P/Leiden: zilver maar geen geld Weer onvrede over Hans van Helden Biegstraaten: lof voor gemeente Toto en Lotto Gerrie Knetemann Nederlands sportman van '78 Dè Leidse sportclub van 1978 „Gehandicapten-sport het kan en het mag" Schaatsinterland in Alma Ata vervroegd VRIJDAG 5 JANUARI 1979 DEN HAAG - Gerrie Knetemann is gisteren uitgeroepen tot sportman van Nederland in het jaar 1978. Knetemann veroverde het afgelopen jaar de wereldti tel wielrennen op de weg voor professionals. Tot sportvrouw van het jaar werd Keetie van Oosten-Hage geko- ïen. Zij greep in 1978 de wereld- Gerrie Knetemann titel wielrennen achtervolging. Keetie van Oosten was ook al sportvrouw van het jaar 1976. Evenals in 1974 werd de Neder lands elftalgroep,, die nu in de i 1978 Keetie Hage: Nederlands sportman en sport- eindronde om de wereldtitel De Tom Schreursprijs ging naar voetbal in Argentinië tweede het Koninklijk Nederlands werd, sportploeg van het jaar. Korfbal Verbond. „Pechprijs" voor Riethoven LEIDEN - De benoeming tot Leids sportclub van het jaar kwam voor P/Leiden nauwelijks als een ver rassing. Hoezeer die basket balclub had gerekend op de Lei- dato-wisselprijs werd duidelijk gemaakt door Frans van Eg- mond. De manager van de Leidse vereniging kon er vrede mee hebben dat zijn club alleen de Zilveren Sleutels en niet de dui zend gulden had gekregen, nu er zo'n goede sponsor is. Van Egmond had dan ook onmid dellijk een oplossing bij de hand. Het bedrag dat P/Leiden niét had gekregen werd nu geschonken door de sponsor en Van Egmond verdeelde dat nog tijdens de bij eenkomst. Vijfhonderd gulden gingen naar de voorzitter van de eigen vereni ging. Ernst Oudshoorn, die het geld ten behoeve van de lagere teams mag besteden; de rest be stemde hij voor het gehandicapte kind. Joop Riethoven, medeor ganisatorvan de Tourstart in 1978 in Leiden mocht dat geld innen als "de prijs die niet was uitge reikt", aldus Van Egmond: "de pechprijs van 1978" LEIDEN - De kritiek ivas ver anderd in lof. Op de plek waarop Piet Biegstraaten in het verleden nogal eens een hartig woordje placht te wis selen met de dan al of niet aanwezige burgemeester en wethoudersdaar mengde de voorzitter van de Leidse Sportstichting gisteravond opnieuw enige complimenten door zijn Nieuwjaartoe spraak. "Omdat er", zoals hij het uitdrukte "na het diepte punt van eind 1974, toen de achterstand in sportvoorzie- ningen in Leiden tot een schrikbarende omvang was gestegen en ik hier met een rouwband stond, veel is ver anderd. De tijd tussen rouw band en bestek '81 is wat be treft de sportvoorzieningen. tot nu toe goed besteed". "achterstand in sportvoor zieningen op vele plaatsen is achterhaald""Vooral nu wij binnen enkele maanden niet alleen een nieuw overdekt zwembad met bowlingbaan en sauna) in gebruik hopen te nemen en korte tijd later de nieuwe atletiekbaan in de Leidse Hout gereedkomt. Ver der wordt er voor Swift ern stig gedacht aan een wieier- circuit in het Vlietpark op en rond de zogenaamde vuilnis belt, is op het hockey complex een extra veld in aanleg, ter wijl de hockeyclub Roomburg bezig is met plannen voor re novatie van kleed- en club huisruimte. Bovendien kwa men er sinds 1977 dertien nieuwe tennisbanen bij, werd het aantal voetbalvelden (in de Mors) uitgebreid en wordt er ernstig gedacht aan verbe tering en uitbreiding van de accommodaties voor de bin nensporten". Dat het niet alleen maar roze- geuren maneschijn is, bewees Biegstraaten daarna door te stellen dat "de onverwachte sluiting van het instructie- zwembad aan de Sweiland- laan erg teleurstellend was geweest". Dat zou, aldus de voorzitter van de Sportstich ting, weer in bedrijf moeten worden gesteld. Verder stond Biegstraaten, ui teraard, stil bij reorganisatie plannen voor de Sportstich ting en de opvolging van di recteur Philipsen. "De reor ganisatiewoede ging voorlo pig nog aan ons voorbij, de