John van der Wiel: Schaken is sport, wetenschap en kunst b Gewone mandarijn is nog geen Clementiï Cenlemans direct al weer op kop bij EK bandstoten ,Westberlijnse sportlieden apart genoemd' 't Is een Clementine als er Maroc op staat. r 'f •rJV* i 1 Titel voor Delfs H appel ontkent Bij Olympische Spelen van Moskou VRIJDAG 5 JANUARI 1979 Ceulemans: Als de spon sor me zo'n contract aan biedt ga ik nog tien jaar door". GRONINGEN - Binnen een tijdsbestek van krapweg twee minuten ondergaat in de "lobby" van het Groningse Eu romotel de ongeschreven wet dat echte schakers slechts van één vrouw houden (de dame van het schaakspel) een aanzienlijke waardevermindering. Nadat de Russische jeugdschaker Dolmatov zowat de tv was ingekropen op het moment dat popzanger Rod Stewart in AVRO's Tpp- pop een blonde schone in een liefdevolle houdgreep nam, kwam even later de Hongaarse schaakhoop Karoly op samenzweerderige toon bij John van der Wiel informeren "of hij wel oud genoeg is om een sexfilm te bezoeken" Ofschoon de Leidenaar aan de vooravond van zijn allesbeslis- sende gevecht tegen de Schot Muire, met als inzet het Europees jeugdkampioenschap en het daaraan gekoppelde internatio nale meesterschap, duidelijk an dere zorgen aan zijn hoofd heeft, wordt de gezette Maygaar op vriendelijke wijze gerust gesteld. "Ach, die jongens vanachter het ijzeren gordijn zijn niet gewend aan al die sexuele openhartig heid", weet Van der Wiel. "van daar dat ze nu het naadje van de kous willen weten". De gedachten van de nationale ti telhouder blijken duidelijk te worden geheerst door andere za ken. Juist nu Van der Wiel met zeven overwinningen op rij ("een sprookje; andere spelers hebben al gevraagd of ik met iemand in directe lijnverbinding sta") de hechte fundamenten heeft ge legd voor de Europese jeugdtitel, wordt hij door twijfel bevangen. "Want", legt de Volmac-schaker uit, "tegen Schotten heb ik nog nimmer goede resultaten kunnen boeken. Ze liggen mij eenvoudig niet". Met die wetenschap in het achter hoofd kijkt hij met enige be- zorgdheid ("Ik lijk een ijskouwe, maar dat is maar schijn") tegen het karwei Muire aan: "Al heb ik nu het allemaal zo goed met mij gaat, meer zelfvertrouwen dan ooit" Dilemma Mocht Van der Wiel in zijn missie slagen, dan zal hij opnieuw voor een dilemma worden geplaatst. De Leidenaar, die twee jaar gele den terugkwam op het lang ge koesterd voornemen om prof schaker te worden ("zonder een meestertitel krijg je hoegenaamd geen invitaties voor toernooien") en die voor een rechtenstudie koos, staat, nu hij die meestertitel voor het grijpen heeft, andermaal op het punt van mening te veran deren. "Je kunt, als je eenmaal je rechten studie hebt voltooid dan wel een behoorlijke som geld verdienen", weet ook Van der Wiel. "maar daartegenover staat dat ik geld in wezen niet belangrijk vind en het liefst met schaken aan de kost kom" In tegenstelling tot spelers als Jan Hein Donner en Kick Langeweg, wenst Van der Wiel, als hij ooit mocht besluiten om tot het gilde van de profschakers toe te treden, zijn schaakcenlen voornamelijk in toernooien te verdienen. "Donner en Langeweg moeten zich hoofdzakelijk bedruipen met de opbrengsten van simul- taan-seances". aldus de Leide naar. "Eenvoudig omdat ze voor buitenlandse toernooien niet al te vaak worden gevraagd. Ik zou me niet tot die vorm van schaakhoe rerij willen verlagen". Zelfverze kerd: "Goed; een simultaantje er tussendoor kan geen kwaad, j maar om altijd langs allerlei clubs A te racen lijkt mij onaantrekkelijk. Naar alle