AZL moet taken afstoten Rijlessen gaan door maar geen examens AZL WIL PESTHUYS 'i Camphuys ,Je kunt het hèm niet kwalijk nemen Doorgaan nieuw bouw volslagen onzeker9 Tekort AZ over '78 aanzienlijk Actief in vriie LEIDEN - Het exploitatietekort van het Academisch Ziekenhuis in Leiden over 1978 zal aanzien lijk zijn. Dat staat in de nota af stoting taken die vanmiddag te gelijkertijd met de nieuwjaars rede van directeur drs. Verhey werd gepubliceerd. In de nota wordt geconstateerd dat van de aanvragen die het AZL vorig jaar bij de minister indiende alleen 3,2 miljoen be schikbaar kwam voor vervan ging van verouderde appara tuur. In de personele sfeer werd volgens de nota geen enkele toewijzing gedaan. Zo besliste de minister ook dat een bedrag van ruim zeven gulden per verpleegdag, bedoeld voor de bekostiging van toegenomen taken, moest worden besteed voor salarismaatregelen. "De enige positieve ontwikkeling sinds vorig jaar maart is dat het er naar uitziet dat extra midde len uit de tarieven voor hartchi- rurgie en het komende tarief voor niertransplantaties ook inderdaad voor die 'doelen ge bruikt kunnen worden". Bij de verbouwing van Heelkunde en de Vrouwenkliniek dreigt een extra tekort van rond vier mil- Als alternatief joen gulden te ontstaan. On danks herhaalde waarschuwin gen van de kant van het AZL blijkt door het ministerie van onderwijs en wetenschappen in het krappe budget geen geld te zijn gereserveerd voor de in richting. Tenslotte wordt in de nota vastge steld dat aan de lijdensweg van de Jelgersmakliniek een nieuw hoofdstuk wordt toegevoegd. De toezegging van 1969 tot verbou wing en restauratie is inmiddels definitief ingetrokken door het ministerie van onderwijs en we tenschappen. ordt nu een pro cedure gevolgd via het ministe rie van volkshuisvesting en mi lieuhygiëne. Gevolg is in elk ge val een aanzienlijke vertraging. LEIDEN - Deze "ijsbloemen"produkt van een kapotgevroren waterleiding op het Stationsplein, zijn al enkele dagen "in volle bloei" te bewonderen bij de oversteekplaats tegenover het station in Leiden. LEIDEN - In het gehele land zien autorijschool houders het strenge win terse weer met lede ogen aan. Gelest wordt er over het algemeen zeer weinig en het afnemen van exa mens is er helemaal nau welijks bij. In de Leidse regio is de situatie ver geleken bij de rest van Nederland vrij gunstig. -Nadat dinsdag de hele boel volkomen plat heeft gelegen waagden zich woens dagochtend alweer enige instruc teurs met hun pupillen op de weg. De toestand van de wegen in deze regio is op dit moment zo dat er weer volop les kan worden ge geven. Het wordt echter aan de mensen zelf overgelaten of ze naast de instructeur achter het stuur willen kruipen. Wanneer iemand Het nog niet aandurft kan hij of zij van het lessen afzien. Rijschoolhouder La Court: "De conditie van de hoofdwegen is over het algemeen in en rond Leiden ronduit goed te r Anders wordt het i de kleinere straatjes terecht komt. Dan moetje vooral bij de genen die nog maar net met het lessen zijn begonnen meestal het stuur overnemen" Kan er in deze regio, zij het hier en daar wat problematisch, weer volop worden gelest het afnemen van examens is er nog niet bij. Dat is trouwens niet alleen in Leiden maar in vrijwel het gehele land het geval. Per dag gaat het landelijk om ongeveer 2700 exa mens die wat deze week betreft bijna allemaal zijn uitgesteld. Het Centraal Bureau voor Rijvaar digheidsbewijzen is hierdoor met een enorme achterstand komen te zitten. Woordvoerder Foppink verklaarde gisteravond dat er bij het CBR nog niet van een paniek situatie