Sportstichting is ook nog niet opgeheven. Dat moet ook niet gebeuren, want een structuur (zoals de gemeente Leiden die wenst) waarbij de sportverte- genwoordigers niet meer be stuurlijk verbonden zijn, ach ten wij een achteruitgang. Veel eerder zal het huidige bu reau van de Sportstichting weer op volle personeelssterk te moeten worden gebracht, zodat dat per 1 april weer op volle kracht kan functione- Op die datum wordt directeur Philipsen "wij hebben zijn prestaties erg gewaardeerd") opgevolgd door Jan Duives- teijn. Biegstraaten onthield zich van een oordeel over die benoeming en hoopte alleen op "een prettige en succesvolle samenwerking""Want in de toekomst staat nog veel te doen en daarvoor is de steun nodig van een goedfunctione rend bureau, maar ook en vooral van de vertegenwoor digers van de sportwereld. Die moeten bestuurlijk in de Sportstichting vertegen woordigd blijven". INZELL (ANP) - Hans van Helden start vandaag toch m de internationale schaatswedstrijden voor de driebanentro- fee in Inzeil, waaraan ook de leden van de Nederlandse kernploegen deelnemen. Hij werd als individuele rijder tot de wedstrijden toegelaten door de organisatoren en bovendien kreeg hij van de KNSB een internationale startvergunning. Dat laatste wordt volgende week, als de herenkernploeg uit Inzeil in Ne derland terugkeert, aanleiding tot een pittig gesprek met de schaats bond. Het tramersduo Kloosterboer - Van 't Oever ontstak in boosheid over Van Heidens licentie. Het tweetal immers kreeg van bondszijde de macht om te beslissen, maar nu gebeurde er toch weer iets waar de trainers het niet mee eens waren en waar zij ook niet in waren gekend. Had de topsportcommissie van de KNSB ook nog gesteld dat de drieba- nentrofee in Inzeil een nieuwe selectiemogelijkheid was voor Van Hel den, dan had Van 't Oever zijn kernploeg niet in Inzeil laten starten. Van t Oever wilde zijn goed in vorm komende rijders echter niet duperen. Hans rijdt zijn wedstrijdje maar. Niemand mag echter consequenties aan zijn eventuele prestaties verbinden. Voor het Europees kampioenschap komt hij met meer in aanmerking. Hij kan zich alleen nog voor een ploeg selecteren op de strijd om het Nederlands kampioenschap". Van Helden zelf gelooft ook niet meer in een deelneming aan het toernooi om het Europees kampioenschap. In Inzeil trainde hij de gehele week, maar wegens last van zijn oude rugkwaal nimmer voluit. Wonderen mogen van hem niet worden verwacht op de wonderpiste in Beieren. Jappie van Dijk, zijn begeleider, zei: "Deze wedstrijden zijn gewoon een voorbereiding van Hans op het Nederlands kampioenschap". Zijn er van de opstandige Van Helden geen topprestaties te verwachten, zijn startpermissie alleen al zat de door goede prestaties van zijn pupillen strijdlustig geworden Van 't Oever erg hoog. "Dit is een principezaak. Dinsdag moet dit worden uitgesproken. We waren net lekker bezig en nu dreigt alles weer te vertroebelen. De toestemming aan Van Helden om in Inzeil te rijden veroorzaakt binnen de kernploeg een gevoel van onvre de". Van Helden rijdt vandaag overigens niet rechtstreeks tegen leden van de Nederlandse kernploeg. Op de 500 meter treft hij de Italiaan Martello en op de 3000 meter zijn Australische vriend Colin Coates. Daar was het zelf verguld mee. Op de 3000 meter rijdt Piet Kleine tegen de Fin Koeppae. Indien de om standigheden ideaal zijn - daar is met 4-8 graden vorst en vrijwel geen wind kans op - zal hij een aanval doen op het wereldrecord van de Amerikaan Eric Heiden, dat op 4.07,1 staat. Van 't Oever "Maar alleen als de omstandigheden echt ideaal zijn. We gaan Piet niet over de kop jagen". LEIDEN - Optimisme alom gisteravond op de Nieuwjaars receptie van de Leidse Sportstichting, waarop het bas ketbalteam Parker/Leiden tot sportploeg van 1978 werd uitgeroepen. Har Meijer, (sport)arts en voorzitter van de jury die de jaarlijkse Leidatoprijzen