Hoofdstad Cambodja gevallen Spaanse koning eist discipline leger Nieuw kabinet van Iran wekt veel weerstand op Grote vierna top tevreden naar huis Phnom Penh in handen van pro- Vietnamezen Carel Hugo eindelijk Spanjaard MAANDAG 8 JANUARI 1979 9? GUADELOUPE (Reuter) - De 'gro te vier' van het Westen hebben zaterdag op Guadeloupe, waar zy twee dagen byeen zijn geweest, met nadruj verzekerd dat de normalisering van de betrekkin gen tussen de V.S. en China niet tegen de Sowjet-Unie is gericht en dat aan hun pogingen om tot ontspanning in de wereld te ko men door deze normalisering geen afbreuk zal worden gedaan. President Carter van de V.S., pre mier Callaghan van Engeland, president Giscard d'Estaing van Frankrijk en bondskanselier Schmidt van West-Duitsland ga ven deze verzekering in een aan de pers verstrekte verklaring na afloop van hun topconferentie. Callaghan en Schmidt zeiden tegen Carter op een bijeenkomst in de open lucht met verslaggevers te hopen dat het zich al zo lang voortslepende overleg met de Sowjet-Unie over de beperking van de strategische bewapening (SALT) snel zal worden afgerond en dat het akkoord zo spoedig mogelijk zal worden geratifi ceerd. Callaghan en Schmidt be loofden alles te doen wat in hun vermogen ligt om het proces te versnellen. Het zou wel een heel droevige dag zijn als het akkoord niet werd geratificeerd, zo zei Callaghan. Hun gastheer op Guadeloupe, de Franse president Giscard d'Es taing zei dat er over de grote we- reldpropblemen geen menings verschillen bestonden tussen de vier. Wel gewaagde hy van een verschil in accent. Een zonnig onderonsje op Guadeloupe, speciaal gearrangeerd voor de fotografen. Alle vier waren het erover eens dat zij op Guadeloupe een "nuttig, rechtstreeks en persoonlijk con tact" hadden gehad. President Carter sprak in dit verband zelfs van een "haast ongekende har monie". "Ik heb nog nooit een conferentie bijgewoond die voor mij nuttiger is geweest of belang rijker van karakter was", zo zei hij. De Amerikaanse president merkte voorts op dat het aanknopen van betrekkingen met China geen hinderpaal voor de ontspanning is en later mogelijk "een middel tot verdieping van de vriend schap met het Russische volk" kan worden. zullen Worden op de conferentie in Wenen over de wederzijdse en evenwichtige vermindering van de troepensterkte in centraal Eu ropa (MBFR). Schmidt zei voorts dat voor de stabiliteit op de we reld ook goede betrekkingen tus sen de industrie- en de ontwik kelingslanden nodig zijn. Men had deze kwestie dan ook diep gaand besproken. 'Op hun slotzitting spraken de grote vier onder meer over Iran. het Midden-Oosten, Turkije, Pakis tan en Afrika. Callaghan en Schmidt zeiden dat de toestand in diverse onrustige gebieden re den geeft tot ernstige zorg. Maar zij meenden toch dat de algeme ne toestand op de wereld in de afgelopen twee jaar is verbeterd. Carter zei in dit verband: "Voor malige vijanden zijn vrienden geworden, potentiële vijanden trachten geweld te vermijden door nauw overleg en onderhan delingen en de bestaande vriend schappen zijn versterkt." Men heeft ook van gedachten ge wisseld over het voorstel van Giscard d'Estaing om een Euro pese ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. De Franse pre sident merkte zelf nog op dat economische en monetaire problemen niet uitvoerig aan de orde zijn geweest. Van goedingelichte zijde werd later nog meegedeeld dat de vier staatslieden langdurig gesproken hebben over de toestand in Iran speciaal uit het oogpunt van de olieleveranties. Men was het er verder over eens geworden dat Turkije- "gepaste hulp" nodig heeft in verband met de ernstige situatie aldaar. Men was het ech ter niet eens geworden over de grootte van de financiële steun en de verdeling hiervan over de westelijke landen. De politici besloten verder nog hulp aan de vluchtelingen uit Zuidoost-Azië te intensiveren. (Door onze correspondent) MADRID - De Spaanse koning Juan Carlos heeft zaterdag in Madrid op de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie voor de legerleiding de militairen te verstaan gegeven dat zij bo ven alles de discipline moeten handhaven. De Spaanse vorst