Sterk debuut Washington bij P/Leiden John van der Wiel boekt zege Russische ijshockeyers ontmaskeren 18-1 SNEEUW BELETSEL ELFSTEDENTOCHT in tact Rotterdam Zuid gedeklasseerd Kernploeg blijft DONDERDAG 4 JANUARI 1979 DEN HAAG - Zoals zo vaak, kwam ook gisteravond op de Haagse Uithof de harde waarheid snel aan het licht. Met verbijsterende scherp zinnigheid ontmaskerden de ijshockeyspelers van de Sow- jet-Unie het met veel tam-tam als Canada aangekondigde Saint John Warriors jeugd- team, als een equipe van leer lingenniveau. De uiteindelij ke 18-1-score vormde wat dat betreft in feite nog een schrille afspiegeling van de werkelij ke verhoudingen op het ijs, nu de Canadezen werkelijk geen moment bij machte waren geweest de Sowjets in hun da dendrang te beteugelen. Ook Jan Klok, directeur van de Uithof-baan en geestelijke vader van de "Ca nada-Rusland" vermeldende affiches, moest achteraf op biechten dat de opschriften op de raambiljetten enigszins misleidend waren ge weest". Een wat zacht, klinkende beken tenis voor het feit dat 4000 Hagenaars zich gisteravond in sterke mate bekocht voel den, nu de als spektakel aan gekondigde confrontatie in werkelijkheid niet meer dan een complete farce was. In de drie maal 20 minuten dol den de wereldkampioenen met de arme Canadezen, die langs alle kanten door de Sowjets voorbij werden ge schaatst alsof ze niet zig waren. Na 4.16 minuten legden de Rus- sen de zwakte van de Canade se junioren al bloot, toen Tsy- gankov met een splijtende pass diepte maakte op Maka- rov, die vervolgens Balderis op haarzuivere wijze bedien de: 1-0. De Canadezen stonden na die openingstreffer vrijwel per manent bloot aan een sper vuur van aanvallen en moch ten geregeld dankbaar in de richting van goalie Steve Da- vies blikken, die inzetten van Kharlamov en Petrov op mi raculeuze wijze wist te stop pen. Na 8.4 minuten stond ook hij KARLSTAD - De ploeg van de Sowjet-Unie is gisteravond in de Zweedse plaats Karl stad wereldkampioen ijs hockey bij de junioren gebleven. De beslissende wedstrijd tegen Zweden le verde een overwinning van 7-5 op. Tsjechoslowakije eindigde als tweede door Finland met 6-5 terug te wijzen (4-2 0-3 2-0). Zweden werd derde en Fin land vierde. echter machteloos, op het mo ment dat routinier Boris Mik- hailov 2-0 binnentikte. Vanaf dat ogenblik waren de Saint John Warriors-acteurs defini tief tot de figurantenrol ver oordeeld, en toonden de Rus sen met kille trefzekerheid aan hoezeer deze wedstrijd vooraf op misplaatste wijze tot een ijshockey klapstuk u;as opgeblazen. In de 17e minuut van de eerste periode was Zhluktov ver antwoordelijk voor 3-0, waarna in de tussenpart de onvermijdelijke Canadese afgang definitief gestalte kreeg door góals van Mikhai- lov tweemaalen Anton Go- likov. Kenneth MacLeod mocht hierna zowaar de 6-1 aantekenen, maar die vermetele daad werd op passende wijze door Tsygankov beantwoord: 7-1. In de laatste periode draaiden de Russen het door chef-coach Koloskov ingehamerde oefen programma af, waarbij de meest ondenkbare technische staaltjes uit de trucendoos te voorschijn werden getoverd. De Saint John W arriors-equi- pe mocht daarbij met stijgen de verbazing aanzien hoe de Koloskov-brigade voortdu rend naar het doel van inval ler-goalie Bruce Marsh in het begin van de derde periode ingevallen voor Davies) op marcheerde. Nadat Tsygankov, Viktor Goli- kov, Petrov (tweemaal) en Zhluktov de stand op 12-1 hadden gebracht,stond Bruce Marsh zijn plaats, gedemora liseerd als hij ivas.andermaat -2 i Dati»> if, die r't verhinderen