voor de beste Leidse sportprestaties uitreikt, verwoordde dat optimisme met een "koele" vergelijking: "Met de Leidse sport gaat het al net als met de Nederlandse winters. Jarenlang is het kwakkelen geblazen en dan ineens is er weer iets wat op zo'n ouderwets seizoen lijkt" Een uitspraak die was gebaseerd op een aantal opvallende verdichtin gen in de Leidse regio. Niet alleen liet Meijer lof doorklinken met betrekking tot het landskam pioenschap en de Europa Cup prestaties van de basketballers van P/Leiden, ook de hockeyers van LMHC en de ijshockyers van Leiden Lions werden er bij be trokken vanwege hun promotie naar de hoogste afdelingen in hun takken van sport. De jury, verder bestaande uit oud-ge- meente-raadslid Henny Kwik en Paul de Tombe, chef sport van deze krant, bewoog zich dus be paald niet op glad ijs met de con statering dat de Leidse sportwe reld "voor het eerst sinds lange tijd op weg lijkt naar een hoger Vooral in de breedte is de kracht toegenomen. "Er werden enige prestaties verricht", aldus het ju ry-rapport, "die nationaal en zelfs internationaal bewondering hebben afgedwongen". Juist daarom was de keus voor het driemanschap ditmaal wat moei lijker, temeer omdat zich nog een ander probleem bij de benoe ming van de sportclub van het jaar aandiende. Wat prestaties be treft stak P/Leiden er natuurlijk bovenuit, maar het feit dat die vereniging goed gesponsord wordt, was aanleiding om voor één keer de Leidato-geldprijs (1000 gulden) los te koppelen van de "Zilveren Sleutels" P/Leiden kreeg alleen de trofee voor het spektakel waarvoor in 1978 was gezorgd; de geldprijs LEIDEN - De Paralympics die in 1980 op Papendal worden ge houden, hebben hun schaduw ver vooruit geworpen. Tijdens de zeer druk bezochte nieuwjaars receptie van de Sportstichting werd er gisteravond ook in Lei den aandacht aan besteed. Niet alleen door middel van een tafel- tennis-demonstratie tussen Scyllaspeelster Sandra de Kruiff (derde van Nederland) en Gradi Uyt de Boogaard, oud-Neder landse kampioen bij het tafelten nis voor gehandicapten; maar ook via een aantal toespraken. Van Joop Westbroek, voorzitter van de gehandicaptensportver eniging De Sleutels en van Sport- stichtings-voorzitter Piet Bieg straaten. In zijn nieuwjaarsrede vroeg hij speciale aandacht voor de sport voor gehandicapten. "Niet om zielig te doen of om medelijden te vragen", aldus Biegstraaten, "want een gehandicapte sport man heeft mij eens verteld dat hij het zielig vond van anderen als ze hem zielig vonden, maar omdat er sport moet kunnen zijn voor iedereen". In dat verband wees Biegstraaten naar de Paralympics in 1980, om van daaruit terug te gaan naar het heden en De Sleutels, "waarvan iedere gehandicapte lid kan wor den. "Maak uw vrienden en be kenden attent op deze sportver eniging", zo riep Biegstraaten de aanwezigen op. "Help ze over de wellicht moeilijke drempel. Ze kunnen deelnemen aan o.m. atle tiek, zwemmen, basketbal, tafel tennis, boogschieten en paardrij den. De slogan van de club luidt: "Sport voor gehandicapten?97 Ja!!! Het kan. en het mag" Nadat Gradi Uyt de Boogaard te gen Sandra de Kruiff had aange toond hoe goed het kan, deed Biegstraaten de 85 Leidse sport verenigingen een voorstel om de Sleutels te helpen met de aan schaf van speciale materialen. 'Als al deze clubs donateur zouden worden van De Sleutels en ge middeld bijv. 100 gulden per jaar zouden betalen, dan zou dit een geweldige basis kunnen vor- Biegstraaten zelf mocht daarbij een voorbeeld stellen. Met het batig saldo dat het comité zwemvier- daagse aan dat evenement had overgehouden waren twee wed strijdrolstoelen gekocht, die werden geschonken aan de Sleu tels. Het voorbeeld werd gevolgd door anderen. Jan Heshusius gaf na mens de Contact Commissie van Leidse Voetbalverenigingen (CCLV) een bedrag van 3297; de Koninklijke vereniging van Le raren Lichamelijke Opvoeding