noemde in zijn rede het gebrek aan discipline een groter ge vaar dan een gemaakte fout. pen fout kan men herstellen. Militairen of een leger, die de discipline kwijt zijn, kunnen geen succes hebben. Dit zijn niet langer militairendit is niet langer een leger", aldus de Spaanse monarch, die eveneens de wens uitsprak dat alle militairen in hun streven naar de veiligheid van Spanje hun persoonlijke mening over politieke zaken voor zich houden. De rede van Juan Carlos, die bij de strijdkrachten een diepe indruk heeft achtergelaten, werd voorafgegaan door een toespraak van de minister van defensie, luitenant-gene raal Manuel Guttierrez Mel- lado. De minister herdacht de militairen en de politieagen ten die gevallen waren in de strijd tegen het terrorisme en legde er de nadruk op dat in het nieuwe Spanje het leger geïntegreerd moet zijn in de maatschappij. Als teken van rouw voor de woensdag door de ETA vermoorde generaal Constantin Ortin Gil werd er op de militaire nieuwjaarsre ceptie geen drank geser veerd. Aanslag De 24-jarige guardia civil An tonio Ramirez Gallardo en zijn 20-jarige verloofde, Hor tensia Gonzalez Ruiz, zijn za terdagochtend in Beasain (Van onze correspondent) JAKARTA - Radio Hanoi heeft in een in Bang kok en Jakarta opgevangen uitzending de ver overing bekend gemaakt van Phnom Penh door pro-Vietnamese strijdkrachten. Ook de radio van het Verenigd Front voor de Redding van Cambodja maakte gewag van de val van de hoofdstad. in het geschil met Cambodja. Zijn voorbeeld werd gevolgd door zijn Cambodjaanse evenknie leng Sary. In november volgde de Chinese premier .Deng Xiaoping dit voorbeeld. Hij reisde ook langs de Asean-hoofdsteden om de regeringen te waarschuwen voor Hanois expansionistische plannen. Tezelfder tijd sloten Hanoi en Moskou een vriend schapsverdrag. Beide radiostations meldden dat „bevrijdingstroepen de stad hebben veroverd en de regering- Pol Pot ten val hebben ge bracht". In de buitenwijken zou nog door regeringstroepen te genstand worden geboden, maar het centrum, aldus de opstande lingenradio, is in stevige handen van het Front. De rode vlag van het Front zou op de belangrijkste gebouwen in de door de machthebbers verlaten stad zijn gehesen. De bevrij dingstroepen rukken op naar het westen om de steden daar te ver- De val van Phnom Penh komt na een grootscheeps offensief van de Vietnamezen, dat in december werd ingezet. In korte tijd wisten de goed getrainde Vietnamese troepen de provinciale hoofdste de^ in het noordoostelijk deel, alle"strategische wegen inclusief de belangrijke rijksweg vier, die Phnom Penh verbindt met de enige diepzeehaven Kompong Som, waar de Chinese wapens binnenkomente veroveren op de regeringsgroepen, die nauwelijks tegenstand boden. In de bezette gebieden hebben de Vietnamezen en de leden van het Front, dat in december is opge richt, een politiek programma opgesteld dat voorziet in de op richting van lokale raden, die verantwoordelijk zijn voor het bestuur inclusief de reorganisatie van de voedselproduktie. Veiligheidsraad Kort voor de val van Phnom Penh had een Chinees transportvlieg tuig een aantal Cambodjaanse leiders uit de belegerde stad weggehaald en naar Peking overgebracht. Een van de geëva cueerd en was prins Norodom Si- hanoek, die aan het hoofd van een Cambodjaanse delegatie naar New York zal reizen om de Cam bodjaanse zaak bij de VN te be pleiten. De Veiligheidsraad be sloot vorige week in een speciale zitting de klacht van Cambodja tegen de „Vietnamagressie" in behandeling te nemen. De terugkeer van Sihanoek in de politiek werd al enige tijd ver wacht. Sihanoek, die in Peking werd verwelkomd door vice- premier Deng Xiaoping, werd al enige tijd getipt als mogelijke compromisfiguur, die acceptabel zou zijn voor zowel Peking als Hanoi in het Cambodjaans-Viet- conflict. Zomeroffensief i de communisti- Indochina, tussen 1° december ten slotte zette Hanoi een grootscheeps zomeroffensief in tegen Cambodja en werd in dit land zelf een Front voor de Na tionale Redding van Cambodja gevormd onder leiding van Heng Samrin, een voormalig politiek commissaris en bevelhebber van de vierde divisie van het Cam bodjaanse