NOTITIES VAN EEN NIHILIST Schitterend boek over door fotocamera jaren heen SPELLETJES VAN KATE GREEN WAY „Goebbels Dagboek 1945" Waarschuwing van een generaal MAANDAG 8 JANUARI 1979 De fotografie heeft een lan ge geschiedenis, waarvan eigenlijk niet vaststaat waar die precies is begon nen. Al ten tijde van de Renaissance was het prin cipe van de camera obscu- ra (donkere kamer) alom bekend, en al veel eerder gold een van de basisprin cipes van de fotografie zelfs als studieobject. Voor zover de feitelijkheden al bij het uitkomen van dit boek zijn achterhaald, het is tenslotte een toekomstroman die zich af speelt in 1985, is dat van minder belang voor de kern van het verhaal. Door het boek lopend de vol gende "rode lijnen": de Sowjet Unie moet de democratische volksbeweging die in het begin van de jaren tachtig in eigen huis opduikt de kop indrukken en zoekt daarom een vijand bui tenaf. China speelt nog geen rol, daarom besluit men eerst met de NAVO af te rekenen. De geallieerden zijn zich in die jaren enigszins bewust gewor den van het gevaar dat loert van achter het IJzeren Gordijn. Maar de achterstand die het Westen in de jaren zeventig heeft opgelopen blijkt niet makkelijk in te halen. Hackett toont twee structurele verschillen die hun effect bij de lezer niet zullen missen. In de eerste plaats houdt de Sowjet- Unie haar partners in het Oostblok flink onder de duim, terwijl de Verenigde Staten binnen de NAVO alles in over leg moeten doen. Hierbij is opvallend dat Ameri ka buiten Europa op defensief gebied blijkbaar alleen zijn boontjes moet doppen en Rus land niet. In de tweede plaats infiltreert en manipuleert de Sowjet Unie onder andere door middel van Cuba en Jamaica, in met name Afrika. Wat het Westen hier aan machtspolitiek uitvoert blijft onbesproken. De problemen in deze gebieden blijken voorna melijk een gevolg van Russi sche inmenging, waardoor een "oktopus-effect" ontstaat het Kremlin dat zijn tentakels uit laat strekken tot diep in de Vrije Wereld. Verrassing De loop van de oorlog is vry eenvoudig. Het Warschaupact voert een invasie uit in West- Duitsland, waarbij gebruik wordt gemaakt van het verras singseffect en de overmacht aan tanks. Iran strijdt met zijn Ara bische buren en Zuidelijk Afri ka wordt onder de voet gelopen door zijn door Moskou gemani puleerde buurstaten. Een Russische kernbom valt op de Engelse stad Birmingham en het Westerse antwoord komt te recht op de Russische indus triestad Minsk. Dan grijpen meer democratisch gezinden de macht in het Kremlin en de el lende is voorbij. Dat alles bin nen drie weken in de zomer van 1985. Boosdoener Het boek verrast op geen enkel punt. Generaal Hackett her haalt en brengt nog eens extra dik onder ogen wat de huidige secretaris-generaal van de NA VO, mr. Joseph Luns, en de zij nen al sinds de Koude Oorlog van twintig jaar geleden ver kondigen: de Russen komen! Vandaag is de Sowjet-Unie de boosdoener zoals Hitler- Duitsland dat was in de jaren dertig. De geallieerden slapen DE DERDE WERELDOOR LOG, door: sir JohnHackctt e.a. Verschenen bij uitgeverij Elsevier, Amsterdam. Prijs: f39.50. De geschiedenis herhaalt zich in Hackett's boek op basis van een halve waarheid (dat het Kremlin een bolwerk is van een op macht beluste groep die door middel van een communistisch systeem het Russische volk on derdrukt en het Westen be dreigt) èn een pertinente on waarheid, geschreven op blad zijde 285. Daar staat: "De mythe die bij de bosjewistische revolutie van 1917 ontstond, wist zich bijna driekwart eeuw te handhaven. Het was de mythe van het ont staan van een ware democratie uit een proletarische explosie, terwijl het in feite ging om het moorddadig omverwerpen van een democratisch gekozen re gering door een fanatiek autori taire minderheid" Bijdrage Wat Hackett niet inziet is dat men niet kan afrekenen met het Kremlin voordat men begrijpt wat de bijdrage van de Russi sche revolutie en het commu nistische tijdperk aan de we reldgeschiedenis is. Hij zwijgt over de jonge Russi sche officieren die in het begin van