dat de Soi jets door toedoen van Viktor Goli- kov (tweemaal), Petrov, Bal deris, opnieuw Viktor Golikov en Makarov de Caiiadese ne derlaag naar een blamerende hoogte tilden. Zei Jan Klok ten slotte: „Die Canadezen zijn mij tegengevallen. Ze hebben gisteravond te veel gedron- Een verklaring, waarmee hij vergeefs (enkele toeschouwers hadden na de tweede periode hun geld teruggevraagd) zijn even bizarre als misleidende propagandacampagne wilde verbloemen. GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Het is achteraf gepraat, maar toch rees na afloop van het door Parker/Leiden overtuigend gewonnen com petitieduel tegen Rotterdam Zuid, de vraag wat Leiden gepresteerd zou hebben in de strijd om het Europees kampioenschap basketbal als men toen al had kunnen beschikken over John Washington. De nieuwe center van Leiden maakte gisteravond in de Vijf Meihal een uitste kend debuut en mede dankzij hem zegevierde de ploeg van Hennie Blom verdiend over Rotterdam Zuid: 114-81. De uitslag zou misschien anders doen vermoeden, maar de tegen stander van Leiden behoort eveneens tot het viertal clubs dat vrijwel zeker is van deelname aan de play-offs. De Rotterdammers met onder andere Freeman, Mallory en Kruithof in de gelede ren kregen echter geen voet aan grond, j DEN HAAG - De uitslagen van de gisteravond voor de eredivisie heren gespeelde basketbalwed strijden zijn: Dordrecht-Punch 105-89, DL Amsterdam-Amstel- veen 96-85. Dit was voornamelijk te wijten aan het uitmuntend verdedigende spel van Jimmy Woudstra, die zijn directe opponent Freeman volledig lam legde. De Ameri kaanse forward van Rotterdam Zuid kwam slechts tot een totaal van tien punten en dat is voor zijn doen erg weinig. Maar niet alleen Woudstra blonk uit. Ook nieu weling John Washington kon te rugblikken op een goede wed strijd. Het publiek genoot met volle teugen van wat de aanval lend ingestelde center presteer de. Vóór het beginsignaal tracteerde Washington het publiek al op een aantal fraaie dunks, terwijl hij tij dens de wedstrijd zijn sprong kracht via een groot aantal nutti ge blocks en rebounds etaleerde. Leiden-coach Hennie Blom was derhalve content met het debuut van zijn nieuwe aanwinst. "Was hington heeft slechts drie trai ningen achter de rug, maar nu al past hij in ons spel. Hij is boven dien nog niet in absolute top vorm. Zijn timing kan nog beter en op de training heb ik hem nog hoger zien springen. Hij is precies de man die we zoeken. Met Was hington erbij hebben we een ploeg die tegen de Europese top aanzit, want mijn team is nu he lemaal volledig. Voldoende guards en forwards en met Kip en Washington een verdedigend en een aanvallend ingestelde cen ter", aldus een tevreden Blom. Wedstrijd-ritme Naast de twee meter en tien centi meter lange Washington maakte De 2.10 m lange John Wash i ngton toont zijn sprongkracht in de Vijf Meihal. GRONINGEN (ANP) - John van der Wiel heeft zijn koppositie in het toernooi om het Europese jeugdkampioenschap schaken verstevigd. Nadat hij zijn partij tegen de Joegoslaaf Nikolic al in een voordelige stand had afge broken, wist de Leidenaar in tweede zitting de winst alsnog te pakken. Met nog één ronde te spelen (morgen) heeft Van der Wiel nu een half punt voorsprong op de Rus Dolmatov. Van der Wiel moet in die laatste ronde de Schot Muir bekampen, terwijl Dolmatov te maken krijgt met de Israëliër Grinberg. De winnaar van het toernooi krijgt behalve de titel Europees jeugd kampioen ook het predikaat in ternationaal meester toegekend. De uitslagen: Gazik-Dolmatov 