waarschijnlijkheid zou ik in eenzelfde situatie als Don ner en Langeweg allang voor iets anders hebben gekozen". De ne gentienjarige student ambieert in geen enkel opzicht een rol in de schaakfiguratie en houdt zichzelf Dubbelportret i'aii John van der Wiel: Ik lijk r dat is slechts schijn" vrijwel permanent voor "dat alle potentieel aanwezige kwaliteiten op de lange duur optimaal aan gewend moeten kunnen wor- Vijftien uur BADMINTON - De Deen Flem- ming Delfs heeft het herenenkel spel van de open Zweedse bad mintonkampioenschappen ge wonnen. Bij de dames werd de eindstrijd helemaal een Deense aangelegenheid. De Deense Lene Koeppen won daarbij van haar landgenote Agnete Juul. In de fi nale damesdubbel stond Koep pen ook in de finale. Samen met de Nederlandse Joke van Beuse- kom won zij van het koppel Per- ry/Skovgaard. De eindstrijd ge mengd dubbelspel leverde ten slotte een zege op voor het Britse koppel Tredgett/Perry. VOETBAL - Ernst Happel ontkent alle geruchten dat hij volgend seizoen Raymond Goethals op volgt als trainer van Anderlecht. Wel heeft de Oostenrijker beves tigd dat hij een aantrekkelijk aanbod van de Belgische tweede klasser Racing Harelbeke heeft gekregen. Vermoedelijk neemt Happel na afloop van de wed strijd Cercle Brugge-Harelbeke een beslissing of hij de tweede klasser gaat trainen. Wie wel in (principe) ja heeft gezegd is Piet de Visser. Het bestuur van FC Den Haag wil hem ondanks de lage klassering graag in dienst houden. Indien FC Den Haag aan een aantal wensen van De Visser tegemoet komt, tekent De Visser bij. Daarom vertoeft Van der Wiel we kelijks gemiddeld vijftien uur in het rijk van Caïssa. Verslingert hij zich met volle overgave aan allerlei schaakboeken, waarbij hij ook nog diverse toernooi bulletins verslindt. Van der Wiel: "De theorie lijkt een gortdroge materie, maar mijn belangstel ling daarvoor komt voort uit een wetenschappelijke interesse. Schaken is voor mij sport, weten schap en kunst. Het goed bestu deren van de theorie is daarbij een voor mij heerlijke noodzaak. Varianten uitpluizen, dat is het voor mij helemaal en je gaat er bovendien nog beter door scha ken" Alleen daarom al kost het de voor malige Philidor-speler geen en kele moeite zich consciëntieus op een partij voor te bereiden. Met de steun van secondant Cor van Wijgerden analyseert Van der Wiel tot in de finesses de speel wijze van allé tegenstanders. "Door zo'n analyse leer je de voorliefde kennen die spelers voor bepaalde openingen heb ben. Je bant met dat huiswerk zoveel mogelijk risico's uit. zodat je in een partij zelden voor ver rassingen komt te staan. Deson danks loop je toch nog weieens tegen nieuwtjes op. Dan moet ik volledig op mijn gezonde ver stand en intuïtie vertrouwen." Van der Wiel doet dat ook als zich tijdens een partij een situatie aandient "Waarin mijn gevoel zegt dat er kansen op materiaal winst of meer liggen. En dat is iets wat een computer nooit zal kunnen onderkennen. Zo'n ap paraat handelt alleen maar vol gens bepaalde feiten." Hij aarzelt dan ook niet om soms tien zetten van te voren te beden ken, daarmee de uitspraak van de Franse grootmeester Réti weer leggend "dat een goede schaker hoogstens drie zetten vooruit denkt." "Ik ben het met die stelling duide lijk oneens" ventileert Van der Wiel. "Een goed schaker is naar mijn mening diegene die bij machte is zover mogelijk vooruit te denken. Als iemand daartoe in staat is bewijst hij zijn klasse. Voor zo'n schaker kan ik alleen maar bewondering hebben." Aanzienlijk minder bewondering koestert