LEIDSCH DAGBLAD Verkeer weer op chaos gladheid gang door na Peking: „Val Phnom Penh begin oorlog" LICHTE DOOI CNV: Nieuwe kinderbijslag onrechtvaardig Explosie op tanker in Ierse baai: zo'n 45 doden Overval op Leidenaar Opgaande lijn bij schaatsers zet door MAANDAG 8 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35750 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BANTRY (AFP/Reuter) - Een reeks explosies aan boord van een Franse tanker die ruwe olie loste in de baai van Bantry, in Zuidwest-Ierland, heeft ver moedelijk aan 45 mensen het leven gekost. De samenwerkende brandweer korpsen uit het gebied slaagden er in te voorkomen, dat de ont stane brand zich uitbreidde tot de nabijgelegen tanks waarin mil joenen liters olie zijn opgeslagen. Een eerste ontploffing deed zich vanochtend kort voor 2 uur voor aan boord van de 62.776 ton me tende Franse tankboot Betelgeu- se. die bezig was met het lossen van 115.000 ton ruwe olie uit Sa- oedi-Arabië. Het schip scheurde in tweeën waarna zich nog enige explosies voordeden. Brandende stukken van de tanker werden tientallen meters weggeslingerd en de wegstromende olie die ook vlam had gevat, verspreidde zich over het water. Hierdoor raakte de kade waar de Betelgeuse lag afgemeerd in brand. Volgens een woordvoerder van Gulf Oil, de Amerikaanse maat schappij waarvan de olieinstalla ties bij Bantry zijn, werden de 40 opvarenden van de tanker en ten minste vijf havenarbeiders ver mist. "Tot dusver hebben wij geen overlevenden gevonden", zo voegde hij hieraan toe. Hij ver zekerde dat de olietanks op het in de baai gelegen eiland Whiddy geen gevaar liepen. Het reddingswerk werd sterk be moeilijkt door de brandende olie en het nachtelijk duister. De Be telgeuse die 120.000 ton olie kon vervoeren, was zaterdag in de baai van Bantry aangekomen. Aanvankelijk zou het tankschip Lissabon hebben aangedaan, maar om onbekende redenen werd het direct doorgestuurd naar Ierland. Het voorstuk van het schip zonk omstreeks 8 uur terwijl ook het brandende ach terdeel langzaam verdween. De aanval op de kou zorgde voor nogal wat ongerief. IJzel vormde zich op grote schaal, niet alleen in Nederland maa: noorden van Duitsland. Een uitgestrekt lagedrukgebied boven het noordoostelijk deel i lantische Oceaan voert in een westelijke stroming i land binnen. In deze stroming zullen nadat het gebied met ijzel gepasseerd is, buien, waarvan sommige met sneeuw het land binnendrijven. Tussen de buien door kan het opklaren en boven de sneeuw kunnen de temperaturen in de nacht weer tot enkele graden onder nul dalen Koud is het nog wel in Noord-Frankrijk en Zuid-Duitsland met temperaturen van ongeveer min 10 graden (Van c r verslaggevers) LEIDEN - De spiegelgladde wegen hebben de rijkspolitie in het district Den Haag, waaronder Leiden en omgeving vallen, vanmorgen niet voor onoverkomenlijke proble men geplaatst. De gladheid, zo meldde men rond het middaguur, heeft niet geleid tot extra werk. Wél houdt de politie het hart vast als de natte weggedeelten tegen de avond weer zullen opvrie zen. De automobilist, die vanmorgen per se met de wagen op stap moest, heeft zich aangepast aan de gesteldheid van de wegen Slechts hier en daar moest een politieman in actie komen om re gelingen te treffen bij aanrijdin gen. Eën bestuurder, de 42-jarige J.L.H. uit Noordwijkerhout, moest vanochtend met een ern stige verwonding aan de rug in een ziekenhuis worden opgeno men. De man was betrokken bij een slippartij op de Langevelder- Gisteravond werd de weggebruiker overvallen door de gladheid. In Alphen en omgeving, Leiden en de kust- en bollenstreek deden zich zeventig aanrijdingen voor met licht gewonden en materiële schade Redelijk - - fm' fïiWhii ,v Op handen en voeten kropen de automobilisten soms over de spekgladde stoepen naar hun dxk onder het ijs zittende auto's. Eenmaal binnen konden zij zich echter - zij het stapvoets - een weg banen naar huis. De voetgangers hadden het nog moeilijker Met alle middelen moesten zij zich trachten staande te houdenWat maar al te vaak niet gelukte PEKING (AFP/Reuter)-De val van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh betekent het begin van de oorlog in het land en niet het einde ervan. Dit heeft een officiële Chinese woordvoerder vandaag in Peking verklaard. Het was het eerste officiële Chine se commentaar op de in name van de stad gisteren door rebellen met steun van Vietnam De Sowjet-Unie heeft de val van Phnom Penh het resultaat ge noemd van een revolutie van het Cambodjaanse volk. De Verenigde Staten hebben gis teravond de Vietnamese inval in Cambodja een bedreiging van de vrede in Zuidoost-Azie ge noemd. Washington riep de bui tenlandse troepen in het land op zich uit Cambodja terug te trek ken. Plaatselijk buien Veel bewolking met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Maximumtemperaturen rond 3 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 14.22 uur; onder: 4.