leger. Het Front zegt in een uit elf punten bestaand pro gramma dat het zich onder ande re tot taak stelt om het regime- Pot-Sary ten val te brengen, een nieuwe grondwet op te stellen, algemene verkiezingen te hou den, families te herenigen, en vrijheid van beweging en gods dienst toe te staan. kwam Sihanoek weer voetlicht. Scheuring De scheuring sche partij i die van Cambodj, Vietnam, die bondgenoten waren in de oorlog tegen de Amerika nen, manifesteerde zich eind 1977. In een 46 minuten durende radiorede beschuldigde presi dent Khieu Sam-pan Vietnam van agressie en van het voeren van een onverklaarde oorlog te gen buurland Cambodja. De be schuldiging kwam na een nogal gecompliceerde diplomatieke manoeuvre, waarbij niet alleen Hanoi, Phnom Penh en Vientiane betrokken waren, maar ook Pe king en Moskou. Volgens Khieu Sam-pan was het motief van Ha noi om Cambodja te annexeren om zodoende gestalte te geven aan een lang gekoesterde wens: de vorming van een grote federa tie van Indochina onder leiding van Hanoi. In januari 1978 maakte Phnom Penh bekend dat het een belang rijke zege had behaald. Phnom Penh beweerde dat het de meeste gebieden die de Vietnamezen in eerdere oorlogen hadden bezet, had teruggewonnen. In maart van hetzelfde jaar begon Hanoi een campagne tegen de in Ho Tsji-min-stad, het vroegere Sai gon wonende Chinezen. Al hun bezittingen werden in beslag ge nomen. De Chinezen werden ge stuurd naar de „economische zo ne", waar ze dwangarbeid moes ten verrichten. Deze campagne was het begin van een massale exodus van Vietnamese Chine zen. In mei uitte Peking zijn be zorgdheid over het wegsturen van deze Chinezen. In juni werd Hanoi lid van de Comecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EG), een stap die iedereen ver raste. In juli verbrak Peking alle economische betrekkingen met Hanoi. De Vietnamese consula ten in Kanton en Koenming wer den gesloten. zaak met de Vietnamezen uit te praten. Maar tegelijkertijd waren er aan de gezamenlijke grens tal rijke incidenten. In september ging de Vietnamese premier Pham Van-dong op toernee langs de Zuidoostaziatische hoofdste den om sympathie te winnen voor het Vietnamese standpunt TEHERAN (AFP/Reuter) - De nieuwe Iraanse premier Shapur Baktiar heeft zijn nieuwe kabinet aan de sjah voorgesteld. Bij deze gelegenheid sprak de sjah op nieuw van een "eventueel vertrek wegens gezondheidsredenen". Baktiar kondigde aan maatrege len te nemen tegen de "beulen en de corrupte mensen". Het nieuwe Iraanse kabinet van de 63-jarige Baktiar telt veertien le den. Minister van buitenlandse zaken is Achmed-Mirfendereski, voormalig ambassadeur in de Sowjet-Unie en oud-onderminis ter van buitenlandse zaken. Mi nister van defensie wordt Ferei- doun Djam, generaal en oud-am bassadeur in Madrid. De journa list Curis Amouzegar moet toe zicht houden op de vrijheid van pers. Premier Baktiar zei tegenover journalisten dat de sjah te kennen heeft gegeven voor een rustpe riode naar het buitenland te zul len gaan. Na deze vakantie zal hij terugkeren naar Iran. "De sjah heeft ermee ingestemd dat hij moet regeren volgens de grond wet en dat de regering het land feitelijk moet besturen". Baktiar kondigde onder meer een her vorming aan van de gevreesde geheime politie Savak. Baktiar verklaarde verder dat er in de Iraanse grondwet een plaats is voor een monarchie. Hij zei te hopen dat de monarchie blijft be staan en voegde er aan toe dat de sjah graag een democratische re gering in Iran ziet. Premier Baktiar sprak van een misverstand tussen de sjah en het Iraanse volk. Hij hoopte dit mis verstand uit de weg te ruimen. De Vietnamese premier Pham Van- dong heeft in oktober tijdens zijn rondreis langs de Zuidoostazia- tishe hoofdsteden herhaaldelijk laten doorschemeren dat hij be reid is met Sihanoek te praten wanneer die weer op het politieke toneel zou verschijnen. Sihanoek leefde lange tijd in ballingschap in China, maar keerde in 1978 naar Cambodja terug waar hem door Pol Pot een spreek- en ver schijningsverbod werd opgelegd. Lange tijd dacht men dat de prins, die nog erg populair is, door het nieuwe bewind uit de weg was geruimd. Maar op 27 september