Van der Wiel voor sport lieden die zich laten leiden door de taktiek van de verschroeide aarde; de' intimidatie-politiek. "Als een vent ertoe overgaat zijn tegenstander te intimideren, wijst dat volgens mij op een ge brek aan zelfvertrouwen", luidt de verklaring van de zo succes volle jeugdschaker. "Mohammed Ali? Ja, ook voor hem gaat dat op. Neem nou die partij tegen Spinks. Daarin moest hij toch ook voortdurend hangen en klemmen om zich staande te houden. Al die bekkentrekkerij- en en dat gepraat van hem, sprin gen voort uit het feit dat Ali op zo'n moment gewoon zelfver trouwen mist. Voor alle sporten geldt dat iemand die van zichzelf dat niet nodig Dromen Terug naar het schaken, waarvan Van der Wiel ook 's nachts maar moeilijk afstand kan nemen. Begrijp me goed; het is niet zo dat ik 's nachts zwetend wakker lig van een partij. Wel heb ik in mijn dromen vaak oplossingen om een afgebroken mijn voordeel te be- gevonden stelling ir slissen." Het typeert de nooit aflatende in stelling van Van der Wiel, die be kent moeite te hebben met het verliezen. "Een schaker moet na een nederlaag echt wel even ka pot zijn" zo verklaart hij. "Anders zal hij nooit wat bereiken. Van der Wiel maakt er geen geheim van dat hij in de toekomst zoveel mogelijk roem wil oogsten. "Er is tenslotte niets heerlijkers te be denken dan dat mensen je goed vinden. Ik durf ook gerust te be kennen dat ik het geweldig vind als toeschouwers na afloop naar me toekomen om me met een goed gespeelde partij te compli menteren. Dat is voor mij de sti mulans om zolang mogelijk met schaken door te gaan. Dat spel betekent nu eenmaal ontzettend veel voor mij. Zoveel zelfs, dat als ooit een meisje mij voor de keus zou stellen: de dame van het schaakspel of ik; deze jongen ontzettend zou gaan twijfelen. De schaakdame blijft voor mij ten allen tijde een aantrekkelijk ob ject." GERARD VAN PUTTEN EMMELOORD - De rivaliserende biljartcracks zullen voorlopig nog moeten leven met het feno meen Ceulemans. De 41-jarige Mechelenaar, die vorig jaar aan kondigde zich voortaan te beper ken tot zijn geliejkoosde drieban den, is op dat besluit teruggeko men. Een maand na zijn Euro pees kampioenschap 71-2 zit de zwierige Belg alweer volop in de slag om de Europese titel bandsto ten.Waarom? Jk moet wel. Als de sponsor me zo'n contract aan biedt, ga ik nog tien jaar door Dat kan ik niet laten schie ten". Raymond Ceulemans roffelde in nauwelijks twintig jaar ruim 100 titels bij elkaar zonder dat hij er veel wijzer van werd. Nu de commercie ook in de biljartsport over het randje van de tafel komt kijken, heeft hij de keu weer uit de kast gehaald. Shirtreclame blijft taboe, maar een embleem van tien bij tien centimeter op het borstzakje van het colbert mag. Ceulemans heeft zich laten strik ken door een Belgische fabrikant van bankstellen en matrassen. Hij is best bereid om er voor de francs nog een paar jaar fors te genaan te gaan. „Ik had na mijn honderdste titel echt willen stop pen. Toen kwam ineens die spon sor. Dan kun je niet neen zeg gen" Huppelbal DUSSELDORP (ANP) - Niet ie dereen is welkom bij de Olympi sche Spelen 1980 in Moskou. Sergej Pavlov, de minister van sportzaken van de Sowjet-Unie, verklaarde dat de commentato ren van Radio Free Europe zon der meer geweigerd zullen wor den. De Sowjet-regering is van mening dat deze mensen anti communistische propaganda maken. Pavlov zei: "Waarom zullen wij binnen onze grenzen halen, die tal jaren beleden de Sowjet-Unie en an dere socialistische landen hebben verla ten. Het zijn