de vorige eeuw in Frankrijk waren en daar geïnspireerd werden. Hij zegt niets over de invloed van de Russische jon gens die later in die eeuw stu deerden in West-Europa en met nieuwe ideeen terugkeerden naar hun orthodoxe, geïsoleer de vaderland. Generaal Hackett laat blijken niet te weten dat de revolutie van 1917 een puur Russisch antwoord was op het kapitalis me, het individualisme èn de uitdaging om deel te nemen aan de wereldgeschiedenis inplaats van een achterlijk land te blij- Hij doet voorkomen alsof zijn radicale houding ten aanzien van de Warschaupactlanden voortkomt uit leugens en ver draaiingen van het Kremlin. Zijn onbegrip voor de geschie denis bewijst dat dit niet of slechts ten dele waar is. In werkelijkheid is deze hou ding een gevolg van gebrek aan geloof in een wereld waarin ver schillende maatschappij-op vattingen naast elkaar kunnen leven en elkaar kunnen aan vullen. FEICO HOUWELING Dat betrof het verschijnsel dat licht dat via een kleine opening van buiten naar binnen valt in een verduisterde ruimte, op de wand er tegenover een op z'n kop staand beeld doet ontstaan van wat zich buiten die ruimte afte kent. Leonardo da Vinei maakte daar uitgebreid studie van. In de zestiende eeuw werd ontdekt dat het aldus verkregen beeld briljanter en scherper kon wor den gemaakt door middel van een convergerende (is: zich naar één punt richtende) lens. En weer later gebruikten kunstschilders de via de camera obscura gevan gen beelden door ze over te trek ken. Het enige - maar dat mag zeker niet gebagatelliseerd wor den - wat ze dan nog hoefden te doen was de schets uitwerken tot een echt schilderstuk. Basisprincipe In die tijd was het andere basis principe van de fotografie - het definitief vastleggen van het via de lens verkregen beeld - nog niet bekend. Dat kwam pas later na een heel scala aan chemische ex perimenten met stoffen varië rend van salpeterzuur tot zil verchloride. Inl938 gaf Louis Lacques Daguerre ruchtbaarheid aan het eerste bruikbare procédé: een gepolijst, verzilverd oppervlak werd bloot gesteld aan jodiumdamp, vervol gens twintig minuten of langer belicht in een camera en daarna in contact gebracht met de damp van verhit kwik. Het resultaat was dat de plaat, die uiteindelijk werd gefixeerd in een geconcen treerde zoutoplossing, duidelijke veranderingen onderging. De Engelsman William Henry Fox Talbot was intussen wat verder dan Daguerre. Hij ontwikkelde een methode waarbij de belich tingstijden korter waren (10 tot 20 seconden) en hij was de eerste die - een jaar later (1840) - de eerste fotografische portretten van mensen maakte. Zijn tragiek was dat hij min of meer werd opge schrikt door de publicatie van Daguerre - die er beroemd door werd - en toen alsnog inderhaast over zijn eigen procédé een arti kel schreef. Hele rits Wie deze lijn verder volgt naar het heden, verbaast zich over de tal rijke verbeteringen die de foto grafie heeft ondergaan. Dat geldt zeker voor de camera, waarover Brian W. Coe- een schitterend boek heeft geschreven ("De ca mera, van Daguerre tot nu", Fo cus Elsevier, 99), dat onlangs uitkwam. Coe behandelt in dat boek - ver moedelijk - de hele rits camera typen die in de loop der fotogra fisch geschiedenis zijn ontwik keld. De oude camera obscura, de vouwbare statiefcamera, de be kende boksjes, de twee-oog, de kleinbeeldcamera tot de Has- selblad toe. Hij beschrijft ook de objectieven, sluiters en oude flit sers, kortom alles wat maar enigszins met de camera te ma ken kan hebben. Wie ooit in de gelegenheid was het bakelieten boksje van grootvader zenuwachtig in de jeugdige han den te klemmen, wordt daar aan de hand van dit boek nog eens zorgvuldig aan herinnerd. En wie in het warenhuis zo'n modieuze pocketcamera kocht als gold het een ons ham, zou na lezing van Coe's standaardwerk in den ver volge meer respect aan de dag leggen ten opzichte van de tech nische verworvenheden van de fotografie. Kleurenfotografie Focus Elsevier heeft in de serie monsterwerken overigens een nieuw standaardwerk op de markt gebracht met de