telde 3000 gulden neer om een lift voor gehandicapte sporters te verwezenlijken in het nieuwe zwembad aan de Boshuizerlaan. i Sandra de Kruiff en Gradi Uyt de Boogaard bezig aan hun demonstra- LEEUWARDEN - Op 24 en 25 februari wordt op de Medeo-baan in Alma Ata de schaatsinterland Rusland-Nederland voor dames gehouden. Deze wedstrijd, die oorspronkelijk vastgesteld was in april, is op verzoek van de KNSB vervroegd. Aan het treffen nemen beide landen deel met vijf senioren en drie junioren. werd uitgereikt aan de roeiver eniging Die Leythe, die als twee de op de ranglijst was geplaatst. Een klassering die de roeivereni ging ondermeer had verdiend aan de vijf Nederlandse titels, de bronzen plak van Ronald Florijn op het WK-roeien voor junioren en de uitzending naar die jeugd- wereldtitelstrijd van Liesbeth van der Veld en haar mannelijke clubgenoten Atsma en Bongers. Derde en vierde werden respectie velijk LKV De Spartaan (f 600.) "vanwege de zeer constante pres taties" en de boksvereniging DTS, "een club die in het recente verleden bijna knock-out werd geslagen door het grote verloop van leden en die zich nu heeft te- ruggeknokt naar een aanvaard baar niveau". Ondanks het feit dat diverse Leidse sportmensen (de atleten Schro ten en Moedig en de zwemmer Maasdijk bijvoorbeeld) in 1978 weer redelijk sterk voor de dag kwamen, had de jury toch afge zien van het opstellen van een in dividuele ranglijst. Daarbij werd evenwel de aantekening gemaakt dat de verrassende prestatie van de Leidse schaker John van der Wiel, die momenteel op weg lijkt naar de Europese jeugdtitel, aan het einde van dit jaar zeker mede in aanmerking zal worden geno men voor zo'n persoonlijke prijs. Wel werden gisteravond, tijdens de druk bezochte bijeenkomst in het restaurant van het zwembad De Zijl, vier aanmoedigingspremies van 250 gulden elk uitgereikt (ge schonken door Wout Bergers). Ze gingen naar basketballer Hans van Rooden, de enige Leidenaar in de basis van P/Leiden en het vijf man tellende jeugdteam van de schaakclub Leiderdorp, dat Nederlands kampioen werd in de categorie tot 13 jaar. Verder waren er premies voor de UVS-tweeling Paul en Marcel v.d. Blom ("om andere goede spelers te stimuleren het Leidse voetbal nu ook eens omhoog te stuwen") en voor hockeyster Li lian Mentink van RcJomburg, die werd geselecteerd voor de Zuid- hollandse jeugd en op de nomina tie staat door te dringen tot het Nederlandse jeugdteam. Net als de Leidse sportprestaties bleek ook het prijzenpakket naar een hoger niveau getild. Groenoordhal-directeur André de Jong had 500 gulden beschik baar gesteld voor het best geor ganiseerde sportevenement van 1978 in Leiden. Die prijs viel ten deel aan de atlctiekclub De Bata ven, voor de jaarlijkse organisatie van de Zilveren Molenloop. Het Reclamebureau Joop Visser deed ook een duit (1000 gulden) in het zakje. Een bedrag dat Vis ser had bestemd voor de gehan dicaptensport en dat werd ge schonken aan de gehandicapten- sportvereniging De Sleutels. Om te verdelen over het rolstoelbas ketbalteam en André Moedig, die is geselecteerd voor de Olympi sche Spelen voor gehandicapten, in 1980 op Papendal. DEN HAAG - De resultaten van de lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: LOTTO 52: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jack pot van zondag 14 januari aan staande, het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijf de prijs. Tweede prijs: drie winnaars, elk ƒ94.403,10 bruto. Derde prijs: 23 1568,50 bruto. Vierde prijs: 10.773 winnaars, elk f40.90. Vijfde prijs: 11.546 w f38,20. TOTO 52: Eerste prijs: geen winr bedrag gaat 1/3 deel pot van toto 2 van nuari aanstaande, het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen ver deeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 57 f 1114,30 bruto. Derde prijs1 659 f 121,50

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13