LEIDSCH mDAGBLAD weer in de war Deng wil spoedige hereniging Taiwan Ziekenhuizen in de knel vandaag AANVAL OP KOU Leidsch Dagblad SCHAATSFEEST MOLENTOCHTEN VANDAAG BEGONNEN Leiden krijgt 25 miljoen voor stads vernieuwing Man doodgevroren Zaterdag 6 januari Aanvang 11.00 uur. Krakers beschuldigen eigenaar van geweld VRIJDAG 5 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35748 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Dagblad Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje a. /onder post/egel opsti :h Dagblad Antwoordnur Na 40 jaar.. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Tegenover zijn niets vermoedend gehoor is burgemeester Bos van Kat wijk zijn traditionele nieuw- jaarsspeech gisteravond be gonnen met een lange rede, die letterlijk was overgeno men uit de nieuwjaarstoe spraak van oud-burgemees ter Woldringh van der Hoop uit 1939. Die sprak 40 jaar geleden over een "middelmatig verlopen jaar" voor Katwijk, met problemen in de visserij, de tuinbouw, industrie, de werkloosheid (al stak en steekt die nog gunstig af ten opzichte van de omgeving) en de pensionprijzen 's zo mers. Burgemeester Bos lepelde die lange passages letterlijk op. Pas daarna liet hij de aap uit de mouw komen: een citaat uit 1939. De burgemeester: "Ik heb dat gedaan als een frapperend voorbeeld van hoe weinig er is veranderd ten opzichte van een aantal zaken in de jaren 1939 en 1979, ondanks een eindeloos lijkende zee van oorlogsellende en een even ejndeloos lijkende golf van welvaart in de tussen liggende periode." KNMI-DE BILT - Morgen zal het minder koud zijn en plaatselijk kan een sneeuwbui vallen. In de algemene drukverdeling boven Europa is nog niet veel veran derd maar boven het noordelijk deel van de Atlantische oceaan ontwikkeld zich een levendige depressie-activiteit. Een diepe de pressie nabij IJsland trekt oostwaarts. Aan de zuidkant van dit lagedrukgebied staat een brede westelijke stroming waarmee warmere lucht naar Noord-Europa wordt ge- voerd. Voor ons heeft dit tot gevolg dat de vorst zal worden getem- perd. Of deze eerste aanval op de koude golf in Europa voldoende zal zijn om dooi te veroorzaken valt nog te bezien. Mogelijk kan een vol gende storing, die nu nog ten westen van Groenland in ontwikke ling is dit teweeg brengen. Ook in de afgelopen nacht was het in het noordoosten van ons land het koudst. De laagste waarden die daar werden gemeten bedroe- i 21 graden AZL OPENT OVERLEG OVER AFSTOTING TAKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De directie van het Leids Academisch Ziekenhuis gaat met de collega's van de zes an dere Nederlandse academische ziekenhuizen bekijken of er ta ken afgestoten kunnen worden' om meer financiële armslag te krijgen. De discussie hierover is op gang gebracht door het AZL, dat in de nota "Afstoting taken" het idee lanceert om via een reorganisatie en imkrimping of afstoting van taken geld uit te sparen ten be hoeve van andere activiteiten in het ziekenhuis. De directeur van het overkoepe lende bureau voor academische ziekenhuizen, mr. J. Veenstra, zal de Leidse nota nog voor het eind van deze maand in het overleg met de zeven ziekenhuisdirecties ter sprake brengen. In de nota wordt een aantal moge lijkheden genoemd, waaraan echter uitdrukkelijk wordt toe gevoegd dat men daarmee over de maatregelen geen waarde oordeel uitspreekt. Een moge lijkheid zou bijvoorbeeld kunnen zijn minder patiënten met een groter aantal ligdagen. Het ver pleegkundig personeel wordt ontlast doordat er minder patiën ten zijn, maar er komt evenveel geld binnen omdat het totale aan tal ligdagen van de patiënten ge lijk blijft. Een tweede gedachte in de nota is een vermindering van het aantal herhalingsbezoeken aan polikli nieken. Ook wordt het idee ge lanceerd om minder noodzake lijke verrichtingen uit het "basis onderzoekpakket" te halen. Bovendien zou het aantal onbe taalde verrichtingen - met name gratis dienstverlening aan der den - eveneens drastisch inge kort kunnen worden. De nota is opgesteld om de discussie daar over op gang te brengen en het uiteindelijke oordeel