederlands juniorenrecord). 3. Webster 183.785. 4. Van Rijssel 184.165, 5. Steen bruggen 185.418. 6. Westenbroek 187.765, 7. Lier (Zwi) 191.321. Dames, sprint: 500 meter: 1. Cornelia Jacob (Odl) 42,66 seconden, 2. Ljoebov Satsjikova Sov) 42,67, 3 Christa Ro- thenburger (Odl)42,72,7. Haitske Valen- tijn (Ned) 43,58 1000 meter: 1. Satsjikova 1.28,21, 2. Ro- thenburger 1.29,79, 3. Erwina Ferenc- Rys (Pol) 1.29,98, 5. Valentijn 1.30,43, 6. Brunner 1.30,51. Eindklassement: 1. Satsjikova 174.275 punten, 2 Rolhenburger 174.680. 3. Ta- rasova 177.150, 7. Valentijn 177.920. Heren, sprint: 500 meter: 1 Jevgeni Koelikov (Sov) 38.61 seconden. 2 Frode Ronning (Noo) 38.82. 3. Anatoli Meden- nikov (Sov)39,26,12. Jan van de Roemer (Ned). Van de Roemer 1.21,10. Eindstand: 1 Koelikov 156.910 punten. 2. Medennikov 157,635, 3. Kornilov 160.385, 8. Van de Roemer 162.525. Heren, allrounders: 1500 meter: 1 Hil bert van der Duim (Ned) 2 00.83. 2. Wim Pol (Ned) 2.01,11. 3. Piet Kleine (Ned) 2.02,84, 4 Frits Schalij (Ned) 2.03,74. 5 Iep Kramer (Ned) 2.03,93, 6. Klaas Heren, allrounders: 5000 meter: 1. Van der Duim 7.19,83, 2. Kleine 7.20,10, 3 Vriend 7.20,87, 4. Van Helden 7.24.92, 5. Pol 7.24,93. 6 Coates 7.27,22, 7. Kramer 7.28,65, 8. Schalij 7.31,49. Eindklassement: 1 Van der Duim 166 428 punten. 2. Pol 167.041, 3 Vriend 168439. 4 Kleine 168485. 5. Kramer 169.662,6. Van Helden 170 330. 7. Schalij we voor Van Helden niet te heb ben Uit wat ik over hem allemaal gehoord en gelezen heb is mij duidelijk geworden dat hij met een conditie-tekort kampte. Daar heeft hij de laatste tijd hard aan gewerkt met als gevolg dat zijn 5 km inderdaad verbeterd is maar het is wel ten koste gegaan van de afstanden waarop hij altijd een uitblinker was. Zijn 500 en 1500 m zijn puur versleten en ik ben be nieuwd of hij dat weer kan oplos sen in de komende drie weken tot de Nederlandse kampioen schappen" Ook de Nederlandse dames ont moetten in Inzeil nauwelijks weerstand van betekenis. Een sterke indruk maakte Sijtje van der Lende, die zich vrij royaal van de overige kernploegleden dis tantieerde. In dit gezelschap toonde de 17-jarige Ria Visser haar uitzonderlijke talenten. Ze blonk vooral uit op de 3000 m, die ze weliswaar van Sijtje van der Lende verloor, maar haar wel een nieuw nationaal juniorenrecord opleverde, hetgeen trouwens ook met het puntentotaal het geval De tijd van Ria Visser was zelfs bij na 5 sec sneller dan het officiële wereldrecord voor junioren, maar van erkenning kan geen sprake zijn omdat ze de toptijd in een seniorenwedstrijd realiseer de. HAMAR (ANP) - Jan Egil Storholt heeft in Hamar slechts drie af standen nodig gehad om zich als Noors schaatskampioen bij de all-rounders te laten kronen. Na dat hij zaterdag al veruit de snel ste was geweest op de 500 meter <39.81 sec.) en en passant een nieuw baanrecord had gevestigd op de 5000 meter (7.18.66). stelde Storholt zijn titel gisteren op de 1500 meter veilig. Op de middenafstand ging hij na 1.59.79 seconden door de finish, hetgeen een nieuw Noors record betekende. Op alle afstanden was Storholt Kai Arne Stenshjemett voor geble ven, zodat de tien kilometer al leen nog maar belangrijk was voor de bezetting van de derde plaats in het eindklassement. OyvvindTveterhad nog een kans op die bronzen plak. Voorwaarde daarvoor was echter wel dat hij zijn concurrent Amund Sjöbrend op de langste afstand achttien se conden voor zou blijven. Daarin slaagde Tveter niet. Met zijn 15.17.53 legde hij achter Tom Ox- holm (15.12.47) weliswaar beslag op de tweede plaats, maar Sjö brend slaagde er met zijn 15.28.80 in de schade tot ruim 11 seconden te beperken. Het eindklassement: 1. Storholt 169.557 punten. 2. Stenshjemett 171.897 punten. 3. Sjöbrend 172.425 punten. In het Italiaanse Madonna di Cam- piglio heeft Miel Govaert het Ne derlands record op de 1000 meter verbeterd, nu hij een tijd liet af drukken van 1.17.0. Het oude re cord stond sedert 5 februari 1976 op naam van Jos Valentijn. Storhull juichtde titel is bin EMMELOORD (GPD) - Raymond Ceulemans, de onverzadigbare, heeft weer toegeslagen. Spijker hard, met alle oirbare maar ook verfoeilijke middelen droogde de Belg onze landgenoot Hans Vul- tink in de finale van het Europees kampioenschap bandstoten in Emmeloord op een verschrikke lijke manier af: 200 om 82 in 23 beurten. Hans Vultink bloosde als een stou te schoolknaap toen Ceulemans na 23 barre en boze beurten de keu uit elkaar schroefde. Bijna had de Belg ook nog zijn eigen volkslied moeten zingen omdat de plaat met