sprake is. "We houden er elk jaar rekening mee dat de boel weLeens door vorst en sneeuw in het honderd kan lopen, we zijn er dan ook echt wel enigszins op voorbereid. Tot nu toe is het bijna elk jaar goed gegaan maar je weet dat het een keer zal komen. Dat is nu het geval". Gelukkig hebben we voldoende uitwijkmogelijk heden naar het begin van de maand februari maar op gegeven moment zal deze maand natuur lijk wel vol zitten: Wat er dan gaat gebeuren weten we nog niet. Dat hangt helemaal af van hoe de si tuatie volgende week op de we gen is. Het ziet er op dit moment naar uit dat er weer langzaam aan kan worden begonnen met het afnemen van examens. Per plaats zal dat natuurlijk enorm ver schillen. In Amsterdam is men bijvoorbeeld alweer begonnen zij het op zeer kleine schaal. De examinatoren bekijken daar de situatie van uur tot uur, "aldus de heer Foppink. •9 N ieuwj aarsreceptie De afdeling Leiden e.o. van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden houdt morgen een nieuw jaarsreceptie in het gebouw "Morschwijkck" aan de Top aaslaan. Tussen twee uur en half vijf zal worden terug geblikt op de gebeurtenissen van het voorbije jaar. Tevens zal dansleraar Heymans er zijn om te proberen een dansclubje te vormen met NVBS-leden. Hutspotten Het traditioneel geworden nieuwjaarsbal van carna valsvereniging "De Hutspot ten" zal morgenavond in het Antoniusclubhuis aan de Ma re worden gehouden. Muzi kale medewerking zal worden verleend door het dansorkest "Valery and the Casy Sound" en een "Big Band Forma tion". Het publiek wordt ver zocht in gepaste kleding te verschijnen (dames in het lang, heren in smoking b.v.) Het bal begint om kwart voor negen. Slaaghbuurt Carnavalsvereniging "De Joli ge Hutspotters" organiseert samen met de Stichting Slaaghbuurt een groot nieuw jaarsbal in het wijkcentrum "Op Eigen Wieken" aan het Valkenpad. De muziek zal hier worden verzorgd door de boerenhoflcapel "De Dorstvle- gelsAanvang morgenavond om acht.uur. De Ratel Ook werkgemeenschap De Ratel komt bijeen ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Dat ge beurt morgenavond vanaf zes uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Er staan een broodmaaltijd en een gevarieerd programma door eigen leden met mede werking van het kamerkwar tet Jerry Trouwee op het pro gramma. Wandeltocht Wandelsportvereniging "Zuid- West/Parlement" organiseert zaterdag en zondag Parle- men tswa ndeltochtenBeide tochten kunnen gelopen wor den over vijf. tien, vijftien en twintig kilometer. De start plaats is 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52, het inschrijf geld bedraagt drie gulden per persoon en men kan beide da gen starten tussen negen uur en half drie. Als beloning ont vangt iedere wandelaar een medaille en een beker snert. Kerstvakantie De buurt- en clubhuizen organi seren morgen hun laatste kerstvakantieactïviteiten. "In de Vroolijke Arke" geeft van tien uur tot half t waalf in het kleuterschooltje aan de Herenstraat gelegenheid om voor een gulden spattechnie- ken te beoefenen. De Mirt meldt dat de activiteiten in De Mirt (Lage Rijndijk 64) en in de speeltuin (Ambonstraat) morgen gewoon doorgaan. En tot slot clubhuis Westerkwar tier aan de Ten Katestraat 10a: dat gaat maandag weer van start met het organiseren van (vaste) activiteiten Volksdansen Volksdansvereniging Oud Poelgeest begint maandag weer met de wekelijkse volks dansavonden in de Stadhou- derslaanschool (ingang He renstraat, naast de bakker). De leiding berust bij de nieu we dansleider Rob Elsenaar en ook de tijden zijn iets ver anderd beginners kunnen te recht