van het vorig jaar Illegaal De belangrijkste religieuze opposi tieleider, ajatollah Khocmeini heeft zaterdag in Parijs verklaard dat het nieuwe kabinet van pre mier Baktiar illegaal is. De 78-ja- rige moslemleider riep de arbei ders van Iran op te staken om de- ze "illegale regering opzij te zet- DEN HAAG (ANP) - In een telegram heeft de stichting Terre des Hommes ten" Nederland de regering verzocht met spoed 500 Vietnamese vluchtelin- Khoemeini had felle kritiek op pre- gen op te nemen. De stichting heeft daarbij aangeboden de organisatie van de overtocht op zich te nemen. Terre des Hommes is vooral bezorgd over de toestand van de vluchtelin gen aan boord van het vrachtschip Tung An dat voor de Filippijnse kust „Neem bootvluchtelingen op" ligt. Gisteren nam de Israëlische regering naar aanleiding van een gezamelijk initiatief van Terre des Hommes Nederland en de vredesapostel Abi Nathan het besluit om 100 Vietnamese vluchtelingen op te nemen. Vorig jaar december liet de Nederlandse regering twee groepen Vietna mese bootvluchtelingen toe. Zij werden ondergebracht in opvangcentra in Drente. sident Carter die hij brandmerkte als een vijand van Iran. Maar ook de Russen en de Chinezen moes ten het ontgelden. De Sowjet- Unie, zo zei hij, hoewel geen vij and van hetzelfde niveau als de V.S., heeft de sjah niet veroor deeld en de Russen hebben de "heilige" beweging van de Iraan se islamieten in een verkeerd daglicht gesteld. Wat China betreft merkte Khoe meini op dat "de Chinese premier gelopen heeft over de lijken van onze mensen en de maatregelen van de sjah vóór de ontwikkeling van het land bewonderd en ge prezen heeft." De moslemleider dreigde tenslotte met nog hardere maatregelen als de sjah niet voorgoed de benen neemt. Het Russische partijorgaan Pravda heeft gisteren gewaarschuwd, dat een eventuele "buitenlandse militaire inmenging in Iran door de Sowjet-Unie zal worden be schouwd als een inbreuk op haar veiligheidsbelangen.". Het Sowjet-persbureau Tass, dat de Pravda aanhaalt, meldt verder, dat aanwijzingen tot pogingen tot inmenging in de Iraanse aangele- geheden, die voor alles door de V.S. worden verstrekt in weerwil van de tegenspraken van Was hington, hevige ongerustheid wekken zowel in Iran als in de buurlanden. "Want", zo heet het letterlijk, "hoe zou men de ver plaatsingen in de Perzische Golf van Amerikaanse marine-eenhe den anders kunnen zien, alsook de verschijning in de Zuidchine- se Zee, bij de toegang tot de Indi sche Oceaan van een nog belang rijker Amerikaans eskader en de aankomst in Teheran van Ameri kaanse adviseurs?" In vier wijken van de Iraanse hoofdstad hebben troepen giste ren het vuur geopend ter verdrij ving van betogers, die demon streerden tegen de regering van premier Baktiar. Het schieten begon vóór de mid dag, nadat het zaterdag in Tehe ran betrekkelijk rustig was toen de sjah Baktiars regering ontving en bekendmaakte, dat hij met vakantie in het buitenland wen ste te gaan. De demonstranten riepen gisteren "de sjah moet dood" en "wij wil len geen machteloze premier". Er werden ook branden gesticht in straten. Deze werden door de mi litairen gedoofd, die de betogers achterna zaten in de verlaten stra ten. In Teheran is een algemene staking uitgeroepen door het Nationale Front. Deze staking is gericht te gen Baktiar, die eerder als lid van het front was geroyeerd. Waklheim op Cuba HAVANA (Reuter) - De secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim, is gisteren in Havana aangekomen voor een tweedaags bezoek aan Cuba. Het is de eerste maal sinds de crisis van 1962 dat een secretaris gene raal van de VN voet op Cubaanse bodem heeft gezet. Waldheim zal met de Cubaanse president Fidel Castro onder meer van gedachten wisselen over internationale economische vraagstukken zoals de betrek kingen tussen de industrielanden en de Derde Wereld. door een aanslag om het leven gekomen. Het paar werd in de auto op een kruispunt in het dorp beschoten door twee mannen. Direct na de aanslag vluchtten de daders in een ge reedstaande auto. Op de plaats van de aanslag heeft men een aantal kogelhulzen gevonden van het type Para bellum, de munitiesoort, die