Voorschoten wil af van sluipverkeer op Wilhelminalaan POLDERBESTUREN LEGGEN MASSAAL HUN WERK NEER eidse agenda STAD EN RAND MAANDAG 8 JANUARI 1979 VOORSCHOTEN - Het stuk van de Kon. Wilhelminalaan in Voorschoten tussen Kon. Julianalaan en Oranjeplein moet éénrichtingsverkeer worden. Dat is nodig om met name het (forensen) sluipverkeer over deze laan een halt toe te roepen. Dat stellen burgemeester en wet houders van Voorschoten. De plaatselijke commissie voor fi nanciën en economisch^ zaken (bestaande uit o.m. raadsleden) buigt zich volgende week maan dag over het plan voor een eerste oordeel. In april 1969 besloot de Voorscho- tense raad tot het invoeren van éénrichtingsverkeer en het in stellen van parkeerverboden in de wijk begrensd door de Wijn gaardenlaan, de Juliana van Stolberglaan, de Charlotte de Bourbonlaan, de Oude Adegees- terlaan, de Prins Bernhardlaan, de Prinses Margrietlaan en de Koningin Julianalaan. Het gedeelte van de Koningin Wil helminalaan is destijds buiten de nieuwe verkeersmaatregel ge houden op verzoek van de aan dit stuk weg gelegen Raiffeisenbank flater Rabobank). De directie van de bank had de gemeente laten weten bezwaren te hebben tegen het invoeren van éénrichtings verkeer. "Nu de Rabobank sedert enige tijd niet meer in de Koningin Wil- Lange bus-rij door gladheid LEIDEN - Rond zeven uur gistel - avond was de omgeving van het Kort Rapenburg veranderd in één spiegelgladde ijsvlakte Voetgangers die zich niet aan brugleuningen en gevels vast klampten moesten de meest vreemdsoortige acrobatische toeren uithalen om overeind te blijven. Voor fietsers, bromfietsers, auto's, bussen was er helemaal geen be ginnen aan. In korte tijd ontstond er dan ook een rij van maar liefst dertig bussen, één lange file van het station tot het begin van de Breestraat. Ook vanochtend vroeg was het vrijwel ondoenlijk om over het Kort Rapenburg te rijden zonder in de slip te geraken. Wederom formeerde zich een lange rij van wachtende bussen. Ditmaal was de ergste gladheid vrij snel voor bij, zodat de chauffeurs weer na korte tijd zonder al te grote problemen hun weg konden ver volgen. Als gevolg van de gladheid kwam een 27-jarige inwoonster van Leiden gistermiddag bij het ver laten van een bus dusdanig ten val dat zij met een heupfractuur moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Eveneens in het Acade misch Ziekenhuis belandde een 20-jarige Leidse die op het ijs van de Boshuizer Wetering was ko men te vallen. Parkeermeters vernield LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag twee 20-jarige Leidenaars aangehouden die kort daarvoor parkeerautomaten op de Bees tenmarkt en de C^jciliastraat zouden hebben vernield. Bij na der onderzoek bleek nog dat de auto waarin het tweetal reed was gestolen uit de Ir. Driessenstraat. De beide Leidenaars zijn meege nomen naar het bureau aan de Zonneveldstraat. BROOD-ACTIE VOOR VOGELS LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp wil in samenwerking met gemeentewerken een "broodactie" houden. De politie is de laatste dagen tientallen ke ren gebeld door mensen die vroegen waar ze voedsel voor vo gels konden deponeren. Daarop heeft de politie het idee geopperd om brood in te zamelen. Dit gebeurt nu 's ochtends van 8.00 uur tot 12.30 uur bij gemeente werken aan de Simon Smitweg in Leiderdorp. De politie zal het daar afgegeven voedsel gaan uit strooien bij voederplaatsen. Schaatsuitslagen WARMOND - In Warmond ston den dit weekeinde verscheidene schaatswedstrijden op het pro gramma. Op zaterdag werden de Warmondse kortebaankam- pioenschappen verreden, terwijl gisteren districtskoppelwed- strijden waren georganiseerd. Uitslagen, zaterdag: 1. Jan Heems kerk, 2. Gerard v/d Geest, 3. Peter Moerkerk. Dames: 1. Paulien Heemskerk, 2. Cobv Vergeer. 