0-1; Plaskett-Ha- welko 1-0; Vaelkesalmi-Karolyi remise; Dos Santos-Swoboda remise; Mateu-Zimmermann 1-0. De Boer-Ratti remise; Natsis- Cramling remise; Lleaven-Yurt- seven remise; Van der Wiel-Ni- kolic 1-0; Petursson-Pedersen 1-0; Grinberg-Tiller 1-0; Muir-Le- vacic 1-0; Neunschwander-Ar- nold rémise; McCarthy-Hessen- bruch 1-0. De stand: 1. Van der Wiel 10 punten uit 12 par tijen; 2. Dolmatov 9,5; 3. Peturs- son en Plaskett 8; 5. Nikolic 7; 6. Vaelkesalmi, Grinberg, Muir, Mateu en Karolyi, allen 6,5. In Sas van Gent heeft de Schot Paul Motwani na acht ronden in het schaaktoernooi om het we reldkampioenschapjunioren (tot en met 17 jaar) met 6,5 punten de leiding. Hij speelde remise tegen Kong Wong uit Singapore. De tweede plaats wordt gedeeld door de Cubaan Huergo en de Sowjetrus Korzoebov met 5,5 punten en een afgebroken partij (de onderlinge). De Nederlanders spelen geen rol van betekenis. Rob Nio Bertho- lee heeft een score van 50 pro cent. Cock van de Lageviaat en zijn clubgenoot Gary Freeman kijken machteloos toe, hoe Sid Bruinsma passt. ook Bob Oostveen zijn debuut bij Leiden. Oostveen speelde niet zo denderend, maar dat had een oorzaak. De oud-BOB-er heeft zijn middenvoetsbeentje gebro ken en het zal zeker vier tot zes weken duren eer Oostveen weer in zijn oude doen is. Om hem het wedstrijd-ritme niet te laten ver liezen, gunde Blom Oostveen in het duel tegen de Rotterdammers enige minuten speeltijd. Blom kon dat makkelijk doen, want Rotterdam Zuid bood geen te genstand van betekenis. Alleen bij 12-16 mocht de ploeg van Ar jan de Bruin even de illusie koes teren dat het voor een stunt zou kunnen zorgen tegen Leiden. Fouten van o.a. Gerrit van Buu- ren en de zwak spelende Jan Loorbach boden Leiden echter snel kans om uit te lopen via 20-16, en 33-28 naar 53-30. Woud stra in totaliteit goed voor 18 pun ten, Collins en Bruinsma hadden daar met name een belangrijk aandeel in. In de tweede helft werd John Was hington al vlug met vier persoon lijke fouten gewisseld voor Harry Kip. Negen minuten voor het eindsignaal keerde Washington echter weer terug in de basis doordat Kip met vijf P's het veld moest verlaten. Washington speelde vervolgens een paar mi nuten, want ook hij moest met vijf persoonlijke fouten onder een geweldige ovatie van het publiek het veld ruimen ten gun ste van Paulidus. Het publiek had gisteravond Washington dus et "ster". De vraag blijft of Washing ton deze vorm ook in het reste rende gedeelte van dit seizoen en in de daaropvolgende play-offs kan behouden. Het vele loop werk en de talloze sprongen die hij maakt zijn namelijk nogal ar beidsintensief. Blom ligt er ech ter niet wakker van. Hij heeft ver trouwen in zijn nieuwe aanwinst, omdat deze fysiek erg sterk is. Scores Leiden: Collins 28, Bruinsma 27, Woudstra en Plaat 18 en Washington 13 punten. Scores Rotterdam Zuid: Kruithof 18, Mallory 15, Loorbach 14 en René Vervoorn en Gary Freeman 10 punten. HERMAN POOS Titel Gawenus INZELL - De jongste deelnemer aan de strijd om de Westduitse schaatstitel voor allrounders bleek in Inzeil tevens de beste. De 18-jarige junior Fritz Gawenus uit Bad Reichenhall verzekerde zich met een totaal van 176.458 punten (een nieuw nationaal jeugdre- cord) van het kampioenschap. Na winst op de 500 meter en de der de plaats op de 5000 meter op de eerste dag (in respectievelijk 41,29 seconden en 7.36,91) volgde gisteren opnieuw een derde en een eerste positie. Gawenus won de tien kilometer in 15.45,1, een nieuw Westduits ju niorenrecord. Op de 1500 liet Gawenus 2.06,88 