ETA-Militar gewoonlijk bij aanslagen gebruikt. Inmiddels is gebleken dat de politie niet efficiënt werkt in haar speurtocht naar het commando, dat woensdag de militaire gouverneur van Madrid, generaal Constantin Ortin Gil, vermoordde. Tot op heden hebben de ruim 4000 politie-agenten, die in een ring om de Spaanse hoofdstad liggen en al het in- en uit gaande verkeer minitieus controleren, geen resultaten geboekt. De auto van de da ders is zaterdag gevonden in de garage van de gemeente, waar alle auto's, die in de stad fout geparkeerd staan, naar toe worden gesleept. De afgelopen week heeft de poli tie, op zoek naar de bewuste auto, diverse malen het ver keer in de binnenstad van Madrid rigoreus gecontro leerd, waar door het verkeer in het centrum van Madrid to taal ontwricht raakte. De au to werd zaterdag per toeval door een politie-agent in de garage ontdekt. Men had woensdagmiddag - even na de aanslag - de wagen wegge sleept omdat deze in een straat dubbel geparkeerd stond. In de jacht op de daders van de moord op de militaire gou verneur van Madrid heeft de Guardia Civil zaterdag per ongeluk de 15-jarige scholier José Luiz Munoz Perez dood geschoten. De jongen zat met zijn ouders en grootmoeder in de auto. Volgens de officiële versie van de Guardia Civil zou vader Munoz het stopte ken van de politie genegeerd hebben. Vlak voor het moment dat de chauffeur begon te remmen voor de politiecon trole werd zijn zoon door een kogel getroffen. Op hoop van zegen" moet de Iraanse premier Baktiar zaterdag hebben gedacht toen hij zijn nieuwe regering aan de sjah voorstelde. Die zegen heeft hij ook wel nodig, want de rust in de voornaamste Iraanse steden is nog lang niet teruggekeerd. (Door onze correspondent) MADRID - Carel Hugo de Bourbon Parma, echtgenoot van prinses Irene, heeft de Spaanse nationali teit gekregen. De ministerraad keurde vrijdag onder leiding van premier Suarez een decreet goed, waarin de Spaanse nationaliteit aan Carel Hugo wordt toegekend en waarin al zijn titels in Spanje worden erkend. Carel Hugo had tot nu toe de Franse nationaliteit, omdat hij in Parijs is geboren. Hij is jarenlang bezig geweest om de Spaanse nationa liteit te verkrijgen. Generaal Franco Wilde hem nooit de Spaanse nationaliteit toekennen, omdat Carel Hugo het niet met de politiek van de dictator eens was. Franco, die terdege wist dat Carel Hugo van Spaanse afkomst was - de dictator verbande de vader van Carel Hugo in 1937 - gebruik te altijd de smoes dat de huidige voorzitter van de Carlistische partij een geboren Fransman was en daardoor onmogelijk Span jaard kon worden. Verkiezingen De Carlistische partij heeft gisteren onder leiding van Carel Hugo be sloten om in alle 52 kiesdistricten aan de algemene verkiezingen deel te nemen. Voor de verkie zingen van de Tweede-Kamerle den stort de partij zich alleen in de verkiezingsstrijd; voor de Se naat gaat de Carlistische partij coalities aan met andere politieke partijen, waarbij het accent ligt op de regionale politiek. Volgens José Maria de Zavala, se cretaris-generaal van de Carlisti sche partij, mikt men bij deze verkiezingen, die op 1 maart ge houden worden, op 14 zetels in het Spaanse parlement. De partij zal deze week de lijsten met kan didaten publiceren. Op het ogenblik bestudeert de partij in welk kiesdistrict Carel Hugo als kandidaat voor de Tweede Ka mer aan de algemene verkiezin gen gaat deelnemen. De keuze gaat om Navarra of Madrid. Waarschijnlijk zal de Carlistische partij Carel Hugo kandidaat voor Navarra stellen, omdat de party in deze streek veel invloed heeft. BOETE - Niet alleen walvisvaar ders, maar ook natuurvrienden bedreigen het voortbestaan van de walvis. Een nieuwe mode, 'walviskijken', maakt opgang langs de kusten van de Stille Oceaan en Hawaii. Milieuclubs organiseren uitstapjes met snelle boten, om Aaivissen te zien pa ren, of hun jongen te zien voeden. Daardoor dreigt de vermenigvuldi ging van de verstoorde walvissen in gevaar te komen. Wie wordt betrapt op het begluren van wal vissen, met name in de paartijd, kan voortaan rekenen op een boete van 10.000 dollar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7