3. Tina Buurtsma. Zondag: 1. Jan Boere/Gerard Ganzefles (Rijpwe- tering), 2. Homma/Cors (Lisse) 3. Van Zijl/Huyssloot (Roelofa- rendsveen). helminalaan is gevestigd, over wegen wij om voor de gehele laan éénrichtingsverkeer in te voeren, teneinde het nog steeds door deze laan gaande sluipverkeer te we ren", aldus B en W. Er wordt bij aangetekend dat aan een dergelijke verkeersmaatregel de voorkeur wordt gegeven bo ven een afsluiting gedurende de spitsuren. Deze laatste maatregel geeft volgens burgemeester en wethouders vaak aanleiding tot misverstanden. De commissie krijgt verder nog een voorstel te behandelen tot een aanpassing van de bocht van de Koningin Julianalaan. Met name ter hoogte van de Parkschool be staat in deze bocht een gevaarlij ke situatie voor bromfietsers. Daar wordt vrij vaak geparkeerd door mensen die hun kinderen Leiderdorp wil sportprijs-tips LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp kiest dit jaar een sportman/vrcuw en sportploeg van het jaar 1978. Suggesties voor de verkiezingen kunnen, alleen schriftelijk voor 1 februari ge daan worden bij de afdeling sportzaken van de gemeentese cretarie. Als regel is gesteld dat de sportman en sportvrouw in Leiderdorp moet wonen. Het is dus niet noodzakelijk dat hy of zij ook aangesloten is bij een Lei- derdorpse vereniging. De sportploeg van het jaar moet wel uit Leiderdorp komen, of de sport in deze gemeente beoefe nen. Eind maart worden de Lei- derdorpse super-sporters be kend gemaakt. Staatssecretaris opent nieuw gezondheidsgebouw in Leiderdorp LEIDERDORP - In Leiderdorp wordt woensdag 24 januari het nieuwe gezondheidscentrum in 'Winkelhof officieel in gebruik genomen. Het centrum wordt ge opend door de staatssecretaris van volksgezondheid en milieu hygiëne, mevrouw E. Veder- Smit. Het wijkgezondheidscentrum is gevestigd aan de Florijn nr. 10 Het gebouw biedt huisvesting aan huisartsen, wijkverpleeg sters, maatschappelijk werksters alsmede aan gezins- en bejaar denverzorging. In het centrum werken zij nauw samen naar school brengen of komen ophalen. Een ingesteld parkeer verbod op die plek heeft nog geen verbetering van de situatie op geleverd. In het beleidsplan voor de gemeen te Voorschoten is al aangegëven dat er naar gestreefd moet wor den alle hoofdverkeerswegen uit veiligheidsoverwegingen van vrij- of aanliggende fietspaden te voorzien. In de loop van '79 hoopt de gemeente al een aantal fiets paden te realiseren. Daarnaast vinden B en W het nood zakelijk om de bestaande fiets- en voetgangersroutes veiliger te maken. Zo is er nu een plan ont wikkeld voor de reconstructie van de bocht in de Koningin Julianalaan tussen het Raadhuis en de Prinses Margrietlaan. Uitvoeg-strook Een andere belangrijke reden ach ter het reconstructieplan is dat de bromfietsers langs nagenoeg de gehele bocht gehinderd kunnen worden door afslaand verkeer. Uit een ter plaatse gehouden on derzoek is gebleken dat minder dan 10% van de automobilisten op de juiste wijze van de uitvoeg- strook gebruik maakt. Dit wordt veroorzaakt door de ligging, maar ook door de verschillende wijzen van verharding van de wegen. Daar komt nog een psychologi sche factor bij, omdat automobi listen binnen de bebouwde kom een dergelijke - te lange - uit- voegstrook niet verwachten. Fietspad Er komt nu een fietspad dat ge scheiden is van de weg. Het apar te fietspad bij het raadhuis wordt in feite doorgetrokken tot nabij het kruispunt bij de Prinses Mar grietlaan. Het ligt verder in de bedoeling de uitvoegstrook te verkorten tot 20 meter en het parkeerverbod te wijzigen in een stopverbod. De bocht-recon structie gaat f44.100 kosten. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga; Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrou wengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Go-club, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do. en vr., overblijfsoos, 12-13.15 uur. Kantine NEM, ingang Vijf Meilaan, ruil, en veilingavond van "De Postzegel vrienden", 20 uur. 