van half acht tot half ne gen, gevorderden van kwart voor negen tot kwart over tien. Nieuwe leden zijn van harte welkom Taal/naailes LEIDEN - De financiële armslag die het rijk het Acade misch Ziekenhuis in Leiden biedt is onvoldoende voor de vervulling van de huidige taken. Binnen het ziekenhuis wordt op een rijtje gezet welke taken ingekrompen of afgestoten zouden kunnen worden. Om dat het verregaande gevolgen kan hebben voor onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg legt het AZL de verantwoor ding daarvoor bij het rijk. De overheid zal moeten beslis sen of het moet gebeuren en zo ja in welke omvang. Een en ander werd vanmiddag uit eengezet door de algemeen direc teur van het AZL, drs. J. B. M. Verhey in zijn nieuwjaarstoe spraak. Volgens de directeur zijn de omstandigheden waaronder het afgelopen jaar gewerkt moest worden aanzienlijk verslechterd. Over de nieuwbouwplannen bij voorbeeld, bestaat op het ogenblik volslagen onzekerheid. In zijn toespraak verweet drs. Ver hey de huidige minister van on derwijs en wetenschappen onbe hoorlijk bestuur, omdat hij het begin vorig jaar genomen kabi netsbesluit over de nieuwbouw inmiddels heeft teruggedraaid. De bewindsman heeft het op nieuw in overweging genomen gezien de economische toestand. Doorgaan AZL-directeur drs. Verhey kon digde vanmiddag aan dat de voorbereidingen toch zullen worden voortgezet omdat ook het kabinetsbesluit al een forse be zuiniging inhield en de nieuw bouw een al vele jaren bestaande wens is. Ander verwijt aan het adres van.minister Pais: de mi nister heeft nagelaten om het wettelijk voorgeschreven overleg over de begroting voor 1979 te voeren. 'Zelfs is het zo, dat wij tot op heden geen richtlijnen hebben ontvan gen over de begroting van het nu begonnen jaar. Wij beschikken slechts over niet-specifieke uit spraken over een nullijn-beleid", aldus drs. Verhey. De "Leidse" kritiek sluit aan op een kritische brief, die begin december door de gezamenlijke academische zie kenhuizen naar minister Pais is gestuurd. Daarin wordt onder meer geconsta teerd dat er steeds meer aanwij zingen zijn dat het beleid van Pais ten aanzien van academische zie kenhuizen bepaald wordt door een te sterke drang tot bezuini gingen. Onderzoek Om het gebrek aan geld binnen het AZL zo goed mogelijk op te van gen kondigde directeur Verhey vanmiddag aan dat er een onder zoek zal worden ingesteld om te komen tot een zodanige ver schuiving van middelen dat de tekorten zo eerlijk mogelijk over de afdelingen worden verdeeld. Inmiddels blijken de bezuinigin gen binnen het AZL al tot diverse problemen te hebben geleid. Drs Verhey deelde vanmiddag mee dat de afdeling voor pasgebore nen al niet meer in staat is het patiëntenaanbod uit de regio te verwerken. "Ook in de afdeling neurologie hebben wij tijdelijk bedden moe ten sluiten, die slechts weer ge opend konden worden door toe wijzing van personeel boven het aantal vastgestelde formatie plaatsen. Een toestand die van zelfsprekend niet kan worden voortgezet", aldus drs. Verhey. "Wij bevinden ons in de eigenaar dige situatie over een behoorlijk aanbod van werkkrachten te be schikken en een aanzienlijke hoeveelheid werkgelegenheid te kunnen bieden, maar daartoe fi nancieel niet in staat te zijn" Fysiotherapie AZL-directeur Verhey signaleerde vanmiddag ook dat de'opleiding fysiotherapie door de toeneming van opleidingen elders zijn speci fieke nut voor het AZL verloren heeft. De school legt een oneven redig beslag op de onderwijs ruimten, die daardoor niet meer aan de gestelde normen voldoen. Bovendien is uit departementaal overleg