alles overbodig makende titel "Else- viers Grote boek van de fotogra fie", geschreven door Michael Busselle. Het is niet het eerste boek dat de uitgeverij op dit ge bied laat verschijnen en ook niet het slechtste. Alles wat maar enigszins met de fo tografie te maken heeft, wordt - tot op zekere hoogte - in dit boek behandeld. Een stukje geschie denis, de verschillende filmty pen, de betekenis van diafragma, filters, lenzen en vooral veel aan dacht voor de kleurenfotografie, die helaas nog teveel kost om het voor de nijvere amateur aantrek kelijk te maken. Niettemin geeft dit grote fotoboek een verhelde rend inzicht in deze dure tak van de fotografie. De talrijke illustra ties (foto's en tekeningen) dragen daar zeker toe bij. WIM WIRTZ "DE DERDE WERELDOORLOG" is een pleidooi voor waakzaamheid ten aanzien van het Pact van Warschau en voor een effectieve uitbreiding van de Westerse militaire kracht. Het boek is geschreven door sir John Hackett, generaal bij de Noordatlantische Verdrags Organisatie. Hij heeft hulp gekregen van een aantal collega's, instituten, de Engelse overheid en ziin werkgever. Wat militaire feiten aangaat is generaal Hackett een zeer precies man. Met andere, met name historische, feiten springt hij minder zorgvuldig om. Maar zijn boek wordt in de eerste plaats gekenmerkt door een grote hoeveelheid gegevens en realistisché foto's. Joseph Goebbels Dagboek 1945" (de laatste veertig dagen van Hitlers propagandachef), met een inleiding door prof dr. A.F. Manning, uitgegeven door Elsevier, Amsterdam. Prijs 39,50. Van Joseph Goebbels, detftamboer van de Fuhrer" zoals inleider Manning hem noemt, zijn al eer der dagboekfragmenten ge publiceerd (want de man heeft in de privësfeer wat afgepend). Lange tijd werd aangenomen dat zijn aantekeningen van het laat ste rampzalige verloren oorlogs jaar waren geraakt Die zijn op wat raadselachtige manier toch weer opgedoken. En zo krijgt men via dit boek dan een blik op de wijze waarop Goebbels de laatste fase van de oorlog beleefde: hopend tegen beter weten in. wachtend op een bizarre gebeurtenis die Duitsland zal redden, zoekend naar mogelijke tweedracht bij de geallieerden. Het zijn niet helemaal echt dag boekaantekeningen (Manning wijst daar ook op), meer notities die later voor een publikatie moesten dienen. Mensen die dat voor ogen hebben schrijven doorgaans een tikje anders dan degene die zijn gedachten louter voor zichzelf aan het papier toe vertrouwt. Het beeld van Goebbels dat al be kend was, wordt door dit dag boek verder bevestigd; een nazi door dik en dun, tot het bittere einde, een man ongevoelig voor menselijk leed en ellende (aan het lijden van de Duitse bevolking besteedt hij een aantal nietszeg gende regels; alleen als zijn eigen ministerie gebombardeerd wordt begint hij te weeklagen); een zwijmeiaar in die halfzachte mys tiek waarin zo vaak het woord Voorzienigheid voor komt. Maar daarnaast ontegenzeggelijk een man met een scherp ver stand, een propagandistisch ge nie, hoe negatief geladen dan ook Goebbels heeft in die laatste fase nogal wat kritiek op tal van hoge nazi's. Herhaaldelijk trefje in zijn notities heftige aanvallen op Go ring, de luchtmachtchef, "die verwijdde figuur in zijn zil verkleurige uniform". Goebbels doet alles wat in zijn vermogen ligt om Hitier er toe te bewegen de man die de falende Luftwaffe leidt, van het toneel te laten ver wijderen. Hitler is het vrijwel ge heel met de kritiek eens, maar wil heel lang niets weten van zo'n forse ingreep. Kwade genius Wie er ook van langs krijgt is Von Ribbentrop, de minister van bui tenlandse zaken. De "kwade ge nius" van de Führer noemt Goebbels hem. Laatdunkende opmerkingen zijn er ook over Borman, dat molachtige creatuur in de rijkskanselarij, dr. Ley en ten slotte ook Himmler. Een groot aantal generaals (onder wie de tankexpert generaal Gude- rian) kan eveneens in de ogen van Goebbels geen genade vindenze blijven beneden de maat. De vraag is natuurlijk wat die maat van Goebbels is en daarbij beland je direct bij 's mans volstrekt on menselijke