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.17 en 12.44 uur, laagwater te 8.22 en 20.48 uur. Veilig en wel Kamerbewoner neergeslagen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De hoofdbewoner van een huis aan de Kwikstaarthoek in de Leidse Merenwijk trof gis teren bij aankomst een 30-jarige kamerbewoner ernstig gewond Het slachtoffer lag in zijn kamer op de grond. Hij had enkele wonden aan het hoofd, een dichtgeslagen oog en miste verder een aantal tanden. De kamer was voor een deel leeggeplunderd. Vermist wordt onder andere een gouden horloge, een gouden ketting, een filmcamera, twee fotocamera's en een cassettedeck. Het vermoeden bestaat dat een 20- jarige jongeman, die gedurende enkele weken in hetzelfde huis heeft gewoond, verantwoordelijk is voor de mishandeling en de diefstal. Er wordt naar hem ge zocht. wel in Cambodja en leidt vandaar het verzet, zo heeft het voormalig staatshoofd van Cambodja, prins Sihanoek, vandaag op een pers conferentie in Peking na de val van Phnom Penh verklaard. Naar mijn overtuiging zal dit verzet tot het bittere einde worden voortgezet en zal er geen sprake van capitulatie zijn, zo zei een geëmotioneerde Sihanoek op een persconferentie. Sihanoek zei Pol Pot te zullen blij ven steunen als de wettige verte genwoordiger van "onze staat, democratisch Cambodja". De prins was in Peking op doorreis naar de Verenigde Naties in New York. Sihanoek zei niet veel meer van de Verenigde Naties te ver wachten voor Cambodja dan dat "wij er vrij uit kunnen spreken en onze stem over de hele wereld kunnen laten horen" Radio stil Intussen zond de radio van het door Vietnam gesteunde rebellenfront Fusnk vandaag uit vanuit Phnom Penh, waar gisteren de radio van de regering PolsPot na 45 maan den was stilgevallen. Volgens de radio beheerst Fusnk thans de negen oostelijke provincies van Cambodja met inbegrip van Phnom Penh, alsmede "grote delen" van de westelijke provin cies aan de grens met Thailand. Uit deze melding kon worden af geleid dat er in de nog niet "vol ledige bevrijde" gebieden sprake zou kunnen zijn van verder verzet en geruchten bleven dat dit ver zet onder bet volk door Pol Pot zou worden georganiseerd, (zie ook pagina 7). EIKEN PARKET 49,50 per m2 zweeds lamellen-parket kant en klaar reeds gelakt tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vnjdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. UTRECHT - De nieuwe kinderbijslagmaatregelen zijn onrechtvaardig en zouden daarom alleen moeten gelden voor 1979. Dit zei vanmiddag de voorzitter van de christelijke vakcentrale CNV. Harm van der Meulen tijdens een vergadering van de bondsraad in Utrecht. Volgens Van der Meulen heeft de regering geprobeerd "deene onjuistheid met een nieuwe onrechtvaardigheid te bestrijden". Hij doelde op het gedeeltelijk opvangen van de extra bijslag voor zestien-en zeventienja rige studerende kinderen door het halveren van de bijslag voor het eerste kind. De vakbondsvoorzitter stelde dat dit in verhouding de laagstbetaalden het zwaarst treft. De maatregelen zijn volgens Van der Meulen veel te snel genomen. "Die haast en slordigheid ondermijnen de rechtszekerheid en schaden het vertrouwen in ons democratische rechtssysteem", zo zei hij. Ook zei hij het billijker te vinden dat de kinderbijslag verlaagd zou worden naarmate het inkomen stijgt. Verder noemde hij het "een kwalijke fout" dat het kabinet niet in heeft willen spelen op de bereidheid om via een loonmatiging bij te dragen aan beperking van de gemeenschapsuitga- De hoofdwegen waren vanmiddag redelijk begaanbaar. Alleen in de bebouwde kom was het voetje voor voetje schuifelen geblazen Vooral het busverkeer heeft hier van de nodige hinder ondervon den. Langhout van de Ter Aarse busonderneming NAL (Nieuw koop-Alphen-Leiden) liet zijn chauffeurs al een uur later dan normaal uitrijden en de bestuur ders van West-Nederland hielden alleen de hoofdwegen aan. Zij vermeden haltes in smalle stra ten. De NZH sprak vanochtend van een "totaal ontwrichte dienstregeling". Maar