gebleken dat een uitbrei ding van de huisvesting van ver plegend personeel in Nieuwe- roord financieel geen haalbare kaart is. Temidden van alle negatieve zaken signaleerde drs. Verhey ook een paar positieve zaken, zoals het van de grond komen van de school voor zieke kinderen en de te verwachten benoeming van een tweede hoogleraar voor de thorax-chirurgie. Maandagavond om half ach begint in buurthu Groenoord aan de Musschei broekstraal een gecomb neerde naai/taalles voc Turkse en Marokkaanse vrouwen. De lessen zijn weke lijks en kosten zes gulden per maand. Iedere vrouw moet spelden, schaar, garen, stof en een centimeter meenemen Lesbiese vrouwen De werkgroep Lesbiese vrouwen Leiden houdt maandag weer open huis bij één van de leden Inlichtingen, ook over een tweede praatgroep die de werkgroep binnenkort wil be ginnen, kunnen verstrekt worden door Cathy Knuyt, telefoon 122648. Postduiven Postduivenvereniging "Colum- ba organiseert morgen en zondag een tentoonstelling in de lokalen van p.v. "De Blauwkras" aan het Rapen burg 48. De tentoonstelling is zaterdag van elf uur 's och tends tot elf uur 's avonds ge opend.en zondag van tien uur tot half zes. De toegang is gra tis. Tevens is er een tombola met mooie prijzen. Marco Ferreri In het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17, wordt maan dag om acht uur de eerste film vertoond in een cyclus van de Italiaanse neorealist Marco Ferreri. Die eerste heet "Tou che pas a la femme blanche" (1973). met in de hoofdrollen Marcello Mostroianni en Ca therine Deneuve. De film be handelt het werkelijke leven van dé indianenjager gene raal Custer. ADVERTENTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. ZMfiunlun 22 - Lelden Telefoon 071-142627 ADVERTENTIE ZALENCENTRUM - OEGSTGEEST ZALENVERHUUR STEAK-HOUSE BAR-* PARTY-SERVICE* EVENEMENTEN STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAANI Rhijngeesterstraatweg 43 - Oegstgeest Tel 071 154513-153191 achter R K. Kerk Tijger doodde oppasser De achtjarige Siberische tijger Talin uit diergaarde Blijdorp in Rotterdam kwam enkele dagen geleden plotseling in het nieuws. Op een zeer nega tieve manier, want hij doodde een oppasser toen die het tij- gerverblijf binnenkwam om de dieren water te geven. De veiligheidsschuif tussen het nachthok en het dagverblijf bleek open te staan en Talin viel de oppasser van achteren Wat weten we eigenlijk nog meer van Talin en zijn soort genoten behalve dat ze men sen kunnen dodenAls we praten met dr. A. C. van Bruggen, verbonden aan de afdeling zoölogie van de Leid se universiteit en werkzaam bij het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie, blijkt dat bijzonder weinig te zijn. Hij vertelt dat de Siberische tij ger het grootste nog bestaande soort tijger is. Een volwassen mannetje kan vier meter lang worden en driehonderd kilo zwaar. Van de Siberische tij ger leven nog enkele tientallen exemplaren m het wild, ver spreid over heel Siberië. In dierentuinen over de hele we reld leven er zo'n 650 waar van ongeveer tien in Neder land. De meeste van die in dierentui nen levende tijgers zijn daar ook gefokt. De laatste impor ten dateren van de jaren vijf tig. Het fokken in de dieren tuinen gaat de laatste jaren erg goed en wat dat betreft heeft Blijdorp een goede Dat het zo goed gaat is niet in de laatste plaats te danken aan een verbeterde kennis van het gedrag van het dier. Men weet nu bijvoorbeeld dat het een grote ruimte nodig heeft om te paren, omdat het de gewoonte is dat het mannetje nadat het zijn plicht heeft gedaan door het vrouwtje om de oren getikt wordt. Als hij dan