karakter. Hij is verrukt van legeraanvoerders als Schörner en Model die met meedogenloze hardheid tegen hun eigen soldaten optreden. Wat niet kan overwinnen, moet ster ven, daar komt zijn filosofie op Zo kritisch als Goebbels staat te genover tal van figuren in de na bijheid van de Führer, zo slaafs gedraagt hij zich jegens Hitier zelf. Een soort hondetrouw. Nu was dat bekend, maar al lezend in zijn notities verbaas je je er weer over. Er kan gebeuren wat er wil, Hitier blijft zijn onverbiddelijke held. Verraad plegen komt er niet in hem op, zijn eigen huid redden (wat Göring, Himmler en Von Ribbentrop op hun manier ten slotte wel proberen) past al evenmin in zijn filosofie. Zijn lot verbindt hij met dat van de Führer. En de sfeer tussen beide mannen, zo kan men conclude- De NAVO is volgens generaal Hackett niet krachtig genoea om een Russische aanval te weerstaan. Op de foto een militair transport in Midden-Duitsland tijdens een oefening. ren. is nooit zo goed geweest als juist in die rampzalige dagen Voor de oorlog waren er perioden van een zekere verkoeling, omdat Goebbels het met de huwelijk strouw niet zo nauw nam, het geen Hitier hem kwalijk nam Maar als het Derde Rijk op instor ten staat als de vlammen de Fuh- rerbunker steeds dichter nade ren, vinden ze elkaar, waar schijnlijk omdat ze beiden in hun diepste wezen nihilisten zijn Goebbels en zijn hele gezin (zes kinderen) volgen Hitler in de dood. Het is inderdaad de uiterste Joseph Goebbels consequentie van zijn. houding. Gemene zaak Men heeft tot dusver aangenomen dat in 1945 in diverse hoge Duitse kringen de gedachte leefde om te pogen gemene zaak met de Ame rikanen en Britten te maken en zo gezamenlijke tegen het gevaar uit het oosten, de Russen, op te tre den. Dat Goebbels daartoe zelf niet bereid was, is na het voor gaande wel duidelijk. Maar je mag verwachten dat hij, de man van voorlichting en propaganda, er zeker wel iets over had gewe ten als die gedachte bij andere hoge functionarissen in het nazi rijk had geleefd. Datje bij Goebbels niets van dit al les in zijn dagboeknotities vindt, leidt tot de voorzichtige conclu sie dat het gemene-zaak maken met de geallieerden misschien bij en ige legerleiders maar zeker n iet op het hoogst niveau heeft ge speeld. Zelfs niet in de dagen dat het Derde Rijk slechts nog een stuiptrekkend bestaan leidde. De dagboeknotities van Goebbels zijn uiteraard van historisch be lang. De lange, militaire overzich ten die hij dagelijks heeft opgete kend, zijn overigenshogal mono toon om te lezen. Van een mee slepende stijl van schrijven (vol gens tijdgenoten Goebbels sterke punt) valt ook weinig te merken. Hij zegt het allemaal puntig en duidelijk, meer niet. RUUD PAAUW Met de hausse in elektro nisch en automatisch speelgoed lijkt het ouder wetse, simpele kinderspel vrijwel verdwenen. Oor spronkelijke spelletjes, die van kinderen wel vin dingrijkheid' en nauwe lijks attributen vragen, ra ken steeds meer in de ver getelheid. Een confrontatie met al die oude spelletjes als "Boompje verwis selen", "Groene zwanen/witte zwanen", "Blindemannetje" en bijna onbekende als "Trekpotje", Maria zat op majesteit" en 'Mago- cheltje' geeft ouderen een schok van erkenning en bezorgt kinde ren een hoop speelplezier. Onder de titel "Schipper mag ik overvaren" heeft uitgeverij "Hollandia" tachtig van die kin derspelletjes verzameld en van fraaie illustraties voorzien. De spelletjes en de plaatjes zijn van Engelse Kate Greenaway en werden bijna negentig jaar gele den - in 1879 - voor het eerst uit gegeven in haar "Book of ga- Naast de herontdekking van de ou de spelletjes maken de illustra ties van Kate Greenaway de uit gave tot een aantrekkelijk plaatjesboek. Je ziet kinderen in ouderwetse kleding in een nostalgische omgeving. De teke ningen lijken een beetje op die van Rie Cramer, maar ze tonen fijnzinniger en de kleuren komen zachter over. Kate Greenaway - Schipper mag ik overvaren? Uitgeverij Hollandia, prijs 19,75. KEES VAN DER MALEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14