de Brabanconne niet te vinden was... Hij zou het nog gedaan hebben ook, want met Raymond kon je na de slopende vierdaagse alle kanten op. Getekend door de loodzware slotronden en bijna aan het einde van zijn latijn door een verras sende nederlaag tegen Connes- son in de zesde ronde, herstelde hij zich na afloop in een paar mi- nuten tijd. Ineens brak weer die gulle, spontane lach door. Ceu- lemans, de man van de ronde ge- Ceulemans. tallen, die in de Noordoostpolder zijn tiende Europese bandstootti- tel binnenhaalde, was zo blij ais een kind. ,.En nu ga ik op mijn gemak naar Mollerusa. naar het wereldkampioenschap. Lekker bruin worden in Spanje". Hans Vultink stapte na winst tegen Connesson en Scherz ongeslagen de finale binnen. Het gemiddelde van Ceulemans was wel onaan tastbaar, maar de Gelderlander leek na zaterdag mentaal verbij sterend sterk. Met prachtige ope ningsreeksen van 51,22 en 56 na gelde hij eerst Connesson vast aan zijn stoel. Daarna stokte het ritme. In de negentiende beurt produceerde de Fransman een reeks van 40, waarna Vultink in de 21ste beurt winnend uit ging. Tegen Scherz wéér een sterke ou verture van Vultink. Situatie na 12 beurten: 112 om 69 voor Vul tink. De partij werd een complete thriller door een Oostenrijks te genoffensief van 54. Scherz kon dat psychologisch voordeeltje niet uitbuiten en begon te sprok kelen. Vultink vermande zich op het juiste moment en pakte de zege met series van 18, 23 en 27. Ceulemans gleed uit tegen Connes son. Hij verdedigde een klein voorsprongetje met hand en tand en poedelde vervolgens drie keer achter elkaar. Na 20 beurten een unieke stand: 163 om 163. Over meesterd door zijn angst voor de Fransman, die niet te kloppen is als hij de ballen eenmaal in de ideale positie heeft, ging Ceule mans door de knieèn. Dat betekende een voor Nederland sensationele ontwikkeling: Vul tink 12 'punten, Ceulemans 10. Het enige dat van Vultink werd verwacht, was winnen van Ceu lemans. Dat is niet onmogelijk, want de Nederlander had de Me- chelaar al eens eerder in een rechtstreekse confrontatie te ruggewezen. Maar dat was in het kaderspel. Waarschijnlijk heeft de verbluffen de coup op zaterdag toch teveel gevergd van de Nederlandse kampioen. Hij miste in elk geval de durf om door de ijzeren blok kade van Ceulemans heen te bre ken. Vultink is nu eenmaal geen „ijsbreker". Al na zes beurten borg hij het enige wapen dat hem nog restte - zoveel mogelyk „rommel" achterlaten - op. Als specialist in het ruime spel had Ceulemans vanaf dat moment de oorlog eigenlijk al gewonnen. De titelverdediger zorgde er voor, dat de ballen bij elke stoot meters ver uit elkaar kwamen te liggen. Met bandstoten had het allemaal niet veel meer te maken. De finale in Emmeloord was eerder een leuke partij driebanden. „Zie-zo, zoek het maar uit", dacht Ceule mans nadat hij de kogels weer eens in één lijn voor Vultink had achtergelaten. In de slotfase van de eenzijdige ver toning begon Vultink er gewoon met de pet naar te gooien, in de hoop dat Ceulemans zo vlug mo gelijk een einde zou maken aan zijn lijdensweg. Ceulemans nam er alle tijd voor en dat siert zo'n groot kampioen niet. Zijn ex cuus: „Wat wilt ge? Het is de fi nale. Een partij die ge moet win nen, is heel anders dan een duel in de eerste ronde. De grote stootbeelden zijn mijn kracht. Toch normaal dat ik daar gebruik van maak". De Belg gaf toe dat hij er niet zon der kleerscheuren vanaf was ge komen. Zijn algemeen moyenne van 11.73 is beduidend beter dan dat van Vultink en Connesson, maar het is toch veel zwakker dan vorig seizoen (13.37) en stukken minder dan zijn topjaar 1976, toen hij in het wereldkampioenschap 15.05 speelde. Door zijn slechte finale zakte Vul tink van de eerste naar de derde plaats. Als Nederlands kampioen is hij niettemin zeker van deel name aan het wereldkampioen schap. Vultink gaf ruiterlijk toe dat hij tegen Ceulemans geen poot aan de grond had gekregen, en hij gaf zijn opponent groot ge lijk dat hij zijn carrotage-tactiek op tafel had gegooid: „Als ik hét zo kon, dan deed ik het ook. Ik heb geen enkele kans ge had". Piet Dekker redde het niet. De Noordhollander had gemikt op een vijfde plaats, die ook mis schien goed is voor een trip naar Spanje. Dekker werd nu zevende, en eerlijk gezegd heeft er voor hem ook niet meer ingezeten. 1 Ceulemans 12 114 11.73 12 111 8 18 3 Vultink 12 77 7 86 4 Scherz 8 54 7 74 5. Arena/a 4 59 43 6. Oddo 4 40 5 34 7 Dekker 4 40 4.53 8. O hagen 0 49 4.67

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9