niet ver ge noeg weg kan, is hij niet meer bereid om te paren. In de vrije natuur is de tijger één van de meest bedreigde diersoorten. Door de jacht is hij sterk teruggedrongen. Dr Van Bruggen: "De tijger staat overal op de tocht. Hij heeft een enorm groot versprei dingsgebied, maar nergens in dat gebied wordt hij nog door de mens geduld. Dat komt in de eerste plaats doordat hij de mensen hun vee afneemt Maar dat laatste is onze eigen schuld, want we schieten zijn oorspronkelijke voedsel, her ten en varkens, weg en we kappen bossen. En omdat die tijger toch iets moet eten neemt hij nu koeien en gei ten". De tijger in Blijdorp heeft een mens gedood, zelf is hij niet afgeschoten, maar heeft enkel verdovingsschoten gekregen. Dr. Van Bruggen vindt die handelwijze volledig terecht. "Je kunt dit het beest niet kwalijk nemen", zegt hij. "Het geldt voor alle dieren die ogenschijnlijk gevaarlijk zijn, datje ze niet moet hante ren. In een dierentuinsituatie hoeft dat ook nooit, je hebt al tijd twee verblijven met een schuif ertussen. Er gebeuren dan ook zelden ongelukken en Rotterdam staat zelfs bekend om zijn veiligheid. Maar als die schuif open is en je komt het dierenverblijf binnen, is het volstrekt logisch dat de tijger je aanvalt. Hij be schouwt zijn verblijf namelijk als zijn territorium, daar duldt hij geen vreemdeling. Hij zou een vreemde tijger in dit geval ivaarschijnlijk ook hebben gedood.". "Daar komt nog de schrikreac tie bij. Als een tijger schrikt van iets of iemand, doet hij wat een tijger in zo'n situatie eigen is, hij geeft een tik. En zo'n tik is voor een mens fa taal". Je moet een tijger niet aanra ken. Maar wat doet die domp teur in het circus dan? Die speelt en solt met ze, die legt zijn hoofd in hun bek. Dr. Van Bruggen: "Dat kan omdat de tijger zich zodra hij in de ring is, op het terrein van de dompteur bevindt. Die man laat het wel uit zijn hoofd om zich op het terrein van de tijger, in de wagens, te bege- Een aardig eind aan dit ver haal over de Siberische tijger vormt tenslotte het feit dat het eerste als zodanig herkende exemplaar zich in Leiden be- vihdt, in het Museum voor Na tuurlijke Historie. Het werd in 1845 ontdekt door de eerste directeur van het museum, de heer Temminck. Hij kreeg via Japan een tijgervel dat door de reiziger Von Siebolt in Ko rea was gekocht en ontdekte - het vel vergelijkend met ande re tijgervellen - dat het haar langer, de afmetingen groter en de streeptekening anders was. Dat was de Siberische - tijger: het vel is opgezet, en nog altijd in het museum aan de Raamsteeg aanwezig. LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis heeft belangstelling voor het voormalig Pesthuys. Het AZL zou het monumentale com plex bij de nieuwbouwplannen voor het ziekenhuis willen be trekker. Het Pesthuyscomplex komt over enkele jaren leeg als het Legermuseum "Generaal Hoever" het gebouw verlaat en naar Delft verhuist. De belangstelling van het Acade misch Ziekenhuis komt naar vo ren in het gisteren verschenen programma van eisen voor de Leeuwenhoek van de gemeente Leiden. Uit dit programma blijkt dat burgemeester en wethouders positief staan tegenover de mo gelijkheid om het Pesthuys bij het ziekenhuis te betrekken. Een woordvoerder van het AZL bevestigde dat het ziekenhuis in teresse heeft voor het Pesthuys Hij wees erop dat het complex helemaal wordt ingesloten door de nieuwbouwplannen van het ziekenhuis. Overigens heeft het AZL nog geen concrete ideeën voor het gebruik van het Pes thuys. De belangstelling is nog maar sinds kort aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3