aan de mi nister over te laten, (zie verder pagina ^Leiden) LEIDEN - Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening) heeft de gemeente Leiden 24,5 miljoen gulden toegekend voor stadsver nieuwing in de wijken Pancras- Oost, Havenwijk-Zuid en de Camp. Leiden is één van de acht gemeen ten in Nederland die voor aanpak van de stadsverniewing uit een speciale pot geld van het rijk krij gen. Deze regeling geldt speciaal voor gemeenten met sterk ver ouderde wijken. Naast Leiden zijn dat Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Alkmaar, Haarlem, Utrecht en Den Haag. Totaal ver deelde de bewindsman bijna 200 miljoen gulden. Leiden krijgt na Amsterdam (51,5 miljoen), Groningen (39,1 mil joen) en Alkmaar (30,9 miljoen) het meeste geld. Zie pagina 19) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221, PEKING (UPI) - Peking geeft er de voorkeur aan de hereniging met Taiwan langs vreedzame weg te bereiken, maar geweld kan niet worden uitgeslo ten, zo heeft vice-premier Deng Xiaoping vandaag gezegd in een gesprek met Amerikaanse journalisten. "Tien jaar wachten zou te lang zijn", meende hij. Deng zei ook dat hij niet van plan is tijdens zijn komend bezoek aan de Verenigde Staten over de rechten van de mens te praten. "Ons systeem is democratisch centralisme. Wat mensenrechten betreft, ik hoop dat we over deze kwestie niet zullen spreken in Washington. Iedereen heeft hier over zijn eigen interpretatie. Wij in China proberen de democratie volledig tot haar recht te laten komen". Sinds de bende van vier is verslagen wordt gewerkt aan het herstel van de democratie, al dus Deng. De hereniging met Taiwan is een interne aangelegenheid van Chi na, en de Verenigde Staten heb ben dat erkend, zo zei de vice- premier. "President Carter liet blijken dat hij wenst dat de her eniging met vreedzame middelen wordt bewerkstelligd. Van dat verlangen hebben we kennis ge nomen. We zullen proberen de kwestie-Taiwan langs vreedzame weg op te lossen", öf dat lukt is een zeer ingewikkel de vraag. We kunnen ons er niet toe verplichten dat geen andere dan vreedzame middelen worden gebruikt. We kunnen onze han den niet binden. Als we dat de den, zou dat een oplossing tegen houden. Wij Chinezen zijn erg geduldig." Deng zei dat China een reeks maat regelen zal nemen om onderhan delingen met de president van Taiwan te openen. "Ik hoop dat dit doel dit jaar kan worden be reikt. Ik kan hopen dat ik nog tien jaar leef, en dat duurt te lang voor de kwestie-Taiwan", aldus de 75- jarige Deng. Hij zei dat hij de Amerikaanse sena tor Barry Goldwater, een ver klaard tegenstander van de di plomatieke betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten, zal uitnodigen voor een bezoek aan China. Minder koud Zonnige perioden, maar ook plaatse lijke een sneeuwbui. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Minimum temperaturen ongeveer min 15 gra den. Maximumtemperaturen van ongeveer min 5 in het binnenland tot om het vriespunt in het noordwesten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 januari Zon op: 8.47 uur; onder: 16.44 uur Maan op: 12.48 uur; onder 1.35 uur Hoogwater te Katwijk 9.14 en 21.49 uur; laagwater 4.51 en 17.22 uur. STREEK - Honderden schaat sers hebben vandaag deelgeno men aan de eerste molen- en me- rentochten Nog wat onwennig en de spieren nog wat stijf, hebben toch vrijwel alle deelnemers de lange schaats tochten volbracht. Vooral in Hoogmade was de be langstelling voor de 50 kilometer lange molentocht erg groot. De organisatoren waren zeer tevre den over de opkomst. Voor de molentochten, die ook de komende dagen nog worden ge houden, kon op verschillende plaatsen worden gestart, onder meer in RijpweteringHoogmade en de Buitenkaag. De kwaliteit van het ijs valt op veel plaatsen erg tegen. Opgevroren sneeuw (ribbeltjesijs) en aan el kaar vastgevroren schotsen ma ken het de schaatsers soyns erg moeilijk. Foto Holvast kwam een aantal deelnemers bij Hoogmade tegen. UTRECHT (ANP) - De Ne- derlandse Spoorwegen hebben ook vandaag weer veel last ondervonden van het winterweer. Na een nacht waarin op sommige