CIA-agenten. Zij worden beslist niet geaccrediteerd". Pavlov deed ook nog uitspraken ten aan zien van de uit West-Berlijn afkomstige leden van de Westduitse Olympische ploeg. Zij zullen bij officiële gelegenhe den (openingsceremonie, huldigingen) apart worden genoemd. Een maatregel met een politiek luchtje. Pavlov: "De West-Berlijners mogen wel als lid van de Westduitse ploeg starten, maar als er bijvoorbeeld één Olympisch kampioen wordt, moet worden gemeld dat deze deelnemer afkomstig is uit West-Berlijn". Pavlov motiveerde dit besluit niet. Dit maakte in West-Duitsland nogal wat reacties los. Gerhart Baum, de minister van binnenlandse zaken, verklaarde: "Wij zouden het diep betreuren als er tussen leden van onze Olympische ploeg onderscheid zou worden gemaakt. Ik hoop dat ons Olympisch comité en het internationale Olympisch comité de Sowjots ervan kunnen overtuigen dat de Spelen vrij moeten zijn van welke dis criminatie dan ook. De Berlijners zijn niet anders dan de sportlieden uit Ham burg of München". Willy Weyer. de voorzitter van de West duitse sportbond, toonde zich onaange naam verrast. "Wij hebben op 29 maart 1977 overeenkomsten gesloten met de heer Pavlov. Toen werd er niets gezegd ten aanzien van onze Westberlijnse le den. Ik zie het als een poging om de des tijds gesloten overeenkomsten te veran deren. Ik ben er zeker van dat Willy Daume, onze voorzitter van het Olym pisch comité, hier sterk tegen zal protes teren". Willy Daume bevestigde dit. "Een derge lijke discriminatie is volgens geen en kele internationale regel toegestaan. De positie van de Westberlijnse sportlieden is zowel bij het internationale Olym pisch comité als bij de verschillende in ternationale sportbonden nummer aan enige discussie onderhevig geweest. Zo moet het blijven. Daar zullen we op aan dringen". niettemin winnend uit met 27,- een miserabele partij. Waar lag het aan? Hans Vultink: „De ban den zijn nog te strak. In de tweede en derde partij wordt het wel be ter". Herstel Vultink herstelde zich inderdaad met duidelijke winst tegen de 20- jarige Westduitser Norbert Oha- gen; 200 om 83 in 18 beurten. Met een slotserie van 62 liet Vultink zien dat hij er volop bij hoort. Voor Piet Dekker valt er weinig eer te behalen. Nederlands tweede vertegenwoordiger hield lange tijd gelijke tred met Connesson. Toen die in de 16e beurt met een serie van 52 de beslissing for ceerde, gaf Dekker zich gewon- Merkwaardig was de slechte start van Francis Connesson; de mys terieuze Fransman die een partij in drie beurten kan uitmaken, "soupeerde" op de eerste dag een monsterlijk aantal van 65 beur ten. waardoor hij ver achter raak te op Vultink en Scherz. Ver boven dit trio prijkt Ceulemans met een nu al onaantastbaar lij kend moyenne van 15.38. Hij scoorde in de derde beurt tegen Dekker een reeks van 88. Daarna kwam er, net als in de eerste ron de, weer even de klad in. Hij hield de schade echter binnen de per ken: 15 beurten. "Ja, het gaat goed. Beter dan ik dacht", grin nikte de titelverdediger. Goed voor de biljartsport, fijn voor de toeschouwers in Emmeloord. Ceulemans biedt waar voor z'n geld. Met zijn buikje groeien ook zijn prestaties. Terwijl iedereen kankerde over de slechte afslag van de banden, speelde de Belg een grandiose openingsronde. In de vijfde beurt van zijn partij te gen de kansloze Spanjaard Are- naza haalde hij uit met een serie van 114 caramboles. Wat een rit me, wat een souplesse! De reeks brak af op een niet eens zo moei lijke piqué; een kwestie van een tikkeltje nonchalance