't Bruggehoof, Steenschuur 11, amateur- fotografie, 20 uur. Volkshuis, "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film van Ferreri, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Dorpshuis, Hoofdstraat, Leiderdorp, vergadering Oranje Vereniging, 20 uur. Apotheken He\gedeelte van de KonWilhelminalaan tussen de KonJulianalaan en het Oranjeplein, dat r lijk ook éénrichtingsverkeer gaat krijgen. Nieuwjaarsbijeen komst De Nederlandse Ingenieursver eniging afdeling Leiden houdt vanavond vanaf 20.15 uur een nieuwjaarsbijeenkomst in het Camphuys in OegstgeestOnder het genot van Franse kaas zal de heer L. de Jong met behulp van dia's een inleiding houden over de Franse kaas en de bereiding daarvan. Het Camphuys ligt aan de Rhijn- geesterstraatweg 43a. Diamant Juwelier W. Tuyn zal woensdag avond vanaf 20.00 uur in de Lei- derdorpse Scheppingskerk het één en ander komen vertellen over het ontstaan en bewerken van diamant en briljant. Hij doet dat voor de Nederlandse christenvrouwenbond (NCVB) afdeling Leiderdorp. Vrouwengroep In het gebouw van de NPB aan de Lange Kerkdam in Wassenaar zal donderdagavond een uiteen zetting worden gehouden over lichamelijke en maatschappe lijke veranderingen van vrou wen van 40 jaar en ouder. Dr. F. Roest, vrouwenarts in Wasse naar zal een inleiding houden. De levens- en gezinssituatie kan voor vrouwen in die leeftijds groep sterk veranderen en kan mogelijk onrust en onzekerheid veroorzaken. Veel vrouwen hebben reeds ervaren dat praten over één en ander zeer verhelde rend en bemoedigend kan wer ken. Na de uiteenzetting, waar part ners en andere geïnteresseerden ook welkom zijn, is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Men kan zich eventueel opgeven voor het deelnemen van een ge spreksgroep onder leiding van een (of twee) getrainde groeps- begeleider(s). De bijeenkomst begint om 17.45 uur. Inlichtin gen: Lita van Hooijdonk-Ander- sen (01751-13004). Duitse dag Op het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs zal morgen een Duitse dag georga niseerd worden. Hoogtepunt van de dag moet een wijnmani festatie zijn van een Duits wij ninstituut o.l.v. dr. Franz Wer ner Michel uit Mainz. Het is voor de eerste keer dat het Duitse wijninstituut voor leer lingen van een middelbare school in Nederland optreedt. De Duitse gasten zijn woensdag ook nog aanwezig in het Merca- tuscollege te Rotterdam en don derdag in de Rooi Pannen te Til burg. Gasleiding zelf aangelegd: gezin uit Oegstgeest naar ziekenhuis door „kolendamp" OEGSTGEEST - Een gezin in Oegstgeest is zondagmiddag getroffen door een gasvergif tiging in haar woning aan de Kamperfoelielaan. De familie - een echtpaar met twee kin deren - werd met vergifti gingsverschijnselen opge nomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De moeder en een dochtertje van 6 jaar bleken bij onder zoek weinig te mankeren en konden direct weer naar huis. De vader en een zoontje van 2 jaar zijn voor nader onder zoek en controle opgenomen in het ziekenhuis. In de woning kwamen koolmo- noxydedampen vrij door een verkeerd aangelegde gaslei ding. De vader van het gezin had bij het eigenhandig mon teren van een kachel in de keuken de afvoerleiding van de gashaard in de kamer on juist aangesloten. De afvoer liep van de kachel naar de kamer in plaats van naar bui ten. De leden van het gezin werden zondagmiddag geleidelijk onwel. Ze ontsnapten aan ernstiger gevolgen doordat de vader direct een ambulance belde toen hij zijn zoontje op een slaapkamer in coma aan trof. Per ambulance werd het gezin onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Voor de woning werd direct een stookverbod opgelegd. Van daag (maandag) herstelt het energiebedrijf Rijnland de fout aangelegde leidingen in het huis. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 5 tot 12 jan., waargenomen door: Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-255482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753 (ten zuiden van de Rijn); tel. 134604 (ten noorden van de Rijn). Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Micdema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordt waargenomen door: F. Muurling, Plant soen 23, Leiden, tel. 071-125057. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van Dierenhulpdienst hoogheemraadschap Rijnland worden nu samengevoegd tot vijf nieuwe, grote Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verpngelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur RIJNSTREEK - In het parkrestaurant Avifauna komen a.s. donderdag zo'n honderd polderbesturen bijeen van polders in het Zuidhollandse deel van het hoogheemraadschap Rijnland. Het is de laatste keer dat de polder besturen in die hoedanigheid bij een zullen zijn, want per 1 januari jongstleden zijn de circa 162 pol ders in het gebied van het hoog heemraadschap (Zuid-Holland en een gedeelte van Noord-Hol land) opgeheven, om plaats te maken voomieuwe, grote water schappen. Die polderconcentratie werd op 5 december 1974 aangezwengeld door het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. De hon derden polderbestuurders kre gen in de Stadshoorzaal in den te verstaan dat de grote snippering in dit gebied (162 pol ders op 110.000 hectare) onge wenst was. Schaalvergroting zou betekenen dat er sterke polder besturen konden worden ge vormd, die berekend zouden zijn op de problemen die zich in steeds sterkere mate voor gaan doen op het gebied van recreatie, industrie, verkeer, ruimtelijke ordening en natuur- en milieube heer. Op 16 maart vorig jaar was een ruim drie jaar durende studie, waarbij ook de polderbesturen waren be trokken, afgerond. Op die datum werd door het provinciebestuur besloten dat er in Zuid-Holland vijf nieuwe waterschappen zou den worden gevormd: twee ten noorden van de Oude Rijn, de wa terschappen De Aarlanden en De Oude Venen, en drie ten zuiden daarvan, de waterschappen De Gouwelanden, Noordwoude en Ommedijck. De waterschappen zouden per 1 januari 1979 gaan functioneren. Die datum is ook van belang voor de eigenaren van poldergrond en de bewoners. Was het tot nog toe in het merendeel van de gevallen zo dat polderbelasting moest worden betaald naar gelang de oppervlakte van de grond, nu komt daar verandering in. Die verandering treft met name de huiseigenaren. Tot nog toe moes ten zij alleen belasting betalen over de grond waarop hun wo ning stond. In veel gevallen kwam de aanslag de f 7,50 niet te boven. Eigenaren van alleen wei degrond daarentegen moesten vaak een fors bedrag op tafel leg gen. In de nieuwe opzet krijgen be drijfsgebouwen, woningen etc een bepaalde waardering mee. Zo wordt f 300 belastbare opbrengst gelijk gesteld met het bezit van 1 hectare grond. Dat betekent in de praktijk dat eigenaren van grond, met daarop bijvoorbeeld een wo ning straks meer polderbelasting gaan betalen, terwijl de eigenaren van alleen grond daardoor wor den ontlast. Wèl is het zo dat belastingbetalers zich nu gemakkelijker verkies baar kunnen stellen voor een be stuursfunctie. Nu kan men in het bestuur van een waterschap worden gekozen als men eige naar is van 2500 vierkante meter grond (1/4 hectare) of eigenaar is van (bijvoorbeeld) een woning met een belastbare opbrengst van f75 (een theoretische 1/4 hec tare). Blijkens een persbericht van de wa tersctahppen vertegenwoordigen de meeste woningen een belast bare opbrengst van f 100 of meer. "Men kan dus nog niet spreken van een algemeen kiesrecht, maar het wordt toch vrij dicht benaderd", concluderen de be sturen van de nieuw gevormde waterschappen. Dat zijn nog voorlopige besturen. Over twee jaar zullen verkiezingen "nieuwe stijl" worden gehouden. De vijf nieuwe waterschappen zijn gevestigd in: Roelofarendsveen (De Oude Venen; bestuursvoor zitter G. C. J. van der Geest), Ter Aar (De Aarlanden; bestuurs voorzitter D. A. B. Kemp), Bos koop (De Gouwelanden; be stuursvoorzitter A. Oudijk), Ha- zerswoude, (Noordwoude; be stuursvoorzitter W. P. Lievaart) en Zoetermeer (De Ommedijck; bestuursvoorzitter P. H. van der Marei). RUGBY - De traditionele nieuw jaarswedstrijd tussen de rugby- teams van Jong Oranje en oud-in ternationals is in een overwin ning van 14-13 geëindigd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f 232,10 Losse Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2