plaatsen de tem peratuur 21 graden onder het vriespunt daalde ble ken vanmorgen diverse spoorbruggen niet meer dicht te gaan terwijl kapot te treintoestellen het treinverkeer nog meer be lemmerden dan de laatste dagen Ook vandaag is bij de NS weer de "nooddienstregeling" van kracht, wat betekent dat maar 70 tot 80 pro cent van de treinen rijdt en dat met name op de lange afstanden veel In tercity-treinen zijn uigevallen. Hun taak is overgenomen door stoptrei nen en dat brengt op de doorgaande verbindingen vaak aanzienlijk lan gere reistijden met zich mee. Los hiervan kreeg de NS vanoch tend nog extra problemen toen bij 't Harde een defecte trein bleef ste ken. Anderhalf uur lang reden er vanochtend geen treinen op het drukke traject Zwolle-Amersfoort (in omgekeerde richting overigens wel). Ook bij Diemen veroorzaakt een defecte trein vanochtend vanaf half acht grote vertragingen op de Gooilijn. Vanmorgen vroeg wilde de Hem- brug bij Amsterdam niet meer dicht terwijl ook de spoorbrug over het Noordhollands kanaal bij Pur- merend er de brui aan had gegeven. Om kwart over tien kon het trein verkeer tussen Amsterdam en Zaandam worden hervat. Toen was men er in geslaagd het defect aan de Hembrug te verhelpen. De spoor brug over het Noordhollands ka naal bij Purmerend was om kwart voor elf hersteld. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Op het terrein van het Gorlaeus laboratorium aan de Wasse- naarseweg in Leiden is gisteravond rond acht uur in bevroren toe stand het stoffelijk overschot van de 46-jarige Oegstgeestenaar K.J. Klebe aangetroffen. De heer Klebe was wetenschappelijk medewer ker aan het Gorlaeus laboratorium. Het aantreffen van het lichaam was het gevolg van een uitgebreide zoekactie die was ingesteld nadat bij de Leidse politie een telefoontje was binnengekomen van de ongeruste vrouw van het slachtoffer. Gebleken is dat het slachtoffer onwel is geworden op het uitgestrekte terrein waar verder niemand aanwezig was. Hij moet vervolgens door de kou bevangen zijn geraakt en is korte tijd later overleden. Belangrijke mededeling zie pagina 14 Voor het eerst sinds jaren hebben de spoorwegen weer meer reizigers vervoerd. Dit maakte de president direc teur van de NS mr. M.G. de Bruin gisteren bekend tij dens de traditionele nieuw jaarspersconferentie. On danks die stijging, legt de overheid nog steeds iets meer dan de helft bij op elk treinkaartje. PAGINA 21 j TROS brengt drie "bestsel lers" PAGINA 5 Terugblik op de barre win ter van '63 PAGINA 7 Iraanse legertop stapt op PAGINA 9 Zimbabwe wil geen gijze laar zijn in eigen land PAGINA 11 P/Leiden zilver maar geen PAGINA 13 John van der Wiel: "Schaken geld sport, kunst schap" HUISMAN b.v. |Uw Fiat-dealer IN NOORDWIJK "Wereldraad" op Jamaica wordt goed bewaakt PAGINA 17 Wedstrijden en toertochten op de schaats (Van één onzer verslaggevers) Noordwijk - Een nieuwe kraakac- tie van de kraakgroep Noordwijk is vanmorgen mislukt. Een woonhuis aan de Emmaweg 33 in Noordwijk aan Zee dat sinds gis teren door drie leden van de kraakgroep was gekraakt, is vanmorgen door de eigenaar ont ruimd. Volgens een woordvoer der van de kraakgroep heeft deze eigenaar, J. A. van der Meer, daarbij grof geweld gebruikt. Van der Meer zou de krakers heb ben bedreigd met een bijl en een schop. Daarop zou hij huisraad uit het raam hebben gegooid. De drie ijlings gevluchte krakers zullen nu klachten tegen Van der Meer indienen wegens huisvre debreuk en bedreiging. Boven dien wordt een vergoeding geëist voor de vernielde spullen. Van der Meer ontkent de beschul digingen met klem. Hij zegt al leen een bijl te hebben gebruikt om het huis binnen te komen. Staking om wc-pauzes NIEUWESCHANS (GPD) - Het personeel vanconfectiebe drijf De Nijkaiis in Nieuwe- schans heeft vijf kwartier het werk neergelegd uit protest tegen de afschaffing van vier zogeheten WC-pauzes. Direc teur K. Slager heeft de maat regel voorlopig ongedaan gemaakthoewel er volgens hem in die pauzes teveel tijd ging zitten. Het personeel ziet het als een verworven recht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1