misschien. Ceulemans speelt het bandstotën graag ruim, is niet bang voor een riskante oplossing en strooit er zelfs een huppelbal tussendoor Veel mooier om te zien dan bij voorbeeld het gepeuter van de Franse „record-machine" Con- De stand na twee ronden is: pt h.i Gem. Ceulemans 4 114 15.38 Scherz 4 45 8.88 Vultink 4 62 7.54 Connesson 4 52 6.15 Dekker 0 40 5.68 Ohagen 0 49 4.97 Oddo 0 25 4.14 Arenaza 0 20 2.21 KARATE - De Mexicaanse karate- bond heeft de organisatie van de strijd om de wereldtitels (decem ber 1979) om financiële redenen teruggegeven. Groot Brittannië of Indonesië zijn de eventuele vervangers. Voetbalduels Met zijn partij van elf beurten nam Ceulemans meteen een florissan te voorsprong op Connesson (30 beurten) en Vultink (35). Het had nog beter gekund, maar de kogels waaierden vanaf de achtste beurt uit elkaar. Ook de grootmeester heeft zijn problemen. Hij bestu deert de spelpatronen soms met half dichtgeknepen ogen, net als of hij een brilletje nodig heeft. Aardappels In de Emmeloordse arena wordt reclame gemaakt voor aardap pels. Hans Vultink en Antonio Oddo raakten blijkbaar zo ge biologeerd door dit produkt, dat zij met eigenheimers in plaats van biljartballen leken te caram boleren. De Siciliaan maakte het de Nederlandse kampioen zo moeilijk, dat hij in de slotfase zwaar in de puree kwam te zitten. Na negentien beurten schoven beiden samen voorbij de 100, waarna Vultink wegliep met een reeks van 39. Wat er daarna ge beurde, tart elke beschrijving. Vultink produceerde in de vol gende tien beurten 19 carambo les; een negatief record. Hij ging afgelast Wat betreft de accreditatie van de mede werkers van radiozender Free Europe, daarover worden binnenkort onderhan delingen gevoerd door het internatio nale Olympisch comité in Oost-Duits- land. Dat deelde Daume mede. Daume: "De Olympische Spelen zijn jammer ge noeg de laatste jaren niet van politiek gevrijwaard gebleven. In Moskou zullen er misschien nog wel een paar politieke problemen bij komen. In laatste instan tie zal het op het IOC aankomen. Maar men moet zich niet voorstellen dat in de sport problemen opgelost kunnen wor den. waar de politiek er geen gat meer in ZEIST - De KNVB heeft voor za terdag en zondag alle wedstrij den, zowel voor het betaalde- als amateurvoetbal afgelast. Ook zijn in alle afdelingen de wed strijden voor zaterdag en zon dag afgelast. In het betaalde voetbal stonden de inhaalwedstrijden PEC-Feve- noord en NEC-PSV op het pro gramma. IJshockey team krijgt les: 1-18 ASSEN - Gisteravond heeft een sterk verjongd Nederlands ijs- hockeyteam voor 1200 toe schouwers in Assen nog een lesje gekregen van de Sowjet Unie. In de laatste officiële interland werd een nederlaag geleden van 1-18. De periodestanden waren 0-8 0-2 1-8. Het-Nederlandse doelpunt kwam op naam van Berteling (as sists van Smolders en Saris). Voor de Sowjet Unie scoorden Tri rod in (4). Kapoesykin (3), Ma- karov (2), Balderis (2). Michailov (2). Sjloepkov, V. Golikov, Loetsjenko, A. Golikov en Kar- lamov. Okker en Fibak behouden kansen LONDEN - Tom Okker heeft giste ren met zijn Poolse dubbelpart- nor Wojtek Fibak tijdens het WCT-eindtoernooi, dat in Lon den wordt gehouden, het Britse duo Mark Cox David Llovd met 7-6. 6-2 verslagen. Hiermee be hielden de huidige officieuze we reldkampioenen in het dubbel spel de kans hun titel te proion- Woensdag ging de partij tegen de Australiërs Case en Masters zon- der ti- spélen verloren, omdat Fi bak te laat arriveerde. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15