men hoop te in de loop van de dag toch weer op tijd te zullen kunnen rijden Scholen werden overstelpt met te lefoontjes van ouders dat zij hun kinderen vandaag - de eerste dag na de kerstvakantie - niet naar school zouden sturen. Veel leer lingen die gebruik moesten ma ken van het openbaar vervoer, kwamen uren te laat. Scholen in Lisse en Sassenheim kampten ook nog met het probleem dat leerkrachten niet tijdig of hele maal niet aanwezig konden zijn De agrarische lagere school in Alphen liet weten dat men beter een dag later had kunnen begin nen. Zeker zeventig procent van de leerlingen kwam helemaal niet opdagen of was veel te laat Leidse taxichauffeurs hadden het net als hun collega's elders erg moeilijk. Ondanks het grote aan bod van passagiers durfde nie mand het gisteravond meer aan om na negen de weg op te gaan Vanochtend is men echter vol goede moed aan de slag gegaan V rij wel alle ritten konden - zij het soms met vertraging - worden uitgevoerd Elders De vervoersproblemen deden zich vanochtend nog over het hele land voor. Het verkeer op de weg liep grote vertragingen op. Op tal van plaatsen deden zich onge lukken voor, maar volgens de al gemene verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen, was hierbij slechts een klein aantal gewonden gevallen Het openbaar vervoer in de grote steden heeft zowel gisteravond als vanochtend te kampen gehao met uitvallende bussen. In Lei den stonden er op een bepaald moment zo'n dertig achter elkaar In Rotterdam konden de bussen gisteravond en vanmorgen door de gladheid niet rijden. In Den Haag vielen bussen uit door aan rijdingen, de trams konden wei rijden, zij het met vertragingen De spoorwegen zijn nu de dooi is ingetreden weer enigszins in staat een normale dienstregeling te handhaven. Vertragingen ko men nog herhaaldelijk voor ter wijl de verbindingen met het noorden van het land nog moei lijker zijn dan gewoonlijk. De in tercity's tussen de Randstad en Groningen ryden wel weer, maar de passagiers moeten soms ver scheidene malen overstappen Strooien Gisteravond al deed de rijkspolitie een dringend beroep op het publiek om alleen in uiterst noodzakelijke gevallen aan het verkeer deel te nemen. Deze op roep geldt ook voor vandaag. Het strooien werd op vele plaatsen bemoeilijkt doordat de pekel vrijwel direct weer werd over dekt met een laagje ijs. De Bondsrepubliek heeft overwe gend met dezelfde problemen te kampen als Nederland. Na wat de zwaarste natuurramp in de ge schiedenis wordt genoemd heeft men nu vooral in het noorden te kampen met ijzel. De produktie van elektriciteit draait weer nor maal. .'n de rest van Europa wordt de si tuatie langzamerhand weer nor maal. Met name Frankrijk en Ita lië hebben van ijzel te lijden. Al leen Oostenrijk is een uitzonde ring. Het wintersportland maakt een winterse lente mee waarbij in de hoofdstad Wenen de tempera tuur tot zestien graden steeg. Directeur dr. Lou de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie meent dat het sinistere verloop van het "Englandspiel" dat aan honderden verzetsmensen het leven heeft gekost niet aan verraad te wijten is. Maar wèl aan menselijke fouten die door de omstan digheden uitgroeiden kapitale blunders. Hij zei dat vanmiddag in een lezing f Amsterdam PAGINA 5 Ontspannen gesprek in De opgaande lijn van de Ne derlandse schaatsers heeft zich ook in Inzeil voortgezet. Bij de wedstrijden om de driebanentrofee waren de tijden die met name de jon geren Hilbert van der Duim (eerste in het eindklasse ment) en Wim Pol (tweede) op de klokken brachten van uitstekend gehalte. Bij af wezigheid van de Noren en de Russen was er van een echte krachtmeting echter geen sprake. Pas tijdens de Europese kampioenschap pen in Deventer over twee weken, zal daadwerkelijk blijken waar de Oranje schaatsploeg staat. Geschaatst werd er uiteraard ook in de omgeving. De mo len- en merentochten trok ken in het afgelopen week einde tienduizend deelne mers, zodat de medaille- voorraad (aan het begin van het seizoen was voor 50.000 gulden aan "blikken" ge kocht) bijna is uitgeput. De ijspret lijkt overigens al weer voorbij nu de dooi in de aanval is gegaan. Vrij spel ook voor de binnen sporten. De basketballers van P/Leiden wonnen zater dagavond met 104-95 van Donar. Raymond Ceulemans sloeg bij het Europees kam pioenschap bandstoten weer eens toe. In de finale droogde hij de Nederlandse kam pioen Hans Vultink af PAGINA'S 9-13

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1