afdrukken. LEEUWARDEN (ANP) - De sneeuw vormt het grootste beletsel voor het doorgaan van de Elfstedentocht. Gisteren werden in Friesland diverse pogingen ondernomen op de route de sneeuw van het ijs te ruimen, maar veelal mislukte dit omdat de ma chines door het ijs zakten. Om het ijs dik genoeg te krijgen is het echter noodzakelijk dat de sneeuwlaag geruimd wordt, aldus Ir. Kroes van de provinciale rijkswaterstaat in Friesland. Volgens Kroes zijn de vooruitzichten op een Elfstedentocht er nu niet beter op geworden. "Zolang er sneeuw op het ijs ligt, durf ik niet aan een Elfstedentocht te denken", aldus Kroes. INZELL (GPD) - Voor buiten staanders als Hans van Helden en Joop Pasman is er momenteel geen plaats meer in de schaats- selectie van bondscoach Egbert van 't Oever. Na het succesvolle verloop van de nieuwjaarswed strijden in Oslo heeft de verant woordelijke coach besloten dat alleen zijn kernploeg komende vrijdag en zaterdag in Inzeil gaat duelleren om de vier beschikbare plaatsen voor de Europese kam pioenschappen die 20 en 21 ja nuari in Deventer plaatsvinden. Dat hij voor Van Helden en Pasman de weg naar eventuele deelname aan de Europese kampioen schappen heeft geblokkeerd, wordt door Van 't Oever als volgt uitgelegd: "Joop Pasman heeft na de landenwedstrijd in Larvik gezegd dat hij het zelf niet meer zag zitten wegens zijn tentamens. Het is daarom niet juist om te stellen dat ik hem cru aan de kant heb gezet. Met Van Helden ligt dat anders. De afspraak was dat iedere Nederlander die tot 31 de cember in Nederlandse wedstrij den zou laten zien misschien bij de beste vier thuis te horen, een kans kreeg om zich in Inzeil te kwalificeren voor de EK". Onjuist "Dat heeft Van Helden niet gedaan. Hij heeft geen enkele wedstrijd in Nederland gereden en is in plaats daarvan naar Inzeil vertrokken om zich op die selectie voor te be reiden. Daarom zou ik het onjuist vinden als hij in die wedstrijd zou mogen starten. Na Oslo kun je wel zeggen dat er voor ons geen vuiltje aan de lucht is, maar Van Helden is een naam die nog altijd bij iedereen spanningen veroor zaakt. Hij blijft een gevreesde te genstander. Ik wil vanaf nu ech ter vooral rust in mijn ploeg. In trainingsarbeid hoeven we niet zoveel meer te groeien, het be langrijkste is dat we in een be paalde gemoedsrust naar de kampioenschappen toe leven, en daarin past geen confrontatie met Hans van Helden". Gisteren is de Nederlandse schaatsploeg in het Zuidduitse wintersportplaatsje Inzeil aan gekomen. Yep Kramer dook met een fikse koorts meteen het bed in en het is erg twijfelachtig of hij aan de selectiewedstrijden die tegelijk het eerste onderdeel zijn van het jaarlijkse drie-banen- toernooi, kan meedoen. Verder zou het, gelet op de huidige vorm van de Nederlandse schaatstop, best wel-eens erg hard kunnen gaan op het snelle ijs van Inzeil, waar een kleine vierkamp op het programma staat. Maandag rijdt de kernploeg in In zeil waarschijnlijk nog een tien kilometer, de tweede van het sei zoen, en midden volgende week keert het gezelschap terug naar Nederland voor de in Assen te rijden interland tegen Zweden. Voor die schaatswedstrijd op 13 en 14 januari in Assen zijn van beide ploegen acht rijders aangewezen. Voor Nederland zullen bij de all rounders starten: Piet Kleine, Hilbert van der Duim, Klaas Vriend en Frits Schalij. Bij de ju nioren zijn dat: Frans van Zinniq Bergman, Wim Pol, Marcel Scheperkamp en Harm van der Pal. De namen van de Neder landse sprinters zijn nog niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9